Mjeksia Medicinale Popullore Barishtare
Faqe: 1 2 3 4 [5]
  Printo  
Autor Tema: Mjeksia Medicinale Popullore Barishtare  (Lexuar 220849 here)
studente
i/e regjistruar!
*
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 7

Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #100 : 26/04/09, 21:09 »
0


ju pershendes ! une jam nje perkrahese e mjekesise popullore pasi mendoj ajo eshte piknisja e sherbimit mjekesor .do me intersonte cdo lloj informacioni i mjekesise popullore ne lidhje me semundjet e ndryshme.edhe une do te mundohem te jem aktive dhe te jap kontribut me artikuj qe disponoj.
Identifikuar
Master of Alternative Medicine
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 68

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #101 : 22/05/09, 17:05 »
0

studente pershendetje,
Cdokush qe ka interes dhe njohuri eshte i mireseardhur te shkruaj per Mjeksine me Bime.
Bimet jan ilaqe themelore per t'i luftuar semundjet e ndryshme kurse edhe ilaqet sintetike perfitohen zakonisht nga bimet.

Shume Dr-a medicinal te rangut boteror i kan shfaqur mospajtimet me metodat e rrezatimit radioaktiv etj. ne mjeksine moderne.
Dr Johana Budvig ishte propozuar shtat here per cmimin Nobel (dhe asnjehere nuk e kishte marr per shkak te konfliktit te interesit ne mes te industrise farmakimike dhe zbulimeve te saj te cilat do i zhduknin fitimet me miliarda doll...) kishte deklaruar haptas se metodat terapeutike te pacienteve me tumor ne spitale jan dukshem duke e kecsuar gjendjen e pacienteve kurse personave te shendosh u shkaktojn kancerin shume shpejt...
Zonja Dr Budvig ishte biokimiste dhe farmakologjiste me renome nga Gjermania e cila eshte bere e njohur me formulen e saj diete kunder kanceri qe bazohet ne djathe te fresket te lopes me vaj Lini.  Ajo kishte vdek pak para se me i mbush 95 vjet, ne vitin 2003
« Ndryshimi I Fundit: 22/05/09, 21:09 nga Master of Alternative Medicine » Identifikuar

Paraplegia, Quadriplegia-Tetraplegia
A doni te ngriteni ne kembet tuaja ne afat prej 6 - 12 javėsh pa marr parasysh qe sa kohe jeni lenduar- paralizuar?
SUKSES TE GARANTUAR QE NE TRITMENIN-TERAPINE E PAR PERNDRYSHI NUK DO TE PAGUANI! - www.Mjekimi.com
Master of Alternative Medicine
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 68

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #102 : 06/06/09, 20:08 »
0

Pregaditja e Kombucha-s

Pėrgadite kombuhėn vet
Koha e kėrkuar 6-15 ditė

Ja se si bėhet kjo:
1. Laje enėn e kuzhinės me ujė tuj shkumue dhe shpėrlaje mire.
2. Vloje tre tė katėrtat e ujit tė pastėr.
3. Shtoja 1 filgjan sheqer ujit atėherė kur vlimi arrinė pikėn kulminante.
4 .Ndale –zvogėloje nxehtėsin dhe shtoja 4-5 qese tė ēajit tė zi apo cajit te gjelber apo bimet tjera (qe i zgjedh sipas nevoje...)
5. Zbute-leje 10-15 sekonda dhe largoji fletėt e ēajit apo qesen dhe leje ēajin tė fothet (nuk tė bėn dėm nėse e len ēajin tė zbutėt pėr njė kohė mė tė gjatė).
6. Hedhe ēajin e ftohtė nė njė enė sa masa e njė kanaqeje.
7. Shtoja kombuhės tane njė kulture (bimė) duke e vendosur ashtu qė sipėrfaqja e lėmueshme shkėlqyese tė jetė pėrmbi. Shtoja njė filgjan ēaj tė kombuhės sė fermentuar nga pakoja e mėparshme (ose zėvendėsimi i saj  1 / 4 ufullė tė destinuar).
8. Vendose njė codillė djathi pėrmbi grykėn e qypit dhe siguroje mbėshtille me njė tapė(shtupė) kauēuku. Kjo nuk i len me hy pluhurin, mykun, sporet (farėt) dhe ufulla del nga ēaji i fementuar.
9. Lejo –vendose qė tė qėndron e palėkundur (tė mos shkundet) nė njė vend tė ajrosur dhe tė errėt larg nga rrezete  diellit (temp. 65-90 shkallė tė F.) pėr 6-15 ditė.
10. Pėr tu siguruar se ēaji ėshtė ardhur, qiti disa dl (onca) sa pėr ta provuar shijen.
11.Testimi i shijės sė pakos tė ēajit tė kombuhės bėhet kėshtu:
12. Kur ēaji ėshtė pėrgaditur sipas shijes tėnde nė njė tas qelqi tė mbuluar me ambalazh plastike, largoji dy kultura.
13. Ndaji ngadalė dhe vendosi kulturat nė njė enė qelqi tė mbuluar me ambalazh plasitke apo kanaqe –kuti plastike dhe shtini me i ftohė nė frigorifer. Ato duhet me i lėnė me u ftoh dhe ashtu do te ruhen pėrafėrsisht gjashtė muaj, ndoshta edhe me gjat  (mė shumė kohė).
14. Hedhe-qite ēajin e fermentuar nėpėrmjet njė filteri tė kafės dhe qite me shishe nė njė filgjan ose nė shishe plastike.

15. Shėnoje datėn dhe fute ēajin me shishe nė frigorifer.
« Ndryshimi I Fundit: 07/06/09, 00:12 nga Master of Alternative Medicine » Identifikuar

Paraplegia, Quadriplegia-Tetraplegia
A doni te ngriteni ne kembet tuaja ne afat prej 6 - 12 javėsh pa marr parasysh qe sa kohe jeni lenduar- paralizuar?
SUKSES TE GARANTUAR QE NE TRITMENIN-TERAPINE E PAR PERNDRYSHI NUK DO TE PAGUANI! - www.Mjekimi.com
F_dini
i/e regjistruar!
*
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 3

Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #103 : 21/06/09, 17:05 »
0

Pėrshendetje I Nderuar Raif Emini


Une jam, F.Haziri nga Holanda,Pėr ndryshe  jam njė ish Pacient  i joti

Deshta t'ju pėrshndes nga zemra si Individ gjithsesi  po edhe si Dokrot i IMI qe kam pas SUKSES tek ti .

Shpresoj qe do te jem tash e tutje ne rrjedha me te  gjera ne ket forum ju pershndes
F_dini
Identifikuar
Master of Alternative Medicine
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 68

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #104 : 22/06/09, 01:01 »
0

Pershendetje Din,
Falemnderit per pershendetje.

Shendet
Identifikuar

Paraplegia, Quadriplegia-Tetraplegia
A doni te ngriteni ne kembet tuaja ne afat prej 6 - 12 javėsh pa marr parasysh qe sa kohe jeni lenduar- paralizuar?
SUKSES TE GARANTUAR QE NE TRITMENIN-TERAPINE E PAR PERNDRYSHI NUK DO TE PAGUANI! - www.Mjekimi.com
F_dini
i/e regjistruar!
*
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 3

Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #105 : 23/06/09, 03:03 »
0

Ju pėrshėndes, Ju uroj pėr kėt Forum sidomos pėr kėt Tem Po lexoj
Identifikuar
F_dini
i/e regjistruar!
*
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 3

Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #106 : 23/06/09, 04:04 »
0

Pershndetje nga uen F.haziri prej Holandes (Netherland)

Deshta tė Tregoj, lidhje me BARNAT POPULLORE (BIMORE) nga se une jam njėri, qė  jam sheruat nga Bartnat (ilaqet) Popullore ( bimore).
Une kam ankuar nga smundja qė quhet HERNIA,Qė do te thet Nga Boshti kurrizor { Lombara L5 S1 }

Kam ankuar shum nga shpin kam aps dhimbje tė pa pėrshkrushme!!! dhe jam drejtuar te Mjeku i Shpis,edhe aj mi dha do barna Diclofenak 50 mg edhe prap se prap nuk ndikoj fare edhe shkova prap te Mjeki i shtpis edhe mė dha udhzim pėr nė terapi,nderkoh shkova prap edhe prap se pra nuk me ndihmoj terapia me dha barna te tjera Tramadol Hci retard 50 mg.keto barna  diqka reagonen  po shum pak keshtu qe i kam pas me i perdor 2-3 ne ditė edhe aqė shum dhimb qe kisha mu deshtė qe ta rriti Dozen vet  pa ndonje Uzėzim te Mjekut te shpis  nderko e thirra ne Tel edhe i tregova me tha ok  nuk esht problem vetem nese ki ashtu dhimbt pėrdoti ne Kombinacion me Paracitamola nga 2 Paracitamola per 1x edhe ashtu filova. nderko me dha udhzimin qė tĖ shkoj ne SCENER,edhe atu me thanen qe duhesh te behesh OPERACION.
me thanen qė 5%te japem GArancion,Nukma murr mendja edhe  vazhdova prap se prap me barna edhe me terapi .
Edhe me ne fund Une u bera i pa LĖVIZUR 3 MUAJ ,Rastesisht  motra ime duke u Interesuar ne INTERNET e qen web faqen e Dr:RAIF EMINI edhe e marr ne linje telefonike edhe ja tregova problemin te cilin e kisha edhe me tha eėt'ja dergoj diagnozen edhe ja dergova diagnozen edhe me tha qe une me GARANCION te shnoshi.
Edhe mbrenda 2 jave une u Nnisa pėr nė CANADA ( Toronto ) si shkova atje ne Terapin e par menjehere reagoj Pozitiv Terapija  per 2 jav TERAPI une jam  qu neė kamte mija edhe mas qe jam Kthy pas 1 Jave kam Luajtur Futboll.kjo mu me ka Befasu po ashtu edhe fam,,, edhe miqet qe i kam ..
Ju falmnderoj  perj zotit qe rash ne ILaq tek ti po edhe ty te Falamnderoj Dr:RAIF EMINI per ndihmen tende i persdes edhe zitoret e  kesaj Teme.
Me respekt F.haziri  HOLAND
Identifikuar
Master of Alternative Medicine
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 68

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #107 : 26/06/09, 14:02 »
0

Falemnderit Din.

Shendet
Identifikuar

Paraplegia, Quadriplegia-Tetraplegia
A doni te ngriteni ne kembet tuaja ne afat prej 6 - 12 javėsh pa marr parasysh qe sa kohe jeni lenduar- paralizuar?
SUKSES TE GARANTUAR QE NE TRITMENIN-TERAPINE E PAR PERNDRYSHI NUK DO TE PAGUANI! - www.Mjekimi.com
Master of Alternative Medicine
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 68

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #108 : 24/10/09, 03:03 »
0

Pėrkthim i pėrafėrt i shkresės tė pacientit LUIS CAMPOS, Los Angelos 14.07.2008
(Origjinali i kesaj shkrese mund te lexohet ne www.Mjekimi.com)

ATIJ QĖ I INTERESON
                             
Los Angelos, California, 14 korrik 2008 , lėndimi i palcės kurrizore (complete T4 T5 komplet)
Z. Raif Emini barishtar nga Toronto,  Ontario,  Kanada dhe secili person qė e lexon kėtė shkresė, unė jam Luis Campos nga Los Angjelosi, Kalifornia. Jam lėnduar nė vitin 2001, pothuaj para 7 viteve me plumb , i cili mė ka goditur nė shpinė dhe jam paralizuar nga gjoksi e teposhtė trupit T4 T5. Kam qėndruar nė spital njė muaj e gjysmė, pastaj mė kanė transferuar nė njė spital rehabilitimi. Para se tė mė transferojnė mua atje doktorėt  dhe stafi i spitalit nuk mė dhanė asnjė shpresė se unė njė ditė prapė do tė eci nė kėmbėt e mia, madje as pėr 1 pėrqind nuk me kanė dhėnė kurajo dhe kėshtu mi veriten shpresat e mia. Ata mė thanė se duhet tė mėsohem tė jetojė nė karrocė duke me thėnė se je nė tė njėjtėn gjendje si mė parė e as qė pritet tė ndryshoj diēka. Por unė nuk  mendoj se ata mund tė thonin diēka ndryshe sepse ata vet ecin, varen prej vetes, mendoj se ata nuk e shikojnė jetėn tonė se ajo ka ndryshuar nė mėnyrė dramatike dhe se ne nuk mund tė bėjmė gjė si tė tjerėt, tė cilėt janė tė shėndosh dhe ecin nė kėmbėt e tyre. Nė gjendjen tonė, njerėzit qė e kanė hallin tonė me problemin tonė tė ndėrlidhur me lėndim, unė jam i sigurt se ata nuk e shohin njė gjė tė lehtė nė jetė si njė person normal dhe qė ėshtė paralizuar , kjo ėshtė njė gjė e llahtarshme, nuk kam fjalė pėr ta shpjeguar ēdo hollėsi. E tėrė jeta ėshtė ndryshuar vet, ēdo gjė ėshtė bėrė mė e vėshtirė, ashtu na ėshtė shkruar dhe tash e kemi vėshtirė dhe sfida mė e madhe pėr ne ėshtė se si mund tė thonė ata se jemi nė tė njėjtėn gjendje, se ne nuk jemi fizikisht ose mentalisht-psikikisht ose emocionalisht person i njėjtė siē kemi qenė pėrpara. Gjendja tash ėshtė bėrė edhe me vėshtirė sikur gjėrat  e thjeshta tė shkosh nė   banjo-WC, ta marrish njė gotė ujė ose ta vozitsh veturėn, tė bėsh tush, tė vishesh me rroba pėr vallėzim, tė transferohesh prej shtrati nė karrocė, po mendoj rreth ēdo gjėje tė thjeshtė qė e bėjmė ēdo ditė . Kur mė kanė thėnė mua se unė kurrė nuk do tė mund tė ec  mė, unė e kam ndier veten se tėrė bota po mė bie nė kurriz timin, jam depresionuar, pikėlluar dhe shashtrisur dhe nuk dija ēka tė bėjė. Unė kam ardhur nė atė gjendje sa qė mė ka shkuar mendja tia marr jetėn vetės. Mirėpo pak nga pak duke pranuar se unė kam pasur njė problem tė madh, me gjasė sfidėn mė tė madhe nė jetėn time, por unė prapė nuk u dorėzova duke ėndėrruar se prapė do tė eci me shpresė sė do tė ngritem nė kėmbėt e mia prapė duke besuar nė Zotin se nė njė farė mėnyre do tė gjendet diēka pėr tė mė ndihmuar mua. Unė isha nė gjendje ēdo gjė ta bėjė me duar tė mia me forcėn dhe tėrė energjinė time ēka do qė kėrkohet pėr shėrimin tim. Unė kam  provuar gjithēka pėr ti gjeneruar qelizat amė, akupunkturėn dhe simulimin elektrik, jogėn, hipnozėn dhe shumė terapi tjera alternative, qė mundėsisht do tė mė ndihmonin qė prapė tė kthehem nė kėmbėt e mia. Unė kam harxhuar tė gjitha parat e kursyera tė miat dhe nėna ime ma ka kushtuar krejt jetėn mua  duke punuar shumė dhe praktikisht tėrė kursimet e saj i ka harxhuar dhe kemi shkuar nė falimentim duke jetuar sot pėr nesėr-pėr bukėn e gojės, pėr shkak se tė gjitha parat i kemi shpenzuar (nė investime per sherim) duke menduar se unė do tė pėrmirėsohem.
Kohė mė parė unė kam hyr nė internet dhe kėrkoja njė mjekim tjetėr tė ri atje dhe e gjeta emrin e z.Raif Emin-barishtar. Unė lexoja pėr metodat e mjekimit  dhe mėnyrėn se si ai e bėn mjekimin e veēantė. Unė u interesova por edhe u habita  menjėherė kur lexova pėr letrat dėshmuese tė pacientėve dhe faqen e tij tė internetit. Unė thash me vete pse mos ta provoj mjekimin edhe me kėtė. Unė jam besimtarė i vėrtet nė ilaēe tė barishtave dhe i gjėrave natyrale. Gjyshja ime mė shėronte kur unė isha i sėmurė si fėmijė . Andaj desha ta provoj. Nė fund e thirra Raifin dhe ia tregova problemin tim atij. Ai mė tha se nuk ka problem dhe se mundet tė mė ndihmoj.  Asnjėri tjetėr me ato fjalė nuk do tė sillte-ngjallte shpresat pėr jetė , me ėndrrat dhe shpresat e  mia se do tė eci prapė . Ai mė shpjegoi ēdo gjė nė hollėsi se si ai e bėnė terapinė. Andaj unė ia dėrgova atij njė shumė parash pėr tė filluar terapinė time dhe vėrtetė unė isha i befasuar me atė terapi. Unė ndjeva diēka krejtėsisht tjetėr lidhur me atė ilaē natyror dhe besimi nė tė kur ai mė tha se unė do tė ndjej diēka qė nė terapinė e parė apo tė dytė. Ne filluam me terapinė time tė parė nėpėrmjet internetit. Aty nė internet unė i merrja instruksionet pėr terapitė e mia se krejt ēka duhet bėrė ajo (terapistja qe me bente tritmenin). Kėshtu unė i thash asaj qė ma bėnė atė terapinė,  tė vij nė shtėpi timen pėr tė filluar terapinė e parė. Ai  ishte  “online”-drejtpėrdrejt nė internet dhe unė u ula - shtriva poshtė (nė dysheme). Ai i thonte asaj (therapistes) saktėsisht se ēka duhet bėrė ajo dhe ku duhet tė vendoset ilaēi, si ta bėjė atė, Unė vėrtetė isha nervoz dhe mendoje nėse ai ilaē do tė mė bėj mirė mua. Pėr befasi, ashtu siē tha ai mė parė, pas tretmenit te dytė unė fillova tė ndjej mė shumė ndjeshmėri nė shpinė-aty ki ishte lėndimi T5, ndoshta diku njė inē (2.54 cm) mė poshtė. Ai ishte hap i madh , ishte diku gjysmė inēi, por ishte diēka e  re dhe e ndjeja trupin diēka ma shumė. Nė njė pjesė tė trupit nuk kam pasur ndjeshmėri fare mė parė. Nė terapinė e tretė kur ajo po e vendoste ilaēin nė kėmbėt e mia, unė e ndjeva njė ngrohtėsi qė kur nuk e kisha ndjerė mė parė. Unė isha aq i lumtur kur e ndjeja atė dhe mu duke sikur kėmbėt e mia po me ngjallen. Nė terapinė e katėrtė kėmba e ime e majtė mė dhembte dhe e ndjeja njė dhimbje tė vogėl.  Unė i pata thėnė nėnės sime se nuk besoj nė atė qė mė ka thėnė ai ėshtė e vėrtetė, sepse Raifi mė pat thėnė mua se unė do te ndjej diēka ndryshe pas terapisė sė parė dhe tė dytė dhe si para 2 dite pėr herė tė parė e ndjeva veten se kisha dėshirė-nevojė qė tė shkoja nė banjo-WC dhe deri mė tash pėr herė tė parė unė e kam ndjerė nevojėn pėr tė shkuar nė WC  qė nga koha kur jam paralizuar. Nuk mė besohet, po mė duket kjo si njė mrekulli dhe mė bėn tė ndihem aq i lumtur qė gjendja ime po pėrmirėsohet kohėve tė fundit. Fillova ta lėviz gishtin e  madh tė kėmbės sė majtė. Unė isha aq i lumtur dhe i befasuar  dhe thjesht nuk mund tė besoja se faktikisht po mė lėviz gishti i madh i kėmbės, pasi doktorėt dhe ēdonjėri  qė e kam takuar nė spital kanė thėnė se kurrė nuk do tė jem nė gjendje tė bėj diēka tė tillė dhe krahas kėsaj, pas terapive tė ndryshme qė i kam pasur kjo ishte e pabesueshme. Pėr tė  gjitha gjėrat qė i kam arritur  pėr njė periudhė vėrtet tė shkurtėr unė vėrtet jam i befasuar dhe jam i lumtur pėr kėtė mjekim, i cili mi ngjalli  shpresat , tė cilat nganjėherė nė jetėn time janė vritur. Unė kam besimin se me ndihmėn e Zotit dhe ilaēit nga barėrat  natyrale tė Raifit, njohurive tė tij dhe bazuar nė besimin qė kam nė Zot ne do tia arrijmė atij qėllimi. Nuk ėshtė aq lehtė ai, por askush nuk ka thėnė se jeta ėshtė e lehtė. Unė vėrtetė jam i mahnitur me rezultatet nga ky mjekim pas shterjes sė ēdo mundėsie , ky mjekim i natyrshėm po mė ndihmon shumė ma shumė se ēdo send tjetėr.  Sot pasi u bėn dy javė qė kur kam filluar mjekimin dhe po jam duke besuar dhe shpresuar vetėm nė tė qė njėherė njė ditė do tia arrij, sepse fatkeqėsisht  unė nuk kam mjete pėr ta bėrė-vazhduar atė mė. Raifi mė ka thėnė nėse unė mund ta bėjė sė paku 3 herė nė ditė, shėrmimi do tė jetė mė i shpejtė dhe rezultatet do tė jenė mė tė dukshme dhe se do tė jem nė gjendje tė ngritem nė kėmbėt e mia. Kėshtu qė tash nėna ime ėshtė duke ma bėrė terapinė , por po mendoj qė tė gjej njė mėnyrė tė shkoj jashtė nė atė vend ku ai (Raifi) ėshtė i vendosur nė Kanada, sepse e ndjej se nėse ai e bėn atė, ėshtė mė mirė dhe jam i sigurtė se do tė kem rezultate mė tė mira mė shpejtė dhe do ta pėrshpejtoj procesin e qė prapė tė ngitem e tė ec nė kėmbėt e mia. E tėra qė mund ti them Raifit ėshtė ti them faleminderit shumė pėr ndihmėn qė ma ke dhėnė dhe i jam mirėnjohės pėr gjithė atė ēka ka bėrė, nėse njė ditė ia arrij qė tė eci prapė nė kėmbėt e mia do ta falėnderoj Zotin sė pari dhe pastaj atė , atė ditė nuk do tė ketė ēmim nė botė qė do ta paguaj atė ndihmė qė ma ofron mua. Nėse ndonjė njeri ėshtė duke vuajtur sikur unė nė gjendjen time, unė do tia kisha rekomanduar  Raifin- barishtorin qė tė provoj te ai njė gjė tė re dhe tė natyrshme. Ne nuk humbasim asgjė ēdo gjė po punon pėr mua-fati ėshtė nė anėn time, e ndoshta do tju  ec edhe juve gjithashtu. Faleminderit shumė dhe shpresoj se njė ditė do tė kem mundėsi ta shkruaj njė letėr kur do tė jem nė gjendje tė eci  prapė nė kėmbėt e mia ose ta bėj njė video-incizim dhe ta vendos nė faqen e  tij tė internetit  nė mėnyrė qė njerėzit tė mund tė shohin se vėrtetet njė gjė e tillė funksionon siē thonė disa njerėz njė pamje vizuele ka mė shumė domethėnie se fjalėt. Faleminderit shumė Raif Emini dhe Zoti tė bekoftė!
Identifikuar

Paraplegia, Quadriplegia-Tetraplegia
A doni te ngriteni ne kembet tuaja ne afat prej 6 - 12 javėsh pa marr parasysh qe sa kohe jeni lenduar- paralizuar?
SUKSES TE GARANTUAR QE NE TRITMENIN-TERAPINE E PAR PERNDRYSHI NUK DO TE PAGUANI! - www.Mjekimi.com
Master of Alternative Medicine
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 68

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #109 : 31/10/09, 02:02 »
0

Pėrkthim i pėrafėrt i shkresės sė pacientit  Conrad M., nga Alberta, Kanada
Origjinali (qe eshte ne gjuhen angleze) i kesaj shkrese mund te lexohet ne www.Mjekimi.com

Atij qė I intereson

31 mars 2009, Toronto, ON
Unė quhem  Conrad dhe jam nga Alberta, Kanada. Unė kam ardhur nė Toronto pėr tė bėrė disa terapi te Raif Emini sepse unė kam lėndim tė tėrėsishėm tė palcės kurrizore tė nivelit T-5. Dėshiroj tė them sė pari se pak isha i shqetėsuar se a do tė mė ndihmojnė kėto terapi apo nuk do tė mė ndihmojnė sepse boshti im ėshtė i thėrmuar shumė keq, dėmtimi ka filluar nė T-5 dhe ka vazhduar nė T-8. Qė nga aksidenti unė nuk kam pasur kurrfarė ndjeshmėrie prej gjoksit e teposhtė trupit dhe nuk isha i sigurt se mund tė gjendet diēka qė do ta zgjedh kėtė problem. Duket se mjeku qė e takova mė tha se duhet tė mėsohem tė vazhdoj jetėn nė karrocė te personave tė palėvizshėm sepse ai ėshtė vendi ku unė duhej tė qėndorja. Unė kam udhėtuar nė Kinė pėr trajtimin e qelizave amė dhe kurrė nuk kam vėrejtur asnjė ndryshim. I kam parė disa njerėz, tė cilėt kishin pasur lėndim jo tė tėrėsishėm tė palcės kurrizore, tė cilėt thonin se kanė vėrejtur disa pėrmirėsime tė vogla , por unė nuk kam gjetur asnjė doktor qė do tė mė ndihmonte mua faktikisht qė unė prapė tė ecė nė kėmbėt e mia. Tash i kam bėrė terapitė (kėtu te Raif Emini-vėrejtje e pėrkthyesit) gati njė javė dhe qė kur kam filluar kam fituar mė shumė ndjeshmėri. Mendoj se ishte rreth njė inē (1inē=2,54 cm) hapėsira e ndjeshmerise-lėvizjes pas terapisė sė parė. Nė kėtė kohė tė shkurtėr baraspesha ime ėshtė rritur me tė madhe. Pėrpara mė duhej tė mbėshtetesha nė diēka kur ulesha sepse mund ta mbaja baraspeshėn vetėm pėr njė kohė tė shkurtėr, por tash duket se ėshtė fare mė lehtė pėr ta mbajtur baraspeshėn madje edhe pa u mbėshtetur askund. Unė kam vėrejtur gjithashtu se muskujt e mi po pėrmirėsohen me shpjetėsi. Ata kanė mė shumė tone-ngjyra gjallėruese dhe duket se faktikisht po regjenerohen-bėhen mė tė mėdhenj. Njė gjė tjetėr qė e kam vėrejtur ėshtė ndjenja e pėrgjithshme e ndjeshmėrisė ėshtė prėmirėsuar nė mėnyrė dramatike. Edhe pse nuk kam fituar shumė ndjeshmėri nė lėkurė, unė ndihem jashtėzakonisht mirė dhe jam nė prag tė shėrimit dhe jam shumė i befasuar tė shoh se ēdka do tė ndodh nė disa javė tė ardhshme. Unė jam shumė mirėnjohės Raifit pėr pėrmirėsime qė mi ka bėrė dhe mendoj se ma e mira (gjendja mė e mirė) do tė shfaqet.

Pėrshendetje
Conrad. M.
Identifikuar

Paraplegia, Quadriplegia-Tetraplegia
A doni te ngriteni ne kembet tuaja ne afat prej 6 - 12 javėsh pa marr parasysh qe sa kohe jeni lenduar- paralizuar?
SUKSES TE GARANTUAR QE NE TRITMENIN-TERAPINE E PAR PERNDRYSHI NUK DO TE PAGUANI! - www.Mjekimi.com
Master of Alternative Medicine
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 68

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #110 : 28/11/09, 05:05 »
0

Pėrkthim i pėrafėrt i shkresės sė pacientes  Jean Morin, Toronto  Kanada

Origjinali (qe eshte ne gjuhen angleze) i kesaj shkrese mund te lexohet ne www.Mjekimi.com

11 nėntor 2008
Quhem Jean Morin dhe dėshiroj qė tė ju tregoj lidhur me lėndimin e boshtit tim. Rreth 23 vite mė parė njė ditė dimri duke shkuar rrugės pėr nė punė unė rrėshqita nė njė akull dhe  tė dy kėmbėt mė ranė poshtė dhe rashė me bithė nė dysheme dhe vetėkuptohet kisha dhimbje tė madhe.  Burri im mė dėrgoi te mjekėt , tė cilėt urdhėruan tė bėjė fotografimin e shpinės nė rėntgen . Fotot e rėntgenit tregonin se e kam thyer ashtin e bishtit dhe i kam tė lėnduar disa disqe-unaza. Doktori mė dha tableta kundėr dhimbjeve dhe mė tha se duhet tė mbaj regjim komplet tė shtratit. Kjo gjendje zgjati gjashtė javė dhe unė arrita qė ngadalė tė ngritėm prapė dhe tė shkoj nė punė pėr tė kryer punė tė lehta. Megjithėse unė kisha dhimbje tė pėrhershme, unė disa ia arrita tė mėsohem ti pėrballojė ato  duke i pėrshtatur lėvizjet e mia dhe gjithnjė duke shikuar mirė se si tė hyj shtrihem dhe si tė dalė nga shtrati, si tė lėvizja pėr njė kohė, vetėkuptohet se kjo ishte njė barrė e rėndė pėr  mua se mė duhej jo vetėm tė ngritėm nė kėmbė e tė lėviz pėr nevoja tė miat, por edhe ti rris 5 fėmijė.
Pastaj pas njė viti apo diēka pėrafėrsisht  nuk di se ēka pata bėrė, por shpina (unazat) prapė luajti vendi. Unė shkova prapė te mjekja dhe ajo prapė mi shkroi disa tableta kundėr dhimbjeve dhe mė tha tė mbaj regjim shtrati. Kėsaj radhe dhimbja ishte shumė e rėndė dhe nuk mundsha tė ulėm e as tė qėndroj nė kėmbė pa i ndie dhimbjet torturuese qė mė pėrshkonin shpinės  duke mė paaftėsuar pėr njė apo dy javė
Dhe pastaj prapė e unė e ndjeja vetėn mirė pėr njė kohė. Por kjo ndodhte prapė sė paku njė herė apo dy herė nė vit dhe pėr disa vit rresht mė bėnte tė paaftė ēdo herė kur mė binte. Doktori mė tregonte se ēka mė ndodhte mua. Ata ishin nervat nė shpinėn time kur ziheshin –ndrydheshin nga unazat e lėnduara dhe ajo (doktoresha asgjė nuk mund tė mė bėnte , por vetėm pėrshkruante tableta pėr qetėsimin  dhimbjeve dhe mė urdhėronte tė mbaj regjim shtrati dhe gjithnjė ti shikoj –kontrolloj lėvizjet dhe ndėrkohė mu deshtė tė mėsohem ashtu tė jetojė (me ato dhimbje).
Nė atė kohė firma ku punoja unė kishte planifikuar njė drekė pėr tė gjithė punėtorėt qė kanė shėrbyer 30 vjet apo mė shumė e edhe unė isha njėra prej tyre. Ne u ulėm tetė veta nė njė drekė qė zgjati 3 orė apo ashtu disi dhe unė fillova tė ndjej dhimbje prapė nė shpinė. Nė mėngjes as nuk mujsha tė ngritėm nga shtrati e as tė lėviz, me ndihmėn e burrit dhe fėmijėve shkova te mjeku prapė dhe aty shkova vetėm pėr tė zbuluar se tri unaza kanė filluar ti dėmtojnė-shtrėngojnė nervat dhe dhimbja ishte e padurueshme. Kėshtu mjeku mė shkroi tableta tjera kundėr dhimbjeve dhe mė urdhėroi tė mbaj regjim shtrati. Kėsaj radhe doktori mė kėshilloi tė bėj terapi fizikale pėr rreth katėr muajsh dhe unė isha nė pushim mjekėsor gati njė vit . Kur mė nė fund u ktheva nė punė nė firmė, firma kishte planifikuar zvogėlimin e punėtorėve dhe ata mė ofruan tė dalė nė pension para kohe, e njė gjė tė tillė mjeku im ma rekomandoi qė tė dalė dhe unė dola nė pension. Njė vit mė vonė unė vendosa prapė tė kthehem nė punė, por mjeku im mė shpalli si tė paaftė pėr punė dhe me tha se unė kurrė nuk do tė jem e aftė qė tė kthehem nė punė prapė. Unė vazhdova duke i pėrjetuar dhimbjet e shpinės dhe mjeku mė patė thėnė se operacioni ėshtė zgjidhja ime e vetme ,por nuk ofroi garancion (pėr sukses tė operacionit).
Njė ditė para 9 viteve burri im e takoi njė njeri qė quhej Raif Emini, mjek popullor i cili ishte i specializuar pėr shėrim tė lėndimeve tė kurrizit. Burri im foli me te lidhur me lėndimin tim dhe ai menjėherė i tha se “me siguri mund tė ndihmojė asaj qė tė shėrohet prapė, bazuar nė terapitė e tij tė veēanta dhe me ndihmėn e Zotit do ti ndihmoj qė trupi i saj ti rigjeneroj unazat e dėmtuara”. Burri im mė thirri mua dhe unė u pajtova (qė ti bėjė terapitė te z. Raif Emini). Ai erdhi tė mė vizitoj mua dhe unė ia shpjegova historinė time , e ai mė tha se mund tė mė ndihmoj, por mė tha se sė paku duhet bėrė 8-12 terapi. Ai filloi tė mi bėjė terapitė tė njėjtėn natė dhe nė mėngjesin nesėrm e ndjeva vetėn se diēka po ndodh mirė. Ēdo terapi qė e bėja e ndija vetėn mė mirė dhe nė fund e ndjeva vetėn si njė person i ri, ashtu qysh kam qenė nė ditėt e mia. Tash mė unė kurrė nuk kam dhimbje nė shpinė dhe jam nė gjendje qė tė bjė gjėra , tė cilat nuk isha nė gjendje ti bėjė pėr disa vite. Unė e falėnderoj Zotin ēdo natė qė pata rastin ta takoj kėtė njeri tė mrekullueshėm dhe ju rekomandoj fuqishėm qė tė gjithė atyre qė vuajnė nga lėndimet e boshtit kurrizor tė shkaktuara nga aksidentet apo sėmundjet qė tė shkojnė pėr mjekim te ky njeri.
Prapė faleminderit zotėri Emini dhe Zoti tė bekoftė!
Jean Morin
PS: Unė jam nė gjendje tė flas me cilindo dhe ti pėrgjigjem ēdokujt nė pyetjet qė i ka
      Vetėm kėrkoni prej z. Eminit telefonin tim.
Identifikuar

Paraplegia, Quadriplegia-Tetraplegia
A doni te ngriteni ne kembet tuaja ne afat prej 6 - 12 javėsh pa marr parasysh qe sa kohe jeni lenduar- paralizuar?
SUKSES TE GARANTUAR QE NE TRITMENIN-TERAPINE E PAR PERNDRYSHI NUK DO TE PAGUANI! - www.Mjekimi.com
Master of Alternative Medicine
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 68

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #111 : 31/12/09, 17:05 »
0

Pėrkthim i pėrafėrt i shkresės sė prinderit te pacientit (Guled), Shekib MOHAMMAD,  4 Qershor 2002, Toronto, KANADA – Origjinali i kesaj shkrese qe eshte ne anglishte mund te lexohet ne www.Mjekimi.com

ATIJ QĖ I INTERESON  
                           
Quhem Shekib Mohammad. Familja ime dhe unė jemi nga Somalia dhe kemi ardhur nė Toronto , Kanada nė vitin 1997, me shpresė se do tė gjejmė pėr djalin tonė Guled-in, ilaē pėr gjenerimin e krahut tė pazhvilluar tė tij tė majtė dhe tė kurrizit tė dėmtuar  gjatė lindjes sė tij nga doktori ( i lindur mė 23.05.1995).
Ne jemi kontrolluar te shumė mjekė nė Toronto dhe kemi marrė gjithnjė tė njėjtat pėrgjigje ”Mė vjen keq, ai duhet tė mėsohet tė jetoj ashtu” dhe mė nė fund tė njėjtėn gjė ne spital Sick Kids, nuk na dhan aspak shprese.
Tė gjitha shpresat e mia nuk patėn hapėsirė tė kthehen mė, kur njė ditė ky zotėriu erdhi nė shitoren time ku punoj pėr tė blerė diēka dhe derisa ai po blente i e vėrejti bashkėpunėtorin tim se si ecte nė mėnyrė anormale dhe filloi ta  pyes shokun tim (Mohammad-in) lidhur me gjendjen e tij dhe u prezantua me emrin e vet z.Raif Emini, Barishtar-mjek popullor dhe mė sugjeroi se mund i ndihmoj atij tė shėrohet me disa terapi.
Shoku im u pajtua. Ai i ofroi terapitė dhe pėr njė kohė tė shkurtė e pash atė se si kishte arritur rezultate tė shkėlqyeshme dhe atėherė vendosa ta pyes z. Eminin pėr ndihmėn e tij lidhur me krahun dhe kurrizin e paralizuar tė birit tim. Z. Raif Emini u pajtua qė tia filloj terapive me djalin  tim mė 9 prill 2002.
Brenda shtatė terapive ne pamė rezultate konkrete dhe pas ēdo terapije ai forcohej edhe mė shumė. Nė terapinė e 40 fėmiu u kontrollua nga mjeku ynė familjar.  Z. Emini dhe unė e vizituam doktorin pėr tė marr mendimin tij. Ai ishte shumė i befasuar dhe i mahnitur kur pa Guled-in se si tash ishte nė gjendje pėr tė bėrė ēdo gjė (lėvizje), qė e bėn njė fėmij normal i moshės 7 vjeēare dhe tha se ia tani mund tia lėshoi atij certifikatė mjekėsore se ėshtė i shėndosh.
Unė dua ta falėnderoj Zotin qė e kam takuar z. Eminin atė ditė nė muajin prill dhe ia rekomandoj fuqishėm ēdokujt qė ka dhimbje nė trup kudo qoftė, sepse kjo ėshtė dėshmia definitive se ai di ēka bėn dhe mund tė shėroj tė sėmurin.
Familja ime dhe unė tė falėnderojmė ty nga zemra dhe ta shfrytėzoni kėtė shkresė qė ti ndihmoni kujtdo i cili vuan nga dhimbjet  pa shpresė pėr shėrim.
Shekib Mohammad

Identifikuar

Paraplegia, Quadriplegia-Tetraplegia
A doni te ngriteni ne kembet tuaja ne afat prej 6 - 12 javėsh pa marr parasysh qe sa kohe jeni lenduar- paralizuar?
SUKSES TE GARANTUAR QE NE TRITMENIN-TERAPINE E PAR PERNDRYSHI NUK DO TE PAGUANI! - www.Mjekimi.com
Master of Alternative Medicine
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 68

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #112 : 19/02/10, 01:01 »
0

Kunder  flamave-gripeve apo ftofjeve te lehta apo te renda rekomandoj:

Pirjen e cajit te perzier Barishumefletesh (vetem lulet)-Mender pipere apo Nenexhik (perzierja 2:1) nga 3-5 gota ne dite.

Pregaditja:
Perzierja e bimeve 2 me 1 si me lart duhet te pastrohet me uje shumė te val dhe me pas qitet ne gote xhami apo keramike 3 dl dhe me fashe apo shtof te paster dhe rezistues ne temperature te lart kullohet ne gote tjeter.
Pihet gjysem ore para ushqimi.
_________________
Identifikuar

Paraplegia, Quadriplegia-Tetraplegia
A doni te ngriteni ne kembet tuaja ne afat prej 6 - 12 javėsh pa marr parasysh qe sa kohe jeni lenduar- paralizuar?
SUKSES TE GARANTUAR QE NE TRITMENIN-TERAPINE E PAR PERNDRYSHI NUK DO TE PAGUANI! - www.Mjekimi.com
Master of Alternative Medicine
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 68

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #113 : 24/05/10, 19:07 »
0

Cka mshifet   mbrapa fames se mjeksise moderne  Jemi deshmitar te perditshem duke degjuar reklama neper media te te gjitha llojeve, kinse Mjeksia Moderne  eshte duke bere perpjekje per te zbuluar ilaqin kunder Kancerit, MS, Diabetit Paralizave etj. etj thene me nje fjale te semundjeve te njohura si te pasheruashme dhe keto thenje e kan qellimin jo vetem per te mbledhur t'holla ne menyre qe "puna" apo biznesi te ecen ma mire por edhe me shume ne realitet per t'i bindur njerezit se vetem ne mjeksine moderne eshte ndihma per te semuret...

  Nė 1932 Otto Warburg fitoi Ēmimin Nobel nė mjekėsi pėr zbulimin e tij se kanceri ishte kancer anaerobic (pa oksigjen) i cili paraqitet nė mungesė tė oksigjenit tė lirė. Si i padėmshėm siē mund tė duket ky zbulim, nė fakt ėshtė njė gjetje befasuese dhe e rėndėsishme dhe e denjė pėr njė Ēmim Nobel. Ajo ēfarė ėshtė nė thelb, do tė thotė se kanceri shkaktohet nga mungesa e oksigjenit tė lirė nė trup dhe pėr kėtė arsye, ēdo gjė qė shkakton kjo qė ndodhė, ėshtė shkaku i gjithė kancerve (deri me tani jan te njohur mbi 200 lloje).
Nė kimi, tretjet alkalike  (PH= Hidrogjeni potencial rreth 7,0) kanė tendencė pėr tė thithur oksigjen, ndėrsa acide (PH nėn 7,0) kanė tendencė qė tė dėbojnė oksigjen. Pėr shembull, njė alkal i butė mund tė thith mbi 100 herė mė shumė oksigjen se njė acid i butė. Prandaj, kur trupi bėhet acidic qe dmth. Niveli i PH-se eshte nen  7,0 (shėnim: tė gjitha lėngjet e trupit, me pėrjashtim tė stomakut dhe urinės, ėshtė menduar tė jenė me alkal te butė me PH 7,4), oksigjeni nxirret jashtė trupit nė kėtė mėnyrė. Sipas fituesit tė Ēmimit Nobel Otto Warburg,  lėngjet e stomakut duhet tė mbeten acidike qė tė tretet ushqimi dhe urina duhet tė mbetet acidike pėr largimin e mbeturinave nga trupi. Gjaku kėtu bėnė pėrjashtim. Gjaku duhet tė mbetet gjithmonė nė njė alkal pH 7,4 nė mėnyrė qė tė mund ta mbajė oksigjenin ne nivel te nevojshem te tij. Kur konsumimi adekuat mineral ėshtė nė dietė, gjaku ėshtė i furnizuar me minerale vendimtare te nevojshme pėr tė mbajtur njė PH alkaline ne 7,4. Megjithatė, kur konsumimi i pamjaftueshėm mineral ėshtė nė dietė, trupi ėshtė i detyruar tė grabis–merr “Petritin” (lėngjet e tjera tė trupit), pėr tė paguar “Patriotin” ( gjakun). Duke vepruar kėshtu, ajo heq minerale tė rėndėsishme, si kalcium, nga pėshtyma, lėngjet kurrizore, tė veshkeve, mėlēisė, etj, me qėllim pėr tė ruajtur  gjakun nė nivel PH 7,4.
Kjo shkakton-qė lėngjet te jen pa-minerale kurse  organet  tė bėhet acidike dhe pėr kėtė arsye anaerobe (pa oksigjen), duke nxitur tė vie jo vetėm kancer, por njė mori e sėmundjeve tė tjera degjenerative, siē janė sėmundjet e zemrės, diabeti, artriti, lupusi (lupus-sėmundje e lėkurės dhe cipave mukoze), etj. Gjithkush e di se trupi i njeriut pėrbėhet nga uji 78% nga pesha, dhe se uji ėshtė hidrogjen dhe oksigjen gaz. Kur  gazi i nitrogjenit dhe karboni   nė formėn e dioksidit tė karbonit dhe gazeve metan i shtohen, gazi  total nė trup me peshė bėhet mbi 95%. Pothuajse gjysma e mbetur 5% qė pėrbėn trupin e njeriut dhe kontrollon tė gjitha funksionet biologjike ėshtė kalciumi mineral.
Nuk ka minerale tė tjera qė janė tė afta tė kryejė aq shumė funksione biologjike siē ėshtė kalciumi. Kalciumi ėshtė i pėrfshirė nė pothuajse ēdo funksion biologjik. Ky mineral manhnitės jep energji elektrike pėr zemrėn pėr tė rrahur dhe pėr tė gjithė lėvizjen e muskujve. Ėshtė jon kalciumi  qė ėshtė pėrgjegjės pėr tė ushqyerit e ēdo qelize. Ai e bėn kėtė duke marrur deri nė shtatė molekula  ushqyese dhe njė molekulė uji dhe i tėrheq ata nėpėrmjet kanalit  ushqyes. Ai pastaj shkarkohet nga ngarkesa e tij dhe kthehet pėr tė pėrsėritur  procesin. Njė tjetėr punė e rėndėsishme biologjike e kalciumit ėshtė replikimi-riprodhimi i  AND-sė (acidit nukleik), i cili ėshtė vendimtar pėr ruajtjen e trupit tė duket i ri  dhe trupi tė jetė i shėndetshėm. Riprodhimi i  ADN –sė ėshtė baza pėr tė gjitha riparimet  e trupit dhe mund tė bėhet vetėm "nė substratin e kalciumit". Kėshtu, kalciumi i ulėt do tė thotė riparim i ulėt i trupit dhe mplakje e parakohshme e njeriut. Nuk janė aq tė rėndėsishme  tė gjitha kėto dhe qindra e funksioneve tė tjera biologjike e kalciumit tė shėndetit njerėzor, sa ėshtė me rėndėsi  puna e kontrollit tė PH. Kalciumi me acid, ėshtė si ujė nė zjarr. Kalciumi shpejt shkatėrron oksigjenin, rrėmben - plaēkit acidin e lėngjeve tė trupit. Kėsisoji sa mė shumė kalcium , aq mė shumė oksigjen dhe pėr kėtė arsye mė pak kancer dhe sėmundje tė tjera degjenerative…
vazhdon
« Ndryshimi I Fundit: 25/05/10, 17:05 nga Master of Alternative Medicine » Identifikuar

Paraplegia, Quadriplegia-Tetraplegia
A doni te ngriteni ne kembet tuaja ne afat prej 6 - 12 javėsh pa marr parasysh qe sa kohe jeni lenduar- paralizuar?
SUKSES TE GARANTUAR QE NE TRITMENIN-TERAPINE E PAR PERNDRYSHI NUK DO TE PAGUANI! - www.Mjekimi.com
thjeshtesia
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 421


Respekt: +34

Profili
« Pergjigju #114 : 24/05/10, 20:08 »
0

Teme interesante, edhe pse nuk i lexova te gjitha.
Un personalisht e perkrah shume fitoterapine, nga ku kohet e fundit po kthejn koken shume shkencetar.
Identifikuar

L’homme a besoin de ce qu’il y a de pire en lui s’il veut parvenir ą ce qu’il a de meilleur.
Master of Alternative Medicine
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 68

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #115 : 14/06/10, 17:05 »
0

      
Cka mshifet   mbrapa fames se mjeksise moderne

Me siper mesuam per  rrolin dhe rendesine e jashtzakonshme (per shendetin e njeriut) te mineralit te quajtur Kalcium.  
 
Tani shtrohet pyetja: "Sa sasi tė kalciumit ėshtė shumė e nevojshme per organizem te qendroj i shendosh?"

Pėrgjigja mund lehtė tė pėrcaktohet duke shqyrtuar dietėn e miliona njerėzėve nė mbarė botėn, tė cilėt konsumojnė mbi 100 herė  mėditjet tona tė rekomanduara, MR dhe qė vuajnė efekte anėsore tė jetės 40 vjet mė shumė se ne, mplaken nė gjysmėn e normės qė ne e bėjmė, dhe pėr tė qenė tė lirė nga kanceri, sėmundje tė zemrės, ērregullime mendore, diabeti, artrit dhe tė gjitha sėmundjeve tė tjera degjenerative. Pothuajse tė gjithė kėta njerėz, armenėt, gjeorgjianėt dhe azerbegjajnasit nė Rusi, tiibetasit dhe hunzasit nė Pakistanin Verior, indianėt vilcabamba nė Ekuador, Bamasit nė Kinė dhe titikakasit nė Peru jetojnė nė lartėsi tė larta mbi 2400 metra. burim i vetėm i tyre ėshtė uji i akullnajave dhe  i ftohtė e ėshtė aq i turbullt dhe i bardhė nė tokė shkambore dhe se tė gjitha kėto kultura e quajnė  ujin "qumėsht tė maleve".
Ēdo gallon tė kėtij uji pėrmban mbi 17.000 milligram tė kalciumit sė bashku me minerale tė tjera dhe 60 metale nė madhėsi tė molekulave. Ata njerėz  pijnė disa cerek/gallona  ēdo ditė njeherit hanė bimė tė mbjellura dhe tė ujitura qė  janė tė mbushura me kalcium dhe vitamina tė tjera pot e njejtit  ujė.  I  vetmi popull qė jeton gjatė dhe pa sėmundje , e qė nuk jeton mbi njė lartėsi prej 2500 metrash janė okinawasit. Miliona pjesėtarė okinawan  jetojnė nė ishujt jugore koralesh tė Japonisė me jetėgjatėsi mesatare  105 vjet, ndėrsa jetėgjatėsia nė Japoni ėshtė vetėm 77 vjeē . Okinawanėt jetojnė nė ishujt e bėrė nga shkėmbinj nėnujorė koralesh tė cilat janė kryesisht kalcium. Okinawanėt kanė zbuluar para 500 vjetve mė parė se rėra  ushqyese korale qė ėshtė prodhuar nga erozioni i shkėmbinjeve nėnujorė pėr pulat dhe lopėt jep rezultatet dy herė mė shumė, pulat bėjnė dy here mė shumė vezė dhe loptė japin dy herė mė shumė qumėsht. Ata gjithashtu kanė zbuluar dhe gjetur se kur rėra korale  pėrdoret si pleh, bime rriten tre fish mė shumė. Kur ata mė nė fund, 500 vjet mė parė, filluan tė konsumojnė vetė rėrė koralesh, tė gjithė mjekėt e papunė u detyruan tė largoheshin nga ishujt. Kjo ishte e njohur nė historinė japoneze si Eksodi japonez.
Hulumtuesit e hershėm evropian kanė zbuluar fshehtėsit e tyre dhe kanė marrė nėpėrmjet anijeve sasira tė shumta tė rėrės korale tė pasur me kalciumit  nė Europė. Nė Madrid Spanjė, monumenti historik i farmacisė-barnatorės  sė parė nė botė pėrmban rendet e rafteve tė emėrtuara "kalcium koralesh nga Okinawa Japan". Sot miliona njerėz nė tė gjithė botėn konsumojnė kalciumit koralesh, dhe pėr kėtė, ka miliona dėshmi mjekėsore.

vazhdon...
« Ndryshimi I Fundit: 14/06/10, 18:06 nga Master of Alternative Medicine » Identifikuar

Paraplegia, Quadriplegia-Tetraplegia
A doni te ngriteni ne kembet tuaja ne afat prej 6 - 12 javėsh pa marr parasysh qe sa kohe jeni lenduar- paralizuar?
SUKSES TE GARANTUAR QE NE TRITMENIN-TERAPINE E PAR PERNDRYSHI NUK DO TE PAGUANI! - www.Mjekimi.com
Master of Alternative Medicine
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 68

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #116 : 04/12/10, 23:11 »
0

Limonin e perdorim perdite per te pregaditur ushqime apo pije te ndryshme.
Por cka eshte ne te vertet limoni?

Limoni (Citrusi) ėshtė njė produkt i mrekullueshėm pėr tė vrarė qelizat e kancerit. Ai  ėshtė 10.000 herė mė i fortė se kimioterapia.

Pse nuk dim ne pėr atė?

Sepse ka laboratore tė interesuara nė marrjen e njė version sintetik qė do tė sjellin profite tė mėdha. Tash mund  ta ndihmosh njė mik qė ka nevojė ,duke e njoftuar atė se lėngu i limoni ėshtė e dobishėm pėr parandalimin e sėmundjes. Shija e tij ėshtė e kėndshme dhe kjo nuk do tė prodhojė efekte tė tmerrshme siē prodhon kimioterapia. Nėse mundesh ta  mbjellėsh njė pip limoni nė kopshtin tėnd  ose bashqen tėnde. Sa shumė njerėz vdesin, ndėrsa kjo ēėshtje ruhet nė mėnyrė tė tejet sekrete  nė mėnyrė  qė tė mos rrezikohen korporatat e mėdha  multimilionere?
Siē e dini, trungu i limonit nuk zen  shumė hapėsirė dhe ėshtė i njohur pėr llojet e tij tė citruseve dhe limonave. Ju mund tė hani frytin nė mėnyra tė ndryshme: ju mund tė hani pulpėn-pjesėn e brendshme, lėngun e tij tė shtypur, pėrgatitje tė pijes, sherbete, pastė-pashteta ... Limoni  ėshtė i pajisur me shumė veti, por mė interesante ėshtė efekti qė prodhon nė cista dhe tumore . Ėshtė vėrtetuar se kjo bimė ėshtė njė ilaē kundėr kancereve tė tė gjitha llojeve.

Disa thonė se limoni  ėshtė  shumė i dobishėm pėr tė  gjitha llojet e kancerit. Ai  ėshtė konsideruar edhe si njė spektėr  anti -mikrobial kundėr infeksioneve bakteriale dhe kėrpudhave, efektiv  kundėr parazitėve tė brendshėm dhe krimbave. Ai rregullon shtypjen  e gjakut qė ėshtė shumė i lartė dhe ėshtė njė antidepressant, lufton stresin dhe ērregullimet nervore.
Burimi i kėtij informacioni ėshtė interesant : Ai vjen nga njėri nder prodhuesit mė tė mėdhenj tė medikamenteve  nė botė, qe thotė se pas mė shumė se 20 testeve  laboratorike qė janė bėrė qė nga viti 1970, eshte vertetuar se:

Ekstrakti i limonit shkatėrron qelizat malinje nė 12 lloje tė kancerit, duke pėrfshirė atė nė zorrėn e  trashė, nė gji, prostatė, mushkėrive dhe pankreas  ... Komponimet e kėsaj peme, nė fakt kanė treguar  10.000 herė efekte mė tė mira se Adriamycin, njė ilaē qė zakonisht pėrdoret si kemo-terpai  nė botė, i cili ngadalėson rritjen  e qelizave tė kancerit.

Dhe ēfarė ėshtė edhe mė e habitshme: ky lloj i terapisė me ekstrakt  limoni  jo vetėm qė shkatėrron qelizat malinje tė kancerit , por madje aspak nuk ndikon negativisht nė   qelizat e shėndetshme.
« Ndryshimi I Fundit: 06/12/10, 20:08 nga Master of Alternative Medicine » Identifikuar

Paraplegia, Quadriplegia-Tetraplegia
A doni te ngriteni ne kembet tuaja ne afat prej 6 - 12 javėsh pa marr parasysh qe sa kohe jeni lenduar- paralizuar?
SUKSES TE GARANTUAR QE NE TRITMENIN-TERAPINE E PAR PERNDRYSHI NUK DO TE PAGUANI! - www.Mjekimi.com
Master of Alternative Medicine
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 68

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #117 : 24/04/11, 19:07 »
0

Djegjet – te sosurit ne trup

Per te vluar do uje, me par e leshova shporetin te nxehet, me qe nuk shikova mire a kishte gje mbi shporet, u largova nga kuzhina per nje cast dhe shume shpejt nga dhome e ndejtjes e verejta te ngrihet nje flake, menjihere kuptova se dicka s’eshte ne rregull dhe me shpejtsi u afrova tek shporeti nga i cili shkonte flaka qe  rritej me shpejtsi te madhe ne naltsi...ashtu me dore provova te hjek mbrojtsin i cili digjej (qe ishte i punuar nga druri i that...)dhe ishte shkaktar i kesaj flake...zjarrin e fika por doren e kisha djegur ne disa vende.
Une i punoj disa ilaqe te ndryshme per djegje te cilat jan te efektshme...por kesaj rradhe mu kujtua nje artikull qe e kisha lexuar disa vite me par, ku nje ushtar Amerikan kishte treguar per luften ne Vietnam...ai e permend nje person te ri te cilit i kishte hy flaka dhe kishte filluar te digjet...e kishin fik flaken dhe personin e djegur e kishin mbulue me mjell te bardh dhe te vjeter per 10 minuta.
Atij jo vetem qe i kishin ndihmuar nga dhimjet por, ai nuk kishte patur asnje shej nga te djegurit!..
Vendosa te provoj mjekimin me miell te bardh: e futa doren ne mjell per 10 minuta dhe per befasi  ne dore nuk kisha me dhimbje.
Verejtje: ne rast te djegjes ne trup, nuk duhet me e lage fare me uje vendin e djegur por duhet me e mbulue pjesen e djegur vetem me mjell per 10 minuta.
Identifikuar

Paraplegia, Quadriplegia-Tetraplegia
A doni te ngriteni ne kembet tuaja ne afat prej 6 - 12 javėsh pa marr parasysh qe sa kohe jeni lenduar- paralizuar?
SUKSES TE GARANTUAR QE NE TRITMENIN-TERAPINE E PAR PERNDRYSHI NUK DO TE PAGUANI! - www.Mjekimi.com
Master of Alternative Medicine
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 68

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #118 : 24/04/11, 19:07 »
0

Mbrojtja nga rrezet Radioaktive

Argjili  freng  dhe zeoliti ishin qė tė dytė tė marrur  nga brenda pas katastrofės sė shkrirjes nė Ēernobil. Ēokollatat  dhe biskota qė pėrmbajnė argjil tė gjelbėrt frėng   iu jan shpėrndarė popullėsisė e cila i ėshtė ekspozuar asaj katastrofe.

 Kohėt e fundit, janė hudhur thasė zalli tė zeolitit nė ujin e detit nė afėrsi tė uzinės bėrthamore Fukushima pėr tė absorbuar ceziumin radioaktiv qė ishte i pranishėm atje nė nivele tė larta.

Ju mund te dezinfektoni ujin tuaj tė pijshėm  dhe qumėshtin nga rrezatimi me kėto minerale.
Kur ju i shtoni njė lugė ēaji te njėrit prej kėtyre mineraleve  nė njė gotė me ujė, vetit  jonike tė tyre janė te tilla sa qė nxirren nė mėnyrė elektromagnetike dhe lidhen me metale tė rėnda, toksina dhe grimcat e rrezatimit nė gjakun tuaj, nėpėr qelizat e zorrėve nė muret e tua dhe ato janė kaluar mė pas jashtė trupit (duke krijuar  mbeturinat  bėrthamore -! por mė mirė tė jenė jashtė trupit tuaj se sa brenda tij)
Identifikuar

Paraplegia, Quadriplegia-Tetraplegia
A doni te ngriteni ne kembet tuaja ne afat prej 6 - 12 javėsh pa marr parasysh qe sa kohe jeni lenduar- paralizuar?
SUKSES TE GARANTUAR QE NE TRITMENIN-TERAPINE E PAR PERNDRYSHI NUK DO TE PAGUANI! - www.Mjekimi.com
dr.Fatmir Hamzallari
i/e regjistruar!
*
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 10

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #119 : 26/10/11, 20:08 »
0

Ne fushen e pediatrise mjekimi pa kriter me antibiotike ka bere te mundur qe shume grupe te baktereve te kokut te fitojne rezistence.Ne keto kushte perdorimi i mjeksise barishtore merr perapresi sepse ka efektivitet ne shume infeksione dhe rrit rezistencen imunitare.Nje alternative e re eshte edhe perdorimi i propolosit te blestes me ekstrate barishtore.
Fatmir Hamzallari
www.mjekualternativ.com
Identifikuar

Fatmir Hamzallari
www.mjekualternativ.com
Master of Alternative Medicine
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 68

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #120 : 05/05/12, 20:08 »
0

Sistemi Imun
Kur njeriu ka Sistem imun te dobet, ai nuk eshte mire me shendet.
Probleme te ndryshme shendetsore mund te paraqiten si p. sh. Alergjite te cilat jan me aktive ne ndrrimin e stinve sidomos pranvere - vere

Alergjit dhe menyra e luftimit te tyre

Per me i luftue alergjite duhet perdorur bime mjekuese te cilat e forcojn Sistemin Imun.
Nje nder bimet themelore qe e forcojn Sistemin Imun eshte Hithri.
Eshte ma se e rendsishme qe para se te pregaditet caji per pije, te pastrohet bima nga kofeina (apo herbicidi qe edhe pse eshte prezent ne perqindje te vogel mjafton t'a zhduk efektin pozitiv te hithrit dhe ne fakt mund te shkakton edhe efekte negative. Kofeina e cila eshte ne perqindje te vogel ne pothuaj se cdo bime, diku ma shume e diku ma pak, luan rrol te rendesishem ne zhvillimin e bimes sepse e mbron ate ne natyre gjat zhvillimit te saj nga atakuesit e ndryshem...Zoti i Madherueshem na i ka fal bimet-ilaqet...)
Egzistojn metoda te ndryshme per ta pastrue bimen nga kofeina e nje nder metodat me praktike eshte kur e pervlojm bimen me pakez uje te pijshem te posavluar, pas 30 sekondash e derdhim ujin-caj dhe bima tani e pastruar nga kofeina, pervlohet me uje te pijshem dhe te nxeht, te cilin duhet kulluar menjihere ne gote tjeter keramike (3 dl) apo gote xhami.

Pihet 3-5 caja ne dite

Per t'a forcue Sistemin Imun ne tere organizmin duhet perdorur stimulues natyral qe i liron Qelizat Ame te Pjekurise nga Eshtrat qe i ka cdo foshnje-femije deri ne plak.
Pas shume hulumtimeve te bera, eshte vertetuar se allga e detit AFA eshte e vetmja Allge qe jep efekte pozitive te plota ne organizem posacerisht ne lirimin e Qelizave Ame te Pjekurise nga eshtrat, sidomos kur mirret e kombinuar me disa bime dhe vitamina te caktuar...
Eshte vertetuar shkenctarisht se Qelizat Ame te Pjekuris (Stem Cells Adult) lirohen nga eshtrat (medulla ossium) dhe shkojn ne tere organizmin, me c'rast aty ku ndonje organ nuk eshte mire, ndalen dhe hyjn ne te, shendrohen-formohen qeliza ame te poatij organi, te cilat e riparojn demin qe ka organi dhe njeherit e gjenerojn ate dhe njeriu sherohet brenda nje kohe te shkurtur.
Sa ma shume Qeliza Ame te Pjekurise qe lirohen nga eshtrat aq ma i shendosh do jet njeriu.
Allga e detit AFA e kombinuar me disa bime tjera eshte stimulues i shkelqyer ne lirimin e Qelizave Ame te Pjekuris nga Eshtrat, brenda 30 minutash pas marrjes se tyre ne forme tablete qe eshte prodhim natyral.

Per me shume info shko ketu:
 
http://jdimlm.com/therapisthealer1/
Identifikuar

Paraplegia, Quadriplegia-Tetraplegia
A doni te ngriteni ne kembet tuaja ne afat prej 6 - 12 javėsh pa marr parasysh qe sa kohe jeni lenduar- paralizuar?
SUKSES TE GARANTUAR QE NE TRITMENIN-TERAPINE E PAR PERNDRYSHI NUK DO TE PAGUANI! - www.Mjekimi.com
Master of Alternative Medicine
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 68

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #121 : 14/06/12, 01:01 »
0

Mbipesha dhe problemet qe shkakton ajo.
Personi qe ka mbipeshe sidomos 10 e me shume kg, ai/ajo nuk eshte mire me shendet apo thene ndryshi ai/ajo do ket probleme me shendet sepse te kesh mbipeshe do te thot sikur je tue que nje ngarkese pa nderprer dhe trupi fillon me u lodhe...dhe keshtu shendeti dobsohet gjithnji e me shume...

Shume njerez ballafaqohen me probleme te mbipeshes.
Tregu ofron me mija ilaqe per te humbur peshe. Ne fakt personat qe kan pune ne zyre dhe nuk kan levizje-ecje kembe fillojn me u "trash" dhe perpara ne Kosove thonin (per personin e trash) ky i paska punet mire se s'qenka i holl(!) e ne te vertet shumica nuk dinin se trashsia te idividi eshte problem shendetsor.

Shume pak njerez e din se kafja (ben edhe Robusta por Arabika eshte me e mira)  e papjekur (ne furre) apo e gjelber eshte ilaq i mrekullushem per me e pastrue melqine nga yndyra e njeherit per me e hjek mbipeshen.

Per kete do flasim me gjersisht ne nje artikull tjeter.
Identifikuar

Paraplegia, Quadriplegia-Tetraplegia
A doni te ngriteni ne kembet tuaja ne afat prej 6 - 12 javėsh pa marr parasysh qe sa kohe jeni lenduar- paralizuar?
SUKSES TE GARANTUAR QE NE TRITMENIN-TERAPINE E PAR PERNDRYSHI NUK DO TE PAGUANI! - www.Mjekimi.com
Faqe: 1 2 3 4 [5]
  Printo  
 
Shko te: