ARTIKUJ TEK
Sport
07 Qershor 2013 - 22:26 | LAJME
TRANSLATE Perktheje lajmin ne gjuhe te tjera

"Brazil 2014", Shqipėri-Norvegji 1-1,  shėnon Valdet Rama, Holgi barazon shifrat
"Brazil 2014", Shqipėri-Norvegji 1-1,  shėnon Valdet Rama, Holgi barazon shifratTIRANĖ-  Kemi qenė katėr minuta larg fitores, me tė cilėn kemi flirtuar nė ndeshjen me Norvegjinė. Eshtė me tė vėrtetė pėr tė ardhur keq pėr mėnyrėn se si erdhi ndėshkimi nė minutėn e 86-tė, kur njė mbrojtės shtatshkurtėr norvegjez, i dalė nė ndihmė tė skuadrės sė vet, shfrytėzon hezitimin e mbrojtjes sonė dhe barazon shifrat. Njė ndėshkim qė na kujton kohėt e vjetra nė fakt, kur e pėsonim nė fund. Megjithatė, barazimi nuk i mbyll rrugėt e Shqipėrisė pėr Botėrorin 2014, teksa e sheh veten nė kuotėn e 10 pikėve, njė mė pak se Zvicra e kreut tė grupit tonė. Natyrisht, pjesa e mbetur e garės do tė jetė tepoėr e vėshtirė pėr vetė faktin se do tė luajmė tri ndeshje nė transfertė dhe njė tė tillė nė shtėpi. Tej asaj qė u zhvillua nė kuadratin e blertė mes dy skuadrave, ndėrkombėtari “Qemal Stafa” kishte marrė vėmendjen e tė gjithė shqiptarėve, kudo qė jetojnė e punojnė, brenda dhe jashtė kufijve. Pėrvec atyre 17 mijė tifozėve qė kishin siguruar njė biletė dhe patėn fatin ta pėrcillnin kėtė kualifikuese “live” nga shkallėt e stadiumit, miliona tė tjerė mbajtėn frymėn para ekraneve televizivė. Ishte momenti i sė vėrtetės, njė sfidė kyce dhe tepėr pėrcaktuese pėr kėtė fushatė kualifikuesesh tė kuqezinjve tanė.

NDESHJA MINUTE PAS MINUTE
01′- Cani rrėmben njė top dhe vėrsulet drejt portės norvegjeze, por ndėrpritet nė mėnyrė tė parregullt nga kundėrshtari. Kryesori jep kartonin e parė tė verdhė.
05′- Gabim i Agollit nė mbrojtje, qė u dhuron norvegjezėve njė rivėnie anėsore afėr kėndores sė djathtė, por pa rrezik pėr portierin Berisha, qė grushton i ngritur nė ajėr mbi tė tjerėt.
08′- Basha dhe Rama kombinojnė bukur nė tė djathtė mes tyre, ndėrsa lojtari i Torinos fiton goditje dėnimi. Topi harkohet nė zonėn kundėrshtare, por spastrohet nga mbrojtja.
12′- Goditje kėndi pėr vikinget, por sulmuesit miq shkaktojnė faull ndaj Berishės, qė ka dalė nė ajėr tė zotėroje topin. Mė herėt portieri shtatlartė i Kallmarit eviton njė rrezik serioz pėr kombėtaren tonė.
17′- Rama vepron bukur nga e majta e sulmit tonė, pastaj kroson pėr te shtylla e dytė e portės norvegjeze, ku Salihi nuk ėshtė nė gjendje ta devijojė nė rrjetė. Rast i bukur pėr kuqezinjtė.
21-22′- Dy goditje kėndi radhazi pėr Norvegjinė, qė ushtron presing nė mbrojtjen tonė.
29′- Cani ndėrmerr njė aksion individual mes tre mbrojtėsve kundėrshtarė dhe fiton goditje dėnimi. Gjuan nga distanca Basha, por drejtpėrdrejt nė duart e portierit norvegjez.
34′- Agolli tenton njė goditje nga larg, duke dashur tė zerė nė befasi portierin kundėrshtar, qė ka dalė paksa nga porta e tij, por topi kalon mbi tra.
40′ – Mavraj spastron zonėn nga njė top diagonal tokazi, nga e majta nė tė djathtė tė sulmit norvegjez, duke e mbajtur tė bardhė rezultatin.
42′- Aksion perfekt individual i Valdet Ramės nga e majta. Kosovari i Valadolidit bėn ē’tė dojė me mbrojtėsit norvegjez, duke goditur nė mėnyrė vdekjeprurėse dhe kaluar Shqipėrinė nė epėrsi. Shpėrthen si vullkan stadiumi “Qemal Stafa”, tifozėt kuqezinj nė delir.
45+2′- Goditje dėnimi pėr Norvegjinė, por topi parakalon tėrė zonėn tonė, pa u prekur nga askush. Gjyqtari kryesor mbyll 45 minutat e para me fitoren 1-0 tė kuqezinjve.

NDESHJA MINUTE PAS MINUTE PJESA E DYTE
46′- Nis pjesa e dytė me njė zėvendėsim te Norvegjia. Valon Berisha ka zėnė vendin e Elyounoussi.
47-51′- Shqipėria ėshtė e vendosur nė gjysmėfushėn e vet, tepėr e kujdesshme, ndėrsa vikingėt mundohen tė thyejnė murin mbrojtės para Etrit Berishės, por pa sukses.
55′- Mavraj me kokė largon njė top tepėr tė rrezikshėm nė zonėn e portės sonė, pas goditjes nė ecje e sipėr tė njė lojtari kundėrshtar dhe mundėsisė pėr t’u devijuar nė kuadratin e Berishės.
58′- Vila e zotėron bukur me gjoks pasimin e Bashės, por gabon nė goditje, i gjendur nė pozicion ballor me portėn norvegjeze. Rast ideal pėr golin e dytė.
61′- Etrit Berisha grushton nė kėndore njė top tė harkuar nė zonėn e tij. Kėmbėngulin norvegjezėt nė kėrkim tė golit tė barazimit.
67′- Bulku kroson bukur njė top pėr Salihin, qė godet mrekullisht me kokė, duke parė edhe daljen e portierit mik, por ky i fundit zgjatet maksimalisht duke e devijuar nė trekėndėshin e vet. Nė ndihme i vjen edhe tranversa, qė i thotė “jo” shkodranit. Kuqezinjtė janė fare pranė golit tė dytė.
72′- Skemė perfekte gjatė goditjes sė dėnimit. Topi kalon pėrmes kėmbėve tė Bulkut, Bashės dhe Viles, me kėtė tė fundit qė godet jo saktė nė portėn kundėrshtare.
76′- Goditje kėndi nga Agolli. Topi shkon nė zonėn norvegjeze, ku Salihi e shtyn pėr nė rrjetė, por Hogli e largon nga vija fatale, duke i shpėtuar tė tijtė nga pėsimi i golit tė dytė.
76′- De Biazi bėn zėvendėsimin e parė. Nxjerr nga loja njė sulmues, Salihin, dhe aktivizon njė mbrojtės, Osmanin, pėr tė pėrforcuar prapavijėn, sidomos nė lojėn nė ajėr.
84′- De Biazi bėn zėvendėsimin e dytė. Aktivizohet Ergys Kace nė vend tė Vilės.
86′- Goditje kėndi pėr Norvegjinė. Topi shkon nė zonėn tonė, ku ka mbėrritur mbrojtėsi shtatshkurtėr mik, Holgi, qė me kokė barazon shifrat.
90′- Gjyqtari akordon 4 minuta shtesė. Bulku ia lė vendin Hysajt, zėvendėsimi i tretė pėr kuqezinjtė.
94′- Rast ideal pėr kuqezinjtė, pėr ta mbyllur ndeshjen me fitore. Kace ka futur njė top tokazi nga e majta e sulmit, por askush nuk ndėrhyn pėr ta devijuar nė rrjetėn e norvegjezeve. Mbyllet gjithēka nė barazim 1-1.

tifozet kuqe zi ndezin tiranen
Deklaratat e teknikut dhe disa prej lojtarėve:
Tekniku i Shqipėrisė, italiani Gianni De Biasi, ka disa ditė qė ka mbledhur sportistėt e tij nė mėnyrė qė tė pėrgatiten sa mė mirė qė ėshtė e mundur pėr kėtė duel tejet tė rėndėsishėm. Shqipėria, qė aktualisht zė vendin e dytė nė Grupin E, kėsaj sfidė do t’i hyjė pas fitores sė madh tė arritur nė Oslo, ndonėse me disa mungesa tė lojtarėve kyē. Tekniku italian shpreson se tė pėrzgjedhurit e tij edhe nė takimin e kthimit kundėr norvegjezėve do tė shfaqin performancė tė mirė. Ai beson se skuadra e tij do tė marrė rezultat pozitiv nga kjo ndeshje.
“Ne kemi fituar ndeshjen e parė ndaj Norvegjisė nė Oslo, por sigurisht qė duhet te jemi tė kujdesshėm nė ndeshjen e radhės. Ne kemi disa mungesa tė rėndėsishme, por kam ftuar lojtarėt qė janė nė formėn mė tė mirė dhe tė cilėt mund tė marrin rezultat pozitiv nga ky takim", ka thėnė De Biasi.
Optimist pėr fitoren e radhės tė Shqipėrisė, ėshtė shprehur edhe sulmuesi Erjon Bogdani. Ai kėrkon nga skuadra e tij maksimumin nė kėtė ndeshje tė rėndėsishme. “Nuk do tė thosha se ėshtė ndeshje mė e rėndėsishme pėr ecurinė e mėtejme, por ne duhet tė japim maksimumin nga kjo ndeshje nėse duam rezultat pozitiv", ka theksuar Bogdani.
Mbrojtėsi kosovar i kuqezinjve, Armend Dallku, mendon se Norvegjia do tė jetė skuadėr mė e fortė se nė Oslo. “Ne kemi fituar nė Oslo, por mendoj se Norvegjia nė ndeshjen e radhės do tė jetė mė e fortė dhe e motivuar pėr fitore. Ata na kanė nėnvlerėsuar nė Oslo, andaj nė takimin e radhės ata hyjnė tė motivuar maksimalisht pėr fitore. Ne duhet tė tregohemi njė Shqipėri e kujdesshme dhe tė pėrfitojmė nga gabimet e tyre nė mėnyrė qė tė marrim rezultatin qė dėshirojmė”, ėshtė shprehur Dallku.

Mungesat:
Kombėtarja jonė pritet qė nė kėtė takim tė paraqitet me mungesa tė ndjeshme, por edhe me jo mė pak se tetė debutantė, tė cilėt pėr herė tė parė mund tė bartin fanellėn kuq e zi. Lorik Cana, Andi Lila dhe Odise Roshi, tri lojtarė standardė do tė mungojnė nė kėtė sfidė, qė shton ndjeshėm problemet pėr trajnerin De Biasi, i cili duhet qė ndoshta me tė rinj tė luajė nė kėtė takim. Debatik Curri i ėshtė shtuar listės sė mungesave me dėmtimin e pėsuar tė martėn nė stėrvitje dhe opsionet pėr zėvėndėsimin e tij, duke parė dhe mungesėn e Canės janė Admir Teli dhe Tefik Osmani.

Kryeministri Berisha: 200 mijė euro shpėrblim nėse fiton kombėtarja
Ashtu siē kishte premtuar ditė mė parė, kur ai vizitonte komėbatren nė Durrės, Kryeministri Sali Berisha do tė shpėrblejė kuqezinjtė me plot 200 mijė euro nėse Shqipėria arrin tė fitojė me Norvegjinė. Numri njė i Qeverisė Shqiptare do tė jetė i pranishėm nė stadiumin “Qemal Stafa”, pėr tė mbėshtetur ekipin shqiptar. Ai u ka uruar fat edhe disa ditė mė parė, ndėrsa sot u ka premtuar premio ekstra pėr fitoren. Edhe FSHF-ja nga ana e saj ka premtuar pėr tė paktėn 100 mijė euro premio, duke e ēuar kėshtu shpėrblimin nė tė paktėn 300 mijė euro, si asnjėherė tjetėr mė parė. Ndėrsa MTKRS-ja ka premtuar se nė rast kualifikimi nė Botėror, premio do tė jetė speciale, e paimajginuar mė parė.

Biletat, janė shitur tė gjitha
Ende pa mbushur 24 orė nga dalja zyrtare nė shitje e biletave pėr sfidėn e tė premtes mes Shqipėrisė dhe Norvegjisė, burime zyrtare tė Federatės Shqiptare tė Futbollit konfirmojnė se numri i biletave tė kėrkuara nga tifozėt ėshtė shumė mė i madh se numri i biletave nė dispozicion.

Sipas FSHF-sė, nga 16 900 vende ulur qė ka stadiumi "Qemal Stafa", 10 mijė bileta janė prenotuar online, ose pėrmes kėrkesave tė ardhura nga individė apo institucione tė ndryshme, shtetėrore dhe private.

Nga kėto, 300 vende janė pėr tifozėt miq, 700 janė zyrtarė tė institucioneve tė ndryshme, ministri, drejtori, gjykatė, prokurori, deri tek ambasadat. Pjesa tjetėr, pra rreth 7 mijė bileta, janė hedhur dje nė treg.

Si asnjėherė tjetėr, nga 900 bileta qė kanė nė tėrėsi tribuna qendrore, A dhe B, rreth 700 janė tė prenotuara nga administrata shtetėrore dhe politikanė.

Masat e Policisė pėr mbarėvajtjen e sfidės:
-Policia e Kryeqyetit ka marrė tė gjitha masat e nevojshme pėr mbarėvajtjen e sfidės nė stadiumin Kombėtar “Qemal Stafa ” mes ekipit kombėtar tė Shqipėrisė dhe Norvegjisė, ndeshje e vlefshme pėr eliminatoret e Kampionatit Botėror tė Futbollit.

Drejtoria e Policisė sė Qarkut Tiranė, bėn tė ditur se ka marrė njė sėrė masash organizative nė drejtim tė sigurimit tė rendit dhe qetėsisė, para, gjatė dhe pas pėrfundimit tė kėtij aktiviteti sportiv.

Gjatė hyrjes sė sportėdashėsve nė stadium, nga ana e policisė do tė ushtrohet kontroll i imtėsishėm nė drejtim tė parandalimit tė futjes nė stadium nga tifozėt, tė sendeve tė ndaluara si, mjete e sende tė forta, fishėkzjarre, shishe tė ndryshme, kapsolla, flamuj me shkopinj, parrulla me mbishkrime jo tė pėrshtatshme etj.

Policia i bėn apel qytetarėve pėr bashkėpunimin dhe mirėkuptimin e tyre, pėr bllokimin e segmenteve rrugore qė tė ēojnė pėr nė stadiumin “Qemal Stafa” nė Tiranė, duke filluar nga ora 14.00 deri mė 24.00, duke bllokuar qarkullimin nė rrugėt “Dervish Hima”, “Asim Zeneli” dhe “Perlat Rexhepi” si dhe Sheshin “Nėnė Tereza” deri tek Presidenca.

Rruga e Shqipėrisė deri nė sfidėn e sotme:
Pas fitores nė Norvegji, gjatė muajit mars me gol tė Hamdi Salihit, Shqipėria i mbylli ndeshjet e para nė grup nė vendin e dytė, pas Zvicrės kryesuese.

Klasifikimi pas 5-sė ndeshjeve tė para kryesohet nga Zvicra me 10-tė pikė, mė pas vinė Shqipėria dhe Islanda me 9-tė pikė, Norvegjia 7-tė pikė, Qipro 3 dhe Sllovenia 3 pikė.

Kuqezinjtė kanė grumbulluar 3 fitore dhe dy humbje, duke shėnuar 6 gola dhe pėsuar 5.

Rrugėtimi i skuadrės sė De Biazit ka nisur nė 'Qemal Stafa' ndaj Qipros, ku pėrfaqėsuesja jonė fitoi 3-1, mė tej pėsuam humbjen e parė nė Zvicėr ndaj vendasve me rezultatin 2-0, ashtu siē bėmė edhe nė 'Qemal Stafa' ndaj Islandės ku humbėm 1-2, por mė pas Kombėtarja mori dy fitore, 1-0 ndaj Sllovenisė dhe akoma mė tej nė Oslo, gjatė muajit mars mundi Norvegjinė me rezultatin 1-0.

Dėrguar nga Asim mė 07-06-2013 nė 18:05
Me premion e pamerituar ne nje krize totale, per ekipin e plehrave, nuk merr as votat e nepunsve te administrates

Dėrguar nga koli, tirane mė 07-06-2013 nė 18:04
o saliii ti ose je budall ose ben vet ci premton ore 200mij euro kur ne jeni ne rrenim , hajvan

Dėrguar nga jonce, tirane mė 07-06-2013 nė 18:00
ooo saliii njerzit po vuajne per buke e kan epune te ke ne terzi o vlla i jep 200mij euro kombetares dhe kjo eshte e patolerueshme nderkoh arka e shtetit bosh, mbeshtete kombetaren po mos u tall me leket tona

Dėrguar nga klajdi, tirane mė 07-06-2013 nė 17:58
TI SPO PAGUAN LOJTARET ME AQ SA MERITOJNE
E DO JAPESH 200 MIJE EURO SHPERBLIM...

APO SI GJITHMONE PREMTIMET BOSHE TE KRYEMINISTRIT!!

Dėrguar nga ALBANI,,...KOSOVA eshte ZEMRA e SHQIPERISE, GJILANI RROFTE KOMBETARJA RROFTE SHQIPERIA NATYRALE mė 07-06-2013 nė 17:56
RROFTE KOMBETARJA KUQ E ZI. KOMBETARJA ESHTE KRENARIA E GJITHE KOMBITE SHQIPTARE RROFTE KOMBETARJA RROFTE FLAMURI KUQ E ZI. RROFTE SHQIPERIA E BASHKUARE....NATARALE...KOSOVA DOTE JETE NE QEMAJL STAFA SONTE PER TI DALURE ZOTE KOMBETARES DHA FLAMURITE ME TE BUKURE NE BOTE,,,,,,....FLAMURIT KUQ E ZI....SHQIPERIA SHQIPERIA SHQIPERIA SHQIPERIA SHQIPERIA SHQIPERIA...ALBANIA ALBANIA ALBANIA DUAME FITORE DUAME FITORE FLAMURI KUQ E ZI. DUHET NGRITURE NE BRAZILE DUAME TA SHOFIME ATY FLAMURINEME SHQIPONJ

Dėrguar nga semi, vlore mė 07-06-2013 nė 17:44
me vjen per te qeshur kur shof deklaratat boshe te berishes! Ti zoti kryeministe qe i ke lene sportet per faqe te zeze thua premtime! mos e diskretito me veten me premtime boshe per cmimet qe na thua jemi ngopur me pallavrat e tua ..!!! sportet kane nevoj per rilindje!!!

Dėrguar nga Besa llallaj mė 07-06-2013 nė 17:38
Me sali berishan dhe me duken ne krye shqiperia Nuk ka shanc te shkoj ne.. brazi 2014

Esht koha te mos na drejton te till Njerzesh..

esht koha te kemi nje rilindje te vertet dhe me sporte te perparua Duk mos pasur trukime ndeshjesh madje dhe lojtare qe u kerkojn lek per te lujt me kombin e tyre..

Dėrguar nga GUARINI mė 07-06-2013 nė 17:35
ete 23 qershor do te votojme per Ramen dhe vetem per ramen.meta te marri pjesen qe i takon e ta bej detyren sic duhet ndryshe te veje aty nga erdhi.nuk kemi nevoje as per berishe e as per meten.meta u morr prane vetem per te hequr te keqen me te madhe kshuqe mos te bej shume numra se populli do te votoje vetem per ate qe ka treguar qe ka bere dicka per shqiperine e per shqiptaret e ky eshte vetem EDi Rama.

Dėrguar nga liku, londer mė 07-06-2013 nė 17:34
o lojtar plera o njerez pa digjinitet... si ore pranoni dhe beni foto me nje person qe ka 22 vjet ne pushtet dhe ska ber 1 stadjum kombetar per shqiperin. o plera a e dini qe kur te mbaroj ndeshja sdo keni uje te laheni. o plera a e dini qe 17 mij tifoz sot sdo ken banjo ne stadjum

plera plera plera njerez qe pranoni ate fytyr ne foto

Dėrguar nga Blerim, Köln mė 07-06-2013 nė 17:34
Mis u merrni me politike apo kan njerezit te hane apo jo. Kombetarja duhet mbeshtetur nga cilado qeveri. Ben urim edhe shpresoni te fitojme. Forcaaaaaaaa Shqiperiiiiiiiiiii
 Vazhdimi komenteve:   1   2   3   4   5
       Shqiperia
20 Prill 2014
Tiranė, besimtarėt katolikė dhe ortodoksė kremtojnė Pashkėt
Nė tė gjithė vendin besimtarėt ortodoksė dhe katolikė kremtuan Pashkėn. Nė orėt e vona tė sė shtunės deri pas mesnate, besimtarėt ortodoksė nė Tiranė u mblodhėn nė Katedralen Ngjallja.
Patriarku serb, Irinej: Kosova nuk mund të jetë jashtë Serbisë
Kreu i Kishës Ortodokse serbe, patriarku serb, Irinej, ka theksuar se Kosova kurrë nuk mund të jetë jashtë Serbisë. Teksa është shprehur për gazetën serbe “Novosti”, ai shpreson se qeveria serbe nuk do të heqë dorë nga “krahina jugore”
KOMENTO (16)
       Bota
SHBA, Kerry kërkon aplikimin e menjëhershëm të marrëveshjes së Gjenevës
Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry, vendi i të cilit është shumë skeptik për sa i përket qëllimeve të Moskës, kërkoi dje, gjatë një takimi me homologun e tij rus, respektimin e plotë të marrëveshjes së Gjenevës për Ukrainën.
KOMENTO
       Sport
Vllaznia fundos krutanėt dhe “fluturon” drejt mbijetesės
“Poker” golash pėr tri pikė tė arta mbijetese. Ky ėshtė produkti i Vllaznisė nė transfertėn krutane, nė ndeshjen hapėse tė javės sė 29-tė tė Superiores
KOMENTO (1)
       Kulture
Aurel Plasari: Si e shpëtova Gabriel Garcia Marquez-in nga censura
Rreth 32 vite më parë, i ra në dorë "Kronika e një vdekjeje të paralajmëruar". Atë kohë, rreth të 20-ave, prof. Aurel Plasari u befasua nga Gabriel Garcia Marquez
KOMENTO
       Metropol
Abramovich feston Pashkët në Izrael, merr me qira të gjithë resortin - FOTO
Pronari i Chelsea-t, Roman Abramovich ka zgjedhur të kalojë pushimet e Pashkëve në Izrael, bashkë me familjen e tij
KOMENTO
       Teknologji
Dieta amerikane, shumė proteina dhe aktivitet fizik
Ushqimet e pasura me proteina nė kombinim me aktivitet fizik janė dėshmuar tė shkėlqyeshme pėr djegien e shtresave dhjamore
KOMENTO

TV | News24 - Live

Radio | Rash - Live

SONDAZH

Nensondazh

BALKANWEB.TV
Durrės, babai i dy fėmijėve hidhet nga trageti, kapiteni i Porteve Hysni Aruēi: Vijojnė kėrkimet

Akuzat pėr trafik droge nė ushtri, PS-LSI kėrkesė pėr Komision Hetimor

Kushi: Sinjale pozitive nga BSH, ka nisur trendi pozitiv i ekonomisė

UGSH takim me ministrin Beqaj, Ēipa: Tė shihet me pėrparėsi kurimi i gazetares Irena Vreto

PD: Dyshja Rama-Meta, sulm tė ri ndaj Presidentit pėr tė ruajtur pasuritė e tyre