Piktoret Shqiptare!
Faqe: [1]
  Printo  
Autor Tema: Piktoret Shqiptare!  (Lexuar 50256 here)
Madam Butterfly
SuperGirl!...
Moderator/e Global/e
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 15053


Lost inside your love!

Respekt: +7

Profili
« : 14/10/07, 11:11 »
0

Pashk Pervathi
 
Pashk Pervathi shprehet : kam lindur dhe banon ne qytetin e Lezhes ne Shqiperine veriperendimore. Eshte qytet i vogel me rreth 30000 banore. Historia e qytetit te tij eshte vjeter 2400 vjecare dhe e lidhur me histori te lavdishme nder shekuj. Ne antikitet ishte me i fortifikuari qytet i Ilirise. Gjurmet e mureve ciklopike ndjehen edhe sot. 
Pashk Pervathi shprehet : kam  lindur dhe banon ne qytetin e Lezhes ne Shqiperine veriperendimore. Eshte qytet i vogel me rreth 30000 banore. Historia e qytetit te tij  eshte vjeter 2400 vjecare dhe e lidhur me histori te lavdishme nder shekuj. Ne antikitet ishte me i fortifikuari qytet i Ilirise. Gjurmet e mureve ciklopike ndjehen edhe sot. Pozita gjeografike e tij eshte e lakmueshme, me lumin qe e pershkon mespermes, me male e fusha e detin perbri. Eshte qytet me drite mesdhetare. Mua me pelqen te jetoj ketu.

Me pikturen u lidha  qe ne vogel. Ne moshen 7 vjecare pozova per portretin tim para nje piktori qe e kishte sjelle tim ate ne shtepi. Shpesh ne ate kohe perpiqesha ta riprodhooja portretin tim. Dashje pa dashje piktura u be pjese e jetes time. Studiova per pikture ne Tirane ne shkollen e mesme dhe ne Akademine e Arteve.

Pikturat qe po ju paraqes juve jane pjese e nje koleksioni qe une kam ne studion time ketu ne Lezhe. Jane realizime qe fillojne ne vitin 1984. Veprat e para jane te orientuara drejt nje pikture impresioniste por qe vite me vone, kryesisht pas viteve 2000 shkon drejt nje pikture dekorative, me konvencionale, hera heres edhe me simbolike te caktuar.

Ne vitet e para motivet e mija te preferuara ishin peisazhet e vjeshtes, ndersa tani mbeten kuajt, varkat dhe guret.

Vjeshte ne park, 1989
vaj, 70 x 60 cm

Vjeshte e kuqe, 1989
vaj, 70 x 60 cm
Vjeshte, 1996
vaj ne kanavace, 70 x 70 cm
Vjeshte, 1996
vaj, 70 x 50 cm
Mozaik ne bregun e Himares, 1991
vaj ne kanavace, 60 x 60 cm
Vajza e shtrire, 1988
vaj, 100 x 80 cm
Kuajt ne muzg, 1985
vaj ne kanavace
63x40 cm


Identifikuar

·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠· ...Cosa faresti al posto mio, se ogni pensiero fossi io??!!...·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠·
       
http://www.youtube.com/watch?v=y5DzX6foKbQ

http://www.youtube.com/watch?v=SzEKYu4sF4Q&feature=related
Madam Butterfly
SuperGirl!...
Moderator/e Global/e
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 15053


Lost inside your love!

Respekt: +7

Profili
« Pergjigju #1 : 14/10/07, 11:11 »
0

Arber Spaho
 
Arber Spaho ka lindur ne Tirane ne vitin 1987 dhe ka marre njohuri ne institutin Weston Collegiate nga viti 2003 deri me 2006 
Arber Spaho ėshtė artist shqiptar conceptual. Puna e tij varjon ne dege te ndryshme te artit duke perfshire pikturen, fotografine, artin digital, prozen makabre dhe poezine e lire. Vendndodhja aktuale: Toronto, Canada ku po studjon 2D Design & Arte te Bukura.
 
Shtepia
 


Izolimi

Identifikuar

·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠· ...Cosa faresti al posto mio, se ogni pensiero fossi io??!!...·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠·
       
http://www.youtube.com/watch?v=y5DzX6foKbQ

http://www.youtube.com/watch?v=SzEKYu4sF4Q&feature=related
Madam Butterfly
SuperGirl!...
Moderator/e Global/e
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 15053


Lost inside your love!

Respekt: +7

Profili
« Pergjigju #2 : 14/10/07, 11:11 »
0

Muslim Mulliqi
 
Muslim Mulliqi (1934 - 13 janar 1998) ėshtė piktor impresionist dhe ekspresionit i Kosovės. U lind nė njė familje artistėsh nė Gjakovė. Ndoqi Akademinė e Artit Figurativ nė Beograd dhe pastaj studimet postdiplomike po aty. Vdiq mė 1998.
Mulliqi ekspozoi nė Kosovė, nė hapsirat e Jugosllavisė, nė Romė, e Tiranė. Punoi profesor i pikturės nė Fakultetin e Artit nė Universitetin e Prishtinės. Ishte zavendės-kryetar i Akademisė sė Shkencave tė Kosovės. Galeria e Arteve tė Kosovės mban ekspozitė tė pėvjetėshme me emrin e tij.

Vjeshte e c'qetePėrsėgjeriKerkimi per nje hapesire te rePortreti i TeutesKullat

Identifikuar

·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠· ...Cosa faresti al posto mio, se ogni pensiero fossi io??!!...·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠·
       
http://www.youtube.com/watch?v=y5DzX6foKbQ

http://www.youtube.com/watch?v=SzEKYu4sF4Q&feature=related
Madam Butterfly
SuperGirl!...
Moderator/e Global/e
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 15053


Lost inside your love!

Respekt: +7

Profili
« Pergjigju #3 : 14/10/07, 11:11 »
0

Kel Kodheli
 
Kel Kodheli (24 dhjetor 1918 - 18 shkurt 2006), piktori lindi nė katundin Kodhel tė Shkodrės (Shqipėri). Kur kishte 6 vjeē, familja e tij vendoset nė Tiranė. Pas kryerjės sė shkollės fillore nė vitin 1933, Keli vazhdoj shkollimin e mesmėm tekni, por ndoqi kurset e vizatimit nėn drejtimin e Odhise Paskalit e tė Lasgush Poradecit. Prindėrit e tij babai Gega dhe nėna Eile, kishin dėshira kontradiktore pėr arsimin e mė tejshėm tė djalit tė tyre. Babai donte inxhinierinė, ndėrsa nėna pikturėn.
Kel Kodheli (24 dhjetor 1918 - 18 shkurt 2006), piktori lindi nė katundin Kodhel tė Shkodrės (Shqipėri). Kur kishte 6 vjeē, familja e tij vendoset nė Tiranė. Pas kryerjės sė shkollės fillore nė vitin 1933, Keli vazhdoj shkollimin e mesmėm tekni, por ndoqi kurset e vizatimit nėn drejtimin e Odhise Paskalit e tė Lasgush Poradecit. Prindėrit e tij babai Gega dhe nėna Eile, kishin dėshira kontradiktore pėr arsimin e mė tejshėm tė djalit tė tyre. Babai donte inxhinierinė, ndėrsa nėna pikturėn.

 U bė qė Kel Kodheli tė vazhdoj studimet nė Romė nė atelenä e Karlo Silvierės. Nga Roma kthehet nė vitin 1943 dhe 10 vite punon nė Bankėn Kombėtare, si modelues. Me 17 prill tė vitit 1945 hapi ekspozitėn e parė, titulluar "Nėna e dėshmorit" bazuar nė pikturėn e tij qė e pat pikturuar "gruaja qė i ka vdekur burri". 20 vjet punoi si edukator nė Lice (Gjimnaz) pėr tė dalė nė pension si mėsues i njė shkolle fillore, edhe pse me akademi tė arteve tė bukura tė Romės.

Pikturat e tij mė tė njohura janė: "Vallja e shpatave" ,"Shote Galica", "Bajram Curri", "Dropullitja", "Skėnderbeu". "Lahutari", "Portret shkodraneje". Nė kohė e fundit, Kel Kodheli u muar edhe me pikturė moderne, madje edhe me nudi, qė nė opinion solli hutim, pėr moshėn e tij.

Mė 24 dhjetor 2003, nė orėn 20 Presidenti Moisiu, nė shtėpinė e tij Kel Kodhelit i dorėzon ēmimin e “Piktorit tė Merituar”. Nė Galerinė Kombėtare tė Arteve, nė fondin e sajė, ruhen 12 kompozime dhe 11 portrete tė piktorit Kel Kodheli.

 
Vallja me ShpataAzem dhe Shote Galica

Identifikuar

·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠· ...Cosa faresti al posto mio, se ogni pensiero fossi io??!!...·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠·
       
http://www.youtube.com/watch?v=y5DzX6foKbQ

http://www.youtube.com/watch?v=SzEKYu4sF4Q&feature=related
Madam Butterfly
SuperGirl!...
Moderator/e Global/e
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 15053


Lost inside your love!

Respekt: +7

Profili
« Pergjigju #4 : 14/10/07, 12:12 »
0

Ibrahim Kodra
 
Ibrahim Shaban Likmetaj Kodra lindi nė Ishėm mė 22 prill 1918, vdiq mė 7 shkurt 2006 nė Milano ku jetonte prej 30 vjetėsh. Jeta e tij nė Tiranė nė konviktin e shkollės “Naim Frashėri”, ndėrpritet kur 20 vjeē (1938) largohet nga Shqipėria pėrgjithmonė me njė bursė studimi nga oborri mbretėror pėr nė Akademinė e Arteve tė Bukura nė Romė. Ai e lėshon Romėn dhe pėrfundon nė Milano, nė Akademinė e Arteve tė Bukura tė Brerės. Ai ekspozon nė Romė, Milano, Venecia, Paris, Belograd, Nju Jork, krijon raporte me piktorė tė mėdhenj si Pikaso, Shagall, Matis, Fontana, Guttuso, me poetė, shkrimtarė, kritikė e regjisorė nga Montale dhe Sereni, nga Bertoni tek Munari, dhe Marotta.
Ibrahim Shaban Likmetaj Kodra lindi nė Ishėm mė 22 prill 1918, vdiq mė 7 shkurt 2006 nė Milano ku jetonte prej 30 vjetėsh. Jeta e tij nė Tiranė nė konviktin e shkollės “Naim Frashėri”, ndėrpritet kur 20 vjeē (1938) largohet nga Shqipėria pėrgjithmonė me njė bursė studimi nga oborri mbretėror pėr nė Akademinė e Arteve tė Bukura nė Romė. Ai e lėshon Romėn dhe pėrfundon nė Milano, nė Akademinė e Arteve tė Bukura tė Brerės. Ai ekspozon nė Romė, Milano, Venecia, Paris, Belograd, Nju Jork, krijon raporte me piktorė tė mėdhenj si Pikaso, Shagall, Matis, Fontana, Guttuso, me poetė, shkrimtarė, kritikė e regjisorė nga Montale dhe Sereni, nga Bertoni tek Munari, dhe Marotta.

Ibrahim Kodra ka lėnė pas rreth 6 mijė vepra, tė shpėrndara nga muze privatė, koleksionistė dhe vetėm 2 mijė prej tyre janė tė regjistruara dhe tė dokumentuara.

Disa nga ekspozitat e tij:

ekspozitė kolektive nė "Paradise" me Picasso, Dali, Matta, Ernst, Levi, Panseca, Braque, etj.
ekspozitė kolektive nė "Stone Gallery" nė Newcastle me Corneille, Gear, Gleghorn, Michaux, Millares, etj.
ekspozita nė Milan, The Stone Gallery nė Newcastle, "Senator" nė Stuttgart, poashtu edhe nė "New Art Center" nė Zurich.
Expozitė personale nė Galerinė e Artit Modern nė Prishtinė.
Expozitė personale nė Princess Hall nė New York, "2D Gallery" nė Sassari.
 
LiriaIdentifikuar

·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠· ...Cosa faresti al posto mio, se ogni pensiero fossi io??!!...·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠·
       
http://www.youtube.com/watch?v=y5DzX6foKbQ

http://www.youtube.com/watch?v=SzEKYu4sF4Q&feature=related
Madam Butterfly
SuperGirl!...
Moderator/e Global/e
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 15053


Lost inside your love!

Respekt: +7

Profili
« Pergjigju #5 : 14/10/07, 12:12 »
0

Fatmir Haxhiu
 
Fatmir Haxhiu lindi mė 28 dhjetor 1927 nė qytetin e Gjirokastrės, Shqipėri. Rrjedh nga njė familie e mesme qytetare patriotike nga qyteti i Pėrmetit. Nė vitin 1930 familia e tij u vendos me banim nė qytetin e Tiranės, ku kaloi gjithė jetėn deri nė ditėt e fundit mė 10 mars 2001. 
Kreu shkollėn fillore nė "Shkollėn e Kuqe" njė nga shkollat e dėgjuara me mėsues patriot si Sotir Milto Zgura, Sali Morina tė cilėt qenė tė parėt qė e inkurajuan Fatmirin tė vizatonte duke parė dėshirėn e tij pėr tu bėrė piktor. Kreu studimet nė shkollėn e mesme nė Liceun e Tiranės.

Nga viti 1941 edhe pse ish rreth tė 14 dhjetave merr pjesė nė rininė komuniste shqiptare tė shkollės. Gjatė pushtimit fashist nė vitin 1942 pėrkrah lėvizjen ēlirimtare dhe nė shtator tė vitit 1943 del partizan dhe lufton deri nė ēlirimin e plotė tė Shqipėrisė. Nė nėntor tė vitit 1945 Fatmiri shkon pėr studime ushtarake nė Beograd(Jugosllavi) nė shkollėn "VOJNA UCISHTE", ku pėr 6 muaj mori njohuri tė pėrgjithshme ushtarake dhe pas ndarjes sė degėve ai vazhdon studimet nė Zagreb nė shkollėn e artilerisė "OFICIRSKA SKOLA I VOJNO UCILISTE ZEMALJSKE ARTILJERIJE".

Zagrebi i dha oficerit tė ri ndėr tė tjera edhe shijet e punės estetike, edukative pėr tė bukurėn e bashkohoren. Aty Fatmiri njihet sė pari jo vetėm me harmoninė e arkitekturės sė qytetit por edhe me kulturėn e larmishme tė tij, muzikėn, sportet, artet figurative. I etur sė brėndėshmi pėr tė thithur sa mė shumė pėrshtypje, Fatmir Haxhiu vrojtonte me kureshtje gjithēka. Falė natyrės sė tij tė shkathėt si djalosh kryeqytetas, atė e karkterizonte disiplina,vullneti i admirueshėm,karakteri i fortė, energjik e qėndrimi korrekt.

Kryen studimet me sukses, dhe nė vitin 1948 kthehet nė atdhe plot energji, kulturė dhe ėndra duke mos e braktisur pėr asnjė moment dėshirėn dhe pasionin e tij pėr pikturėn. Ai punonte dhe merrej vazhdimisht me aktivitete artistike sidomos pėr festat kombėtare, apo ngjarjet e shėnuara historike. Nė ushtri, artisti i ardhshėm gjeti mjedisin e tij, fillimisht nė Regjimentin e Artilerisė nė qytetin e Beratit e mė pas si zv/shef operativ i Komandės sė Artilerisė sė Ushtrisė deri nė vitin 1956. Pėr tre vjet nga viti 1956-1959 punoi si pedagog i taktikės sė artilerisė nė Shkollėn e Bashkuar tė Oficerave (sot Akademia Ushtarake e Trupave Tokėsor "Skenderbej").Gjatė kėsaj periudhe ai u dallua pėr aftėsin organizuese, disiplinėn, shpirtin kėrkues ndaj vehtes, pėrgatitjen e lartė, korrektėsinė dhe seriozitetin nė mėsim dhėnje.

Njihet shumė herėt qė mė 1944, me Andrea Mano,Llazar Nikolla,Kel Kodheli, Sadik Kaceli(sot, artistė mė nė zė tė skulpturės e pikturės shqiptare) ku pėrpunuan formulimin dhe realizimin figurativ tė kongresit tė Bashkimit tė Rinisė Antifashiste Shqiptare.Kėta artist me eksperiencė sė bashku me piktorin Nexhmedin Zajmin, skulptorin Odise Paskali, piktorin Foto Stamo duke parė devotshmėrin,seriozitetin,pasionin,talentin e Fatmir Haxhiut e ndihmuan shumė dhe nė pregatitjen teorike pasi panė tek ai shpirtin e gjėrė e tė ndjeshėm,njė piktor qė do tė rradhitej mė vonė me dinjitet krahės tyre

Nga mesi i viteve 50, Fatmir Haxhiu u bė promotori dhe krijuesi i studios sė parė ushtarake nė Shqipėri, ku u pasua edhe nga piktorė e skulptorė tė tjerė tė rinj,qė sapo kishin mbaruar Licuen Artistik tė Tiranės.Nė vitin 1959 pėr herė tė parė merr pjesė nė ekspozitėn kombėtare tė pikturės, ku vlersohet me ēmimin e dytė,i pari vlerėsim ky qė i dha forcė dhe e inkurajoi pėr mė tej.Pėr vite me rradhė piktori u aktivizua dhe me vizatime e grafika nė revistėn"10Korriku".Tė shumta janė tregimet nga lufta qė ai ka ilustruar duke ju shtuar atyre emocion dramatik, si nė gazetėn"Luftėtari",nė organe tė tjera tė shtypit, tė shtėpisė botuese"Naim Frashėri"e tjer.

Edhe pse me punėn e talentin e tij ai kishte arritur diēka, dėshira pėr tė vazhduar studimet e larta pėr piktur e ngacmonte vazhdimisht. Nė vitin 1959 nė Institutin e Lartė tė Arteve pas pėrfundimit tė konkursit u pranuan tė ndjekin studimet 7 studentė nga 70 kandidatė tė paraqitur. Njėri prej fituesve qe edhe Fatmiri. Kėshtu ai fillon studimet tė cilat i pėrfundon me rezultatin shkėlqyeshėm nė vitin 1965.

Punimi i tij pėr dipllomėn ishte kompozimi me temė nga lufta N-Ēl "Kalimi i Divizionit tė Parė nė Veri"(200x300)cm.. Studentit Haxhiu iu desh tė bėnte njė punė kolosale, ai studjoi gjatė lidhur me armatimin e paisjet, veshjet, zgjedhjen e pejzazhit, tė gjitha kėto pėr tė arritur njė shkallė sa mė tė lartė vėrtetėsie historike. Nė tė njėjtėn kohė ai mundi tė interpretonte artistikisht nė vepėr heroizmin dhe sakrificėn qė dallonte heronjte e luftės. Tablloja e tij e dipllomės, ėshtė regjistruar nė historikun ende tė pashkrur tė shkollės sė lartė tė artit, si njė ndėr arritjet mė tė shkėlqyera.

 
Me shpatė nė dorėBashkimi i Principatave ShqiptareKėshilltarėt e HekalitTokė e zhuriturKalimi i Divizionit tė parė nė veriSkroskė - Shkurt 1944Ēajmė Rrethime

Identifikuar

·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠· ...Cosa faresti al posto mio, se ogni pensiero fossi io??!!...·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠·
       
http://www.youtube.com/watch?v=y5DzX6foKbQ

http://www.youtube.com/watch?v=SzEKYu4sF4Q&feature=related
Madam Butterfly
SuperGirl!...
Moderator/e Global/e
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 15053


Lost inside your love!

Respekt: +7

Profili
« Pergjigju #6 : 14/10/07, 12:12 »
0

Ēatin Saraēi
 
Paskal Ēatin Saraēi, (Chatin Sarachi) i biri i Gjok Saraēit, lindi mė 1902 nė Shkodėr. Ēatini ishte fėmija i pestė i familjes dhe kishte tre vėllezėr me emrat Patuk, Sandėr dhe Tonin dhe njė motėr me emėr Adelajde (Muzhani). I lindur nė njė familje tregtare, qė nė moshė tė re rritet kolegjeve tė Europės, dhe pjesėn mė tė madhe tė studimeve e kryen nė Vjenė.
Aktiviteti artistik
Misioni diplomatik i Saraēit ne Londėr filloi ne vitin 1933. Pushtimi i Shqipėrisė nga Italia mė 1939 e gjeti Ēatin Saraēin nė Legatėn Shqiptare ku mbulonte rolin e ambasadorit.

Po nė vitin 1939 Saraēi u takua pėr herė tė parė me Oscar Kokoschkan dhe filloi bashkėpunimi i tyre i gjate ne fushėn e pikturės. Kokoschka, u bė mik i ngushtė i Saraēit dhe influencoi punimet e kėtij tė fundit. Dy piktorėt banuan pėrkohėsisht nė Scarsdale Studios qė gjėnden nė Stratford Road (afėr Kensington Road), thuajse ngjitur me Galerine Pride. Gjatė kėsaj periudhe ata punuan sė bashku dhe lanė si dėshmi tė miqėsisė sė tyre, mjaft pitura dhe vizatime tė njėri-tjetrit. Emri i Saraēit nė historinė e pikturės angleze figuron si ai i njė pėrfaqėsuesi tė impresionizmit britanik dhe i njė kolegu dhe miku tė Oscar Kokoschkas.

Ekspozitėn e parė Saraēi e hap nė “Redfern Gallery” nė vitin 1945. Nė vitet 1950-1960 ai hapi dhe dy ekspozita tė tjera. Vdiq mė 1974 nė Londėr ku nė vitin 1975 nė pėrkujtim tė tij u hap njė ekspozitė me 50 punime. Ekspozita e fundit dedikuar punimeve te Ēatin Saraēit u hap nė Londėr, pranė “Pride Gallery” nė vitin 1988. Gjatė karrierės sė tij, Ēatin Saraēi ka hapur rregullisht ekspozita personale nė Londėr, nė Dublin dhe nė Paris.
 
Portret i VetvetesGjela-DetiVarka te lidhuraVjeshta akoma ne jeteVera akoma ne jeteUra Tower nga distanca

Identifikuar

·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠· ...Cosa faresti al posto mio, se ogni pensiero fossi io??!!...·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠·
       
http://www.youtube.com/watch?v=y5DzX6foKbQ

http://www.youtube.com/watch?v=SzEKYu4sF4Q&feature=related
Madam Butterfly
SuperGirl!...
Moderator/e Global/e
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 15053


Lost inside your love!

Respekt: +7

Profili
« Pergjigju #7 : 14/10/07, 14:02 »
0

Abdurrahim Buza
 
Abdurrahim Buza lindi mė 22 dhjetor 1905 nė Shkup nė njė familje gjakovare; vdiq mė 1987. Nė moshėn tetė vjeēare mbes jetim dhe patrioti Bajram Curri kujdeset pėr shkollimin e tij. Regjistrohet nė shkollė nė Shkodėr, nė Tiranė dhe nė Normalen e Elbasanit.
Ishte fat qė pati drejtues atelieje piktorin e njohur italian tė kohės, Galileo Chini (1873-1956, piktor dekorativ dhe qeramist, pjesėmarrės nė dy prej Bienaleve tė Venecias). Buza ishte njė nga themeluesit e shkollės sė parė tė vizatimit nė Tiranė nė vitin 1933. Punoi nė shkollėn teknike “Harry Fultz”, nė gjimnazin e Tiranės, nė gjimnazin “Qemal Stafa”, nė Liceun artistik “Jordan Misja”. Nė vitin 1960 fitoi titullin “Piktor i Merituar”, ndėrsa nė vitin 1978 fitoi titullin “Piktor i Popullit” tė dhėna nga Kuvendi Popullor i Republikės Popullore tė Shqipėrisė. Ėshtė piktori i parė qė pikturoi nudon e parė nga natyra nė Shqipėri. Ai na ka lėnė njė fond tė pasur me rreth 500 piktura dhe mijėra vizatime. Arkiva e veprave tė tij ruhen nė Galerinė Kombėtare tė Arteve nė Tiranė dhe nė Muzeun Buza, nė Tiranė.

Vėmendje Abdurrahim Buza, ėshtė njė nga emrat mė tė njohur tė artit shqiptar tė shek. XX. Edhe krijimtaria e tij na bėnė tė vetėdijshėm, pėr tė thėnė se koha pėr tė shkruar njė histori tė plotė tė artit shqiptar, mbėshtetur nė parametra tė koncepteve bashkėkohore, jo vetėm qė ka ardhur, por kam frikė qė ajo po kalon nė indiferentizėm tė plogėsht. Nuk mohoj se aty-kėtu ėshtė shkruar, por nuk duhet tė harrojmė se vetėm tani mund tė thuhen e shkruhen faktet e vėrteta dhe drejtė. Megjithatė ky shkrim lidhet ngushtėsisht me 100 vitet, qė nga dita kur Buza, plaku, u lind nė Shkup tė Maqedonisė. Kjo histori e artit shqiptar ku mjeshtri do tė zinte njė nga vendet e nderit, ende mungon.KrijimtariaAskush nuk mund tė thotė se piktura shqiptare ėshtė pa zė nė kėtė shekull. Pothuajse gjatė viteve tė tij jetuan piktorė, tė cilėt na kanė trashėguar njė pamje figurative, dydimensionale, tė vėrtetė tė jetės, tė njeriut dhe tė mjedisit tė tij, tė mentaliteteve dhe marrėdhėnieve nė realen dhe irealen e tyre si shenja shpirtėrore.

Gjatė kėtij shekulli, njė figurė e tillė na pėrcjell nė mėnyrė tė drejtėpėrdrejtė kombinimin e shijeve estetike tė shoqėrisė shqiptare dhe tė piktorėve tė saj, duke na treguar shkallėn e njohjes dhe sinqeritetin, veti pa tė cilat nuk do tė mund tė realizohej krijimtaria e kėtij lloji.Nė kėtė trashėgim, Buza na ka lėnė pasqyrėn e tij, e cila reflekton nė mėnyrė origjinale kodet e mėsipėrme. Veprat e Buzės, edhe pse mund t’i ndajmė nė tre grupe, pėr sa i pėrket individualizimit tė trajtave dhe tempit tė ngjyrave, janė tė thjeshta pėr tu kuptuar, komunikojnė me subjekte tė ndryshme dhe ndikojnė mbi shikuesin ndjesinė e aprovimit dhe tė kėnaqėsisė.Njė vėshtrim i kujdesshėm mbi grupin e parė zbulon se Buza ende ka qenė nėn ndikimin e akademisė. Tė gjitha kėto punime ruajnė fanatizmin dhe striktizmin e kompozimit dhe trajtimit artistik akademik. Ato tregojnė pėr njė piktor shumė punėtor, kėrkues ndaj vetes dhe prodhues i madh. Linja e vizatimeve nė kėtė periudhė ėshtė e kujdesshme dhe e ngjeshur. Ngjyra transmeton ndikimin e madh tė pikturės impresioniste tė shek. XIX. E natyrshme kjo pėr njė artist fare tė ri, tė edukuar nė perėndim.Nė grupin e dytė tė krijimtarisė vėshtrimi bije nė kontakt me subjekte shumė tė njohura e tė marra nga jeta e pėrditshme. Portreti dhe natyra e qetė duket tė ketė qenė njė nga gjinitė mė tė preferuara tė piktorit. Subjektet e tij janė autoportreti dhe portrete tė tipave dhe moshave tė ndryshme, tė cilėt gjenerojnė trajtim tė qartė tė tipareve, impresion tė natyrshėm tė shkaktuar nga modeli dhe sinqeritet tė pėrdorimit tė ngjyrės.

Gjithashtu pikturat nė dimension tė vogėl dhe vizatimet me njė linjė me subjekt, nudot janė shumė tė njohura nė kėtė grup. Ėshtė shumė nxitės vėshtrimi i artistit me pozicionet e shumėllojshme tė vendosjes sė tij. Nė tė dy grupet e para themi me qartėsi se kemi tė bėjmė me njė krijimtari qė ruan transmetim tė sinqertė tė botėkuptimit tė artistit mbi realitetin pėrkatės. Nė kėtė grup dallojmė edhe njė veti tjetėr e cila lidhet jo thjeshtė me formėn, por bėhet mė e cilėsueshme prej saj e ka tė bėjė me shkrirjen e subjektit kryesor nė mbėshtetje tė sfondit. Kjo shkrirje rrjedh nga pėrdorimi i ngjyrės pasqyruese.Nė grupin e tretė, befasohesh dhe duket sikur kemi tė bėjmė me njė piktor krejt tjetėr. Kėtė ta kushtėzon stili qė ka pėrdorur artisti. Trajtat, linjat, ngjyrat, format, vizatimi, konstrukti i figurės, mbi tė gjitha psikologjia e portretit dhe reflektimi pozicional i trupit njerėzor, pra e gjithė figura e tij pasqyruese pėson njė ndryshim gati thelbėsor, qė mund ta kuptosh vetėm nė bazė tė njohjes sė pėrgjithshme tė krijimtarisė sė tij. Subjektet marrin shkas nga motive patriotike, kombėtare, atdhetare dhe rrallėherė partiake. Kjo e fundit dallohet kur ndonjė vėzhgim introduktiv zbulon simbole tė periudhės sė komunizmit, gjė e cila ėshtė pothuajse e papėrfillshme nė krijimtarinė e pėrgjithshme.

Motivet nga vendi i tij do tė zėnė vendin kryesor nė kėtė grup dhe, prej tyre, sot ruhen piktura tė njė vlere unikale e tė papėrsėritėshme nė historinė e artit shqiptar. Tėrėsisht ky grup ėshtė cilėsuar si njė trajtim artistik “primitiv”, vlerėsim me tė cilin nuk jam aspak nė njė mendje, pasi mendoj se kjo krijimtari ka lindur tėrėsisht prej meditimit figurativ mbi kujtesėn e hershme pamore tė ruajtur nė vatrat e trurit tė artistit dhe tė shpėrthyera fuqishėm gjatė periudhės mė tė nxehtė tė komunizmit dhe luftės sė klasave nė Shqipėri.

Ajo nuk ėshtė njė figurė qė pikturohej si rezultat i pasqyrimit tė ēastit, tė modelit ballėpėrballė, por ėshtė njė figurė e rindėrtuar nė memorjen e artistit ku psikologjia dhe gjendja shpirtėrore e njerėzve tė trevės sė tij janė shumė mė tė forta se pamja e tyre e jashtme. Sillni nė kujtesė pikturėn “Refugjatėt”, “Malėsori”, “Vajza gjakovare”, “Dasma gjakovare”, “Lojėrat popullore”, “Azem Galica dhe luftėtarėt”. Ata nuk janė thjesht figura, por shpirtėra tė figuratizuar sipas kujtesės dhe shpėrthim i emocioneve tė artistit mbi ta.

 Nuk duhet tė nisemi aspak nga pėrdorimi i kostumit kombėtar as nga motivet e historisė sė hershme apo fshatareske, por nga ajo ēka transmetojnė e interferojnė personazhet, lėvizjet, sytė, duart, pozicionet, hedhjet e hapat e kėmbėve, ngjyrat, sfondi i errėt dhe kujtesa e artistit. Nė kėtė kuptim Abdurrahim Buza nuk mund tė quhet piktor primitiv, por plotėsisht piktor i parė individual, modern, i pangjashėm, i pakrahasueshėm shqiptar i shek. XX dhe ajo ēka ėshtė mė e rėndėsishmja pikturoi nė kėtė formė nėn hundėn e madhe tė komunizmit tė rrezikshėm, falė kjo zgjuarėsisė e talentit tė piktorit, por edhe tolerancės sė atij pushteti ndaj rastit BUZA.

Azem Galica dhe luftetaretVallja ShqiptareNe KatuaMalesoriPortreti i FemijesPortreti i GruasPrtret i VetvetesNusjaVajza me FjongoRefugjatetLojerat Tradicionale
Identifikuar

·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠· ...Cosa faresti al posto mio, se ogni pensiero fossi io??!!...·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠·
       
http://www.youtube.com/watch?v=y5DzX6foKbQ

http://www.youtube.com/watch?v=SzEKYu4sF4Q&feature=related
Madam Butterfly
SuperGirl!...
Moderator/e Global/e
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 15053


Lost inside your love!

Respekt: +7

Profili
« Pergjigju #8 : 14/10/07, 15:03 »
0

Gazmend Leka
 
Gjithmone e kam konsideruar pikturen si nje lutje te gjate ,qe fillon cdo dite me lindjen e diellit.Ky rit me ka shoqeruar ne udhetimin tim per te zbuluar e per te gjetur GJUHEN E VJETER.gjuhen e humbur,qe e dija dikur perpara RENIES,kur i flisja gurit ,permes frutit gjarperit. Kjo lutje behet dita me dite me e thelle,me e brendeshme e me lejon tu flas lirshem gjerave qe tashme kane vdekur. Te thenat e tyre bejne krijimet e mia njera pas tjetres.

Titulli:Nostalgjia
Viti i realizimit:2005
Permasat ne cm:50 x 70
Teknika e Perdorur:Miks mbi Dru
Titulli:Dimensioni i Fundem
Viti i realizimit:2005
Permasat ne cm:50 x 70
Teknika e Perdorur:Miks mbi Dru
Titulli:Shtepia e Vetmuar
Viti i realizimit:2005
Permasat ne cm:50 x 70
Teknika e Perdorur:Miks mbi Dru
Titulli:Engjelli Mbrojtes
Viti i realizimit:2005
Permasat ne cm:50 x 28
Teknika e Perdorur:Sepia ne leter
Titulli:Fytyra e Shenjte
Viti i realizimit:2005
Permasat ne cm:65 x 48
Teknika e Perdorur:Sepia ne leter
Titulli:Kaloresi i Shkretetires
Viti i realizimit:2005
Permasat ne cm:16 x 22
Teknika e Perdorur:Sepia ne leter
Titulli:Kryeengjelli
Viti i realizimit:2005
Permasat ne cm:65 x 48
Teknika e Perdorur:Laps ne leter
Titulli:Enderr Vere
Viti i realizimit:2005
Permasat ne cm:20 x 28
Teknika e Perdorur:Laps ne leter
Titulli:Ekuinoks
Viti i realizimit:2005
Permasat ne cm: 30 x 44
Teknika e Perdorur:Sepia ne leter 
Titulli: Roja e Sekretit
Viti i realizimit:2005
Permasat ne cm: 30 x 44
Teknika e Perdorur:Sepia ne leter
Titulli: Fshati ne Muzg
Viti i realizimit:2005
Permasat ne cm: 19 x 28
Teknika e Perdorur:Sepia ne leter

 


Titulli:Ikja
Viti i realizimit:2005
Permasat ne cm:14 x 28
Teknika e Perdorur:Sepia ne leter
Titulli:Stuhia
Viti i realizimit:2005
Permasat ne cm:40 x 35
Teknika e Perdorur:Sepia ne leter


Identifikuar

·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠· ...Cosa faresti al posto mio, se ogni pensiero fossi io??!!...·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠·
       
http://www.youtube.com/watch?v=y5DzX6foKbQ

http://www.youtube.com/watch?v=SzEKYu4sF4Q&feature=related
Madam Butterfly
SuperGirl!...
Moderator/e Global/e
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 15053


Lost inside your love!

Respekt: +7

Profili
« Pergjigju #9 : 14/10/07, 15:03 »
0

Ismail Lulani
 
Ismail Lulani eshte lindur ne Tuz me 26 Mars 1933. Kryen studimet ne Shkoder ne shkollen e mesme per mjekesi,pastaj i kushtohet plotesisht pasionit te tij te femijrise piktures. Vepra e tij e pare e ekspozuar ne publik ka qene nje peizazh nga Hidrocentrali i Vaut te Dejes(1969).


Titulli:Portret vajze
Viti i realizimit:1961
Permasat ne cm:25 x 20
Teknika e Perdorur:Vaj ne kompesate
Titulli:Udhekryqi Shqiptar
Viti i realizimit:1993
Permasat ne cm:75 x 85
Teknika e Perdorur:Vaj ne fajazit
Titulli:Udheve te kurbetit
Viti i realizimit:1993
Permasat ne cm:70 x 80
Teknika e Perdorur:Vaj ne kanavace 
Identifikuar

·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠· ...Cosa faresti al posto mio, se ogni pensiero fossi io??!!...·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠·
       
http://www.youtube.com/watch?v=y5DzX6foKbQ

http://www.youtube.com/watch?v=SzEKYu4sF4Q&feature=related
Madam Butterfly
SuperGirl!...
Moderator/e Global/e
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 15053


Lost inside your love!

Respekt: +7

Profili
« Pergjigju #10 : 14/10/07, 15:03 »
0

Kole Idromeno
 
Idromeno eshte themeluesi i shkolles shqiptare te piktures realiste te shekullit XIX-XX.Mesuesi i pare i Idromenonos ka qene Pietro Marubi. Lindi me 1860 dhe vdiq me 1939.
 
Titulli:At Shtjefen Gjecovi
Viti i realizimit:1929
Permasat ne cm:35x50
Teknika e Perdorur:Vaj

 


Titulli:Skenderbeu
Viti i realizimit:1929
Permasat ne cm:45x60
Teknika e Perdorur:Leter Specia 
Identifikuar

·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠· ...Cosa faresti al posto mio, se ogni pensiero fossi io??!!...·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠·
       
http://www.youtube.com/watch?v=y5DzX6foKbQ

http://www.youtube.com/watch?v=SzEKYu4sF4Q&feature=related
Mystica
üBeR aLLeS :D
Administrator
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 7887


cogito, ergo sum

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #11 : 28/11/07, 11:11 »
0


"Humanity"- Albana HajredinajIdentifikuar

~Po u zgjove ne mengjes dhe nuk e pe diellin ,ose dielli je ti, ose ti ke vdekur~
Mystica
üBeR aLLeS :D
Administrator
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 7887


cogito, ergo sum

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #12 : 28/11/07, 11:11 »
0

Gjelosh Gjokaj


Identifikuar

~Po u zgjove ne mengjes dhe nuk e pe diellin ,ose dielli je ti, ose ti ke vdekur~
Mystica
üBeR aLLeS :D
Administrator
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 7887


cogito, ergo sum

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #13 : 28/11/07, 11:11 »
0

Alban Meka
Identifikuar

~Po u zgjove ne mengjes dhe nuk e pe diellin ,ose dielli je ti, ose ti ke vdekur~
Faqe: [1]
  Printo  
 
Shko te: