Sa zbatohet Kodi Punes ne Shqiperi?!

Sa zbatohet Kodi Punes ne Shqiperi?!

<< < (2/4) > >>

Sat.:
KODI I PUNES ESHTE I QARTE DHE I KUPTUSHEM ;POR QE TE ZBATOHET KJO ESHTE NE DORE TE VETE SINDIKATAVE BRENDA INSTITUCIONIT KU JANE TE PUNESUAR


Neni 81
1) Ēdo orė pune e kryer nga ora 19:00 deri nė 22:00 jep tė drejtėn e
njė shtese mbi pagė jomė pak se 20 pėr qind.
2) Ēdo orė pune e kryer midis intervalit 22:00 dhe 6:00 jep tė drejtėn
e njė shtese mbi pagė jo mė pak se 50 pėr qind.

Televizioni dihet qė ėshtė njė vend ku punohet jo pas orės 19:00, por
edhe pas orės 24:00 por gazetarėt nė TVSH nuk kanė marrė asnjėherė
asnjė qindarkė mė tepėr pėr orėt e tyre tė natės. Si do tė pėrgjigjej
drejtori po ta pyesnim se ku shkojnė kėto para tė caktuara pėr orėt e
natės sipas ligjit?

Neni 83
(Ndryshuar me ligjin nr.9125, datė 29.07.2003)
Kohėzgjatja normale e javės sė punės ėshtė jo mė shumė se 40 orė. Ajo
pėrcaktohet me
vendim tė Kėshillit tė Ministrave, nė kontratėn kolektive ose nė
kontratėn individuale tė
punės.

Ndalesa jonė e dytė: gazetarėt, dhe jo vetėm ata nė TVSH, punojnė
shumė mė tepėr se 40 orė nė javė dhe nuk paguhen ekstra pėr kėtė dhe
as kompensohen me orė apo ditė pushimi pėr orėt shtesė. E kotė tė
pyesnim se ku shkojnė paratė e punės sė papaguar ditėve tė festave dhe
tė pushimit tė gazetarėve dhe stafit tjetėr. Nuk ka se si ky tė mos
quhet abuzim!
Sa pėr kontratėn qė pėrmendet kėtu, asnjė gazetari nė TVSH nuk i ėshtė
dhėnė tė nėnshkruajė ndonjė kontratė, qoftė kjo kolektive apo
individuale. Thuhet qė kontratat janė hartuar por mbahen nė sirtar,
pėr t'u lėnė mė shumė fushė veprimi (lexo: abuzimi) drejtuesve, tė
cilėt sillen si feudalė tė vegjėl me punonjėsit.

Neni 86
(Ndryshuar me ligjin nr.8085, datė 13.03.1996)
(Ndryshuar me ligjin nr.9125, datė 29.07.2003)
1) Si rregull ndalohet puna nė ditėt e festave zyrtare.
2) Punėmarrėsi gėzon tė drejtėn e pagės nė ditėt e festave zyrtare.
3) Pėrjashtimet pėr tė punuar nė ditėt e festave zyrtare pėrcaktohen
me vendim tė
Kėshillit tė Ministrave ose nė kontratėn kolektive.

Neni 87
(Ndryshuar me ligjin nr.8085, datė 13.03.1996)
(Ndryshuar me ligjin nr.9125, datė 29.07.2003)
Puna e kryer ditėn e pushimit javor ose nė ditėt e festave zyrtare
kompensohet me njė
shtesė page jo mė pak se 25 pėr qind ose me njė pushim tė barabartė me
kohėzgjatjen e
punės sė kryer plus njė pushim shtesė jo mė pak se 25 pėr qind tė
kohėzgjatjes sė kėsaj
pune, qė merret njė javė para ose pas kryerjes sė saj.

Neni 90
(Ndryshuar me ligjin nr.8085, datė 13.03.1996)
1) Numri maksimal i orėve shtesė pėrcaktohet nė kontratėn kolektive
ose kontratėn
individuale tė punės.
2) Nuk mund tė kėrkohet kryerja e orėve shtesė javore kur punėmarrėsi
ka kryer 50 orė
pune nė javė.

Neni 91
1) Punėdhėnėsi pėr orėt shtesė tė punės qė nuk janė kompensuar me
pushim duhet t'i
paguajė punėmarrėsit pagėn normale dhe njė shtesė jo mė pak se 25 pėr
qind tė saj, me
pėrjashtim tė rasteve kur parashikohet ndryshe nė kontratėn kolektive.
2) Punėdhėnėsi nė marrėveshje me punėmarrėsin, mund tė kompensojė orėt
 shtesė tė
punės me njė pushim tė paktėn 25 pėr qind mė tė madh, qė i
korrespondon kohėzgjatjes
sė orėve shtesė dhe qė jepet brenda 2 muajve nga dita e kryerjes sė
punės, me pėrjashtim
tė rasteve kur parashikohet ndryshe nė kontratėn kolektive.
3) Orėt shtesė tė punės tė kryera gjatė pushimit javor ose nė ditėt e
festave zyrtare
kompensohen me pushim ose pagė tė paktėn 50 pėr qind mė tė madhe se
orėt shtesė tė
bėra ose paga normale, me pėrjashtim tė rasteve kur parashikohet
ndryshe nė kontratėn
kolektive. Ky kompensim pėrfshin edhe kompensimet e pėrfshira nė
 paragrafėt
paraardhės.

Sat.:
Cituar nga: xoxo ne 02/02/08, 13:01

Ky shkrim me kishte ardhur me email dhe mu duk interesant per tu diskutuar!

Shumė gjėra ēalojnė nė drejtimin e Televizionit Publik Shqiptar, Por
kėtu do tė hedhim njė sy mbi sektorin e lajmeve qė quhet Aktualitet.
Nuk do te merremi as me paaftėsinė legjendare tė kryeredaktores tė
cilės nuk i vjen turp qė mban atė vend dhe qė gazetarėt e thėrrasin
mes tyre "copa e mishit", as pėr "drejtimin" autokratik, pėr tė mos
thėnė diktatorial, tė drejtorit tė Aktualitetit, i cili deri dje, pa u
bėrė drejtor, e ngrinte zėrin jo pak pėr tė drejtat e gazetarėve, por
qė tani po i shkel me tė tria kėmbėt, e as pėr shkeljet e ligjit tė
punės qė bėhen nga drejtues tė tjerė kundrejt punonjėsve.

!


xoxo..Media nuk duhet tė shtrembėrojė apo keqpėrdorė deklaratat e bėra nė kontekste tė caktuara.Gjatė raportimit tė njė polemike, gazetarėt duhet tėpėrpiqen tė garantojnė qė palėve tė pėrfshira t’u jepetmundėsia pėr tė sqaruar pozicionin e tyre.Gjatė raportimit dhe sidomos gjatė komenteve apopolemikave, gazetarėt janė tė detyruar tė respektojnėetikėn e tė shprehurit nė publik dhe kulturėn e dialogut.Media nuk duhet tė bėjė publike asnjė foto, imazh, apoarranxhim audio apo video, i cili shtrembėron idetė osefaktet e burimit informues, me pėrjashtim tė rasteve tėkarikaturave, kartonave, apo pjesėve komike

人ネパ-ルと:
Sat, spo flas per median qe ka permendur shkrimi, por per aplikimin ne shqiperi te ketyre te drejtave!
Pse nuk funksionojne sindikatat? Pse nuk tutelohet punetori? Pse abuzohet me oret shtese?

Sat.:
Cituar nga: xoxo ne 02/02/08, 15:03

Sat, spo flas per median qe ka permendur shkrimi, por per aplikimin ne shqiperi te ketyre te drejtave!
Pse nuk funksionojne sindikatat? Pse nuk tutelohet punetori? Pse abuzohet me oret shtese?


xoxo  .. shkrimi qe ju paraqitet me larte cenonte tvsh publik dhe mediat ne teresi . dhe une po marr shembull e mos tolerimin e nje puntori qe mund te jete gazetare .me poshte behej lidhja e pa kuptimte me kodin e punes se shqiperis ..por le te te fillojme dhe me kodin e punes

Kontrata e punës rregullohet nga ligji i shtetit, ku punëmarrësi kryen zakonisht punën e vet, edhe nëse ai dërgohet nga punëdhënësi të punojë përkohësisht në një shtet tjetër.2) Kur punëmarrësi nuk e kryen punën zakonisht në të njëjtin shtet, kontrata e punës rregullohet nga ligji i shtetit ku ndodhet qendra e tij/saj e punës. Kur qendra e punës nuk mund të përcaktohet, ajo rregullohet nga ligji i shtetit, kundodhet qendra e personit fizik ose juridik, që ka punësuar punëmarrësin.3) Kur nga tërësia e rrethanave kontrata e punës ka lidhje më të ngushta me ligjin e një shteti tjetër, atëherë zbatohet ky ligj.4) Palët me marrëveshje mund të zgjedhin zbatimin e një ligji tjetër, ndryshe nga sa parashikohet në paragrafët e mësipërm.5) Kjo zgjedhje nuk mund ta privojë punëmarrësin nga mbrojtja që i sigurojnë atijdispozitat urdhëruese të ligjit që do të jetë i zbatueshëm në mungesë të zgjedhjes.Në kuptim të kësaj dispozite, quhen urdhëruese të gjitha dispozitat që, në bazë të ligjit, nuk duhet të cënohen me kontratë npë dëm të punëmarrësit.B. SIPAS PERSONAVENeni 4(Ndryshuar me ligjin nr.9125, datë 29.07.2003)Përjashtohen nga fusha e zbatimit të këtij Kodi:- punësimi i personave që rregullohet me ligj të veçantë.Dispozita të veçanta të këtij Kodi zbatohen edhe ndaj personave, punësimi i të cilëverregullohet me ligj të veçantë, nëse ligji i veçantë nuk parashikon zgjidhje për probleme të lidhura me marrëdhëniet e punës.C. SIPAS PERMBAJTJES

Sat.:
Cituar nga: xoxo ne 02/02/08, 15:03

Sat, spo flas per median qe ka permendur shkrimi, por per aplikimin ne shqiperi te ketyre te drejtave!
Pse nuk funksionojne sindikatat? Pse nuk tutelohet punetori? Pse abuzohet me oret shtese?


Qe  ti biem shkurt xoxo  ;)

1)Pse nuk funksionojne sindikatat
sepse ka manipulim nga superfuqi te politikes

2)Pse nuk tutelohet punetori
cdo punetore qe eshte i punesuar ka bere nje kontrate ;
ku ne ate kontrate  nuk flitet per tolerim

3)Pse abuzohet me oret shtese
oret shtese nuk zbatohen sepse punedhenesi nuk e ka ne kontrate
ose e ka por punetori eshte i kenaqur me vendimin e jashtligjshem te punedhensit

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page