Paragjykimet!
Faqe: 1 [2]
  Printo  
Autor Tema: Paragjykimet!  (Lexuar 36791 here)
Pirati_Detit
i/e regjistruar!
*
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 37

Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #25 : 21/05/08, 19:07 »
0

Padyshim qe cdokush ka konceptin e tij mbi paragjykimet ne nje shoqeri te caktuar.
Vajza ne fjale me "Taka" ndodhta i vishte pa orare "takat" , tjetra i vishte cizmet me orar !
Mendimi im eshte se sido qe te vishet ,kercej ,te flase ,ecen,etj  , kto nuk jane aspak argumente , per te vleresuar nji person X .
Ju keni te drejte kur thoni se ne gjithe Boten ka paragjykime , natyrishte qe ka , kjo nuk mund te mohoet, por le do ti referohemi jo gjith Botes (se eshte shume e madhe per nji krahasim te tille)
por europes perendimore . Duke qene se kam vite qe jetoj ne Europe, paragjykimet te ketij lloji ,ne pergjithsi nuk exzistojne absolutisht , pra nga veshja etj, fkloket,etj etej,si aty ne shqiperi, paragjykimet ne Europe jane te nji forme tjeter ne me te shumten e rasteve sipsh, fenomeni  rracismit etj. Shembulli qe ju bini ketu ,se, te huajt "Habiten" kur shofin dike (!!!!) me duket i papranushem.
Kur ju shpreheni se, Morali qendron ne ate se,  paragjykimet e paragjykuesit jane pafund, e rendesishme eshte mos tua veme veshin ,sepse cdo njeri nuk jeton per Boten/porse per vehte, sado te drejte ju mund te keni ne kete fjali, un do te isha skeptik ne lidhje me kete lloj "morali" per arsyen e thjeshte se ather kjo teme tabu shqiptare / nuk do te shifej ather me,si nji fenomen qe demton zhvillimin shoqeror ne Shqiperi porse si dicka qe thjesht exziston ...e  ne ndjehemi komod edhe me kete ...!!!
8)
Identifikuar

Anijet jane te sigurta ne Porte.../...porse ato nuk jane ndertuar per kete !
elbasanllija - ANTARE E SEKTIT TE DALLAVEREVE
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 5563


Shqiptare perjete!!!!!!!!!!

Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #26 : 21/05/08, 20:08 »
0

PARAGJYKIMET PRESIN ME GERSHERE DHE SDIJNE TE QEPIN ME!

UNE NUK PRES  Zgerdhihem
Identifikuar

ALBANIAN AND PROUD OF IT !
Madam Butterfly
SuperGirl!...
Moderator
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 15053


Lost inside your love!

Respekt: +7

Profili
« Pergjigju #27 : 22/05/08, 09:09 »
0

Padyshim qe cdokush ka konceptin e tij mbi paragjykimet ne nje shoqeri te caktuar.
Vajza ne fjale me "Taka" ndodhta i vishte pa orare "takat" , tjetra i vishte cizmet me orar !
Mendimi im eshte se sido qe te vishet ,kercej ,te flase ,ecen,etj  , kto nuk jane aspak argumente , per te vleresuar nji person X .
Ju keni te drejte kur thoni se ne gjithe Boten ka paragjykime , natyrishte qe ka , kjo nuk mund te mohoet, por le do ti referohemi jo gjith Botes (se eshte shume e madhe per nji krahasim te tille)
por europes perendimore . Duke qene se kam vite qe jetoj ne Europe, paragjykimet te ketij lloji ,ne pergjithsi nuk exzistojne absolutisht , pra nga veshja etj, fkloket,etj etej,si aty ne shqiperi, paragjykimet ne Europe jane te nji forme tjeter ne me te shumten e rasteve sipsh, fenomeni  rracismit etj. Shembulli qe ju bini ketu ,se, te huajt "Habiten" kur shofin dike (!!!!) me duket i papranushem.
Kur ju shpreheni se, Morali qendron ne ate se,  paragjykimet e paragjykuesit jane pafund, e rendesishme eshte mos tua veme veshin ,sepse cdo njeri nuk jeton per Boten/porse per vehte, sado te drejte ju mund te keni ne kete fjali, un do te isha skeptik ne lidhje me kete lloj "morali" per arsyen e thjeshte se ather kjo teme tabu shqiptare / nuk do te shifej ather me,si nji fenomen qe demton zhvillimin shoqeror ne Shqiperi porse si dicka qe thjesht exziston ...e  ne ndjehemi komod edhe me kete ...!!!
8)

E respektoj mendimin tend, por...une i mbetem akoma asaj qe shpreha! 8)
Identifikuar

·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠· ...Cosa faresti al posto mio, se ogni pensiero fossi io??!!...·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠·
       
http://www.youtube.com/watch?v=y5DzX6foKbQ

http://www.youtube.com/watch?v=SzEKYu4sF4Q&feature=related
LĩZĩ
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 13212


Respekt: +84

Profili
« Pergjigju #28 : 25/12/08, 01:01 »
0

Per mua ka rendesi nga kush vine kto paragjykime ,nese do vinin nga dikush qe njoh dhe e vleresoj do ndjehesha keq ,nese vine nga nje i/e panjohur skan kurrfare problemi... Ca fansa me shum do thoja :D 
Identifikuar
Madam Butterfly
SuperGirl!...
Moderator
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 15053


Lost inside your love!

Respekt: +7

Profili
« Pergjigju #29 : 03/01/09, 12:12 »
0

Mah...ne fakt nuk durohen, sado...qe perpiqemi te themi; Ec mo s'jom tu e vra mendjen,
se kte pune kta!...Prap se prap behemi "pjese" e tyre shkurt, na lendojne! Sic tha dhe...
Charlize me teper rendesi do u vija, nese...keto paragjykime do vinin nga njerezit tane,
sesa...nga ata qe s'kane me ce shtyjne kohen!... Shkel Syrin 8)
Identifikuar

·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠· ...Cosa faresti al posto mio, se ogni pensiero fossi io??!!...·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠·
       
http://www.youtube.com/watch?v=y5DzX6foKbQ

http://www.youtube.com/watch?v=SzEKYu4sF4Q&feature=related
Mystica
üBeR aLLeS :D
Administrator
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 7887


cogito, ergo sum

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #30 : 03/01/09, 21:09 »
0

Vallai un s'dua t'ja di as per paragjykime as per Prapagjykime Zgerdhihem, rendesi ka qe ndihem mire me veten  dhe ATA njerez qe me njohin me verte se kush jam s'do ta benin dicka te tille.
Paragjykimi niset nga pikepamje individuale , lidhet shum dhe me menyren e jeteses, formimin e kulturen e nje personi te caktuar.Mendoj se eshte dicka shum normale, qe s'mund ti shpetojme dot
Identifikuar

~Po u zgjove ne mengjes dhe nuk e pe diellin ,ose dielli je ti, ose ti ke vdekur~
briseida
Vizitor
« Pergjigju #31 : 03/01/09, 21:09 »
0

paragjykimet jane pjese e jona dhe jo vetem qe paragjykohemi nga te tjeret por jemi edhe ne vete qe dashje padashje ne nje moment paragjykojme ndoshta pa e kuptuar
Identifikuar
Mystica
üBeR aLLeS :D
Administrator
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 7887


cogito, ergo sum

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #32 : 03/01/09, 22:10 »
0

Bris, rrofsh qe e vure dhe ti vulen Zgerdhihem

Identifikuar

~Po u zgjove ne mengjes dhe nuk e pe diellin ,ose dielli je ti, ose ti ke vdekur~
briseida
Vizitor
« Pergjigju #33 : 03/01/09, 22:10 »
0

si gjithmone :D :D
Identifikuar
LĩZĩ
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 13212


Respekt: +84

Profili
« Pergjigju #34 : 04/01/09, 12:12 »
0

Paragjykimet vet fjala te ben te qetesohesh "Para"-gjykim ,jane argumenta te sjella per nje person te caktur pa marre parasysh ose paditur shkaqet ose arsyet e veprimeve ose sjelljes se atij personi...Ndersa per tu pasur parasysh jane "GJYKIMET" dhe gjykuesit !o zot sa i du gjykatesit e mij  familjen time ...  Buzeqesh    sidomos vllain gjykon po nuk harron denimin !!!  Shkel Syrin
Identifikuar
Madam Butterfly
SuperGirl!...
Moderator
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 15053


Lost inside your love!

Respekt: +7

Profili
« Pergjigju #35 : 05/01/09, 11:11 »
0

Mendoj...qe cdonjeri nga ne duhet te jete "perfekt" qe te paragjykoje te tjeret!
Identifikuar

·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠· ...Cosa faresti al posto mio, se ogni pensiero fossi io??!!...·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠·
       
http://www.youtube.com/watch?v=y5DzX6foKbQ

http://www.youtube.com/watch?v=SzEKYu4sF4Q&feature=related
vagabonda
* Panetone *
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 9513


syte e tu..

Respekt: +3

Profili
« Pergjigju #36 : 30/04/09, 02:02 »
0

uuuhhh sa shume paragjykime qe ka as me i numeru dehen dite te tera..!
Une nuk paragjykoj te tjeret po si njofta personalisht..por behem me acarojne
paragjykimet qe bejne te tjret mbi nje person kur se njeh dhe per me teper
ndoshta ai personi eshte me keq se ai qe paragjykoi..Un per vete e marr
shume keq nje paragjykim nga cdo kush jo er faktin se jam e tille por vetem...
mendimi qe nuk dine me vleresu kend edhe paragjykojne pa te drejte !!
Identifikuar

Ne fund te fundit eshte me mire te te urrejne per ate qe ti je,
sesa te te duajne per ate qe mendojne se ti je!!!
Faqe: 1 [2]
  Printo  
 
Shko te: