Pse jetoni ?
Faqe: [1] 2 3 4
  Printo  
Autor Tema: Pse jetoni ?  (Lexuar 54707 here)
Gladiatori
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 737


Don't fuck with the best !

Respekt: 0

Profili
« : 06/01/08, 15:03 »
0

Pse jetoni ?
Identifikuar

Ndrysho menyren se si mendon dhe do te ndryshosh veten
Gladiatori
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 737


Don't fuck with the best !

Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #1 : 06/01/08, 15:03 »
0

Per te qene me i miri...
Identifikuar

Ndrysho menyren se si mendon dhe do te ndryshosh veten
Stari
Gango
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 4797

Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #2 : 06/01/08, 16:04 »
0

Jetojme sepse jemi te destinuar te jetojme deri ne fund .. Natyra na krijoi dhe  na solli ne jete , duhet te jemi shum mirnjohes natyres.. Njeriu eshte krijuar te rroje , jo te egzistoje ..  Kjo lidhet me njeriun se si e koncepton jeten.. Jeta ka dy ane : Te miren dhe te keqen.   Ne duam gjithmone te miren  prej saj  qe te jemi te lumtur por e keqja eshte  pjese e luftes te jetes tone   pranaj duhet ta pranojne ashtu sic eshte  me te mirat e kqija brenda ..  Ne qoftese doni qe jeta juaj  tju buzeqeshe, dhurojini  ju me pare asaj humorin  tuaj te mire... 
Identifikuar

Miku i pabese i ngjet hijes qe zvarritet pas teje per deri sa ka diell . Miku i shtire eshte shume me  i rrezikshem se armiku me i eger.
Mystica
üBeR aLLeS :D
Administrator
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 7887


cogito, ergo sum

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #3 : 06/01/08, 16:04 »
0

Sepse dikush vendosi qe un te jetoja........
sepse askush nuk me mori leje...

fundja fundit NUK E DI !!!
Identifikuar

~Po u zgjove ne mengjes dhe nuk e pe diellin ,ose dielli je ti, ose ti ke vdekur~
..--..--..
Gjysem BalkanWebs
***
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 2361

**************************************************

Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #4 : 06/01/08, 16:04 »
0

Jetoj sepse jam gjadh, s'shof obsion tjeter pervec mijetes.
Identifikuar
Gladiatori
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 737


Don't fuck with the best !

Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #5 : 06/01/08, 16:04 »
0

Jetojme sepse jemi te destinuar te jetojme deri ne fund .. Natyra na krijoi dhe  na solli ne jete , duhet te jemi shum mirnjohes natyres.. Njeriu eshte krijuar te rroje , jo te egzistoje ..  Kjo lidhet me njeriun se si e koncepton jeten.. Jeta ka dy ane : Te miren dhe te keqen.   Ne duam gjithmone te miren  prej saj  qe te jemi te lumtur por e keqja eshte  pjese e luftes te jetes tone   pranaj duhet ta pranojne ashtu sic eshte  me te mirat e kqija brenda ..  Ne qoftese doni qe jeta juaj  tju buzeqeshe, dhurojini  ju me pare asaj humorin  tuaj te mire... 

Filozofia eshte shkence, si c'do shkence ajo perdor vertetimin per te aprovuar teorite e saj. Shume e rendesishme.

Jetojme sepse jemi te destinuar te jetojme deri ne fund.... Dhe nese vret veten....

Njeriu eshte krijuar te rroje , jo te egzistoje...Si mund te rrosh pa egzistuar.

Thjesht diskutim.
 
Pyetja ishte se c'fare ju shtyn te jetoni


Identifikuar

Ndrysho menyren se si mendon dhe do te ndryshosh veten
Mystica
üBeR aLLeS :D
Administrator
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 7887


cogito, ergo sum

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #6 : 06/01/08, 16:04 »
0

Pyetja ishte se c'fare ju shtyn te jetoni


Cfare me shtyn te jetoj ???????????????????/

E panjohura madhe dhe oreksi per te zbuluar gjithnje  e me teper rreth  saj.
Identifikuar

~Po u zgjove ne mengjes dhe nuk e pe diellin ,ose dielli je ti, ose ti ke vdekur~
Stari
Gango
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 4797

Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #7 : 06/01/08, 16:04 »
0

Jetojme sepse jemi te destinuar te jetojme deri ne fund .. Natyra na krijoi dhe  na solli ne jete , duhet te jemi shum mirnjohes natyres.. Njeriu eshte krijuar te rroje , jo te egzistoje ..  Kjo lidhet me njeriun se si e koncepton jeten.. Jeta ka dy ane : Te miren dhe te keqen.   Ne duam gjithmone te miren  prej saj  qe te jemi te lumtur por e keqja eshte  pjese e luftes te jetes tone   pranaj duhet ta pranojne ashtu sic eshte  me te mirat e kqija brenda ..  Ne qoftese doni qe jeta juaj  tju buzeqeshe, dhurojini  ju me pare asaj humorin  tuaj te mire... 

Filozofia eshte shkence, si c'do shkence ajo perdor vertetimin per te aprovuar teorite e saj. Shume e rendesishme.

Jetojme sepse jemi te destinuar te jetojme deri ne fund.... Dhe nese vret veten....

Njeriu eshte krijuar te rroje , jo te egzistoje...Si mund te rrosh pa egzistuar.

Thjesht diskutim.
 
Pyetja ishte se c'fare ju shtyn te jetoni


Nese vret veten  ke fund  por prape  fundin e ke heret e vone  edhe po nuk e bere     Prandaj them te jetoje deri ne fund por jo te vrase veten, mos ta ngaterrojme me psikologjine

Njeriu eshte krijuar te egzistoje apo te rroje?  Ne rast  qe ti nisesh me koceptimin jetoj sepse egzistoj ateher e ke gabim sepse natyra te ka krijuar te rrosh  me shume jo te jesh si egzistenc ne kete bote.. Qe te egzistosh duhet te rrosh ..  E kam fjalen per njeriun , mos e ngaterro me jeten ne egzistimin  te ajo .. Qellim i njeriu eshte te rroje ,egzistenca ka lidhje me teper me krijimin jo me jeten si misionin  qe ka njeriu .. Misioni i tij eshte mbijetesa, pra te rroje ..    Shkel Syrin

Jeta ka per qellim te rrosh duke egzistuar
Identifikuar

Miku i pabese i ngjet hijes qe zvarritet pas teje per deri sa ka diell . Miku i shtire eshte shume me  i rrezikshem se armiku me i eger.
DIABOLIQUE
Edhe ARMIKU i te gjithve.. Mund te jet MIK i dikujt!!!!
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 12792

GOTIKA

Respekt: +3

Profili WWW
« Pergjigju #8 : 06/01/08, 17:05 »
0

JETOJ SEPSE DUHET TE JETOJ DHE NGA ANA TJETER DESHIROJ
JETOJ SE KY ESHTE DESTINACIONI I VETEM QE KAM
KA 2 ALTERNATIVA JETO OSE VDIS UNE KAM ZGJEDH TE PAREN  Zgerdhihem SHPRESOJ QE DHE ZOTI TE JETE ME MUA Zgerdhihem
Identifikuar

<3<3<3
kadrifusha
Vizitor
« Pergjigju #9 : 06/01/08, 17:05 »
0

SME PYETI NJERI KUR ME BENE. KESHTU QE ME QELLOI TE JETOJ. PASTAJ KUR FILLOVA TA KUPTOJA SE KISHTE GJERA TE MIRA JETOJ PER TI SHIJUAR ATO.
Identifikuar
Albani 1
Gjysem BalkanWebs
***
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 2128


Respekt: +2

Profili
« Pergjigju #10 : 06/01/08, 18:06 »
0

jeta eshte e bukur , edhe pse ka shum pengesa te veshtira qe mua gjithmon me perlqen te rrezikoj  Buzeqesh
gjithsesi jeta eshte gjeja me e shtrenjte qe ko njeriu ne jet para jetes sime nuk vej njeri ne bot ...  Zgerdhihem
Identifikuar

Te dashurosh nuk do te thot te gjesh njeriun me te cilin te kalosh jeten! Por te gjesh njeriun pa te cilin nuk jeton dot.. !
neril
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 4870


Proud to be me!!!!!

Respekt: +4

Profili
« Pergjigju #11 : 07/01/08, 21:09 »
0

Jetoj sepse kam ardhur ne jete per te jetuar.
Identifikuar

...........xXx............
green
i/e regjistruar!
*
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 3

Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #12 : 14/01/08, 14:02 »
0

per qef,
Identifikuar
Nessuno
Moderator Forumi
Gjysem BalkanWebs
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 2719


Mos me cani trapin

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #13 : 16/02/08, 20:08 »
0

e perse te mos jetoje?
Identifikuar

Albani 1
Gjysem BalkanWebs
***
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 2128


Respekt: +2

Profili
« Pergjigju #14 : 19/02/08, 19:07 »
0

gagimisht kom lindur ne ket jet ...!
Identifikuar

Te dashurosh nuk do te thot te gjesh njeriun me te cilin te kalosh jeten! Por te gjesh njeriun pa te cilin nuk jeton dot.. !
Kevinjon
Vizitor
« Pergjigju #15 : 22/02/08, 21:09 »
0

sepse per te exzistuar, JETA eshte e vetmja mekanizem qe njohim!

c'do njeri e ka ne dore vete te vazhdoje te jetoje ose te iki nga ajo, por nje gje eshte e sigurte; te ikesh diku tjeter nuk quhet me jete sado e hidhur qe mund te jete ajo!

kevinjon 8) 8)
Identifikuar
orion centure
i/e regjistruar!
*
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 34

Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #16 : 29/09/08, 13:01 »
0

jetoj sepse jam i sigurte qe ne bote ka gjera te mrekullueshme per te cilat jeton dhe jeta sesht vetem nje lufte eshte dhe paqe pas lufte
Identifikuar
LĩZĩ
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 13212


Respekt: +84

Profili
« Pergjigju #17 : 23/03/09, 13:01 »
0

Pse te mos jetoj?! Jetoj sepse kam nje liste te madhe me gjera per te bere!Jetoj sepse du ta shikoj diellin pa e urryer duke u ngopur me fryme!Sepse jeta qenka dhurata "sfide" qe duhet sfiduar dhe sepse egzistojne miliarda "SEPSE"jetoj...Sepseja me e bukur pse jetoj ?Jetoj sepse e meritoj te jetoj duke i dhene jete dhe kuptim miliarda  "sepseve" !  Shkel Syrin
Identifikuar
Shqiptari1986
i/e regjistruar!
*
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 13


Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #18 : 23/03/09, 14:02 »
0

Pershendetje per te gjithe ju. Jam nje antar i ri, shpresoj se do ia kaloj mire ne mesin tuaj.

Askush nga ne nuk eshte pyetur: A keni deshire te vini ne k'te bote, asnjeri nuk do te pyetet: A deshironi te jetoni ende? Kur kete e kuptojme, vijme deri tek nje konkludim mjaft i rendesishem. Konkludimi eshte se ne nuk qenkemi krijuar kot, ne qenkemi krijuar per nje qellim. Por cili eshte ky qellim!? Qe t'i shfryjme epshet ne menyre te shthurur, qe vetem te ngrejme,... vetem kaq!? Jo jo, njeriu eshte krijuar nga Krijuesi per nje qellim tjeter, dhe ai qellim eshte adhurimi nga ana e njeriut kushtuar vetem Zotit. Ky eshte qellimi i krijimit, dhe me pastaj rrjedhin edhe qellime tjera, pasi shtrohen pyetje tjera.

Une u befasova kur pashe se shumica nga ju kishin dhene pergjigje jo te duhura, pergjigje qe nuk i takon qenies tone t'i japim.

"Duhet tė hahet pėr tė jetuar, jo tė jetohet pėr tė ngrėnė". - Sokrat

Gjithe te mirat
Identifikuar
LĩZĩ
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 13212


Respekt: +84

Profili
« Pergjigju #19 : 23/03/09, 15:03 »
0

Amen! Shkel Syrin
Identifikuar
Eryola
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 1136


Il est temps de vivre la vie que tu t'es imaginée.

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #20 : 23/03/09, 20:08 »
0"Duhet të hahet për të jetuar, jo të jetohet për të ngrënë". - SokratTe ta korigjoj pak, shprehja me larte eshte e Molièrit!

Pse jetojme? Pse jetoj?

Po me kujtohet shprehja e Oscar Wilde "Te jetosh eshte gjeja me e rralle ne bote. Shumica e njerezve thjesht ekzistojne", e s'di pse te Jetuarin e lidh me ato njerez qe perjetuan, perjetojne veten e vertet dhe e shkruajne vete historine e tyre.

Te jetuarit e lidh me ato endrrat e pafund te atyre femive te vegjel, qe jane te brishte ne pamje, por brenda te vertet e te forte ne mendime e guxime per te shprehur se si do jene, kush do jene e pse do jene .... sa te vertet e sa te sigurte jane qe do behen mbreter qe te kene mundesi te dhurojne, sa te vertet e sa te sigurte jane qe do behen astronaut per te zbuluar dicka me shume, sa te vertet e sa te sigurte  jane se do behen violinist per ti dhuruar nje melodi me te bukur shpirtit njerzor, sa te vertet e sa te sigurte jane se do behen presidenta per te bere cdo te varfer te pasur  .... e jane pikerisht ato te vegjlit qe dine te jetojne dhe e dine arsyen pse jetojne, ...... deri sa te rriturit barbar i shembin cdo frymezim per te jetuar e i mesojne si duhet te ekzistojne e mbijetojne ....

Ruaj dhe ushqe femine .... nqs do te jetosh ...Identifikuar

<<Tu dois devenir l homme que tu es. Fais ce que toi seul peux faire. Deviens sans cesse celui que tu es, sois Maītre et Sculpteur de toi-mźme. >>

JE  VOUS  AIME  . . .
Shqiptari1986
i/e regjistruar!
*
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 13


Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #21 : 24/03/09, 09:09 »
0

Eryola, prap me dhe te drejt te korigjoj, sepse ate thenje nuk e ka thene Moličri, por Sokrati.

Nese ne boten materiale e shikojme primare, ndersa ate shpirterore sekondare, gjasat jane te medha qe njeriu mos te zgjedh mjete per te ardhur deri tek fitimi. Pra perpiqet qe me cdo kusht te vij deri tek paraja, sepse mendon se Zoti e ka krijuar qe te fitoj para. Kjo eshte pika me e dobet e njerezve, si rezultat i seciles rrjedhin te tjerat.
Identifikuar
Eryola
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 1136


Il est temps de vivre la vie que tu t'es imaginée.

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #22 : 24/03/09, 09:09 »
0

Shqiptari '86  me poshte e ke te shkruar qe eshte e Moličrit

http://www.evene.fr/citations/auteur.php?ida=8&p=10 , (e gjashta ne rradhe)

Identifikuar

<<Tu dois devenir l homme que tu es. Fais ce que toi seul peux faire. Deviens sans cesse celui que tu es, sois Maītre et Sculpteur de toi-mźme. >>

JE  VOUS  AIME  . . .
Shqiptari1986
i/e regjistruar!
*
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 13


Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #23 : 24/03/09, 10:10 »
0

Eryola, ndersa une ju preferoj t'i shikoni keto linqe te meposhtme:

http://sq.wikipedia.org/wiki/Sokrati

http://www.shfletoshqip.com/forum/viewtopic.php?t=268&sid=a6364d4fedd66e047d7d8bbaaca1d0ba

http://forumi.zemrashqiptare.net/showthread.php?t=3065

Une frengjishten nuk e di, nese kishe pase mundesi ta perktheni thenjen per te cilen po diskutojme: "Il faut manger pour vivre et non pas vivre pour manger".
Sepse mund te jete dic e ngjajshme me ate, ama nuk besoj se plotesisht e njejte.Identifikuar
Nessuno
Moderator Forumi
Gjysem BalkanWebs
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 2719


Mos me cani trapin

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #24 : 24/03/09, 22:10 »
0

Te dy e kane thene... po meqe sokrati eshte me i hershem mund te themi se i takon atij nderi i proverbit.
Molieri e ka lexuar nga sokrati.
Identifikuar

Faqe: [1] 2 3 4
  Printo  
 
Shko te: