Kulturė
BalkanWeb.TV Foto Forum Horoskopi Moti Gatimi Kontakt
 
Ndahet nga jeta në moshën 74- vjeçare Kiço Fotiadhi, spikeri i parë i lajmeve në RTSH
Ndahet nga jeta në moshën 74- vjeçare Kiço Fotiadhi, spikeri i parë i lajmeve në RTSH
Ka ndërruar jetë në moshën 74-vjeçare spikeri i parë i lajmeve në Televizionin Shtetëror Kiço Fotiadhi. Ai ndërroi jetë në shtëpinë e tij në Tiranë pasi vuante nga një sëmundje e rëndë
KOMENTO (6)
Rikthehet pas 4 vitesh festa në Pezë, mungon Rama
Rikthehet pas 4 vitesh festa në Pezë, mungon Rama
. Festa e ideuar nga kryeministri Rama që nga koha kur drejtonte bashkinë e Tiranës ka mbledhur në Pezë mijra qytetarë, kryesisht të rinj nga Tirana dhe jo vetëm që kanë kaluar orë argëtimi
KOMENTO (1)
Kumbaro: I kemi kërkuar Vatikanit që të shenjtërojë martirët klerikë
Kumbaro: I kemi kërkuar Vatikanit që të shenjtërojë martirët klerikë
Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro, në një prononcim sot pë mediat nga Bulevardi Dëshmorët e Kombit, tha se fotografitë e 40 martirëve, janë vendosur në bashkëpunim me Protokollin e Vatikanit
KOMENTO (1)
 
Fotografitë e 40 martirëve të kishës katolike në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”
Flamuj të Shqipërisë dhe Vatikanit, si dhe 40 fotografi të cilat paraqesin historinë e trishtë të klerikëvë që u dënuan dhe u persekutuan padrejtësisht nga sistemi dikatorial, për shkak të besimit të tyre fetar, janë vendosur sot përgjatë bulevardit “Dëshmorët e Kombit” në kryeqytet, në kuadër të vizitës së Papa Françeskut.
KOMENTO (6)
Për fé e atme!
Fé e atme" (lexo: fe e atdhe). Kjo ka qenë pak a shumë motoja e dikurshme e françeskanëve. Në shumë prej fretërve, edhe sot ajo është kryefjalë. Mandej, kultura dhe puna e tyre (studimore në laminë e librave), duke dalë prej dyerve të Kuvendit të Gjuhadolit, është bërë në më të shum-tën e rasteve 'pronë' kombëtare
KOMENTO
Bernd Fischer: Fullani pėrgjegjės, duhet tė ballafaqohet me pasojat
Historiani dhe analisti amerikan, Bernd Fischer, i cili ėshtė njė njohės i mirė i Ballkanit, analizon nė njė intervistė ekskluzive pėr "Gazeta Shqiptare", ngjarjet mė tė fundit qė lidhen me Shqipėrinė qė nga zhvillimet lidhur me Bankėn e Shqipėrisė, politikėn shqiptare, korrupsionin dhe vizitėn e shumėpritur tė Papa Franēeskut
KOMENTO (6)
Rama: Kopja e “Mesharit” vjen në Shqipëri, e sjell Papa
Një kopje e dixhitalizuar e “Mesharit” të Gjon Buzukut pritet të jetë pjesë e pasurisë së Bibliotekës Kombëtare. Ky fakt u bë i ditur nga vetë kreu i Ekzekutivit, Edi Rama, gjatë ekspozitës "Katolicizëm dhe kulturë", ku u shfaqën botime të mendimtarëve dhe poetëve katolike, të mbajtur në Bibliotekën Kombëtare.
KOMENTO (9)
Vizita e Papės nė Tiranė, Ipeshkvijtė publikojnė axhendėn
Publikohet axhenda e vizitės sė Papa Franēeskut nė Tiranė. Sipas kėsaj axhende tė publikuar nga Konferenca Ipeshkvnore e Shqipėrisė Papa pritet tė mbėrrin nė aeroportin e Rinasit rreth orės 09:00 ku do tė pritet nga kryeministri Edi Rama
VIDEO: Vizita e Papės nė Tiranė, Ipeshkvijtė publikojnė axhendėn
KOMENTO (1)
Posta Shqiptare krijon pullėn postare “Papa Franēesku nė Shqipėri”
Me rastin e vizitės sė Papa Franēeskut nė Shqipėri mė datėn 21 shtator, Posta Shqiptare nė kuadrin e festimeve nė nder tė kėsaj ngjarje tė rėndėsishme emeton njė pullė postare tė posaēme, me sasi tė limituar, e cila do tė do tė dalė nė qarkullim po nė kėtė datė.
KOMENTO (6)
Pėrkujtohet 72-vjetori i Konferencės sė Pezės
Qeveria ka pėrkujtuar sot 72-vjetorin e Konferencės sė Pezės. Tė pranishėm nė ceremoni ishin zėvendėskryeministri Niko Peleshi dhe ministrja e Mbrojtjes Mimi Kodheli. Gjatė fjalės sė tij Peleshi theksoi se vlerat e luftės duhet tu pėrcillen brezit tė ri si dhe tė punohet sėbashku pėr tė kaluar sfidat e mėdha
KOMENTO (1)
Shatėrvani, ministria rrėzon bashkinė e Durrėsit
Ministria e Kulturės ka 'rrė zuar' dje vendimin e Bashkisė sė Durrėsit pėr heqjen nga qendra e qytetit tė shatėrvanit 84-vjeēar. Njė projekt i miratuar pėr rehabilitimin e sheshit "Liria" parashikonte heqjen prej aty tė objektit tė 1930-ės, monument kulture. Por, meqenėse objekti si monument mbrohet nga shteti, miratimi pėr lėvizjen e tij duhet tė jepet nga Ministria e Kulturės
KOMENTO (5)
"Pesha e kohës sonë po e drobit shqiptarin!"
NGA BEN ANDONI
KOMENTO
Pse i urrente kritikët babai i "Lolitës"?!
Nga Herbert Gold
KOMENTO
Bardi që krijoi mitin modern të çiftelisë
Ndue Shyti, “Artist i Popullit”, “Nderi i Kombit”, që këto ditë kremtoi 80-vjetorin e lindjes, është ndër të rrallët artistë popullorë që nuk ka nevojë t’i gjendet një titull i mëvetësishëm përpos se instrumentist klasi
KOMENTO
Hap perdet Festivali i Komedisë, Kita: Në garë, 12 trupa teatrore
Ka hapur siparin, Festivali Mbarëkombëtar i Komedisë, "Koko Fest" në qytetin e Korçës, i cili pritet të zgjasë 8 ditë. Ky event zhvillohet në nder të aktorit të njohur korçar Aleko Prodani, emrin e të cilit do të mbajnë edhe të gjitha çmimet që do të ndahen në fund, për shfaqjet më të mira, për aktorët dhe regjitë më të mira të shfaqjeve
KOMENTO
Festa e Pezës, kryeministri Rama publikon axhendën
Kryeministri Edi Rama ka publikuar sot në rrjetin social “Facebook” axhendën për Festën e Pezës e cila do të zhvillohet në datën 16 shtator. Sipas axhendës së publikuar nga kryeministri aktivitetet nisin në orën 12:00, me homazhe tek Varrezat e Dëshmorëve
KOMENTO (4)
Studiuesi: “Dimri i Madh” vepėr disidente e Kadaresė, si e mbrojti Hoxha
Pėrzgjedhja e "Dimrit tė vet misė sė madhe" pėr tė depėr tuar nė misteret e dispozitivit stilistik tė Kadaresė ka shumė arsye. Nė krahasim me veprat e tjera tė shkrimtarit, por dhe nė krejt prodhimin letrar nėn diktaturė, ky roman ka pasur njė fat tė veēantė
KOMENTO (10)
Atje ku fluturojnë shqiponjat, Shqipëria, pushtime dhe legjenda
Shqipëria moderne (“Vendi i Shqiponjave”) nisi të quhet kështu duke filluar nga shekulli XI, së pari nga historianët e Bizantit dhe në vijim, në perëndim të kontinentit tonë
KOMENTO (25)
Kico Londo: Ja si do jetë Teatri Eksperimental
Teatër Oratorie, Teatër për Fëmijë, për Adoleshentë e për artistë, një laborator arti ku ndërsa një palë eksperimenton, një tjetër gjen alternativën e munguar
KOMENTO (2)
Art, kur imagjinata e vajzës 2 vjec plotësohet nga aftësitë e nënës
Mu desh 4 vjet të pikturoja si Rafael dhe një jetë të vizatoja si fëmijë. Kjo moto e pablo Pikaso ka shoqëruar Ruth Oosterman, një grua kreative e cila bën punë krijuese sëbashku me vajzën e saj të vogël, Eve
KOMENTO
 
 
  TV | News24 - Live
 
   
 
 
   
   
   
   
   
   
   
   
  Radio | Rash - Live
 
  toolbar  
   
   
 
SONDAZH
 
 
Nensondazh
 
   
 
 
BALKANWEB.TV
PD: Rama fyen shqiptarėt, i quan tė padenjė
 
 
BALKANWEB.TV
Bare: Basha po jep leje ndėrtimi kundėr ligjit
 
 
BALKANWEB.TV
Bota nė njė minutė, fotot top te ditės
 
 
BALKANWEB.TV
Moti per sot 17 shtator
 
 
BALKANWEB.TV
Struktura paralele/PD mbledh komision Ekonomie: Rama tendera klientėve, ta hetojmė
 
 
BALKANWEB.TV
Vizita e Papa Franceskut nė Tiranė, KMSH: I mirėpritur nga tė gjithė shqiptarėt
 
 
BALKANWEB.TV
ISIS provokon Obamėn: Lufta sapo ka filluar
 
 
BALKANWEB.TV
Rama: Rishikim buxhetit, ndėrtojmė Xhamine e Madhe, heqim tatimorėt e pushtetit lokal
 
 
BALKANWEB.TV
Terrorizmi, arrestime masive nė Kosovė, pranga 12 imamėve dhe 1 politikani. Ja emrat
 
 
BALKANWEB.TV
Berisha: Fullanin e arrestoi Rama, kryeprokurori ishte jashtė vendit
 
 
BALKANWEB.TV
Mėsuesi arab rreh fėmijėn brenda nė Xhami se s’kishte mėsuar pėrmendėsh Kur'anin
 
 
BALKANWEB.TV
Bernd Fischer: Fullani pėrgjegjės, duhet tė ballafaqohet me pasojat
 
 
BALKANWEB.TV
Tekstet skandaloze, reagon Nikolla: Do i heqim
 
 
BALKANWEB.TV
Rikthehet pas 4 vitesh, koncert festiv me rastin e Festės sė Pezės
 
 
BALKANWEB.TV
Tekstet skandaloze pėr fėmijėt shqiptarė, nxisin dhunė dhe urrejtje
 
 
 
 
FOTOGALERI
Eva Longoria, ish shtėpiakja e dėshperuar bėhet njė sirenė seksi
 
 
FOTOGALERI
Elisabetta Gregoraci, mbyll verėn me vithet nė ajėr
 
 
FOTOGALERI
Pushimi i ekuilibristėve, tė varur mes Alpeve
 
 
FOTOGALERI
Harry, 30 vitet e njė princi
 
 
FOTOGALERI
Ndahet nga jeta nė moshėn 74- vjeēare Kiēo Fotiadhi, spikeri i parė nė RTSH
 
 
FOTOGALERI
SHBA, te gjithe te ēmendur pas Bang Bang
 
 
FOTOGALERI
Melissa Satta, parukjere dhe festa milaneze
 
 
FOTOGALERI
Kalifornia digjet, pamje nga vendi nė flakė
 
 
FOTOGALERI
33 vjetori i Beyonce, album privat nė web
 
 
FOTOGALERI
Kur skulpturat bėhen protagonistė tė fotove qesharake
 
 
FOTOGALERI
Kim Kardashian me streēe transparente nė rrugė
 
 
FOTOGALERI
“Koreja-Koreja”, ja dallimi nė foto midis dy vendeve
 
 
FOTOGALERI
Princeshat e Disney hipiste, me tatuazhe dhe veshje ekstravagante
 
 
FOTOGALERI
Prindėrit bėjnė foto, fėmija zvarritet buzė greminės
 
 
FOTOGALERI
Britani, ėmbėlsira qė tė trembin, “cupcake”, qė s’do t’i haje kurrė
 
 
FOTOGALERI
Nė Austri, ky park cdo pranverė zhytėt nėn ujė
 
 
FOTOGALERI
Itali, deputetėt e Lega Nord me akullore nė Senat
 
 
FOTOGALERI
Urime Sophia dhe Brigitte! Loren dhe Bardot mbushin 80 vjeēe
 
 
 
 
   
 
 
Lajme te Kategorive te tjera
 
    Luniku: Është tronditur besimi tek Banka e Shqipërisë  
    Limaj nesër në gjykatë, ‘Kleçka’ rikthehet në gjykim  
    Greqi, Athanasiu letër Lagarde: Na jep detaje për kërcënimet që ke marrë  
 
 
    BB: Virusi Ebola mund të ketë një ndikim katastrofik ekonomik  
    Fiton Bayerni, Roma sensacionale  
    Ndahet nga jeta në moshën 74- vjeçare Kiço Fotiadhi, spikeri i parë i lajmeve në RTSH  
   
    Restoranti më i pazakontë në botë, ushqimi shërbehet në qeli  
    Në Pezë, pa protagonistët e Konferencës së Pezës  
    Berisha: Fullanin e arrestoi Rama, kryeprokurori ishte jashtė vendit