NGROHJA GLOBALE DHE PASOJA E SAJ !

NGROHJA GLOBALE DHE PASOJA E SAJ !

(1/1)

Gladiatori:
C'mendim keni per ngrohjen globale dhe per pasojat se saj apo mendoni se ky eshte thjesht nje cikel natyror si psh si ka qene para disa shekujsh "Epoka e akullnajave".
A po bejne njerezit mjaftueshem per parandalimin e saj dhe kush jane ata qe e pengojne parandalimin ose perkeqesimin e ngrohjes globale ? (Si psh Korporatat e ndryshme industriale te makinave ose te industrise se minierave dhe te naftes)?

Madam Butterfly:
Ngrohja Globale

Studimet shkencore mbi ngrohjen globale tregojne se ky peroblem behet gjithnje e me shqetesues nga dita ne dite.Ndryshimet e klimes jane te verteta dhe sa vjen e rriten me teper.Niveli i Dioksidit te karbonit ne ditet e sotme eshte rreth 30% me i larte se sa ka qene perpara evolimit te industrise.Ajo qe te ben me shume pershtypje eshte shpejtesia me te cilen niveli i CO2 eshte rritur.Nga njohurite geologjike te njeriut mbi boten per miliona vite bota kurre nuk ka perjetur nje rritje aq te shpejte.Firma e influences se neriut eshte krejtesisht e dukshme.Ska aspak dyshim qe ne kemi krijuar ndryshime te atmosferes nga djegja e lendeve kimike dhe gazrave.

Evidenca e ngrohjes globale eshte e sakte dhe e panenflehtesushme!

Konsidero:

Qe ne fillim te shekullit te 20'te temperatura e siperfaqes kryesore te tokes eshte rritur rreth 1.1°F (0.6°C).

Gjate 40 viteve te fundit temperatura eshte rritur rreth 0.5°F (0.2-0.3°C).

Ngrohja ne shekullin e 20'te eshte me e madhe nga te gjitha koherat e 400-600 vitet e fundit.

7 nga 10 vitet me te ngrohta te shekullit te 20'te jane ato te 90'tes.

Malet e akullta te poleve jane ne levizje

Akujt ne polin e veriut kane humbur rreth 40% te trashesise se tyre gjate 4 dekadave te fundit.

Niveli global i detrave eshte rritur pothuajse 3 here me shpejt ne krahasim me 3000 vitet e fundit.

Sdudimet e shumta tregojne se bimet dhe kafshet ndryshojne numrin dhe sjelljen e tyre ne baze te ndryshimeve klimatike.

Ashtu siq Bota vazhdon te ngrohet,rritet dhe rreziku qe klima do ndryshoje ne menyre te tille saqe mund te demtoje ne menyre serioze jeten tone.Nderkohe qe nje pjese mesatare e vendeve te globit do behet me e ngrohte disa zona individuale do perjetojne tjeter lloj ndryshimesh te klimes,me rrjedhoja te dryshme per ambientin lokal.

Disa nga keto jane...

Rritje e shpejte e nivelit te detit

Me teper vale te ngrohta dhe thatesire qe rezulton ne shume e me shume
konflikte ne burimet e ujrave.

Me teper mote ekstreme qe krijojne permbytje dhe shkaterrime banesash

Nje potencial te madh ne semundjet dhe vdekjet qe kane te bejne me nxehtesine,gjithashtu nje shtrirje me te gjere te infeksioneve dhe semundjeve qe transmetohet nga insekte dhe mikrobe ne zona ne te cilat me pare nuk kane egzistuar.

Nese ndotja kimike vazhdon pa u marre masa kunder saj,ngrohja globale do kercenoje shendetin,qytetet,bregdetet,dhe te gjithat bukurite natyrore apo krijimet e njeriut.

Shkeputur nga ucsusa.org

clirimi:
ngrohja globale nuk ashte aqe problem i madhe ,se me shekuje lune tempeatura normal nuk mundet me qene e njejte temperatura si cdo vite ose cdo shekull.por mendoje se toka shkone duke u persosur dhe klima ashtu do te rrije ne nivele te mire , por ne qofte se kthehemi shume mbrapa shume ka qene klima me e keqe se sa sote d.m.th.te gjitha kane qene te korruptuar uji toka malet dhe ka pase me shume vershime te medhaja ose lukundje te tokes ...dhe hapesira ashte shume e madhe dhe barten gazrat e shendrrohen ne menyra te tjera me kalimin e kohes psh . ne diell sa gazrat djegen qe ashte dielli shume me imadhe se toka ,ku po shkone gjithe ky CO2!!!
dhe gjithemone nuk do te kete psh.lende djegese toka per te perdorur per makina ose fabrika...
dhe me kalimin e kohes do te zbulohet ne te ardhmen ne menyra te tjera ne vende lendes djegese
qe perdoret psh. me te madhe lende djegese perafersishte qe 50 vite me parre shume pake .
 ne qofte se ecim tepara tashe edhe 1000 vjete krejte do te ndryshoje me me kohen  e sotme
do me thon  qe  100 vjetet e fundite ku arriti njeriu me teknologji , mbase nji mije vjete do te shkoje shume para me teknologji dhe me  kalimin e kohes shume njeriu do te arrije large,nuk mundet njeriu tashe te kthehet 1000/5000 vjete mrapa ...
cdo gje shkone duke u persosur si ne teknologji ashtu edhe ne universine....
por te kthemi para 1 miljone vite mbrapa universi ose galaktika jone kane qene me keqe se sote qe jane ,ose zhvillimi i njeriut meteknologji mo mos folmi shume kane qene njerezite me primitive se sote qe jane, cdo gje ka qene mbrapa shume.
cdo zbulim shkone vecse duke u persosur e jo mbrapa, edhe toka universi gjithashtu vetem shkone duke u persosur....   
por kjo nuk rregullohet me vite ose me  shekuj nuk do te thote aqe  shpejte ,biliharda vite kane kaluar
qe nuk mundet koha te pershkruhet sa ka kaluar kohe ,se gjithesia ka egzistuar gjithmone ne menyra
te ndryshme dhe gradualishte duke u persosur ka ardhe koha e sotme ...
se edhe njeriu ka egzistuar me miliharda  vjet qe kane kaluar nuk u persos mbrenda 6 shekuje .do te thote me etapa te medha qe kane kaluare dhe njeriu ka arritur deri me sote , mbrenda dites kurgjo nuk arrihet,e ase vjeteve...
-CDO GJE SHKONE DUKE U PERSOSUR  !!!...
(ngrhoja globale ashte problem per shtetet e varfera qe mose ti lojne ekonomikishte qe te zhvillohen ketu ashte problemi me i madhe qe mose ti lojne te dominojne ne te ardhmen ,sote qe jane shtate shtetet me zhvilluara ne bote nji shtete lende djegese perdore sa krejte tjeret shtete qe jane te varfera  ...  !!!)

Madam Butterfly:
Ngrohja globale

Ndėr zhvillimet e tjera, kemi alarmin lidhur me ndryshimin e klimės. Ministri kanadez pėr ēėshtje tė mjedisit tha kėto fjalė nė njė konferencė ndėrkombėtare mbi ngrohjen globale: “Delegatė tė nderuar, ju e keni justifikuar besimin qė banorėt e globit na kanė dhėnė. Pėrballė kėrcėnimit mė tė rėndė ekologjik ndaj njerėzimit, ju jenė shprehur se bota ėshtė e bashkuar dhe dora-dorės ne do ta fitojmė kėtė betejė”.
Mė shumė se 150 vende ranė dakord pėr bisedime lidhur me standarde tė detyrueshme pėr pakėsimin e gazeve-serė. Shtetet e Bashkuara kanė pranuar tė marrin pjesė nė njė dialog pėr gjetjen e rrugėve dhe marrjen e masave kundėr ndryshimeve klimatike. Pėr ngrohjen globale, disa shkencėtarė kanė fajėsuar fuqinė dhe numrin e madh tė uraganeve tė rrezikshme. Tė tjerė e kanė hedhur poshtė kėtė ide. Por askush nuk mund tė mohojė faktin qė paraqiti Kondrad Lautenbauher i Administratės Oqeanike dhe

Atmosferike Kombėtare amerikane.
“Kaluam njė stinė rekord pėrsa u pėrket uraganėve. Nė vitin 2005 pati 28 stuhi tropikale, ndėr tė cilat 13 uragane, 3 prej tyre ishin tė kategorisė pesė. Ndoshta kjo ishte stina mė shkatėrrimtare e uraganeve nė histori”.

Gjermanka:
Ngrohja globale vjen si pasoje e zhvillimit te madh qe mori industria dhe hovi per ta kontrolluar nuk u pa asnje here.Qellimi yne si njerezi ishte te bejne sa me shume para,te prodhojne sa me shume makina te shpejta uzina ,ta shperdorjne ujin si na do qejfi ,te nderojme e te rrenojme sa here te duam ..asnje here se pame token qe po e shktarronim.Une them se jemi vone nese duhet te bejme kthese..jemi teper vone tani !


Pasojat e ngrohjes globale po  vijne pak nga pak,vapa e papritur thathesira shkrirja e akullnajave zhdukja e nje bote te gjalle ujore..e bimore pak nga pak po e rrenojme vendin ku jetojme TOKEN !

Navigation

[0] Message Index