Liria.....
Faqe: [1] 2 3 4
  Printo  
Autor Tema: Liria.....  (Lexuar 58328 here)
Mystica
üBeR aLLeS :D
Administrator
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 7887


cogito, ergo sum

Respekt: 0

Profili WWW
« : 09/01/08, 19:07 »
0

Sa te lire jemi  ??? A ekziston ne te vertet "liria absolute".  ??? C'do te thote te jesh "i lire"  ???
(Kapeni ne aspektin e pergjithshem).

Dua te citoj 1 thenie te Spinozes :-" Njerezit jan viktima te imagjinates se tyre, por ata nuk jan as pergjegjes per kete , sepse iluzioni per lirine vjen nga natyra e tyre".............
Identifikuar

~Po u zgjove ne mengjes dhe nuk e pe diellin ,ose dielli je ti, ose ti ke vdekur~
red angel
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 1704


nje jet nje dashuri

Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #1 : 09/01/08, 19:07 »
0

ne te pergjithshmen.

une jam aq e lire sa liria ime mos te cenoje lirine e tjeterit.
Identifikuar

L\\\\\\\'amore non dà nulla fuorché sé stesso, e non coglie nulla se non da sé stesso. L\\\\\\\'amore non possiede, né vorrebbe essere posseduto poiché l\\\\\\\'amore basta all\\\\\\\'amore.
Mystica
üBeR aLLeS :D
Administrator
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 7887


cogito, ergo sum

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #2 : 09/01/08, 19:07 »
0

Un mendoj qe njerezit fundja jan "arbitra te lire" sepse ata mund te zgjedhin gjithnje midis alternativave te ndryshme, por gjithsesi edhe dyshoj per kete gje per shkak se kjo liri mund te cenohet nga faktore te ndryshem........
Identifikuar

~Po u zgjove ne mengjes dhe nuk e pe diellin ,ose dielli je ti, ose ti ke vdekur~
Gladiatori
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 737


Don't fuck with the best !

Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #3 : 14/01/08, 20:08 »
0

Mendoj se Liria absolute nuk ekziston pasi me liri absolute une kuptoj te besh c'te duash i pavarur nga asnje faktor, Kjo nuk eshte e mundur. Ne gjithmone jemi te varur nga faktore ose rregulla te jetes, si ne nje tabele shahu, ne jemi lojtaret, guret jane fenomenet dhe rregullat jane ato qe jane.

Lirine te gjithe e kemi te kufizuar, mund ta kemi shume te larte nivelin e lirise por e kemi prap te kufizuar.

Identifikuar

Ndrysho menyren se si mendon dhe do te ndryshosh veten
Nessuno
Moderator Forumi
Gjysem BalkanWebs
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 2719


Mos me cani trapin

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #4 : 16/02/08, 20:08 »
0

liria absolute? Liria jote mbaron aty ku fillon e imja.
Identifikuar

Mystica
üBeR aLLeS :D
Administrator
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 7887


cogito, ergo sum

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #5 : 16/02/08, 20:08 »
0

liria absolute? Liria jote mbaron aty ku fillon e imja.

Ok, kjo eshte shprehje e huazuar, shpresoj te kesh ndo1 mendimin tend personale dhe te argumentuar per kete gje Shkel Syrin
Identifikuar

~Po u zgjove ne mengjes dhe nuk e pe diellin ,ose dielli je ti, ose ti ke vdekur~
Nessuno
Moderator Forumi
Gjysem BalkanWebs
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 2719


Mos me cani trapin

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #6 : 16/02/08, 22:10 »
0

liria absolute? Liria jote mbaron aty ku fillon e imja.

Ok, kjo eshte shprehje e huazuar, shpresoj te kesh ndo1 mendimin tend personale dhe te argumentuar per kete gje Shkel Syrin

Mendimi im personal permblidhet ne kete shprehje.
Identifikuar

Mystica
üBeR aLLeS :D
Administrator
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 7887


cogito, ergo sum

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #7 : 20/02/08, 12:12 »
0

Sipas Hegelit mund te jemi te lire vetem nqs te gjith te tjeret jane.
Ndersa Fichte citonte se : Te jesh i lire nuk eshte asgje ndersa te behesh esht dicka HYJNORE.
Identifikuar

~Po u zgjove ne mengjes dhe nuk e pe diellin ,ose dielli je ti, ose ti ke vdekur~
Gladiatori
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 737


Don't fuck with the best !

Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #8 : 20/02/08, 16:04 »
0

C'do te thote te jesh i lire ???????

Kujt i thua njeri i lire ????
Identifikuar

Ndrysho menyren se si mendon dhe do te ndryshosh veten
Kevinjon
Vizitor
« Pergjigju #9 : 22/02/08, 20:08 »
0

Liria eshte nje utopi qe i turremi tere jetes dhe me ne fund e gjejme vetem me vdekjen!

kevinjon 8) 8)
Identifikuar
Nessuno
Moderator Forumi
Gjysem BalkanWebs
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 2719


Mos me cani trapin

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #10 : 22/02/08, 21:09 »
0

e c'me thua per lirine e kosoves? Utopi?

Batute e bukur e jotja, vlen per sklleverit e frikes.

By askush
Identifikuar

Nessuno
Moderator Forumi
Gjysem BalkanWebs
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 2719


Mos me cani trapin

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #11 : 22/02/08, 21:09 »
0

diskutojme rreth temes "liri". Dhash pikpamjen time kundrejt tendes. Theksova se thenja jote eshte nje moto e frikacakeve dhe se liria nuk eshte utopi. N.q.s ky mendim qe dhash te duket karagjoz te keshilloj qe ti therrasesh mendjes... Ne ket menyre po shet me thase kulturen tende e inteligjencen te pjekur tej mase. Bravo.
Identifikuar

Brandi ©
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 611


Don"t believe the truth

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #12 : 22/02/08, 22:10 »
0

Shmangi replikat me njeri tjetrin dhe sidomos mos beni nderhyrje neper temat apo ankesat qe nuk ju takojne.
Identifikuar

Mystica
üBeR aLLeS :D
Administrator
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 7887


cogito, ergo sum

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #13 : 23/02/08, 16:04 »
0

Liria eshte nje utopi qe i turremi tere jetes dhe me ne fund e gjejme vetem me vdekjen!

kevinjon 8) 8)


Fundja Kevinjon ka te drejte. Edhe un e mbeshtes kete gje. Po te zberthejme vet termin e Utopise do kuptonim me shum lidhjen e saj me lirine.
Utopia (nga greqishtja  e lashte do te thote "askund" ,(per ate qe ia di kuptimin) , eshte 1 perfytyrim , dicka e mendueshme dhe e mundshme nga njerezit por ne thelb e PAARRITSHME.
Firma i takon Tomas More, qe  e lidh dhe me perpjekjet per te krijuar 1 shoqeri me te mire dhe te perkryer ku cdo gje esht ne harmoni te plote....


Duke u kthyer dhe tek qellimi i temes "Liria" ... liria esht dicka  e paarritshme..... (Kuptohet nuk flitet vec per liri politike, per ate liri shum te enderruar nga njerezit) . Mendoj se  vetem ai njeri qe esht me te vertet i lire , arrin te jete i lumtur.......... Dita dites, luftojme per te dhe pse vet ndoshta nuk e kuptojme se ajo qendron ne baze te te gjithave.
Por esht thjesht 1 "IDEAL", dhe si cdo ideal tjeter esht fatkeqesisht i pakapshem.
Identifikuar

~Po u zgjove ne mengjes dhe nuk e pe diellin ,ose dielli je ti, ose ti ke vdekur~
Gladiatori
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 737


Don't fuck with the best !

Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #14 : 23/02/08, 17:05 »
0

Kush eshte nje i lire absolut ???

Kujt i thua njeri i lire absolut ???

Po nuk arritet qe ti japni pergjigje ketyre dy pyetjeve nuk mund te thuash a eshte e vertete apo e gabuar.


Une lirine e kuptoj krejt ndryshme, mendoj ta lidhe me anen matematikore,shkencore dhe filozofike pasi vetem keshtu mund te kesh nje pergjigje te qendrueshme.Si fillim a egziston liria ??   Cfare eshte liria ??  dhe pastaj japim pergjigje.

Ne jeten e perditshme fjalen liri e kuptojme ne menyre qe te mos jemi te varur.

Si psh Kosova eshte e lire.. ===>>> ndaj kujt ??? Ndaj serbise edhe si ne fizike,matematike duhet nje sistem referimi.

Liria absolute eshte e paimagjinueshme, ne mund te ndryshojme nivelin e saj (nga pak i lire kundrejt x ne me shume i lire kundrejt x )

Identifikuar

Ndrysho menyren se si mendon dhe do te ndryshosh veten
Mystica
üBeR aLLeS :D
Administrator
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 7887


cogito, ergo sum

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #15 : 23/02/08, 17:05 »
0

Gladiiiiii se paske kapur temen sic duhet  me duket.

Asgje nuk eshte absolute , cdo gje esht relative.

Ketu flitet per lirine shume-dimensionale.
Identifikuar

~Po u zgjove ne mengjes dhe nuk e pe diellin ,ose dielli je ti, ose ti ke vdekur~
Nessuno
Moderator Forumi
Gjysem BalkanWebs
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 2719


Mos me cani trapin

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #16 : 23/02/08, 19:07 »
0

beh sipas mendimit tim gladi ka te drejte.
Nuk e di se per c'fare lirie po flet ti mysti por un me kapacitetin tim mendoj se ne pergjithesi liria eshte vetem nje!
Jam i lire politikisht, jam i lire nga feja, jam i lire te flas per cdo gje qe dua, jam i lire te zgjedh e te vendos, jam i pa varur nga te tjeret, jam i lire te shkoj ku te dua.
Nuk jam i lire nga shoqeria, nuk mund te qendroj siper asnjeriu e kjo eshte teper normale... Thelbi i demokracise se nje shoqerie qendron ne konceptin e bashkjeteses me te drejta te barabarta... Nuk po kuptoj se percfare lirie po flitet ketu.
Me vjen keq por jam kunder pikpamjes tende.
Identifikuar

Nessuno
Moderator Forumi
Gjysem BalkanWebs
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 2719


Mos me cani trapin

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #17 : 23/02/08, 19:07 »
0

por shtoj edhe qe nuk jam i lire nga hallet dhe pengesat... Ndoshta nje thes me lek do me lironte nga shume prej tyre... Nuk jemi te lire nga paraja e ndihemi gjithmon te varur... Dhe eshte mire keshtu sepse punojme per keto pare, perndryshe asnjeri nuk do punonte.
Identifikuar

Kevinjon
Vizitor
« Pergjigju #18 : 23/02/08, 19:07 »
0


Gladiator, mendoj se te ne, ne shumicen e rasteve exziston nje percepetim i gabuar i lirise. Ajo eshte relative sipas epokes, kultures, e kendveshtrimit qe kemi. Liria ne fakt eshte nje shpjegim i thjeshte i nje ndjenje psikollogjike qe percakton nje fenomen te vecante qe nis fill pas shkeputjes perfundimtare nga nje varesi ....(definimi sipas rastit!)!
Liri fizike nuk ka ne mesin e exzistences tone mikro apo makro universale! (flas ne botekuptimin e pergjithshem te fjales Liri!) sepse ne baze te te dhenave shkencore qe zoterojme sot asnje objekt apo mase fizike nuk eshte e pavarur plotesisht por ndodhet gjithnje ne nje komunikim te ndersjellte fizik!
Kurse kur behet fjale per liri popujsh apo besimi kjo eshte me teper nje shpjegim politik sesa ngjashmeri me kuptimin universal te lirise...! e aq me pak rasti Kosovar!
Pra liria lind fillimisht nga shkeputja prej varesise dhe eshte ne lidhje te drejt-perdrejte me varesine pa qene asnjehere absolute dhe e huaj per njera - tjetren! keshtu qe, ne nje bote ku cdo gje eshte relative dhe ne varesi te anasjellte nuk mund te kete asnjehere liri te plote por vetem nje ndjenje truki te lirise!


Ps.: me falni qe e formulova disi te komplikuar por deshiroja qe shpjegimin tia pershtatja kategorise... Shkel Syrin
kevinjon 8) 8)
Identifikuar
Mystica
üBeR aLLeS :D
Administrator
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 7887


cogito, ergo sum

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #19 : 23/02/08, 20:08 »
0


Gladiator, mendoj se te ne, ne shumicen e rasteve exziston nje percepetim i gabuar i lirise. Ajo eshte relative sipas epokes, kultures, e kendveshtrimit qe kemi. Liria ne fakt eshte nje shpjegim i thjeshte i nje ndjenje psikollogjike qe percakton nje fenomen te vecante qe nis fill pas shkeputjes perfundimtare nga nje varesi ....(definimi sipas rastit!)!
Liri fizike nuk ka ne mesin e exzistences tone mikro apo makro universale! (flas ne botekuptimin e pergjithshem te fjales Liri!) sepse ne baze te te dhenave shkencore qe zoterojme sot asnje objekt apo mase fizike nuk eshte e pavarur plotesisht por ndodhet gjithnje ne nje komunikim te ndersjellte fizik!
Kurse kur behet fjale per liri popujsh apo besimi kjo eshte me teper nje shpjegim politik sesa ngjashmeri me kuptimin universal te lirise...! e aq me pak rasti Kosovar!
Pra liria lind fillimisht nga shkeputja prej varesise dhe eshte ne lidhje te drejt-perdrejte me varesine pa qene asnjehere absolute dhe e huaj per njera - tjetren! keshtu qe, ne nje bote ku cdo gje eshte relative dhe ne varesi te anasjellte nuk mund te kete asnjehere liri te plote por vetem nje ndjenje truki te lirise!


Ps.: me falni qe e formulova disi te komplikuar por deshiroja qe shpjegimin tia pershtatja kategorise... Shkel Syrin
kevinjon 8) 8)

Kjo ishte ajo cka doja te shikoja  Shkel Syrin .
Kete quaj zberthim tamam. Me duket se Kevinjon e ka 1 konceptim disi me te qarte dhe esht me brenda temes.
Bravo  Shkel Syrin .
Per sa i perket Gladit dhe Nessunos, me duket se jeni ndalur vetem tek liria e lidhur me "pavaresine" dhe nuk keni shkuar me tej.Ajo qe permendi ju te dashur, eshte as me pak e as me shum se "liria politike" .
Liria e vertet eshte me shum se kaq.

Ekziston liria apo jo  ??? Atehere shikoni dhe 1 shprehje te Spinozes qe kam cituar ne fillim te temes, dhe do e merrni pergjigjen  Shkel Syrin .
Identifikuar

~Po u zgjove ne mengjes dhe nuk e pe diellin ,ose dielli je ti, ose ti ke vdekur~
Nessuno
Moderator Forumi
Gjysem BalkanWebs
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 2719


Mos me cani trapin

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #20 : 23/02/08, 21:09 »
0

- Persa i perket pavarsise se Kosoves ishte thjesht nje shembull per te hedhur poshte konsiderimin utopik te lirise.

beh sipas mendimit tim gladi ka te drejte.
Nuk e di se per c'fare lirie po flet ti mysti por un me kapacitetin tim mendoj se ne pergjithesi liria eshte vetem nje!
Jam i lire politikisht, jam i lire nga feja, jam i lire te flas per cdo gje qe dua, jam i lire te zgjedh e te vendos, jam i pa varur nga te tjeret, jam i lire te shkoj ku te dua.
Nuk jam i lire nga shoqeria, nuk mund te qendroj siper asnjeriu e kjo eshte teper normale... Thelbi i demokracise se nje shoqerie qendron ne konceptin e bashkjeteses me te drejta te barabarta... Nuk po kuptoj se percfare lirie po flitet ketu.
Me vjen keq por jam kunder pikpamjes tende.


Per sa i perket Gladit dhe Nessunos, me duket se jeni ndalur vetem tek liria e lidhur me "pavaresine" dhe nuk keni shkuar me tej.Ajo qe permendi ju te dashur, eshte as me pak e as me shum se "liria politike" .
Liria e vertet eshte me shum se kaq.

Ne citimin tim me lart nuk flas per liri politike !? Lexo me me kujdes...

Persa i perket lirise politike "marrim shembull ate te kosoves" shqiptaret atje tashme nuk jane vetem politikisht te lire. Pavarsia solli lirine e vertete ne plot kuptimin e fjales. Nuk eshte thjesht LIRI politike, dicka me shume... liri ekonomike, liri sociale, liri qe te jesh SHQIPTAR... e me duket se un jam fundosur krejt ne teme.... ah n.q.s flasim per liri sexi, liri vjedhjesh, liri droge, liri korrupsioni, liri vrasjesh, liri kercenimesh (qe po ve re kohet e fundit ketu), liri prapaskenash etj etj etj....
atehere o un jam jasht teme o kjo tip lirie po ngaterrohet me skllaverine anarkike!

Liri absolute?
Te jetosh ne harmoni ne shoqerine ku ben pjese do te thote se jeton ne nje liri absolute.
Flas per nje shoqeri me te vertete demokratike, ne rastin te kundert liria eshte thjesht nje ender idealiste... utopi totale!

kaq kisha e braktise kete teme, nese nuk perqafoj idete tuaja nuk do te thote qe jam jashte teme...
te rrespektosh idete e tjetrit, rrespekton lirin e fjales tende! (un keshtu e kuptoj lirine)
Identifikuar

neril
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 4870


Proud to be me!!!!!

Respekt: +4

Profili
« Pergjigju #21 : 24/02/08, 13:01 »
0

Mendoj qe persa kohe te jemi prehe e kohes dmth te gjitha ligjeve qe permban ajo liria jone eshte relative. Kjo sepse gjithcka ne kete kohe leviz zinxhir me te tjerat duke dhene vartesine ne nje fare menyre. Pra te qenurit i lire nuk ka si te jete absolut sepse gjithmone ''luftojme'' kunder forca te natyre madje madje edhe vete kohe.
Identifikuar

...........xXx............
Mystica
üBeR aLLeS :D
Administrator
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 7887


cogito, ergo sum

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #22 : 24/02/08, 13:01 »
0

Mendoj qe persa kohe te jemi prehe e kohes dmth te gjitha ligjeve qe permban ajo liria jone eshte relative. Kjo sepse gjithcka ne kete kohe leviz zinxhir me te tjerat duke dhene vartesine ne nje fare menyre. Pra te qenurit i lire nuk ka si te jete absolut sepse gjithmone ''luftojme'' kunder forca te natyre madje madje edhe vete kohe.

Aman o zhot sa te zgjuar qe te kam  :-* :-* :-* . Ne fakt persa i perket lirise, secili ka mendimin e tij kuptohet dhe e lidh me dicka qe s'mund te jet e njejte per te gjithe .
Cdokush e koncepton ndryshe por ajo esht vec 1 .

Motrush me dhe iden per 1 teme tjeter  :-* Zgerdhihem Zgerdhihem
Identifikuar

~Po u zgjove ne mengjes dhe nuk e pe diellin ,ose dielli je ti, ose ti ke vdekur~
Gladiatori
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 737


Don't fuck with the best !

Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #23 : 24/02/08, 16:04 »
0

mystica duhet te jesh e qarte se cfare kerkon. Duhet te dish njehere se cfare po kerkon dhe pastaj ta gjesh. Duhet te dish njehere se cfare eshte liria. Pajtohem me mendimin e Kevinjo

Pse eshte e lire kosova prej serbise ?? Se nuk varet nga Serbia (Serbia nuk eshte faktor per te)
Ky ishte vetem nje shembull per te shpjeguar lirine.

Pse nuk eshte i lire nje zoge ne kafaz ?? Sepse nuk del dot nga kafazi (Sepse varet nga kafazi )
Atehere e nxjerrim zogun nga kafazi. Themi qe eshte i lire ... PSE (Zogu eshte i varur psh.. nga forca e gravitetit etj )  LIRIA varet nga sistemi i referimit. Per nje tjeter je pak i lire, per nje tjeter shume i lire.


Ka lloj lloj liri,,, e perbashketa eshte qe eshte LIRI.
Une keshtu e kuptoj lirine.Identifikuar

Ndrysho menyren se si mendon dhe do te ndryshosh veten
Kevinjon
Vizitor
« Pergjigju #24 : 25/02/08, 02:02 »
0

...sidoqofte cdo njeri ka te drejte te "ndjeje" apo te "jete" i lire! kjo eshte fillozofia e demokracise dhe e civilizimit moderno-perendimor! te themi shyqyr qe jemi apo duam te jemi pjese e saje, kjo ka rendesi!!!

kevinjon 8) 8)
Identifikuar
Faqe: [1] 2 3 4
  Printo  
 
Shko te: