Thashetheme pa Censur!
Faqe: 1 2 [3] 4 5
  Printo  
Autor Tema: Thashetheme pa Censur!  (Lexuar 116933 here)
dj diamant
Vizitor
« Pergjigju #50 : 26/11/07, 11:11 »
0

Tė gjithė burrat e princeshės Diana

Sekretari tregon pesė tė dashurit e saj

Emrat e tė dashurve tė
“Princeshės sė Popullit”,
pėr tė cilėt flitej nėn zė prej
kohėsh, megjithėse emrat e
tyre nuk ishin bėrė
asnjėherė publikė


Lidhja e parė e saj ishte me
agjentin e policisė, Barry
Mannakee, njėkohėsisht edhe
truproja i saj, qė kishte
humbur jetėn nė vitin 1987 nė
njė aksident misterioz


Le ta fillojmė me njė pyetje. Ēfarė kanė
tė pėrbashkėt njė zyrtar kavalerie, njė
koleksionist, njė truprojė, njė kampion
ragbie, njė ekspert i marrėdhėnieve publike
dhe djali i njė miliarderi egjiptian? Pėrgjigjja?
Kanė qenė tė gjithė tė dashurit, edhe pse
jo nė tė njėjtėn kohė, tė princeshės sė ndjerė
Diana, dikur e destinuar pėr t’u bėrė Mbretėresha
e Britanisė sė Madhe, sigurisht nėse fati i
saj tragjik nuk do tė ishte treguar aq i pamėshirshėm
me tė. Emrat e tė dashurve tė “Princeshės
sė Popullit”, pėr tė cilėt flitej nėn zė prej
kohėsh, megjithėse emrat e tyre nuk ishin bėrė
asnjėherė publikė, janė nxjerrė para pak ditėsh
nė gjyqin qė ėshtė duke u zhvilluar nė Londėr
pėr tė marrė vesh shkaqet e vėrteta tė vdekjes
sė saj, dhjetė vjet pas aksidentit nė tunelin parisian,
ku humbi jetėn sė bashku me tė fejuarin e
asaj kohe, Dodi al Fayed, djali i miliarderit Muhamed
al Fajedit, njė sipėrmarrės egjiptian dhe
pronar mes shumė e shumė gjėrash edhe i magazinave
tė famshme “Harrods” nė kryeqytetin
britanik. Fakti qė Diana kishte pasur lidhje
sentimentale me burra tė tjerė ishte i njohur
tashmė qė kur u bė e ditur se nė martesėn e saj
(e celebruar nė vitin 1981) ishin “tre persona”,
ajo, Karli dhe Kamila. Nė procesin gjyqėsor qė
po zhvillohet nė Londėr, njė avokat i shoqėrisė
civile, pėrfaqėsues i familjes Al Fajed, gjatė pyetjes
sė njė dėshmitari, ish-sekretari personal
i Dianės, Michael Gibbins, ka kėrkuar shumė
herė qė t’i pėrmendė me emra pesė tė dashurit
e princeshės, pėr tė cilėt ai ishte duke folur.
Sipas tij, lidhja e parė e saj ishte me agjentin e
policisė, Barry Mannakee, njėkohėsisht edhe
truproja i saj, qė kishte humbur jetėn nė vitin
1987 nė njė aksident misterioz me motoēikletė.
Pastaj, po sipas tij, ajo pati lidhje edhe me njė
zyrtar tė kavalerisė, James Hewit, nga viti 1986
dhe 1989. Po atė vit, nė rolin e kavalierit tė
Dianės hyri James Gilbery, qė nė atė kohė ishte
shef i marrėdhėnieve publike nė shtėpinė automobilistike
“Lotus”. Nė gjysmėn e parė tė viteve
‘90 ishte radha e Oliver Hoare, njė antikuar me
shumė shije, ndėrsa nė vitin 1995 shpėrtheu
njė dashuri e madhe me Will Carling, ylli anglez
i ragbisė. Nė fund ishte radha e Dodi al Fajed.
Avokatėt, qė i ati i tij ka punėsuar, kanė kėrkuar
me ngulm qė ish-sekretari i saj personal
tė tregojė detaje tė hollėsishme rreth lidhjeve tė
saj, pėr tė arritur kėshtu nė atė ēka i ati i Dodit
dyshonte qė nga fillimi: komplot pėr tė hequr
qafe princeshėn. Megjithatė, edhe pse kanė kaluar
dhjetė vjet qė nga ai aksident i tmerrshėm
nė Paris, ajo vazhdon tė ngelet simboli i bukurisė
dhe sensualitetit tė pėrjetshėm. Ndoshta bukuria
e saj ishte dhe shkaku kryesor qė tė gjithė
burrat i shkonin nga pas. Jo mė kot dhjetė vjet
mė parė ishte konsideruar njė nga gratė mė tė
bukura tė planetit. Diana ishte mjaft e bukur
qė nė adoleshencė, kur u zgjodh si princesha e
ardhshme. Fotot e para iu bėnė jashtė kopshtit
tė fėmijėve ku ajo punonte. Kishte veshur njė
fustan tė lehtė, kėshtu qė mund tė shihej kollaj
forma e kėmbėve tė saj, si njė provė e pushtetit
seksual tė jashtėzakonshėm qė zotonte. Sigurisht
qė do tė bėhej akoma mė e bukur, sepse do
tė kishte nė dispozicion tė saj parukierėt, stilistėt,
grimierėt dhe trajnerėt personalė mė tė
mirė. Pasi media e kuptoi se bukuria e saj ishte
natyrale, sė bashku, ajo dhe media, pėrveshėn
mėngėt qė ta bėnin kėtė bukuri vezulluese dhe
tė lavdishme si mė tė madhen nė botė. Ishte njė
bukuri si fizike, ashtu edhe shpirtėrore. Nė tė
kombinohej e thjeshta dhe mbretėrorja. Por, sot
fiziku i saj i mrekullueshėm do tė gjente veshjet
mes atyre qė konsiderohen “prerje komode”. Nė
shkėlqimin e saj atletik, princesha – me prerje
44- mishėronte idealin femėror pėr shumė gra
qė ėndėrronin tė bėheshin si ajo. Sot prerja qė
konsiderohet si ideale pėr shumė gra ėshtė ajo
“38” dhe brenda dhjetė viteve gjithēka ka ndryshuar
dhe preferencat janė bėrė gjithmonė e
mė tė mėdha pėr femrat shumė elegante, ose
mė mirė siē i quan revista “Times”, qė bėn edhe
klasifikimin si burra me gjokse. Nė rreshtat e
saj ajo shkruan: “Ishte e sėmurė nga nervat dhe
konfuze? Nuk ishte elegante, por me forma tė
rrumbullakėta? S’ka gjė. Nė fund tė fundit ishte
edhe e bukur dhe shumė seksi”.
Ndryshimet
Ēfarė ka ndodhur brenda dhjetė vjetėve
pėr ta ndryshuar situatėn nė njė mėnyrė kaq
dramatike? “Times” i hedh sytė tek “pin-up”
bashkėkohor, mes tė cilėve zgjedh Kate Moss,
Nikol Kidman, Anxhelina Xholinė dhe Keira
Knijtli, duke i pėrshkruar ato si femra pa asnjė
lloj sensualiteti dhe tė fiksuara tmerrėsisht pas
peshės “si pėrfaqėsuese tė vogla tė universit
femėror”. Duke folur nė veēanti pėr Viktoria Bekamin,
gruan e futbollisti mė tė njohur nė botė,
Devid Bekam, ose mė mirė pėr “Posh Spice”-
in, e pėrditshmja mė e mirė britanike tregohet
mjaft e ashpėr: pėr sa i pėrket fizikut tė saj, karakteristika
qė tė bėn mė shumė pėr vete ėshtė
gjoksi, qė nė krahasim me peshėn e saj trupore
tė bėn tė ngelesh gojėhapur. Tė ndenjurat janė
tė mėdha sa dy topa ping-pongu, pastaj buzėt,
qafa dhe gjoksi janė homazh i industrisė pornografike
dhe avancimit tė kirurgjisė plastike”.
Megjithatė, Viktoria Bekam ėshtė konsideruar
si njė shembull pėr t’u ndjekur nga mijėra vajza
dhe jo vetėm. Njė grua pėr tė ndjekur shembullin
e saj, ku fansat ndoshta pėrdorin dieta
drastike pėr tė arritur njė peshė pak realiste
dhe krudele, qė nuk tregon gjė tjetėr veēse mohimin
e ēdo gėzimi tė jetės.
Gra kockė e lėkurė
Sipas gazetave, ndalimi i ēdo forme sensualiteti
qė manifestohej nė vitet ‘90-tė, sot ėshtė
nė qendėr tė femrės ideale tė shekullit 21. Sot
pėlqehen gratė kockė e lėkurė, qė pa frikė tė
krijojnė idenė se nuk mund tė jenė kurrė nėna.
Sigurisht nuk mund tė ndodhte ndryshe me
njė fizik skeletrik, tė zhveshur nga ēdo fuqi
erotike. Kohėt e fundit, Zholi, nėnė e katėr fėmijėve
(3 tė adoptuar dhe 1 natyral) ėshtė ankuar
sepse nė filmin gjysmė tė animuar “Beowulf”
u desh tė ndėrhyhej me programe tė
ndryshme kompjuterike pėr ta bėrė mė seksi
trupin e saj, ku dukeshin vetėm kockat. Frika
e saj ishte qė tė mos dukej keq para fėmijėve
tė saj. Tė vėna pėrkrah njėra-tjetrės, fotot e
vajzave jashtėzakonisht tė dobėta si Amy Winehouese,
Kate Moss, Viktoria Bekam, e bėjnė
Dianėn tė duket njė mbipeshė, ndaj dhe gazeta
pyet: “A janė kėto gratė e vėrteta? Apo mos
ndoshta bėhet fjalė pėr njė shaka? Mos ndoshta
ndonjė ditė do tė zbulojmė se tė gjitha kanė
ikur nga njė klub transeksualėsh”?
Emrat e tė dashurve tė
“Princeshės sė Popullit”,
pėr tė cilėt flitej nėn zė prej
kohėsh, megjithėse emrat e
tyre nuk ishin bėrė
asnjėherė publikė
Lidhja e parė e saj ishte me
agjentin e policisė, Barry
Mannakee, njėkohėsisht edhe
truproja i saj, qė kishte
humbur jetėn nė vitin 1987 nė
njė aksident misterioz
16
Identifikuar
Madam Butterfly
SuperGirl!...
Moderator
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 15053


Lost inside your love!

Respekt: +7

Profili
« Pergjigju #51 : 26/11/07, 15:03 »
0

Xhemi Shehu,mė sė fundi studente


 
Ka kuptuar qė tani ėshtė koha e duhur tė ndjek studimet e larta. Kėshtu, show-girl Xhemi Shehu ka nisur studimet pėr Marrėdhėnie me Publikun nė Universitetin Evropian te Tiranes
Njėherazi duke u larguar edhe nga spektaklet, apo edhe nga projektet qė e lidhnin atė me Italinė. Tani pėr tė ėshtė vetėm shkolla. Edhe pse zėrat e pėrfshijnė atė nė njė projekt tė madh, ku nė fillim tė vitit 2008 ajo do tė rishfaqet si prezantuese.

Megjithatė, tashmė janė vetėm zėra. Vetė Xhemi nuk e ka pohuar njė gjė tė tillė, por e pranon se ka dėshirė qė tė shfaqet sėrish nė ekran, e ndoshta me njė spektakėl edhe mė tė madh se “Portokallia”, ku ajo do tė jetė e vetme pėr tė mbizotėruar skenėn. Le tė presim atėherė.
 
Identifikuar

·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠· ...Cosa faresti al posto mio, se ogni pensiero fossi io??!!...·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠·
       
http://www.youtube.com/watch?v=y5DzX6foKbQ

http://www.youtube.com/watch?v=SzEKYu4sF4Q&feature=related
dj diamant
Vizitor
« Pergjigju #52 : 27/11/07, 16:04 »
0

MESUESJA ME TANGA DHE DEGRADIMI I SHKOLLES

Pak ditė mė parė, gazeta “Korrieri”
botonte nė faqe tė parė disa foto
intime tė njė gruaje. Ato ishin
marrė pėrmes telefonit celular
dhe tė tilla rinia shkollore qarkullon me
dhjetėra. Por ato foto nuk ishin imazhe
erotike tė importuara apo tė prodhuara nė
ndonjė orgji adoleshentėsh, ato ishin bėrė
nga njė nxėnės nė shkollėn e mesme
teknologjike, “Harry Fulltz” nė Tiranė dhe
prapanica ishte pikėrisht e njė mėsueseje
tė kėsaj shkolle. Ajo ishte pėrkulur t’i
shpjegonte njė nxėnėsi diēka mbi libėr,
ndėrsa njė tjetėr nxėnės, nė rreshtin tjetėr,
kishte futur telefonin poshtė fundit tė
mėsues dhe kishte fiksuar…
Mė pas, autori nuk kishte ngurruar qė
“gėzimin” e hakmarrjes ndaj mėsueses ta
ndajė me dhjetėra tė tjerė. Me ndihmėn e
teknologjisė, fotot u shpėrndanė
rrufeshėm nė gjithė shkollėn, kaluan dyert
e saj dhe mbėrritėn deri nė redaksinė e
gazetės qė i publikoi ato. Tė nesėrmen e
botimit, ngjarja kishte marrė vėmendjen
publike dhe njerėz tė ndryshėm diskutonin
mbi rininė e shthurur, duke e krahasuar
me kohėn e tyre, kur fėmijėt nuk guxonin
tė flisnin pa leje nė klasė. Kishte edhe
nga ata qė kritikonin mėsuesen, e cila
poshtė fundit tė saj nuk kishte veshur
ndonjė palė benevrekė, apo tė mbathura
basmaje, por tanga. Pėr ta lėnė pas kėtė
debat, ēėshtja qė ia vjen ta diskutosh ėshtė
pikėrisht cilėsia e shkollės, niveli i njohurive,
disiplina dhe edukimi i brezit tė ri
nė kėto institucione.
Pėrtej njė rasti tė shkėputur fshihet
fenomeni i degradimit moral tė njė brezi,
i cili stimulohet dukshėm nga njė nivel nė
rėnie i cilėsisė sė arsimimit dhe edukimit
nė shkolla. Me nga 40, 50 apo mė shumė
nxėnės nė njė klasė, mė sė shumti shkollat
janė shndėrruar nė vende argėtimi, ku
shkohet “pėr njė dorė gallatė”. Ėshtė normale
qė sot nuk mund tė mendosh njė
disiplinė ku nxėnėsi ka frikė tė shikojė nė
sy mėsuesin, por tė fotografosh prapanicėn
e mėsueses me telefon tejkalon ēdo
kufi tė tolerancės. Ndaj minimumi qė
prisnim pas kėtij akti ishte qė Ministria e
Arsimit tė urdhėronte qė asnjė nxėnės tė
mos lejohet tė pėrdorė telefonin nė mjediset
e shkollės. Kjo masė disiplinore duhej
tė ishte nė fuqi aforfe, por ky ishte njė
rast flagrant qė meritonte reflektimin e
autoriteteve tė arsimit. Thuajse nė tė
gjitha nivelet e shkollave, nga fillorja deri
nė universitet, nxėnės e studentė futen
nė klasa me telefona celularė tė ndezur.
Tė gjithė ata qė drejtojnė shkolla e universitete,
apo edhe mė keq, ata qė drejtojnė
Ministrinė e Arsimit, kanė vizituar
institucione arsimore nė vende tė tjera
dhe kanė parė qė atje askush, as mėsuesi
e as nxėnėsit, nuk i pėrdorin telefonat
gjatė orės sė mėsimit. Ky mjet ėshtė bėrė
sot shkaktari mė i madh i shthurjes sė diartit
dhe sportit, apo personalitete tė shoqėrisė.
Tani idhujt janė ca femra qė kėndojnė
nė ekrane tė dorės sė tretė kėngė
greke nė gjuhėn shqipe dhe qė e kanė pėr
krenari tė pranojnė se njė herė nė javė
pėrfundojnė tė dehura nė polici, tė cilat
mediat i etiketojnė si VIP.
Kjo tendencė, nė fakt, nuk ėshtė tipike
shqiptare. Nė tė gjithė botėn demonstrohen
deviacione serioze dhe idhuj fals
tė prodhuar pėrgjithėsisht nga media.
Nė SHBA, gazetarėt vrapojnė si tė ēmendur
pas njė vajze qė quhet Paris Hilton.
Ajo spėrdridhet nėn blicet e qindra
aparateve fotografike, edhe pse nė jetėn
e saj nuk ka dhėnė asnjė kontribut pėr tė
merituar kėtė vėmendje. E vetmja punė
qė ajo ka bėrė dhe bėn, ėshtė se po shpėrdoron
paratė e gjyshit Hilton, i cili punoi
tėrė jetėn pėr t’u bėrė miliarderi Hilton.
E gjendur tapė nė timon, ajo pėrfundoi
njė herė nė burg dhe pas disa ditėsh njė
lėshojnė nė atmosferė.
Nė kėto kushte roli i ambientalistėve (qoftė tė
vėrtetė qoftė tė improvizuar) ėshtė qė tė detyrojnė
qeverinė dhe ndėrtuesit e TEC-it qė ai tė bėhet sipas
parametrave mė modernė dhe jo me
teknologjinė e ‘56-ės. Kjo sigurisht nuk arrihet duke
dhunuar nė mėnyrė barbare pėrfaqėsuesit e
Petroliferės. Sjellje tė tilla jo vetėm prishin imazhin
e Shqipėrisė tek investitorėt e ndershėm, por bėjnė
qė edhe ne vetė tė jemi dyshues pėr motivacionet
e vėrteta tė Aleancės. (Ju ftoj tė lexoni artikullin e
Z. Nazarko nė gazetėn “Shqip”, tė datės 21 nėntor,
pėr tė kuptuar mė mirė dyshimet qė ngjall sjellja e
studentėve nė Vlorė).
Nė qoftė se Aleanca kėrkon vėrtetė tė mbrojė interesat
e qytetarėve tė Vlorės, ajo duhet nė radhė
tė parė tė mos i distancojė ata, duke treguar sjellje
tė tilla rrugaēėrore. Po tė ketė me vete mbarė opinionin
publik, Aleanca do ketė forcėn e duhur qė
edhe mishi tė piqet edhe helli tė mos digjet.
Siē e thashė edhe mė lart, TEC-i i Vlorės, ėshtė
njė investim shumė i vogėl nė krahasim me nevojat
tona pėr energji. Nė momentin kur ai pritet tė
fillojė punė, kėrkesa pėr energji do jetė rritur aq sa
ai ka kapacitetin. Para ai kontribuon nė mos
pėrkeqėsimin e krizės energjetike po jo nė
zgjidhjen e saj. Shqipėrisė pra i nevojiten projekte
shumė mė tė mėdha se TEC-e tė tilla. Ndėrtimi i
TEC-eve tė tjera me naftė me njė kapacitet mė tė
madh na bėn qė tė jemi tepėr tė varur nga ēmimi i
naftės nė tregjet ndėrkombėtare. Bile ato janė tė
parealizueshme pėr sa kohė Shqipėria tė mos jetė
futur nė rrugėt ndėrkombėtare tė gazit dhe naftės
(jo mė kot fqinjėt tanė tė ‘dashur’ dhe rusėt po bėjnė
ēmos qė asnjė projekt sado avantazhos dhe pėr ta,
tė mos kalojė nėpėr Shqipėri).
E vetmja alternativė afatgjatė qė do zgjidhte
pėrfundimisht problemin energjetik nė Shqipėri
dhe do na jepte rolin e njė lideri nė rajon ku tė gjithė
vuajnė pėr energji, ėshtė energjia bėrthamore.
Shumė ėshtė thėnė pėr deklaratat mė tė fundit tė
Kryeministrit, nė lidhje me njė projekt tė tillė nė Shqipėri.
Dhe shumė pak apo asgjė nuk ka tė vėrtetė
nė ato qė thuhen. Deklaratat se ky projekt po na
bėn qesharak nė sytė e botės, nuk mund tė qėndrojnė
qoftė edhe pėr tė vetmen arsye se ky lajm
pati goxha jehonė pozitive nė mediat e huaja (kryesisht
italiane). Nė qoftė se do kėrkonim diēka qesharake
atė mund ta gjenim tek akuzat pėr korrupsion
nė kėtė projekt, apo krahasimi me Ēernobilin.
Si mund tė flitet pėr korrupsion, kur nuk ėshtė
dhėnė asnjė shifėr dhe kur nė rastin mė tė mirė ky
projekt do kryhet gjatė mandatit tė qeverisė sė
ardhshme (ne akoma duhet tė hartojmė legjislacionin
pėr kėtė e mė pas duhen siguruar lejet e
ndryshme nga organizmat ndėrkombėtarė).
Kurse krahasimi me Ēernobilin mund tė bėhet
vetėm nga njė njeri qesharak qė me sa duket akoma
nuk ka dalė nga personazhi i tij te “Portokalli”.
Sa pėr informacion, dhe pa u hyrė arsyeve eksperimentale
qė shkaktuan Ēernobilin, rrezet radioaktive
qė ai lėshoi kanė shkaktuar pasoja shėndetėsore
deri te qytetarėt francezė. A mund tė mendohet
pra se BE-ja do lejonte ndėrtimin e njė centrali
bėrthamor tė rrezikshėm nė Shqipėri? Sipas
shumė specialistėve, reaktori bullgar qė u mbyll
vjet, mund tė kishte punuar edhe disa vjet nė siguri
tė plotė. Por BE ja vuri kusht mbylljen e tij Bullgarisė
se nuk dėshironte as rrezikun mė minimal.
Politika e ndjekur nga BE-ja nė fushėn bėrthamore
ėshtė e tillė, qė nė qoftė se Shqipėria autorizohet
pėr tė shėrbyer si vend ku do ngrihet njė central
bėrthamor, ne duhet tė ndihemi tepėr tė lumtur pėr
sa i pėrket stabilitetit tonė, se sharlatanėve politikė
do i ndalohej edhe ngritja e zėrit nė Parlament.
Kurse tragjedi tė tipit tė ’97-s, s’do t’i ndillte dot mė,
jo Greqia, por as ...
Nga ana ekologjike, debati pėrsėri nuk mund tė
jetė lokal. Radioaktiviteti rrotull centraleve sot ėshtė
plotėsisht i kontrollueshėm dhe nuk paraqet asnjė
rrezik. I vetmi problem janė mbetjet radioaktive
qė janė tė dy llojeve tė ndryshme. Mbetjet me
‘jetė tė shkurtėr’ qė pėrbėjnė 90% tė sasisė (por qė
pėrmbajnė vetėm 1% tė radioaktivitetit) dhe ato me
‘jetė tė gjatė’. Tė parat janė materiale qė shėrbejnė
pėr mirėmbajtjen dhe kryesisht vetė reaktorėt kur
ndėrpritet aktiviteti i tyre. Kėto humbin 50% tė radioaktivitetit
ēdo 30 vjet. Tė dytat qė pėrbėhen
kryesisht nga mbetjet e lėndės sė parė qė pėrdoret
nė reaktor, pėrmbajnė 99% tė radioaktivitetit dhe
u duhet mė shumė se 30 vjet qė ta humbin atė. Tėrė
kėto mbetje magazinohen nė vende tė ngritura
enkas dhe janė tė repertoriuara nga organizma
ndėrkombėtarė. Nuk ekziston pra rreziku qė me to
tė lozin fėmijėt siē ndodhte rėndom me mbetjet
kimike qė pati ‘importuar’ regjimi komunist.
Ndaj debati qė mund tė bėhet ėshtė nė raport
me ndotjen globale dhe jo atė tė Shqipėrisė nė
mėnyrė specifike. Por edhe nė qoftė se duam tė
jemi aq tė pėrgjegjshėm pėr sa i pėrket Planetit
(dhe ashtu duhet tė jemi), duhet tė pranojmė se
njė central i tillė nė Shqipėri do shkaktonte maksimalisht
68 herė mė pak ndotje se ē’shkaktojnė
vetėm 68 centralet e Francės, ku 86% e energjisė
prodhohet me centrale bėrthamore (8% me naftė,
gaz apo qymyr, 5% me ujė dhe 1% me eoliane dhe
forma tė tjera).
Jemi shumė larg pra gogolizimit qė i bėhet kėtij
projekti. Ky gogolizim e ka zanafillėn te lufta politike
dhe te mungesa e njohjes sė disa rregullave tė
demokracisė nga ana e Kryeministrit. Minimalisht
kėtė projekt ai duhet ta dėrgonte nė komisionin e
energjisė, para se tė dilte e ta pėrdorte pėr reklamė
politike. Kjo sepse mėnyra e ndjekur prej tij rrezikon
vetė projektin po tė kemi parasysh qė njė pjesė
e mirė e njerėzve deklaratat e tij pompoze i shumėzojnė
me -1. Por mbi tė gjitha njė projekt i tillė afatgjatė
kėrkon njė bashkėpunim me opozitėn se pas
njė viti e gjysmė kemi zgjedhje e nuk jemi mė as nė
’96-ėn as nė ’97-ėn e as nė vitin 2001, qė ta dimė
paraprakisht rezultatin.
Eshtė fatkeqėsi qė ende sot, pėr sigurimin e energjisė,
tė jemi tė detyruar tė vazhdojmė ndotjen e
planetit. Por kjo ėshtė njė fatkeqėsi e trashėguar
nga politikat e gabuara tė vendeve mė tė fuqishme
tė botės qė janė edhe shkaktarėt kryesorė tė
ndotjes. U takon atyre qė tė investojnė pėr zhvillimin
e fushave tė reja tė prodhimit tė energjisė, si
ajo e fuzionit bėrthamor qė ėshtė totalisht inofensive
pėr ekologjinė botėrore. Ne, nuk i caktojmė dot
‘rregullat e lojės’ ndaj duhet tė mbijetojmė duke
ndjekur kėto rregulla qė na imponohen.
siplinės nė shkollė, pėrmes tė cilėve
nxėnėsit qarkullojnė imazhe e foto pornografike
dhe sė fundmi edhe foton e
mėsueses.
Tė nesėrmen e publikimit tė kėtyre fotove,
ministri i Arsimit, Genc Pollo, fliste
gjithė krenari nė njė tė pėrditshme se si
ai dhe qeveria arritėn t’i mundin rektorėt
e universiteteve, tė cilėt Pollo po i hiqte
se ishin produkt i vitit 1997. Por ai nuk
thoshte asnjė fjalė pėr shembullin e fundit
tė degradimit tė shkollės dhe masat
qė duhen marrė pėr ta bėrė shkollėn njė
vatėr mėsimi dhe edukimi, mision pėr tė
cilin edhe ėshtė krijuar.
Nė fakt, niveli i edukimit qė demonstrohet
nė shkollė nuk mund tė jetė i shkėputur
nga niveli nė pėrgjithėsi i rinisė.
Brezi i sotėm fatkeqėsisht ka pika tė tjera
referimi. Idhujt dhe simbolet e tij nuk
janė njerėz me kontribut nė histori, shkrimtarė
tė mėdhenj, njerėz tė shquar tė
detare. ‘Cote d’Azur’ ėshtė njė nga perlat e Mesdheut
dhe njė nga zonat mė turistike tė Francės. E
megjithatė, kjo nuk ka penguar qė pikėrisht aty
tė ndėrtohen 3 TEC-e nga 250 MWh fare pranė
detit (Martigues) dhe 2 TEC-e nga 700 MWh vetėm
disa dhjetėra kilometra larg (Aramon). Tė mendosh
se Franca qė ėshtė rregullisht vendi i parė
ose i dytė nė botė pėr nga numri i turistėve, nuk
preokupohet pėr turizmin ėshtė njė non sens.
Ndaj fare lehtė mund tė arrijmė nė konkluzionin
se kėto TEC-e nuk paraqesin asnjė rrezik pėr turizmin
pėr sa kohė ato janė nėn kontroll tė rreptė
dhe respektojnė normat ekologjike. Pėr mė tepėr
qė nė kushtet e sotme kur ndotja e ambientit ėshtė
njė ndėr shqetėsimet kryesore, ėshtė limituar
goxha masa e gazrave qė TEC-et nxjerrin. Vetėm
nė kėto 15 vitet e fundit, falė kėtyre politikave,
ėshtė ulur 70% sasia e SO2 (dioksid squfuri) qė ato
tjetėr vajzė kėrkonte tė shkonte nė burg
pėr t’u futur pikėrisht nė dhomėn ku
qėndroi “idhulli” i saj. Mediat, pėr fat tė
keq, u bėjnė jehonė kėtyre dukurive
duke i bėrė idhujt e rremė edhe mė tė
falshėm. Duke njohur kėtė tendencė,
Breatny Spears i njoftoi fotoreporterėt se
do tė zbriste nga makina dhe do t’u jepte
mundėsi atyre ta fotografonin pa tė
mbathura. E harruar pėr pak kohė, ajo u
kthye nė vėmendjen e opinionit pikėrisht
pse nuk kishte veshur tė mbathura.
Nė gjuhėn e tė rinjve kjo ėshtė njė tendencė
e kohės, ėshtė ‘trendy’ dhe nė kėtė
kuadėr edhe tė rinjtė shqiptarė kanė
idhuj ca Paris Hilton shqiptare, tė cilat
ndryshojnė vetėm nga shkalla e pasurisė.
Kjo ėshtė njė krizė e madhe morale,
qė pėrkthehet si tendencė brezash dhe
ta ndryshosh atė ėshtė thuajse e pamundur.
Por tė vendosėsh disiplinė nė shkollė
ėshtė jo vetėm e domosdoshme, por
edhe e mundur. Duke u rikthyer sėrish
te skandali i shkollės “Harry Fulltz”, mendojmė
se ai ėshtė njė argument i mirė qė
Ministria e Arsimit ta shfrytėzojė pėr tė
urdhėruar ndalimin total tė pėrdorimit tė
telefonave nė shkolla. Dhe kėtė duhet ta
nisė sė pari nga vetė mėsuesit. Kompanitė
celulare paguajnė miliona pėr tė reklamuar
teknologjinė e re, e cila mundėson
qė nė ēast njė foto ta dėrgosh ku dhe kujt
tė duash. Ky ėshtė biznes, ndėrsa shkolla
ėshtė qendėr mėsimi dhe edukimi.
Shoqėria pretendon qė shkolla tė fusė nė
rrugė tė mbarė fėmijė apo tė rinj qė reflektojnė
deficenca nė edukim. Por shkolla
jonė, edhe atė qė mund tė jetė nė rrugė
tė mbarė e nxjerr nga binarėt. Ėshtė alarmuese
qė njė fėmijė nė klasė tė tretė tė
shqetėsohet qė telefonin e ka pa kamera,
pasi ndjehet keq qė shokėt e klasės
bėjnė fotografi dhe filmime, ndėrsa ai jo.
Faji buron te familja, por nė pamundėsi
pėr tė mbyllur kėtė burim me ujė tė ndotur,
ai nuk duhet lejuar tė derdhet nė
depozitėn e shkollės.
Identifikuar
Madam Butterfly
SuperGirl!...
Moderator
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 15053


Lost inside your love!

Respekt: +7

Profili
« Pergjigju #53 : 18/12/07, 21:09 »
0

Elvana Gjata, “pre” e operacioneve plastike…?!


 
Veshja mjaft klas e Elvana Gjatės gjatė finales sė Festivalit tė “Kėngės Magjike”, tėrhoqi vėmendjen e tė gjithėve. Kjo sepse kėngėtarja “vogėlushe” kėtė herė kishte vendosur tė tregonte hijeshinė e saj me njė veshje qė faktikisht nuk ka qenė nė stilin e saj. 
Madje, pėr kėtė edhe u komentua pėr “kopjim” tė J.Lo apo Beyonce Knowles. Por vetė ajo, nė njė intervistė pėr “Bluetooth”, e argumentoi kėtė jo si njė imitim, por tregoi se ai ishte fustan i modės sė kėtij viti. Nė fakt, pėrsos faktit se sa origjinale ishte me atė fustan, ajo qė u ra nė sy jo pakėve ishin gjokset e Elvanės.

Hamendjet pa dashje shkuan deri aty, sa tė thuhej se Elvana Gjata ka bėrė operacion plastik… E jo pak e besuan kėtė gjė. Gjithsesi, ne pyetėm pėr kėtė gjė, dhe e vėrteta ėshtė se Elvana nuk ka bėrė ende njė operacion tė kėtij lloji. E vėrteta ėshtė se ndėrsa ajo nuk shquhet pėr ndonjė gjoks seksi nė raste tė veēanta, atė natė nė “Kėngėn Magjike”, pėr t’u dukur sa mė bukur asaj i ėshtė dashur tė pėrdorė reēipeta me mjaft mbushje. Pavarėsisht se kjo nuk ja ka ndryshuar madhėsinė e gjoksit, rėndėsi ka qė qėllimit ia arriti… qoftė pėr t’u shfaqur seksi, qoftė edhe pėr tė ngacmuar imagjinatėn e njerėzve...


Monika Belluēi rrėfen: Nuk pendohem kurrėDashuria, Sofia Loren, lezbizmi. Ikona mė seksi e kinematografisė tregon gjithēka, madje edhe pėr Presidentin Sarkozy... Bota e meshkujve ndahet nė tri pjesė. Ata qė e shohin aktoren e famshme ēdo ditė drejtpėrsėdrejti; ata qė e shohin ēdo ditė nė ekranin e vogėl tė televizorit dhe thonė: "Ēbotė e mallkuar qė ėshtė!", duke iu mohuar nė kėtė mėnyrė e drejta pėr ta pasur ndonjėherė pėrkrah dhe ajo e atyre qė edhe nėse e kanė pranė ajo nuk u flet, pavarėsisht faktit se e takojnė. 
Zonjėn Belluēi e adhuron ēdo njeri...

I keni ndjekur filmat e mi?

Jo, asnjė prej tyre, nuk kam shkuar mė nė kinema qėkur ėshtė ndaluar duhani. Njė pjesė tė filmit "Malena" e kam ndjekur nga televizori. Nuk mė ėshtė dukur ndonjė gjė kushedi se ēfarė, por e kompensonit ju, qė jeni e madhėrishme...

Faleminderit, e vlerėsoj opinionin tuaj.

Ju pėlqen Ilaria D‘Amico?

Nė ē‘kuptim?

Kam dėgjuar se shumė njerėz i thonė Ilarias: "Je e fejuar me Monikėn?" dhe mendoj se e merrni me mend pėrgjigjen e saj: jemi thjesht mikesha, mikesha tė ngushta. Nė shumė intervista ajo pėrgjigjet: "Nuk mundem mė". Cila ėshtė pėrgjigjja juaj nė kėtė rast?

Njerėzit janė tė ēmendur dhe mendojnė e imagjinojnė ēmenduri pafund. Po jua pėrsėris: ne jemi thjesht mikesha, madje mikesha shumė tė ngushta. E kuptuat? Ilaria ėshtė njė vajzė e bukur, ka shumė talent dhe tė kesh kėto cilėsi njerėzit fillojnė tė tė ngarkojnė gjėra tė ēuditshme qė t‘i as nuk mund t‘i imagjinosh.

E urreni lezbizmin?

Nuk e urrej lezbizmin, vajzat lezbike mė pėlqejnė shumė, por nė veēanti adhuroj meshkujt, burrat e vėrtetė. Ēmendem pėr burrin tim dhe kur them burrė e kam fjalėn pėr mashkull tė vėrtetė. Kjo qė sapo ju rrėfeva ju mjafton?

Ju pėlqen Sofia Loren?

Sigurisht, ėshtė njė aktore e madhe.Mendoni se jeni ju trashėgimtarja e saj italiane?

Kėtė nuk e di. Ėshtė publiku ai qė jep vlerėsimet jo unė.

Thuhet se personazhet e tua femėrore ose janė njerėz tė thjeshtė, si prostituta e GĆ©rard Depardieu, ose ish-njerėz absolutisht tė penduar si Magdalena e Mel Gibson. Ju si mendoni?

Ndoshta. Ka role tė cilat mė bėjnė tė ndihem vėrtet mirė. Ėshtė e vėshtirė tė gjesh role dramatike. Unė i adhuroj komeditė komike, por fatkeqėsisht nuk m‘i propozojnė.

Kush ju kėshillon pėr zgjedhjen e njė filmi?

Vetė. Dėgjoj shumė njerėz, kam besim te tė gjithė, por nė fund jam unė ajo qė zgjedh.

Jeni penduar pėr ndonjė nga filmat qė keni interpretuar?

Nuk do tė pendohem kurrė. Gjithēka ėshtė instiktive, zgjedh me zemėr, pėr ato qė mundem me kokė e nėse nė njė punė nuk shkon ashtu siē dua unė, mė vjen keq, por nuk pendohem.

Pra zakonisht nuk pendoheni, nuk ju pėlqen fjala pendesė? Kjo ėshtė vėrtet e kėndshme.

Faleminderit. Zakonisht mė pėlqen mė shumė tė tėrhiqem sesa tė pendohem, pavarėsisht faktit qė kam vuajtur jashtėzakonisht nė fillimet e karrierės sime.

Le tė flasim paksa pėr Vincent Cassel, burrin me tė cilin jeni martuar, mashkulli mė i preferuar nė hemisferėn perėndimore...

E dua pafundėsisht, fillimisht sepse nuk ėshtė njeri i bezdisshėm qė tė kontrollon nė ēdo moment. Ėshtė i dashur, i sjellshėm dhe sigurisht shumė i bukur.

Ai ju tradhton?

Nuk besoj.

Atėherė e tradhtoni ju atė?

Kurrė, as nuk e mendoj njė gjė tė tillė.

E lindur si modele, Monika Belluēi duket mė shumė me stilin "Armani" se" Dolce&Gabbana". Ju kė preferoni?

Fillimisht, nuk jam skllave e modės, sė dyti kam njė kėndvėshtrim timin dhe sė treti kam punuar me "Dolce&Gabbana" dhe nuk e kam zakon tė hedh baltė mbi ato qė kam punuar.

Ėshtė e vėrtetė qė po prodhoni njė film tuajin?

Kujt nuk do t‘i pėlqente. E kam menduar njė gjė tė tillė, tė shohim se sa do ta realizoj.

Ju jeni takuar me Juan JosĆ© Bigas Luna pėr filmin e radhės, apo jo?

Po, ėshtė e vėrtetė, por pėr momentin mbetet thjesht njė ide pėr realizimin e filmit.

Ėshtė e vėrtetė se ju pėlqen Nicolas Sarkozy?

Kam treguar se di ta fitoj besimin e francezėve dhe kėtė e vlerėsoj.

Ēfarė mendoni pėr ish-bashkėshorten e tij, Cacilia?

Njė grua e bukur.

Po juve a ju ka thėnė ndokush se jeni shumė e bukur?

Drejtpėrsėdrejti? Fatkeqėsisht nuk mė kujtohet.
 

Identifikuar

·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠· ...Cosa faresti al posto mio, se ogni pensiero fossi io??!!...·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠·
       
http://www.youtube.com/watch?v=y5DzX6foKbQ

http://www.youtube.com/watch?v=SzEKYu4sF4Q&feature=related
Madam Butterfly
SuperGirl!...
Moderator
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 15053


Lost inside your love!

Respekt: +7

Profili
« Pergjigju #54 : 18/12/07, 21:09 »
0

Femrat, miliona pėr festat e fundvitit

Nė prag tė Krishtlindjeve dhe Vitit tė Ri, kirurgėt plastikė nė shumė vende tė botės nuk kanė asnjė datė tė lirė nė axhendėn e tyre, ndėrsa dyqanet e dhuratave kanė filluar tė kenė boom shitjesh 
Nė kėtė kohė, tė shohėsh veten me rrudha nė fytyrė, apo tė mos veshėsh dot dekolte nė Los Angelos, Londėr, Paris, apo Karaibe, shumė gra nuk arrijnė ta perceptojnė, ndaj mendojnė se mėnyra mė e mirė pėr t‘u kėnaqur ėshtė t‘i bėjnė vetes si dhuratė pėr festa ndėrhyrje tė rėndėsishme estetike apo aksesorė tė shtrenjtė. Nė fakt, shumica e femrave kėrkojnė t‘i bėjnė vetes pėr festat e fundvitit dhurata tė tilla, nė vend tė njė fustani firmato apo varėseje me diamante, tregon njė sondazh i bėrė nga revista amerikane "People", e cila saktėson se ndėr ndėrhyrjet mė tė kėrkuara nė kėtė periudhė janė zbardhja e dhėmbėve me laser, gjokset, thonjtė, vetullat, trajtimet luksoze pėr lėkurėn e fytyrės. Kanė nisur tashmė pėrpjekjet e mėdha pėr t‘u "dukur nė formė" nė prag festash, duke e cilėsuar kirurgun si shpėtimtarin e vetėm. Nė axhendėn e njė kirurgu tė njohur plastik nė Lankshire, ėshtė njė datė e shėnuar me tė kuqe: njėzetė dhjetori, kur mjeku, pas shumė muajve punė, ka vendosur tė bėjė pushim. "Jam mė shumė se i lodhur", tregon.

Pushime tė merituara, meqė qė nga fundi i tetorit punon pa pushim edhe tė shtunave dhe tė dielave. Edhe kolegu i tij duket se nuk ndalon asnjė ēast. Nė lagjen e tij nė Londėr, dritat e sallės sė operimit nė kėtė periudhė janė gjithmonė tė ndezura, pėr shkak tė njė pune kolosale: ajo ndizet nė orėn 8 tė mėngjesit dhe fiket nė orėn 9 tė darkės, ku shok tė ngushtė, sė bashku me ekipin e tij, duken se kanė bisturinė. Efekti i "ndėrhyrjeve masive estetike tė fundvitit ėshtė mė keq se tė rrish me njė shoqėri tė keqe", tregon duke qeshur Monika Smith, kirurge qė udhėton shpesh nga Milano nė Londėr. "Pėr mua, Krishtlindjet fillojnė qė mė 30 tetor", thotė ajo. Nė fakt, ėshtė pikėrisht kjo periudha kur tė gjithė bėjnė pyetjen: "Nėse operohem tani, do tė jem nė formė perfekte pėr festa?", duke i treguar fytyrėn, por edhe gjokset pėr tė fryrė me teknikėn e saj tė re, qė parashikon vendosjen e protezave nėnmuskulore. "Ka edhe njė pjesė tjetėr femrash, qė ndėrhyrjet estetike i kėrkojnė pėr t‘u dukur mė tėrheqėse nė sytė e shokut ose bashkėshortit, jo vetėm pėr festa", tregon Smith.

Edhe kirurgu francez, Matheu de Pardie, tregon se "nėntori dhe dhjetori ėshtė periudha mė e ngarkuar nė kirurgjinė plastike, me 40 pėr qind ndėrhyrje mė shumė se gjatė gjithė vitit. Kjo, sepse edhe stinėt e ftohta janė ideale pėr zhvillimin e njė operacioni, pasi dielli dhe i nxehti ndikojnė nė ėnjten e tyre". Njė biznes i tillė sot "njeh" dy tipa klientelash: ajo qė vendos qė mė pėrpara pėr t‘u paraqitur nė festėn e Vitit tė Ri me njė dekolte, duke i befasuar tė gjithė dhe ajo qė pėrfiton nga festat pėr tė kryer ndėrhyrjet, duke u treguar miqve se kanė qenė me pushime nė Londėr ose nė Moskė, vende nga tė cilat mund tė kthehesh edhe pa njė trup tė nxirė. Zonjushat e grupit tė parė, ato qė kėrkojnė tė shkėlqejnė pėr festa, duket se janė organizuar tashmė. Mė 18 dhjetor Sharon Stone do tė jetė nė Londėr te Mark Lens, specialist i trajtimeve me laser nė fytyrė, ku njė mijė euro kushton seanca qė ngroh qelizat nėnlėkurė, duke i stimuluar tė prodhojnė mė shumė kolagjen. "Kjo lloj mėnyre quhet titan dhe ėshtė njė mėnyrė natyrale e tė trajtuarit tė lėkurės.

Nuk injekton asgjė dhe nuk ekziston asnjė rrezik pėr alergji", tregon profesori Lens. Nga ana tjetėr, edhe Nicole Kidman ia ka bėrė vetes dhuratėn e Krishtlindjeve: "Do tė shkojė nė Paris te Lenda Meredith, eksperte nė pėrdorimin e "terapisė sė oksigjenit", vend ku shkojnė edhe Maddona, Brad Pitt dhe Meg Rayan. Pėrmes njė aparati tė vogėl qė vendoset nė fytyrė, bėhet i mundur veprimi i oksigjenit nė thellėsi, pasi ėshtė bėrė njė pastrim i kujdesshėm i lėkurės". Por ndėrsa Nichol Ritchie pas daljes nga spitali po kėrkon njė trajtim magjik kundėr njollave tė lėkurės, Paris Hilton duket se do t‘i kalojė festat nė njė formė perfekte: "Po kujdesem shumė dhe pėr lėkurėn po bėj trajtime me acid joluronik dhe kokteil vitaminash. Pėr trupin, mesazhe dy herė nė javė dhe njė trajtim dizintoksikues me bazė algash". Paksa e njėjtė edhe filozofia e "bodychance", me tė cilėn "torturohet" ylli i popit, Britney Spears, qė duket se pas ndarjes me bashkėshortin kėrkon tė jetė nė formė perfekte pėr festa. "Lyhem e tėra me baltėra dhe kripė dhe mbulohem me njė letėr transparente derisa tė bėhem me djersė dhe pastaj pastrohem".

Ajo ėshtė edhe njė fanse e "dritave pulsuese" qė mund tė vendosen nė fytyrė pėr tė stimuluar kolagjenin. Kostoja? Jo pak. Rreth 10000 euro seanca. Nė fakt, nė Londėr, Paris apo Barcelonė, ndryshe nga Italia apo Gjermania, qendrat estetike janė mė tė rralla dhe me ēmime sigurisht mė tė kripura. Madje, tani nė prag festash duket se njė "biznes" i tillė ka arritur kulmin. Te "Vip Salon", nė qendėr tė Londrės, njė prerje flokėsh kushton 500 euro, ndėrsa njė seancė pėr trajtimin e trupit dhe lėkurės shkon deri te dhjetėmijė e pesėqind euro. "Fundi i vitit duket se vė nė lėvizje te tė gjitha gratė njė mekanizėm psikologjik pėr t‘i kushtuar mė shumė rėndėsi pamjes, nė mėnyrė qė ta pėrballojnė vitin tjetėr me mė shumė forcė", tregon Jonathan Adams, estetit dhe parukier i "Vip Salon". Me pak fjalė, kirurgu, ashtu si plaku i Vitit tė Ri nėn pemė, tė bėn qė tė gjesh tendencat mė tė fundit: nga trajtimet qė veprojnė mbi heqjet e dhjamėrave nė kėmbė, rreth 5 mijė euro seanca, te terapisti i qerpikėve, e reja e fundit nga Los Angelos e deri te heqja e lėkurės sė varur tė gjunjėve.

Por nė tendencat e fundit, pėrveē trajtimeve estetike, ėshtė futur nė modė edhe zbardhja e dhėmbėve me laser (rreth 800 euro, seanca me njė efekt qė zgjat thuajse pesė vjet). Gratė nuk njohin pikėrisht asnjė kufi pėrballė idesė pėr tė qenė e bukur nė prag tė festave tė fundvitit. "Dhėmbėt i duan tė bardhė si rruaza", tregon Marsia Zhadino, drejtoreshė e qendrės estetike BSF nė Paris. Por pėrveē dhėmbėve, sot mund tė bėsh perfekte edhe kėmbėt dhe mollėzat. Dhe defekti fizik ėshtė vėrtet mėkat. "Rruga pėr t‘i ribėrė ėshtė "pjellė" e demokracisė sė bukurisė, reklamės dhe konsumit. Sot, nėse nuk je e bukur, ėshtė faji yt dhe dhurata estetike qė i bėn vetes duket sikur tė heq ndjenjėn e fajit", tregon autori i pėrmbledhjes me ese, "Premtimet e bukurisė". Por ka edhe nga ato qė pėr bukurinė nuk ndalen para asgjėje. "Do tė shkoj nė Himalaje, ku do t‘u nėnshtrohem trajtimeve me barėra dhe vajra tropikalė", thotė Ivanka Trump. Nga ana tjetėr, edhe stilistja e famshme, Krizia, i ka shtuar vajtjet tek estetisti nė kėtė periudhė. "Pėr festa duhet tė jem plotėsisht nė formė, ndaj tani po bėj vetėm njė masazh nė javė. Nė dhjetor, takimet me estetistin do tė jenė mė tė shpeshta", tregon ajo. 
Identifikuar

·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠· ...Cosa faresti al posto mio, se ogni pensiero fossi io??!!...·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠·
       
http://www.youtube.com/watch?v=y5DzX6foKbQ

http://www.youtube.com/watch?v=SzEKYu4sF4Q&feature=related
Madam Butterfly
SuperGirl!...
Moderator
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 15053


Lost inside your love!

Respekt: +7

Profili
« Pergjigju #55 : 18/12/07, 21:09 »
0

Ēili, ēile dollapinKa kaq shumė veshje dhe aksesorė, sa as ajo nuk di tė bėjė njė inventar tė saktė. Ama nuk pėrton aspak tė pozojė me mė tė preferuarat e saj, Dhe tė tregojė zgjedhjet e sezonit tė ri tė dimrit. Shumė tė ndryshme nga ato qė jemi mėsuar t’ia shohim nė skenė. Sepse vajza e spektakleve pėlqen elegancėn. Nuk e dinit? As ne 
Nėse i kėrkon qė tė tė nxjerrė rrobat, kėpucėt, aksesorėt pėr t’i fotografuar, kjo do tė ishte gjėja mė e thjeshtė pėr kėdo tjetėr, vetėm pėr Ēiljetėn jo. Dhe kjo nuk ndodh sepse nuk ka dėshirė, por sepse do tė ishte njė lodhje e vėrtetė zbrazja e rreth tetėdhjetė kutive me kėpucė e sandale, shkarkimi i dhjetėra varėseve me rroba, zbrazja e po aq kutive plot me aksesorė. Nė shtėpinė e Ēiljeta Xhilagės vetėm veshjet nuk mund tė numėrohen. Vetėm dje ka blerė dy pallto, dy funde, njė kostum, dy xhaketa… Sezoni i ri sapo ka trokitur dhe kjo pėr tė do tė thotė blerje dhe vetėm blerje. Tė veshė rrobat e sezonit tė kaluar? Kjo nuk mund tė ndodhė. E meqė Ēiljetės i pėlqen qė pėr ēdo stinė tė pasurojė gardėrobėn me veshje tė reja, pėrfundimi s’mund tė jetė gjė tjetėr veēse njė pushtim kokė e kėmbė i shtėpisė ku ajo jeton bashkė me prindėrit. Rafte tė mėdhenj plot me veshje e kėpucė i pėrkasin vetėm asaj.Nuk ėshtė nga ato qė lėnė kokėn pas modės. Nuk e gjen thuajse kurrė duke shfletuar revista pėr tė parė tendencat mė tė fundit tė sezoneve tė modės. As duke pyetur poshtė e pėrpjetė se ē’ngjyrė ėshtė kėtė vjeshtė nė modė, si kanė ndryshuar prerjet e fustaneve, ē’modele kėpucėsh kanė pagėzuar stilistėt. Nė gardėrobėn e Ēiljetės ligji bėhet vetėm prej saj. Moda ėshtė ajo qė i shkon dhe pikė. “Nuk ndikohem nga tendencat e modės. Pėr mua, ajo qė mė pėrshtatet dhe mė shkon ėshtė moda mė e mirė. Sigurisht qė ka elementė qė mė tundojnė, por jo tė mė prishin mendjen deri nė atė pikė sa tė vesh edhe gjėra qė nuk mė kanė pėlqyer kurrė”. Nė fakt kjo ėshtė e vėrtetė. Mund ta dėshmojė kushdo qė e ka parė tė paktėn njėherė nė skenė, tė paktėn njėherė nėpėr evenimentet e kryeqytetit apo qoftė edhe nė rrugė. Pėr tė, kėto janė moment e qė ndryshojnė shumė nga njėra-tjetra dhe detyrimisht veshja qė i pėrket njėrės nuk ngjan me tjetrėn. “Veshja pėr mua ėshtė njė nga gjėrat mė tė rėndėsishme, prandaj nuk mund ta lė jashtė vėmendjes pėr asnjė moment. I jap ēdo rasti rėndėsinė e duhur, prandaj gjatė ditės jam mė sė shumti e veshur shumė thjesht, kurse nė skenė gjithēka ndryshon”.


 
E pėrditshmja

Mos u ēudisni, por gjatė paraditeve Ēiljeta u dorėzohet pa kushte xhinseve dhe atleteve, streēeve apo tutave, qė e bėjnė 100 pėr qind sportive. Njė grim i lehtė, flokėt mė sė shumti tė mbledhura dhe ndonjė aksesor shumė i thjeshtė. Takat e larta dhe veshjet e rėnduara nuk kanė fatin t’i qėndrojnė nė trup nė pėrditshmėrinė e saj. I pėlqen mė shumė qė tė ndihet rehat dhe pėrveē kėsaj di ta ndajė mirė njė ditė tė zakonshme nga njė rast i veēantė. Pėr tė mos folur pastaj pėr skenėn.Skena

Kėtu pamja ndryshon me 360 gradė. Ekstravagancė me shumicė dhe njė guxim qė rrallė e provojnė vajzat e skenės. Por me Ēiljetėn ndryshon puna. Sepse tė qenit goditėse ėshtė njė nga armėt e saj mė tė forta, qė nuk ngurron ta pėrdorė sidomos nė skenė. Ėshtė vendi qė i lejon tė gjitha: transparencėn, shkėlqimin, ekzibicionizmin… Ua lė nė dorė mė sė shumti stilistėve imazhin e skenės. Dhe ata, duke i njohur mirė shijet e saj, i shtrohen punės pėr tė krijuar ca veshje tunduese, qė  nuk ndodh t’i porosisė tjetėr klient veē saj.

 
Mbrėmja

Nė gardėrobėn e Ēiljetės, krahas bluzave tė tylta, minifundeve, gurėve e teminave, ka edhe kostume serioze, tė mbėrthyera deti nė grykė, pantallona e pallto deri nė fund tė kėmbėve. Ėshtė momenti kur Ēiljeta ia lė vendin finesės dhe sensuales. “Nė pėrgjithėsi ky ėshtė stili im i vėrtetė, pavarėsisht se nė skenė jam shumė ekstravagante”. Por sigurisht gjithēka e pėrshtatur sipas natyrės sė saj, qė nuk mund tė bėjė dot pa copat goditėse, ngjyrat qė bien nė sy, modelet joshėse.

Pėr sezonin e ri i ka marrė masat: dizenjo “animal print”, ngjyrė e kuqe dhe e zezė, detaje tė arta dhe kombinime peliēesh. Nuk ka shumė qė ka shijuar shopping-un e radhės. Dhe sigurisht ka harxhuar jo pak para. “Nė pėrgjithėsi mė ndodh qė tė harxhoj vėrtet shumė pėr veshjen time. Nuk mund tė rri dot pa blerė kėpucė dhe sandale. Janė tė preferuarat e mia”. E duket se ėshtė vėrtet kėshtu. Janė tė tė gjitha llojeve: elegante, chic, sportive, ekstravagante, me lule, me gurė, me rripa dhe tė tė gjitha ngjyrave, duke filluar qė nga mė tė ēmendurat e deri tek ato mė seriozet. E nėse mes atij ylberi nuk ėshtė e vėshtirė tė kuptosh se cilat janė ngjyrat e saj tė preferuara: e zeza, e florinjta, e kuqja, e bardha. Ashtu siē nuk ėshtė aspak e vėshtirė pėr tė kuptuar se e ke prekur nė pikėn e saj mė tė dobėt: veshja. E kur vjen puna kėtu, ajo ėshtė gati tė pozojė me orė tė tėra para aparatit, tė provojė tė gjitha veshjet, tė performojė me ide tė ēmendura dhe tė provojė tė zbrazė varėset e rrobave dhe kutitė e kėpucėve. Ndonėse kjo ėshtė nuk ėshtė aspak e lehtė.

 
Identifikuar

·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠· ...Cosa faresti al posto mio, se ogni pensiero fossi io??!!...·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠·
       
http://www.youtube.com/watch?v=y5DzX6foKbQ

http://www.youtube.com/watch?v=SzEKYu4sF4Q&feature=related
SHOKU TARRAS HOXHE EFENDIU I DALLAVEREXHINJVE
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 905


E DUA SHQIPERIN SI SHQIPTARI AMERIKEN

Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #56 : 26/12/07, 10:10 »
0

KUJDES FJALORIN

EDITOI DJ DIAMANT
« Ndryshimi I Fundit: 26/12/07, 13:01 nga dj diamant » Identifikuar

CA DO LLOJ SEMUNJE TE KENI EJAJUNI TU KENOJ TARRASI SE JU YSHTIM SIPAS MODELIT AFGAN
dj diamant
Vizitor
« Pergjigju #57 : 28/12/07, 12:12 »
0

Jackson ėshtė martuar me dadon e fėmijėve tė tij


Kėngėtari kontrovers, Michael Jackson, mė herėt gjatė kėtij viti ėshtė martuar fshehurazi me dadon e fėmijėve tė tij, kanė bėrė tė ditur mediat amerikane. Pėrkundėr mohimit tė kėtij lajmi nga ekipi i yllit tė muzikės pop, gazeta “America s National Enquirer” madje ka siguruar edhe kopjen e njė dokumenti pronėsor, ku Jackson ka shkruar se ėshtė i martuar. Sipas njė burimi tė afėrt me mbretin e muzikės pop, Jackson ėshtė martuar me 40-vjeēaren, Grace Rwaramba, nė Las Vegas nė muajt a parė tė kėtij viti. "Grace ėshtė njė nga miqtė e tij mė tė mirė. Ajo ėshtė njė nga personat e rrallė qė i ka qėndruar afėr, pėrkundėr problemeve tė shumta me tė cilat ėshtė ballafaquar – pėrfshirė kėtu edhe gjykimin pėr ngacmim seksual tė fėmijėve, nė vitin 2005”, ka thėnė ky burim pėr “Enquirer”. Nėse ky pohim del i vėrtetė, atėherė kjo ėshtė martesa e tretė e Jacksonit. Mė herėt, ai ka qenė i martuar me Debbie Rowe dhe Lisa Marie Presley.
Identifikuar
dj diamant
Vizitor
« Pergjigju #58 : 28/12/07, 12:12 »
0

Ofertė 1 milion $ nga Playboy pėr Pamelėn e Richardsin

Shoqet Pamela Anderson dhe Denise Richards janė duke marrė parasysh njė ofertė njė milion dollarėshe pėr tė pozuar lakuriq nė numrin e radhės tė revistės Playboy. Tė dy biondet janė zhveshur pėr revistėn e meshkujve nė tė kaluarėn, dhe tani shefi i Playboyt, Hugh Hefner, dėshiron qė aktoret tė bashkohen pėr publikimin e muajit janar 2008. "As Pam e as Denise nuk kanė pranuar ende, por janė duke e marrė ofertėn seriozisht parasysh", ka thėnė njė burim pėr revistėn Globe. Anderson ėshtė paraqitur lakuriq nė Playboy nė numrin rekord prej 12 herėsh, derisa Richards ėshtė zhveshur vetėm njė herė, pėr publikimin e dhjetorit tė vitit 2004. Pam e Denise janė bėrė mikesha gjatė xhirimeve tė komedisė, Blonde & Blonder, nė Kanadė gjatė vitit tė kaluar.
Identifikuar
dj diamant
Vizitor
« Pergjigju #59 : 28/12/07, 12:12 »
0

Mel C e inatosur me thashethemet qė e cilėsojnė atė lezbike


Melanie Chisholm, anėtarja e grupit tė vajzave britanike, Spice Girls, ka zbrazur inatin e saj, pasi ėshtė cilėsuar si lezbike. Kėngėtarja 33-vjeēare, pas ndarjes sė grupit, nė vitin 2001, kishte shtuar pak peshė dhe kishte prerė flokėt e saj. Ajo ishte pėrcjellė nga thashethemet e shumta qė thoshin se kishte pasur njė aferė me asistenten e saj. Por, ylli qė ėshtė duke kaluar qė pesė vjet me Thomas Starrin, kėmbėngul qė bėhet fjalė pėr tallje pakripė. "Fillimisht mė ka bėrė tė qeshem sepse nuk ishte diē qė mė kishte shkuar ndonjėherė nė mend. Mė vonė filloi tė mė nervozojė kur mendova, sepse i kam flokėt e shkurtra dhe kam bukur do muskuj me tatuazhe, a jam unė njė lezbike stereotipe? " ka thėnė ajo pėr revistėn britanike, Cosmopolitan. Megjithatė ajo pranon se thashethemet nė tė vėrtetė kanė qenė me pėrfitim pėr karrierėn e saj solo. "Nuk mendoj qė mė kanė bėrė ndonjė dėm nė karrierė”, ka pėrfunduar ajo.
Identifikuar
dj diamant
Vizitor
« Pergjigju #60 : 28/12/07, 12:12 »
0

Gjykatėsi ia ndalon Britneyt t i vizitojė fėmijėt e saj

Britney Spears tani mė nuk mund as t i vizitojė fėmijėt e saj. Ylli i muzikės pop mund tė mos i sheh mė dy djemtė e saj, tė cilėt janė nėn pėrkujdesjen e ish-bashkėshortit tė saj, Kevin Federline, derisa ajo t i bindet urdhrit tė gjykatės, ka vendosur prokurori i lartė i Los Angelesit, Scott Gordon. Vendimi i cili u morr tė mėrkurėn, nuk pėrcakton cilat urdhra i ka shpėrfillur Spears. Njė dėgjim nė lidhje me rastin ėshtė pėrcaktuar pėr datėn 26 tetor. Edhe nė ta kaluarėn, Gordon ka qortuar Spearsin pėr mosbindjen e saj ndaj urdhrave gjyqėsore, duke thėnė vazhdimisht se ajo ka humbur pėrkujdesjen ndaj fėmijėve si rezultat i vendimeve tė saja. Nė mes tjerash, Gordon kishte urdhėruar qė ajo tė testohet ēdo javė pėr konsumim tė mundshėm tė drogės, duke thėnė se Spears vazhdimisht ishte pėrfshirė nė "pėrdorim tė zakonshėm dhe tė shpeshtė tė substancave tė kontrolluara dhe alkoolit". Qė prej vendimit tė fundit tė gjykatės, asaj nuk i lejohej tė jetė afėr fėmijėve tė saj pa njė kėshilltar tė pranishėm, tė pėrcaktuar nga gjykata.
Identifikuar
Madam Butterfly
SuperGirl!...
Moderator
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 15053


Lost inside your love!

Respekt: +7

Profili
« Pergjigju #61 : 29/12/07, 12:12 »
0

Inva Mula ngre siparin operistik nė TorinoXhilda e Inva Mulės hap sezonin e ri operistik nė Torino. Nėn drejtimin e Giancarlo Cobellit dhe Renato Palumbos, vjen nė skenėn e Torinos mė 16 janar njė nga tre operat e famshme tė Giuseppe Verdit, "Rigoletto" e cila do tė ketė plot 14 shfaqje. 
Nė rolin e Xhildės sė bukur dhe fatkeqe interpreton sopranoja Inva Mula. "E bukur, tėrheqėse, njė bijė arti, e ngjitur nė skenė qė nė moshė tė re dhe qė ka arritur tė interpretojė nė skenat botėrore mė prestigjioze", - konsiderohet Inva Mula nga drejtuesit e teatrit torinez.

Mula do tė ketė pėrkrah, baritoni Roberto Frontale me tė cilin kėndon sėrish 8 vjet pas rivėnies sė fundit dhe qė konsiderohet si njė nga baritonėt mė tė mirė tė brezit tė tij. Frontale interpreton nė rolin e lolos Rigoleto.

Kėngėtarė tė tjerė janė tenori Roberto Sacca nė rolin e Dukės sė Mantovės, Riccardo Zanellato, Rossana Rinaldi, Sandra Pacheco Quinterno, Andrea Patucelli, Roberto Accurso, Antonio Feltracco e Francesco Musinu. Orkestra do tė drejtohet nga Renato Palumbo, mjeshtėr i repertorit melodramatik italian. Shfaqja e parė Opera do tė ngjitet nė skenėn torineze deri nė datėn 3 shkurt.
 
Identifikuar

·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠· ...Cosa faresti al posto mio, se ogni pensiero fossi io??!!...·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠·
       
http://www.youtube.com/watch?v=y5DzX6foKbQ

http://www.youtube.com/watch?v=SzEKYu4sF4Q&feature=related
neril
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 4870


Proud to be me!!!!!

Respekt: +4

Profili
« Pergjigju #62 : 08/01/08, 10:10 »
0

Refaeli, supermodelja ndihet e shemtuar

Edhe pse ajo radhitet nder femrat me te bukura ne planet, ajo serish komenton kur ndjehet e shemtuar. Modelja e Victoria`s Secret Bar Rafaeli, e cila ka rinisur lidhjen me aktorin Leonardo Di Caprio, thote se shpesh ka dite jo aq te mira ashtu si cdo femer tjeter.
``Shpesh mendoj se jam e shemtuar. Edhe une jam nje qenie normale humane dhe jam femer. Prandaj po, ka dite kur zgjohem dhe shoh veten ne pasqyre dhe them, ` Zot, dukem shume keq sot, si edhe floket`` ka thene bukuroshja izraelite. Bar, 22 vjecare, po ashtu ka zbuluar se ajop preferon te perqendrohet me shume ne `` bukurine e brendshme``, kur nuk ka angazhime te tjera profesionale.
Identifikuar

...........xXx............
neril
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 4870


Proud to be me!!!!!

Respekt: +4

Profili
« Pergjigju #63 : 08/01/08, 10:10 »
0


Aniston kerkon dhurues sperme


Jennifer Aniston thuhet se deshiron te filloje familje dhe se eshte ne kerkim te nje shoku me kualitete te mira, I cili do t`I dhuronte sperme. `` Derisa koha e saj biologjike po troket tashme, Jennifer po llogarit kualitetet e te  gjithe shokeve te saj dhe se shpejti do te marre vendimin se cili prej tyre eshte dhuruesi me I mire I sperms. Pamja, inteligjenca dhe personaliteti jane qe te gjitha ne kete kalkulim`` ka thene nje burim I afert me aktoren por qe eshte pranuar edhe nga vete Aniston.
 Ne mesin e personave te mundshem, perfshihen edhe I dashuri actual Lewis, si dhe ish I dashurit, modeli britanik Paul Sculfor dhe aktori Vince Vaughn.
Identifikuar

...........xXx............
neril
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 4870


Proud to be me!!!!!

Respekt: +4

Profili
« Pergjigju #64 : 08/01/08, 10:10 »
0

Kthen cekun prej 185 mije dollaresh

Reggie Damone pasi ka gjetur nje cek me vlere prej 185.000 dollaresh ka kthyer ate menjehere. Shperblim ka marre vetem 50 dollare amerikane. Demone I cili kishte nevoje te shenonte nje numer ne kabinen telefonike mori letren e pare qe pa dhe per ironi te fatit ishte zarfi me cekun. Demone,I cili merr ndihme per te punesuarit me te ardhura te vogla dhe punon ne McDonalds, ka thene se ne asnje moment nuk I ka shkuar ne mendje te mbante cekun.
Identifikuar

...........xXx............
Madam Butterfly
SuperGirl!...
Moderator
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 15053


Lost inside your love!

Respekt: +7

Profili
« Pergjigju #65 : 12/01/08, 18:06 »
0

Yjet e Hollivudit nė paradė pėr publikun shqiptarMe ritmet e filmave tė Hollivudit. Aktorė tė njohur, nga ata qė vazhdojnė ti rezistojnė kinemasė, por edhe yje tė rinj, tė lakmuar nė botėn kinematografike, i ofrohen publikut shqiptar. Nė njė kalendar tė gjysmės sė parė tė vitit, kinema "Millenium 2" prezanton njė sėrė filmash, prodhime tė fundit tė Hollivudin e ndonjėherė edhe premiera tė njėkohshme me ato botėroret.
Janė 22 tituj, nė zhanret qė nisin nga komedia, drama, aksioni e deri te filmat horror, qė do tė shfaqen nė ekranin e madh. Histori, trillime, aktrim, fantazi, deri nė skutat ku mendjes njerėzore nuk i qėllon tė ndodhė nė pėrditshmėri. Pas kėtyre realizimeve qėndrojnė emra tė njohur regjisorėsh, pretendentė dhe konkurrues tė fortė nė kinematografinė botėrore, qėndrojnė shpenzime marramendėse dollarėsh dhe aktorė qė stampojnė yjet nė bulevardin hollivudian. Nicole Kidman, Daniel Craig, Jack Nicholson, Morgan Freeman, Cate Blanchet, Will Smith, Keira Knightley, Tom Hanks, Julia Roberts, Johnny Depp, Angeline Jolie, Casey Affleck, Meg Ryan, Reese Witherspoon, Meryl Streep etj, do tė jenė shumė afėr publikut shqiptar nė prodhimet mė tė fundit tė tyre. Nė fakt, kjo kthehet nė njė fenomen tė tė ecurit paralelisht me atė qė ndodh nėpėr botė. Pak vite mė parė ishte shumė e vėshtirė tė mendoje se gjithė bujėn e njė filmi ta provoje nė kohėn reale qė ndodhte. Kjo ishte mė tepėr njė ndjenjė qė merrej nėpėrmjet kronikave televizive dhe arrinte pak vonė nė ekranin e madh. Atėherė kur nė botėn e madhe "grindjet" kanė filluar pėr njė tjetėr film.
 
Filmat

Mjaft tė diskutuar, tė kritikuar e qė kanė ngjallur debate. Kjo ėshtė parada e 22 filmave qė do tė shfaqen nė gjysmėn e parė tė vitit nė "Millenium 2". "The brave one" ėshtė i pari nė kėtė renditje suksesesh hollivudiane. Drama e vlerėsuar mjaft mirė nga kritika, sjell aktoren Jodie Foster nė njė interpretim tė veēantė e qė ndėrkohė vazhdon tė shfaqet. "Elizabeth, the golden age", njė prodhim historiko-biografik mjaft i pėrfolur nė showbiz-e, sidomos pėr interpretimin e aktores Cate Blanchet, por edhe tė aktorėve tė njohur, Geoffrey Rush dhe Clive Owen, ėshtė fare pranė premierės sė tij shqiptare tė parashikuar nė muajin janar. Kontrata ėshtė pėrfunduar me dramėn "The Golden Compass", ku protagoniste ėshtė aktorja Nicole Kidman (ndaj sė cilės ėshtė kthyer vėmendja pėr shtatzėninė aq shumė tė pėrfolur) dhe Daniel Craig, qė deri tani ka marrė tetė nominime pėr ēmime nga "Broadcast Film Critic Assossiation Awards", "Satellite Awards" dhe London Critic Circle Awards". Jack Nicholson dhe Morgan Freeman vijnė me filmin "Bucket list" (aventurė, komedi), qė do tė shfaqet premierė mė 11 janar nė SHBA. Njė tjetėr film qė do tė shfaqet do tė sjellė nė ekran rolin mė tė ri tė aktorit tė njohur Will Smith nė "I am legend", shfaqur premierė mė 14 dhjetor nė SHBA.

Golden Globe

Shtatė nga 22 filmat qė do t'i prezantohen publikut shqiptar kandidojnė pėr ēmimet "Golden Globe" qė do tė ndahen gjatė njė konference pėr shtyp, tė dielėn mė 13 janar. Drama "Atonement" numėron 7 nominime pėr Golden Globe, drama biografike "Charlie Wilson's War" ka 5 nominime pėr kėtė ēmim. Njė tjetėr film qė do tė shfaqet nė "Millenim 2", muzikali triller "Sweeney Todd", nominon pėr 4 "Golden Globe", ndėrsa "The Assassination of Jessie James" (biografi, krim drame) nominon pėr 1 "Golden Globe" pėr aktorin mė tė mirė joprotagonist, Casey Affleck. "Elizabeth, The Golden Age" ka njė nominim me aktoren mė tė mirė Cate Blanchet e po ashtu me Jodie Foster nominon edhe filmi "The Brave One", qė aktualisht shfaqet nė kryeqytet. Angelina Jolie me "A Mighty Heart", ėshtė gjithashtu e nominuar pėr aktoren mė tė mirė. Tė gjithė kėto filma prezantojnė tė gjitha gjinitė para publikut. Komedi, romanca dhe aventura, drama dhe triller do tė jetė gjithė produkti mė i sukseshėm i kinematografisė i vitit qė shkoi dhe 2008-ės qė sapo ka filluar.

Identifikuar

·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠· ...Cosa faresti al posto mio, se ogni pensiero fossi io??!!...·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠·
       
http://www.youtube.com/watch?v=y5DzX6foKbQ

http://www.youtube.com/watch?v=SzEKYu4sF4Q&feature=related
Madam Butterfly
SuperGirl!...
Moderator
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 15053


Lost inside your love!

Respekt: +7

Profili
« Pergjigju #66 : 12/01/08, 18:06 »
0

Pendimi i XhemitNese do ti jepnin nje shans te dyte per tia nisur edhe nje here nga fillimi karrieren televizive, Xhemi Shehu nuk do te kishte pranuar me kurre te behej Velina e “Fiks Fare”. Eshte penduar per gjithcka ka bere me pare. Ndaj, tani po perpiqet te realizoje gjera me serioze. Te cilat ajo na i zbulon ne kete interviste. 
Xhemi Shehun, bukuroshen qe u be sa hap e mbyll syte e famshme, prej Top Channel-it, e qe me pas do te shfaqej dhe ne ekranet italiane, tani nuk ke me asnje shans ta shikosh ne ndonje spektakel a emision televiziv. Duket se ka hequr dore nga jeta prej veline, qe bente dikur. Ndaj me shume se neper studiot televizive apo kafenete luksoze te Tiranes tani e gjen ne mjediset e Universitetit Evropian te Tiranes.

E pa trukuar dhe e veshur sportive, kalon oret duke ndjekur me kujdes leksionet e seminaret e duke lexuar ne biblioteken e shkolles. Tashme eshte e bindur t’i perfundoje studimet e te mund ta marre me ne fund nje diplome, ndersa kjo eshte e treta here qe nis universitetin.

Nderkaq, jashte mureve te atij universiteti e larg orareve te mesimit, i kushton gjithe kohen e nevojshme te dashurit te saj, Visit. Asgje me shume se kaq? Lexoni intervisten qe Xhemi ka dhene per “Koha VIP”, qe te zbuloni dicka me shume se kaq.

Si shkon nje dite e jotja tani?

Pas zgjimit me shume zor ne mengjes, duke rrezikuar oret e para te mesimit, marr mungesa (aty ku me lejohet) gjithmone ne oret e para. I jam rikthyer jetes normale, pa makijazh, me nje ndjenje pertacie per t’u kujdesur per veten. Pjesa me e madhe e dites kalon ne auditor, biblioteke, kafet perreth universitetit dhe shtepi. Kam hequr dore edhe nga palestra dhe pak kohe ne darke ja kushtoj shokut. Asgje me shume se kaq! Ky eshte rituali im i tanishem.

Ritual qe duket se eshte kryekeput ndryshe nga atehere kur angazhimi yt ishte televizioni, spektaklet... A ndjehesh me mire keshtu?

Ne fillimet e daljes sime ne ekran, kam qene ne universitet, studioja anglisht dhe kur nisa te dilja te “Fiks Fare” nuk mundesha t’i ndiqja te dyja, pasi ishin ne te njejtin orar, ndaj edhe zgjodha te lija shkollen, me mendimin se do ta rifilloja. Por, puna ndoqi punen dhe kurre s’u bera mbare te mbaroja nje shkolle. Me pas, mora vendimin per te shkuar ne Itali, por edhe atje ose do te punoja, ose do te studioja, te dyja nuk mund te shkonin ne asnje menyre. U ktheva per te qene serish ne “Portokalli”, qe per arsye te ndryshme nuk munda te jem dhe vendosa te provoja te beja edhe shkollen. S’di te them fatmiresisht apo jo qe nuk jam ne “Portokalli”, pasi vetem keshtu po i kushtohem shkolles teresisht, se ndryshe do te me mbeste pergjysme edhe kjo tentative e trete per t’u diplomuar. Po ka shkuar vone duke u marre vetem me pune e jo me shkolle, tani dua ta perfundoj.

Kur ti u largove ne Itali, u thuren shume thashethemet per te shpjeguar arsyet e ikjes tende. Ne fakt, c’ndodhi realisht?

Isha e lodhur dhe doja te ndryshoja ambient. Kisha kohe qe doja te shkoja ne Itali, thjesht prita te largohesha me vize studenti dhe te qendroja deri ne perfundimin e studimeve. Edhe nga ana profesionale, ne fillim shkoi mire gjithcka. Beja fotomodelen, nje pune e veshtire kjo, por ja qe e bera. Do te filloja edhe tek emisioni “Ciao Darvin”, i Paplo Bonolis, qe po transmetohet aktualisht. Audicionin e fitova qe ne prillin e vitit te shkuar, por xhirimet ishin ne tetor-nentor dhe une humbisja dy muaj nga shkolla. Kete here vendosa te mos e le shkollen pas dore. Atje kisha pune te perkohshme dhe shkollen s’po e frekuentoja sic duhej, e nese do te qendroja atje, nuk kisha asgje te sigurt. Kuptova qe Italia nuk ishte per mua dhe kaq. Ndjehem mire me kete zgjedhje qe kam bere tani. Pash se si funksiononte atje televizioni. Kriteret per te qene ne ekran si prezantuese atje jane kryekeput te ndryshme nga ketu. Te kalosh me pare nga shefat, nuk ben per mua, ndaj edhe jam ketu, e kenaqur!

Po atyre qe s’ju ke kthyer pergjigje per thashethemet, c’do u thuash?

Te gjithe ata qe folen, vete i hapen thashethemet e vete i mbyllen. S’kam nder mend t’i jap me shume rendesi asaj cka nuk ka vertet rendesi per mua.

Ne Itali bere per pak kohe fotomodelen. A do te pranoje te pozoje nudo?

Jo! Me kane propozuar te pozoja per revisten “Fox Women”, me nje foto nudo vetem te pjesa e gjoksit, qe do te vihej ne kopertine, ndersa ne brendesi do te botohej CV-ja ime. Ishe reviste per ato femra qe kerkonin te lancoheshin dhe qe shkonte gjithandej. Une s’e pranova, vetem sepse nuk e ndjeja se doja ta beja nje gje te tille. As kam per ta bere kurre! Mua me duket shume vulgare.

U shfaqe per te paren here te “Fiks Fare”, si u gjende aty?

Kur kam filluar une te dal te “Fiksi” ishte ndryshe, pasi nuk dilnin vajza me shumice, sic po shohim sot. Prinderit me kundershtuan shume, dhe as vet s’e di se si perfundova duke ua mbushur mendjen. Them se ata nuk i zhgenjeva, por e them me bindje qe une jam zhgenjyer. Po te kthehesha pas, nuk do e beja serish te njejten gje! Une s’e dija se cfare do ndodhte, sepse po ta dija... Por ishte ai qejfi i adoleshentes per te dale ne ekran! S’kisha kohe as per te menduar, me kapi entuziazmi i momentit.

Pa “Fiks Fare” nuk do te kishte emisione te tjera...

Jam penduar njesoj, dhe pse jam e ndergjegjshme se pa ate s’do te kishte asnje prej emisioneve te tjera me pas ne ekran. Por, edhe duke e ditur kete, serish s’do e beja, natyrisht nese do kisha pjekurine e sotme. Nje gje eshte e sigurt, nese do kisha trute qe kam tani s’do e kisha bere Velinen te “Fiks”-i.

Lidhja jote me Visin u be publike, krejt pa dashje, kur dolen fotot e para te paparaceve qe ju kishin ndjekur. A ishe e pergatitur per kete?

Po, gjithcka nisi kur doli nje foto e imja dhe te jem e sinqerte m’u duk vetja “e shitur”, sepse informacioni doli nga nje shoqe e Visit. Nuk isha fare e pergatitur, pasi, si cdo njeri ne hapat e tij te pare, nuk eshte gati t’ia tregoje te gjitheve lidhjen e tij intime. Me pas dolen fotot ne Voskopoje, ku ishim te dy. S’dua qe jeta personale e dikujt te trajtohet pa pike pergjegjesie, pasi te gjithe kemi familje dhe keto jane ceshtje delikate. S’i intereson askujt se me ke shoqerohem une, po jane thashetheme qe te gjithe i bejne kafeve dhe une nuk ndjehem mire.

Ne gjithe keto kane folur te tjeret per lidhjen tuaj, ndersa ti pothuajse ke folur fare pak. Si shkon ne te vertete kjo marredhenie?

S’kam preferuar te flas asnjehere per jeten time private, pasi eshte dicka qe nuk dua te preket. Askujt nuk i intereson sa e lumtur eshte Xhemi. Por ajo eshte publike tani dhe une ju them se shkon shume mire dhe jam e lumtur me te, shpresoj per me mire.

Nuk i trembesh fejeses apo me tej?

Nuk i trembem asgjeje, perderisa mes nesh do te shkoje mire cdo gje.

Po Visi, si ndjehet kur flitet per ju?

Nuk dua dhe s’kam se si te flas ne emer te tij. As per mua dhe as per te nuk eshte aspak e kendshme, qe dicka e jona, shume intime te behet publike.

Xhemi dhe familja ne c’raporte jane?

Shume te mira. Me kane mbeshtetur, por edhe kundershtuar, por kemi mundur te gjejme kompromis, dhe jam shume e lumtur qe kam dy prinder te mrekullueshem. Puna qe kam bere deri tani nuk eshte e lehte, por ata kane ditur te me qendrojne prane dhe jam shume me fat per kete.

Festa e 25-vjetorit ne Mavrove

Kane mjaftuar ditet e pushimit nga shkolla per t’ju larguar zhurmes se Tiranes. Debora e pikes turistike te Mavroves qene edhe pushimet dimerore te Xhemi Shehut, ku ka kaluar edhe 4 janarin, diten e 25-vjetorit te lindjes, sigurisht perkrah Visit, te dashurit te saj. Ndersa festat e fundvitit i ka kaluar ne menyren me tradicionale te mundshme, deri ne mesnate ne shtepi, e me pas levizja e zakonshme ne ato vende argetimi qe ofron Tirana.
 
Identifikuar

·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠· ...Cosa faresti al posto mio, se ogni pensiero fossi io??!!...·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠·
       
http://www.youtube.com/watch?v=y5DzX6foKbQ

http://www.youtube.com/watch?v=SzEKYu4sF4Q&feature=related
..--..--..
Gjysem BalkanWebs
***
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 2361

**************************************************

Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #67 : 12/01/08, 18:06 »
0

Si duket Pendimi i Xhemit paska nodh se me paska pa mu me 6shtshen teme te lumturum moj Tiroce B
Identifikuar
Madam Butterfly
SuperGirl!...
Moderator
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 15053


Lost inside your love!

Respekt: +7

Profili
« Pergjigju #68 : 12/01/08, 19:07 »
0

Dhėndri sajon rrėmbimin qė tė mos martohetNjė biznesmen i pasur sajoi njė rrėmbim tė rremė vetėm qė tė mos martohej. Mediat tajlandeze e kanė quajtur dhėndri frikacak beqarin e pasur tajlandez, prindėrit e tė cilit e denoncuan rrėmbimin nė polici.
Njė biznesmen i pasur sajoi njė rrėmbim tė rremė vetėm qė tė mos martohej. Mediat tajlandeze e kanė quajtur "dhėndri frikacak" beqarin e pasur tajlandez, prindėrit e tė cilit e denoncuan rrėmbimin nė polici. Nėna dhe babai i Sutheep Sajjadev, njė 38-vjeēar sik qė menaxhon njė biznes tė suksesshėm tekstilesh nė Bangkok, shkuan tė shqetėsuar nė polici dhe u thanė se dyshonin se djalin ua kishin rrėmbyer. Automjeti "Toyoto Lexus" u gjend i braktisur tė nesėrmen, por me njolla gjaku, njė ēallmė tė grisur, me pjesėt e celularit tė thyer dhe njė shėnim ku shkruhej: "Ju i keni shkaktuar telashe familjes sonė, prandaj ne po marrim djalin tuaj". Policia nė Bangkok nuhati se diēka nuk shkonte tek historia e rrėmbimit tė supozuar kur analizat treguan se njollat e gjakut ishit tė njė kafshe, dhe jo gjak human. Ēėshtja u zgjidh ditėn e djeshme kur Sutheep u kthye nė shtėpi dhe mė vonė rrėfeu nė polici se e kishte sajuar rrėmbimin qė tė shmangte martesėn e sajuar qė prindėrit kishin organizuar. Policia po e vėzhgon 24 orė, pasi Sutheep ka nė plan ta lėndojė veten.

Ai ėshtė i vendosur tė mos martohet me nusen qė tė afėrmit i kanė zgjedhur. Komuniteti sik nė Bangkok merret me tregtinė e tekstileve prej shekujsh, por njihen si kokėfortė kur vjen puna tek martesa.

Hahahahahahaha...me shkriu ky Lajmi! Zgerdhihem
 
Identifikuar

·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠· ...Cosa faresti al posto mio, se ogni pensiero fossi io??!!...·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠·
       
http://www.youtube.com/watch?v=y5DzX6foKbQ

http://www.youtube.com/watch?v=SzEKYu4sF4Q&feature=related
neril
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 4870


Proud to be me!!!!!

Respekt: +4

Profili
« Pergjigju #69 : 13/01/08, 18:06 »
0

HAhahahahaahhahahahhahahaha kujt i thua hahahhaahhh
Identifikuar

...........xXx............
Madam Butterfly
SuperGirl!...
Moderator
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 15053


Lost inside your love!

Respekt: +7

Profili
« Pergjigju #70 : 14/01/08, 17:05 »
0

Hahahahahaha...kujt i thua motra! Zgerdhihem Gjuha :-*

Londra, "kryeqyteti i ri" i botės

 
Njė studim i fundit, shumė i detajuar, liston kryeqendrat mė tė rėndėsishme tė planetit. Londra ndodhet nė krye tė njėrit prej klasifikimeve mė serioze qė janė bėrė nė lidhje me kryeqytetet e botės, njė klasifikim qė e rendit atė tė parėn ndėr shumė qendra e metropole tė tjerė gjigantė pėr nga performanca ekonomike dhe kulturore. Pas muajsh tė tėrė kėrkimesh nė lidhje me statistika tė ndryshme tė popullsisė, tregjet financiare, tendencat e turizmit, transportin dhe tė dhėnat qė kanė tė bėjnė me sportin dhe artin, studimi arriti nė pėrfundimin se: Londra ėshtė kryeqyteti i botės.
Ky studim ėshtė kryer nga gazeta britanike "The independent" dhe nė tė pėr herė tė parė faktet vendosen nė njė rrafsh krahasimor me qytetet e tjera tė mėdha tė botės. Dhe ato sa po vjen e po shtohen e po pėrsosen gjithnjė e mė shumė si qendra tė mėdha ekonomike, kulturore apo turistike. Ndėr tė mė agresivet pėr nga shpejtėsia dhe pėrmasat e zhvillimit janė Pekini dhe Delhi, por Londra ėshtė mbi tė tjerat pėr njė sėrė arsyesh. Me njėrėn prej bursave mė tė suksesshme e me veprimtarinė mė intensive nė botė, si dhe me njė vend si City ku "gatuhen" tendencat ekonomike tė planetit, me numrin mė tė madh tė vendeve tė konsideruara nga UNESCO si pasuri botėrore, me njė "ushtri" restorantesh e lokalesh qė reflektojnė shumėllojshmėrinė e banorėve tė saj Londra qė nė fillim i kishte tė gjitha shanset qė tė qėndronte nė krye tė klasifikimit, nė tė cilin Parisi renditet i treti duke fituar titullin e kryeqytetit tė Evropės Kontinentale dhe kėtė falė jetės financiare dhe aeroporteve. Kryetari i Bashkisė sė Londrės, Ken Livingston, deklaroi se studimi bazohet nė multikulturalizimin e njė metropoli si Londra pėr tė cilin qytetarėt e saj janė krenarė, duke e konsideruar si njė nga pikat mė tė forta tė metropolit. Dhe tė mendosh qė nė tė fliten mbi 300 gjuhė tė ndryshme ēka do tė thotė se padyshim bėhet fjalė pėr qytetin mė ndėrkombėtar tė botės.

Po tė pyesėsh persona tė ndryshėm pėr kryeqytetin e tyre tė preferuar do tė marrėsh me siguri pėrgjigjje tė ndryshme. Secili ka arsyen e vet tė pėlqyeshmėrisė: pėr shkak se ka lindur nė atė vend, ka jetuar, ose do tė donte tė jetonte. Por deri tani askush nuk kishte ndėrmarrė njė studim tė mirėfilltė mbi tė gjitha pėrsetė qė e nxjerrin njė kryeqytet tė preferuar pėr njė pjesė tė madhe tė njerėzve, si dhe njė kryeqytet tė preferuar pėr secilin nga kontinentet. E ndėrsa Londra ėshtė e para nė fund tė tabelės sė klasifikimit ndodhet Adis Abeba dhe Beirudi, por ka edhe tė papritura pėr tė gjithė si pėr shembull rasti i qytetit tė Meksikos qė renditet i dhjeti dhe kėtė shans ia kanė dhėnė vendet qė konsiderohen pasuri e njerėzimit sipas UNSECO-s.Nju Jorku - kryeqyteti i Amerikės sė Veriut


Sigurisht qė ėshtė njė metropol gjigant, madje jo mė kot e quajnė udhėkryqi i botės. Nė tė fliten 175 gjuhė tė ndryshme dhe ka njė sipėrfaqe prej 322 kilometra katrorėsh. Ėshtė vendi ku janė pėrqendruar korporatat dhe grataēielat mė tė mėdha nė botė dhe sigurisht edhe paratė, pra bankat. Londra, ishte i vetmi kryeqytet qė mundi t‘ia marrė trofeun edhe se nė vetvete Nju Jorku nuk ėshtė njė kryeqytet. Megjithatė, pėr sa i pėrket diplomacisė Nju Jorkut nuk mund t‘i mohohet roli i kryeqytetit tė botės pėr shkak tė ndėrtesės sė Kombeve tė Bashkuara. Pėr sa u pėrket tė tjerave, ndėrtesave, transportit, jetės kulturore, vendeve tė trashėgimisė, Nju-Jorku ėshtė i mbushur plot dhe ėshtė njė nga metropolet mė tė shumėllojshme tė botės. Pėr kė ka qenė ėshtė e lehtė qė tė rendisė gjigantet e qytetit: Statujėn e Lirisė, Qendrėn Rokfeller, Parkun Qendror, Muzeumin e Elis Islans apo qendra tė tjera tė rėndėsishme. Dhe ky ėshtė vetėm njė fillim. Ajo qė tė bėn pėrshtypje ėshtė rivaliteti i Londrės me Nju Jorkun nė tė gjitha drejtimet, duke filluar me financėn e lartė: City pėr Londrėn dhe Wall Street pėr Nju Jorkun.


Parisi - kryeqyteti i Evropės


Parisi do tė jetė gjithmonė. Ėshtė pikėrisht natyra e parashikueshme dhe uniformiteti qė e bėjnė tė veēantė, tė paktėn tė ndryshėm nga Nju Jorku dhe Londra, tė cilėt janė metropole nė lėvizje, nė ndryshim tė vetes dhe tė banorėve tė tyre. Dikur ky ishte njė realitet qė i shkonte edhe Parisit, sidomos nė kohėn e revolucionit kur ishte nė avangardė tė ndryshimeve. Ai ishte njė qytet i dritės, por edhe i errėsirės. Kishte shumė qytete qė pretendonin titullin pėr kryeqytetin evropian. Kėshtu ishte Brukseli qė mund t‘ia merrte Parisit nė aspektin politik dhe administrativ, por jo kulturor. Vjen mė pas Berlini i bashkuar, rinor dhe energjik, por jo aq intelektual dhe artistik. Roma edhe pse mban brenda vetes histori mijėravjeēare dhe shumė bukuri, nuk mund t‘i kalojė kufijtė e Italisė. Sa pėr Parisin, ai mbetet kryeqyteti ndėrkombėtar i modės dhe i restoranteve mė tė mira tė botės. Mund tė mos ketė larminė etnike tė Londrės, por ka shijen e njė Evrope tė vjetėr, tradicionale. Sigurisht vende-vende, pasi edhe Parisi ėshtė shumė i populluar me emigrantė. Kryeqyteti francez ka njė ndėr tre aeroportet mė tė mėdha tė Evropės dhe njėherazi mund tė pretendojė se ėshtė shtėpia e gjithė trenave tė shpejtėsisė sė lartė qė ekzistojnė nėpėr Evropė. Ka dy opera tė mėdha, ah po ka edhe Luvrin brenda mureve tė tė cilit ndodhet koleksioni mė i madh i artit nė botė, si dhe Muzey d‘Orsay, vendi ku ndodhet koleksioni mė i madh i artit tė fundit tė shekullit 19-tė. Ėshtė vendi qė publikon numrin mė tė madh tė romaneve nė botė. Ēo vit dalin nė dritė 1000 vepra tė reja artistike. Ka 350 kinema etj., etj. Deri tani folėm pėr Parisin si njė vend pėr ta vizituar, por si ėshtė ai pėr tė jetuar? Ēmimet e qirave tė shtėpive janė astronomike, megjithatė janė shumė mė tė ulėta se ato tė Londrės dhe Nju Jorkut dhe kjo vlen pėr tė gjitha tė tjerat. Po e ardhmja? Zgjedhjet bashkiake i ka nė mars dhe njė nga ēėshtjet kryesore do tė jetė: Cili do tė jetė hapi i ardhshėm i kryeqytetit?


Tokio - kryeqyteti i Azisė


Njė lokal i vogėl ku pihet verė franceze. Njė klub nate nė tė cilin kumbon ritmi i muzikės braziliane. Njė lokal ēaji britanik ku mund tė gjesh tė gjitha llojet e ēajrave qė gjendjen edhe nė Londėr. Kėto janė copėza tė kryeqytetit japonez, Tokios ku aziatikja dhe e pėrbotshmja pėrzihen bashkė. Ja cila ėshtė edhe arsyeja qė Tokio ėshtė kryeqyteti i padiskutueshėm i Azisė. Ja tė veēantat. Vetėm 1% e popullsisė sė Tokios nuk ėshtė japoneze, por qytetarėt janė shumė tė interesuar qė tė pėrqafojnė kulturėn kozmopolitane, duke filluar qė me hapjen dhe frekuentimin e restoranteve indiane, shfaqjeve muzikale tipike amerikane, ekspozitave tė artit sipas variantit francez, si dhe butikėve me veshje tė stilistėve italianė. Njė nga pikat e forta tė Tokios ėshtė ushqimi. Tė gjithė shefat mė tė mėdhenj tė kuzhinės botėrore kanė hapur lokalet e tyre nė Tokio. Zona e blerjeve ose pazareve ėshtė njė tjetėr pikė e fortė. Ata qė duan produkte tipike japoneze kanė magazina tė pafundme ku mund tė shuajnė tė gjitha llojet e orekseve ushqimore, apo mode qofshin. Ndėrsa pėr vetė japonezėt qė duan gjėra perėndimore ekzistojnė butikėt e pafund nė njė numėr tė madh rrugėsh. Tė gjitha format mė tė famshme tė botės ndodhen nė Tokio dhe kanė filialet e tyre mė nė zė pėr Azinė dhe mbi tė gjitha kanė edhe njė numėr tė madh fabrikash. Pėr sa i pėrket zbavitjes, Tokio nuk ėshtė aspak mono-etnike. Ndeshjet e Sumos dhe arteve tė tjera luftarake janė tė kėshillueshme pėr kė kuron njė mjedis tipi aziatik, por njėherazi qyteti ka njė oreks shumė tė madh edhe pėr shfaqje tė tjera dhe mbi tė gjitha pėr kinematografinė, pas sė cilės japonezėt janė tėrėsisht tė dhėnė. Tokio ka popullsinė mė tė madhe nė botė, aeroportet mė tė mbushura me njerėz dhe metronė mė tė gjatė.


Johanezburgu - kryeqyteti i Afrikės subsahariane


Kajroja mund t‘ia kalojė Johanezburgu si kryeqyteti i kontinentit afrikan, por ēmimi pėr Afrikėn subsahariane ėshtė mė i rėndėsishėm. Me gjithė problemet dhe kontrastet e mėdha, Johanezburgu dy dhjetėvjeēarėt e fundit ka pėsuar shumė ndryshime dhe ndodhet shumė mė pėrpara nė klasifikim se Lagosi i Nigerisė, Nairobi i Kenias apo Addis Abeba i Etiopisė. Ėshtė ndėrtuar nė njė nėntokė tė pasur me ar, ndėr mė tė pasurat nė botė. Ėshtė qendėr e rėndėsishme qė nga viti 1880, por zhvillimi iu ndėrpre nga Aparteidi. Vetėm pasi Nelson Mandela doli nga burgu nė vitin 1994, rifilloi rilindja e kombit dhe Johanezburgu nisi sėrish tė tėrheqė vėmendjen e botės pėr mirė. Shenjat mė tė mėdha tė zhvillimit mund t‘i shohėsh nė qendėr tė qytetit me ndėrtimet e reja, aty ku ndodhet edhe njė urė e varur e madhe qė mban emrin e Mandelės. Po aty janė hapur qendra tregtare, muzeume, zyra tė mėdha biznesi e vende ku mund tė zbavitesh. Zhvillimi mė i madh i takon sistemit hekurudhor. Punime tė mėdha po bėhen pėr ta pėrgatitur vendin pėr mbajtjen e Kampionatit Botėror tė vitit 2010. Ndryshimin mė tė madh e ka bėrė Kodra e Kushtetutės, vendi i burgut tė famshėm ku Mandela kaloi vitet e gjata tė burgut. Aktualisht ėshtė shndėrruar nė gjykatėn mė tė madhe tė vendit. Megjithatė, Johanezburgu e meriton tė konsiderohet njė shesh ndėrtimi qė sapo ka filluar tė hedhė shtat. Ende vazhdojnė pabarazitė e mėdha mes tė bardhėve dhe personave me ngjyrė. Pikat e forta tė Johanezburgut ishin numri i madh i fluturimeve ndėrkombėtare, ekzistenca e bursės mė tė madhe nė Afrikė.


Qyteti i Meksikės - kryeqyteti i Amerikės LatineNdodhet thuajse nė zemėr tė njė vargmali tė mbuluar me borė dhe vullkanik. Pamje e mrekullueshme nga larg ėshtė impresioni i parė qė u jep vizitorėve qė vijnė me avion. Ka 22 milionė banorė dhe ėshtė njė ndėr metropolet mė tė mėdha tė botės, qė renditet vetėm pas Tokios dhe Seulit. Disa e quajnė metropol, tė tjerėt thjesht njė fshat gjigant qė pėrbėhet nga fshatra tė vegjėl. Nė zemėr ka ndėrtesa tė vjetra tė ruajtura nga koha e sundimit kolonial tė spanjollėve. Por tė parėt qė erdhėn aty ishin astekėt nė vitin 1325, tė cilėt ndėrtuan qytetin me emrin Tenochtitlan. Spanjollėt mbėrritėn dy shekuj mė vonė dhe e rindėrtuan atė nė gėrmadhat e astekėve. Ėshtė e ēuditshme, por qyteti i Meksikės ka numrin mė tė madh tė muzeumeve nė krahasim me qytetet e tjera nė botė. Ėshtė pikėrisht ana artistike dhe kulturore qė kanė ndihmuar shumė qytetin tė kthehet nė njė metropol tė rėndėsishėm dhe tė meritojė emrin kryeqytet i Amerikės Latine. Disa madje e quajnė po aq tė rėndėsishėm pėr Amerikėn Latine sa ē‘ėshtė Eroma pėr Evropėn. Pikat e forta qė e pėrzgjodhėn janė numri i madh i popullsisė, rrjeti i metrove dhe vendet e trashėgimisė kulturore.


Dubai - kryeqyteti i Lindjes sė Mesme

Njė ditė qershori pėrmes njė blloku ēimentoje tė vendosur nė majė tė njė kulle shėnuan njė rekord tė ri nė historinė botėrore: kullėn mė tė lartė nė botė: Burj Dubai, e lartė 509 metra. Por Dubai ėshtė shumė mė tepėr se kaq. Pas shumė vitesh kthyer nė njė kantier tė madh ndėrtimi, tani ai kryeson pa dyshim nė rajon. Shndėrrimi i tij nisi nė vitin 1966 qė kombinon me zbulimin e naftės. Qė nga ajo kohė ėshtė pikėrisht ari i zi qė i ka dhėnė jetė dhe dritė njė qyteti qė sa vjen e po shkėlqen mė shumė se qytetet e tjera tė rajonit. Sipas parashikimeve, rezervat e mėdha tė naftės do tė mbarojnė nė vitin 2025, ndaj deri atėherė vendi duhet tė ketė bėrė investime nė turizėm e degė tė tjera tė industrisė, tė cilat do tė mbėshtesin ekonominė e vendit. Por pėr momentin po pėrjeton situatėn e tij mė tė mirė nė histori. 
Identifikuar

·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠· ...Cosa faresti al posto mio, se ogni pensiero fossi io??!!...·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠·
       
http://www.youtube.com/watch?v=y5DzX6foKbQ

http://www.youtube.com/watch?v=SzEKYu4sF4Q&feature=related
neril
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 4870


Proud to be me!!!!!

Respekt: +4

Profili
« Pergjigju #71 : 16/01/08, 09:09 »
0

Scarelet Johanson provon veten si regjizore.

Aktoria ka vendosur te guxoje ne fushe sprcifike te artit ate te regjise. Pritet te udheheqe nje film te shkurter per nje rpojekt te titulluar " New York, I Love You".
12 do jene regjizoret e ketij projekti, perfshire Woody Allen, Anthony Minghella, Mira Nair dhe Scarlett, qe do te krijojne filma 5 minutesh, te gjithe tregime dashurie ne qytetin e New Yorkut.
Nuk eshte shume befasues ky fakt pasi ajo eshte mbesa e producentit danez te filmave, Ejner Johansson, pra regjia eshte ne '' gjakun '' e saj.
Identifikuar

...........xXx............
..--..--..
Gjysem BalkanWebs
***
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 2361

**************************************************

Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #72 : 16/01/08, 09:09 »
0

Scarelet Johanson provon veten si regjizore.

Aktoria ka vendosur te guxoje ne fushe sprcifike te artit ate te regjise. Pritet te udheheqe nje film te shkurter per nje rpojekt te titulluar " New York, I Love You".
12 do jene regjizoret e ketij projekti, perfshire Woody Allen, Anthony Minghella, Mira Nair dhe Scarlett, qe do te krijojne filma 5 minutesh, te gjithe tregime dashurie ne qytetin e New Yorkut.
Nuk eshte shume befasues ky fakt pasi ajo eshte mbesa e producentit danez te filmave, Ejner Johansson, pra regjia eshte ne '' gjakun '' e saj.


Mos me ja hanger hakun fotoja flet per vedi per Scarelet Johanson dhe mu personalisht fotoja saj me bin dhe biles me len me goj hapun per aftsit e saj si rregjizore krevatit ne dhom te gjumit
Identifikuar
Madam Butterfly
SuperGirl!...
Moderator
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 15053


Lost inside your love!

Respekt: +7

Profili
« Pergjigju #73 : 19/01/08, 08:08 »
0

Inva Mula do tė interpretojė Gildėn nė operėn "Rigoletto"


 
Sopranoja shqiptare Inva Mula do tė interpretojė rolin e Gildės nė operėn "Rigoletto", njė opera qė do tė vihet nė skenė nė Teatrin e njohur Regio tė Torinos (Itali) kėtė tė premte (18 janar). Mula njė kėngėtare lirike mjaft e njohur nė skenat botėrore, sidomos vitet e fundit, do tė interpretojė pėrkrah baritonit Roberto Frontale, me tė cilin kėndon sėrish pas 8 vjetėsh dhe qė konsiderohet si njė nga baritonėt mė tė mirė tė brezit tė tij dhe qė nė kėtė opera interpreton rolin e lolos Rigoletto. 
Kėngėtarė tė tjerė janė tenori Roberto Sacca nė rolin e Dukės sė Mantovės, Riccardo Zanellato, Rossana Rinaldi, Sandra Pacheco Quinterno, Andrea Patucelli, Roberto Accurso, Antonio Feltracco e Francesco Musinu. Orkestra do tė drejtohet nga Renato Palumbo, mjeshtėr i repertorit melodramatik italian.

Opera – e para nga trilogjia e famshme (Rigoletto, La traviata, Il trovatore) – ėshtė vėnė pėr herė tė parė nė skenė nė 1851 me libret tė Francesco Maria Piave, do tė vazhdojė tė shfaqet nė njė nga teatrot mė tė njohur tė Italisė deri nė ditėt e para tė muajit shkurt (3 shkurt).

Vėnia nė skenė e kėsaj opere ėshtė pėrcaktuar si njė ngjarje nė jetėn artistike tė qytetit tė Torinos - njė nga mė aristokratėt e Italisė, ndėrkohė qė shtypi vendas e ka vlerėsuar me nota tė larta protagonizmin e Mulės nė kėtė premierė, duke e cilėsuar atė si njė kėngėtare profesionalisht tė arrirė.

"E bukur, tėrheqėse, njė bijė arti, e ngjitur nė skenė qė nė moshė tė re dhe qė ka arritur tė interpretojė nė skenat botėrore mė prestigjioze", konsiderohet Inva Mula nga drejtuesit e teatrit torinez.

Diva e njohur kishte qenė nė Shqipėri nė tetor tė vitit tė kaluar si pjesėmarrėse nė “Tirana Fashion Week ”. Pjesėmarrja e saj nė kėtė aktivitet tė rangut botėror u mirėprit nga shqiptarėt, aq mė shumė kur njihet se Inva Mula nė botėn e kantos nuk ka spikatur vetėm pėr zėrin e saj dhe mjeshtėrinė nė interpretim, por edhe pėr sharmin dhe elegancėn e saj skenike, e cila bashkė me talentin e kanė pėrcaktuar si njė nga figurat mė tė papėrsėritshme nė skenat e operės botėrore.

Inva Mula e lindur nė 1963 nė Tiranė pėrfaqėson njė nga kėngėtaret lirike mė tė famshme shqiptare nė gjithė botėn. Ajo u bė akoma mė e njohur, kur sopranoja i veshi zėrin e saj personazhit nė filmin hollivudian “Elementi i pestė”. Pikėrisht ky film ka lėnė njė gjurmė, qė vėshtirė tė hiqet nga kujtesa e miliona shikuesve tė filmit tė suksesshėm nė gjithė botėn.

Bijė arti, (vajza e Avni e Nina Mula), tė dy kėngėtarė lirikė, ajo fitoi nė 1987-n konkursin "Cantante d'Albania" nė Tiranė dhe nė 1988 konkursin “George Enescu” nė Bukuresht. Nė vitin 1992 fiton konkursin "Butterfly" nė Barcelonė. Ajo fitoi edhe ēmimin e konkursit tė parė operistik “Placido Domingo” nė Paris, 1993. Njė CD e kėtij eventi u publikua dhe kjo ishte njė njohje e parė me publikun e gjerė. Mė pas interpretoi me tenorė tė shquar nė koncerte qė nga Opera Bastille nė Paris dhe Bruksel pėr "Europalia Mexico", nė Munich dhe Oslo. Nė 1996 performoi nė operėn “Medea” tė Luigi Cherubini (e transmetuar nė televizion) nė Compičgne tė Francės.

Mė pas iu kthye operės sė Gorges Bizet (Zhorzh Bize) “La Jolie fille de Perth” (publikuar nė CD dhe video pėr TV dhe DVD nė Japoni) nė 1998. pas kėsaj ajo regjistroi “La Rondine” tė Puēinit, me Angela Gheorghiu pėr EMI dhe nė 2005 mori vendin e saj nė rolin protagonist tė Magda-s gjatė performancės nė Tuluz dhe Paris.

Mula ėshtė njė kėngėtare e rregullt nė “La Scala”, ku ajo ka kėnduar “Lucia di Lammermoor”, “La bohčme” dhe “Manon”, midis tė tjerave. Ajo ka interpretuar disa herė Violetėn nė operėn “La Traviata” kudo nėpėr botė, qė nga Tokio, Bilbao, Orange, Trieste dhe Toronto. Nė 26 janar-6 shkurt 2007 ka performuar pėr herė tė parė rolin e Norina-s tek “L'elisir d'amore” nė Tuluz, nė Theatre-du-Capitole.

Ajo ka kėnduar pėrkrah emrave mė tė famshėm tė muzikės operistike botėrore, si Placido Domingo, me tė cilin ka dhėnė disa koncerte. Ka interpretuar nė disa nga teatrot e operave mė tė njohura, si Paris Opéra, Bonn, Hamburg, Vienna State Opera dhe Verona Arena, gjithashtu nė disa koncerte nė Amerikė, ku pėrfshihet edhe debutimi nė Metropolitan Opera nė rolin e Musetta-s nė “La Bohčme”. Bashkėpunimi i saj me Riccardo Muti ka ēuar nė interpretimet e shumta nė “La Scala” dhe nė tė gjithė Italinė, ku vlerėsohet shumė. Disa nga regjistrimet e saj mė tė mirėnjohura janė ato nė rolet e Mikaelės tek opera “Carmen” me tenorin Roberto Alagna dhe pjesėmarrja nė operėn e Bize-sė “Ivan IV”.
 
Identifikuar

·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠· ...Cosa faresti al posto mio, se ogni pensiero fossi io??!!...·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠·
       
http://www.youtube.com/watch?v=y5DzX6foKbQ

http://www.youtube.com/watch?v=SzEKYu4sF4Q&feature=related
Madam Butterfly
SuperGirl!...
Moderator
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 15053


Lost inside your love!

Respekt: +7

Profili
« Pergjigju #74 : 21/01/08, 18:06 »
0

Trupi i bukur dhe hidhėrimi i vipaveTė gjata, elegante, tė famshme, njėkohėsisht tė pakėnaqura. Protagonistet e shoubizit janė tė fiksuara pas bukurisė dhe defekteve tė tyre mikroskopike, tė cilat i konsiderojnė drama. 
Pjesėt e trupit tė akuzuara? Gjoksi ekstra i madh ose ekstra i vogėl, gjatėsia, kilogramėt e tepėrt ose tė paktėn jo nė nivelin e dėshiruar, por veēanėrisht kėmbėt, makthi i vėrtetė i yjeve tė spektaklit. Ky ėshtė njė nga problemet mė tė mėdha, ndoshta edhe mė tė pakorrigjueshmit nga bisturia dhe kėshtu bėhet njė fiksim mė vete. Bukuroshet tregojnė se kanė qenė vogėlushe tė bezdissshme, madje me njė karakter tepėr tė vėshtirė. Por mjafton t’i shohėsh tani dhe do tė kuptosh se janė tė mrekullueshme dhe me linja shumė tėrheqėse. Por kjo nuk mjafton. Paris Hilton, e cila ka deklaruar gjithmonė se e vlerėson fizikun e saj jetėgjatė, ėndėrron tė ketė kėmbė tė mrekullueshme nė vend tė atyre qė ka vėrtet, tė cilat do ta bėnin tė ishte akoma mė e famshme.
 
Edhe Viktoria Bekham ē’nuk do tė sajonte pėr tė pasur kėmbė mė tė plota. Pėr tė fshehur defektet, ajo detyrohet tė veshė sandale tė larta dhe shumė tė shtrenjta. Problemet me gjatėsinė kanė tė bėjnė me Nikol Kidman dhe Natasha Stefanenko. Kidman, pėr tė mos e bėrė tė vuante burrin e saj mė tė shkurtėr, ishte e detyruar tė mos vishte kurrė taka nė kohėt qė ishte e martuar me aktorin Tom Kruis. Edhe Stefanenko ka rrėfyer se ka vuajtur shumė kur ka qenė fare e vogėl pėr gjatėsinė e saj. Gjoksi tepėr i formuar i Maria Gracia Kuēinotės dhe Emanuela Folieros vazhdojnė tė tėrheqin vėmendjen e tė gjithėve. Kuēinota gjithmonė ka pohuar se gjoksi i saj e vė gjithmonė nė siklet por kjo ėshtė thjesht ēėshtje preferencash.
 
Identifikuar

·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠· ...Cosa faresti al posto mio, se ogni pensiero fossi io??!!...·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠·
       
http://www.youtube.com/watch?v=y5DzX6foKbQ

http://www.youtube.com/watch?v=SzEKYu4sF4Q&feature=related
Faqe: 1 2 [3] 4 5
  Printo  
 
Shko te: