BalkanWeb.TV Foto Forum Horoskopi Moti Gatimi Kontakt
ARTIKUJ TEK
Kryesore
06 Korrik 2011 - 17:56 | LAJME
TRANSLATE
 
Nis shpėrndarja e shtesave pėr pensionet
Nis shpėrndarja e shtesave pėr pensionetTIRANĖ- Vendimi i qeverisė pėr rritjen e pensioneve tė pleqėrisė nė qytet dhe fshat ka nisur tė aplikohet qė nga dita e sotme.

Kėshtu pensionistet nė qytet bashkė me pensionin kanė tėrhequr pranė sporteleve tė Postės Shqiptare edhe shtesėn prej 4 pėrqind tė akorduar nga qeveria 3 ditė me parė, ndėrkohė qė pėr fshatin kjo rritje shkon nė 7 pėrqind.

Sipas Institutit tė Sigurimeve Shoqėrore shtesa e pensionit nuk prek tė ardhurat e tjera qė burojnė nga vendime tė mėparshme tė qeverisė nė formė kompesimi.

“Sot ka filluar zytarisht nė tė gjitha qėndrat paguase tė Postės Shqiptare shpėrndarja e pensioneve tė rritura. Pensionet urbane janė rritur nė masėn 4 %, pensionet e fshatit janė rritur nė masėn 7% dhe tė gjitha programet e vecanta tė qeverisė, pensionet suplementare dhe trajtimet e vecanta janė rritur nė masėn 4 %”,- deklaroi drejtoresha e ISSH Evelina Koldashi.

Rritja me tė njėjtat shifra vlen edhe pėr kategoritė e vecanta si ushtarakė, minatorė, invalidė, pilotė, tė cilėt trajtohen me pension tė vecantė.

“Mė lejoni t’iu them se nga ky vendim i Kėshillit tė Ministrave pėrfitojnė 545 mijė pensionistė qė janė aktualisht nė skemė nga tė cilėt 160 mijė janė pensionistė fshati dhe 385 mijė janė pensionistė qyteti dhe gjithashtu 25 mijė persona qė janė pėrfitues tė programeve tė vecanta tė qeverisė”,- theksoi Koldashi.

Fondi i vėnė nė dispozicion nga qeveria pėr rritjen shkon nė 270 milionė lekė, ndėrkohė qė fatura financiare pėr tu paguar deri nė fund tė vitit 2011 ėshtė 1 miliardė e 634 milion lekė tė reja. Nė qytet shtesa e akorduar pėr pensionet minimale tė pleqėrisė shkon nė 427 lekė ndėrsa maksimalja nė 854 lekė tė reja.
“Po kishte rritje pensioni me 4%. Dhe me kėtė rritje pensioni shkon nė 133 mijė lekė”,- deklaroi njė pensionist pėr NEWS24.

“Instituti i Sigurimeve Shoqėrore ka planifikuar njė kalendar nė mėnyrė qė tė gjithė njerėzit qė tėrheqin pensionin nga data 1 deri nė datėn 5 tė mund tė tėrheqin rritjen e muajit korrik brenda kėtij muaji. Duke filluar qė nga data 10 deri nė datėn 15 korrik ato mund tė paraqiten nė qendrat paguese ku tėrheqin pensionin e tyre”,- nėnvizoi drejtoresha e ISSH Evelina Koldashi.

Rritja mė e fundit e pesioneve e aplikuar nga qeveria duket se ėshtė edhe mė e ulėta e kėtij lloi nė dekadėn e fundit. Kjo rritje ėshtė krahasimisht mė e ulėt se shtesa e aplikuar nga qeveria nė vitin 2009 e cila pėr pensionet urbane ishte nė vlerėn 8% ndėrsa pėr fshatin 10%.
(e.m/NEWS24/BalkanWeb)
Lidhje te tjera
    Kthehu Dėrgo Printo Home
Komento

Dėrguar nga perralla, shqipni mė 06-07-2011 nė 20:01
ti qe rri ne suedi pse svjen ne shqiperi po rri ne suedi?hajde ketu mo se ke salen ky i ka vere gjerat per vije ,mos humb kohe kot se te iken vitet.

Dėrguar nga n-m, suedi mė 06-07-2011 nė 18:33
dr sali berisha te uroj te jesh kryeminister edhe 20 vite se vetum ju po mendoni per popull .
       Shqiperia
02 Gusht 2014
Tenderat e Fullanit, BSH 150 mijė dollarė pėr perde e grila kundėr diellit
Pavarėsisht se ėshtė pėrfshirė nė njė skandal tė vjedhjes sė 7 milionė dollarėve dhe me 8 punonjės tė arrestuar, Banka e Shqipėrisė vijon aktivitetin e saj normal, duke mos harruar tė respektojė festat. Gazeta Shqiptare sjell sot faksimile e faqes zyrtare tė BSH, tė hapjes sė tenderit pėr blerjen e grilave
Supervjedhja nė BSH, Ardian Bitraj rrėfeu vetė pėr vjedhjen, frikė nga auditi

KOMENTO
       Kosova
02 Gusht 2014
Policia kosovare arreston 5 persona dhe konfiskon një armë
Policia e Kosovës në një fshatë afër komunës së Podujevë, ka arrestuar pesë persona
KOMENTO
       Rajoni
01 Gusht 2014
EULEX: S'ka listë të fshehtë për arrestimin e serbëve
Kryeprokurorja e EULEX-it, Jaroslava Novotna, ka deklaruar se EULEX-i nuk ka lista të fshehta për arrestimin e serbëve, por sipas ky mision është duke kryer hetime që përfshijnë pjesëtarë të të gjitha nacionaliteteve. Novotna ka thënë se spekulimet për lista të fshehta janë të pabaza.


KOMENTO (1)
       Bota
02 Gusht 2014
Obama: CIA ka torturuar disa persona
Presidenti Barack Obama pranoi të premten se Shtetet e Bashkuara "kanë torturuar disa njerëz", pas sulmeve terroriste të 11 shtatorit 2001, por i paralajmëroi që njerëzit nuk duhet të nxitohen me gjykime
KOMENTO
       Sport
01 Gusht 2014
Wenger-Gerrardit: Kurrė nuk do ta fitosh titullin
Menaxheri i Arsenalit, Arsene Wenger, i ėshtė kundėrpėrgjigjur kapitenit tė Liverpoolit, Steven Gerrard, pasi ky i fundit tha se Arsenali nuk ėshtė klub i madh pėr kėtė tė fundit
KOMENTO
       Kulture
01 Gusht 2014
Gjirokastër, hapet për publikun tuneli i Luftës së Ftohtë
Hapët për herë të parë për publikun tuneli i ndërtuar gjatë Luftës së Ftohtë në Gjirokastër. Ditën e sotme, qytetarët e Gjirokastrës, dhe jo vetëm kanë pasur mundësi të shohin ambientet e nëndheshme të tunelit, i cili përkon të jetë ndërtuar rreth viteve 80
KOMENTO
       Metropol
02 Gusht 2014
Shkėlzen Berisha pushime me fėmijėt, Sadija nė “FB”: Baba s’ėshtė ai qė tė lind
Sadija e ka kaluar momentin e vėshtirė tė ndarjes. Pasi ėshtė rikthyer edhe njė herė nė rrjetet sociale, ajo kalon njė pjesė tė madhe tė kohės online. Para pak ditėsh ajo ka postuar nė ‘Facebook’ njė thėnie
KOMENTO
       Teknologji
01 Gusht 2014
Facebook, probleme nė mbarė botėn
Disa shfrytėzues tė rrjetit social “Facebook” nė botė, pėrfshirė edhe ata nė Maqedoni, sot nuk kanė mundur njė kohė tė qasen drejt kėtij rrjeti. Tani pėr tani nuk ka njė njoftim nga “Facebook” pėr shkak tė problemit, tė ngjashme kėto dhe nė muajin qershor
KOMENTO
      
 
 
  TV | News24 - Live
 
   
   
   
   
   
 
 
   
   
  Radio | Rash - Live
 
  toolbar  
   
   
 
SONDAZH
 
 
Nensondazh
 
   
 
 
BALKANWEB.TV
"Traku Fest", festivali i trashėgimisė risi nė Gjirokastėr
 
 
BALKANWEB.TV
Basha: Harta e re e papranueshme, fjala e fundit u takon qytetarėve
 
 
BALKANWEB.TV
Celibashi dorėhiqet si ministėr: "Pėr shkaqe personale". Felaj nė vend tė tij
 
 
BALKANWEB.TV
Naēi: Dėnojmė aktin kriminal dhe makabėr tė Lavdrim Muhaxherit
 
 
BALKANWEB.TV
FRD, Topi: Reforma territoriale, nuk pati transparencėn e duhur
 
 
BALKANWEB.TV
Reforma territoriale, AK: Do dėrgojmė kėrkesė nė Gjykatėn Kushtetuese
 
 
BALKANWEB.TV
Megagrabitja e BSH-sė, pranga punonjėsve, shpėrdoruan me detyrėn
 
 
BALKANWEB.TV
Sherr masiv pėr njė ėmbėlsirė, pėrleshen shqiptarėt me italianėt
 
 
BALKANWEB.TV
Tahiri: Ligji pėr policinė, hap pėr depolitizimin, Ndreu: Policėt presin trajtim dinjitoz
 
 
BALKANWEB.TV
Zbardhet axhenda e Papa Franēeskut, Ati i Shenjtė me makinė tė hapur nė Tiranė
 
 
BALKANWEB.TV
Reforma territoriale, debati Rama-Dule
 
 
BALKANWEB.TV
Bombardohet njė treg nė Gaza, vriten 17 persona dhe plagosen 200 tė tjerė
 
 
BALKANWEB.TV
Ja si argėtohen kroatėt pas pėrmbytjeve nga shiu
 
 
BALKANWEB.TV
Itali, sekuestrohen 300 kg drogė, nė njė rulotė qė vinte nga Shqipėria
 
 
BALKANWEB.TV
Basha: Marrėveshja me CEZ, krim financiar. Vjedhja, 600 herė mė e madhe se ajo nė BSH
 
 
 
 
FOTOGALERI
Bradly Cooper luan film, surprizė! Vjen e dashura e takon
 
 
FOTOGALERI
Afrikė e Jugut, ‘transport idjot\', xhirafa vritet kur kaloi poshtė urės
 
 
FOTOGALERI
Belen Rodriguez pushime me familjen e saj dhe tė burrit
 
 
FOTOGALERI
Tamara Ecclestone, mahnitėse katėr muaj pas lindjes sė vajzės
 
 
FOTOGALERI
Mėnyrat mė tė ēuditshme tė fshehjes sė drogės nga kontrabandistėt
 
 
FOTOGALERI
Kur realiteti bėhet surreal. Artisti e shndėrron botėn nė pėrrallėn e tij
 
 
FOTOGALERI
Shitėsi vesh pjeshkat me tė brendshme femrash pėr tė rritur shitjet
 
 
FOTOGALERI
Katy Perry, njė zanė verore nė videon e re
 
 
FOTOGALERI
Kanada, nėse mė le tė zėvendėsoj me Beyonce
 
 
FOTOGALERI
Itali, deputetėt ndjehen keq gjatė seancės, pėrfundojnė nė spital
 
 
FOTOGALERI
Francesca Cipriani, njė set super i nxehtė
 
 
FOTOGALERI
Serisė sė fotove u shtohet dhe Angela Martini: Motra ime shqiptare, Bleona
 
 
FOTOGALERI
Alicia Keys shtatzėnė pėr herė tė dytė
 
 
FOTOGALERI
Provokon Justin, poston foto tė Orlando Bloom duke qarė
 
 
FOTOGALERI
Selfiet mė tė ēmendura qė keni parė ndonjėherė
 
 
FOTOGALERI
Nicolas Sarkozy me pushime, kontrollon ‘stolitė’ e familjes
 
 
FOTOGALERI
Mario Goetze, fund-shpinė Botėrore
 
 
FOTOGALERI
Raffaella Fico - Gianluca Tozzi, pėrkėdhelje tė nxehta nė det