Shkencat Politike
Faqe: [1]
  Printo  
Autor Tema: Shkencat Politike  (Lexuar 4498 here)
Brandi ©
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 611


Don"t believe the truth

Respekt: 0

Profili WWW
« : 24/02/08, 01:01 »
0Shkenca Politike (Fjala Politikė rrjedh nga fjala Greke "Polis" qė do tė thotė Qytet/Shtet ose Bashkėsi) ėshtė shkencė shoqėrore e cila merret me Sistemin Politik tė njė vendi, Politikėn e brėndėshme dhe tė jashtme tė njė vendi, Demokracinė, Pushtetin, Konfliktet, Paqen, Rendin, Lirinė dhe tė drejtat njerėzore etj.

Drejtimet Politike

Sipas pėrkufizimit territorial:

* Politika Komunale(Vendore)
* Politika Qėndrore
* Politika Rajonale
* Politika Evropiane
* Politika Boterore

Sipas Temės qė trajton:

* Politika e Jashtme
* Politika e Brėndėshme
* Politika e Mbrojtjes
* Politika e Sigurisė
* Politika Ekonomike
* Politika Financiare
* Politika Soziale
* Politika Shėndetesore
* Politika Ekologjike
* Politika Agrare
* Politika Kulturore
* Politika Mediatike
etj.

Mendimtarėt Klasik te Politikės

* Platoni
* Aristoteli
* Nikolla Makiaveli
* Baruk Spinoza
* Jean Bodin
* Jean-Jacques Rousseau
* Tomas Hobes
* John Lock
* Karl Marx
* Max Weber
* Hannah Arendt etj.


 (http://tonny-sat.livejournal.com/ )  SAT
Identifikuar

Faqe: [1]
  Printo  
 
Shko te: