Pubertetit tek femrat e tek meshkujt.
Faqe: [1]
  Printo  
Autor Tema: Pubertetit tek femrat e tek meshkujt.  (Lexuar 11319 here)
neril
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 4870


Proud to be me!!!!!

Respekt: +4

Profili
« : 20/12/07, 21:09 »
0

Ka te ngjare qe shumica nga ne e ka perjetuar periudhen e pubertetit apo sapo e ka filluar ose eshte ne vazhdim e siper. Na ndodh qe gjate pubertetit te kemi te bejme me shume faktore e dukuri qe trupi jone nuk i njihte deri dje.
Identifikuar

...........xXx............
neril
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 4870


Proud to be me!!!!!

Respekt: +4

Profili
« Pergjigju #1 : 20/12/07, 21:09 »
0

Ē'ėshtė puberteti?
Puberteti ėshtė koha kur nėn ndikimin e hormoneve, trupi i vajzave dhe i djemve ndryshon dhe piqet. Fėmija juaj do piqet prej fėmije nė grua gjegjėsisht burrė.

Kur paraqitet?
Zakonisht, te vajzat fillon mė herėt se sa te meshkujt. Ekziston njė diapazon i gjėrė i moshės kur mund tė fillojė. Te vajzat mė shpesh fillon mes 9-13 vjet. Te djemtė mes 10 dhe 16 vjet. Mė shpesh fillon nė tė njejtėn kohė siē ka ndodhur te prindėrit.

Cilat ndryshime priten te vajzat?

Zakonisht nė fillim rriten gjinjtė.
Pastaj i fiton menstruacionet e para dhe fillon cilki menstrual. Zakonisht kjo ndodh, gjatė 2 viteve pasi kanė filluar tė rriten gjinjtė.
Paraqiten qime nė pjesėn pubike (pjesėn mes kėmbėve) dhe nėn sqetulla.
Lėkura bėhet mė e yndyrshme. Paraqiten puērra (akne).
Era e trupit bėhet mė e fortė.
Fillon tė fitojė nė peshė, sidomos rreth kofshave.
Fillon me shpejtėsi tė rritet nė lartėsi.
Cilat ndryshime priten te djemtė?

Rritet penisi dhe testiset (herdhet). Zakonisht ky ėshtė ndryshimi i parė.
Zėri trashet.
Rritet nė lartėsi. I zgjerohen supet.
Bėhet lleshator nė duar, fytyrė, kėmbė dhe nė pjesėn pubike (pjesėn mes kėmbėve).
Lėkura bėhet mė e yndyrshme. Mund t'i shfaqen puērra (akne).
Era e trupit intenzifikohet.
Fillon tė fitojė nė peshė.
Sa zgjat puberteti?
Mund tė zgjas e dhe deri 8 vjet. Te disa njerėz mbaron mė herėt. Te tė tjerė rrjedh mė ngadalė.

Kur tė paraqiteni te mjeku?
Nėse jeni tė brengosur rreth ndryshimeve nėpėr tė cilat kalon fėmija juaj. Nėse mendoni se herėt shfaqen kėto ndryshime apo se shfaqen me vonesė.Pėrgatiti :  Prof. Dr. Dafina Kuzmanovska  
 
Identifikuar

...........xXx............
neril
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 4870


Proud to be me!!!!!

Respekt: +4

Profili
« Pergjigju #2 : 20/12/07, 21:09 »
0

Puberteti i pėrshpejtuar mund tė shkaktohet nga gjendja nė familje
Melinda Smith
Zėri i Amerikės
03-12-2007

 


Ekspertėt mjekėsorė shprehėn shqetėsim me njė gjendje tė re qė po vihet re tek vajzat e reja nė mbarė botėn, pėr shkak tė pubertetit , apo pjekurisė seksuale qė tani duket se vjen mė shpejt. Shkencėtarėt besojnė se mund tė ketė shkaqe tė ndryshme pėr kėtė zhvillim mė tė hershėm. Njė prej shkaqeve qė ndikojnė mund tė jetė edhe gjendja nė familje.

Vetėm gjatė shekullit tė kaluar mosha mesatare e vajzave qė u fillonin menstruarcionet, nė Shtetet e Bashkuara u ul me katėr vjet, nga 16 nė 12. Nė pjesė tė tjera tė botės, kjo mosha ka rėnė edhe mė shumė. Puberteti nė moshėn tetė vjeēare nuk ėshtė i pazakontė.

Nė moshėn pesė vjeēare, Skyla Xhons filloi tė tregojė shenja tė njė zhvillimi seksual. Nėna e saj u shokua kur mjeku i fėmijės tha se Skylės po i fillonin menstruarcionet. "Kėshtu mė tha – po i fillonte cikli. U trondita shumė.",- tregon e jėma.

Skyla Xhons ėshtė njė rast jo i zakontė. Tani, dy studime, njė nė Britani dhe njė tjetėr nė Shtetet e Bashkuara tregojnė se stresi nė shtėpi mund tė nxisė njė reagim vetė-mbrojtės mbijetese tek vajzat dhe kjo mund tė shkaktojė zhvillim tė hershėm seksual. Njė nga autorėt e studimit amerikan ėshtė Marilin Eseks, nė Universitetin e Visconsinit.

"Zbulimi bazė i studimit ėshtė se fėmijėt zhvillohen pėr t’u pėrshtatur me mjedisin." ,- thotė studjuesja.

Studiuesit e universiteteve Viskonsin dhe Arizona qė kryen studimin amerikan vrojtuan tė paktėn 220 vajza, nga fėmijėria deri nė fazėn kur ndryshuan ciklin hormonal. Tė gjitha vajzat ishin pjesė e familjeve me tė dy prindėrit. Gati gjysma e vajzave qė jetonin nė njė mjedis familjar me stres filluan pubertetin nė klasėn e pestė, ose rreth moshės 10 vjeēare.

Pėrsėri Marilin Esseks:

"Kur fėmijėt jetojnė nė shtėpi ku nuk ndjehen tė sigurtė, zhvillohen mė shpejt. Vajzat qė jetonin nė familje mė tė mira, ku kishte mė pak konflikte mes prindėrve, u zhvilluan mė vonė seksualisht."

Ka faktorė tė tjerė, qė kontribuojnė nė pubertetin e hershėm: kequshqimi, mungesa e ushtrimeve fizike dhe pesha, janė tre shembuj. Studiuesit britanikė zbuluan gjithashtu, se vajzat qė filluan pubertetin shpejt ishin shpesh mė impulsive. Zhvillimi i hershėm seksual, thonė ata, shpesh kontribuon nė ērregullime tė sjelljes dhe shtatėzani nė adoleshencė.//lk
[/size] [/size] [/color]
Identifikuar

...........xXx............
Faqe: [1]
  Printo  
 
Shko te: