BalkanWeb.TV Foto Forum Horoskopi Moti Gatimi Kontakt
ARTIKUJ TEK
Shqiperi
16 Prill 2013 - 09:52 | LAJME
TRANSLATE
 
Tension nė Kuvend, shkarkohet anėtari i KQZ. Arvizu pas votimit: S’kemi ndryshuar qėndrim
Tension nė Kuvend, shkarkohet anėtari i KQZ. Arvizu pas votimit: S’kemi ndryshuar qėndrimTIRANĖ - Pas orė e orė debatesh, Kuvendi i Shqipėrisė miratoi tė hėnėn nė mbrėmje me 73 vota kėrkesėn e grupit parlamentar tė Partisė Demokratike pėr lirimin nga detyra tė anėtarit tė KQZ-sė, tė propozuar nga Lėvizja Socialiste pėr Integrim, Ilirian Muho. Ndėrkohė, votave tė maxhorancės pro shkarkimit  iu bashkuan edhe 3 ish-deputetė tė PS-sė, Gjovalin Kadeli, Kastriot Islami dhe Asllan Dogjani. 

Kėrkesa, sipas maxhorancės, synon respektimin e parimit tė baraspeshimit tė pėrbėrjes sė KQZ-sė, pas largimit tė LSI-sė nga koalicioni qeverisės. Deputetėt e opozitės sė majtė, qė e kundėrshtuan ashpėr kėrkesėn, e braktisėn sallėn e parlamentit para nisjes sė votimit. Nga salla u larguan edhe deputetėt e LSI e PBDNJ. "Ne nuk mund tė bėhemi pjesė e kėtij skandali, i cili ėshtė nė shkelje tė plotė tė procedurave dhe ligjit", deklaroi kryetari i grupit tė PS-sė, Gramoz Ruēi. 

Para hapjes sė votimit nga kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, ndėrsa largoheshin nga salla, deputeti i PS-sė, Gazmir Bizhga, u pėrplas me deputetin e pavarur, Kastriot Islami. 

Me 73 vota pro, Kuvendi miratoi emėrimin e Klement Zgurit nė vend tė anėtarit tė shkarkuar Ilirjan Muho, i cili bėri dhe betimin.
Kuvendi pėr rreth 12 orė debatoi sot pėr lirimin nga detyra tė anėtarit tė LSI-sė nė KQZ, Muho dhe zėvendėsimin e tij me njė pėrfaqėsues nga Partia Republikane. 

Deputetėt socialistė tė opozitės e kundėrshtuan ashpėr kėrkesėn e Partisė Demokratike pėr lirimin e anėtarit Muho, duke e konsideruar njė nismė antikushtetuese, qė rrezikon mbarėvajtjen e procesit tė ardhshėm zgjedhor. 

Maxhoranca nga ana e saj e ka argumentuar ligjshmėrinė e kėrkesės, duke theksuar nevojėn e respektimit tė baraspeshės politike mbi tė cilin ėshtė ngritur KQZ dhe komisionet zgjedhorė tė nivelit tė dytė. 

ARVIZU REAGON PAS VOTIMIT: S’KEMI NDRYSHUAR QENDRIM
Ora: 09:52 - Ambasadori Aleksandėr Arvizu reagoi dje me njė SMS nė emisionin “Opinion” nė TV Klan ku shprehet se “qėndrimi ynė nuk ka ndryshuar. Palėt duhet tė bėjnė hapa tė tillė qė tė rrisin besimin e votuesve te procesi zgjedhor. Votimi i sotėm nė Parlament nuk e bėri kėtė”. Deklarata e ambasadorit erdhi pasi ambasadori i SHBA ndoqi nga lozha e Kuvendit seancėn e djeshme.

PERJASHTOHEN 4 DEPUTETE
Ora 07:00- Nė pėrfundim tė seancės, Byroja e Kuvendit nėn drejtimin e Kryetares se Kuvendit, Jozefina Topalli, sipas njoftit pėr shtyp tė Parlamentit vendosi “ndalimin pėr tė marrė pjesė nė punimet e Kuvendit nė seance plenare dhe nė Komisione tė deputetėve Gazmir Bizhga, Ndrec Deda, dhe Arben Ēuko pėr 21 ditė, dhe pėr deputetin Sajmir Tahiri pėr 14 ditė”. “Kėta deputetė me veprime tė dhunshme tentuan tė pengonin deputetėt qė tė ushtronin funksionin e tyre kushtetuese pėr tė votuar ēėshtjet e rendit tė ditės. Deputetėt e mėsipėrm ju morėn kartat e votimit, tre deputetėve. Veprimet e mėsipėrme tė dhunshme pėr tė mos lejuar deputetėt pėr tė votuar, u shoqėruan edhe me kėrcėnime e fjalė fyese ndaj kėtyre deputetėve”, - sqarohet nė njoftimin pėr shtyp tė Kuvendit.

MIRATOHET MARREVESHJA PER GAZSJELLESIN TAP
Ora 23:30- Ora Kuvendi miratoi tė hėnėn nė mbrėmje me 72 vota marrėveshjen pėr gazsjellėsin TAP, qė synon realizimin e njė sėrė investimesh nė sektorin e gazifikimit nė Shqipėri.

BERISHA FTON ISH-DEPUTETĖT E PS TĖ BASHKĖPUNOJNĖ ME PD
Ora 23:25- Menjėherė pas ish deputetėve tė PS-sė fjalėn nė Kuvend e mori kryeministri Berisha, i cili falėnderoi ata dhe i ftoi tė bashkėpunojnė me PD.

“Falėnderoj deputetėt dhe ju zoti Islami, Dogjani e Kadeli pėr mbėshtetjen dhe votėn tuaj. Pėrpjekja pėr tė rrezuar njė qeveri 2 muaj para zgjedhjeve e pakuptimtė. Ka vetėm njė provė kjo qeveri tė procedojė me zgjedhjet. Nė kushtet kur u stis aleanca e ngjalave alternativa ishte kjo, tė qėndrojė nė pushtet me 70 vota, menduan qė do i kishin 71 nuk i bėnė. Shakaxhinjtė qė mendonin se do rrėzonin qeverinė gabonin rėndė, por pati 3 deputetė tė pėrgjegjshėm dhe unė jam i vendosur pėr bashkėpunim afatgjatė me ju”, tha ai.

ISLAMI: E FAL BIZHGĖN PĖR KĖRCĖNIMET, KEQARDHJE PĖR GRUPIN E PS
Ora 23:15- Edhe Kastriot Islami deputeti i pėrjashtuar nga PS, i cili votoi pro shkarkimit tė Ilirian Muhos mbajti fjalėn nė Kuvend. Islami komentoi pėrplasjen me deputetin Gazmir Bizhga.
“Nuk jam as i dėshpėruar, as i gėzuar ndjej keqardhje pėr gjithė grupin socialist. Pėr 4 vite jam munduar tė pengoj atė qė ndodhi sot”, tha ai.
“Pavarėsisht se njėri nga kolegėt mė kėrcėnoi unė e mirėkuptoj, e toleroj dhe e fal. Unė do vazhdoj me qetėsi tė jap kontributin tim modest nė kėtė parlament”, tha ai.

DOGJANI: VOTIMI IM I DREJTĖ
Ora 23:00- Ora Ish deputeti i PS-sė Asllan Dogjani pas votimit nė Kuvend pro shkarkimit tė Ilirian Muhos, ka deklaruar se ka bėrė gjėnė e duhur, duke zbatuar kodin.
“Unė jam i bindur nė kėtė votim se jam konsultuar nė bazė tė kodit zgjedhor. Ai e ka pėrcaktuar qartė. E njoh vetė Ilirian Muhon ėshtė shkarkuar me dekret tė presidentit pasi liroi nga burgu njė person tė dėnuar pėr vrasje”, tha ai.

“Kam votuar pėr anėtarin e KQZ se Shqipėria ka nevojė tė konsolidohet demokracia”, tha ai.
Dogjani nuk kurseu akuzat nė drejtim tė kryesocialistit Rama. “Kam fatin mė tė madh qė e njoha nė kėto 6 muaj nga afėr Ramėn. Ai ėshtė njeri pa vizion e pa vlera”, tha Dogjani.

KUVENDI ZGJEDH ME 73 VOTA KLEMENT ZGURIN, ANĖTAR TĖ RI TĖ KQZ
Ora 22:58
Kuvendi i Shqipėrisė zgjodhi tė hėnėn nė mbrėmje me 73 vota Klement Zgurin, pėrfaqėsues i Partisė Republikane, nė postin e anėtarit tė ri tė KQZ-sė. Zgjedhja e tij me votat e maxhorancės erdhi pas lirimit nga kjo detyrė tė Ilirian Muhos, i propozuar nga Lėvizja Socialiste. Deputetėt e opozitės, nuk morėn pjesė nė votim, pasi braktisėn sallėn e parlamentit. Pas zgjedhjes nė detyrėn e re, anėtari i ri i KQZ-sė u betua para Kuvendit.

BERISHA I PĖRGJIGJET RUCIT
Ora 22:55
"Ruci nuk ėshtė mirė tė pyesėsh dhe tė ikėsh. Nuk do kesh frikė nga pyetja jote, se nė parlament gjerat nuk ecin me trille, mes Albana Vokshit dhe Ristanit ju votuat Ristanin me unanimitet. Ja pra pėrgjigjia ime , ėshtė e lehtė tė pėrgėjosh njė njeri se humbi Edi Rama pėrgjegjėsia ėshtė e qytetarėve tė Tiranės. Tė paktėn ki kurajėn dhe merr pėrgjigjen”, tha Berisha.

OPOZITA LAROHET NGA SALLA, INCIDENT ME ISLAMIN
Ora 22:50
"Duke parė qėndrimin e kryeministrit ne bėmė detyrėn tonė si opozitarė dhe ne nuk mund tė bėhemi pjesė e kėtij skandali nė shkelje tė plotė tė Kushtetutės dhe ligjit nė vrasjen pėr herė tė dytė pėr mandatet e qarqeve, ėshtė shkelja e dyte dhe njolla e dytė qė i vini procesit zgjedhor pa filluar ende zgjedhjet”, tha Ruci. 

Pas deklaratės se Rucit deputet socialiste u ngiten per tu larguar nga salla. Nderkohe pati pėrplasje mes deputetit Gazmir Bizhga dhe ish-deputetit socialist Kastriot Islami. 

TOPALLI: S’JU KA MUNDUR RISTANI POR TIRANASIT
Ora 22:46
Gramoz kishe 10 minuta ke marrė 20 minuta. I ke barė pyetjet ke marrė pėrgjigjiet. Unė tė respektoj, fole jashtė procedure. S’ju ka mundur Ristani, por tiranasit”. 

RUCI: PSE E VENDOSĖT RISTANIN E DĖNUAR ME BURG KRYETAR KQZ 
Ora 22: 45
Si replikė, kreu i grupit parlamentar tė PS-sė Gramoz Ruci i kėrkoi kryeministrit Berisha llogari se pse vendosi Arben Ristanin nė krye tė KQz dhe mė pas zv.ministėr nė njė kohė qė ai ėshtė dėnuar.

“Sė pari zoti kryeministėr bėre shumė moral, ne nuk mbrojtėm asnjė individ, por principet Kushtetun dhe ligjin. Sa i pėket shitjes sė moralit, para set ė na shesėsh moral pėrgjigju pyetjesAarben ristani kreu i KQZ dhe sot zv/ministėr i Brendshėm qė merret me zgjedhje, i shkarkuar nga dekreti jot si president dhe i dėnuar me vendim gjykate, dhe me burg, pse e vendose kryetar tė KQZ pėr tė vjedhur zgjedhjet dhe sot zv/ministėr per te vjedhur zgjedhjet”, tha Ruci 

BERISHA: MUHO DUHET TĖ JEPTE VETĖ DORĖHEQJEN PĖR SHKELJET, KĖRKOJ FALJE QĖ E VOTOVA

Ora 22:40-
Kryeministri Berisha i ėshtė bashkuar diskutimeve nė Kuvend rreth orės 22:00 tė mbrėmjes.

Duke u ndalur tek shkarkimi i anėtarit tė KQZ-sė, Berisha i kujtoi deputetėve nė sallė se marrėveshjet e bėra nuk shkelen.
“Nga viti 2000 dhe nė vazhdim forcat politike kanė bėrė pėrpjekjet mė tė ndershme dhe serioze pėr tė vendosur balancė nė institucionet e administrimit tė zgjedhjeve, u arrit kjo nga 6 me 1 nė 5 me 2 anėtarė, prapė u quajt si prekje e tė drejtave tė socialistėve. Ju nė vitin 2003 i shkelėt ato. Moszbatimi i i marrėveshjes nė 2003 i kushtoi partisė suaj mė shtrenjtė se cdo gjė tjetėr. Ėshtė e lehtė tė flasėsh pa llogari para qytetarėve, por ata kanė njė memorie. Me ndėrmjetėsim ndėrkombėtar u arrit qė tė jetė balanca 4 me 3. U firmosėn marrėveshjet, u ndėrpre njė mandat pėr balancėn 4 me 3. Ne e pranuam, opozita fitoi zgjedhjet. Ju e pranuat nė 2007, 2009, nė 2011, e pranuat edhe nė 2013 se me halucinacionet qė keni pėr tė ardhur nė pushtet qė s’do bėhet kurrė realitet kėrkuat qė mandati i kryetarit tė bėhet 4 vite. Parashikimet e mia janė e dalin, opozitė keni qėnė e opozitė do mbeteni”, tha ai.

Duke u ndalur tek rasti i Ilirian Muhos, Berisha shtoi se ai duhet tė jepte vetė dorėheqjen pėr shkeljet e bėra. Kryeministri kėrkoi falje qė e ka miratuar atė, por kjo sipas tij ka ndodhur ngaqė nuk ishte nė dijeni tė shkeljeve tė tij.

“Diskutohet pėr njė person qė nė kundėrshtim me cdo rregull etike nuk ka treguar qė ka qėnė i shkarkuar nga presidenti i Republikės me propozim tė kėshillit tė prokurorėve. A e kuptoni ju qė s’ka shqiptar qė tė pranojnė kėtė. Ata qė e propozuan duhet tė kėrkonin tė falur pėr emėrimin e tij, ky zotėria tė jepte dorėheqjen se nuk tregoi. Ky ishte njeri i ligjit, e dinte qė kishte 3 shkallė gjykimi pėr tė fituar tė drejtėn e tij. Pse e bėni avokatin e tij kur ai nuk e bėri vetė. Unė kėrkoj tė falur qė e votuam se nuk e dija, bėj njė gabim dhe tėrhiqem, por jo tė bėj avokatin e tij. Ai ishte jashtė tė gjitha kushteve, pse e kursyet ju kundėrshtarėt e mi. Kam leverdi qė deri nesėr nė mėngjes ju ta mbroni, them qė shumica nuk e dinte. Nė kėtė rast kėrkova tė falur ai tė japė dorėheqjen. Por ju kėrkoni prishje balancash, kjo ėshtė e gabuar marrėveshjet respektohen”, vijoi me tej Berisha. 

RUĒI: TĖRHIQENI KĖRKESĖN, PO SHKATĖRRONI INSTITUCIONET E ZGJEDHJEVE
Ora 22:15-
Kryetari i grupit parlamentar tė Partisė Socialiste(PS), Gramoz Ruēi, deklaroi tė hėnėn nė mbrėmje nė Kuvend, se lirimi i anėtarit tė KQZ-sė, me kėrkesė tė maxhorancės, ėshtė njė pėrpjekje tjetėr e saj pėr tė shkatėrruar institucionet e administrimit tė zgjedhjeve dhe pėr tė vrarė besimin e zgjedhėsve tek institucionet e votės.
"Kjo rrugė qė keni zgjedhur e turpėron shtetin shqiptar para partnerėve ndėrkombėtarė. Kjo dhuna juaj i kompromenton marrėdhėniet e Shqipėrisė me botėn demokratike; e kompromenton rrugėn europiane tė Shqipėrisė dhe besueshmėrinė e saj si anėtare e NATO-s", iu drejtua Ruēi deputetėve tė djathtė.
"Apeli i fundit, vijoi ai, ėshtė se ju jeni nė shkelje tė Kushtetutės dhe ligjit. Precedenti i sotėm ėshtė tejet i rrezikshėm, ndaj tėrhiqeni kėrkesėn dhe tė gjeni rrugėn e duhur".
Nė emėr tė grupit socialist, Ruēi tha se shqetėsimi kryesor i opozitės janė zgjedhjet e lira e tė ndershme,.
"Anėtarėt e KQZ-sė betohen para Kuvendit se do tė ruajnė profesionalizmin dhe do respektojnė ligjin. Ju (maxhoranca) jeni pėr depolitizimin e KQZ-sė apo pėr politizimin e saj? Ju sot jeni nė shkelje tė kodit zgjedhor, i miratuar me konsensus tė plotė", u shpreh Ruēi.
Shqipėria, vijoi ai, "nuk vuan nga mungesa e ligjit, por nga mosrespektimi i tij dhe nga kapja e institucioneve", u shpreh Ruēi

DEMOKRATĖT MODIFIKOJNĖ KĖRKESĖN PĖR SHKARKIMIN E MUHOS
Ora  22:00
 Demokratet tėrhiqen nga kėrkesa e tyre pėr shkarkimin e anėtarit tė KQZ Ilirjan Muho, mbi argumentin, e mosrespektimit tė baraspeshimit politik nė pėrbėrjen e kėtij komisioni, ndėrsa kėrkon shkarkimin e tij nga ky post, duke argumentuar nė paligjshmėrinė e emėrimit tė Ilirjan Muhon, si anėtar i KQZ.

Nė njė amendament tė tretė, tė ardhur pas takimit tė ambasadorit Arvizu me kryeministrin Berisha, deputetėt demokrat dorėzuan nė Kuvend njė tjetėr amendament, duke kėrkuar lirimin nga detyra tė anėtarit tė KQZ, Ilirjan Muho, bazuar nė paligjshmėrinė e emėrimittė tij si anėtar i KQZ.

Nė kėrkesėn pėr shkarkim thuhet se “ Muho ėshtė emėruar nė shkelje tė nenit 12 gėrma ė e Kodit Zgjedhor, sipas tė cilit, ai ėshtė shkarkuar nga funksioni Prokurorit me dekret tė Presidentit tė aso kohe Alfred Moisiu mė 12 mars 2003, duke i fshehur Kuvendit gjatė procedurės sė emėrimit deklarimin e fakteve qė pengonin emėrimin nė detyrė tė anėtarit tė KQZ”, thuhet nė amendament, i cili mban firmėn e 33 deputetėve demokratė.

META: PO I VINI KAZMĖN ZGJEDHJEVE
Ora 21:57- Kreu i LSI-sė, Ilir Meta cėshtjen e shkarkimit tė njė anėtari tė KQZ-sė e lidhi me interesat e vendit, me stabilitetin e tij dhe mbarėvajtjen e zgjedhjeve tė ardhshme, prej tė cilave, sic shtoi ai varet edhe procesi i integrimit. Kjo qė po ndodh, sipas tij ėshtė antiligjore.

“Mendoj se ėshtė njė cėshtje mė e rėndėsishme se kaq, s’mund tė ketė tė bėjė vetėm me interesat e njė partie, ka tė bėjė me stabilitetin me standardet e zgjedhjeve dhe me integrimin. Nė kod jepen qartė 6 rastet kur shkarkohet njė anėtar. Ne sot jemi dėshmitarė tė veprimeve tėrėsisht jolegjitime, tė ndėrmarra nė njė kohė rekord. Nuk duan tė balancojnė procesin zgjedhor, kėtu ngatėrrohet KQZ e KZAZ me procesin e numėrimit qė janė tė ndara. KQZ ka statusin e njė gjykate. Partitė kanė mundėsi ti ngrejnė problemet nė KQZ”, tha Meta.

Duke u ndalur tek rasti i zotit Muho, Meta tha se vendimet e tij nė KQZ kanė qėnė tėrėsisht jashtė interesave tė LSI, por tė bazuara nė ligj. Duke iu referuar rastit tė ish-kryetarit tė KQZ-sė Arben Ristani, Meta nėnvizoi se ai madje ka qėnė edhe i dėnuar pėr mitmarrje por askush se ka penguar tė ushtrojė detyrėn e tij.

“Lidhur me zotin Muho dėgjova nga zonja Bregu se kishte votuar qė Beratit t’i ulet njė mandat, ka votuar kundėr interesit tė LSI por e ka bėrė se kėrkesa ka qėnė e ligjshme, pra nuk ka parė interesin e forcės politike qė e ka propozuar. Lidhur me cėshtjet morale qė kanė tė bėjnė dhe me standardet e prekura nga njė problem i zbuluar sot. Doja tė thoja se kjo ėshtė tėrėsisht e pamoralshme kur kryetar i KQZ ėshtė zgjedhur njė person i arrestuar pėr mitmarrje (Arben Ristani) dhe i dėnuar. Kur ju intereson i referoheni Sollakut e Moisiut. Pėr rastin e Muhos nuk ka patur cėshtje konkrete ėshtė shkarkuar se s’ka mbajtur qendrim ndaj prokurorit tė cėshtjes. Mė pas Gjykata e Lartė e ka shfajėsuar. 5 vjet pas marrjes sė njė mase mund tė kthehet nė detyrė. Ju keni tė drejtė tė mblidhni komisioni e ligjeve tė hetoni nga e para dhe tė ndėrmerrni cdo iniciativė tė ligjshme. Por nxitimi juaj tregon qė ky ėshtė njė akt force”, shtoi Meta.

Kreu i LSI-sė bėri thirrje pėr reflektim, me qėllim qė sic tha ai tė mos i vihet kazma procesit tė zgjedhjeve dhe proceseve qė vendi pret pas tyre.

“Nėse mendoni qė nė mėnyrė tė dhunshme e antiligjore mund tė ndikoni edhe rezultatin e zgjedhjeve e keni gabim, ju po i vini kazmėn standardit tė zgjedhjeve, do e vuajė vendi dhe perspektiva e integrimit. Ju ftoj tė reflektoni, uluni pėrsėri pėr kodin, por mos merrni vendime tė njėanshme. Kėtu bėhet fjalė pėr tė ardhmen e vendit nuk bėhet fjalė pėr fatin e njė njeriu”, shtoi Meta mė tej. 

BODE: DEPUTETĖT E OPOZITĖS PĖRPIQEN TĖ MBROJNĖ NJĖ ARTIFICĖ
Ora 21:51
  Vijojnė nė Kuvend diskutimet e deputetėve pėr zėvėndėsimine anėtarit tė LSI-sė nė KQZ, Ilirian Muho. Ministri i Financave, Ridvan Bode, u shpreh se deputetėt e opozitės me gjysėm zėri, pėrpiqen tė mbrojnė njė artificė. 

Ēėshtja qė diskutojmė, tha Bode, "nuk ka asnjė sens debati dhe diskutimi, dilni dhe ju thoni shqiptarėve ēfarė kauze mbroni?" "Shumica ushtron sovranitetin e qytetarėve dhe ne jemi shumica sovrane. Kėrkoni tė ushtroni sovranitet tė pamandatuar", iu drejtua ministri Bode deputetėve tė opozitės.

BALLA: RISTANI LIROI KONTRABANDISTIN, JU E VUTĖ NĖ KRYE TĖ KQZ
Ora 20:30
Deputeti i PS-sė, Taulant Balla sulmoi mazhorancėn se se nuk po pėrdor tė njėjtėn praktikė qė bėri me Arben Ristanin . Deputeti socialistit tha se Ristani ėshtė dėnuar nga gjykata se ka liruar kontrabandistė nafte dhe pėr kėtė vepėr ėshtė dėnuar 5 muaj, por PD nuk e mori parasysh kur e emėroi nė krye tė KQZ dhe nė postin e zv/ministrit.

“Mė lejoni t’u lexoj vendimin e Gjykatės sė Tiranės,(18 nėntor 2004), akuza pėr korrupsion , kundėr shtetasit Arben Ristani se ka liruar kontrabandistė nafte. Dėnimi pėr Arben Ristnin 5 muaj heqje lirie, por pėr kėtė nuk qendrojnė argumenta dhe qėndroi 5 vjet ne krye tė KQZ, kėtė po qė nuk mnd ta lejosh as tė jetė kryetar KQZ as zv/ministėr, pasi ėshtė dėnuar. Sipas jush edhe presidenti aktual i republikės duhet ta shkarkojmė menjėhere pas 23 qershorit se ėshtė i zhbalancuar. Por nė CV e Nishanit thuhet se ėshtė shkarkuar pėr shkelje nga ushtria. Por , edhe pėr nėnkryetarin e Elvis Cefės. Kur, Arben Kulici i thonte Nishanit se ai ėshtė nė hetim pėr pronat dhe ju e bėtė nėnkryetar tė KLD”, tha Balla. 

Balla tha se Ilirjan Muho ėshtė shkarkohet vetėm nėse procedura e shkarkimit tė tij nis nga KQ, teksa theksoi se Berishėn e ka zėna paniku i vjedhjes sė votave. Deputeti socialist tha se nėse Kuvendi merr njė vendim pėr shkarkimin e Ilirjan Muhos atėherė vendosin Shqipėrinė nė njė kurs pėrplasjeje me SHBA dhe BE.

“Problemi qė keni sjellaj juaj me Ilirjan Muhos, pasi ne mbajmė pėrgjegjėsi se i kemi dhėnė votėn, qė do thotė se nuk mund ta bėjmė mė njė vendim tė paligjshėm shkarkimin e tij. Pasi zotėria shkarkohet vetėm nėse procedura e shkarkimit ė tij nis nga KQZ.
Saliun e ka zėnė frika se PS do vjedhė zgjedhjet, ndaj kėrkon qė KQZ tė heqė njė anėtar. Makthi i saliut pėr zgjedhjet nuk kemi cbėjmė. Ka gjithė ditėn qė kryeministri vjen vėrdallė dhe kėtu nuk vjen. Sot e keni vendosur Shqipėrinė nė njė pozicion ė vėshtirė . SHBA dhe BE kurrė mė parė nuk kanė folur mė qartė. Sot ju kėrkuat qė tė mos vendoset Shqipėria nė njė kurs pėrplasje me SHBA, tha Arvizu. E pra e keni tė qartė nėse merrni njė vendim qė bie ne kundėrshtim me apelin e SHBA, BE e vendos nė pėrplasje me kėta partnerė. Ku e keni Saliun”, shtoi Balla.

LESKAJ: PO MINOHET BESIMI TEK SISTEMI ZGJEDHOR
Ora 20:25
Deputetja e PS-sė Valentina Leskaj deklaroi se Kodi Zgjedhor e ka pėrcaktuar qartė se institucioni i KQZ ėshtė i pavarur, teksa theksoi se reagimi i PS nuk ka tė bėjė me mbrojten e njė individi, por me minimin e institucioneve tė pavarura.

“Kodi Zgjedhor e ka pėrcaktuar qartė se anėtarėt pasi kanė marrė detyrėn janė tė pavarur. Ndaj kodi i ka dhėnė njė mandat 6 vjecar. E keni pranuar kėtė zgjidhej dhe ju si garanci pėr pavarėsinė e KQZ, ose ndryshe sipas logjikės suaj, pas 23 qershorit, duhet tė rikompozohet KQZ, dhe nė rastin e dyte mund tė ndryshojė edhe parazgjedhjeve. Kjo ėshtė absurde, pasi Kodi Zgjedhor thotė se anėtari e ushtron profesionin e pavarur. Reagimi nuk ka tė bėjė me faktin e njė njeriu apo partie me minimin e institucioneve. Ju po vendosni marrėveshjen mbi ligjin duke thelluar mungesėn e besimit tė njerėzve mbi sistemin zgjedhor”, tha Leskaj.

KODHELI: SHQIPTARĖT MERITOJNĖ QĖ MOS TI QEVERISĖ PD
Ora 20:13
Deputetja e PS-sė, Mimi Kodheli i bėri thirrje mazhorancės qė tė heqė dorė nga pėrpjekjet pėr tė shkarkuar anėtarin e KQZ, si provė se janė nė interes tė shqiptarėve.

“Tregoni njė herė tė vet me se mund tė bėni dicka nė favor tė vendit dhe jo nė favor tė interesit tuaj personal. Shqiptarėt e meritojnė tė mos jeni jua ata qė do e drejtojnė vendin nė tė ardhmen”, tha Kodheli

PD KĖRKESĖ PĖR SHKARKIMIN E ILIRJAN MUHOS: MASHTROI ME CV 
Ora 20:00
 Krahas kėrkesės sė Komisionit tė Ligjeve pėr shkarkimin e anėtarit tė KQZ-sė, Ilirjan Muho, pėr prishje tė balancave tė barazisė, PD ka dorėzuar pasditen e sotme nė Kuvend, njė tjetėr kėrkesė ku kėrkon shkarkimin e Muhos nga institucioni mė i lartė i administrimit tė zgjedhjeve.

Kėrkesa ėshtė e firmosur nga 33 deputetė tė PD, ndėrsa ajo bazohet nė paligjshmėrinė e emėrimit e tij si anėtar i KQZ. Nė kėrkesėn pėr shkarkim thuhet se “Muho ėshtė emėruar nė shkelje tė nenit 12 gėrma A e Kodit Zgjedhor, sipas tė cilit, ai ėshtė shkarkuar nga funksioni Prokurorit me dekret tė Presidentit tė aso kohe Alfred Moisiu. Nė kėtė mėnyrė, thuhet nė kėrkesėn e deputeteve demokrat, Ilirjan Muho, i ka fshehur Kuvendit, gjatė procedurės sė emėrimit deklarimin e fakteve qe pengonin emėrimin nė detyrė tė anėtarit tė KQZ.

MEDIU: KĖRKOHET BALANCĖ POLITIKE NĖ KQZ, NUK KA ANĖTARĖ ĖNGJĖJ
Ora 19:20
Deputeti Fatmir Mediu e cilėsoi situatėn e krijuar nė Kuvend absurde, pasi sipas tij balancimi i institucionit tė KQZ u vendos si pasojė e mosbesimit mbi administrimin e procesit elektoral. Sipas Mediut, zgjedhjet e 23 qershorit, janė mė tė rėndėsishme se cdo debat, pasi do jenė shqip0tarėt ato qė do vendosim me votė.

“Nė situatėn ku jemi pėrballė duket absurde. Pse u bė balancimi, pasin uk besonim tek administrimi. Pėr sa kohė nuk ekzistonte ky besim u ra dakord tek njė element tjetėr. Pėrvec balancimit u shtrua votimi i cilėsuar, qė tė garantohej votim sa mė pėrgjegjės. Njė nga debatet e vazhdueshme ka qenė e drejta e votės sė cilėsuar. Kėrkesa ka ardhur si kėrkesė kur ishim opozitė pėr tė eliminuar manipulimin zgjedhjeve. Pa dashur tė hyj nė analizėn e emrave, dua tė theksoj se si deputet i mazhorancės nuk do votoja asnjė kandidaturė qė prishte balancat. Zgjedhjet e 23 qershorit janė mė tė rėndėsishme se cdo debat shterpė, pasi ėshtė dita ku shqiptarėt do vendimin me votėn e tyre. Nėse politika do ishte pėrfaqėsuar nga ėngjej nuk do kishte nevojė pėr balancė dhe vendime tė cilėsuara. Mjafton tė shikosh vendimin e tyre, pasi ato janė pėrzgjedhur nė shėrbim tė partive tė tyre. Pra garantimi i votės sė shqiptarėve kemi rėnė dakord qė tė administrohet pėrmes njė votimit tė balancuar. Kjo ėshtė ajo qė kėrkojmė, tha Mediu.

NACO: PD KRIM ZGJEDHOR, E MAJTA MĖ E BASHKUAR SE KURRĖ PĖR VOTĖN E LIRĖ
17: 53
Deputeti i LSI-sė Nasip Naco, akuzoi mazhorancėn se me kėrkesėn pėr shkarkimin e anėtarit tė KQZ-sė Ilirjan Muho po kryen njė krim zgjedhor, teksa tha se tani e majta ėshtė mė e bashkuar se kurrė pėr tė ruajtur votėn. Naco nėnvizoi faktin se LSI iu bashkua nismės sė votimit tė tre ligjeve, por sipas tij e ardhmja evropiane e vendit ėshtė nė rrezik.
“Vendimi i paligjshėm i mazhorancės, nė asnjė nen tė Kodit Zgjedhor nuk thuhet se KQZ ėshtė institucion partiak dhe organ qė siguron balancimin e pėrfaqėsimit0 politik. Kėtu ka panik nė radhėt tuaja. Ju kėrkoni tė justifikoni nismėn antiligjore pėr balancat nė komisionet ligjore. Ju me veprimet tuaja tregoni se kėrkoni manipulimin e rezultateve nė zgjedhjeve nė tavolinė. Tė nderuar kolegė veprimi qė po tentoni tė kryeni ėshtė shkelje flagrante e standardeve ligjore, dhe kėmbanė alarmi dhe pėr partnerėt. Pėrgjegjėsia juaj nuk do jetė morale dhe juridike, por politike. Nė asnjė rresht tė kėrkesės sė PD nuk kam parė asnjė shkak ligjor. Kolegė ju po luani jo vetėm me shqiptarėt dhe zgjedhjet, por dhe miqtė ndėrkombėtarė, ky ėshtė shembulli dhe premtomi se 23 qershori do jetė dita me e ndritur pėr shqiptarėt, ajo ėshtė errėsuar dhe ju vendosni njė pikėpyetje pėr zgjedhje e lira dhe tė ndershme. Ky ėshtė krim zgjedhor dhe tregon panikun pėr rezultatin e zgjedhjeve tė 23 qershorit. LSI i ėshtė bashkuar ju pėr miratimin e 3 ligjeve, pasi dhe vėmendja e ndėrkombėtarėve ėshtė kthyer me sy nga Shqipėria. Veprimet antiligjore e largojnė Shqipėrinė pėr realizimin e ėndrrės evropiane. Ju sot po i bėni nder tė madh tė majtės shqiptare dhe po e bashkoni. Sot po shuani ėndrrat e shqiptarėve pėr tė pasur zgjedhje tė lira”, tha Naco.

Naco tha se mazhoranca kėrkon manipulimin e zgjedhjeve nė tavolinė, ndėrkohė duke iu rikthyer akuzave se Ilirjan Muho nė kohėn kur mbante postin e Prokurorit, deputeti i LSI sqaroi se ai nuk ka shkelje ligjore. 

FIDEL YLLI: ZGJEDHJET DO I MERRNI VETĖM KUR TĖ KALONI MBI TRUPAT TANĖ
Ora 17:40- Deputeti i PS-sė Fidel Ylli e cilėsoi procesin e sotėm tė Kuvendit njė tentativė tė PD-sė pėr tė mbajtur pushtetin me dhunė.
“S’mund ta mbani pushtetin me dhunė me kėtė korrupsion, me institucione ndėrkombėtare qė ju akuzojnė pėrditė”, tha ai.

Ylli ndėr tė tjera bėri thirrje qė PD tė tėrhiqet nga ky shkarkim.
“Tėrhiquni nga kėto amendamente tė turpshme, hajde ta ndėrrojmė kodin. Kėto janė institucione kushtetuese. Uluni me opozitėn dhe gjeni gjuhėn e zgjidhjes, nuk jemi mbledhur sot pėr tė gjykuar Ilirian Muhon. Me forcėn e kartonit mendoni qė do ta mbani Shqipėrinė peng. Vetėm kur tė kaloni mbi trupat tanė do ti merrni kėto zgjedhje”, tha ai mė tej.

TOPALLI: MUHO LIROI KRIMINELIN, RUCI: LĖRI BROĒKULLAT
Ora 17:35
Kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli teksa rilexoi dokumentin qė Prokurori Dhori Sollaku kėrkon shkarkimin e Ilirjan Muhos, akuzoi opozitėn se po mbron njė person qė ka liruar njė kriminel.

“Qeshni qeshni prandaj e mbroni ju. E kuptoni pse e mbroni ju Ilirjan Muhon, ky ėshtė njeri i ligjit, ai qė ka liruar personin qė ėshtė dėnuar pėr vrasje, prostitucion dhe trafik. Dėgjoni kė mbroni. Votoni kundra pasi mua mė intereson qė tė votoni kundra. Ku ėshtė ai qė mbroni ju, ai qė liroi kriminelin.

Kreu i grupit parlamentar Gramoz Ruci, i kėrkoi kryetares sė Kuvendit qė tė marrė fjalėn nė bazė tė procedurės si deputete. Si replikė tė akuzave tė mazhorancės Ruci bėri apel qė PD ti pėrmbahet kėrkesės sė saj, teksa bėri krahasimin e zgjedhjes sė anėtarėve tė KQZ nė kohėn kur opozita qeveriste duke kujtuar se PD emėroi kryetar tar KQZ Arben Ristani i dėnuar nga gjykatat.

“Iu drejtuat grupit parlamentar dhe kini detyrimin tė dėgjoni pėrgjigjien. Ju jeni kryetare parlamenti dhe keni detyre dhe njė procedurė ligjore, qė tė regjistrosh emrin dhe tė flasėsh. Por si kryetare i drejtohesh njė grupi tė vecantė. Zonjė ke ngatėrruar ne nuk jemi pėr tė mbrojtur asnjė emėr tė pėrvetshėm. Ne jemi pėr tė mbrojtur Kodin Zgjedhor, por dhe zgjedhjet tė lira dhe demokratike. Sa i pėrket anės morale zonjė, Ristani qė manipuloi dy palė zgjedhje nuk ka qenė i ndaluar nga policia e shtetit dhe prokuroria e vendit? Ristani qė drejtoi dy herė komisionin tuaj dhe sot ėshtė zv/ministėr nuk ka qenė i dėnuar nga gjykata e kėtij vendit. Lini kėto broēkullat, ne jemi serioz me propozimin tuaj qė i keni sjellė seancės sė Parlamentit. Dokumentuat qė keni, nėse do diskutonin pėr njė kandidat qė ka ardhur me votat e opozitės do kishte sens, por ju qė keni vėrejtje, dhe tė gjitha shembujt qė sillni, Ilirjan Celibashin e ka sjelle konferenca e gjyqtarėve. E ka zgjedhur Kėshilli i Lartė i Drejtėsisė, Dėshira Subashin e ka zgjedhur Kėshilli i Lartė i Drejtėsisė, e shikon sa larg ne dhe ju. Ėshtė diferencė e madhe. Ju jeni futur detit mė kembė, me nismėn e marrė nuk ka gjethe fiku qė ju mbulon dhe gjethe rrapi qė ju mban. Nėse keni argumenta jepini”, tha ruci.

TOPALLI: Ja kemi dokument shtetėror dhe ua kemi shpėrndarė. Ai na ka mashtruar, ju ndofta e njihnit. Ky nuk mund tė jetė anėtar i KQZ, ku nuk mund tė bėjė zgjedhje tė lira dhe tė ndershme.

OLTA XHACKA: SEANCA E SOTME FARSA E RADHĖS
Ora 17:24- Deputetja e Partisė Socialiste, Olta Xhacka u shpreh se kjo seancė e sotme e Kuvendit nuk ėshtė gjė tjetėr vecse farsa e radhės.
“Kjo qė po ndodh sot ėshtė farsa e radhės, u diskutua fillimisht pėr baraspeshim tė KQZ, pastaj se paska pasur dekret tė zotit Moisiu se ky person paska njė njollė, dhe kryetares i ka kaluar nėn hundė. Kjo farsė ka lidhje vetėm me logjikėn autoritariste tė Sali Berishės nė Kuvend. Vetėm atij i takon tė kontrollojė gjithēka, nuk ka faj se 25 vjet si sekretar partie dhe 22 vjet nė krye tė PD ka mėsuar se si mbahet pushteti me dhunė”, tha Xhacka.

IMAMI: OPOZITA DO TI FITOJĖ ZGJEDHJET NE TAVOLINĖ
Ora 17:15
Ministri i Mbrojtjes Arben Imami gjatė fjalės sė tij solli edhe njė herė nė vėmendje shkarkimin e Ilirjan Muhos nga posti i Prokurorit nė vitin 2003 nga Kryeprokurori Dhori Sollaku pėr shkelje, teksa nėnvizoi faktin se marrėveshja e vitit 2003 ėshtė fryma e ligjit.

“Neni 12 pika ė sic e pėrmendi dhe ministri i Drejtėsisė parashtron kushtet e anėtari tė Kqz, dhe kėrkon qė tė mos jetė larguar nga vendi i punės pėr shkeljedetyre. Me datėn 27.3.2003, Prokurori i Pėrgjithshėm Dhori Sollaku i dorėzon kėrkesėn presidentit pėr shkarkimin nda detyra....se ndaj prokurorit Ilirjan Muho tė merret masa disiplinore shkarkim nga detyra, pėr shkeljet e konstatuara. Shkelje e hapur e ligjit qė etikitisht dhe politikisht ėshtė e pambrojtur. I shkarkuar nga njė detyra publike pėr shkelje tė konstatuara nė gjykim ndaj njė prej bandave mė tė rrezikshme tė Fierit nuk mund tė mbrohet sa politikisht dhe as moralisht. Ajo qė me shqetėson ėshtė thelb i diskutimit. Nė paranteze dua tė them se kanuni i shqiptarėve nga veriu nė jug kanė bėrė qe vendi tė qeveriset mes disa perandorive nė mėdha. Marrėveshja e vitit 2003 ėshtė fryma e ligjit dhe cdo kush qė do tė vendosė ne emėr tė ligjit e di fare mirė qė pyetja ėshtė qėllim dhe vullnet pse ėshtė bėrė ai ligj”, theksoi Imami.

Ministri Imami akuzoi opozitėn se po tenton tė vjedhė zgjedhjet nė tavolinė, teksa bėri thirrje qė njė demokraci e qėndrueshme kėrkon zgjedhje tė lira.

“Ky vendim ka si qėllim dėmtimi ne procesit zgjedhor, me situtės pas vendimit tė LSI, jemi para fakteve ne nė tavolinat e nr tė votave opozita ka shumicėn 5 me 2. nė kėtė mėnyrė opozita e re pansocialiste bllokon madje dhe pakicėn bllokuese qė ėshtė e drejtė qė e kemi njohur pėr cdo opozitė. Opozita do ti fitojė zgjedhjet nė tavolinė, sepse nuk ka shpresė pėr ti fituar me vota. Opozita ėshtė keqbesimin. Opozita na fton tė negociojmė pėr njė tė drejtė qė e kemi, dhe qė ėshtė e panegociueshme, standardi i dyfishtė ėshtė antidemokratik. Njė demokraci e qėndrueshme e kėrkon zgjedhje tė qėndrueshme, dhe tė lira. Ti bėjmė ato”, tha Imami.

HALIMI: RAMA DO I HUMBASĖ ZGJEDHJET, NUK I BĖN DERMAN ILIRIANI
Ora 17:00- Ministri i Drejtėsisė, Eduard Halimi ka deklaruar nė foltorja e Kuvendit se pėr Partinė Socialiste Ilirian Muho shihet si hero, por zgjedhjet sic shtoi ai nuk varen nga qėndrimi i tij apo jo nė KQZ.

“Ky zotėria e ka bėrė baltė, ka shkelur kushtetutėn, ka shkelur kodin zgjedhor, ju thoni ta lėmė. Iliriani sipas jush na qenka heroi i zgjedhjeve, por ai e ka bėrė baltė ka mashtruar gjithė shqiptarėt. E rėndėsishme pėr procesin ėshtė se asgjė nuk do ta afektojė vendosmėrinė e qeverisė pėr tė mbajtur zgjedhje tė ndershme nė frymėn e ligjit, mazhoranca ngelet mazhorancė, opozita mbetet opozitė”, tha Halimi.

Sipas tij, asnjėherė nuk ka ndodhur nė asnjė vend qė mazhorancėn e KQZ-sė ta ketė opozita.
“Edi humbet edhe kur merr pėr veshi presidentin edhe i thotė tė votojė pėr tė, edhe kur merr Ilirianin, as me Bamirin as me Ilirianin nuk fiton, prapė do ti humbasė zgjedhjet, si bėn derman askush Ramės as Muho”, tha mė tej Halimi.

TOPALLI: KQZ NUK ESHTĖ E PAVARUR, POR BARAZPESHĖ POLITIKE
Ora 16:21
Teksa vijojnė diskutimet pėr me kėrkesėn e PD-sė pėr lirimin nga detyra tė anėtarit tė KQZ-sė, Ilirian Muho, i propozuar nga LSI, si dhe zėvendėsimin e tij me njė nga dy kandidaturat e paraqitura nga Partia Republikane, Kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli ndėrhyri duke u thėnė deputetėve se KQZ nuk ėshtė institucion i pavarur, por barazpeshė politike.

“Nuk ėshtė i pavarur, ėshtė barazpeshė politike, nė bazė tė praktikave tė mira tė Komisionit Evropian, kemi : e pavarur dhe barazpeshė politike. Ne vendet e lindjes kemi barazpeshė politike ndėrsa, vendet e pavarura demokratike kanė KQZ tė pavarur. E kupton Ilir, se kupton more Ilir. Nuk ėshtė e pavarur KQZ ėshtė barazpeshė politike. Nė gjermani e kanė tė pavarur. Ca thonte gjyshi kot pėr kėto raste”, tha Topalli.

XHAFAJ: PROBLEMI I MAZHORANCĖS, NUK KA NUMRAT NĖ KQZ
Ora 15:32- Deputeti i Partisė Socialiste Fatmir Xhafaj e ka cilėsuar nonsens juridik, nismėn e PD pėr tė shkarkuar Ilirian Muhon.

“Kanė vėnė nenin 14 se s’vinin dot asnjė tjetėr. Nėse bėhej fjalė pėr shkarkimin duhej tė pėrdorej neni 18, po ai kėtė procedurė nuk e parashikon nė asnjė germė”, tha Xhafaj.
Deputeti shtoi mė tej se ky ėshtė njė akt i paligjshėm dhe i papranueshėm. “Ky akt cėnon procesin zgjedhor dhe votėn e lirė”, tha ai.

“KQZ ėshtė institucion i pavarur, nuk mund tė pėrdoret nga politika dhe Sali Berisha. Ndryshimi i rregullave tė lojės nuk mund tė ndryshojė nė kėtė fazė tė procesit. Nuk ka logjikė juridike por logjikė politike qė merr pėr bazė vullnetin e kryeministrit. Problemi i mazhorancės ėshtė se nuk ka numrat”, tha ai mė tej.

Ndėrsa duke iu referuar deklaratave tė kryetares sė Kuvendit Topalli, Xhafaj i cilėsoi si tė paturpshme.

“Jam i surprizuar nga paturpėsia e Jozefinės, ku ishit dje qė e miratuat Muhon. Pranoni qė keni qenė sylesh apo e pėrdorėt si peng pėr tė mbajtur me doemos pushtetin. Ėshtė turpi juaj dy herė”, tha ai mė tej.

TOPALLI: MUHO U SHKARKUA NGA DHORI SOLLAKU PĖR LIDHJE ME KRIMIN
Ora 15:08
Kryetarja e Kuvendit tė Shqipėrisė,v Jozefina Topalli, nga foltorja e Parlamenti, akuzoi Ilirjan Muhon se ka mbajtur fshehur CV e tij, pasi ėshtė shkarkuar nga ish-presidenti Alfred Moisiu me kėrkesė tė Kryeprokurorit Dhori Sollaku pėr lidhje me krimin.

“Ilirjan Muho ka mashtruar parlamentin me CV qė nuk tregon qė ėshtė i shkarkuar nga presidenti me propozim tė kryeprokurorit Dhori Sollaku , ai mashtroi edhe nė dėgjesėn nė komision. Nuk ndihesh ti i fyer qė tė ka mashtruar propozuesi qė ke ne koalicion. Propozuesi qė ka sjell nė KQZ Muhon na ka mashtruar ju dhe ne. Ky ėshtė atentati mė i madh qė i bėhet Parlamentit. Ilirian Muho ka gėnjyer dhe mashtruar parlamentin me CV e tij se nuk tregon se ėshtė i shkarkuar nga presidenti i Republikės me propozim tė Dhori Sollakut. Seanca dėgjimore, ėshtė njė akt betimi. Pėr tė Dhori Solllaku ka kėrkuar shkarkimin e tij pėr lidhjen me krimin dhe kriminelet me tė rrezikshėm. Ky ėhtė atentati mė i madh qė i bėhet Parlamentarizmit. Kam 18 vjet nė politik. Nė bazė tė ligjit dhe kodit elektoral ka njė nen, qė i referohet kėtij zotėrisė, qė emėrimi ėshtė i paligjshėm, pasi ai ėshtė i shkarkuar pėr lidhjet me krimin”, tha Topalli. 

Kryetarja Topalli paralajmėroi ligjvėnėsit socialistė se mazhoranca nuk do lejojė prishjen e balancės nė KQ.
“Do mjaftonte kaq qė propozuesit tė kėrkonin tė falur, qė ju qė e dinit tė kėrkonit tė falur para publikut, ju i thoni shqiptarėve se KQZ me Muhon qė ėshtė i shkarkuar, ky jep besim publikut, bėn zgjedhjet mė tė mira e ndershme si vetė ndershmėria e Muhos. Ky ėshtė peng i krimineleve, kėsaj i thoni ju KQZ e pavarur , ky ėshtė turpi i parlamentit, ju ftoj tė bashkoheni e tė mos ndaheni me maxhorancėn pėr tė shkarkuar kėtė nga detyra. Harrojeni se do i merrni zgjedhjet nė tavolinė, pėrkundrazi jam plotėsisht dakord me ato diplomatė qė thonė qeveria ka pėrgjegjėsinė. Nuk mund tė jetė balancė e nderuar 5 me 2”, tha Topalli. 

RULI: PA NDRYSHUAR KODIN ZGJEDHOR NUK PRISHET BALANCIMI NĖ KQZ
Ora 15:00 Ministri i Bujqėsisė, Genc Ruli theksoi se marrėveshja ėshtė legjitimuar nė Kodin Zgjedhor. Sipas Rulit trupa e KQZ ėshtė e pėrzgjedhur politikisht dhe pa ndryshuar Kodin Zgjedhor nuk mund tė prishet balanca nė KQZ.

Ministri Ruli tha se Kodi Zgjedhor e ka tė shenjtė balancimin, ndaj i kėrkoi LSI qė tashmė tė marrė mbiemrin qė i takon pas largimit tė koalicionit me PD.

PS, MARKO BELLO: NDĖRKOMBĖTARĖT KARTON TĖ VERDHĖ BERISHĖS, MOS VINI DUART NĖ KQZ
Ora 13:50-
“Tė ndėrpresėsh sot nga ky Kuvend nėn pretekstin e shumicės e kartonėve njė mandat kushtetues do tė thotė tė mos njohėsh alfėn e demokracisė. Shumica janė ato qė votojnė e marrin mendime. Jo tė dashur kolegė kjo nuk ėshtė demokracia liberale, as sistemi i vlerave qė duhet ndaj trupi diplomatik i huaj i ka bėrė thirrje Berishės i ka ngritur kartonin e verdhė. Po bėni si nė vitin 1996 qė tregoi se njė vend qė nuk bėn zgjedhje tė lira e tė ndershme nuk mund tė integrohet nė Europė dhe nuk ka faj populli, nuk na duhet fare popull i fortė. Mos vini duart nė KQZ se zgjedhjet hidhen nė erė dhe bie besueshmėria.
ka politikanė qė nuk u bėhet vonė pėr stabilitetin e vendit”.

PS, DITMIR BUSHATI: TĖ ULEMI E TĖ GJEJMĖ ZGJIDHJE
“Ne duhet tė hapim njė kapitull tė ri dhe mė erdhi keq qė gjerat shkuan kėshtu. Tė ulemi dhe tė gjejmė njė zgjidhje qė na nderon tė gjithėve”, tha Bushati nė mbyllje tė fjalės sė tij.

PS, ARBEN MALAJ: TEST PĖR NE JANĖ ZGJEDHJET E LIRA, TĖ DĖSHMOJMĖ QĖ DIMĖ TI BĖJMĖ
“Sot po ndodh 100 % e kundėrta e asaj qė presin e thonė shqiptarėt. Duan mė pak vuajtje e papunėsi e pak varfėri, kur ndėrkohė vlon korrupsioni dhe kapja e shtetit. Testi i parė janė zgjedhjet e ndershme dhe tė lira, vendi ka ngecur nė vend, kriza politike dhe sociale mund ta dėmtojė dhe me shumė”, u shpreh ndėr tė tjera Malaj.

PALOKA: RAMA KERKON TE MARRE PUSHTETIN NE TAVOLINE
Ora 12:30 -
Deputeti demokrat Edi Paloka akuzoi kryetarin e PS-sė se po kėrkon tė marrė pushtetin nė tavolinė, pėrmes manipulimit tė komisioneve tė administrimit tė zgjedhjeve. “Edi Rama e di shumė mirė qė nuk mund tė fitojė zgjedhjet me Sali Berishėn. Rama e di shumė mirė qė nė fund fare do t’ia gjejė Berisha dhe do ta mundi prap. Pėr kėtė arsye kthehet tek ėndrra e tij, tė marri pushtet nė tavolinė. Gjithė kėto kohė ka kėrkuar tė marri pushtetin nė tavolinė, i erdhi rasti tė ketė kontrollin e komisioneve dhe tė realizojė kėtė ėndėrr. Shpresa e tij vazhdon tė mbetet manipulimi, por ta harrojė”- u shpreh Paloka.

Paloka nėnvizoi Partia Demokratike kėrkon balancimin komisioneve, siē e parashikon ligji e Kodi Zgjedhor. Ai theksoi se shkarkimi i Ilirjan Muhos nuk ėshtė ēėshtje qė lidhet drejtpėrdrejt me tė, por siē tha Paloka, lidhet me nevojėn pėr tė shkuar nė zgjedhje me njė KQZ tė balancuar, me 3 anėtarė tė opozitės dhe 3 tė maxhorancės.

AHMETAJ: BERISHA KA FOBI NGA VOTA E LIRE
Ora 12:20 - Deputeti i PS-sė Arben Ahmetaj theksoi se nisma e demokratėve pėr lirimin e anėtarit tė KQZ-sė ėshtė antiligjore dhe antikushtetuese. Sipas Ahmetajt, kryeministri Berisha po tregon se KQZ nuk do tė jetė e pavarur, por do ndjekė njė komandė politike.
“Ēdokush nė Shqipėri e ka tė qartė qė ajo qė po ndodh me KQZ-sė ėshtė shkelje e drejtpėrdrejtė e Kushtetutės sė Shqipėrisė. Sali Berisha me veprimin e sotėm i tregon shqiptarėve dhe ndėrkombėtarėve, me tė cilėt sot ėshtė gjithashtu nė konflikt, i tregon se KQZ do ndjekė njė komandė politike. Vazhdojmė me logjikėn e balancimit politik tė institucioneve, si mundet njė KQZ e cila do tė jetė nė diktatin politik, pėr tė lexuar drejt dhe kushtetueshmėrisht mandatet politike qė do tė dalin nga zgjedhjet. Kjo ėshtė frikė, tė kesh frikė nga njė individ qė ėshtė betuar nė kuvend, nė kėtė rast ėshtė Ilirjan Muho. Berisha ka fobi nga vota e lirė, ka fobi nga zgjedhjet e lira dhe nuk mund te veproje ndryshe nga ajo qe ka bere ne 22 vjet, kur i ka grabitur dhe cenuar zgjedhjet. Ky njeri sot ėshtė i pajustifikuar dhe nė vakt tregon se ėshtė antishqiptar. Ajo qė Berisha po bėn me KQZ kėrkon tė zgjasė agoninė e vetes dhe agoninė e shqiptarėve. Gjė qė ne nuk do ta lejojmė. Nė 23 qershor ju dorėzoni pushtetin nė duart e shqiptarėve.”- deklaroi Ahmetaj.

DOKLE: PROBLEMI I PD-se ESHTE SE SI TE VJEDHE VOTAT
Ora 11:50 - “Problemi i Shqipėrisė janė korbat e zinj qė u janė sulur institucioneve tė pavarura. Tė mos lejojmė tė shkelet pavarėsia e institucioneve. Problemi i PD ėshtė gjithmonė se si tė vjedhė votat.”- u shpreh deputeti socialist Namik Dokle.

GJIKNURI: PO DHUNOHET POPULLI NE TE DREJTAT E TIJ
Ora 11:40 -
Deputeti socialist Damian Gjiknuri kryesoi listėn e gjatė tė deputetėve qė do tė diskutojnė sot nė Kuvend, nė lidhje me zėvendėsimin ose jo tė anėtarit tė KQZ-sė, Ilirjan Muho. Deputeti i PS-sė akuzoi kryeministrin Berisha se po tenton tė manipulojė zgjedhjet pėrmes kontrollit tė KQZ-sė.

“Qėllimi i kėtij zotėrisė ėshtė se do KQZ pėr tė zabotuar disa procese. Ky do tė zbatojė pikė pėr pikė skemėn qė zbatoi me zgjedhjet nė Tiranė. Zgjedhjet realisht janė nė rrezik, kėtij i intereson mbi tė gjitha grabitja e certifikatės sė zgjedhjeve, qė tė jetė prap njėsoj si nė ’97, pėr tė negociuar prap daljen e tij nė politikė. Kėsaj radhe nuk gjen dot njė referencė ligjore. Kėsaj radhe nuk ka shanse, po e provokon popullin dhe do tė pėrballet me pasojat. Kėtu po dhunohet populli nė tė drejtat e tij. Tėrhiquni kėsaj iniciative, pasi pasojat do tė jenė tė paparashikuara.”- u shpreh Gjiknuri.

Sipas deputetit socialist, marrėveshjet nuk mund tė qėndrojnė mbi ligjet dhe Kushtetutėn. “Me teorinė e Berishės marrėveshjet na qėndrokan mbi ligjet. Po Lefteri Lleshi, ēfarė i takon Berishės dhe Metės tek zgjedhja e Lefteri Lleshit qė ėshtė zgjedhur nga PD dhe LSI. Po rrezikohet realisht mbajtja e zgjedhjeve tė lira.”- vijoi Gjinkuri.

PALOKA: PRISHJA E BARASPESHES NE KQZ KERCENON ZGJEDHJET
Ora 11:30 –
Nė fillim tė seancės plenare, deputeti demokrat Edi Paloka lexoi relacionin e PD-sė, ku renditen arsyet e kėrkesės pėr zėvendėsimin e anėtarit tė KQZ-sė, tė propozuar nga LSI. Sipas Palokės, prishja e baraspeshės sė KQZ-sė, pas largimit tė LSI-sė nga koalicioni qeverisės, pėrbėn kėrcėnim pėr mbarėvajtjen e procesit zgjedhor.
“Ndėrhyrja duhet bėrė pa hezitim. Nė kushtet kur procesi zgjedhor ka filluar prej kohėsh dhe KQZ dhe nivele tė tjera marrin pėrditė vendime tė rėndėsishme, nė emėr tė grupit parlamentar kėrkoj qė kjo situate tė zgjidhet nga Kuvendi, nė mėnyrė qė tė mos cėnohet puna dhe eficenca e KQZ-sė. Komisioni i Ligjeve i rekomandon kuvendit tė lirojė nga detyra anėtarin e KQZ, Ilirjan Muho, tė propozuar nga LSI, dhe tė zėvendėsohet vakanca e krijuar”- u shpreh Paloka.

PS MBLEDH GRUPIN PARLAMENTAR PARA SEANCES
Ora 10:00 -
Deputetėt socialistė mblodhėn sot nė orėn 09:00 grupin parlamentar, ku vendosėn rreth mėnyrės se si do tė reagojnė nė seancė. Nė pėrfundim tė mbledhjes, qė zgjati rreth 30 minuta, nuk pati asnjė deklaratė pėr mediat nė lidhje me vendimet e marra. Por nė mbledhjen e mėparshme tė grupit, ditėn e enjte, kur u shty edhe votimi pėr kėtė ēėshtje, deputetėt diskutuan pėr njė reagim tė ashpėr deri nė bllokim tė punimeve tė Kuvendit. Pati edhe mendime pėr bojkot, por kjo nuk u pranua nga kryetari Rama.

ZGURI: SHKARKIMI NGA KUVENDI, RAST I PERSERITUR
Ora 07:20 - Njė prej ish-anėtarėve tė KQZ-sė dhe njėherėsh njė prej kandidatėve tė propozuar nga Partia Republikane pėr tė zėvendėsuar Muhon, Klement Zguri ka thėnė se shkarkimi i njė anėtari KQZ-je ėshtė njė situatė e pėrsėritur nė Shqipėri. Sipas tij, mandati i anėtarėve tė KQZ-sė ėshtė ndėrprerė nė vitin 2004, nė vitin 2008 dhe nė vitin 2012. Kėto mandate, ka sqaruar Zguri janė ndėrprerė pėr shkak tė marrėveshjeve politike dhe jo pėr shkak tė parashikimeve tė Kodit Zgjedhor, siē e pretendon opozita qė i referohet nenit 18 tė kėtij kodi.

Nė bazė tė kėtij neni, mandati i anėtarit tė KQZ-sė pėrfundon kur ai kryen veprimtari politike, mbush moshėn pėr pension, vdes, jep dorėheqjen nga detyra ose kur cenon veprimtarinė e KQZ-sė, parashikime kėto, tė cilat nuk janė ndėrmarrė nga anėtari i LSI-sė nė kėtė institucion. Po sipas Klement Zgurit, edhe nė rastet e iniciativave tė ndėrmarra nga Kuvendi nė vitin 2004, nė vitin 2008 dhe nė vjeshtėn e 2012, asnjė prej kėtyre pikave nuk ekzistonte nė kushtet kur Kuvendi ka vendosur tė ndryshojė me votė parlamentare trupėn e KQZ. Gjithēka mbetet pėr t’u parė sot nė seancė.

Paralelisht me negociatat duket se po vazhdon edhe kalkulimi i votave nė Parlament. Ndryshimi i anėtarit tė Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve kėrkon minimumi 71 vota, ēka do tė thotė se demokratėt duhet tė kėrkojnė vota pėrtej koalicionit tė tyre pėr tė arritur kėtė shifėr.

Aktualisht, Partia Demokratike ka 66 deputetė nė Kuvend dhe kjo shifėr shkon nė 69 po tė llogariten edhe votat e dy deputetėve tė Partisė pėr Drejtėsi, Integrim dhe Unitet dhe njė votė e Partisė Republikane. Kėto janė votat 100 pėr qind tė sigurta tė koalicionit tė djathtė. Nė tė njėjtėn kohė, vota tė mundshme pėr t’iu bashkuar alternativės sė shkarkimit tė anėtarit tė LSI-sė mund tė konsiderohen edhe ato tė dy ish-deputetėve tė PS-sė, Asllan Dogjani dhe Gjovalin Kadeli, tė cilėt janė shprehur se mbėshtesin PD--nė nė kėtė nismė.

Tė pavendosur janė dy deputetėt e tjerė tė pavarur, Kastriot Islami dhe Dritan Prifti. Nga ana tjetėr, Partia Socialiste ka 61 deputetė, tė cilėt nėse do tė ketė votim nė seancėn e sotme, do tė jenė tė gjithė tė pranishėm. Kėtyre votave u shtohen edhe katėr tė LSI-sė, e cila ėshtė mė e prekura e kėtij votimi, por edhe vota e kreut tė PBDNJ-sė, Vangjel Dule. Nė tė njėjtin krah pritet tė rreshtohet edhe deputeti i FRD-sė, Gazmend Oketa. 

(er.nu/d.b/ma.ar/e.m/BalkanWeb)
Lidhje te tjera
    Kthehu Dėrgo Printo Home
Komento

Dėrguar nga Shqiptari mė 16-04-2013 nė 02:25
Don kishoti yne saliu ngre koke mbi USA dhe Be, dhe pastaj pa pike turpi del ne tv dhe kerkon votimin e tre ligjeve! Zgjidhet Klement Zguri anetare i Pd i propozuar nga partia Rp. Hajde thoni qe kqz nuk eshte e politizuar!

Dėrguar nga Losar Vjerdha, Tirane mė 16-04-2013 nė 01:12
Shkarkimi i anetarit socialist te KQZ ,me 4 vota me shume se PS, tregon me se miri per te dyten here se PS ka vendosur te qendroje ne opozite. Po del fjala e Berishes qe do te qeveriste gjate. E kete nder po ia bejne vete socialistet.

Dėrguar nga rilindasi, tirane mė 16-04-2013 nė 01:01
Naten e mire dhe endrra te embela per ciftin rilindas Meta -Rama!!!
Tash kuptohet qe thenia e Edit qe
UNE ME DJALLIN BEJ KUALICION VETEM TE BEHEM KRYEMINISTER!!!duket qe atij i ka pushtuar shpirtin dhe i eshte bere emoni.
Z.Rama vazhdon te na zgenjesh dhe pas fjaskos kualicionare qe bere me ate LEVIZESIN MAJTAS -DJATHTAS,
Zoterinje te PS.Mblidhuni dhe mblidhjani rripat ketij shipliderit tuj dhe mos e lini me te ciceroj, por lereni atje ne nje cep dhe zgjoheni pas 23 qershorit
MJAFT ME !!!!

Dėrguar nga Nostalgjiku, Vlore mė 16-04-2013 nė 00:26
Edhe ne vitin 1997 fshati digjej dhe kurva krihej se zotria na zgjidhej President

Dėrguar nga shqiptari, uk mė 16-04-2013 nė 00:03
@shqiptari Dr.Berishai ka sherbyer atij sistemi te qelbur po nuk po e done kurse keta qe ti po mi done ti po mundohen ta kthejne prape,po ti do jesh ndonje bire komunisti qe nuk ndryshon kurre.SUKSESE DR.BERISHA.

Dėrguar nga bledi mė 16-04-2013 nė 00:03
Ti qe nuk ve emer e i referohesh @kastriotit Diber.Duhet folur me objektivitet dhe jo militantizem.Sa i perket ca fakteve qe thua:
1.Gerdeci ndodhi nga pakujdesia, mund te ndodhte edhe me PS ne pushtet.
2.21 Janarin nuk e inicioi qeveria por opozita. Berisha s'kishte asnje interes per protesten e jo me per te vraret.
3.Vrasja e Trebickes dhe Hajdarit eshte spekullim i paster t'ja atribuosh qeverise.
4.Marreveshja me grekun u hodh poshte nga gjykatat (qe jane te Saliut ?!?).

Dėrguar nga tradhtari, Vatikan mė 15-04-2013 nė 23:58
Shqiperia ka vujt nga tradhtare qe nga koha Skenderbeut.Krimba e kerma pa palce e lekure si Islami,Dogjani Kadeli vec tregojne ne menyre te turpshme lengezimin qe kane per pushtet.jane gati te prostituojne per pak pushtet.a s'ma ndjen fare kush fiton.Akti i tyre eshte i shumtuar dhe i qelbur.me vjen te vjelle.Ata palaco kane fitu me targe te PS tani e dredhin.Ca turpi.Po nuk eshte burr nje xhuxh si Islami-i peshtire mbi te peshtire.katunaret ne shpirt e tregojne veten dikur
Hajt naten o fatkeq

Dėrguar nga shqiptari, uk mė 15-04-2013 nė 23:57
@kastriot DIBER po na komentojne sonte do scialista from england po jau presim biletat per KOREN E VERIUT se atje e kan vendin,PARA dr,BERISHA.

Dėrguar nga Eri, Gjirokaster mė 15-04-2013 nė 23:48
Keta 3 mercenaret qe moren votat e PS, po bejne nje grusht lek per te mbajtur ne kembre Saliun, para se te zhduken nga politika. Per fat te keq jetojme ne Shqiperine e mbaruar ku maloku,komunisti Sali ben ēte doje dhe perseri kerkon te vjedhi votat. Te shohim se ēmarifet do gjeje kesaj radhe.

Dėrguar nga billy no fingers, Londer mė 15-04-2013 nė 23:47
Demokraci e stilit Rama.

Deputetet e PSs tentoje te nxjerrin jashte me dhune Islamin dhe Dogjanin.
Prisni sa te vijne ne pushtet.
 Vazhdimi komenteve:   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10    
       Shqiperia
21 Tetor 2014
Paloka: I kemi propozuar shumicės njė marrėveshje, qė tė kthehemi nė Kuvend
Kreu i Grupit Parlamentar tė Partisė Demokratike, Edi Paloka, nė njė deklaratė pėr mediat bėn me dije se opozita i ka propozuar shumicės njė marrėveshje, e cila do tė mundėsonte kthimin e tyre nė parlament
Mesila Doda: Opozita ti rikthehet punimeve nė Kuvend, karriget bosh nuk flasin

KOMENTO
       Kosova
20 Tetor 2014
Reagon vajza e Fahri Musliut: Mos u merrni me babanë tim!
Pas lajmeve të publikuara në mediat për një aludim se babai i kryeministrit të Serbisë, Aleksandër Vuçiçit, mund të ishte gazetari i njohur Fahri Musliut, ka reaguar vajza e këtij të fundit. Valbona, i ka cilësuar shkrimet e fundit ndaj të atit të saj fyese për familjen e saj.
KOMENTO (22)
       Rajoni
21 Tetor 2014
Shtyhet afati i ankimimit për rastin “Monstra”
Pala mbrojtëse e të akuzuarve për rastin “Monstra”, edhe pse paralajmëroi se ankesa për aktvendimin do të bëhet të hënën, kjo procedurë u shty për ditën e premte.
KOMENTO
       Bota
21 Tetor 2014
Suedi, vazhdon kërkimi për nëndetësen misterioze ruse
Ushtria e Suedisë ka vazhduar edhe sot kërkimin për nëndetësen e dyshuar të huaj nën territorin e ujërave afër kryeqytetit Stokholm.
KOMENTO (1)
       Sport
21 Tetor 2014
Kosova, anëtare e Komitetit Olimpik Ndërkombëtar
Nga ky vit, sportistët kosovarë do të jenë të barabartë me të tjerët në sportet olimpike. Komiteti Olimpik i Kosovës pritet që këtë javë të pranohet në Komitetin Olimpik Ndërkombëtar.
KOMENTO
       Kulture
21 Tetor 2014
"Kutia", një film në letër për incidentet elektorale
Një incident i rëndë ndodh në një qendër votimi të një prej komunave largëta të Shqipërisë. Anëtarët e Komisionit Zgjedhor, megjithëse nuk janë fajtorë, përpiqen të zgjidhin incidentin
KOMENTO
       Metropol
21 Tetor 2014
E dashura seksi e futbollistit serb, po ēmend Italinė!- FOTO
Sulmuesi i Lacios, por dhe kombėtares serbe, nuk ka sjellė nė Itali vetėm potencialin e tij si sulmues, por edhe bukuroshen e cila po ēmend gjithė fansat me selfiet e saj vėrtet tė nxehta
KOMENTO (2)
       Teknologji
21 Tetor 2014
4 mënyra si të përballojmë lodhjen e shtatzanisë
Në fakt, shumica e grave ndihen vazhdimisht të lodhura para se të fillojnë të duken se janë shtatzana apo edhe të fitojnë ndonjë peshë, e cila është arsyeja pse lodhja është një nga shenjat më të zakonshme të paralajmërimit të hershëm që ju mund të keni një foshnje brenda barkut tuaj
KOMENTO
      
 
 
  TV | News24 - Live
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
  Radio | Rash - Live
 
  toolbar  
   
   
 
SONDAZH
 
 
Nensondazh
 
   
 
 
BALKANWEB.TV
Ja si duket stadiumi i parė nga "Syri i Dronit
 
 
BALKANWEB.TV
Nė mes tė sfilatės, modeles i zgjidhen mbathejt
 
 
BALKANWEB.TV
Nikolla-studentėve tė ‘Vitrinės’: Do mundėsojmė njė dokument tė barasvlershėm
 
 
BALKANWEB.TV
Shtyrja e vizitės nė Beograd, Hoffman: Zgjedhje e zgjuar, pėrpjekje pėr pajtim
 
 
BALKANWEB.TV
Murgesha qė kėndon, “Like a virgin”
 
 
BALKANWEB.TV
INUK shemb me shpėrthim tė komanduar njė objekt 5 katėsh nė aksin Tiranė -Vaqarr
 
 
BALKANWEB.TV
Moti pėr sot 21 tetor
 
 
BALKANWEB.TV
Incidenti nė Serbi, Rama: S'mund tė ecim drejt BE-sė duke i vėnė ‘stėrkėmbēa’ njėri-tjetrit
 
 
BALKANWEB.TV
Hajduti rrihet me shkop nga shoferi i autobusit
 
 
BALKANWEB.TV
Tiranė, 4 familje pėrplasen me pėrmbaruesit, njė person tenton vetėvrasjen
 
 
BALKANWEB.TV
Bota nė njė minutė, fotot top te ditės
 
 
BALKANWEB.TV
Murphy: Simbolika e takimit Rama-Vuēiē, mė e rėndėsishme se kurrė
 
 
BALKANWEB.TV
Rama: Ballkani pa Europėn plas si fuēi baruti, e trazoi njė balonė elektronike
 
 
BALKANWEB.TV
Ballisti nderon ballistin!
 
 
BALKANWEB.TV
Familja Zaimi me 2 fėmijė tė sėmurė: Apel shtetit, protezė pėr vajzėn, kemp pėr djalin
 
 
 
 
FOTOGALERI
Emily tregon gjoksin nė Instagram
 
 
FOTOGALERI
E dashura seksi e futbollistit serb, po ēmend Italinė!
 
 
FOTOGALERI
Nė mes tė sfilatės, modeles i zgjidhen mbathjet
 
 
FOTOGALERI
425 metra mbi New York, pamje spektakolare nga gradaēela
 
 
FOTOGALERI
Angela Martini, cfarė klasi!
 
 
FOTOGALERI
Orinda Huta siē nuk e keni parė ndonjėherė
 
 
FOTOGALERI
Kur njė qeni i flihet s’pyet pėr vendin, ja fotot qesharake
 
 
FOTOGALERI
Ēfarė tė ka ndodhur, “Bridget Jones”?
 
 
FOTOGALERI
Shtėpia e re 24 milionė dollarė e Lady Gagės
 
 
FOTOGALERI
Kate, dalja e parė zyrtare pas njofimit tė shtatzėnisė
 
 
FOTOGALERI
Banditėt nė pishinėn olimpike tė Rio, selfie me pushkė pėrfundon ne Facebook
 
 
FOTOGALERI
Tentohen tė nxirren nga banesa 4 familje, pėrplasje fizike me permbarimin
 
 
FOTOGALERI
Nė shitje armėt pėr vrasjen e vampirėve, ja seti shumė i rrallė
 
 
FOTOGALERI
Njė 29-vjeēar seksi, ministri suedez i Shėndetėsisė
 
 
FOTOGALERI
Ngel dy herė nė provimin e matematikės, bėn tatuazh formulėn nė tė pasme
 
 
FOTOGALERI
Rusi, artisti pret veshėt nė shenjė proteste kundėr politikės
 
 
FOTOGALERI
‘The sons of War’: Udhėtim tek refugjatėt sirian
 
 
FOTOGALERI
Gjermani, kancelarja Angela Merkel bėhet Pipi Corapegjata nė pikturė