BalkanWeb.TV Foto Forum Horoskopi Moti Gatimi Kontakt
ARTIKUJ TEK
Kryesore
07 Korrik 2011 - 14:26 | LAJME
TRANSLATE
 
Ndryshimet nė buxhet, Bode: Konsolidojnė financat publike
Ndryshimet nė buxhet, Bode: Konsolidojnė financat publikeTIRANE-

BODE: NDRYSHIMET NĖ BUXHET, KONSOLIDOJNĖ FINANCAT PUBLIKE
Ora 14:22- "Ekonomia shqiptare vlerėsohet si ekonomia me ecurinė mė pozitive gjatė periudhės sė krizės financiare globale", deklaroi sot ministri i Financave, Ridvan Bode, gjatė diskutimit nė parim tė ndryshimeve tė propozuara nė buxhetin e shtetit pėr vitin 2011 .
Sipas tij, pavarėsisht njė trendi nė rritje tė inflacionit pėr 5-mujorin e parė tė kėtij viti, Banka e Shqipėrisė garanton se inflacioni do tė mbetet brenda objektivave 3+-1 tė vendosura nga Kuvendi i Shqipėrisė dhe dukshėm mė tė ulėta nga presionet inflacioniste qė po shkaktojnė rritje ēmimesh nė ekonomitė e vendeve tė tjera tė rajonit. Por, kreu i financave publike siguroi se rritja ekonomike e vendit do tė jetė pozitive dhe mė e lartė se njė vit mė parė. Rritja ekonomike pėr vitin 2011, bėri tė ditur Bode, do tė jetė 5%.

Duke u ndalur nė projektin e buxhetit pėr pjesėn e dytė tė vitit, Bode tha se shkurtimet nė buxhet parashikohen 18.3 miliardė lekė, ndėrsa tė ardhurat do tė jenė 14 miliardė lekė mė pak se parashikimi nė fillim tė vitit. "Shkurtimet e parashikuara nė kėtė p/buxhet suplementar nuk do tė prekin prioritetet, qė do tė thotė investimet publike, por shpenzimet administrative nė tė gjitha institucionet", deklaroi kreu i financave publike.

Bode siguroi gjithashtu se borxhi publik i vendit nuk do tė pėsojė rritje, por do tė mbetet nė tė njėjtėt parametra prej 59.7 % dhe se defiēiti buxhetor do tė jetė 3.5 %. "Ky deficit nuk implikon angazhimet e buxhetit tė shtetit nė tregjet rajonale tė cilat ndodhėn nė njė periudhė destabilizimi dhe rritje tė kostove nė mėnyrė progresive", tha Bode.

"Konsolidimi fiskal duhet tė jetė objektivi thelbėsor i masave tė ndėrmarra dhe i praktikave tona nė menaxhimin e financave publike. Jo se njė deficit dhe njė borxh i rritur do tė implikonte kosto eksesive nė buxhetin e shtetit, por sepse sensibiliteti i opinionit ndėrkombėtar dhe botės sė biznesit ėshtė i tillė qė vlerėson dhe ēmon masat energjike tė ndėrmarra nga qeveritė nė pėrmbushjen e objektivave pėr tė stabilizuar rritjen e mėtejshme tė borxhit publik", vijoi Bode.

Ministri Bode u shpreh se edhe kėtė vit do tė ketė rritje tė pagave dhe pensioneve. Sipas tij, fondi pėr pensionet, sigurimet shoqėrore dhe shėndetėsore, nga 54 miliardė lekė nė vitin 2005, nė vitin 2011 llogaritet 135 miliardė lekė. Nė buxhetin e shtetit pėr vitin 2011, tė ardhurat llogariteshin 362 223 milionė lekė, shpenzimet 409 035 milionė lekė dhe defiēiti 46 812 milionė lekė. Ndėrkohė, tė ardhurat nga pushteti vendor llogariteshin 31 772 milionė lekė.

Ndėrkohė pas diskutimeve nė parim, Kuvendi miratoi nė parim p/ligjin "Pėr disa ndryshime nė ligjin nr. 10.355, datė 2.12.2010 "Pėr buxhetin e vitit 2011".

NDRYSHIMET NĖ BUXHET, SOT NĖ KUVEND
Ora 11:00- Nisķ rreth orės 11:00, seanca plenare e Kuvendit, ku pritet tė miratohen disa nga projektligjet mė tė debatuara nė njė seancė tė vetme dhe pa praninė e opozitės. Ne axhendė ėshtė parashikuar miratimi i pr. buxhetit nė parim, projektligji pėr regjistrimin e popullsisė, formula e privatizimit tė INSIG si dhe borxhi qė i detyrohemi Serbisė, si dhe votimin e dy pr/rezolutave qė lidhen me vlerėsimin e veprimtarisė sė institucionit tė Komisionerit pėr Mbrojtjen e tė Dhėnave Personale dhe tė Komisionerit pėr Mbrojtjen nga Diskriminimi.
Duke mbrojtur shkurtimet nė buxhet para komisionit tė Ekonomisė dhe Financave, ministri Ridvan Bode deklaroi pak ditė mė parė se shkurtimet nė buxhet parashikohen 18.3 miliardė lekė, ndėrsa tė ardhurat do tė jenė 14 miliardė lekė mė pak se parashikimi nė fillim tė vitit.

"Shkurtimet e parashikuara nė kėtė p/buxhet suplementar nuk do tė prekin prioritetet, qė do tė thotė investimet publike, por shpenzimet operative nė tė gjitha institucionet", deklaroi kreu i financave publike. Sipas Bodes ekonomia shqiptare i bėri ballė krizės ekonomike globale, por gjithsesi ndjeu efektet e saj, duke patur njė ngadalėsim tė rritjes ekonomike. Por, kreu i financave publike siguron se rritja ekonomike e vendit do tė jetė pozitive dhe mė e lartė se njė vit mė parė, duke thėnė se ajo do tė jetė 5%, ndėrsa borxhi publik i vendit nuk do tė pėsojė rritje, por do tė mbetet nė tė njėjtėt parametra prej 59.7 % dhe se defiēiti buxhetor do tė jetė 3.5 %.

Pas diskutimit nė parim buxheti do tė rikthehet sėrish nė Komisonet Parlametare pėr diskutimin nen pėr nen. Ndėrkohė po sot nė Parlament pritet tė kalojnė projektligji “Pėr rregjistrimin e pėrgjithshėm tė popullsisė dhe banesave” tė ndryshuar” i kundėrshtuar fort nga shoqėria civile si dhe Projektligj “Pėr pėrcaktimin e formės dhe tė formulės sė privatizimit tė INSIG-ut".
(m.a/NEWS24/BalkanWeb)
Lidhje te tjera
    Kthehu Dėrgo Printo Home
Komento
       Shqiperia
20 Gusht 2014
Bllokohet futja e mallrave nė tregun "Dinamo", tregtarėt pėrleshen me policinė
Ndryshe nga herėt e tjera tregtarėt e ish-Uzinės Dinamo kanė protestuar orėt e para tė mėngjesit tė sotėm, duke kėrkuar qė tregu ku ata ushtrojnė aktivitetin tė mos mbyllet. Njėkohėsisht ata kanė shprehur shqetėsimin duke thėnė se kamionėt me produktet qė ata shesin janė bllokuar pėrpara tregut nga policia..Protesta e tregtarėve: Qeveria dhe bashkia tė anulojnė vendimin pėr mbylljen e tregut
KOMENTO
       Kosova
20 Gusht 2014
Financimi i terrorizmit, në Kosovë kanë hyrë 50 milionë euro nga Lindja e Mesme
Në Kosovë ekziston një bazë ligjore solide për financimin e terrorizmit’. Kështu është shprehur në një prononcim eksperti nga Kosova Bashkim Zeqiri. Ai thotë se problem është mungesa e vullnetit politik dhe se vitet e fundit në Kosovë kanë hyrë 50 milionë euro nga Lindja e Mesme
KOMENTO
       Rajoni
20 Gusht 2014
Maqedoni, asgjėsohen 160 rrėnjė marijuanė nė Tetovė
Policia e Tetovės ka asgjėsuar 160 rrėnjė ‘Kanabis Sativa’ nė fshatin Falistė tė kėtij rajoni. Rrėnjėt e mbjella u zbuluan vetėm disa metra larg shtėpive tė fshatit dhe se ato ishin rritur nė lartėsi deri 170 centimetra
KOMENTO
       Bota
19 Gusht 2014
Gjermania akuza Turqisë se furnizoi me armë xhihadistët e ISIS-it
Një konflikt i hapur diplomatik ka shpërthyer së fundmi midis Gjermanisë dhe Turqisë për çështjen e përgjimeve që shërbimi sekret gjerman BND ka kryer ndaj Kryeministrit Erdogan dhe drejtuesve të lartë të shtetit turk.

KOMENTO (3)
       Sport
20 Gusht 2014
Superkupa e Spanjës, Atletiko frenon Realin
Real Madridi nuk ka arritur t'i bëjë ballë presionit të Atletico Madridit në fund të takimit të parë të finales së Superkupës së Spanjës që u zhvillua në Bernabeu e që përfundoi me rezultat të barabartë 1-1. Ndeshja filloi me të dyja ekipet që aplikuan formacionet më të forta, teksa Atletico Madridi u shfaq me transfertat e reja në terren
KOMENTO
       Kulture
17 Gusht 2014
Filmi kosovar,pretendent i çmimit kryesor në Sarajevë
Festivali i filmit që mbahet në kryeqytetin boshnjak, Sarajevë, i themeluar në kohën kur ky qytet ishte i rrethuar gjatë luftës nga viti 1992 deri më 1995, e ka shënuar 20 vjetorin e tij
KOMENTO (3)
       Metropol
19 Gusht 2014
Martohen lesbiket myslimane nga Irani
Të dyja vijnë nga Irani, vend ku homoseksualiteti mund të paguhet me jetë. Me buzëqeshje në fytyrë Sahar Mosleh dhe Maryam Iranfar i kanë dhënë fund beqarisë pas nëntë vjetësh lidhje.

KOMENTO (2)
       Teknologji
20 Gusht 2014
YouTube pėrgatit shėrbimin me abonim pėr shikimin e videove offline
Google ėshtė duke u pėrgatitur pėr tė lancuar edhe njė shėrbim tė ri tė muzikės pėr YouTube, pėr tė cilin do t’i ngarkojė pėrdoruesit me 9,99 dollarė nė muaj, pėr mė shumė se 20 milionė kėngė nė formatin video dhe audio streaming
KOMENTO
      
 
 
  TV | News24 - Live
 
   
   
   
   
   
 
 
   
   
  Radio | Rash - Live
 
  toolbar  
   
   
 
SONDAZH
 
 
Nensondazh
 
   
 
 
BALKANWEB.TV
Reforma nė drejtėsi, Halimi: Pjesė nėse ka asistencė ndėrkombėtare
 
 
BALKANWEB.TV
Skandali, Gjykata jep ‘Arrest me burg’, Cane: Jam i pafajshėm. Mė godasin politikisht
 
 
BALKANWEB.TV
INUK prish njė ndėrtim pa leje tek rruga e Elbasanit, Dajti: Aksioni vijon
 
 
BALKANWEB.TV
Vdesin 2 minatorė nė Martanesh, Nishani: Rrisni sigurinė fizike. MEI: Monitorim tė rreptė
 
 
BALKANWEB.TV
PD: LDG, gratė dhe vajzat tė reagojnė fuqishėm pėr punėsimin nė kėmbim tė favorit seksual
 
 
BALKANWEB.TV
Bill Klinton sot 68 vjeē, Hilari i dhuron video-parodi
 
 
BALKANWEB.TV
Breshka qė ndjek makinėn hap pas hapi
 
 
BALKANWEB.TV
Mesdhe, shkatėrrohen armėt kimike siriane. Obama: Sukses!
 
 
BALKANWEB.TV
Intervista per News24/rrėfehet Elvira Gega
 
 
BALKANWEB.TV
Rrėfehet Elvira Gega: Tek Cane mė coi Kokėdhima
 
 
BALKANWEB.TV
PD: Favori seksual nė kėmbim tė punės, ėshtė oligarkia nė veprim
 
 
BALKANWEB.TV
Burrel, shpėrthen makina pranė Bashkisė, shpėton pėr fije familja
 
 
BALKANWEB.TV
Shihni si hahet njė shalqi, tėrė jetėn e keni prerė gabim!
 
 
BALKANWEB.TV
Prokuroria: Gjin Gjoni fshehu pasurinė, provat qė e tregojnė
 
 
BALKANWEB.TV
Djali dhe gruaja e Canes: Ėshtė sulm politik
 
 
 
 
FOTOGALERI
Martohen lesbiket myslimane nga Irani
 
 
FOTOGALERI
Meta takim me kryetarin e Dhomės sė Pėrfaqėsueseve tė Japonisė, Bunmei Ibuki
 
 
FOTOGALERI
UFO mbi Houston?
 
 
FOTOGALERI
A nuk janė kėto kafshėt mė tė adhurueshme qė keni parė?
 
 
FOTOGALERI
Jaycee Chan, djali i Jackie arrestohet me drogė nė Pekin
 
 
FOTOGALERI
Festa e Heffner nė shtėpinė Playboy-it
 
 
FOTOGALERI
Nuse qė martoheni nė verė, ja si duhet tė visheni!
 
 
FOTOGALERI
Njihuni me vajzėn 10 vjeēare qė ‘kalėron’ ujkun
 
 
FOTOGALERI
Rita Ora nė njė formė tė mrekullueshme
 
 
FOTOGALERI
Rihanna pink dhe pa ekzagjerime nė njė darkė
 
 
FOTOGALERI
Mos blini kėtė shtėpi! Foto makth nga agjencia e shitjes
 
 
FOTOGALERI
Michelle Hunziker sėrish shtazėnė, ja barku!
 
 
FOTOGALERI
UFO nė qiellin e Teksasit
 
 
FOTOGALERI
Kapet aligatori “Monstėr”, 4.5 m i gjatė e mbi 450 kilogramė
 
 
FOTOGALERI
New York, macja bie nga kati i 12 i pallatit, s’pėson asnjė dėmtim
 
 
FOTOGALERI
“Stuhi” e rėnies sė yjeve nė natėn e San Lorencos
 
 
FOTOGALERI
Burrel, shpėrthen makina pranė Bashkisė, dyshohet shkak njė bombol gazi
 
 
FOTOGALERI
Pele martohet pėr herė tė tretė nė moshėn 73 vjeēare