BalkanWeb.TV Foto Forum Horoskopi Moti Gatimi Kontakt
ARTIKUJ TEK
Kryesore
21 Qershor 2011 - 16:15 | LAJME
TRANSLATE
 
Java came, celet ekspozita “Ēamėria nė fotografi”
Java came, celet ekspozita “Ēamėria nė fotografi”TIRANE- Shoqata “Ēamėria”, Partia Drejtėsi, Integrim dhe Unitet kanė celur dje nė ambientet e Hotel Tiranės, “Javėn ēame – Trėndafilat e Ēamėrisė“, e cila do tė pasohet nga aktivitete tė ndryshme, ndėrsa kulmin do ta ketė me marshimin tradicional ēam, nė Qaf-Botė tė Sarandės mė 25 qershor ku do tė pėrkujtohen viktamat e genocidit grek. Nė kuadėr tė kėsaj jave ėshtė celur edhe ekspozita “Ēamėria nė fotografi”, nė bulevardin “Dėshmorėt e Kombit” pėrpara kryesisė sė Kuvendit.

Ēelja e ekspozitės u krye nė praninė e kryetarit tė shoqatės “Ēamėria”, z. Ardian Tana, kryetarit tė Partisė Drejtėsi, Integrim dhe Unitet, z. Shpėtim Idrizi dhe presidentit tė Nderit tė PDIU-sė, z. Tahir Muhedini.

Fotografitė e pėrzgjedhura pėr kėtė ekspozitė janė tė ndara nė tre pjesė, ku nė fillim, pasqyrohen figrua tė shquara ēame, si Pirro i Epirit, suliotėt si Kiēo Xhavella dhe Marko Boēari, rilindas si Elena Gjika, Hasan Tahsini, Abedin Dino dhe Qamil Ēami e deri te figura tė njohura tė ditėve tė periudhės moderne si Bilal Xhaferri, Ali Demi, Ali Dino, Kol Idromeno dhe Mitrush Kuteli.

Nė pjesėn e dytė tė ekspozitės janė pasqyruar fotografi nga zona e Ēamėrisė ndėrmjet viteve 1913 deri mė 1935, ku pasqyrohen shqiptarė tė veshur me kostume popullore nė shtėpitė e tyre nė qytetet dhe fshatrat e Ēamėrisė, sikurse edhe fotografi gjatė genocidit ndaj shqiptarėve tė Ēamėrisė.
Nė pjesėn e fundit tė ekspozitės janė pamje panoramike tė qyteteve ēame sot, si edhe shtėpi dhe monumente tė rrėnuara tė shqiptarėve tė Ēamėrisė.

Gjatė ēeljes sė ekspozitės, kryetari i shoqatės “Ēamėria”, z. Ardian Tana vlerėsoi kėtė ekspozitė si njė pasqyrim historik i kėsaj treve shqiptare. “Kjo ėshtė njė mėnyrė pėr t’u treguar tė gjithė shqiptarėve, pavarėsisht nga prejardhja, mbi historinė e pasur tė kėsaj treve shqiptare” – tha z. Tana.

Ekspozita fotografike do tė qėndrojė gjatė gjithė javės pėrpara kryesisė sė Kuvendit.
(m.a/BalkanWeb)
Lidhje te tjera
    Kthehu Dėrgo Printo Home
Komento

Dėrguar nga Himara, Himara autonome mė 25-06-2011 nė 07:36
manoli74,leri filozofite se e bere corbe fare, nuk jane per ty ato gjera, ti shiko te mesosh te shkruash me mire shqip. Ju shmange komplet temes duke filozofuar per mua, kjo tregon mangesite e tua, prandaj degjo me shume te mesosh, e fol me pak. Sa per urrejtjen e gjete te imponuar e kam nga ca si puna jote, por ju nje pakice jeni, shqiptaret e vertete jane ndryshe, jane objektiv dhe me kulture.

Dėrguar nga BREGU, HIMARE mė 25-06-2011 nė 00:58
E di qe ty te pelqen te ta them greqisht : BEJ TE FALA bOllanos.

Dėrguar nga Mano74 mė 24-06-2011 nė 23:43
Himara, ti mund te kesh nje "inteligjenc" pothuajse afersith nenmesataretn.kjo mjafton per nje individ qe ka pak dinakeri bashkuar me urrejtjen qe ti ke krijuar me ndergjegje apo te eshte imponuar nga te tjeret nuk ka rendesi.the kur ti boshkon te duja keto me ato pak njohuri"subjektive" qe ti mund te kesh.mjaftojn ti mbushesh mendjen vetes se mund te konceptosh iden e ironis" dhe aq me guximshem perdorimin e saj.ironia jote e varfet nuk ishte ne kontekstin dhe nivelin e duhur.eshte qesharake!

Dėrguar nga Himara, Himara autonome mė 23-06-2011 nė 19:43
manoli74, pyetja jote, cfare eshte gjuha zyrtare ne Himare? eshte gjuha zyrtare, cfare tjeter mund te jete, thes me miell nuk eshte, as patate jo, gjuhe zyrtare eshte..

Dėrguar nga Himara, Himara autonome mė 23-06-2011 nė 19:37
manoli74, Zerva ishte arvanitas nga suli qe ju e quani shqiptar-came, jo ka shume qe nuk di ti, po nuk di asgje. Ti as ironin nuk kupton o i gjore Aleksandron dhe Kastriotin i permenda si kundervenie per Pyyron e Epirit, Xhavella, Bocari, GJika etj, dhe nata me diten jane Himara me camerine, si dhe keto per te qeshur qe rini e shkruani..

Dėrguar nga mano74 mė 23-06-2011 nė 17:57
HIMARA: NDRYSIMI I NATES ME DITEN ESHTE AI KOMENTI QE TI BEN KUR GUXON TE PERDORESH EMERIN E SKENDERBEUT NE NJE FJALI ME KRIMINELIN GREK QE MASAKROJ CAMET. ZERVA KA QEN KLYSH GREK=MAGJYP DHE JO CAM.

SKENDERBEU, CAM?????????
MEGA=MADH/ALEKSANDER=LEK ESHTE KA QEN ILIR=SHQIPETAR=CARM. JO GREK=CAM KJO E FUNDIT NUK KA EGZISTUAR KURRE!

HIMARA AUTONIME? CFAR ESHTE GJUHA ZYRTARE NE HIMARE?

Dėrguar nga mano74 mė 23-06-2011 nė 17:10
BREGU: keto ose nuk e din te vertetn ose bejn sikur nuk e dine. deshiroj qe te jet e para. sepse injoranca korrigjohet kurse djallezia nuk sherohet. Nuk e di a e din keta qe cifutet e greqise per edhe te serbise erdhen dhe u strehuan ne shqiperi. kush i strehoj ata? SHQIPETARET edhe pse shumica e tyre ne ate kohe ishin mysliman, nuk do te thote qe pjesa katolike ape ortodokse nuk i ndihmoj. greket dhe serbet kane bere genocid edhe kunder cifuteve. ka shume qe nuke dine kete. PO VJEN DITA...

Dėrguar nga Himara, Himara autonome mė 23-06-2011 nė 15:51
qyteti im eshte Himara autonome, ti refugjat jo autonom, ska si te jesh njekohesisht nga Himara dhe gjak i perbashket me camet, Himara ka tjeter histori ka luftuar gjithe jeten per liri e autonomi jo per te grabitur e masakruar, i thone nata me diten, percarje do te mbjellesh ti qe hiqesh si Himarjot, e flet ne emer te tyre, keto qe thua ti as nje femij himarjot nuk i ha, shiti andej nga fshati jot...

Dėrguar nga BREGU, HIMARE mė 23-06-2011 nė 14:58
Ti minoritari autonom mos u ngaterro me Himaren.Shiko punet atje ne fshatin tend,apo ne greqi po ke shkuar emigrant,Dhe mos u ngaterro fare me Himaren Shqiptare ortodokse,dhe as me vellezerit tane te nje gjaku Shqiptar te Ēamerise.
Eshte e dallueshme,Eshte e denueshme perēarja qe do te mbjellesh.

Dėrguar nga Himara, Himara autonome mė 22-06-2011 nė 12:29
Mega Aleksandro, gjithashtu eshte gjysem cam, Napoleon Zerva cam etj etj...keni haruar shume...Skenderbeu...
 Vazhdimi komenteve: 1   2  
       Shqiperia
31 Korrik 2014
Kundër “Territoriales”, banorët bllokojnë aksin Burrel-Tiranë, paralizohet qarkullimi i mjeteve
Banorët e Ulzës dhe Balzës në shenjë proteste kundër Reformës territoriale kanë bllokuar mbasditen e sotme rrugën nacionale Burrel-Tiranë.Mësohet se për rreth 30 minuta, aksi rrugor është bllokuar, duke krijuar kështu një radhë të gjatë automjetesh
KOMENTO (1)
       Kosova
31 Korrik 2014
Lavdrim Muhaxheri: Ju nuk e dini çka ka ndodhë, zoti ju mallkoftë
Lavdrim Muhaxheri, që tmerroi njerëzit me veprimet e tij makabre, duke prerë koka njerëzish e duke postuar fotot në Facebook, së fundi është arsyetuar tek komentuesit
KOMENTO (14)
       Rajoni
31 Korrik 2014
Gruevski: Nuk pres ndonjë ndryshim për emrin
Ndërmjetësuesi në problemin maqedonaso-grek Methju Nimic ka detyrë të vështirë thotë kryeministri Nikolla Gruevski, i cili nuk pret që vizita e Nimicit në Maqedoni dhe Greqi të sjellë ndonjë zgjidhje përçështjen e emrit.
KOMENTO
       Bota
31 Korrik 2014
Rusi: Akuza atomike e Uashingtonit, e pabazë
Rusia thotë se akuzat e Shteteve të Bashkuara se Moska e ka shkelur Marrëveshjen për Armatimin Atomik me Rreze të Mesme, është e “pabazë”. Ministria e jashtme ruse tha dje se akuzat amerikane janë “të pabaza, sikur edhe të gjitha pretendimet e Uashingtonit”
KOMENTO
       Sport
30 Korrik 2014
Mavraj: Ja pse zgjodha Këlnin para Lacios
Mërgim Mavraj ësh të një nga ata lojtarë të Kombëtares shqiptare, të cilit nuk i kanë munguar ofertat e shumta, duke filluar që nga sezoni i shkuar i merkatos. Emri i tij u lakua në disa skuadra me emër në Gjermani, por edhe jashtë, ku ajo që tërhoqi më shumë vëmendjen ishte Lacio në Itali
KOMENTO (3)
       Kulture
31 Korrik 2014
‘Facebook-u i nënës së Stalinit’, në Galerinë Kombëtare të Arteve
"Mos shpresoni të çliroheni nga librat" qe menduar të titullohej biseda mes Umberto Ecos e Jean-Claude Carrière. Vetë Eco, prezantimin e botimit të kësaj bisede në libër e bënte në një artikull në "Expresso" më 2010, titulluar "Mos ua bëni librave funeralin (varrin)", duke nënkuptuar, zëvendësimin e librit të printuar me atë elektronik
KOMENTO
       Metropol
31 Korrik 2014
Nicolas Sarkozy me pushime, kontrollon ‘stolitė’ e familjes -FOTO
Harrojeni klasin e francezėve. Nicolas Sarkozy gjatė pushimeve nė Cap Negre nė shtėpinė e vjehrrės sė tij Marisa, nėna e Carla Brunit, ka qenė aq i shpėrqėndruar, saqė si ka vėnė re paparacėt qė e kanė fotografuar duke prekur me dore pjesėt e tij intime.
Ky sigurisht nuk ėshtė njė moment i artė pėr Sarkozy.

KOMENTO
       Teknologji
31 Korrik 2014
Njihuni me veçoritë e telefonit “selfie”, Nokia Superman
Divizioni i pajisjeve mobile të Microsoft-it po merret me krijimin e dy telefonave të rinj inteligjentë që do të dalin së shpejti në treg. Telefoni i parë quhet Superman
KOMENTO (1)
      
 
 
  TV | News24 - Live
 
   
 
 
   
   
   
 
 
   
   
  Radio | Rash - Live
 
  toolbar  
   
   
 
SONDAZH
 
 
Nensondazh
 
   
 
 
BALKANWEB.TV
Reforma territoriale, debati Rama-Dule
 
 
BALKANWEB.TV
Bombardohet njė treg nė Gaza, vriten 17 persona dhe plagosen 200 tė tjerė
 
 
BALKANWEB.TV
Ja si argėtohen kroatėt pas pėrmbytjeve nga shiu
 
 
BALKANWEB.TV
Itali, sekuestrohen 300 kg drogė, nė njė rulotė qė vinte nga Shqipėria
 
 
BALKANWEB.TV
Basha: Marrėveshja me CEZ, krim financiar. Vjedhja, 600 herė mė e madhe se ajo nė BSH
 
 
BALKANWEB.TV
Kamerat e sigurisė kapin "fantazmėn" e teatrit
 
 
BALKANWEB.TV
Duken si dallgė tė vogla, por arrijnė dhjetė metra
 
 
BALKANWEB.TV
Bota ne nje minute, fotot top te ditės
 
 
BALKANWEB.TV
Polici e ndalon pa shkak nė rrugė, nje makine tjeter perplaset mbi te tijėn
 
 
BALKANWEB.TV
Supervjedhja nė BSH, Fullani: Thesaret nuk janė prekur
 
 
BALKANWEB.TV
Komuna Fratar protestė kundėr “Territoriales”: Nuk zgjidhen problemet 15 km larg Ballshit
 
 
BALKANWEB.TV
Rikonstruktohet urgjenca nė QSUT, Manastirliu: Shėrbim cilėsor ndaj pacientit
 
 
BALKANWEB.TV
Orlando Bloom tenton tė rrahė Justin Bieber pėr shkak tė Mirandės
 
 
BALKANWEB.TV
MAS mbyll nė 300 ditė 12 shkolla private: Regjistrat pa emra e nota, jepnin diploma fiktive
 
 
BALKANWEB.TV
Gazetari raporton live, raketa izraelite i shpėrthen pas shpine
 
 
 
 
FOTOGALERI
Provokon Justin, poston foto tė Orlando Bloom duke qarė
 
 
FOTOGALERI
Selfiet mė tė ēmendura qė keni parė ndonjėherė
 
 
FOTOGALERI
Nicolas Sarkozy me pushime, kontrollon ‘stolitė’ e familjes
 
 
FOTOGALERI
Mario Goetze, fund-shpinė Botėrore
 
 
FOTOGALERI
Raffaella Fico - Gianluca Tozzi, pėrkėdhelje tė nxehta nė det
 
 
FOTOGALERI
Hilary Duff, bikini dhe masazh hot ne breg
 
 
FOTOGALERI
Afrikė e Jugut, delfinėt si serfistėt, tufa kalon nje dallgė
 
 
FOTOGALERI
Jessica Alba, me bikini pėr Maxim
 
 
FOTOGALERI
Jessica Simpson dhe Jessica Biel, yjet mė seksi
 
 
FOTOGALERI
Martohet Bihteri, ja fotot e dasmės
 
 
FOTOGALERI
Miley Cyrus selfie seksi
 
 
FOTOGALERI
Miranda s’do t’ia dijė pėr sherrin, Bloom-Bieber, pozon topless
 
 
FOTOGALERI
Kur fotot me barkun e madh i bėn babai
 
 
FOTOGALERI
Politikania dhe doktoresha mė seksi nė botė!
 
 
FOTOGALERI
Vildane Zeneli nudo nė Ibiza
 
 
FOTOGALERI
Selfie nė vendin dhe kohėn e gabuar
 
 
FOTOGALERI
Concordia e parė nga lart, kėrcimi i rimorkiatorėve
 
 
FOTOGALERI
Kafshėt qe fshihen me mirė ne ambient