Piercing dhe tatuazhe!
Faqe: [1]
  Printo  
Autor Tema: Piercing dhe tatuazhe!  (Lexuar 32520 here)
Madam Butterfly
SuperGirl!...
Moderator
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 15053


Lost inside your love!

Respekt: +7

Profili
« : 14/06/07, 17:05 »
0

Truket dhe tipat e ndryshėm tė operacioneve plastike janė pranuar deri diku nga shoqėria jonė. Ngjarje tė tjera mė pak tė pėrhapura si piercing dhe tatuazhet janė parė si shumė tė ēuditėshme, perverse dhe antishoqėrore. Megjithatė historia dėshmon se pikturimi i trupit dhe bėrja e vrimave nė tė, ėshtė forma mė antike dhe origjinale e shprehjes sė krijimtarisė njerėzore. Nė vendin tonė moda e tatuazheve dhe e piercing filloi tė pėrhapej gjerėsisht pas viteve 90, por qė para kėtyre viteve gėzonte njė farė tradite nė vendin tonė, traditė e cila kurrsesi nuk mund tė pėrcaktohej si modė.


Truket dhe tipat e ndryshėm tė operacioneve plastike janė pranuar deri diku nga shoqėria jonė. Ngjarje tė tjera mė pak tė pėrhapura si piercing dhe tatuazhet janė parė si shumė tė ēuditėshme, perverse dhe antishoqėrore. Megjithatė historia dėshmon se pikturimi i trupit dhe bėrja e vrimave nė tė, ėshtė forma mė antike dhe origjinale e shprehjes sė krijimtarisė njerėzore.

Nė vendin tonė moda e tatuazheve dhe e piercing filloi tė pėrhapej gjerėsisht pas viteve 90, por qė para kėtyre viteve gėzonte njė farė tradite nė vendin tonė, traditė e cila kurrsesi nuk mund tė pėrcaktohej si modė. Kėshtu njė fėmije tė porsalindur mashkull i vihej njė vath qė ta kishte jetėn e gjatė e tė mos vdiste shpejt, ndėrsa pjesa mė e madhe e burrave tė njė moshe tė mesme qė mbajnė tatuazhe i kanė bėrė ato gjatė kohės sė ushtrisė pėr tė treguar “burrėrinė e tyre” pra faktin qė ata nuk kishin frikė. Ndėrsa sot gjithēka ėshtė ndryshe. Askush nuk mban mė vath qė t’i shtohet jeta dhe akush nuk bėn mė tatuazhe pėr tė treguar burrėrinė e tij. Tatuazhet dhe piercing nisėn nė fillim nė njė numėr tė vogėl njerėzish tė cilėt shikoheshin deri diku si jo normalė dhe tani po gjejnė njė shtrirje nė tė gjitha moshat dhe nė tė gjitha vendet, thjeshtė pėr arsye mode apo duke shkuar dhe mė thellė “Pėr tė shprehur qė nė lėkurė atė qė ndjen nė shpirt”. Tė apasionuarit pas tatuazheve qofshin kėto tė pėrkohshėm apo tė pėrhershėm janė sidomos nga mosha 18-28 vjeē, pjesa mė e madhe janė meshkuj rreth 60 pėr qind dhe shijet e tyre ndryshojnė nga veriu nė jug. Teksa nė pjesėn qėndrore tatuazhet janė mė personale (ėshtė njė imazh i krijuar nga tatuatori nė pjesėn jugore dhe veriore), simbolet e personazheve janė mė autentikė dhe pėrmbajnė edhe subjekte tradicionale.

“Motivet pėrse janė kaq tė shumtė personat qė bėjnė tatuazhe dhe piercing janė tė ndryshme: pjesa mė e madhe e individėve mbi tė tjerat janė tė motivuar nga njė rebelim individual apo kolektiv pėrballė njė kulture qė atyre u duket se do t’i shndėrrojė qėniet njerėzore nė mure prej mermeri. Kombinimi i tė gjitha kėtyre gjendjeve psikologjike sidoqoftė ka ēuar nė zhvillimin e formave tė veēanta shprehėse, aq sa sot egzistojnė njė pafundėsi modelesh pėr tatuazhe dhe piercing. Tė gjitha epokat nė tė gjithė botėn kanė gjetur njė vend pėr tė personifikuar dėshirat e shoqėrisė sė sotme njerėzore.” - thotė njė nga tatuatorėt shqiptarė. Anjeza e cila ka njė flutur tė vogėl nė shpatullėn e saj tė majtė thotė: “Nė qoftė se e gjitha kjo mund tė duket primitive nė kuptimin e keq tė fjalės, gjė e egėr, imorale apo kundėr natyrės duke e krahasuar me kulturėn moderne, mjafton vetėm t’i hedhim njė sy gjėrave qė ne tė ashtuquajturit njerėzit modernė bėjmė duke iu kundėrvėnė natyrės: body building, steroide, dieta ekstreme, rrezet UVA, kirurgjinė plastike, inxheksione silikoni, dhe duke numėruar tė gjitha kėto janė mė tė pranueshme tatuazhet dhe piercing e tribuve. A nuk janė vallė kėto modifikime trupore tė panevojshme dhe pėr mė tepėr tė dėmshme? Ēfarė mund t’i shtojnė shoqėrisė njerėzore kėto modifikime? Asgjė.”

Tatuazhe dhe piercing

Sa e sigurtė ėshtė tė dekorosh trupin? Nuk ka asnjė rregull qė tė garantojė se tatuatori ėshtė njė profesionist. Vizatime dhe vrima qė rrezikojnė shfaqjen e hepatitit C nė qoftė se ndėrhyrjet bėhen nė kushte higjenike jo tė mirėfillta, nė zonat e plazhit apo duke udhėtuar. Janė mė shumė se 170 milionė njerėz nė botė tė sėmurė me hepatitin C. Hepatiti C ėshtė njė inflamacion viral i mėlēisė qė rrezikon tė zhvillohet mė tej nė kancer.

Rreziku i hepatitit

Ekspertėt kanė hedhur alarmin: “Gjatė verės rreziku shumfishohet sidomos pėr shkak tė tatuazheve dhe piercing qė bėhen jo nė kushte tė plota higjenike”.

Identikiti i tatuazheve. Kush tatuohet sot?

“Sidomos tė rinjtė, por jo vetėm ata” shpjegojnė tatuatorėt shqiptarė. Dikur ishin vetėm djemtė qė quheshin paksa rrugaēė dhe bėnin vizatime qė shprehnin agresivitet si gjarpėrinj, luanė etj. Ose persona nė detyrė qė vizatonin pjesė tė fshehura tė trupit me simbole tė ndryshme. Vajzat ishin shumė tė pakta ndėrsa tani pėrbėjnė gjysmėn e klientelės sonė”.

Pas alarmit tė Sidės

Pas alarmit tė Sidės tema e madhe ėshtė ajo e sigurisė. Ėshtė e rėndėsishme qė tė pėrdoren age njė pėrdorimshe tė cilat tė hapen nė sy tė pacientėve theksojnė mjekėt specialistė.
Por ama nuk ka asnjė rregull pėr tė garantuar pėr profesionalitetin dhe higjenėn e tatuatorit. “Ėshtė njė ēėshtje besimi” thonė ata. “Pėr ne flet puna qė kemi bėrė nė tė shkuarėn”.

Pėr burrat imazhet keltike, pėr gratė fantazi

Pėr burrat nė kėtė moment janė shumė nė modė imazhet keltike qė zakonisht bėhen nė krah, gjoks dhe shpinė. Ndėrsa femrat nėn kėtė periudhė preferojnė fantazinė dhe tatuohen me Piter Panin, njė delfin apo njė lule nė kaviljen e kėmbės apo nė shpatull.

Piercing, origjina dhe domethėnia

Me piercing kuptohet vėnia e vathėve nė pjesė tė ndryshme tė organeve tė trupit pėr tė krijuar njė “galeri” tė vogėl nė mish. Pėrgjithėsisht aplikohet nė lobet e veshėve, nė hundė, nė buzė, nė harkun e vetullave deri edhe nėn organet gjenitale. Kjo bėn pjesė nė tė ashtuquajturin art trupor ku dekorimet dhe modifikimet qė i bėhen trupit shikohen si ndyshimi qė na ndan nga qėniet e tjera tė gjalla qė nga momenti qė njeriu ka patur nevojė tė komunikojė. Qėllimi i parė i piercing ashtu si dhe i tatuazheve dhe sakrifikimeve ka qenė dallimi i roleve qė ēdo anėtar ka brenda njė tribuje nė shoqėritė tribale. Disa tribu kanė njė strukturė rrethore qė nė rastet mė tė thjeshta ėshtė ndarė nė mes. Antarėt e secilės pjesė i pėrkasin njė klani, secili me shenjėn e tij nė lėkurė. Tė rinjtė e tribusė mund tė martohen vetėm me njė anėtar qė ka shenjėn e klanit tjetėr. Sipas materialit dhe pozicionit tė piercing, tė rinjtė dallohen se kujt klani i pėrkasin. Gjatė periudhės kalimtare tė fėmijėve mė tė rritur, nė kėto tribu janė tė detyrueshme kalimet e provave tė dhimbshme dhe tė dhunshme qė simbolizojnė vdekjen dhe njėkohėsisht rilindjen, gjė qė shprehet me vizatimet dhe piercing nė trupat e tyre. Kėto shenja kuptohen vetėm nga njė grup i caktuar njerėzish. Janė shenja mbi trup qė dėshmojnė se tani ai trup ėshtė individ, por i pėrket dhe njė grupi tė caktuar. Tė bėsh vrima dhe tė pikturosh trupin, nė tė vėrtetė ėshtė njė koncept qė pėr kulturėn orientale mbi tė gjitha duke u ndikuar dhe nga kristianizmi, nuk gjen liri pėr t’u aplikuar dhe mirėkuptim. Megjithatė bota nuk ndalet. Ndryshojnė kohėt dhe sjelljet psikologjike tė njerėzve dhe nė qoftė se deri dje kėto praktika ishin tė kufizuara vetėm pėr njė rreth tė ngushtė njerėzish, kulturave underground apo margjinale, sot po pėrbėjnė njė femonen modern qė po pėrhapet nė masė, sidomos nėpėrmjet tė rinjėve. Nė Shtetet e Bashkuara rreth 10 pėr qind e popullsisė ka piercing dhe kjo shifėr ėshtė nė rritje tė vazhdueshme, ndėrsa nė Evropė janė mė tė pėrhapura tatuazhet. Tatuazhet mė tė sigurtė sipas specialistėve janė ato tė bėrė me kėna dhe ata qė duhet tė zgjasnin disa muaj, por nė qoftė se bėhen keq mund tė lėnė gjurmė dhe pėr disa vite. Nė verėn e vitit 2000 shpėrthen njė bum tatuazhesh qė kishin njė jetėgjatėsi prej disa muajsh.

Teksa me tatuazhet me kėna nuk pati probleme, me tatuazhet e pėrkohshme tė bėra me materiale tė tjera shumė tė rinj ranė pre e mashtruesve tė cilėt thonin se kėto shenja nė trupin e tyre do tė zgjasin veēse disa muaj. “Kam katėr vjet qė e kam kėtė tatuazh nė krah dhe akoma nuk mė ėshtė hequr, ndėrsa kur e bėra premtimi i tatuatorit ishte se do tė qėndronte nė lėkurė maksimumi njė vit.” - thotė Genti i cili ka njė tatuazh tė madh nė krahun e djathtė. Megjithėse kėto mashtrime kanė qenė tė shumta, bumi i tatuazheve tė pėrkohėshme nė Shqipėri sa vjen dhe po rritet. Nė tatuazhet e pėrkohėshėm pėrveē kėnasė pėrdoren dhe lapsat qė pėrdoren pėr tė lyer sytė dhe buzėt. Teksa tatuazhet me kėna mbajnė dy-tre javė dhe mė pas hiqen, tatuazhet e bėra me lapsat e syve dhe tė buzėve zgjasin nė njė periudhė tė pacaktuar. Estetistėt thonė se kjo ėshtė e kuptueshme pasi kėto lapsa janė krijuar pėr tė qėnė nė kontakt me lėkurėn e syve dhe tė buzėve dhe jo me pjesė tė tjera tė trupit ndaj dhe nuk dihet funksionimi i tyre.

Figurat mė tė hasura tė tatuazheve

Trėndafili: Ėshtė simbol i dashurisė dhe i shprehjes sė plotė tė personaliteteit. Komunikon dėshirė romantike, erotizėm.
Mesazhi: Mė kėput, do tė jem trėndafili yt!

Zemra: Dashuri, pasion dehje nga dashuria.
Mesazhi: Kėrkoj shpirtin binjak.

Dielli: Simbolizon dritėn, ngrohtėsinė, progresin. Komunikon qartėsi idesh, dėshirė pėr tė vėrtetėn.
Mesazhi: kam shumė pėr tė thėnė e pėr tė bėrė, mė krijo hapsirė.

Hėna: Ėshtė ylli i ėmbėl i tė dashuruarve dhe poetėve. Aludon intuitė, feminilitet, mister.
Mesazhi: Ndjehem shtrigė.

Spiranca: Simbolizon stabilitetin, traditėn, sigurinė.
Mesazhi: Kam nevojė tė kapem diku.

Sirena: Gjysmė grua dhe gjysmė peshk simbolizon altruizmin dhe sakrificėn pėr dashurinė.
Mesazhi: Do tė jem siē do ti.

Thika: Ėshtė simbol i fortė seksual. Mund tė simbolizojė dhe njė thirrje pėr ndihmė pėr njė plagė qė nuk ėshtė shėruar kurrė.
Mesazhi: Dikush mė ka thyer zemrėn.

Gjarpri: Pėrjetėsi, mbyllje cikli, dėshirė pėr rinovim. Ėshtė njė simbol i fuqishėm magjik, mbrojtjeje dhe erotizmi.
Mesazhi: Do tė rilind pas ēdo prove.

Ngjyrat:

E zezė: Ke nevojė pėr afirmim dhe pėr tė nėnvijėzuar me forcė dėshirat dhe personalitetin tėnd. Pėr ty tatuazhi ėshtė njė thirrje autoafirmimi.

E kuqe: Emocionet e tua janė shprehur me forcė dhe ke njė ke njė ngarkesė tė fortė agresive. Pėr ty tatuazhi ėshtė njė deklarim lufte.

Blu: Shpirtėrorja dhe intuita tė mbėshtesin nė momentet negative. Je njė person delikat, i ndjeshėm por ke dhe dobsi. Pret ndihmė, mbrojtje dhe kėshilla nga tė tjerėt. Pėr ty tatuazhi ėshtė njė thirrje pėr ndihmė.

Pjesėt e trupit qė tatuohen

Edhe vendi ku bėhet tatuazhi tregon shumė pėr ty.
Kurrizi: Refuzon tė ekspozohesh dhe tė mbash mbi vete pėrgjegjėsitė.

Gjoksi: Ke guxim, vendosmėri dhe ndėrgjegje. Je i ndėrgjegjėshėm pėr joshjen tėnde dhe e pėrdor kėtė pa turp.

Qafė: Do tė bėrtasėsh, t’ju tregosh tė tjerėve gjendjen tėnde por je duke mbledhur forca pėr ta bėrė kėtė.

Krah ose shpatull: pėr tu ndjerė i gjallė ke nevojė tė veprosh. Ty nuk tė mjafton tė rrish tė shikosh. Dėshiron tė veprosh pėr t’u realizuar nė jetė.

Bark: E ėmbėl dhe e ndjeshme, je shumė mėmėsore. Je e prekshme, fsheh ndjenjat e tua dhe shpesh mistifikon njė dėshirė tė fshehur.

Vithet: Ti pėlqen tė sillesh ndryshe dhe t’jua shprehėsh kėtė tė tjerėve. Nuk ke frikė tė ekspozohesh, pėrkundrazi tallesh me tė tjerėt pa menduar pėr pasojat.

Ana e majtė e trupit: Tek ty mbizotėron bota e brendėshme, ėndrrat, dėshira, frika. E mban gjithēka brėnda dhe vuan kur zbulohesh.

Ana e djathtė e trupit: Ti i ke idetė tė qarta, e di cili je ē’dėshiron nė jetė dhe e shpreh qartė kėtė. Je gati pėr tė luftuar dhe s’ke frikė tė pėrballosh pasojat e veprimeve tė tua.
Identifikuar

·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠· ...Cosa faresti al posto mio, se ogni pensiero fossi io??!!...·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠·
       
http://www.youtube.com/watch?v=y5DzX6foKbQ

http://www.youtube.com/watch?v=SzEKYu4sF4Q&feature=related
jelena
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 182

Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #1 : 14/06/07, 21:09 »
0

TB kur kam qene 17 desha nje tatoo tek krahu si ai i i Mishel Hunziker, me behet shume qejfi qe keto te shtepise dhe nje kusho me mbushen mendjen per jo. Ky kusho ime kur ka qene me nje te dashur beri  si “simbol” per dashurine qe kishte per te nje tatoo tek krahu, pastaj ajo iku ne USA, ene ky ngeli me tatoo ne krahe, dhe kur njohi kete te dashuren qe ka tani ma imagjinoni icik situaten. Mua tani per tani sme pelqejne fare as tatoot, as piercing, ndoshta me vone mund te ndryshoj mendim po se besoj. Per meshkujt ndoshta nje tatoo mund te ishte interesante ndersa per femrat jo, imagjinoni pas ca vitesh nje grua tek te 50-at me tatuazhe, kot fare.

Identifikuar
arupushe
BalkanWebs
****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 3056

My self

Respekt: +20

Profili
« Pergjigju #2 : 12/07/08, 14:02 »
0

Une kam nje piercing tek hunda, nje brilantine te vogel.Tani po mendohem te bej nje tattoo , por qe te mos shihet nga te tjeret,dua dicka personale. :D
Ne mendim e siper akoma...
Identifikuar

Lux mentis , Lux orbis
apolonia
Moderator
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 17509


sillu me tjetrin sic do deshiroje qe ai te sillej

Respekt: +16

Profili
« Pergjigju #3 : 12/07/08, 22:10 »
0

une kam perdorur piersing tek hunda por ka qene portativ,pa qene e nevojshme te hapja vrymen., :Dedhe me tatoot po ashtu Shkel Syrin  qe hikin pas njehare kohe.
njeriu ndryshon stile dhe menyr mendimi.ca te pelqen kur je 20 nuk te pelqen kur je 30,keshtu qe me vjen mire qe nuk kam bere tatoo origjinale Zgerdhihem( le me shume te shkruash ndonje emer :o Zgerdhihem Gjuha Gjuha)
provat duhen zhdukur,djegur Zgerdhihem Gjuha Gjuha Gjuha Gjuha
Identifikuar
arupushe
BalkanWebs
****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 3056

My self

Respekt: +20

Profili
« Pergjigju #4 : 12/07/08, 22:10 »
0

Ollga: - Ato duhen prere
Meli : - Duhen gdhendur, ta preu njeri koken ty qe erdhe ketu? Jo ashtu se ben gabim politik

Zgerdhihem Zgerdhihem

PS : ne lidhje me provat Gjuha
Identifikuar

Lux mentis , Lux orbis
kondrapedal pa frena
Zoti pėr tė gjithė. Secili pėr vete.
Gjysem BalkanWebs
***
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 2520


Kaloi dhe kjo natė,tu bo gallatė

Respekt: -122

Profili
« Pergjigju #5 : 20/07/08, 20:08 »
0

Unė kam qef tė bėjė njė shqiponjė tė madhe nė gjoks i/e habisur  Te Behet QEfi shyqyr

Po mė tė madhe se ajo e daj Vranės ke nėnė Pashokaja, dhe nė vend tė yllit tė ve hardhucė qė e kap zakonisht shqiponja. ): ): ):

Se kjo shqiponja jonė tani vetėm kėto ka filluar tė ha se gjė tjetėr........... le qė ku kemi shqiponja nė. Merzitur( Merzitur( :-B

E lashė fare do kėrkoj tė gjej ndonjė gjė tjetėr pėr tė bėrė. ndoshta ndonjė kallashnikov ose fishek kinez meqė janė nė modė kėto kinezet.  Tip Tip Tip (:
Identifikuar

http://i319.photobucket.com/albums/mm445/POSEY_DION/gardenfairy.jpg
Te degjuarit eshte nje politese qe nje njeri i zgjuar i ben shpesh nje budallai, por qe ky i fundit nuk ia kthen asnjehere.

Me mire te rrosh nje dite dhe te vdesesh si nje LUAN, se sa nje jete i roberuar dhe si nje DELE. MUSOLIN
Madam Butterfly
SuperGirl!...
Moderator
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 15053


Lost inside your love!

Respekt: +7

Profili
« Pergjigju #6 : 25/07/08, 19:07 »
0

Gjithmon jom joshur pas nje dielli, delfini, apo...sirene ne shpatullen e djathte pamvarsisht
kesaj nuk kam arritur t'a mbush kenaqesine time sepse...kam frike t'a bej! (: (: (: (: (: (: (: (:
Identifikuar

·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠· ...Cosa faresti al posto mio, se ogni pensiero fossi io??!!...·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠·
       
http://www.youtube.com/watch?v=y5DzX6foKbQ

http://www.youtube.com/watch?v=SzEKYu4sF4Q&feature=related
Madam Butterfly
SuperGirl!...
Moderator
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 15053


Lost inside your love!

Respekt: +7

Profili
« Pergjigju #7 : 20/08/08, 15:03 »
0

Tatoo mania, por femrat pendohen shpejt


 
Gjithmonė e mė shumė dizenjime nė pjesė tė ndryshme tė trupit, por femrat janė tė parat qė pendohen. Madje edhe shpejt. Futbollistėt, aktorėt dhe atletėt ēmenden pėr to. Tatuazhet nuk dalin kurrė nga moda. 
Sipas njė studimi amerikan fenomeni i tė dizenjuarit tė trupit ėshtė nė rritje. Por rritje po shėnojnė edhe klientėt e pakėnaqur. Studimi tregon se mė sė shumti janė gratė tė parat qė pendohen.

“Body art’ vazhdon tė ketė njė sukses tė padiskutueshėm nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, ku njė i ri nė katėr vendos tė dizenjojė trupin. Por paralelisht me kėtė po ndodh edhe fenomeni tjetėr. Shumė persona rrezikojnė tė pėrdorin lazerin pėr tė fshirė tatuazhet, nė mėnyrė tė veēantė femrat.

Studimi ėshtė bėrė nga Fakulteti i Shkencave tė Shėndetit nė “Texas Tech University”, nė SHBA. Sipas tij, 80% e tė rinjve qė vendosin tė bėjnė njė tatuazh (mesatarisht rreth moshės 18-30-vjeē), shprehen tė kėnaqur, por pastaj ndėrrojnė ide pas disa vitesh.

Universiteti punoi mbi njė kampion prej 196 personash tė penduar nga tatuazhet, 130 e tė cilėve ishin femra. Pjesa mė e madhe e tyre janė shprehur nė mėnyrė ekstreme tė bezdisura nga ajo qė kishin “skalitur” vite mė parė nė lėkurėn e tyre. Aq sa ishin mundur shumė pėr t’i mbuluar, duke pėrdorur qoftė mėngėt e gjata, apo pantallonat e gjata pėr tė mos ekspozuar pjesėt e dizenjuara.

Shkaqet qė kanė detyruar tė rinjtė t’i drejtoheshin tatoo-sė, nga studimi kanė qenė nga mė tė ndryshmet; kurizoteti, tė qenit nė modė, dėshira pėr t’u ndjerė tė veēantė, ose thjesht dėshira pėr tė provuar njė eksperiencė tė re.

“Pavarėsisht se po bėhet gjithnjė e mė e vėshtirė tė takosh tė rinj pa asnjė tatuazh, kjo formė arti mund tė konsiderohet ende njė turp nė raportet sociale, veēanėrisht pėr gratė”- shpjegon Myrna Armstrong, pėrgjegjės i kėrkuesve nė Universitetin e Texasit.

Njė stil jete ndryshe, njė punė e re, ose edhe vėshtirėsia pėr tė gjetur njė veshje qė fsheh tatuazhet nė rastet zyrtare mund t’i transformojnė tatuazhet nga njė aksesor tepėr trendy nė trupin femėror nė njė shenjė jo estetike dhe tė papranueshme sipas disa personave.

E vetmja alternativė pėr momentin pėr kėto gra ėshtė pėrdorimi i lazerit, pėr tė fshirė dėshirat e sė shkuarės. (La Stampa)

Bruna Prifti : Gazeta Shekulli
Identifikuar

·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠· ...Cosa faresti al posto mio, se ogni pensiero fossi io??!!...·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠·
       
http://www.youtube.com/watch?v=y5DzX6foKbQ

http://www.youtube.com/watch?v=SzEKYu4sF4Q&feature=related
kondrapedal pa frena
Zoti pėr tė gjithė. Secili pėr vete.
Gjysem BalkanWebs
***
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 2520


Kaloi dhe kjo natė,tu bo gallatė

Respekt: -122

Profili
« Pergjigju #8 : 07/10/08, 22:10 »
0

Aneja do tė bėjė tattoo
Nėna, teknollogjis i besoj edhe i falem sabau darka se po mos tė kish qėn qo e flamosur, as lapin e topit nuk do kishnja edhe as muzikėn me em pith tri do dėgjoja. Po nanjhėr mė vjen ti dhjes mu nė teknollogjit. Mė mbushėn mėndjen edhe mė shpun te njė esnaf qė tė ēpon trupin me gjilpėra e ta bėn me ca lule lule lule.Vajē edhe nėna se mua mė kan lėn pėrshtypje ca spiranca e ca pėllumba e ca zėmbra qė mė kishte bėr Zequa kur herdhi na ushtrija o i marrēa nėna tė keqen e mė dukėsh mu si kapter me flet mė dukėsh. E po thash edhe un se vajē atje pėr njė hor e mbaroj hesapi. U mi dhjefsha mu nė zanat mi dhjefsha e nė ato vėth qė kishte edhe nė hund ai derbeder. Po qysh mė mbajti aji mut muti mua katėr dit e mė bėri si mozaik? Po ju sumbullat e nėnės kur vini e bėni na kėto tatuazhet kėshtu njėēik mi rrethin e brekėve sa orė rrini me bythėn pėrpjet?
Identifikuar

http://i319.photobucket.com/albums/mm445/POSEY_DION/gardenfairy.jpg
Te degjuarit eshte nje politese qe nje njeri i zgjuar i ben shpesh nje budallai, por qe ky i fundit nuk ia kthen asnjehere.

Me mire te rrosh nje dite dhe te vdesesh si nje LUAN, se sa nje jete i roberuar dhe si nje DELE. MUSOLIN
dj diamant
Vizitor
« Pergjigju #9 : 21/11/08, 18:06 »
0

Identifikuar
dj diamant
Vizitor
« Pergjigju #10 : 21/11/08, 18:06 »
0

Identifikuar
dj diamant
Vizitor
« Pergjigju #11 : 21/11/08, 18:06 »
0

Identifikuar
dj diamant
Vizitor
« Pergjigju #12 : 21/11/08, 18:06 »
0

Identifikuar
dj diamant
Vizitor
« Pergjigju #13 : 21/11/08, 18:06 »
0

Identifikuar
dj diamant
Vizitor
« Pergjigju #14 : 21/11/08, 18:06 »
0

Identifikuar
dj diamant
Vizitor
« Pergjigju #15 : 21/11/08, 18:06 »
0

Identifikuar
gear
i/e regjistruar!
*
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 31


Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #16 : 24/11/08, 22:10 »
0

Po lexoj artikullin e shkruajtur tek gazeta shekulli , ku shprehen qe vajzat pendohen per tatuazhat e bere... Rrotulloj syte
Personalisht kam tre...dhe nuk jam penduar deri tani...kam kohe qe i kam bere, ne zona pak te vijushme per mua, nuk i kam gjithmone nen kontroll, keshtu nuk me bajatin...hahaha Buzeqesh) Buzeqesh) Buzeqesh)
Identifikuar

Franēois Voltaire : Che cosč la politica se non l\'arte di mentire a proposito?
               ***************
Jim Morrison:\"Quando ti sveglierai e non vedrai pił il sole, o sarai morto o sarai tu il sole\"
kondrapedal pa frena
Zoti pėr tė gjithė. Secili pėr vete.
Gjysem BalkanWebs
***
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 2520


Kaloi dhe kjo natė,tu bo gallatė

Respekt: -122

Profili
« Pergjigju #17 : 25/11/08, 08:08 »
0

Identifikuar

http://i319.photobucket.com/albums/mm445/POSEY_DION/gardenfairy.jpg
Te degjuarit eshte nje politese qe nje njeri i zgjuar i ben shpesh nje budallai, por qe ky i fundit nuk ia kthen asnjehere.

Me mire te rrosh nje dite dhe te vdesesh si nje LUAN, se sa nje jete i roberuar dhe si nje DELE. MUSOLIN
kondrapedal pa frena
Zoti pėr tė gjithė. Secili pėr vete.
Gjysem BalkanWebs
***
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 2520


Kaloi dhe kjo natė,tu bo gallatė

Respekt: -122

Profili
« Pergjigju #18 : 25/11/08, 10:10 »
0

Dj-o ka edhe kėshtu. tė pėlqe lale?

Identifikuar

http://i319.photobucket.com/albums/mm445/POSEY_DION/gardenfairy.jpg
Te degjuarit eshte nje politese qe nje njeri i zgjuar i ben shpesh nje budallai, por qe ky i fundit nuk ia kthen asnjehere.

Me mire te rrosh nje dite dhe te vdesesh si nje LUAN, se sa nje jete i roberuar dhe si nje DELE. MUSOLIN
kondrapedal pa frena
Zoti pėr tė gjithė. Secili pėr vete.
Gjysem BalkanWebs
***
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 2520


Kaloi dhe kjo natė,tu bo gallatė

Respekt: -122

Profili
« Pergjigju #19 : 25/11/08, 10:10 »
0

Dhe herė tjetėr mos i shko nga mbrapa dėgjove?


Identifikuar

http://i319.photobucket.com/albums/mm445/POSEY_DION/gardenfairy.jpg
Te degjuarit eshte nje politese qe nje njeri i zgjuar i ben shpesh nje budallai, por qe ky i fundit nuk ia kthen asnjehere.

Me mire te rrosh nje dite dhe te vdesesh si nje LUAN, se sa nje jete i roberuar dhe si nje DELE. MUSOLIN
apolonia
Moderator
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 17509


sillu me tjetrin sic do deshiroje qe ai te sillej

Respekt: +16

Profili
« Pergjigju #20 : 25/11/08, 18:06 »
0


 (;
Identifikuar
D.S.
KUMBAR
Administrator
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 16718


Jemi tre: Une, TI dhe NE!!!

Respekt: +15

Profili
« Pergjigju #21 : 25/01/09, 13:01 »
0

Identifikuar

Cfare do te behem ne te ardhmen? Ish i dashuri yt!!!
LĩZĩ
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 13212


Respekt: +84

Profili
« Pergjigju #22 : 25/01/09, 16:04 »
0

 Denim
« Ndryshimi I Fundit: 14/06/12, 16:04 nga LĩZĩ » Identifikuar
Faqe: [1]
  Printo  
 
Shko te: