Numrat romakė
Faqe: [1]
  Printo  
Autor Tema: Numrat romakė  (Lexuar 29734 here)
Brandi ©
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 611


Don"t believe the truth

Respekt: 0

Profili WWW
« : 25/02/08, 22:10 »
0Numrat romakė e kanė prejardhjen nė antikėn e Perandorisė Romake.

Sistemi i numėrimit romak ėshtė i tipit "mbledhės" (shtues), ose mė mirė, ēdo simbol shoqėrohet me njė vlerė, dhe numri i pėrfaqesuar jepet nga shuma e vlerave tė simboleve.Kodi:
I = 1
II = 2
III = 3
IV = 4
V = 5
VI = 6
VII = 7
VIII = 8
IX = 9
X = 10
XI = 11
XII = 12Kodi:
XIII = 13
XIV = 14
XV = 15
XVI = 16
XVII = 17
XVIII = 18
XIX = 19
XX = 20
XXIII = 23
XXIV = 24
XXVII = 27
XXVIII = 28Kodi:
XXIX = 29
XXX = 30
XL = 40
L = 50
LIX = 59
LX = 60
LXX = 70
LXXX = 80
XC = 90
C = 100
CI = 101
CL = 150Kodi:
CC = 200
CD = 400
D = 500
DC = 600
M = 1000
1558 = MDLVIII
1625 = MDCXXV
1804 = MDCCCIV
1900 = MCM
1962 = MCMLXII
1999 = MCMXCIX
2000 = MM
Identifikuar

nazmi misini
i/e regjistruar!
*
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 4

Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #1 : 13/04/09, 17:05 »
0

Si shenohen numrat romak mbi 3000(MMM+)
Identifikuar
~SunShine~
*Königin der Sonne*
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 1933


Respekt: +6

Profili
« Pergjigju #2 : 24/05/09, 23:11 »
0

Si shenohen numrat romak mbi 3000(MMM+)

MMM=3000
tani,mvaret se per ke numer pate fjalen...
psh:3476 do te shkruhej MMMCDLXXVI

Po 3457 si do te shkruhej???
Identifikuar

Nese deshiron te kesh dicka qe kurre nuk e ke pasur, bej dicka qe kurre nuk e ke bere!
Faqe: [1]
  Printo  
 
Shko te: