BalkanWeb.TV Foto Forum Horoskopi Moti Gatimi Kontakt
ARTIKUJ TEK
Analiza
17 Korrik 2013 - 06:14 | LAJME
TRANSLATE
 
Maqedoni, sa ndikon politika në biznes
"REL"
Maqedoni, sa ndikon politika në biznesNdikimi i politikës ndaj bërjes së biznesit në Maqedoni është i madh, në veçanti ndaj kompanive të cilat aktivitetet e tyre i kanë të ndërlidhura me fonde të ndryshme shtetërore, por këtu nuk përjashtohen as bizneset e vogla, të cilat për të pasur sukses në veprimtarinë e tyre duhet të jetë të lidhur me politikën.
Kështu vlerësojnë afaristë dhe ekspert të çështjeve ekonomike.
Afaristi Risto Gushterov thotë se vështirë është që në Maqedoni të bëhet biznes në kushte kur si ndërmarrje, përkatësisht si punëdhënës më i madh paraqitet qeveria.
“Në këtë mënyrë krijohen kushte për diskriminimin e biznesit privat pasi përzgjedhja e firmave nga ana e qeverisë bëhet sipas kritereve politike varësisht nga ajo se sa janë të afërta me pushtetin apo sipas asaj se sa do të jenë të gatshme të ndajnë përfitimin me pushtetin”, thotë Gushterov.
Sipas tij, ndërmarrjet të cilat nuk janë të afërta me pushtetin mezi ia arrijnë të mbijetojnë. Një gjendje e tillë vështirë se do të ndryshohet nëse nuk ndryshohet filizofia e të bërit biznes në Maqedoni, thotë Gushterov.
Kasam Zendeli, afarist thotë se ndikimi i politikës ndaj biznesit në Maqedoni është i pranishëm, por kjo sipas tij vjen në shprehje para së gjithash te kompanitë e mëdha.
“Nëse biznesi zhvillohet në sferën privato-private ndikimi i politikës është më i ulët, por nëse veprimtaria afariste zhvillohet në sferën privato viza-vi shtetit, atëherë ndikimi i politikës është më i lartë, nënkuptohet me firmat të cilat kryejnë shërbime ndaj shtetit, me tenderë e kështu me radhë. Është shumë e vërtetë se tek ne pa pasur ndonjë lidhje të fortë vështirë se do të marrës ndonjë tender”, thotë afaristi Zendeli.
Sistemi ekonomik është normal të jetë i varur nga politika ekonomike e vendit, por në rastin e Maqedonisë kjo formulë nuk ekziston pasi përzierja e politikës në bërjen e biznesit është shumë e madhe dhe përjashtuese për të gjitha ato biznese që nuk janë të afërta me partitë në pushtet, thotë Izet Zeqiri, profesor universitar.
“Thuhet se votat udhëheqin në politikë kurse fitimi në ekonominë, por këtu tek ne janë përzier këto koncepte pasi politika udhëheqë me ekonomike kurse votat nuk dihet se çka udhëheqin. Në Maqedoni është vështirë të realizohet biznes ekonomik nëse nuk ke fuqi politike. Sot biznesin më të madh ekonomik e realizojnë njerëzit e veshur me pushtet”, thotë Zeqiri. Sipas tij, ndikim i politikës ndaj biznesit apo favorizimi i kompanive të caktuara të për realizimin e investimeve kapitale dëmton rëndë konkurrencën mes kompanive.
“Shteti përmes këtyre investimeve kapitale diskriminon subjektet tjera ekonomike duke u ofruar biznese vetëm kompanive të cilat janë të lidhura me pushtetin. Kjo dëmton konkurrencën reale sepse njerëzit të cilët janë në pushtet favorizojnë bizneset e tyre apo bizneset e familjarëve të tyre, bizneset e partive të tyre dhe në këtë mënyrë përjashtohet një gamë e madhe e bizneseve të cilët mund të realizojnë aktivitete ekonomike dhe mund të impenjohen në të gjithë tenderëve për realizimin e këtyre investimeve publike”, thotë Zeqiri.
    Kthehu Dėrgo Printo Home
Komento
       Shqiperia
09 Korrik 2014
Bashkia reagon pėr deklaratėn e PDIU-sė: Leja pėr xhaminė e madhe u anulua nga qeveria Rama
Bashkia e Tiranės duke reaguar pas deklaratės sė PDIU-sė ku kėrkohet tė gjendje njė zgjidhje pėr ndėrtimine xhamisė sė madhe, ėshtė shprehur se leja ėshtė anuluar nga qeveria Rama
KOMENTO
       Kosova
09 Korrik 2014
LDK, AAK e Nisma në një grup, PDK pretendon se është e para
Procedurave të regjistrimit të mërkurën i janë nënshtruar deputetët nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës, e cila në koalicion edhe me disa subjekte më të vogla, ka fituar 37 ulëse
KOMENTO
       Rajoni
10 Korrik 2014
Thaçi ultimatum Ahmetit: Largohu menjëherë nga qeveria
Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare, Menduh Thaçi ka thënë se gjendja e krijuar nga protestat në Maqedoni duhet të menaxhohet në mënyrë emergjente.

KOMENTO
       Bota
10 Korrik 2014
Italia e gatshme të mbështesë dialogun Rusi-BE për gazsjellësin ”South Stream”
Italia është e gatshme të mbështesë dialogun e energjisë midis BE-së dhe Rusisë për ndërtimin e gazsjellësit ”South Stream”.
KOMENTO
       Sport
10 Korrik 2014
'Brazil 2014', finalja e madhe Gjermani-Argjentinė
Pėrfaqėsuesja e Argjentinės ėshtė kualifikuar nė finale tė Kampionatit Botėror, pasi nė gjysmėfinale eliminoi Holandėn pas gjuajtjes sė penalltive. 
FOTO/'Brazil 2014', ndeshja Holandė-Argjentinė

KOMENTO
       Kulture
09 Korrik 2014
Saimir Strati nis punėn pėr rekordin e 8 Guinness
Saimir Strati, artisti fierak fituesi i 7 cmimeve Guinness nė realizimin e disa portreteve dhe mozaikėve me materiale tė ndryshme si, gozhdė, tapa, gurė qelqi nga deti, lėvore tė vezėve, kompakt disqe, kafe, fasule etj, ka nisur sot pranė lulishtes kryesore tė qytetit punimet pėr realizimin e njė tjetėr kryevepre
KOMENTO (1)
       Metropol
09 Korrik 2014
Edi Rama komenton ndeshjen Brazil-Gjermani
Por pas iftarit qė kishte shtruar nė orėn 20:00 pėr nder tė muajit tė shenjtė i Ramazanit, Rama ka ndjekur ndeshjen Brazil-Gjermani. Si e lexoi rezultatin e thellė me 7 gola nė portėn braziliane Rama?
KOMENTO (5)
       Teknologji
09 Korrik 2014
Ju rëndojnë këpucët? Ja zgjidhja -FOTO
Për ata që duan të ecin “këmbëzbathur” padyshim që “Paleo” janë zgjidhja më e rehatshme për të ecur në mes të ujit ose baltës.“Këpucët” janë shpikur në Gjermani dhe janë të përshtatshme për udhëtime, ngjitje malore po ashtu edhe për zhytje pa të rënduar këmbën
KOMENTO
      
 
 
  TV | News24 - Live
 
   
 
 
   
   
   
 
 
   
   
  Radio | Rash - Live
 
  toolbar  
   
   
 
SONDAZH
 
 
Nensondazh
 
   
 
 
BALKANWEB.TV
Territorialja, shumicė-opozitė replika nė distance, Paloka: Shumica po ben reforme elektorale
 
 
BALKANWEB.TV
Dhuna ndaj shqiptarėve, Kodheli: Tė ulen tensionet, Maqedonia tė ndjekė rrugėn europiane
 
 
BALKANWEB.TV
Korcė, nis rikonstruksioni i sheshit, Filo jep detajet e projektit
 
 
BALKANWEB.TV
Gjin Gjoni’, LSI: KLD 100% e korruptuar, mbėshtesim cdo nismė tė kuvendit
 
 
BALKANWEB.TV
“Gjin Gjoni”, PS: Tė ndėrhyjė Kuvendi
 
 
BALKANWEB.TV
PD: Vėllai i deputetit tė PS nė kėrkim ndėrkombėtar, a ka dijeni Rama?
 
 
BALKANWEB.TV
Veliaj: Rriten me 2% pensionet, ja 606 mijė qytetarėt qė pėrfitojnė
 
 
BALKANWEB.TV
Brazili shokohet pas humbjes me Gjermanisė, plasin aktet vandale nė qytete
 
 
BALKANWEB.TV
Basha nė Pukė: 300 ditė, Rama-Meta korrupsion politik dhe emėrime kriminale
 
 
BALKANWEB.TV
Shtypi botėror i thur lavde Gjermanisė, poshtėron Brazilin
 
 
BALKANWEB.TV
Prokuroria shfaq pamje tė vrasjes sė Komisar Lamaj, tensionohet Frroku
 
 
BALKANWEB.TV
Ja si trasformohet njė makinė nė xhakuzi
 
 
BALKANWEB.TV
‘Gjin Gjoni’, Cefa: Ministri i Drejtėsisė sulm tė paprecedentė ndaj KLD, tė shokuar
 
 
BALKANWEB.TV
Angelina Jolie, e varur nga droga, publikohet videoja e aktores
 
 
BALKANWEB.TV
Mungojnė terminalet nė shumicėn e qyteteteve, Shoqata e Transportit: Pa terminale s’ka reformė
 
 
 
 
FOTOGALERI
Brazil 2014, ndeshja Holandė-Argjentinė
 
 
FOTOGALERI
Conchita modele, pjesė e sfilatės sė Jean Paul Gaultier nė Paris
 
 
FOTOGALERI
Pėrgjigje me set fotografish, Basha: Njė kujtesė e vogėl pėr ndonjė “harraq” me dashje
 
 
FOTOGALERI
Rama set fotosh nė “FB”: Kryeministria si ishte dhe si ėshtė
 
 
FOTOGALERI
Vildane Zeneri provokuese dhe kur fryn era
 
 
FOTOGALERI
Rihanna ekspozon gjoksin
 
 
FOTOGALERI
Izrael, raketa sipėr kokės, ēifti braktis dasmėn
 
 
FOTOGALERI
Brazili shokohet pas humbjes me Gjermanisė, plasin aktet vandale nė qytete
 
 
FOTOGALERI
Ashley Roberts shfaqet topless ne Ibiza
 
 
FOTOGALERI
Zyrtarisht ėshtė UFO, Kili publikon fotot
 
 
FOTOGALERI
Prokuroria shfaq nė njė monitor tė vogėl pamje nga vrasja e Komisar Lamaj
 
 
FOTOGALERI
Golat e Gjermanisė, nė internet shpėrthen humori e fantazia
 
 
FOTOGALERI
Katie Holmes topless nė “Glamour”
 
 
FOTOGALERI
Mos u ēudisni! Kėto gjėra nuk lejohen nga disa qeveri
 
 
FOTOGALERI
Rama shtron darkė Iftari: Shqipėria vend evropian me myslimanė e tė krishterė
 
 
FOTOGALERI
Humbja e Brazilit ndaj Gjermanisė, ja ironia nė web
 
 
FOTOGALERI
Kėpucėt e teknologjisė sė lartė
 
 
FOTOGALERI
Festa me dema e San Firminos, tre tė plagosur