BalkanWeb.TV Foto Forum Horoskopi Moti Gatimi Kontakt
 
  Feed News - BalkanWeb.com
Feed Rss te ndara ne kategori te BalkanWeb.com Kliko
Shqiperia
Kosova
Rajoni
Intervista
Analiza
Kulture
Sport
-
Metropol
Teknologji

Lajmet ne kohen reale te publikimit

BalkanWeb.com qe sot ofron permbajtjen e tij ne sistemin Rss, nje metode e thjeshte dhe komode, per tu informuar ne kohe te shpejt (reale). Fal teknologjise Feed Rss, (Really Simple Syndication), eshte e mundur te merret ne kompjuterin tuaj, lajmet me te fundit te dites te azhornuara dhe publikuara ne sitin tone. Kush ka nje faqe “blogu” mund te shperndaj ne menyre te thjesht dhe te menjehershme lajmet me te fundit te BalkanWeb.com

Per te pasur permbajtjet e Rss me sa me pak mund, eshte e mjaftueshme nje lidhje ne internet dhe nje program apostafat te quajtur “shtues”. Ne rrjet gjenden mjaft te tille per ti shkarkuar ne kompjuterin tuaj, ose per tu perdorur ne menyra te tjetera ne web. Disa shtues integrohen ne menyre perfekte me browser-at kryesor, dhe me programet me te perdorur te postes elektronike.

BalkanWeb.com shperndan permes Rss titullin, permbajtjen dhe burimin e te gjithe artikujve te publikuar ne faqen e pare dhe ne rubrika te ndryshme te sitit. I feed Rss jane ne kete menyre medodat ideale per te mesuar lajmet me te fundit, edhe nese je duke punuar ne dokumente te tjera apo duke vizituar site te tjera.

Ja si ta perdoresh "I Feed Rss", me kater hapa.

I. Ne fillim shkarkoni, instaloni dhe hapni shtuesin, programi qe do ju lejoj te rigruponi kanalet Rss te lajmeve (politike, kronika, sporti, etj) qe ju interesojne. Imazhet qe do ju ndjekin i perkasin Feedreader, shpjegimi i ilustruar eshte pak a shume i ngjashem dhe me shtuesit e tjere.
Do gjendeni para nje faqeje te atille.

Pamja e shfaqur me nr 1 tregon listen e kanaleve tuaj. Ketu do te shfaqen ata qe ju deshironi te shtoni.
Ne zonen nr 2 mbushen titujt e lajmeve relative te feed, qe keni seleksionuar ne zonen nr 1.
Ne zonen e evidentuar me nr 3 del faqja relative me lajmet e seleksionuara me nje dopje klik ne zonen nr 2.


II. Per ti shtuar I feed, shtuesit tuaj duhet te keni linkun feed te sitit qe ju intereson. Per te gjetur linkun e feed duhet te kerkoni keto ikona .

III. Tani rikthehuni ne faqen kryesore te shtuesit, klikoni siper apo majtas ne ikonen “new feed” dhe shkruani, ne brendesi te fushes se bardhe, ne dritaren e vogel qe ju eshte hapur, adresen e feed, pastaj klikoni tek “next”.

Ne krah te djatht te shtuesit do dal fusha ku ju duhet te vini adresen e kopjuar te feed-it qe doni te shikoni:

IV. Ne kete pike cdo gje eshte gati per te lejuar lexuesin tuaj te funksionoj.
Mos harroni qe duke klikuar dy here ne titujt e lajmeve, ne zonen djathtas, do ju hapet faqja e sitit, nga e ka burimin lajmi.Adresa nga ku mund te shkarkoni programet (shtues) per te pare feed XML / RSS.

Falas:
Feedreader Windows
Sharpreader Windows
Sage plug-ins FireFox/ThunderBird
Urss plug-ins Mozilla
Straw Linux
Netnewswire Lite Mac OS X


Me pagese:
FeedDemon windows
Netnewswire Mac OS X
Newsgator Outlook

 
 
  TV | News24 - Live
 
  Radio | Rash - Live
 
   
   
  Erjoni Ndertim  
 
 
BALKANWEB.TV
Brazili 2014, ja himni i kampionatit botėror!
 
 
BALKANWEB.TV
Tė ēmendur nėn shi, ja festimet e skuadrės sė Rugby tė Zelandės sė Re
 
 
BALKANWEB.TV
I hyn gjuha brenda, shpėton pėr mrekulli futbollisti
 
 
BALKANWEB.TV
Kupa e Polonisė, ja goli i cmendur i futbollisti shqiptar, nga Bekim Bala
 
 
BALKANWEB.TV
UKT: Uji Bovillės, i pijshėm dhe brenda standardeve
 
 
BALKANWEB.TV
Arbitri humb kontrollin dhe pėrdor artet marciale pėr tė disiplinuar sportistėt
 
 
BALKANWEB.TV
Ronaldo “mund” sėrish Messin, shpallet futbollisti mė i pasur pėr 2014-ėn
 
 
BALKANWEB.TV
Austri, tifozi hyn nudo nė stadium
 
 
BALKANWEB.TV
Alban Meha eurogol kundėr Maltės
 
 
BALKANWEB.TV
Cana i jep fitoren Lacios, mbrojtėsi shqiptar mposht Fiorentinėn
 
 
BALKANWEB.TV
Zgjedhjet nė FSHF, Duka: T’i japim njė pamje tė re futbollit shqiptar
 
 
BALKANWEB.TV
Ronaldinho pas futbollit, muzikant
 
 
BALKANWEB.TV
Hidhet shorti i EURO 2016, Shqipėria me Portugalinė e Ronaldos e Serbinė
 
 
BALKANWEB.TV
Rama takon kreun e UEFA: Do i japim kombėtares stadium tė ri, shkollave futboll
 
 
BALKANWEB.TV
Bėn gol, thyen pankinėn me kokė, ndėrshkohet me kartonin e kuq
 
 
  15-vjetori i eksodit tė shqitarėve tė Kosovės, bashkon nė Kukės dy qeveritė   KOSOVA  
15-vjetori i eksodit tė shqitarėve tė Kosovės, bashkon nė Kukės dy qeveritė
  Një vit nga Marrëveshja Thaçi-Daçic, shumë pika të pazbatuara   KOSOVA  
Një vit nga Marrëveshja Thaçi-Daçic, shumë pika të pazbatuara
  Nikë Ukgjini: A do rishkruhet historia sipas partisë në pushtet!?   KULTURE  
Nikë Ukgjini: A do rishkruhet historia sipas partisë në pushtet!?
 
  Hetuesit-Parlamentit: Hiqni imunitetin e deputetėve tė Agimit tė Artė   RAJONI  
Hetuesit-Parlamentit: Hiqni imunitetin e deputetėve tė Agimit tė Artė
  Nga sot, zyrtarisht 2 deputetė shqiptarė nė Kuvendin e Serbisė   RAJONI  
Nga sot, zyrtarisht 2 deputetė shqiptarė nė Kuvendin e Serbisė
  Brazil, horror në spitalin "Pedro Ernesto", në morg 40 foshnje pa jetë   METROPOL  
Brazil, horror në spitalin "Pedro Ernesto", në morg 40 foshnje pa jetë
 
  De Biazi: Berisha më duhet, kosovaret të sillen si Lorik Cana   SPORT  
De Biazi: Berisha më duhet, kosovaret të sillen si Lorik Cana
  Moda e re e futbollit shqiptar, ndërtimi i stadiumeve të reja ose rikonstruksioni   SPORT  
Moda e re e futbollit shqiptar, ndërtimi i stadiumeve të reja ose rikonstruksioni
  Rrobaqepësi në kompjuter   TEKNOLOGJI  
Rrobaqepësi në kompjuter