Mjeksia Medicinale Popullore Barishtare

Mjeksia Medicinale Popullore Barishtare

<< < (22/25) > >>

F_dini:
Ju pėrshėndes, Ju uroj pėr kėt Forum sidomos pėr kėt Tem :lexoj:

F_dini:
Pershndetje nga uen F.haziri prej Holandes (Netherland)

Deshta tė Tregoj, lidhje me BARNAT POPULLORE (BIMORE) nga se une jam njėri, qė  jam sheruat nga Bartnat (ilaqet) Popullore ( bimore).
Une kam ankuar nga smundja qė quhet HERNIA,Qė do te thet Nga Boshti kurrizor { Lombara L5 S1 }

Kam ankuar shum nga shpin kam aps dhimbje tė pa pėrshkrushme!!! dhe jam drejtuar te Mjeku i Shpis,edhe aj mi dha do barna Diclofenak 50 mg edhe prap se prap nuk ndikoj fare edhe shkova prap te Mjeki i shtpis edhe mė dha udhzim pėr nė terapi,nderkoh shkova prap edhe prap se pra nuk me ndihmoj terapia me dha barna te tjera Tramadol Hci retard 50 mg.keto barna  diqka reagonen  po shum pak keshtu qe i kam pas me i perdor 2-3 ne ditė edhe aqė shum dhimb qe kisha mu deshtė qe ta rriti Dozen vet  pa ndonje Uzėzim te Mjekut te shpis  nderko e thirra ne Tel edhe i tregova me tha ok  nuk esht problem vetem nese ki ashtu dhimbt pėrdoti ne Kombinacion me Paracitamola nga 2 Paracitamola per 1x edhe ashtu filova. nderko me dha udhzimin qė tĖ shkoj ne SCENER,edhe atu me thanen qe duhesh te behesh OPERACION.
me thanen qė 5%te japem GArancion,Nukma murr mendja edhe  vazhdova prap se prap me barna edhe me terapi .
Edhe me ne fund Une u bera i pa LĖVIZUR 3 MUAJ ,Rastesisht  motra ime duke u Interesuar ne INTERNET e qen web faqen e Dr:RAIF EMINI edhe e marr ne linje telefonike edhe ja tregova problemin te cilin e kisha edhe me tha eėt'ja dergoj diagnozen edhe ja dergova diagnozen edhe me tha qe une me GARANCION te shnoshi.
Edhe mbrenda 2 jave une u Nnisa pėr nė CANADA ( Toronto ) si shkova atje ne Terapin e par menjehere reagoj Pozitiv Terapija  per 2 jav TERAPI une jam  qu neė kamte mija edhe mas qe jam Kthy pas 1 Jave kam Luajtur Futboll.kjo mu me ka Befasu po ashtu edhe fam,,, edhe miqet qe i kam ..
Ju falmnderoj  perj zotit qe rash ne ILaq tek ti po edhe ty te Falamnderoj Dr:RAIF EMINI per ndihmen tende i persdes edhe zitoret e  kesaj Teme.
Me respekt F.haziri  HOLAND

Master of Alternative Medicine:
Falemnderit Din.

Shendet

Master of Alternative Medicine:
Pėrkthim i pėrafėrt i shkresės tė pacientit LUIS CAMPOS, Los Angelos 14.07.2008
(Origjinali i kesaj shkrese mund te lexohet ne www.Mjekimi.com)

ATIJ QĖ I INTERESON
                             
Los Angelos, California, 14 korrik 2008 , lėndimi i palcės kurrizore (complete T4 T5 komplet)
Z. Raif Emini barishtar nga Toronto,  Ontario,  Kanada dhe secili person qė e lexon kėtė shkresė, unė jam Luis Campos nga Los Angjelosi, Kalifornia. Jam lėnduar nė vitin 2001, pothuaj para 7 viteve me plumb , i cili mė ka goditur nė shpinė dhe jam paralizuar nga gjoksi e teposhtė trupit T4 T5. Kam qėndruar nė spital njė muaj e gjysmė, pastaj mė kanė transferuar nė njė spital rehabilitimi. Para se tė mė transferojnė mua atje doktorėt  dhe stafi i spitalit nuk mė dhanė asnjė shpresė se unė njė ditė prapė do tė eci nė kėmbėt e mia, madje as pėr 1 pėrqind nuk me kanė dhėnė kurajo dhe kėshtu mi veriten shpresat e mia. Ata mė thanė se duhet tė mėsohem tė jetojė nė karrocė duke me thėnė se je nė tė njėjtėn gjendje si mė parė e as qė pritet tė ndryshoj diēka. Por unė nuk  mendoj se ata mund tė thonin diēka ndryshe sepse ata vet ecin, varen prej vetes, mendoj se ata nuk e shikojnė jetėn tonė se ajo ka ndryshuar nė mėnyrė dramatike dhe se ne nuk mund tė bėjmė gjė si tė tjerėt, tė cilėt janė tė shėndosh dhe ecin nė kėmbėt e tyre. Nė gjendjen tonė, njerėzit qė e kanė hallin tonė me problemin tonė tė ndėrlidhur me lėndim, unė jam i sigurt se ata nuk e shohin njė gjė tė lehtė nė jetė si njė person normal dhe qė ėshtė paralizuar , kjo ėshtė njė gjė e llahtarshme, nuk kam fjalė pėr ta shpjeguar ēdo hollėsi. E tėrė jeta ėshtė ndryshuar vet, ēdo gjė ėshtė bėrė mė e vėshtirė, ashtu na ėshtė shkruar dhe tash e kemi vėshtirė dhe sfida mė e madhe pėr ne ėshtė se si mund tė thonė ata se jemi nė tė njėjtėn gjendje, se ne nuk jemi fizikisht ose mentalisht-psikikisht ose emocionalisht person i njėjtė siē kemi qenė pėrpara. Gjendja tash ėshtė bėrė edhe me vėshtirė sikur gjėrat  e thjeshta tė shkosh nė   banjo-WC, ta marrish njė gotė ujė ose ta vozitsh veturėn, tė bėsh tush, tė vishesh me rroba pėr vallėzim, tė transferohesh prej shtrati nė karrocė, po mendoj rreth ēdo gjėje tė thjeshtė qė e bėjmė ēdo ditė . Kur mė kanė thėnė mua se unė kurrė nuk do tė mund tė ec  mė, unė e kam ndier veten se tėrė bota po mė bie nė kurriz timin, jam depresionuar, pikėlluar dhe shashtrisur dhe nuk dija ēka tė bėjė. Unė kam ardhur nė atė gjendje sa qė mė ka shkuar mendja tia marr jetėn vetės. Mirėpo pak nga pak duke pranuar se unė kam pasur njė problem tė madh, me gjasė sfidėn mė tė madhe nė jetėn time, por unė prapė nuk u dorėzova duke ėndėrruar se prapė do tė eci me shpresė sė do tė ngritem nė kėmbėt e mia prapė duke besuar nė Zotin se nė njė farė mėnyre do tė gjendet diēka pėr tė mė ndihmuar mua. Unė isha nė gjendje ēdo gjė ta bėjė me duar tė mia me forcėn dhe tėrė energjinė time ēka do qė kėrkohet pėr shėrimin tim. Unė kam  provuar gjithēka pėr ti gjeneruar qelizat amė, akupunkturėn dhe simulimin elektrik, jogėn, hipnozėn dhe shumė terapi tjera alternative, qė mundėsisht do tė mė ndihmonin qė prapė tė kthehem nė kėmbėt e mia. Unė kam harxhuar tė gjitha parat e kursyera tė miat dhe nėna ime ma ka kushtuar krejt jetėn mua  duke punuar shumė dhe praktikisht tėrė kursimet e saj i ka harxhuar dhe kemi shkuar nė falimentim duke jetuar sot pėr nesėr-pėr bukėn e gojės, pėr shkak se tė gjitha parat i kemi shpenzuar (nė investime per sherim) duke menduar se unė do tė pėrmirėsohem.
Kohė mė parė unė kam hyr nė internet dhe kėrkoja njė mjekim tjetėr tė ri atje dhe e gjeta emrin e z.Raif Emin-barishtar. Unė lexoja pėr metodat e mjekimit  dhe mėnyrėn se si ai e bėn mjekimin e veēantė. Unė u interesova por edhe u habita  menjėherė kur lexova pėr letrat dėshmuese tė pacientėve dhe faqen e tij tė internetit. Unė thash me vete pse mos ta provoj mjekimin edhe me kėtė. Unė jam besimtarė i vėrtet nė ilaēe tė barishtave dhe i gjėrave natyrale. Gjyshja ime mė shėronte kur unė isha i sėmurė si fėmijė . Andaj desha ta provoj. Nė fund e thirra Raifin dhe ia tregova problemin tim atij. Ai mė tha se nuk ka problem dhe se mundet tė mė ndihmoj.  Asnjėri tjetėr me ato fjalė nuk do tė sillte-ngjallte shpresat pėr jetė , me ėndrrat dhe shpresat e  mia se do tė eci prapė . Ai mė shpjegoi ēdo gjė nė hollėsi se si ai e bėnė terapinė. Andaj unė ia dėrgova atij njė shumė parash pėr tė filluar terapinė time dhe vėrtetė unė isha i befasuar me atė terapi. Unė ndjeva diēka krejtėsisht tjetėr lidhur me atė ilaē natyror dhe besimi nė tė kur ai mė tha se unė do tė ndjej diēka qė nė terapinė e parė apo tė dytė. Ne filluam me terapinė time tė parė nėpėrmjet internetit. Aty nė internet unė i merrja instruksionet pėr terapitė e mia se krejt ēka duhet bėrė ajo (terapistja qe me bente tritmenin). Kėshtu unė i thash asaj qė ma bėnė atė terapinė,  tė vij nė shtėpi timen pėr tė filluar terapinė e parė. Ai  ishte  “online”-drejtpėrdrejt nė internet dhe unė u ula - shtriva poshtė (nė dysheme). Ai i thonte asaj (therapistes) saktėsisht se ēka duhet bėrė ajo dhe ku duhet tė vendoset ilaēi, si ta bėjė atė, Unė vėrtetė isha nervoz dhe mendoje nėse ai ilaē do tė mė bėj mirė mua. Pėr befasi, ashtu siē tha ai mė parė, pas tretmenit te dytė unė fillova tė ndjej mė shumė ndjeshmėri nė shpinė-aty ki ishte lėndimi T5, ndoshta diku njė inē (2.54 cm) mė poshtė. Ai ishte hap i madh , ishte diku gjysmė inēi, por ishte diēka e  re dhe e ndjeja trupin diēka ma shumė. Nė njė pjesė tė trupit nuk kam pasur ndjeshmėri fare mė parė. Nė terapinė e tretė kur ajo po e vendoste ilaēin nė kėmbėt e mia, unė e ndjeva njė ngrohtėsi qė kur nuk e kisha ndjerė mė parė. Unė isha aq i lumtur kur e ndjeja atė dhe mu duke sikur kėmbėt e mia po me ngjallen. Nė terapinė e katėrtė kėmba e ime e majtė mė dhembte dhe e ndjeja njė dhimbje tė vogėl.  Unė i pata thėnė nėnės sime se nuk besoj nė atė qė mė ka thėnė ai ėshtė e vėrtetė, sepse Raifi mė pat thėnė mua se unė do te ndjej diēka ndryshe pas terapisė sė parė dhe tė dytė dhe si para 2 dite pėr herė tė parė e ndjeva veten se kisha dėshirė-nevojė qė tė shkoja nė banjo-WC dhe deri mė tash pėr herė tė parė unė e kam ndjerė nevojėn pėr tė shkuar nė WC  qė nga koha kur jam paralizuar. Nuk mė besohet, po mė duket kjo si njė mrekulli dhe mė bėn tė ndihem aq i lumtur qė gjendja ime po pėrmirėsohet kohėve tė fundit. Fillova ta lėviz gishtin e  madh tė kėmbės sė majtė. Unė isha aq i lumtur dhe i befasuar  dhe thjesht nuk mund tė besoja se faktikisht po mė lėviz gishti i madh i kėmbės, pasi doktorėt dhe ēdonjėri  qė e kam takuar nė spital kanė thėnė se kurrė nuk do tė jem nė gjendje tė bėj diēka tė tillė dhe krahas kėsaj, pas terapive tė ndryshme qė i kam pasur kjo ishte e pabesueshme. Pėr tė  gjitha gjėrat qė i kam arritur  pėr njė periudhė vėrtet tė shkurtėr unė vėrtet jam i befasuar dhe jam i lumtur pėr kėtė mjekim, i cili mi ngjalli  shpresat , tė cilat nganjėherė nė jetėn time janė vritur. Unė kam besimin se me ndihmėn e Zotit dhe ilaēit nga barėrat  natyrale tė Raifit, njohurive tė tij dhe bazuar nė besimin qė kam nė Zot ne do tia arrijmė atij qėllimi. Nuk ėshtė aq lehtė ai, por askush nuk ka thėnė se jeta ėshtė e lehtė. Unė vėrtetė jam i mahnitur me rezultatet nga ky mjekim pas shterjes sė ēdo mundėsie , ky mjekim i natyrshėm po mė ndihmon shumė ma shumė se ēdo send tjetėr.  Sot pasi u bėn dy javė qė kur kam filluar mjekimin dhe po jam duke besuar dhe shpresuar vetėm nė tė qė njėherė njė ditė do tia arrij, sepse fatkeqėsisht  unė nuk kam mjete pėr ta bėrė-vazhduar atė mė. Raifi mė ka thėnė nėse unė mund ta bėjė sė paku 3 herė nė ditė, shėrmimi do tė jetė mė i shpejtė dhe rezultatet do tė jenė mė tė dukshme dhe se do tė jem nė gjendje tė ngritem nė kėmbėt e mia. Kėshtu qė tash nėna ime ėshtė duke ma bėrė terapinė , por po mendoj qė tė gjej njė mėnyrė tė shkoj jashtė nė atė vend ku ai (Raifi) ėshtė i vendosur nė Kanada, sepse e ndjej se nėse ai e bėn atė, ėshtė mė mirė dhe jam i sigurtė se do tė kem rezultate mė tė mira mė shpejtė dhe do ta pėrshpejtoj procesin e qė prapė tė ngitem e tė ec nė kėmbėt e mia. E tėra qė mund ti them Raifit ėshtė ti them faleminderit shumė pėr ndihmėn qė ma ke dhėnė dhe i jam mirėnjohės pėr gjithė atė ēka ka bėrė, nėse njė ditė ia arrij qė tė eci prapė nė kėmbėt e mia do ta falėnderoj Zotin sė pari dhe pastaj atė , atė ditė nuk do tė ketė ēmim nė botė qė do ta paguaj atė ndihmė qė ma ofron mua. Nėse ndonjė njeri ėshtė duke vuajtur sikur unė nė gjendjen time, unė do tia kisha rekomanduar  Raifin- barishtorin qė tė provoj te ai njė gjė tė re dhe tė natyrshme. Ne nuk humbasim asgjė ēdo gjė po punon pėr mua-fati ėshtė nė anėn time, e ndoshta do tju  ec edhe juve gjithashtu. Faleminderit shumė dhe shpresoj se njė ditė do tė kem mundėsi ta shkruaj njė letėr kur do tė jem nė gjendje tė eci  prapė nė kėmbėt e mia ose ta bėj njė video-incizim dhe ta vendos nė faqen e  tij tė internetit  nė mėnyrė qė njerėzit tė mund tė shohin se vėrtetet njė gjė e tillė funksionon siē thonė disa njerėz njė pamje vizuele ka mė shumė domethėnie se fjalėt. Faleminderit shumė Raif Emini dhe Zoti tė bekoftė!

Master of Alternative Medicine:
Pėrkthim i pėrafėrt i shkresės sė pacientit  Conrad M., nga Alberta, Kanada
Origjinali (qe eshte ne gjuhen angleze) i kesaj shkrese mund te lexohet ne www.Mjekimi.com

Atij qė I intereson

31 mars 2009, Toronto, ON
Unė quhem  Conrad dhe jam nga Alberta, Kanada. Unė kam ardhur nė Toronto pėr tė bėrė disa terapi te Raif Emini sepse unė kam lėndim tė tėrėsishėm tė palcės kurrizore tė nivelit T-5. Dėshiroj tė them sė pari se pak isha i shqetėsuar se a do tė mė ndihmojnė kėto terapi apo nuk do tė mė ndihmojnė sepse boshti im ėshtė i thėrmuar shumė keq, dėmtimi ka filluar nė T-5 dhe ka vazhduar nė T-8. Qė nga aksidenti unė nuk kam pasur kurrfarė ndjeshmėrie prej gjoksit e teposhtė trupit dhe nuk isha i sigurt se mund tė gjendet diēka qė do ta zgjedh kėtė problem. Duket se mjeku qė e takova mė tha se duhet tė mėsohem tė vazhdoj jetėn nė karrocė te personave tė palėvizshėm sepse ai ėshtė vendi ku unė duhej tė qėndorja. Unė kam udhėtuar nė Kinė pėr trajtimin e qelizave amė dhe kurrė nuk kam vėrejtur asnjė ndryshim. I kam parė disa njerėz, tė cilėt kishin pasur lėndim jo tė tėrėsishėm tė palcės kurrizore, tė cilėt thonin se kanė vėrejtur disa pėrmirėsime tė vogla , por unė nuk kam gjetur asnjė doktor qė do tė mė ndihmonte mua faktikisht qė unė prapė tė ecė nė kėmbėt e mia. Tash i kam bėrė terapitė (kėtu te Raif Emini-vėrejtje e pėrkthyesit) gati njė javė dhe qė kur kam filluar kam fituar mė shumė ndjeshmėri. Mendoj se ishte rreth njė inē (1inē=2,54 cm) hapėsira e ndjeshmerise-lėvizjes pas terapisė sė parė. Nė kėtė kohė tė shkurtėr baraspesha ime ėshtė rritur me tė madhe. Pėrpara mė duhej tė mbėshtetesha nė diēka kur ulesha sepse mund ta mbaja baraspeshėn vetėm pėr njė kohė tė shkurtėr, por tash duket se ėshtė fare mė lehtė pėr ta mbajtur baraspeshėn madje edhe pa u mbėshtetur askund. Unė kam vėrejtur gjithashtu se muskujt e mi po pėrmirėsohen me shpjetėsi. Ata kanė mė shumė tone-ngjyra gjallėruese dhe duket se faktikisht po regjenerohen-bėhen mė tė mėdhenj. Njė gjė tjetėr qė e kam vėrejtur ėshtė ndjenja e pėrgjithshme e ndjeshmėrisė ėshtė prėmirėsuar nė mėnyrė dramatike. Edhe pse nuk kam fituar shumė ndjeshmėri nė lėkurė, unė ndihem jashtėzakonisht mirė dhe jam nė prag tė shėrimit dhe jam shumė i befasuar tė shoh se ēdka do tė ndodh nė disa javė tė ardhshme. Unė jam shumė mirėnjohės Raifit pėr pėrmirėsime qė mi ka bėrė dhe mendoj se ma e mira (gjendja mė e mirė) do tė shfaqet.

Pėrshendetje
Conrad. M.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page