Thenie!
Faqe: [1]
  Printo  
Autor Tema: Thenie!  (Lexuar 19498 here)
Madam Butterfly
SuperGirl!...
Moderator
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 15053


Lost inside your love!

Respekt: +7

Profili
« : 18/05/07, 15:03 »
0

Ketu mund te sillni thenie qe ju pelqejne me shume nga te gjitha fushat e jetes! Buzeqesh

SINQERITET
Shume nga deshtake njerez te kesaj bote njane njerez te cilet nuk e moren vesh kurre sa afer ishin suksesit

kur hoqen dore prej tij .
.( tomas Edison shpikesi I llampes)
“Ndonjehere eshte e nevojshme vdekja,te mesojme dhe te

kuptojme jeten,eshte e nevojshme dhimbja qete mesojme e te kuptojme lumturine”(agjenti 007)


Keqardhja per gjerat

qe ke bere ne jete, zbehet nga koha, ndersa keqardhja per gjerat qe nuk munde ti besh eshte e pasherueshme.
--- Sydney J.

Harris

Mund te jesh me e forte se nje femer vetem po te jesh me femer se ajo.
--- Larcher
Dashuria per rinine si

qumeshti per femine
Me mire nje fund I dhimbshem se sa nje dhimbje pa fund.(falconi)
Nuk e kupton kurre sa shume eke

dashur ate derisa ta humbesh ate dashuri.(smart man)
Largesia eshte per dashurine sikunderse eshte era per zjarrin,shuan

qiririn por ndez me teper zjarrin.
--- Stendhal
Ai qė shpejt dashurohet, shpejt dėshprohet ---

Populli
Zinxhiri i marteses eshte aq i rende sa qe duhen dy veta per ta mbajtur; nganjehere bile edhe tre.
---

Dumas
Femrat e shkruajne dashurine ne shkemb,besen ne rere (not always)
Ai qe martohet heret dhe ai qe

ngrihet heret jane te fituar.
--- Populli
Si ai qe u martua edhe ai qe nuk u martua te dy u bene pishman (e

cuditshme).

Ata qė kėrkojnė gjithnjė tė kenė tė drejtė, gati asnjėherė nuk kanė tė drejtė
--- Populli
Morali

eshte si cdo lloj bazamenti; po germove shume thelle rreth e qark saj, e gjithe ndertesa shembet.
--- Butler
Dhimbja

eshte piktori i madh i portreteve. E ndodh ralle qe modeli ta doje piktorin e vet.
--- Suares
Njeriu sa me shume varrit

i afrohet, aq me shume fisnikerohet.
--- Populli
Shpifja eshte si thengjilli, qe, dhe kur nuk djeg, nxin.
---

Populli
Cfare do te thote te ekzistosh? Do te thote te pish pa pasur etje.
--- Sartre
Po ta dije djali sa e do baba,

cmendet.
--- Populli
Te keqen me te madhe njeriu ia ben vete vetes!
--- Populli
Kudo, nuk shoh gje tjeter vecse

njerez qe bejne mire, edhe qe e bejne ate keq.
--- La Beaumelle
Edhe durimi ka njė kufi
--- Populli
Kur gruaja

hyn ne punet e burrave, burri duhet te mesoje hilet e grave.
--- Populli
Kopracia fillon atje ku mbaron varferia
---

Honore de Balzac
Gruan,pasuria e ben te ēthurur,bukuria te dyshimte ndersa shemtimi te urryer.
--- G. de

Maupassant
I pasur behesh me dituri jo me pasuri; i mencur behesh me mend jo me moshe.
--- Populli
Miqesia eshte nje

cader qe ka difektin te kthehet sa here qe fillon koha e keqe.
--- Veron

Rasti i dha njeriut inteligjencen. Ai e

vuri ne pune edhe shpiku budallallekun.
--- de Regnier
Tendenca e natyrshme e shpirtit te njeriut eshte te besoje para

se te dije.
--- Bouthoul
Syte me te bukur jane ata te nje femre qe merr nje dhurate. Sa me e rendesishme dhurata, aq me

te bukura jane syte.
--- Lobstain
Ai qė ta don tė mirėn, tė flet, ai qė s'ta don, vetėm tė shikon
---

Populli
Kujdesi eshte frika qe ecen ne maje te gishtave.
--- Zamacois
Femrat jane si portokallet, ku me te bukurat

jane rralle here me te mirat.
--- Ricard
Ruaju 3 gjėrave nė jetė....zjarrit, ujit dhe qeverisė
--- Populli
Kurajo

eshte arti i te pasurit frike pa e lene ate qe te duket.
--- Veron
Mos i bej tjetrit te keqen qe ti s`do te doje qe ai

ta bente ty, as te miren te cilen ti e di qe ai s`do te ta bente ty.
--- Vanderam

Nje komb te edukuar mire eshte e

thjeshte ta drejtosh, por e veshtire ta pushtosh.
(Lord Brougham)
***
Kushtojini rendesi te vecante edukimit te

rinise. Nje neglizhim sado i vogel ne kete drejtim, do te na kushtoje mjaft shrenjte. (Aristoteli)
***
E ardhmja e nje

kombi eshte ligjur ngushte me edukimin qe merr rinia.
(Albert Einstein)
***
Te mos pranosh gabimin qe ke bere, do te

thote qe se po ben nje gabim te dyte.(Bill Clinton)
***
Po te kerkosh shoke pa te meta, mbetesh pa shoke.
---

Populli
Pa shokun e mire, njeriu nuk i njef gabimet e veta.
(Populli)
***
Ju boten e shikoni, ndersa veten tuaj

jo! Per sa kohe do te qendroni brenda kesaj verberie?
(Anonim)
Njeriu meson kur eshte i ri dhe kupton kur

plaket.
(Eschenbach)

Ne rini ditet jane te shkurtera dhe vitet te gjate, ndersa ne pleqeri ditet jane te gjata dhe

vitet jane te shkurtra. (Imam Gazali)
I lumtur eshte ai njeri, i cili fiton mendjeprehtesine qe ne rini, por tri here me i

lumtur eshte ai qe ruan zellin e rinise ne moshte te kaluar. (Dagobert Rune)

E sotmja eshte nxenesja e se

djeshmes.
(Tomas Fuller)
***
Zhurma nuk provon asgje. Shpesh nje pule qe ka bere vetem nje veze, kakarit sikur ka

bere nje asteroid. (Mark Tuain)
***
Permireso sjelljen tende, perpara se te kerkosh nga te tjeret te permiresojne te

tyren.
(Ebu Bekri)
***
"Jo" dhe "Po" jane fjale qe thuhen shpejt, por ato duan qe te mendohesh shume para se t'i

shqiptosh. (Xhorxh Bernard Shou)

Largojuni fuqise misterioze te mburrjes dhe te shpifjes.
(Erik

Hofer)
***
Tre gjera e bejne nje jete te mjerushme: hakmarrja, xhelozia, dhe karakteri i dobet.
(Hz

Ali)
***
Idete e medha nuk lindin nga truri, por lindin nga zemra.
(Vauvenagues)
***
Njerezit e zgjuar

vleresojne te gjithe njerezit, pasi ata shohin te miren te secili dhe e dine se sa e veshtire eshte te besh dicka te mire.

(Baltazar Graciani)
***
Zoti nuk do t'ju shikoje medaljet, gradat apo diplomat, por cilesite qe keni.
(Helbert

Hubard)
***
Ka gjithnje kohe per ta shtuar nje fjale, kurre per ta kthyer mbrapsht.
(Baltazar

Graciani)
***
Kur dikush e deklaron shpesh qe nuk eshte budalla, ai zakonisht dyshon per veten e tij.
(Uillson

Mitzer)
***
Se pari mesoni kuptimin e asaj qe do te flisni, pastaj flisni.
(Epikteti)
***
Sekreti i lumturise

nuk eshte te beni ate qe ju pelqeni, por te pelqeni ate qe duhet te beni.
(Xheims Beri)

"Kur njeriu e kupton se nuk

eshte i ditur,ai ka hedhur nje hap drejt diturise"(Mark Tuain

“”Shpagimi me i embel eshte te besh mire kunder te keqes

qe te eshte bere”””””

Kur keni filluar te mos jepni me kontribut,keni filluar te vdisni"(Elanor Rusvelt

"Meso

nga e djeshmja,jeto te sotmen,shpreso per te ardhmen,por me e rendesishmja eshte te mos ndalosh se pyeturi"(Albert

Einstein)

Te mesosh femijet te jene te ndershem,eshte fillimi i edukates"(Hz Ali)

Fakti qe di si ta lexosh nuk

eshte asgje;e gjithe puna eshte te dish se c'fare po lexon"(Entoni Trolloup)

I lumtur eshte ai qe as urdheron e as e

urdherojne.(V. Gete)

2.Kujtimi i lumturise nuk te sjell me lumturi,kujtimi i dhembjes te sjell perseri dhembje.(Xh.

Bajron
Identifikuar

·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠· ...Cosa faresti al posto mio, se ogni pensiero fossi io??!!...·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠·
       
http://www.youtube.com/watch?v=y5DzX6foKbQ

http://www.youtube.com/watch?v=SzEKYu4sF4Q&feature=related
Bledi_
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 261

Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #1 : 18/05/07, 21:09 »
0

Kurse une skam ēfare te theme :Buzeqesh
Ne fakt i ka shkruar e ardhemja ime ato qe do 
thoja une sa seshte shume e nevojshme ti perseris Zgerdhihem
zoti te ndimofte ne dite te mira se ne te keqija ke vdekur
Identifikuar
pepsi-kola
i/e regjistruar!
*
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 35

Nė fillim ishte Fjala...!

Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #2 : 21/05/07, 12:12 »
0

Vetem zemrat e medha dashurojne..ndersa te voglat kerkojne te jene te dashuruara


Dy jane nepunesit me te larte te shtetit..nena dhe mesuesiMos u genjeni: shoqerite e keqija prishin zakonet e mira.


te dija te vogel ti me qenke 40 vjet ..leri nazet se s'te kane lezet


Per te jetuar duhet te hame, por nuk duhet te jetojme per te ngrene.

3- Koha nuk blihet me leke, por leku fitohet me kohe.

4- Bleta qe nga goja nxjerr mjaltin, ka ne bisht thumbin...

5- Njerezit sa me pak te mendojne, aq me teper flasin.

6- Pa mesuar edukaten, nuk mesohet dituria.

7- E dhena e tjeterit eshte si e krojtura e dhembit.

8- Gjella me kripe dhe kripa me karar.

9- Gjuha kocka s' ka e kocka thyen.

10- Kalliri me buk e mban koken poshte, ai bosh... perpjete
« Ndryshimi I Fundit: 21/05/07, 17:05 nga pepsi-kola » Identifikuar

Nė fillim ishte Fjala...!
Bledi_
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 261

Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #3 : 21/05/07, 16:04 »
0

Te duash nje njeri do te thote ta beshe ate te lumtur,
por kur ai njeri zgjedhe dike dhe eshte i/e lmtur atehere
mendoj se deshira jote eshte realizuar ,paveresisht kujt i perkishte
ai/ajo Zgerdhihem
Identifikuar
pepsi-kola
i/e regjistruar!
*
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 35

Nė fillim ishte Fjala...!

Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #4 : 21/05/07, 17:05 »
0

ligu i ngjan thesit te qymyrit jashte i zi,mbrenda edhe me i zi.-(Kolmeni)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Shoku i vertete te preke ne plage, ne menyre qe ajo te sherohet me kohe.Ka shoke qe plaget t'mbulojn perderisa ato te behen ne trup,pastaj ai luan me ty,sepse kudo qe te prek,ti do te ndjesh dhimbje.-I.Dermaku
---------------------------------------------------


Fjalet e urta jane zbukurim i te folurit - Persiane
--------------------------------------------------------------------------------
Bukuria e njeriut perbehet nga bukuria e fjales qe flet - (Sami Frasheri)

--------------------------------------------------------------------------------
Mendimet e larta gjinden ne fjale te shkurtera-(Sami Frasheri)

--------------------------------------------------------------------------------
Mencuria eshte arme e njeriut te kulturuar-(Herakliti)

--------------------------------------------------------------------------------
Pasurine mund ta vjedhin, por diturine jo - (Hafiz Ali Korca)

--------------------------------------------------------------------------------
Ai qe ta ruan te fshehten te do me shpirt - (Hafiz Ali Korca)

--------------------------------------------------------------------------------
E vetmja rruge qe te con te dituria eshte puna - (B.Shoe)

--------------------------------------------------------------------------------
Gjysma e punes eshte mbaruar kur ajo fillohet me deshire -

--------------------------------------------------------------------------------
Nje pune e bukur eshte me e dobishme, se nje mije fjale te bukura - (Sami Frasheri)

--------------------------------------------------------------------------------
Duhet te shfrytezohet mire koha, sepse jeta nga koha perbehet - (Sami Frasheri)

--------------------------------------------------------------------------------
Mos u prish me vellane per pune te shokut, sepse shoqeria zhduket, vellazeria mbetet (Sami Frasheri)

--------------------------------------------------------------------------------
Vetem puna i pengon njerezit qe te mos mendojne per gjera te keqija.

--------------------------------------------------------------------------------
Me mire eshte te meritosh e mos te fitosh, sesa te fitosh e te mos meritosh - (Spenser)

--------------------------------------------------------------------------------
Trupi sherohet me te punuar, mendja me te mesuar-

--------------------------------------------------------------------------------
Me mire eshte te luftosh dhe ta humbesh betejen , sesa te mos luftosh asnjehere - (Hegel)

--------------------------------------------------------------------------------
Politika s'eshte asgje tjeter, pos mjeshteri e rrenes ne castin e duhur - (Volter)

--------------------------------------------------------------------------------
Veprat flasin me shume se fjalet - (Angleze)

--------------------------------------------------------------------------------
Dashuria mbin nga besimi, jeton nga shpresa, ndersa vdes nga meshira - (Monteskie)

--------------------------------------------------------------------------------
Pa nderime s'ka dashuri - (Kant)

--------------------------------------------------------------------------------
Nuk ka krijese pa dashuri, as dashuri te sincerte pa xhelozi - (Mom)

--------------------------------------------------------------------------------
Muzika eshte ushqim i shpirtit - (Shekspiri)

--------------------------------------------------------------------------------
Vdekja eshte e bukur, kur jeta eshte e shemtuar - (Bah)

--------------------------------------------------------------------------------
Ai qe nuk di dhe nuk di pse nuk di ; eshte i marre; largohu prej tij
Ai qe nuk di dhe e di se nuk di, eshte femije, mesoje; nese ti di, e nuk e meson ke bere gabim.
Ai qe di dhe nuk e di qe di, eshte i fjetur; mos e le te fleje por zgjoje nese nuk e zgjon ke bere mekat.
Ai qe di dhe e di se di eshte i mencur; andaj shko pas tij, nese shkon pas tij do te kesh udhen e ndricuar. (Mendime filozofike)

--------------------------------------------------------------------------------
Durimi esht i hidhur, mirepo sjelle fruta te embla (Ruso)

--------------------------------------------------------------------------------
Me durim zbutet edhe princi, fjala e urte then edhe gurin.

--------------------------------------------------------------------------------
Me te mira jane goditjet e mikut se sa puthjet e armikut.

--------------------------------------------------------------------------------
Le te lavderojne te tjeret e jo goja jote, i huaji e jo buzet e tua.

--------------------------------------------------------------------------------
Qeni kur lehe na paralajmeron qe mos t'i afrohemi. Ai qe nuk lehe zakonisht pergaditet qe te na kafshoje (Zeki Bejtullahu)

--------------------------------------------------------------------------------
Mos ofendo askend ne jete
Se gjuha esht nje thike e mprehte
E plaga e saj nuk eshte e lehte.
Aske mos e poshtero, dhe per aske mos fol keq (Fetare)

--------------------------------------------------------------------------------
Thuaje ate qe vlene ose hesht (Fetare)

--------------------------------------------------------------------------------
Mos u tall teper, dhe thuaje vetem te verteten -(Fetare)

--------------------------------------------------------------------------------
Ruaju flajeve te ndyta, dhe veprave te keqija . (Fetare)

--------------------------------------------------------------------------------
Pranoje keshillen prej cdo njeriu, dhe mos e refuzo - (Fetare)

--------------------------------------------------------------------------------
Deshiro per njerezit, cdeshiron per veten -(Fetare)

--------------------------------------------------------------------------------
Miqte e vertete tregohen ne fatkeqesi- (Fetare)

--------------------------------------------------------------------------------
Te vdesim kur vdekja eshte mjek yni.

--------------------------------------------------------------------------------
Tri gjera jane me te bukurat ne jete: pranvera, dashuria, dhe muzika.

--------------------------------------------------------------------------------
Duaj atdhen si shqiponja folene - (Jug-Shqiperi)

--------------------------------------------------------------------------------
Duaje vatanin, ne dash me krise dushmanin - (Korishe- Kosove)

--------------------------------------------------------------------------------
Kush ka vdeke per atdhe, nuk ka vdeke, por ka le - ( Shkoder)

--------------------------------------------------------------------------------
Toske e gege- peme nga nje dege - (Gjirokaster)

--------------------------------------------------------------------------------
Kur te jesh ne vend te huaj, dita te duket muaj -(Podrime)

--------------------------------------------------------------------------------
Cfare bukurie eshte te takosh njeriun qe nuk lavderohet e meriton te jete i lavderuar.

--------------------------------------------------------------------------------
Me kryesoret jane kater gjera qe e bejne njeriun njeri: dituria, durimi, kanaati (te mjaftuarit me ate qe ke), dhe drejtesia.

--------------------------------------------------------------------------------
Fati ndihmon vetem guximtaret - (Virgjili)

--------------------------------------------------------------------------------
Me shume skuqu para vetes sesa para te tjereve - (Pitagora)

--------------------------------------------------------------------------------
Ke besim ne vetvete, qe te besojne te tjeret - (F. La Roshufko)

--------------------------------------------------------------------------------
Me i zoti i njerezve eshte ai qe eshte i zoti ta permbaje vetveten -(Sami Frasheri)

--------------------------------------------------------------------------------
Gjeja me me rendesi per njeriun eshte vullneti i forte - (Gete)

--------------------------------------------------------------------------------
Ha kur ke uri, martohu ne te ri - (Popullore)

--------------------------------------------------------------------------------
Dita me e humbur nga te gjitha eshte ajo ne te cilen s'kemi qeshur - (S.Shamfor)

--------------------------------------------------------------------------------
Fytyra e qeshur eshte kripa e bukurise - (Thenie orientale)

--------------------------------------------------------------------------------
Inati te plake, e qeshura te rinon - (Thenie angleze)

--------------------------------------------------------------------------------
E qeshura eshte ilaqi me i mire i natyres.

--------------------------------------------------------------------------------
Kush nuk qesh - ne jete ka parakaluar plotesisht i fjetur - (Verner)

--------------------------------------------------------------------------------
Keshillimi eshte busulla e zgjidhjes se puneve te veshtira -

--------------------------------------------------------------------------------
Kur te flasesh, mendohu mire kur te hash pertypu mire - (Thenie latine)

--------------------------------------------------------------------------------
E verteta, ashtu si dielli, mund te mjegullohet, por vetem per nje fare kohe - (P.Buast)

--------------------------------------------------------------------------------
Ne erresire duhet drite, ne fatkeqesi mend.

--------------------------------------------------------------------------------
Kah dituria shkohet permes tri rrugeve: permes te menduarit, edukimit, dhe pervojes ( Latine)

--------------------------------------------------------------------------------
Themel i nje shteti eshte edukimi i te rinjeve - (Diogjen)

--------------------------------------------------------------------------------
Te perseriturit eshte nena e te mesuarit - (Cajkovski)

--------------------------------------------------------------------------------
Mohimi i gabimit eshte gabim i dyfishuar - (Monteskie)

--------------------------------------------------------------------------------
Tu flitet te tjereve per te bere mire eshte nje e mire me e madhe sesa te beni vete mire. - (King Fu Ce)

--------------------------------------------------------------------------------
Perpiqu te imitosh vetem punet e mira te njerezve te medhenj -(Sami Frasheri)

--------------------------------------------------------------------------------
Mbare bota eshte nje skene, dhe te gjithe njerezit jane aktore - (Shekspiri)

--------------------------------------------------------------------------------
Kush hakmerret per nje poshtersi, ai e bene tjetren - ( Didero)

--------------------------------------------------------------------------------
Me mire te mbetet i akuzuari pa u denuar se sa te denohen te pafajshmit - (Sami Frasheri)

--------------------------------------------------------------------------------
Rruga e jetes eshte DREJTESIA, mos u ndaj nga rruga per te hyre ne rrugica.

--------------------------------------------------------------------------------
Sa me shume qe jepni, me shume do te keni - (Lao Ce)

--------------------------------------------------------------------------------
Ai qe i perkushtohet mesimit cdo dite e me teper behet me i madh - (Lao Ce)

--------------------------------------------------------------------------------
Njerezit e zgjedhin punen, ndersa puna i vlereson njerezit -

--------------------------------------------------------------------------------
Arti i luftes eshte art i zhdukjes se njerezve, ndersa politika eshte art i mashtrimit te tyre - (Gandi)

--------------------------------------------------------------------------------
Talenti krijohet ne vetmi, karakteri ne shoqeri - (Gete)

--------------------------------------------------------------------------------
Jeta eshte vizatim ne te cilen s'mund ta perdorim gomen per fshirje.

--------------------------------------------------------------------------------
Prirja per gezim e shprese eshte lumturi e vertete, prirja per deshperim e frike eshte fatkeqesi e vertete - (Gete)

--------------------------------------------------------------------------------
Ai qe nuk nderron mendje kurr, ndoshta s'ka fare - (Moravia)

--------------------------------------------------------------------------------
Gruaja eshte nena e kombit - (Greket e vjeter)

--------------------------------------------------------------------------------
Guximi eshte fillimi i fitores - (Plutarku)

--------------------------------------------------------------------------------
Miresjellja eshte celesi i arte qe i hap te gjitha dyert - (Thenie latine)

--------------------------------------------------------------------------------
Njeriu eshte i lire vetem atehere kur i sherben se vertetes - (Sami Frasheri)

--------------------------------------------------------------------------------
Fol vetem per ato gjera qe i njeh, per te tjerat hesht - (S.Frasheri)

--------------------------------------------------------------------------------
Mosmirenjohja me e madhe e njeriut eshte harresa e borxhit.

--------------------------------------------------------------------------------
Te njohesh te tjeret eshte mencuri. Te njohesh veten eshte urtesia me e madhe. Ti imponohesh vullnetit te te tjereve eshte force. Ti imponohesh vetes eshte forca me e madhe - (Lao Ce)

--------------------------------------------------------------------------------
Fati i ndihmon mendjet e pergaditura - (L.Paster)

--------------------------------------------------------------------------------
Kush hakmerret per nje poshtersi, ai e ben tjetren - (Didero)

--------------------------------------------------------------------------------
Edhe e verteta e demshme vlen me shume sesa genjeshtra e dobishme - (Tomas Man)

--------------------------------------------------------------------------------
Pa kundershtime s'ka perparim; ky eshte ligj te cilin qyteterimi e ka trasheguar deri me sot - (Diogjen)

--------------------------------------------------------------------------------
Per Volterin politika s'eshte asgje tjeter pos mjeshtri e rrenes ne castin e duhur.

--------------------------------------------------------------------------------
Kufizimi nacional eshte armiku me i madh i kultures - (Llukac)

--------------------------------------------------------------------------------
Po mos te kishte njerez te keqinj, s'do te kishte juriste te mire - (Dikens)

--------------------------------------------------------------------------------
Biseduesi duhet te kete kujdes cka flet, ne cfare vendi flet, dhe ne cfare menyre flet. - (Ciceron)

--------------------------------------------------------------------------------
Ne lufte - Vendosmeri
Ne disfate - inate
Ne fitore - shpirtmadhesi
Ne paqe - vulnet te mire (Cercil)

--------------------------------------------------------------------------------
Per armikun mos fol keq, por vetem mendo keq - (Latine)

--------------------------------------------------------------------------------
Po te mos kishte jeta vuajtje, s'do t'ia dinim vleren gezimit.

--------------------------------------------------------------------------------
Pakenaqesia eshte shtytje per te perparuar - (Tagore)

--------------------------------------------------------------------------------
Liria eshte si te hollat : disave u ndihmon, te tjeret i prish - (Novalis)

--------------------------------------------------------------------------------
Njeriu qe flet shume, sado mire qe te flase, ne fund do ta thote ndonje marri

--------------------------------------------------------------------------------
Njeriu eshte aq i ri, sa te reja ka mendimet.


--------------------------------------------------------------------------------
Jeta eshte nje maraton se kush do te vrapoj ma gjate,por jo te mberri ne cak i pari-I.Dermaku
--------------------------------------------------------------------------------------------------------<
Kundershtari edhe me perqafim mund te pengohet ne aksion.---(Kekemon)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Te behesh njeri eshte me bukur se sa te behesh mbret.-(Antun Gustav Matosh)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------- Nuk eshte pa marre ai qytet qe eshte me burra.-(Gete)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Asgje s'eshte me e shtrenjte se ajo qe duhet blere me lutje.-(Fonda)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kush sheh qiellin ne uje,ai sheh edhe peshqit ne dege.-(Lao-Ce)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Gjuha e mentarit eshte ne zemer,zemra e budallait eshte ne gjuhe.-(Shelgunovi)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ai qe nuk i perket atdheut te tij,nuk i perket as njerezimit.-(Bjelinski)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ai qe ka vetedije gjithmone,punon me qellim te caktuar.-(Aristoteli)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Njeriu qe vetem per vete punon,eshte si nje dru qe peme s'leshon.-(Naim Frasheri)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Liria eshte si paraja:disa i ndihmon,te tjeret i prish.-(Novalis)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Burrat e shtetit jane si kirurget gabimet e tyre jane vdekjeprurese.-(Moriak)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------


marre nga forumi shqiptar
Identifikuar

Nė fillim ishte Fjala...!
pepsi-kola
i/e regjistruar!
*
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 35

Nė fillim ishte Fjala...!

Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #5 : 21/05/07, 17:05 »
0

Thjeshtėsia ėshtė stolia e atyre qė janė tė edukuar dhe tė mėsuar.
Fjalė e urtė shqipe
Tri gjėra provohen nė tre raste: Qėndresa pėrpara rrezikut, menēuria gjatė
zemėrimit dhe miqėsia nė nevojė .
Fjalė e urtė franceze
Nėse e shkollon gruan, atėherė i ndihmon tė gjithė familjes.
Fjalė e urtė arabe
Zelli ėshtė babai i lumturisė.
Fjalė e urtė spanjolle
Dhurata ėshtė pėr tė largėtit dhe shėrbimi pėr shokėt e miqtė.
Sami Frashėri
Mos u tremb nga sharja e mikut, duhet tė kesh frikė nga lėvdata e armikut.
Sami Frashėri
Nuk kėrkohet ndihmė nga tigri pėr tė shpėtuar nga qentė.
Sami Frashėri
Ėshtė nevojė tė pėrpiqen atdhetarėt e vėrtetė tė largojnė cmirėn nga zemrat
e tyre e tė qasen mė tepėr njėri tjetrit.
Faik Konica
Njė njeri i mendjes ka nevojė pėr siguri dhe pėr dinjitet.
Faik Konica
Kush vė re fjalėt e botės, kurrė nuk mbaron punė.
Asdreni
Njerėzit e njė kombi janė solidarė. E mira dhe lumturia jote, janė dhe tė
miat. Fatkeqėsia jote ėshtė dhe pėr mua. Nderi yt mė nderon dhe mua dhe
turpi yt mė nxin edhe faqen time.
Mit’hat Frashėri

Liria ėshtė qė tė mos tė trazojė njeri ty dhe ti tė mos tė trazosh tė tjerėt.
Mit’hat Frashėri
Zoti nuk e krijoi varfėrinė, ai na krijoi vetėm neve.
Nėna Terezė
Profeti s’vlen kurrkund mė pak sesa nė atdheun dhe shtėpinė e tij.
Bibla
Ėshtė e lehtė tė flasėsh pėr varfėrinė nėse nuk je i pasur.
Buda
Asnjėherė nė botė urrejtja s’ndalet pėrmes urrejtjes, urrejtja ndalet pėrmes
dashurisė.
Buda
Tė jesh i varfėr dhe tė mos grindesh ėshtė e rėndė, tė jesh i pasur dhe tė
mos bėhesh prepotent ėshtė edhe mė rėndė.
Konfuci
Nėse do t‘ia shuash urinė dikujt pėr njė ditė, jepi njė peshk, por nėse do t‘ia
shuash urinė pėr gjithė jetėn, jepi grepin.
Konfuci
Njerėzit besojnė nėpėr gjithėsi atė ēka dėshirojnė.
Jul Cezari
Nėse mali nuk vjen te profeti, profeti duhet tė shkoj te mali.
Muhamedi
Mjeti mė i mirė pėr tė marrė informata, ėshtė tė japėsh informata.
Niccolo Macchiavelli
Poltika ėshtė arti i sė mundshmes.
Otto von Bismarck
Nė botė nuk ka as shtypės e as tė shtypur. Ka tė tillė qė durojnė, qė t’i shtyp
dikush dhe tė tillė qė nuk durojnė.
Qemal Ataturk

Amnistia: shpirtmadhėsi e shtetit pėrballė shkelėsve tė ligjit, dėnimi i tė
cilėve atij do t’ i kushtonte shumė.
Ambrose Bierce
Karakteri ėshtė fati i njeriut.
Herakliti
Njerėzit e menēurė mėsojnė edhe prej armiqėve tė tyre
Aristoteli
Njė dhomė pa libra ėshtė si njė trup pa shpirt.
Marcus Tillius Cicero
Tė pushtosh ėshtė mė e lehtė se tė qeverisėsh
Jean Jaques Rousseau
Vetėm ligji mund t’ na jap neve liri.
Goethe
Arti ėshtė bija e lirisė.
Schiller
Ėshtė dėshpėruese tė shkruash pėr njė publik qė nuk lexon.
Jacob Grimm
Lufta ėshtė njė gjumė dimėror i kulturės.
Friedrich Nietzsche
Frika: nėna e moralit.
Friedrich Nietzsche
Jo parat, por idetė bėjnė para.
Theo Lieven
S’ ka rrezik mė tė madh pėr njė komb, se kur njerėz dinakė shkojnė pėr tė
urtė.
Francis Bekon
Puna na ruan nga tri tė kėqiat mė tė mėdha: mėrzia, vesi dhe halli!
Volteri
46
Doket janė shpesh mė mizore sesa ligjet.
Honore de Balzac
Ai qė flet dhe kuptohet prej tė tjerėve flet pėrherė mirė.
Moliére
Ata qė dinė tė flasin, flasin shkurt.
Fjodor Dostojevski
Disiplina ėshtė hapi i parė i suksesit.
Stefan Effenberg
Hijeshia buron prej harmonisė sė brendshme.
Maria von Ebner - Eschenbach
Ēdo popull mund tė arsimohet mė shpejt nė gjuhė tė vet.
Konstandin Milladinov
I humbur ėshtė shkrimtari qė bjen nė ujdi me sundimtarėt.
Günter Grass
Detyrė e intelektualėve ėshtė tė sjellin formulat morale, politike e
shoqėrore, qė konkretizojnė detyrat e pa caktuara tė turmave. Shtytjet
popullore bėhen si aventurė kur njė inteligjencė drejtonjėse s’ e ka caktuar
fare udhėn qė duhet ndjekur ...
Po tė lėshojmė nė qarkullim njė ide tė drejtė, kjo do tė ndjekė udhėn e saj.
H. G. Well
Kur mungon tigri, majmuni bėhet mbret, thotė njė
proverb kinez.


Mė fort se kurrė, kombi shqiptarė ka nevojė pėr njerėz tė aftė e me nivel tė
lart.
Njerėzit e zotė janė princat e vertetė tė njė kombi. Pėr fat tė keq,
princat goditen shpesh nė mėnyrė tė vdekshme.
Identifikuar

Nė fillim ishte Fjala...!
lerita
Vizitor
« Pergjigju #6 : 15/06/07, 14:02 »
0

Guret e zakonshem kur thyhen mund te ngjiten perseri,por guret e cmuar joooo.......                                                                                                                                     Dashuria eshte nga te pakta ato gjera qe nuk i jepet kujtdo........                                                                                                                                   Ai po me vret shume me heshtjen e tij.Kam vendosur ketej e tutje ta imitoj..                                                                                                                                          Vuajtja e vertete eshte me e mire se nje gezim i rrejtem.....                                                                                                                                     Ti ke dicka te vecante,dicka qe se kane te tjeret,dicka krenare,,,,,,                                                                                                                                   Mendimet e dashurise jane si notat e nje muzike te heshtur,qe i degjon vetem ai te cilit i digjet zemra       
Identifikuar
Bledi_
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 261

Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #7 : 16/06/07, 08:08 »
0

Te duash dike nuk eshte e thene qe te jesh me te,por rendesi ta shikosh ate te lumtur se dhe ti qe i jep dashurin dikujt ,e bene qe ta beshe ate te lumtur  Zgerdhihem
Identifikuar
Madam Butterfly
SuperGirl!...
Moderator
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 15053


Lost inside your love!

Respekt: +7

Profili
« Pergjigju #8 : 16/06/07, 11:11 »
0

Thenie nga Remark!

-Ne dhashuri pyet gjithmone teper dhe kur njeriu kerkon te mesoje pergjigjen ajo ka mbaruar.

-Nuk ka asgje qe mbetet pergjithmone.

-Te gjitha dashurite kerkojne te jene te perjetshme dhe pikerisht ketu e kane burimin mundimi dhe vuajtjet e tyre pa fund.

-Nuk eshte e tmerrshme te presesh dicka,e tmerrshme eshte kur nuk ke c'te presesh.

-Harresa eshte sekreti i rinise se perjetshme.Njeriu mplaket vetem nga kujtesa.

-Dashuria eshte e mbrekullueshme,vetem ka nje te keqe:te prish karakterin.

-Semundja me e keqe ne bote eshte te menduarit,ajo s'ka sherim.

-Enderrojme sepse pa enderrat nuk do te mund ta duronim te verteten.Njeriu nuk genjehet vetem nga endrrat.Njeriu genjehet edhe me te verteten.Kjo eshte nje enderr akoma me e rrezikshme.

-Askush nuk kthehet me po ashtu sic nuk kthehet kurre me nje ore e jetuar me pare.

-Ka me shume prostituta mes atyre vajzave qe s'kane shkuar asnjehere me nje mashkull sesa ato qe jane te detyruara te jetojne me kete profesion te veshtire.

-Ti mund te kthehesh ne kriminel a shenjtor dhe asnjeri s'e ve re por ne te mungofte ndonje kopse kete e vene re te gjithe.Kjo eshte cudia dhe lezeti yne.
Identifikuar

·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠· ...Cosa faresti al posto mio, se ogni pensiero fossi io??!!...·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠·
       
http://www.youtube.com/watch?v=y5DzX6foKbQ

http://www.youtube.com/watch?v=SzEKYu4sF4Q&feature=related
Faqe: [1]
  Printo  
 
Shko te: