Test inteligjence
Faqe: [1]
  Printo  
Autor Tema: Test inteligjence  (Lexuar 11198 here)
Aktual
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 129


Respekt: 0

Profili WWW
« : 05/03/08, 21:09 »
0

Rezarta Basha Psikologe

Eshtė fjala pėr tė matur inteligjencėn tėnde dhe shkathtėsinė e trurit tėnd. Mos u pėrgjigj shpejt, sepse pėrgjigja qė tė duket mė e "shpejtė", mė e lehta do tė jetė padyshim mė e pasakta. Arsyeto pak. Mos nxito shpejt pėr tė parė pėrgjigjen, por lexoi dy-tri herė para se ta vendosėsh pėr tė dhėnė pėrgjigjen. Kjo gjimnastike do tė jetė shumė e dobishme pėr tė stėrvitur kujtesėn tėnde.

Test nr.1
-Katėr njerėz mund tė ndėrtojnė katėr barka nė katėr ditė. Sa kohė do tė pėrdorė njė njeri pėr tė ndėrtuar njė barkė?

Test nr.2
-Tre burra, gratė e tyre dhe njė e ve (vejushė), u nisen njė ditė nė orėn 12, pėr njė shėtitje me automobil. Pasi kishin pėrshkruar 5 kilometra, dalluan dy burra e njė fėmijė me njė automobil tė prishur.."Nuk janė me fat", - tha njėra nga pasagjeret e makines se parė. Nė orėn 13 arritėn nė njė hotel, ku ishin pritur nga hotelxhiu i vjetėr me nje kėmbe tė vetme e nga djali i tij. Menjėherė u ulen ne tavolinė.
-Sa persona kemi pėrmendur ?

Test nr.3
-Njė njeri fillon te eci. Ēdo herė qė bėn dy hapa pėrpara zmbrapset njė hap. Sa hapa duhet tė bėjė pėr t'u gjendur pesė hapa larg nga pozita e tij e nisjes ?

Test nr.4
-Nė qoftė se dita e njėmbėdhjetė e njė muaji bie te martėn, cila ditė e javės do tė jetė e tridhjeta e tė njėjtit muaj ?

Test nr.5
--Cili ėshtė numri me i lartė (madh) qė mund tė formohet duke i vendosur se bashku kėta numra 38017 ?
Test nr.6
-Sa numra tė plotė me tre njėsi mund tė formohen me 1, 2 e 3?

Test nr.7
-Nė vitin 1988, njė shkurti ra e hėnė. Nė cilėn ditė tė javės do tė bjerė e fundit e tė njėjtit muaj ?

Test nr.8
-Vrasėsi i Blerimit u hapi shume telashe policisė (SHPK-sė). Nė orėn 2 e 10 minuta tė mėngjesit, kamarieri i Blerimit, Agimi i telefonoi policisė duke thėnė se do tė mund t'i tregojė vrasėsit e shefit tė tij (pra Blerimit). Inspektorėt ishin dėrguar nė shtėpinė e Blerimit, aty arritėn nė ora tre tė mėngjesit. Nė tre e pesė minuta inspektorėt i telefonuan policisė duke lajmėruar se edhe Agimi ishte vrarė. E kishin gjetur me njė plumb nė kokė. Blerimi kishte pasur kafkėn tė thyer nga njė objekt i rėndė. Nuk kishte asnjė gjurmė, mbasi vrasėsi kishte ditur t'i zhdukte te gjitha.
Nė Ē'ore kishte qenė vrarė Agimi?`

Test nr.9
- Nė qoftė se njė orė mbetet nga njė minutė nė ēdo dhjetė minuta lėvizje, sa do tė na duhen qė shigjeta e orės tė bėjė njė xhiro nė tė gjithė kuadratin (rrethin) ?

Test nr.10
-Njė baba ka tre herė moshėn e djalit te tij. Pėr dhjetė vjet do tė ketė dyfishin e moshės sė djalit tė tij.
-Sa vjeē ėshtė babai ?

Test nr.11
-Agroni takoi njė ditė gjatė shėtitjes sė tij tė zakonshme, njė person qė e njihte qė nė fėmijėrinė e tij, por qė nuk e kishte parė mė shumė se sa dhjetė vite. Ky person pėrshėndeti Agronin, e pastaj i tha: Nuk e dini, besoj qė pasi qė nuk jemi parė mė, jam martuar. Ja vajza ime.
Mirėdita,--i tha Agroni vajzės se vogėl,--Si quhesh ?
Kam tė njėjtin emėr me mamanė time.
Ah! Edhe ju Blerta ?--tha Agroni
Po, -u pėrgjigj vajza, -si e dini?
Nė fakt, si arriti Agroni tė dinte se vajza quhej Blerta?

Test nr.12
-Njė zotėri ėshtė martuar me njė vejushė qė kishte disa fėmijė me burrin e parė, por edhe ai (pra burri) kishte fėmijėt e tij nga martesa e parė.
Dhjetė vite me vonė, ndodhi njė pėrleshje nė familje e numri i pėrgjithshėm i fėmijėve atėherė ishte 12. Gruaja vrapoi tek i shoqi duke bėrtitur:
Nxito shpejt! Fėmijėt e tu dhe fėmijėt e mi po zihen (pėrlahen) mė fėmijėt tanė.
Duke pasur secili nga bashkėshortet nėntė fėmijė, sa fėmijė linden gjatė kėtyre dhjetė vjetėve?

Test nr.13
-Nėse njė pulė e gjysmė bėn njė vezė e gjysmė, nė njė ditė e gjysmė....sa vezė do tė bėjnė shtatė pula nė gjashtė ditė ?

Test nr.14
-Njė burrė dhe gruaja e tij kanė katėr vajza tė martuara e secila prej tyre kanė nga katėr fėmijė. Sa anėtar ka familja ?

Test nr.15
- Kėrkoni nėse ky lajm nuk pėrmban gabime:
""""Gjatė qėndrimit tim nė Ballkan, interesohesha veēanėrisht pėr popujt dhe kulturėn e Kosovės, Shqipėrisė, Maqedonisė, Sllovenisė.
Provoja njė kėnaqėsi tė madhe kur dėgjoja bisedat mbi trimat si Skėnderbeu, pastaj Ismail Qemali, e shume gjėra interesante. Tė gjitha mė pėlqenin, por mė sė shumti pesė vendet qė kam pėrmendur""""

Test nr.16
-Nė njė lagje punonte prej shumė kohėsh njė berber shumė i njohur dhe shumė besnik. Njė ditė prej ditėve tė tij tė zakonshme tek ai shkon pėr t'u rruar nė mėngjes njė njeri. Berberi kryen punėn e tij. Mė nė fund ky njeriu ēohet dhe e pyet berberin se sa duhet qė tė paguajė......Ai pėrgjigjet,--hape arkėn (aty ku i mbante paratė) shikoi se sa para janė, njehi se sa janė, lėri edhe aq sa janė dhe merri 2 euro kusur.
Pak mė vonė vjen edhe njė njeri tjetėr, edhe ky pėr tė rregulluar mjekrėn e tij. Pasi kryen punėn berberi, njeriu ēohet dhe do tė paguajė--berberi edhe kėtij ja beson arkėn dhe i thotė, -shikoji se sa para janė aty, njehi, lėri edhe aq sa jane dhe merri 2 euro kusur.
Njė orė mė vonė vjen edhe njė djalosh pėr t'i rregulluar flokėt, edhe me kėtė berberi vepron njėsoj, pra pasi qė ja rregullon i thotė hape arkėn, njehi sa para janė, leri edhe aq dhe merri 2 euro kusur.
Gjatė tėrė asaj dite berberi kishte pasur vetėm kėta tre persona myshteri.
Dhe pak para se sa tė mbyll shitoren, berberi shkon te arka e tij pėr tė marrė paratė qė i kishte fituar gjatė kėsaj dite..Ku pėr ēudi aty nuk kishte asnjė para......Nė fillim aty berberi kishte lėnė disa para, pra nė mėngjes kur e hapi shitoren.
Pyetja ėshtė kjo: SA PARA ISHIN NE ARKEN E BERBERIT NE FILLIM ?
Identifikuar
apolonia
Moderator Forumi
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 17509


sillu me tjetrin sic do deshiroje qe ai te sillej

Respekt: +16

Profili
« Pergjigju #1 : 07/03/08, 02:02 »
0

nje njeriu i duhet 4 dite per te ndertuar nje barke Zgerdhihem Gjuha
Identifikuar
apolonia
Moderator Forumi
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 17509


sillu me tjetrin sic do deshiroje qe ai te sillej

Respekt: +16

Profili
« Pergjigju #2 : 07/03/08, 02:02 »
0

tek e dyta eshte 12 e gjysem persona? Zgerdhihem
Identifikuar
apolonia
Moderator Forumi
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 17509


sillu me tjetrin sic do deshiroje qe ai te sillej

Respekt: +16

Profili
« Pergjigju #3 : 07/03/08, 02:02 »
0

tek e treta besoj se atij tipit i duhet te bej 10 hapa Zgerdhihem

(nuk jam e sigurt per asgje por po provoj inteligjencen time Zgerdhihem Gjuha Gjuha Gjuha)
Identifikuar
apolonia
Moderator Forumi
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 17509


sillu me tjetrin sic do deshiroje qe ai te sillej

Respekt: +16

Profili
« Pergjigju #4 : 07/03/08, 02:02 »
0

test nr 7............e hene
Identifikuar
apolonia
Moderator Forumi
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 17509


sillu me tjetrin sic do deshiroje qe ai te sillej

Respekt: +16

Profili
« Pergjigju #5 : 07/03/08, 02:02 »
0

TEST NR 10..............BABAI ESHTE 40 VJEC Zgerdhihem(YES BABE Zgerdhihem Zgerdhihem)
Identifikuar
Tools
i/e regjistruar!
*
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 13


Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #6 : 10/03/08, 04:04 »
0

Interesant  !!!!
Identifikuar
apolonia
Moderator Forumi
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 17509


sillu me tjetrin sic do deshiroje qe ai te sillej

Respekt: +16

Profili
« Pergjigju #7 : 10/03/08, 06:06 »
0

pyetjet apo pergjigjet? :Buzeqesh :-\ :-\
Identifikuar
number1
i/e regjistruar!
*
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 2

Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #8 : 09/01/09, 21:09 »
0

pergjigjja e testit nr:1
8 ore
pergjigjja e testit nr:2
12persona
pergjigjja e testit nr:3
15 hapa
pergjigjja e testit nr:4
dite e diel
Identifikuar
number1
i/e regjistruar!
*
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 2

Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #9 : 09/01/09, 22:10 »
0

pergjigjja e testit nr:5
87301
pergjigjja e testit nr:6
6 numra
pergjigjja e testit nr:7
e hene
pergjigjjae testit nr:8
ora 2 e10 min
pergjigjja e testit nr:9
600min
pergjigjja e testit nr:10
djali 10 vjec dhe babai 30 vjec
pergjigjja e testit nr:11
sepse mamane e saj ai e njihte qe ne femijeri
pergjigjja e testit nr:12
6 femije
pergjigjja e testit nr:13
42veze
pergjigjja e testit nr:14
2 anetar
pergjigjja e testit nr:15
gabimi,eshte aty ku thuhet pese vendet qe kam permendur
pergjigjja e testin nr:16
6 euro dhe secili nga ato ka marr nga 2 euro.

hahahahahahah shikoni e vendosni me shum te veshtira se jan shum te thjeshta per number1
   mendoj se jan keto pergjigjet e sakta!!!!!!!!
     
Identifikuar
Faqe: [1]
  Printo  
 
Shko te: