KURIOZITETE
Faqe: 1 2 3 4 [5]
  Printo  
Autor Tema: KURIOZITETE  (Lexuar 51196 here)
DIABOLIQUE
Edhe ARMIKU i te gjithve.. Mund te jet MIK i dikujt!!!!
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 12792

GOTIKA

Respekt: +3

Profili WWW
« Pergjigju #100 : 26/08/08, 20:08 »
0

29 shkurti ... dita mė e rrallė e viteve"Dhurata" qė na vjen qė nga Egjipti i lashtė e Jul Cezari


Pėr shumė prej nesh mbėrritja e 29 shkurtit do tė thotė njė ditė pune mė shumė, njė tjetėr 24-orėsh qė na shtohet deri nga marrja e rrogės apo pagesa e kredisė. Nuk ėshtė pėr t‘u habitur, qė njė vit i brishtė konsiderohet si njė vit jo shumė i mbarė, veēanėrisht pėr ata persona tė cilėve u duhet ta festojnė ditėn e lindjes njė herė nė 4 vjet. Njė fakt interesant ėshtė se mė 29 shkurt kanė lindur shumė muzikantė tė shquar, duke filluar me Rossini-n, apo i famshmi Paul Rutherford, artisti i rap-it, Jah Rule. Kėtyre personave, por edhe tė tjerėve qė kanė lindur mė 29 shkurt, u takon qė tė mbeten tė rinj pėr njė kohė tė gjatė, pasi, pėr shembull, nė rast se nė moshėn reale janė 80 vjeē, nė atė tė datave tė lindjes u takon tė jenė 20. Nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės ka pasur tentativa pėr ta ndryshuar disi kėtė "padrejtėsi". Sot, bebeve qė do tė vijnė nė jetė nė disa shtete tė vendit do t‘u bėhen dhurata falas dhe festa tė mėdha ditėlindjesh, pasi qė tė festojnė njė pėrvjetor tė tillė sėrish atyre do t‘u duhet tė presin edhe 4 vjet tė tjerė. Por, nė fund tė fundit pėrse na duhet kjo shtesė nė ditėt tona ēdo 4 vjet? Cili ėshtė qėllimi i tij? Sipas specialistit tė Observatorit Mbretėror, viti i brishtė ka pėr qėllim, nė njėfarė mėnyre, t‘u japė kuptim ritmeve natyrore. Nėse njė kalendar bazohet nė ciklet natyrore tė Diellit dhe Hėnės ai nuk do tė funksionojė, ndaj duhet ndėrhyrje. Termi teknik i kėsaj ndėrhyrjeje ėshtė "faktori i rremė". Pikėrisht viti i brishtė ėshtė "njė faktor i rremė". Nė Egjiptin e lashtė mėsuan se bota nuk rrotullohet rreth Diellit ēdo 365 ditė, por thuajse me njė ēerek dite mė shumė, pra me rreth 6 orė mė shumė. Ky fakt i ka ngatėrruar civilizimet pėrgjatė mijėvjeēarėve. Njė tjetėr fakt ėshtė se viti natyror e ndryshon kohėzgjatjen e tij, pėr shkak tė faktorėve tė parashikueshėm, tė tillė si ndryshimi i orbitės dhe rrjetės gravitacionale apo edhe ndikimeve tė paparashikueshme tė likuideve qė ndodhen nė qendėr tė Tokės. Kur Laboratori Kombėtar i Fizikės nė Teddington shpiku orėn atomike nė vitet ‘50, u zbulua se kohėmatja e bazuar nė vibrimin e atomeve ishte mė e saktė se ajo e Tokės. Nė vitet ‘70 doli nevoja e njė tjetėr "faktori tė rremė". Kėsisoj u fut sekonda shtesė pėr tė bėrė bashkė si kohėn e rrotullimit tė Tokės rreth Diellit, ashtu edhe kohėn e matur sipas vibrimeve atomike. Por sekonda shtesė nuk shtohet pėr ēdo vit. Vendimi pėr shtimin ose jo tė saj (deri tani nė fakt ėshtė shtuar ēdo vit) merret nga Shėrbimi Ndėrkombėtar i Rrotullimit tė Tokės nė Paris. Sekonda e fundit ėshtė shtuar mė 1 janar tė vitit 2006 dhe shkaktoi pak diskutime, e ndėrkohė po tė vini re sinjalin e orės nė stacionin televiziv BBC, qė nga ajo datė ajo transmetohet me njė "bip" shtesė. Ēėshtja e matjes dhe mėnyrave tė matjes sė kohės ėshtė bėrė shpesh edhe ēėshtje diskutimesh politike. Kėshtu, disa vjet mė parė, Shtetet e Bashkuara sugjeruan qė koha duhej tė matej sipas orės atomike, qė do tė thotė tė heqėsh dorė nga shtimi i sekondės shtesė. Nėse kjo do tė pranohej, atėherė pėr herė tė parė koha nuk do tė varej mė nga lindja dhe perėndimi i Diellit. Ēėshtja e pėrcaktimit tė kohės ka qenė shpesh nė qendėr tė kundėrshtive dhe jo fort ēuditėrisht variantet e dhėna pėr tė kanė qenė gėrshetuar shpesh me politikėn. Ndėr tentativat e para tė pėrcaktimit, njė nga ato qė hodhėn themelet e kalendarit modern u bė nga sundimtari i Egjiptit Ptolem II nė periudhėn 238 para Krishtit. Duke qenė se viti llogaritej tė kishte pėrafėrsisht 365 ditė, sundimtari paraqiti ciklin e njohur tashmė tė tre viteve standarde ose tė zakonshme dhe vitit tė katėrt, qė do tė kishte njė ditė shtesė. Por kjo reformė u braktis shpejt. Dy shekuj mė vonė, Jul Cezari e risolli nė jetė pėr tė simbolizuar edhe njė fillim tė ri pėr Romėn. I kėshilluar nga njė astronom egjiptian, Cezari i shtoi njė ditė vitit dhe kėtė ditė ia shtoi pikėrisht muajit mė tė shkurtėr, shkurtit, i cili nė krye tė katėr viteve bėhej me 29 ditė. Nė vitin 8 para Krishtit, August Cezari, pasuesi reformator i Juliusit, pasi i bėri ca ndryshime tė tjera kalendarit, e la vitin e brishtė nė fuqi dhe kalendari i krijuar prej tyre zgjati deri nė shekullin e 16-tė. Veē ndryshimeve tė vogla, nė kalendar mbeti pėrjetėsisht edhe emri i tyre, pėrkatėsisht Julius pėr korrikun dhe August pėr gushtin. Nė shekullin e 16-tė, kalendari kishte njė vonesė prej 10 ditėsh. Nė vitin 1514, Papa Leon X, nė njė letėr dėrguar Henrit VIII, shkruante se "heretikėt hebrenj" po qeshnin me gabimet e kalendarit tė krishterė. Por nuk mori pėrgjigje nga monarku dhe indiferenca e pasardhėsve tė Henrit bėri qė ēėshtja tė shtyhej edhe pėr 60 vjet tė tjerė, derisa nė vitin 1572, Gregori XIII erdhi nė krye tė papatit. Sikurse edhe Jul Cezari, Papa Gregori XIII ishte i vendosur qė tė rishihte autoritetin e Romės. Ndėr reformat e ndryshme qė propozoi ishte edhe ndreqja e kalendarit. Kėshtu, u vendos nė 24 shkurt tė vitit 1582 qė tė korrigjoheshin defektet e kalendarit Julian, duke lėnė jashtė vitet e brishta nė fillim tė shekujve, pėrveē atyre qė plotėpjesėtoheshin me 400. Si rezultat, 1900-a nuk ishte njė vit i brishtė, por 2000 ishte. Pėr ta ndrequr sa mė mirė kalendarin, Gregori urdhėroi heqjen e 10 ditėve nga muaji tetor i vitit 1518. Njė gjė e tillė u pranua nga vendet katolike, por edhe nga disa tė tjera protestante. Kėshtu lindi kalendari Gregorian. Kalendari Gregorian ishte i qėndrueshėm, por kjo nuk do tė thotė qė nuk pati tentativa pėr ta ndryshuar me sisteme tė reja. Mė radikali ishte ai i Revolucionit Francez, sipas tė cilit u propozua riemėrtimi i 12 muajve tė vitit, pra me emra tė tjerė dhe po sipas kėtij propozimi java do tė kishte 10 ditė, nė vend tė 7 ditėve qė ka aktualisht dhe vetė ditėt do tė kishin vetėm 10 orė, secila pre tyre do tė pėrbėhej nga 100 minuta dhe njė minutė do tė kishte 100 sekonda. Njė tjetėr tentativė pėr tė ndryshuar kalendarin u bė me ardhjen e komunizmit. Revolucionarėt rusė sugjeruan se kalendari i stilit tė ri sovjetik duhej tė bazohej nė 12 muaj, me nga 30 ditė secili. Por edhe kjo pėrpjekje e pati jetėn e shkurtėr dhe nuk u realizua kurrė. Sipas studiuesve tė Oksfordit, ēdo 10 mijė vjet kalendari do tė jetė 3 ditė, 17 minuta dhe 33 sekonda mbrapa. Pavarėsisht pėrpjekjeve qė bėhen pėr pėrcaktimin e saktė tė kohės, sipas disa specialistėve tė Oksfordit, ajo duhet tė bazohet te natyra dhe duhet tė ketė lidhje me Diellin, Hėnėn dhe yjet. Nėse do tė krijojmė zgjidhje qė janė jashtė hapit tė natyrės, do tė ndeshemi me shumė probleme tė paparashikueshme. Nuk duhet tė harrojmė kurrė se jemi pjesė e natyrės, si gjithēka tjetėr qė na rrethon.


29 shkurtet e shėnuara nė histori


Mė 29 shkurt...1504

Kristofor Kolombi ngeci nė Xhamajkė dhe kėrkoi ardhjen e pėrforcimeve pėr t‘u mbrojtur nga ndonjė sulm i banorėve tė mundshėm tė ishullit. Njė nga truket qė ai pėrdori pėr t‘i trembur vendasit ishte parashikimi i eklipsit tė Hėnės, qė do tė ndodhte mė 29 shkurt, sipas llogaritjeve tė tij. Eklipsin Kolombi e "shiti" si njė aftėsi tė tijėn tė mbinatyrshme, pėr tė trembur banorėt, por vendasit nuk u gėnjyen gjatė e pėr mė tepėr refuzuan qė t‘u nėnshtroheshin tė huajve. Ndihma i erdhi Kolombit njė muaj mė vonė dhe kėshtu eksploratori i famshėm mundi tė kthehej nė Spanjė.

Mė 29 shkurt...1940

Hattie McDaniel u bė aktorja e parė me ngjyrė qė fitoi ēmimin "Oskar" pėr rolin dytėsor nė filmin "Bashkė me erėn". Ajo luajti nė shumė filma tė tjerė.


Mė 29 shkurt...1960

Hugh Hefner hapi klubin e parė "Playboy". Suksesi ishte shumė i madh me shfaqjen e vajzave lepurushe dhe brenda njė kohe tė shkurtėr klube tė tilla u hapėn nė shumė shtete tė tjera tė Amerikės, por edhe nė Evropė. Sot, njė ndėr tė paktėt qė ka mbetur ende nė funksionim ėshtė ai qė ndodhet nė Palms Hotel nė Las Vegas.


Mė 29 shkurt...1960

Njė tėrmet shkatėrrimtar 7.6 ballėsh, sipas shkallės Rihter, mori jetėn e 12 mijė personave nė Marok. Ai goditi pak pas mesnatės dhe kohėzgjatja e tij ishte vetėm 10 sekonda. Qytete tė tėra u shembėn, por mbi ta u ndėrtuan tė rinj, tė cilėt janė kthyer tani nė vende turistike.


Mė 29 shkurt...1792

Kompozitori italian, Rossini, lindi nė qytetin e Pesaros. Ai ishte njė nga talentet e ēmuara tė periudhės sė artė tė Rilindjes italiane. Ka shkruar mbi 30 opera dhe u bė i njohur veēanėrisht pėr "Berberin e Seviljes".

Mė 29 shkurt...1984

Kryeministri kanadez, Pierre Trudeau, lajmėroi largimin e tij nga detyra, duke e nisur fjalimin e tij tė fundit nė Parlament me fjalėt e paharrueshme: "Sot ėshtė dita e parė e pjesės qė mė ka mbetur nga jeta". Ka qenė njė nga liderėt mė karizmatikė tė tė gjitha kohėrave dhe nė funeralin e tij nė vitin 2000 morėn pjesė shumė udhėheqės botėrorė, mes tė cilėve edhe Fidel Kastro.


Mė 29 shkurt...1996

Aktorja britanike dhe seks-simboli Joean Collins, e cila ishte ndėr aktoret kryesore nė serialin e famshėm televiziv amerikan "Dynasty", fitoi njė gjyq prej tė cilit mori njė dėmshpėrblim tė majmė prej 2 milionė dollarėsh.


Mė 29 shkurt...1996

Avioni "Boeing 737", ndėrsa fluturonte natėn nė Peru, u pėrplas me njė shkėmb, duke u marrė jetėn 117 pasagjerėve.

Mė 29 shkurt...2004

Jean-Bertrand Aristide largohet nga presidenca e Haitit pas njė kryengritjeje tė rebelėve.Som.


Pėr shumė prej nesh mbėrritja e 29 shkurtit do tė thotė njė ditė pune mė shumė, njė tjetėr 24-orėsh qė na shtohet deri nga marrja e rrogės apo pagesa e kredisė. Nuk ėshtė pėr t‘u habitur qė njė vit i brishtė konsiderohet si njė vit jo shumė i mbarė, veēanėrisht pėr ata persona tė cilėve u duhet ta festojnė ditėn e lindjes njė herė nė 4 vjetPersonave qė kanė lindur mė 29 shkurt u takon qė tė mbeten tė rinj pėr njė kohė tė gjatė, pasi, pėr shembull, nė rast se nė moshėn reale janė 80 vjeē, nė atė tė datave tė lindjes u takon tė jenė 20.


Ptolem II


Ndėr tentativat e para tė pėrcaktimit tė kohės, njė nga ato qė hodhėn themelet e kalendarit modern u bė nga sundimtari i Egjiptit Ptolem II, nė periudhėn 238 para Krishtit. Duke qenė se viti llogaritej tė kishte pėrafėrsisht 365 ditė, sundimtari paraqiti ciklin e njohur tashmė tė tre viteve standarde ose tė zakonshme dhe vitit tė katėrt qė do tė kishte njė ditė shtesė.August Cezari


Nė vitin 8 para Krishtit, August Cezari, pasuesi reformator i Juliusit, pasi i bėri ca ndryshime tė tjera kalendarit, e la vitin e brishtė nė fuqi dhe kalendari i krijuar prej tyre zgjati deri nė shekullin 16-tė.Jul Cezari


Jul Cezari e risolli nė jetė pėr tė simbolizuar edhe njė fillim tė ri pėr Romėn. I kėshilluar nga njė astronom egjiptian, Cezari i shtoi njė ditė vitit dhe kėtė ditė ia shtoi pikėrisht muajit mė tė shkurtėr, shkurtit, i cili nė krye tė katėr viteve bėhej me 29 ditė.(SHqip)
Identifikuar

<3<3<3
dj diamant
Vizitor
« Pergjigju #101 : 26/08/08, 20:08 »
0

Dita ime qe mar me shum dhurata, urime, puthje ;Shkel Syrin
Identifikuar
DIABOLIQUE
Edhe ARMIKU i te gjithve.. Mund te jet MIK i dikujt!!!!
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 12792

GOTIKA

Respekt: +3

Profili WWW
« Pergjigju #102 : 26/08/08, 20:08 »
0

Dita ime qe mar me shum dhurata, urime, puthje ;Shkel Syrin
HAHAHHHAHAHAAA DITLINDJEN ME 29 E KE YLLO
Identifikuar

<3<3<3
dj diamant
Vizitor
« Pergjigju #103 : 26/08/08, 20:08 »
0

PO :D 
Identifikuar
Madam Butterfly
SuperGirl!...
Moderator/e Global/e
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 15053


Lost inside your love!

Respekt: +7

Profili
« Pergjigju #104 : 27/08/08, 16:04 »
0

Te Ndryshme! A e dini se??
  
Abdyl Frashėri ishte 39 vjeēarė kur ishte kryetar i komisionit tė jashtėm nė Lidhjen e Prizrenit
Ne vitin 752 pas themelimit te Romes, ne vitin 42 te sundimit te perandorit Oktavian Augustit, ne v. 33 te sundimit te mbretit Herod kur ne tere lemshin tokesor mbreteronte qetesia ne BETLEHEM te Judes lindi Jezu Krishti.
Betlehemin e pare pėr te ilustruar lindjen e Krishtit e punoi Shėn Franēesku i Asizit me 1223.
Emri Emanuel dtth Zoti me ne.
Jezus dtth Zoti shpeton.
Krisht dtth i Shuguruar.
Mesia dtth Shelbues.
Elia dtth Jahve ėshtė Zoti im.
David dtth i zgjedhuri.
Breshka mund tė ecė me 10 km nė orė.
Milingonat e ndjejnė tėrmetin qė mė parė dhe dalin menjėherė nga foletė.
Peshqit e harrojnė ēdo gjė qė ndodh vetėm pas 10 min.
Njė njeri harxhon mesatarisht 3 vjetė tė jetės ne banjo.
DNA ka njė madhėsi prej 1 tė mijtat e milimetrit, pėrbehet prej rreth 200 miliard atomesh dhe pėrmban 1 milion faqe njohuri.
Nė krahun e njė majmuni ka rreth 25 milionė qime.
Nė Zelandėn e Re ka 4 milionė njerėz dhe 70 milionė dele.
Mė shumė se 1 miliard tranzistorė prodhohen ēdo sekondė.
Mesatarisht nė botė shkohet nė shkollė 200 ditė, nė SHBA 180 ditė, nė Suedi 170 ditė, nė Japoni 243 ditė.
1 nė 10 persona nė botė jetojnė nė ishull.
Salomon dtth Paqedashes.
Timote dtth Lavdi Zotit.
Elishah dtth Zoti ėshtė shpetimi im.
Ezekiel dtth Fuqia e Zotit.
Jeremia dtth Lartesia e Zotit.
Daniel dtth Gjyqi i Zotit.
Gjon dtth i Bekuari i Zotit.
Barnaba dtth Biri i ngushellimit
Meshtari Pianton beri bicikleten e pare.
Mesharin e don Gjon Buzukut (1555) e zbuloi ipeshkvi i Shkupit Imzot Gjon Nikollė Kazazi nga Gjakova.
Termometrin e ka zbuluar Galileo Galilei ne vitin 1597.
Lui Paster (1822-1897) shkenctar francez zbuloi vaksinen kunder terbimit dhe semundjeve te tjera ngjitese, me profesion nuk ka qene mjek, por kimist dhe fizikant.
Sipas Entit Statistikor te Kosoves dhe IOM, rreth gjysma e popullsise se Kosoves ėshtė nen 25 vjec.
Universitetin e pare ne bote ne kuptimin modern e themeloi dhe e organizoi Kisha Katolike ne Paris.
Gioia, diakon katolik ėshtė shpikesi i magnetit dhe busolles.
Rregulltari Spina zbuloi syzet e para.
Shkencėtarėt britanez kanė llogaritur se macet , tė cilat ata i mbajnė nė shtėpi pėr 1 vit asgjėsojnė 50 milion minjė dhe 20 milion zogj tė vegjėl.
Thėllėza ėshtė nė gjendje qė 30 ditė tė jetojė pa ushqim.
Nė janar tė vitit 1978 nė mishtoren "la Ron" nė Misuri tė SHBA-ve ėshtė prodhuar sallami me gjatėsi prej 5,7 metrash dhe peshe 207,3 kg.
Me gjatėsinė e vertetuar zyrtarisht prej 8,8 cm turku Mehmet Ozjurek ėshtė shpallur para pak kohe fitues nė garat e dyta ndėrkombėtare tė hundėmėdhenjve tė nbajtur nė Stamboll.
Nė Britaninė e Madhe ėshtė rriturr lakra mė e madhe. Pesha e saj ėshtė 51,80 kg.
Autobusi i prodhuar nė Moskė (Rusi) mė vitin 1955 ėshtė i gjatė 17 metra dhe nė tė mund tė zere 200 udhėtarė.
Braziliani Edson Donasimento Pele, konsiderohet si futbollisti mė i mirė i tė gjitha kohėrave. Nė 1254 ndeshje futbollisike ai shėnoi 1216 gola.
Fusha mė e madhe e naftės nė botė ėshtė ajo e Ghavar-it (Arabia Saudite), e ngritur nga kompania a pėrpunimit tė naftės "Armako". Madhėsia e fushės ėshtė 241,5x35.42 km2.
Alfabeti mė i gjatė ėshtė ai i gjuhės kamboxhiane me gjithsejt 72 shkronja.
Numri mė i madh i tė vdekurve nga uria ėshtė shėnuar nė periudhėn 1918-1943 nė tė cilėn vdiqėn gjithsejt 28 104 000 njerėz.
Kanoniku Kopernik zbuloi levizjen e tokes dhe te planeteve rreth diellit.
Meshtari Lana krijoi alfabetin pėr te verber.
Emri Mikael dtth Kush ėshtė si Zoti.
Gabriel dtth Fuqia e Zotit.
Rafael dtth Ilaēi i Zotit.
Luftėrat dhe statistikat:
Nga 1618 mė 1905 janė bėrė 1044 luftėra tokėsore,122 betejadetare,490 rrethime,44 kapitullime.Lufta mė e gjatė llogaritet midis Venecias dhe Turqisė (55 vjet) nė vitet 1644-1699, kuse lufta mė e shkurtė ėshtė ajo midis Austrisė dhe Italisė e cila zgjati vetėm 6 orė.

Zogu nuk e ka shqisėn e tė nuhaturit dhe tė shijes.
Qukapiku nė ditė ha mesatarisht 3000 kandrra.
Nga barku i vajzės 20 vjeēare nga Devoni Jugor, Angli u nxor lemshi i rėndė 2,5 kg nga qimet e flokėve te saj tė cilat i kishte gėlltitur. Operimi u realizua nė mars 1985.
Kompjuterat modern janė ndėrtuar duke u bazuar nė sistemin nervor, por edhe kompjuteri mė modern nuk i afrohet as nivelit tė nje zvarriku.
Njė njeri i rritur merr frymė afėrsisht 25 000 herė nė ditė
Rreth 27% e ushqimit nė vendet e zhvilluara pėrfundon nė koshat e plerave.
Mundėsia pėr tė tė rėnė rrufeja ėshtė 1 nė 600,000.
Nė 1870 nė Londėr jetonin mė shumė irlandezė sesa nė Dublin.
Grekėt e lashtė peshkun e quanin IHTHYS. Te krishteret e pare prej kesaj fjale nxoren inicialet: Jezu Krishti Zot ėshtė Shelbuesi yne. Meqe ata nuk kishin guximin te shpalleshin si te krishtere, me simbolin e peshkut e njihnin besimin e krishtere te njeri-tjetrit.
Ungjilli shqip ėshtė perkthyer ne vitin 1824 dhe doli ne Korfuz pjeserisht dhe me 1827 i plote. Botues i Ungjillit dhe drejtues i punes ishte Grigor Gjirokastriti.
Durrėsi ne shek. XIV kishte 25000 banore dhe ishte nje nder qytetet me te medha te Evropes.
Bashkimi Evropian ka 456 milione banore, prej tyre 368 milione te krishtere, 262 milione katolike.
Jordania ka 5 milione banore, 75 mije prej tyre janė katolike.
Gjuzepe Garibaldi i cili luftoi pėr bashkimin e Italise dhe ishte nje nder politikanet me te shquar italian, ishte arberesh.
Me 1912, ne nje papirus egjiptian, u zbulua nje drame e shkrimtarit tė lashtė grek Sofokli, e titulluar "Trashėgimtarėt". Kjo vepėr ėshtė shkruar para 1355 viteve.
Albert Ajnshtajn, shkencetari me i madh boteror e perdori trurin vetem 14%.
Isak Njutoni ėshtė shkenctari qe beri zbulimin ne moshen me te re (25 vjeē).
Gėte e shkroi nje tregim ne shtate gjuhe kur ishte vetem 10 vjeē.
Shkretėtira e Saharasė ka njė sipėrfaqe sa tėrė Evropa. Siperfaqja e saj ėshtė sa nente shkretetirat me te medha te botes se bashku.
Katedralja e Milanos ėshtė ndertuar me 1579 dhe ne te janė 40.000 ndenjėse.
Ura me e larte ne bote ėshtė ura mbi lumin Arkansas ne Kolorado te SHBA-se. Lartesia e kesaj ure nga siperfaqja e ujit ėshtė 325 m.
Nė Bashkimin Evropian ēdo 33 sekonda prishet njė martesė. Viktimat janė fėmijėt.
Gjate vitit te pare te jetes, foshnjes i trefishohet madhesia e trurit.
Asnjė ushtar i NATO-s nuk humbi jetėn kundėr forcave serbe, ndėrsa 545 ushtarė, (33 tė tjerė janė tė zhdukur), tė Ushtrisė jugosllave gjetėn vdekjen gjatė konfliktit mė tė shkurtėr nė botė qė njeh historia e luftėrave, pėr vetėm 78 ditė njoftohet nė njė raport nga Selia e NATO-s.
NATO i shkatėrroi Ushtrise Jugosllave 93 tanke, 153 mjete tjera transportuese luftarake. Gjatė bombardimeve kanė pasur 38.000 fluturime, 10.000 bombardime dhe 2700 misione kundėrajrore. Sulmet nisėn me mė pak se 400 aeroplanė, ku NATO pėrfundoi bombardimet me 1100 aeroplanė tė tė gjitha llojeve mė moderne, ku kishte edhe tė tillė qė pėr herė tė parė ishin pėrdorur nė kėtė fushatė sulmesh kundėr Serbisė.
Nė qershor tė v. 1999 jashtė Kosovės ishin 986.000 ikanakė tė dėbuar nga forcat ushtarake serbe. Shumė shpejt, pas ēlirimit u kthyen mbi 800.000 shqiptarė.

Sikur nga te gjithe ujerat e deteve dhe oqeaneve te nxirrej kripa, me tė do te mbulohej gjithe siperfaqja e tokės me nje shtrese prej rreth 130 metrash.
Jupiteri ėshtė aq i madh sa qė mund tė zinte brenda tij tė gjithė planetėt e tjerė..
Dielli mund tė nxėrė brenda tij njė milion Toka.
Grimcat e hekurit tė gjetura nė Hėnė dhe tė sjella nė Tokė kanė njė veti tė veēantė, ato nuk ndryshken.
Nė Italinė mesjetare puthjet nuk mund tė merreshin ose jepeshin thjeshtė. N.q.s. njė burrė e njė grua shiheshin nė publik duke u pėrqafuar ata ishin tė detyrurar tė martoheshin.
Flokėt dhe thonjtė vazhdojnė tė rriten edhe mbasi njeriu ka vdekur.
20% e energjisė sė trupit pėrdoret nga truri.
Nė Detin e Vdekur pėr shkak tė pėrqindjes sė lartė tė kripės nuk ka qėnie tė gjalla nė tė.
Pėrgjatė 75 vjetėsh jetė kalon mė tepėr se 30 ton ushqim dhe 50 000 litra lėng nėpėr zorrė.
I pari qė ka filluar shėrbimin postar ka qenė Muavi Ibn Ebu Sufjan. Shėrbimi postar bėhej me kuaj dhe me deve.
Nė shekullin e X, Raziu bėri operacionin e parė me qepje, ku penjtė e nevojshėm i pėrgatiti nga zorrėt e kafshėvė.
Portreti i Raziut, mjek dhe filozof i dėgjuar arab, i cili u bė i dėgjuar sidomos me veprėn e tij "Kitabul Havi", mbahet akoma i varur nė Universitetin e Prixhetonit.

Mjeku musliman Eraziu i njohur nė Evropė si Razes ka shkruar 220 vepra mjekėsore ku disa prej tyre janė Enciklopedi.

Nė qytetin e Hamburgut nė Gjermani ka 27 xhamia.
Nė Romė ndodhet xhamia mė e madhe nė Evropė.
Pėr herė tė parė koncepti i sinusit dhe i kosinusit nė trigonometri ėshtė futur nga shkencėtari arab Batani. Tabelėn e parė tė sinuesve e bėri Hasan El-Marakeshi mė 1299.
Nė vitin 1957 mbreti i Francės Henri i III themeloi nė Paris katedrėn e gjuhės arabe qė tė lehtėsojė zhvillimin e studimeve mjeksore.
Sinani, arkitekti i madh shqiptar (1489 - 1588) gjatė gjithė jetės sė tij ndėrtoi jo mė pak se 355 ndėrtesa apo komplekse: 81 xhami tė mėdha 50 dhoma faljeje, 62 medrese, 19 mauzoleume, 17 tregje, 3 spitale dhe 7 ujėsjellėsa. Kryevepra e tij ėshtė Xhamija Selimije e ndėrtuar nė vitin 1522. Nė baze tė projekteve tė tij ndėrmjet vitit 1609 dhe 1617 u ndėrtua Xhamia Blu.
Thuhet se nė Kostarikė ėshtė zbuluar njė majmun me gjatėsi 4.3 metra. Sipas kėtij zbulimi del se King Kongu i njohur nė film mund tė ketė qenė i vėrtetė !!
Televizioni u zbulua nga J. L. Bajd, mė 1928.
Automobili i parė u ndertua nga Karl Benc mė 1885.
Vėllezėrit Orvil Urajt dhe Virbur Urajt, mė 17 dhjetor tė vitit 1903 tė parėn bėnė fluturimin me aeroplan motorik nė Kiti Hejk tė SHBA-ve.
Telefonin e zbuloi Aleksandėr Graham Bell, mė 1875.
Qyteti mė i madh nė botė ėshtė Meksiko Siti i cili ka mbi pesėmbėdhjetė milionė banorė.
Oqeani mė i madh ėshtė Oqeani Paqėsor. Sipėrfaqja e tij ėshtė 179.680.000. km. katrorė kurse oqeani mė i vogėl ėshtė Oqeani i Ngrirė i Veriut qė ka 14.090.000 km. katrorė.
Gadishulli mė i madh nė botė ėshtė ai i Arabisė, me sipėrfaqe 2.730.000 km. katrorė.
Ishulli mė i madh nė botė ėshtė Grėnlanda me sipėrfaqe 2.175.600 km. katrorė.
Thellėsia mė e madhe nė botė ėshtė nė Ishujt Mariana, e quajtur Ēelengjer. Kjo thellėsi arrinė nė 11.033 metra.
Pika mė e lartė nė botė ėshtė Mont Everesti. Lartėsia e saj arrinė nė 8.848 metra. Pėr herė tė parė e pushtuan alpinistėt e Zelandės sė Re, me nė krye Edmund Hilarin, mė 29 maj 1953.
Nervi pamor i syrit pėrbėhet prej 500 mijė fijesh tė cilat nėse renditen njėra pas tjetrės do tė arrijnė gjatėsinė 60 kilometra.
Nė mjedisin e hapur kur nuk fryejnė erėrat, zėri i njeriut mund tė dėgjohet 200 metra larg.
Gratė e fisit Bambara tė cilėt jetojnė nė Senegal, tėrė trupin e lyejnė me baltė tė kuqe.
Skandinavėt dikur kan prodhuar litarė shumė tė fortė duke shfrytėzuar rrėnjėt e drunjėve sidomos tė pishės.
Nė vitin 1795 njė nėnpunės nė Berlin tė parit i lindi tė parit ideja qė shtėpitė nė qytet tė shėnoheshin me numra, kurse emėrimi i rrugėve ėshtė bėrė shumė mė vonė.
Vendasit nga ujdhesa Bolia nė Indonezi gjatė lėvrimit tė arės ia vėnė rreth qafės kaut thesin e mbushur me gurė tė rėndė nė mėnyrė qė t'ia ndalojnė shpejtėsinė gjatė lėvrimit
Piktori i njohur Leonardo da Vinēi ka qenė shumė i fuqishėm, ai ka mundur me duar tė kėpus patkoin e hekurit.(?!)
Sipas shkencėtarėve amerikanė, Hėna ēdo njė mijė vjet largohet nga Toka pėr 20 metra pėr shkak tė dobėsimit tė fuqisė tėrheqėse tė Tokės - rėndesės).
Eskimezėt kur e lėshojnė shtėpinė patjetėr e rrėzojnė sė paku njė pjesė tė shtėpive tė tyre tė ndėrtuar prej akulli nė mėnyrė qė ajo tė mos bėhet strehim i shpirtrave tė kėqinj.
Fjala e pare e pėrēuar nepermjet telefonit ėshtė "Uatson eja kėtu - mė duhesh" dhe ėshtė thėn nga shpikėsi i telefonit Aleksander Graham Bell qe therriste ndihmesin e tij Uatson. Ai e mori patenten e telefonit me numer 174465 ne vitin 1876.
Njeriu me shtatin me te larte ka qene austriaku Frederik Vinkelmeir, qe ka jetuar ne shek.VII. Ai ishte 2.78 m i gjate. Gruaja me e gjate e te gjitha kohrave ka qene gjermania Mariane Wehler me gjatesi 2.55 m. Njeriu me i shkurter ka qene Xhin Vorenburgu me gjatesi 45 cm dhe konkurrentja e tij Halami Aqube Ton Sinai me gjatesi vetem 38 cm.
zakonisht nje njeri ka ne koke rreth 100.000 qime floku.Tek flokekuqte kjo shifer arrin ne 90.000,te bjondet ne 140.000 dhe tek brunet dicka ne mes te ketyre dy shifrave. Mesatarisht,ēdo dite bien nga 50 deri ne 100 fije floku.
thellesia me e madhe e deteve dhe oqeaneve ndodhet ne pjesen perendimore te Oqeanit Perendimor dhe arrin ne 11030 metra.
pėr te prodhuar nje kilogram mjalte,nje blete i duhet te thithe nektarin e 12 milion luleve dhe pėr kete te pershkoje nje rruge me gjatesi rreth 300.000 kilometra.
ne ēdo liter uje te siperfaqes se detit ka mesatarisht rreth 10.000 gjallesa,ne 100 metra ka 3.000 dhe ne 5.000 metra ka mesatarisht 15 gjallesa.
elefantet i tremben lepujve dhe qenve qofshin keta edhe te vegjel.
bleta ėshtė i vetmi insekt i zbutur nga njeriu.
Kanguri
Kur u duken pėr here te pare ne Australi, europianet vune re nje kafshe te cuditshme: ajo ecte me kembet e prapsme ndersa ne bark kishte nje si qese nga nxirrnin koken te vegjlit.

-Ē"eshte kjo? - i pyesnin ata indigjentet.

-Kan-gu-ru - pergjigjeshin ata.

Qe nga ajo kohe kafsha e ēuditshme u quajt kanguru. Kur me vone studjuan gjuhen vendase, evropianet mesuan se fjala "kanguru" do te thot "nuk kuptoj".

ne shoqerine e sotme njerezore fliten 2796 gjuhe te ndryshme.Ato ndahen ne 11 grupe kryesore dhe 50 grupe (gjuhesh te vogla). Njerezit qe flasin keto gjuhe perdorin rreth 8000 dialekte
pse Deti i Zi quhet keshtu?
Perqindja e vogel e kripezimit prej 1.9 perqind i jep Detit te Zi nje ngjyre te erret karakteristike.

mendohet se qe nga krijimi i shoqerise njerezore ne bote kane jetuar mbi 80 miliard njerez.
Lotet e krokodilit
Prej kohesh njerezit kishin vene re se krokodilet pasi hanin gjahun e kapur ne ujin e detit fillonin e lotonin. Kjo dukuri te linte pershtypjen se kjo kafshe qante prene e ngrene. Prandaj dhe lindi shprehja "lotet e krokodilit" qe personifikon hipokrizine e njerezve te ligj. E verteta ėshtė se krokodilit nuk i vjen keq pėr kafshen e ngrene por ėshtė gjendra e kripes ajo qe prodhon lotet. Dhe pikerisht pasi krokodili ka kollofitur kafshen se bashku me ujin e kripur fillon veprimin e saj gjendra e kripes qe ndalon sasine e tepert te kripes e cila del jashte ne formen e pikave te loteve.

Ne qytetet e medha te Amerikes, shtetasit fotografohen afersisht 20 here ne dite?
Gjithcka qe ngarkon ne karten bankare ėshtė ne nje baze te dhenash qe policia, mes te tjeresh, mund takontrolloje?
Supermarkatat ndjekin gjithcka qe blen dhe e kalojne kete informacion direkt ne firmat e marketingut?

 
Identifikuar

·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠· ...Cosa faresti al posto mio, se ogni pensiero fossi io??!!...·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠·
       
http://www.youtube.com/watch?v=y5DzX6foKbQ

http://www.youtube.com/watch?v=SzEKYu4sF4Q&feature=related
Madam Butterfly
SuperGirl!...
Moderator/e Global/e
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 15053


Lost inside your love!

Respekt: +7

Profili
« Pergjigju #105 : 27/08/08, 16:04 »
0

Punedhenesi juaj ėshtė i lejuar te lexoje posten tuaj elektronike dhe nese perdorni sigurimin shendetesor qe ju ka dhene kompania pėr te blere ilace, pronari ėshtė i lire te futet ne ate informacion?
Kompjuterat shteterore e kontrollojne e-mailin tuaj pėr gjuhe armiqesore?
Bisedat tuaja telefonike mund te pergjohen dhe numrat tuaj mund te kopjohen nga pergjues me skaner apo analizatore policore?
Mund t'i regjistroni te gjitha levizjet tuaja sa here qe perdorni ATM apo karta krediti?
Mbikqyreni sa here vizitoni web-site. Serveri di cfare kerkoni, cfare terhiqni nga kompjuteri,sa gjate qendroni ne nje faqe?
Agjencite e inteligjences tashme perdorin "micro-bots"-- te cilat janė pulte te vogla kontrolli, nje lloj "insekti" elektronik i cili mund te fluturoje ne shtepine tuaj dhe te shikoje gjithcka pa u vene re?
Cdokush pėr 100 dollare mund te pergjoje linjen tuaj telefonike, bisedat tuaja?
Nje teknologji e re e quajtur TEMPEST mund te kape dhe te regjistroje ate cfare je duke shtypur ne kompjuter, vetem 100 kembe larg, permes murit?
Syri i nje struci ėshtė me i madh se truri i tij.
Ne trurin e maceve ka 32 muskuj.
Seul (kryeqyteti i Korese se Jugut) ne gjuhen vendase do te thote kryeqytet.
Ne SHBA 1/3 e zezakeve mes 20-29 vjeē janė ne burg ose nen hetim.
Nje mashkull harxhon mesatarisht 3350 ore duke u rruajtur e qethur.
Kur thyhet nje xham disa copeza shperndahen me shpejtesi 3000 milje ne ore.
Bethoveni para se te kompozonte fuste koken ne uje te ftohte.
Planeti Uran mund te shihet me sy te lire.
Ajsbergu me i madh i matur deri me sot ka qene me gjatesi 200 milje dhe gjeresi 60 milje, ai ka pasur nje siperfaqe me te madhe se Belgjika.
Dallga me e madhe e regjistruar deri me sot ka qene ne vitin 1971 ne Ishullin Ishigaki, Japoni, me lartesi 85 m.
Ne nje nate te kthjellet mund te shihen rreth 2000 yje me sy te lire.
Vetem mushkonjat femra pickojne.
Lindjet vjetore ne Indi, e kalojne popullsine e Australise.
96% e sallates ėshtė uje.

Ne 1 kg limon ka me tepėr sheqer se ne 1 kg luleshtrydhe.
Shteti me me tepėr rruge te asfaltuara ėshtė Franca.
Ajnshtajni deri ne moshen 9-vjeēare nuk fliste normalisht.
Nje shqiponje mund ta shohe prene e saj qe 3000 metra larg.
Kuajt mund te qendrojne deri ne 1 muaj ne kembe.
Nuk mund te teshtish pa i mbyllur syte.
Fluturat shijojne me ane te kembeve.
Delfinet flene me nje sy hapur.
Nje njeri qesh mesatarisht 13 here ne dite.
Minjte mund te durojne pa uje me tepėr se devete.
Ne trupin e nejriut muskuli me i forte ėshtė gjuha.
Pavaresiht nga madhesia dhe trashesia nje flete nuk mund te paloset me tepėr se 9 here.
Femrat i perpelisin syte 2 here me shume se meshkujt.
Nje ari i rritur mund te vrapoje po aq shpejt sa nje kale.
Nėse damarėt e njeriut do tė vendoseshin njeri pas tjetrit do tė mund tė pėrshkronin Ekuatorin 2 herė.

Nė fytyrėn e njė maceje ndodhen 146 muskuj.
Nė vendet e zhvilluara % e te rritureve qe martohen ra nga 72% ne 1970 nė 60 % ne 1996. Mundėsia pėr divorcim nė martesėn e parė u rrit nga 50% nė 67%. Mundėsia pėr divorcim nė martesėn e dytė ėshtė rreth 10 % me e lartė se nė martesėn e parė.
Nė Zelandėn e Re ka 4 milionė njerėz dhe 70 milionė dele.
DNA ka njė madhėsi prej 1 tė mijtat e milimetrit, pėrbehet prej rreth 200 miliard atomesh dhe pėrmban 1 milion faqe njohuri.
Nėse do tė mund tė pėrdornim 13% tė trurit, do tė mund tė shfaqeshim nga njė vend nė njė tjetėr.
Nė Ditėn e Nėnave nė SHBA bėhen mė tepėr telefonata personale se nė
ēdo ditė tjetėr nė ēdo shtet tjetėr.

Megjithėse nė botė ka mė shumė se 600 milionėtelefona, gjysma e botės
ende nuk ka bėrė asnjė telefonatė.

Gjysma e popullsisė sė botės fiton vetėm rreth 5% tė pasurisė sė botės.
Nė 1750 nė botė jetonin rreth 800 milionė njerėz, nė1850 nje miliardė mė tepėr dhe nė njė 1950 edhe njėtjetėr miliard mė tepėr. Pastaj u deshėn vetėm 50 vjet pėr tu dyfishuar dmth. 6 miliardė.
Mbi vezen:

Nė Romėn e lashte veza gjendej vetėm nė tavolinat mė tė rėndėsishme dhe ruhej vetėm pėr miqtė mė tė rėndėsishėm.
Nė Egjypt veza konsiderohej njė privilegj dhe monopol i faraonėve, sacėrdotėve dhe shtresave tė larta tė shoqėrisė.
Qytetėrimet antike, egjiptianėt, persianėt, grekėt e romakėt, e kanė kuptuar mjaft mirė se veza e pulės ėshtė burim energjie dhe vlerash tė papėrsėritshme ushqimore.
Nė botė veza konsiderohet si ushqimi qė ka furnizuar pėr shekuj me radhė proteinėn mė tė mirė me origjinė shtazore dhe si ushqimin qė ka shpėtuar popuj tė tėrė nga rreziku i tė mosushqyerit ose tė ushqyerit tė keq.
Sherbimi Postar i SHBA dėrgon rreth 43% tė postės botėrore, ndjekėsi mė i afėrt ėshtė Japonia me 6 %.
Nė Perėndim njerėzit ndėrrojnė shtepi mesatarisht 1 herė nė 7 vjet.
Mjalti mund tė qėndrojė pa u prishur 3000 vjet dhe pėr kėtė arsye dylli i mjaltit pėrdoret pėr procesin e mumezimit.
Peshkaqenėt nuk sėmuren.
Hyrja e folesė sė milingonės drejtohet pėrherė nga Veriu.
Krokodili, ėshtė ajo lloj kafshe, qe vazhdon e zgjatet deri ne diten e fundit te jetes.
Krokodili me gjatesine rekord, ėshtė gjetur ne Amerike, dhe ishte i gjate 7,2 metra.
Biblioteka me e madhe ne bote, gjendet ne Kryeqytetin amerikan, Washington. Kjo biblioteke u ndertua me 24 Prill 1800. Ne te gjenden 107 milione shkrime te te gjitha llojeve.
Poezia me e gjate ne bote,u perfundua mbas 30 vitesh pune, nga Shkrimtari Jose“ Rumanzo nga Ekuadori. Mrekullia e tij "Perusia" ne te cilen ai shqyrton fundin e botes,perbehej nga 7 Vellime, me 5000 faqe gjithsej, dhe nga 230 000 rreshta. Pas tij vjen, Komediani Dante Aligheri, me Komedine Hyjnore. Afersisht 30 000 reshta.
Mbajtes rekordi pėr derrin me te dhjamosur ne histori,mbahet nga amerikani Eber Big Boy,i cili jetonte ne shtetin Carolina. Ai peshonte 863,6 kg dhe arriti te ēudiste me kete peshe ekspertet para peshores.
Mbiemri me i shpeshte ne bote ne rangun internacional..eshte mbiemri Chang.Rreth 75 milione njerez ne Kine,kane kete mbiemer.
Vendin e dyte,pėr mbiemrin me te perdorshem e ka,mbiemri Smith,ne Angli.Rreth 800 000 veta e kane kete mbiemer. Vendin e trete e ze mbiemri Müller,ku 10 % e popullsise quhet me kete mbiemer.

Trimmatom nanus ėshtė peshku mė i vogel nė botė me gjatsi 8.6 mm (mashkulli) dhe 8.9 mm (femra).
Tuneli mė i madh nėn det ėshtė ai i Sekanit nė Japoni me gjatėsi 53850m.
Aeroporti mė i madh i botės ėshtė CHEK LAP KOK nė Hong Kong me sipėrfaqe 1248 ha.
Temperatura mė e lartė e regjistruar nė botė ėshtė 57,5 gradė nė Elaziz tė Libisė (Afrikė), kurse mė e ulta u regjistrua nė stacionin Vostok Antarktidė -89,6 gradė.
Ndėrtesa mė e lartė prej 558 metrave ėshtė duke u ndėrtuar nė Xhakarta tė Indonezisė.
Brenda dites bėhen rreth 45000 fluturime ajrore duke transportuar mbi 3,5 milionė udhėtarė.
Nėse do tė mblidhej gjatėsia e hapave qė bėhen nga njerėzit nė 24 orė, kjo largėsi do tė ishte e barabartė me 88 vajtje ardhje tokė-diell.
ELEFANTI AFRIKAN - Me gjithė peshėn e tij tė rėndė mund tė vrapojė me shpejtėsi rreth 40 km/h duke ia kaluar edhe njeriut.
RACA - Nė botė raca e bardhė pėrfshin 46% tė popullsisė sė pėrgjithshme botėrore, raca e verdhė 36%, raca e zezė 6% dhe racat e pėrziera 12%.
PALOS - Eshtė liman spanjoll (port) prej ku u nis Kristofor Kolombi (nė pranveren e vitit 1492) pėr nė Indi, nė tė vėrtetė ai kishte mbėrritur nė Amerikė. Dhe kėshtu ai sot konsiderohet si zbulues i Amerikės.
ĒDO DITE - Nė botė kontrollohen rreth 3 milionė pasaporta udhėtarėsh, qė po tė vendosen njėra mbi tjetrėn do tė arrijnė njė lartėsi me mijėra kilometra.
EPIDEMITE - "Murtaja e zezė" nė Evropė dhe Azi mė 1347-51 shkaktoi rreth 75 milion tė vdekur, gripi mė 1918-20 nė gjithė botėn shkaktoi mbi 21 milion tė vdekur.
FLUTURA - Mė e madhe nė botė ėshtė ajo e Braziliane Erebius Agripina qė ka gjatėsi tė krahėve tė hapura 20-25 cm.
KOSOVA - Me sipėrfaqe prej 10897 km2 zotėron njė potencial mineral tė tillė qė tė krahasohet me provincat mė tė pėrmendura nė Evropė si Ruhri, Silezio, Sudeto etj.
TITANIKU - Eshtė anija qė konsiderohet si anija e parė gjigante nė botė. Kapaciteti ka qenė 46000 ton me gjatėsi 268 m dhe lartėsi 53 m. Mund tė udhėtonin 1343 udhėtarė, ndėrsa tani si anije mė gjigante ėshtė anija Freedom e cila peshon 2,7 miljon ton, gjatėsi prej 1296 m, dhe lartėsi 105 m, ku mund tė udhėtojnė 65000 veta nė 20000 apartamente pra njė qytet i tėrė lundrues.
SHPEJTESIA E DISA KAFSHEVE - Kėrmilli lėviz me shpejtėsi prej 0,05 km/h, rreth 100 herė mė ngadal se njeriu. Breshka konsiderohet se ec ngadal por ajo arrin 0,37km/h. Macja ecėn me shpejtėsi 50 km/h. Miu arrin shpejtėsi rreth 10 km/h.
LUFTA - Mė e gjatė zgjati 115 vjet ndėrmjet Francės dhe Anglisė ndėrsa ajo mė e shkurta nė vitin 1896 ndėrmjet Britanisė dhe Zanzibarit qė zgjati vetėm 38 minuta.
Sot nė tė gjithė botėn qarkullojnė rreth 630 milion automobila dhe ēdo ditė nė botė prodhohen rreth 137.000 automjete
Virgjinia - Eshtė kolonia e parė e anglezeve nė Amerikė.
SOFISTE - Quheshin mėsuesit udhėtarė te helenet
Bomba atomike - Pėr herė tė parė, me 6 gusht ėshtė hedhur nė Hiroshima tė Japonisė, ku humbėn jetėn mė se 155200 veta. Kjo bombe kishte masėn 4080 kg.
Ekzistojne rreth 6000 semundje gjenetike dhe nga kėto vetėm pėr njė pjesė shumė e vogėl ėshtė e sherueshme aktualisht. Shpresohet qe me deshifrimin e materialit gjenetik tė arrihet te kuptohen me mirė sėmundjet,mekanizmat e tyre dhe mundesisht ndonjė kurim i mundshem.
Shteti me numrin mė tė madh tė farmacistėve ėshtė Kina, e cila nė vitin 1995 kishte tė regjistruar 418000 tė tillė. Qė prej 20000 vitesh kinezėt kurohen me mjekimet tradicionale tė pėrgatitura nga farmacistėt.
Principata e Monakos ėshtė vendi me numrin mė tė madh tė telefonave pėr frymė pasi numėron 1994 telefona pėr ēdo 1000 persona.
Mari Kyri ėshtė femra e parė qė mori ēmimin Nobel, njėkohėsisht dhe femra e vetme qė ka marrė dy ēmime Nobel, njė pėr zbulimin dhe studimin e radioaktivitetit me 1903, ndėrsa me 1911 asaj pėr herė tė dyte iu dha ēmimi Nobel nė Kimi.
Klaud Galeni mendohet si babai i farmacisė.
Identifikuar

·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠· ...Cosa faresti al posto mio, se ogni pensiero fossi io??!!...·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠·
       
http://www.youtube.com/watch?v=y5DzX6foKbQ

http://www.youtube.com/watch?v=SzEKYu4sF4Q&feature=related
dj diamant
Vizitor
« Pergjigju #106 : 01/12/08, 18:06 »
0

Celulari i katėrt, nė garė, dhe njė kompani shqiptare

Njė subjekt shqiptar ka hyrė nė garė pėr blerjen e
licencės pėr nxjerrjen nė treg tė celularit tė katėrt.
Edhe pse tenderi ėshtė cilėsuar ndėrkombėtar, subjekti
vendas nuk ka nguruar tė hyjė nė garė, i cila pritet tė
pėrfundojė brenda muajit dhjetor. Kėtė javė, Autoriteti i
Komunikimit Elektronik dhe i Postave (AKEP) kishte
planifikuar tė publikonte datėn e tenderit, duke qenė
se procedurat qė do tė ndiqen pėr zbatimin e saj janė
miratuar qė mė 10 nėntor nga ministri i
Telekomunikacioneve, Sokol Olldashi. Mėsohet se nė
garė mund tė paraqesin ofertat e tyre dy kompani tė
shėrbimit tė telefonisė mobile, si dhe njė sllovene e njė
britanike. Hedhja nė treg e njė operatori tė katėrt, qė
do tė ofrojė shėrbimin e thirrjeve celulare, mund tė sjellė
reduktim mė tė madh tė tarifave, por nga ana tjetėr,
tregu prej 3.2 milionė banorėsh do ta bėjė ofertėn e
kompanisė pėr ēmimin e blerjes shumė modeste.
Njė tjetėr "pengesė" pėr celularin e katėrt shihet edhe
ligji i ri "Pėr komunikimet elektronike", i cili, sipas
metodologjisė nė pėrllogaritjen e tarifave, nuk u lė shteg
kompanive qė tė fitojnė nė kurriz tė abonentėve.
Megjithatė, institucioni pėrgjegjės, Ministria e
Telekomunikacioneve, prej katėr muajsh ka nisur
procedurėn e zhvillimit tė tenderit, qė mundėson futjen
nė treg tė njė tjetėr kompanie celulare, me synim rritjen
e konkurrencės dhe uljen e tarifave.
"Kompania, nė momentin e paraqitjes sė ofertės teknike,
duhet tė marrė pėrsipėr njė gamė shėrbimesh me tarifa
tė reduktuara. Pra, nė tender do tė fitojė ajo kompani
qė ofron tarifa tė ulėta, si pėr tregun, ashtu dhe nė raport
me subjektet e tjera pjesėmarrėse nė procedurėn e
prokurimit publik", ėshtė shprehur pak kohė mė parė
pėr "Shqip" ministri Olldashi.
Identifikuar
Ina 775
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 292


Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #107 : 21/12/08, 06:06 »
0

I ofron tė bijėn gazetarit qė gjuajti Bushin
Njė egjiptian tė mėrkurėn ia ka ofruar vajzėn e tij 20-vjeēare gazetarit irakian Muntazer al-Zaidi, i cili tė dielėn nė Bagdad e ka gjuajtur me kėpucė presidentin amerikan George W. Bush. Edhe vet e bija Amal Saad Gumaa, pėrndryshe studente nė universitetin Minya nė Egjiptin qendror, ėshtė pajtuar me idenė.
"Do ta kisha pėr nder. Do tė doja tė jetoj nė Irak, posaēėrisht me kėtė hero", ka thėnė ajo nė njė bisedė telefonike pėr agjencinė e lajmeve Reuters. Babai i saj, Saad Gumaa, ka deklaruar se e ka thirrur vėllain e Zaidit me emrin Dergham dhe ia ka paraqitur kėtė ofertė martese. "Nuk kam mundur tė gjej diēka mė tė vlefshme qė t'i ofroj, kėshtu qė jam i gatshėm t'i siguroj asaj krejt ato ēfarė i nevojiten pėr martesė", ka shtuar ai. Veprimi i Zaidit ka shkaktuar jehonė tė madhe nė mbarė botėn, e veēanėrisht ėshtė mirėpritur nė mesin e arabėve tė cilėt e gjykojnė Bushin pėr invazion nė Irak dhe mbėshtetje ndaj Izraelit. Zaidi ende nuk ka dhėnė pėrgjigje tė saktė pėr ofertėn e martesės.
Identifikuar

Why drink and drive, When you can smoke and fly!
Ina 775
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 292


Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #108 : 21/12/08, 06:06 »
0

128-vjeēarja mund tė jetė mė e moshuara


Njė grua 128 vjeēare nė Uzbekistan mund tė jetė personi mė i moshuar nė botė, ka thėnė njė zyrtar i Ministrisė sė punėve tė brendshme tė kėtij shteti. Zyrtari, i cili nuk ėshtė bėrė publik, ka thėnė se derisa gruaja, Tuty Yusupova, mund tė jetė personi mė i moshuar nė botė, mosha e saj ende nuk ėshtė njohur zyrtarisht.
Gruaja ėshtė njė anėtare e respektuar e komunitetit tė saj nė shtetin e Azisė Qendrore, ka thėnė zyrtari. "Tuty Yusupova i ka bėrė 128 vjet kėtė vit", ka shtuar ai. "Njerėzit lokal e respektojnė atė pėr sinqeritet dhe kreativitet dhe i dėgjojnė kėshillat e saj", ka pėrfunduar zyrtari i shtetit.
Identifikuar

Why drink and drive, When you can smoke and fly!
Ina 775
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 292


Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #109 : 21/12/08, 06:06 »
0

Mė lehtė heqin dorė nga seksi sesa interneti


Thuajse ēdo e dyta femėr nė Amerikė (afėr 46% e femrave nė pėrgjithėsi) mund tė jetojė dy javė pa bėrė seks, mirėpo jo pa internet, ka treguar njė hulumtim i ri.
Nė anketimin e realizuar me 2.120 persona, ėshtė treguar se tė njėjtėn gjė do ta bėnin vetėm 30% e meshkujve. Nga pėrgjigjet tjera, ėshtė treguar se 95% e amerikanėve e konsiderojnė tė domosdoshėm, shumė tė nevojshėm ose tė nevojshėm pėrdorimin e internetit. 78% e tyre mendojnė se interneti u ka mundėsuar tė jenė nė lidhje mė tė afėrt me miqtė dhe tė afėrmit, ndėrsa 87% mendojnė se interneti u ka ndihmuar tė kursejnė para.
Identifikuar

Why drink and drive, When you can smoke and fly!
Ina 775
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 292


Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #110 : 21/12/08, 06:06 »
0

Gjermania, vendi i parė nė botė pėr tė rėnė nė dashuriGjermani ėshtė vendi i parė nė botė pėr tė huaj pėr tė rėnė nė dashuri. Kėshtu thotė njė studim me titull 'Imapkti i dashurisė nė botė', financuar nga Banka Botėrore. Tė dhėnat e studimit tregojnė se Gjermania ėshtė vendi ideal pėr tė gjetur dashurinė.

Norvegjia vjen e dyta nė listimin e vendeve tė dashurisė. Rezultatet janė vertet shumė surprizuese thotė Paul Say shef i marketikungut dhe komunikimit nė HSBC (agjencia qė bėri studimin). Nuk e kisha menduar se Gjermania qenka vendi i dashurisė. Por ēfarė e bėn mė tė mrekullueshėm kėtė survejim?Rezultatet tregojnė se Gjermania ėshtė edhe shteti mė i mirė pėr tu integruar.


Sondazhi pyeti 2155 turist nga 48 shtete tė ndryshme tė botės. Fakti qė ėshtė njė shtet multientik, njė shtet I pasur dhe me njerėz shumė “friendly” e bėn shtetin mė tė fuqishėm ekonomik tė Eurpoės dhe vendi ideal pėr tė gjetur dashurinė. Por sondazhi i pyeti tė anketuarit edhe pėr vendim ku ėshtė mė lehtė pėr tė bėrė miq. Tė dhėnat tregojnė se njerėzit janė mė shumė tė prirur pėr tė gjetur miq nė Kanada. Njerėzit u pyetėn nė shkurt-prill tė kėtij viti, rezultatet u pėrpunuan dhe arritėn nė rezultatin se Gjermani ėshtė jo vetėm shteti mė i pasur i Europės por edhe shteti mė i zjarrtė…
Identifikuar

Why drink and drive, When you can smoke and fly!
Ina 775
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 292


Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #111 : 21/12/08, 06:06 »
0


Ē’ndodh kur njėri mban dietė??


Shkencėtarėt kanė analizuar se ēka ndodh me njėrin nga partnerėt kur tjetri mban dietė. Gjatė njė periudhe dymbėdhjetėmujore janė pėrcjellė 360 ēifte martesore, ku njėri nga partnerėt pėr shkak tė mbipeshės ose diabetit ėshtė dashur tė mbajė dietė.
Rezultatet kanė treguar se edhe partneri tjetėr ka pasur dobi nga dieta: ėshtė dobėsuar, si dhe ka zvogėluar konsumimin e energjisė dhe yndyrave.
Identifikuar

Why drink and drive, When you can smoke and fly!
Ina 775
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 292


Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #112 : 21/12/08, 06:06 »
0

Dubai, se shpejti hoteli me rere te ftohte
Cudirat nuk kane te sosur ne Emiratet e Bashkuara dhe vecanerisht ne Dubai. Ne fillim te vitit te ardhshem atje do te perurohet nje hotel i ri superluksoz, Pallati Versace, qe do t’u ofroje klienteve te tij nje mundesi te vecante e te padegjuar me pare.
Ata do te kene mundesi te ecin ne rere pa u shqetesuar se mund t’u digjen kembet, pasi plazhi do te kete nje sistem ftohjeje. Per reren pak metra larg hotelit do te perdoret nje sistem ftohjeje qe do te ftohe siperfaqen dhe klientet nuk do te vuajne nga temperaturat e larta qe arrije ne 50 grade.

 Sistemi i ftohjes do te kontrollohet nga nje termostat i lidhur me nje kompjuter. Ne Australi ekziston nje tjeter Hotel Versace, por i dyti pritet te jete edhe me luksoz, ku shumica e 213 dhomave ne 10 kate, do te kene pishina te brendshme. Hoteli do te kete edhe 169 apartamente. Grupet qe kane pronesine e hotelit kane premtuar te tjera hotele luksoze ne kryeqytetet kryesore te botes. Por alarmi vjen nga ambientalistet, qe thone se sistemi i ftohjes do te sjelle mbushjen e atmosferes me substanca te demshme dhe do te rrise ngrohjen globale.
Identifikuar

Why drink and drive, When you can smoke and fly!
Ina 775
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 292


Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #113 : 21/12/08, 06:06 »
0

Zorro i ri, Majkell Xhekson me maske


Sapo pėrhapen lajme se Mbreti i Pop, Majkell Xhekson po pėrmirėsohet, gjėrat shkojnė keq edhe mė keq. Tabloidi The Sun publikoi sot imazhet mė tė reja shokuese tė yllit tė Pop. Pėrshtypja e parė tė krijon filmin e famshėm spanjoll, me protagonist rebelin Zorro.
“Por, jo ai nė foto nuk ėshtė Antonio Banderas qė ka vėnė maskėn e Zorro”, shpjegon The Sun. Eshte ai, dora vete Majkell Xhekson qe i fshihet diellit per shkak te problemeve ne lekure prej shume vitesh qe kur kreu operacionin e plastik per tu kthyer i bardhe. Xhekson ėshtė fotografuar teksa po bėnte shopin nė njė nga dyqanet e Los Anxhelosit. Superstari duket i qetė, por prapė tė krijon dyshimin se do tė rikthehet nė skenė ashtu si ai ka premtuar.
Identifikuar

Why drink and drive, When you can smoke and fly!
Ina 775
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 292


Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #114 : 21/12/08, 06:06 »
0

Dieta, pa bukė dhe makarona? Lamtumirė kujtesė


Dietat e grave kanė avancuar por vazhdojnė tė kenė tė njėjtėn bazė, eliminimin e karbohidrateve. Metoda mė komune pėr tė rrėzuar kilet e tepėrta jep edhe efekte tė dėmshme. Thuaj mirupafshin bukės dhe makaronave dhe njėkohėsisht thuaj lamtumirė edhe memories.

Ky ėshtė konkluzioni i  njė studimi tė Universitetit Tufts tė Bostonit botuar nė revistėn italiane “Appetite”. Kėrkimet u bazuan nė impaktin e dietės qė eviton miellin sheqerin dhe patatet dhe konsiston vetėm nė proteina dhe vitamina. Pėrfundimi ėshtė: Ata qė nuk pėrdorin nė ushqimin e tyre karbohidratet vujanė nga kujtesa. Doktor Holly Taylor, thotė se cipa e memories dėmtrohet nga kjo lloj diete pasi mungesa e karbohidrateve bėn qė truri tė mbetet i paushqyer. Studimi u testua nė 19 femra tė moshės nga 22-55 vjeē. “Buka dhe makaronat janė si “karburant” pėr neuronet”, thotė doktor, Taylor.
Identifikuar

Why drink and drive, When you can smoke and fly!
Ina 775
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 292


Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #115 : 21/12/08, 06:06 »
0


Kontrabandisti tenton t’i ikė policisė me karrocė


Njė kontrabandist rumun e ka treguar veten njė gomarė tė vėrtetė kur me cigare me vlerė prej 350.000 eurosh ka tentuar t’i ikė policisė kufitare me karroce kuajsh.
 Policise nė kufi nuk i ėshtė dashur tė mundohet shumė pėr ta kapur Janos Jakabin kur ai ka tentuar tė kalojė kufirin nė veri tė Rumanisė me 100.000 kuti cigaresh. Nė fakt, policia kishte ne dispozicion automjetet mė tė fuqishme, ndersa Janos ka kėrcyer nė karrocen e cila tėrhiqej nga kuajt. Zėdhėnėsi i policisė kufitare ka thėnė pėr “Austrian times.at”: “Nė pėrgjithėsi kontrabanduesit gjejnė metoda ēdo ditė e mė tė sofistikuara pėr kontrabandimin e mallrave nėpėr kufi. Ky rast ėshtė pėrjashtim i cili e vėrteton kėtė rregull. Kemi njė numėr tė madh tė automjeteve me motorė tė fuqishėm me tė cilat mund t’i ndjekim edhe automjetet mė tė shpejta. Pothuajse ėshtė e pamundur tė iket nga zyrtarėt tonė kufitar, madje edhe nėse ata tė cilėt dėshirojnė tė ikin kanė kalin me gjakun mė tė pastėr tė vrapuesit tė lidhur nė qerret e tyre!”
Identifikuar

Why drink and drive, When you can smoke and fly!
Ina 775
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 292


Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #116 : 21/12/08, 06:06 »
0

Macja noton pėr kombėtaren e notit


Njė mace nė Kinė, e cila ka mposhtur frikėn nga uji, ėshtė anėtarja mė e re e klubit tė notit kombėtar. Macja e zezė nuk ka emėr, por ėshtė kthyer nė celebritet mes 200 anėtarėve
tė "Changjiang River Winter Swimming Club", nė Chongging. Ajo noton tė paktėn 50 metra ēdo ditė nė ujė tė ftohtė dhe nė lumė. Anėtarėt e klubit thonė se ajo noton me ta prej 4 muajsh, edhe pse ėshtė vetėm 6 muajshe.
Identifikuar

Why drink and drive, When you can smoke and fly!
Ina 775
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 292


Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #117 : 21/12/08, 06:06 »
0

Obama vjen nė Tiranė, si emėr bar-kafe


Tiranė-Dashuria e shqiptareve ndaj presidentit tė ri tė SHBA-sė dhe ndryshimeve qė priten nga ky President, pasqyrohet edhe ne emėr bar-kafeje. Nė perfireri tė Tiranės, njė lokali iu vu emri Obama.
Fenomeni i ashtuquajtur Obamomania vihet re edhe tek tė rinjtė Tiranės qė punojnė dhe menaxhojnė kėtė bar. Menaxheri i kėtij lokali thote se arsyeja e vetme pse i ėshtė vėnė ky emėr lokalit ėshtė dashuria ndaj shtetit tė Amerikės , duke theksuar gjithashtu dhe besimin e tij tė fortė se Presidenti I ri do tė sjellė ndryshime. Shqiptarėt e kanė pasur tė theksuar dashurinė ndaj Amerikės dhe presidentėve tė tyre.

Nė Tiranė ka njė shkollė qė mban emrin e ish presidentit Willson, njė rrugė me emrin Xhorxh Bush dhe nė supermarketet tona shitet nje sallam me emrin Kenedi. Qė kur Obama ėshtė zgjedhur president, Obamomania ka bėrė qė nė vende tė ndryshme, fėmijėve tu vihet ky emėr, por ky bar nė periferi tė Tiranės ndoshta ėshtė i pari nė botė qė ka marė emrin e Presidentit tė ri tė SHBA-sė.
Identifikuar

Why drink and drive, When you can smoke and fly!
Ina 775
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 292


Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #118 : 21/12/08, 06:06 »
0

Manuali i komunikimit me femrat


Tanime eshte ne treg ne SHBA dhe shkrimtari eshte nje nente vjecar. Libri i Alec Grevenit filloi si njė ore hartimi nė shkollėn e tij nė Castle Rock tė Colorados. Pamfleti i tij i shkruar me dorė ėshtė shitur nga 5 dollarė nė panairin e librit tė shkollės ku u bė edhe mė i shituri.
Gazetat lokale shkruan pėr kėtė ngjarje, me pas ai u ftua nė njė emision televiziv qė e beri te njohur ne te gjithe vendin, e i dha mundesine qe te kete nje liber te botuar. Libri eshte ne cdo librari dhe ka 46 faqe. "Kam parė se shumė djem kishin telashe tė flasin me vajzat" ka thėnė Alec pėr gazetėn e njohur amerikane “New York Post”. "Nėse unė i them asaj, Ckemi dhe ajo ma kthen, kjo eshte gjysma e punes", ka thėnė ai.

Kėshillat e tij pėr djemtė pėrfshinė jane - mos u beni si te fortet e shkolles, mos e teproni me komplimente dhe kini kujdes nga “vajzat e bukura". "Ėshtė lehtė tė vėrehen vajzat e bukura sepse ato kanė vathė tė mėdhenj, fustane tė shtrenjta dhe floke te krehura", shkruan ai nė kapitullin e tretė. "Vajzat e bukura janė si automjetet qė kanė nevojė pėr shumė nafte, ndaj duhet ti besh mire llogarite". Ai vazhdon se: "Zgjidhja mė e mirė pėr djemtė ėshtė njė vajzė e rregullt, e thjeshte, normale. Mbani mend, disa vajza tė bukura janė tė pashpirt, dhe duan vetem tju lendojne".
Identifikuar

Why drink and drive, When you can smoke and fly!
Ina 775
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 292


Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #119 : 21/12/08, 06:06 »
0

Mban lopėn nė pallat, ankohen komshinjtė


I shtyrė nga nevojat ekonomike dhe financiare, njė banor nė Sauk tė Tiranės prej 16 vjetėsh mban njė lopė nė katin e parė tė njė pallati. Ky problem pėr banorėt e pallatit ka vite qė ekziston, por ankesat dhe fjalėt e tyre kanė rėnė nė vesh tė shurdhėr.
Gazetarėt e "Fiks Fare" folėn me banorėt e pallatit. Ata u shprehėn se, kemi njė komshi aty nė shkallė qė ka lopė prej disa vitesh, ndėrkohė qė ai, pėrveē lopės, ka mbajtur dhe lepuj, dhi, viēa. Ēfarė nuk ka mbajtur. Banorėt thonė se kanė folur me Avdiun (komshiun e tyre), madje kanė shkuar deri te kryeplaku i lagjes.

Pasi jemi ankuar, kryeplaku na ka kthyer kėtė pėrgjigje: Pėr Avdi Gjonin ėshtė ankuar edhe vėllai i vet dhe kur ka ardhur fundi e ka tėrhequr denoncimin, se e ka marr vesh qė personi nė fjalė qė mbante bagėti nė katin e parė tė pallatit, ka qenė i vėllai. Njė banore shprehet se "unė jam aty nė katin e parė dhe nuk e duroj dot erėn e lopės". Banorja e shqetėsuar thotė se "pėrveēse vjen njė erė e tmerrshme nga lopa, bajgat bllokojnė edhe pusetėn. Kanė ardhur ata tė ujėrave tė zeza, e zhbllokojnė njė ditė, dy ditė dhe tė tretėn ajo bllokohet sėrish.

Fakti qė jetojmė nė njė pallat, dihet qė ka disa gjėra tė pėrbashkėta dhe ėshtė detyrim i ēdo banori t‘u pėrgjigjet kėtyre gjėrave. Banorėve iu ka sosur durimi dhe nuk po e durojmė dot mė kėtė gjė". Gazetarėt e "Fiks Fare", pėrveēse fiksuan "stallėn" dhe bagėtitė me kamera, arritėn tė flasin edhe me tė zotin e lopės, Avdi Gjoni. Kur Gjoni u pyet nga "Fiks"-i se banorėt ankohen jo vetėm pėr ujėrat e zeza, por edhe pėr lopėn e tij, ai u pėrgjigj se banorėt le tė ankohen, njeri pa ankesa nuk ka, edhe nė shtėpinė e tyre njerėzit ankohen.

Avdiu iu tregon gazetarėve tė "Fiks"-it se ka 16 vjet qė mban lopė tek ajo hyrje, aty janė krejt pa asnjė lloj pengese. Pėrveē lopės, Avdiu ka nė stallėn e katit tė parė edhe njė viē. Kanė qenė nevojat dhe problemet ekonomike qė e kanė detyruar tė mbajė bagėti. Avdiu thotė se ka dashur ta heqė lopėn nga dita nė ditė, pastaj lopa ishte barsė dhe ai s‘donte ta dėmtonte. "Nga fundi i vitit do ta heq, thotė Avdiu, madje edhe mė shpejt ndoshta, po kėsaj si ndihet zėri, njė herė ‘mu‘ s‘ka bėrė, imagjino asnjė se ka ditur qė kam pasur lopė kėtu".
Identifikuar

Why drink and drive, When you can smoke and fly!
Ina 775
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 292


Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #120 : 21/12/08, 06:06 »
0

Avion nuklear pėr pasagjerė, pėr 10 minuta pėrshkon Europėn


Njė avion nuklear ėshtė duke u konceptuar nga Thunderbirds dhe do tė jetė pėr tė transpertuar miliona pasagjerė rreth botės pas disa vitesh. Ai do tė fluturojė pa pushim nga Londra nė Australi dhe Zelandėn e Re sepse avioni nuk do tė ketė nevojė tė ndalojė pėr t’u furnizuar me karburant.
Njė avion nuklear ėshtė duke u konceptuar nga Thunderbirds dhe do tė jetė pėr tė transpertuar miliona pasagjerė rreth botės pas disa vitesh. Ai do tė fluturojė pa pushim nga Londra nė Australi dhe Zelandėn e Re sepse avioni nuk do tė ketė nevojė tė ndalojė pėr t’u furnizuar me karburant.Gjithashtu ai nuk do tė lėshojė karbon nė hapėsirė dhe do tė ndikojnė nė ngrohjen globale. Profesor Poll tregon se eksperimenti ka nisur qė nga lufta e ftohtė dhe tani ėshtė gati tė demostrojė fuqinė avioni i parė nuklear pėr njerėz.

Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe Bashkimi Sovietik nisėn tė prodhojnė anijet epara hapsinore nukleare nė vitin 1950. Arsyeja ishte bomardimi nga njė distancė e largėt. Nė intervistėn pėr Times, profesor Poll tha se ne do tė sigurojnė njė fluturim pa asnjė ndikim nė mjedis. Ne e dizenjuam duke menduar se aeroplani me energji nukleare eshte nje arritje e shekullit te ri dhe do te hyj ne perdosirm ne vitin 2050 edhe pse ideja lindi 50 vjet mė parė. Por do te duhet 30 vjet te bindur njerėzit tė fluturojnė me tė. Ky avion do tė jetė njė mrekulli e vertetė pėr 10 minuta mund tė pėrshkoėj gjithė Europėn. Por kush do tė guxojė tė provojė udhėtimin e parė me tė...kjo i mbetet tė ardhmes.
Identifikuar

Why drink and drive, When you can smoke and fly!
Ina 775
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 292


Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #121 : 21/12/08, 06:06 »
0

Njė merimangė qė ha njė pulė ?!!

Kjo pamje shokuese e njė merimange gjigande, e cila po gllabėron njė zog pule, ėshtė bėrė nė kopėsht afėr Cairns-it. Fotografia, e cila nėpėrmjet e-mail-eve, ka bėrė xhiron e botės, ėshtė e vėrtetė, sipas ekspertėve tė gjallesave.

Fotoja mendohet se ėshtė bėrė ditė mė parė dhe tregon merimangėn, qė i ka ngulur kėmbėt e saj njė zogu tė ngordhur, ngaqė ishte zėnė kurth nė rrjetė, nė njė pronė afėr Atherton, nė perėndim tė Cairns-it.

Joel Shakespeare, kujdestari i merimangave nė Parkun australian tė zvarranikėve, ka informuar se kjo lloj merimange thur rrjeta gjigande nė formė tė rrumbullakėt. Me kėto rrjeta, kėto merimanga kapin insekte tė mėdha, prandaj nuk ėshtė e pazakontė tė shohėsh njė merimangė tė tillė duke ngrėnė njė zog.
Identifikuar

Why drink and drive, When you can smoke and fly!
Ina 775
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 292


Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #122 : 21/12/08, 06:06 »
0

Nėna me prindėr tė racave tė ndryshme lind binjakė, njė tė bardhė e njė me ngjyrė
Nė nėnė britanike me prindėr tė kombėsive tė ndryshme, Kylie Hodgson, lindi binjakė, njė nga secila kombėsi. Jo njė djalė dhe njė vajzė, por dy vajza, vetėm se njėra doli e bardhė dhe tjetra me ngjyrė.
“Mundėsitė pėr lindje tė tilla janė njė nė njė milionė”, thonė ekspertėt.  Edhe pse rastėsi tė kėsaj natyre ndodhin kur njė grua ka binjakė me atėsi tė ndryshme, ky ėshtė rast edhe mė i rrallė duke qenė se njė ēift i vetėm prodhoi binjakė me karakteristika tė ndryshme fizike (pėr shembull toni i lėkurės, ngjyra e flokėve, ngjyra e syve) dhe nuk kanė pėrzierje tė karakteristikave tė prindėrve. Prindėrit vijnė nga raca tė ndryshme, me nėna tė bardha dhe baballarė me ngjyrė.

Itali, qeveria nxjerr nė internet sa e kanė rrogėn italianėt

Kėto ditė Italinė e ka pushuar zemėrimi. Duke qenė se qeveria kėrkon tė jetė transparente me shtetasit, ajo ka publikuar nė internet fitimet dhe kontributet nė taksa tė ēdo italiani. Adresa e internetit e taksave ėshtė vizituar me miliona njerėz kureshtarėt tė dinė se sa marrin fqinjėt, celebritetet, sportistėt dhe yjet e ekranit. Aty do tė lexoni se sa paguhen italianėt dhe sa taksa u hiqen nga rroga. Megjithatė, Thesari italian ka ndėr mend ta pezullojė kėtė adresė nė internet, duke qenė se ka pasur shumė ankesa. Informacioni ėshtė hedhur “online” pa asnjė paralajmėrim.
   

Angli, viziton 26 kryeqytete tė Evropės pa asnjė lek nė xhep

Njė britanik nga Sussex ka vizituar 26 kryeqytete tė Evropės gjatė kėtyre 6 muajve tė fundit, pa shpenzuar asnjė cent. Kris Mole, 24-vjeēar i premtoi tetos sė tij se do t’i besojė vetėm mirėsisė dhe bujarisė sė njerėzve tė huaj gjatė udhėtimit prej 10 mijė miljesh. Ai kėrkon tė mbledhė para pėr kėrkimet kundėr kancerit. Ai ka fjetur nė ashensorė, ka kaluar ditė pa njė kafshatė nė gojė dhe madje ka fjetur nė natyrė kur nuk i ėshtė ofruar asnjė shtrat. Kris, nga Southwick, teto e tė cilit vdiq nga kanceri njė javė para nisjes, thotė: “Ajo qė mė ka nxitur tė vazhdoj ėshtė mendimi i saj”.

SHBA, thyen rekordin, mban frymėn pėr 17 minuta e 4 sekonda

David Blaine ka vendosur rekordin botėror, duke mbajtur frymėn pėr 17 minuta e katėr sekonda, nė shfaqjen “Oprah Winfrey Show”. Blane, njė herė ka ndenjur 1 jave brenda njė arkivoli, por mė parė ka thithur oksigjen tė pastėr pėr tė larguar dyoksidin e karbonit nga jaku. Vendosja e kėtij rekordi ishte “ėndrra e jetės”, tha ai, gjė tė cilėn e arriti duke ndenjur vegjetativ. “Ndihem shumė mirė”, thotė ai, ndėrsa doli nga uji pasi kishte thyer rekordin e mėparshėm prej 32 sekondash. “Tė them tė vėrtetėn fillova tė dyshoj nė do t’ia dilja, pasi kurrė s’e kisha bėrė ndėrsa zemra mė rrihte kaq shumė”, shton ai.

Angli, postieri pushohet se veshi pantallonat e gabuara

Njė polic duhet tė shoqėrohej nė shtėpi nga policia, pasi shkoi nė punė me pantallonat e gabuara. Punonjėsi i “Royal Mail”, me zyra nė Northampton, kishte veshur pantallona ngjyrė blu, pra e njėjta ngjyrė me pantallonat e uniformės, vetėm se pantallonat e tij nuk e kishin logon “Royal Mail” kur ai mbėrriti nė punė. Pasi u thirr nė drejtori pėr t’u disiplinuar pėr thyerjen e rregullores, pati njė grindje me njė anėtar tė stafit dhe refuzoi tė shkojė nė shtėpi. Atėherė menaxherėt thirrėn policinė, e cila donte s’donte e shoqėroi nė shtėpi me makinėn e patrullės. Zėdhėnėsi thotė: “Atij ju kėrkua tė kthehej nė shtėpi dhe tė ndėrrohej, por refuzoi”.

SHBA, shkon nė bankė me ēekun fallco tė marrė 180 miliardė dollarė

Njė person nga Teksasi u arrestua, pasi kėrkoi tė thyente nė bankė njė ēek prej 180 miliardė dollarėsh. Punonjėsit e bankės “Chase Bank” nė Fort Worth dyshuan kur panė ēekun prej 360,000,000,000 dollarėsh dhe njoftuan personin qė kishte dorėzuar ēekun. Gruaja thotė se i dyshuari, Charles Ray Fuller, 21-vjeēar ishte i dashuri i vajzės dhe nuk kishte leje tė merrte ēeqe. Fuller u arrestua pėr mashtrim, armėmbajtje pa leje dhe posedim marijuane. Brenda makinės sė patrullės, policia thotė se Fuller pretendoi se kishte hapur kompaninė e tij dhe paratė ia kishte dhėnė nėna e tė dashurės pėr ta ndihmuar.

Angli, gjobitet 500 paund se i hodhi lule policit

Njė person qė valėviti njė lule plastike para fytyrės sė njė polici ėshtė gjobitur 500 paund nga Gjykata e Lartė “Londonderry”. Gjykata dėgjoi se Neil Brian Devine, 20-vjeēar nga Beechwood, valėviti lulen para policit nė mėnyrė “agresive”. Ata i thanė tė kthehej nė shtėpi, por ai u bėrtiti atyre. Devine u gjobit 150 paund pėr sjellje rebele, plus 350 paund tė tjera se nuk u shfaq nė sallėn e gjyqit nė disa raste tė ndryshme. Avokati i mbrojtjes, Paddy MacDermott thotė se lulja ishte arma mė e mirė qė policia mund tė kishte pėrpara fytyrės. Gjykatėsi u shpreh se “lulja doli tė ketė qenė shumė e shtrenjtė”.

SHBA, babai i dehur harron beben nė dyqan

Njė baba kishte pirė kaq shumė, sa harroi beben gjashtėmuajshe nė dyqan dhe u largua pa tė, por me ēantat e ushqimeve. Shaun Marshall, 27-vjeēar doli nga dera, ndėrsa karroca e saj ndodhej shumė pranė derės dhe as qė e vuri re. Prokurori Mark Brennan thotė: “Policia kontrolloi kamerat e vėzhgimit pėr tė identifikuar personin pėrgjegjės pėr fėmijė. Ata sapo e kishin zbuluar, kur ai u kthye vetė ta merrte. Arsyeja qė dha ishte se ishte i lodhur dhe i hutuar. Bėri njė gabim tė pafajshėm dhe ėshtė penduar pėr tė. Megjithatė policia e arrestoi, duke qenė se kishte ngarė makinėn nė gjendje tė dehur, me njė fėmijė brenda saj.
Identifikuar

Why drink and drive, When you can smoke and fly!
Faqe: 1 2 3 4 [5]
  Printo  
 
Shko te: