Mjeksia Medicinale Popullore Barishtare
Faqe: 1 2 3 [4] 5
  Printo  
Autor Tema: Mjeksia Medicinale Popullore Barishtare  (Lexuar 221383 here)
Master of Alternative Medicine
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 68

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #75 : 10/10/08, 06:06 »
0

Kefiri

UDHĖZIM PĖR PĖRDORIM TĖ KEFIRIT

 Cka eshte Kefiri?

Kefiri ėshtė bacil (baterie) tė cilėn qumėshti i lopės i vendosur nė njė enė tė mbyllur nė temperaturė prej 13-20 C gjatė 24 orėve e shndėrron nė shije tė kosit nė. Kefiri mund tė lihet me qėllim tė ardhjes gjithashtu deri nė 48 orė. Banorėt e Kaukazit pinė kefir nga rinia e hershme dhe nuk dijnė ēka ėshtė TBC-ėja, sėmundja e lukthit dhe sėmundjet tjera.

Kėtė e ka pėrgatit profesor Romesko, i cili tėrė jetėn e vet ia ka kushtuar hulumtimit tė kefirit. Nė Gjermani efektin shėrues i kefirit e ka konstatuar dr. March dhe ka shėruar rrufėn e organeve tė frymėmarrjes, e nė veēanti pengesat kronike. Ai gjithashtu ka shėruar ngėrēet-spazmat, dhe sėmundjet e hershme tė lukthit, sėmundjet e pezmatimit tė zorrėve pėr njė kohė tė gjatė, sėmundjen e fshikzės sė tėmthit, tė veshkėve dhe fshikzės sė urinės. Te fėmijėt kefiri shėrben si zėvendėsim i qumėshtit tė nėnės. Ai ndihmon gjithashtu nė shėrimin e sėmundjeve tė grave dhe te vjelljet gjatė kohės sė shtatėzanisė.

 

PĖRDORIMI I  KEFIRIT

 

Merre njė enė tė qelqtė (tegėllė) , e cila mund tė mbyllet mirė qė mos tė rrjedh dhe mbushe atė me qumėsht (tambėl) tė vluar i cili ėshtė ftohur.. Nė enė duhet tė lihet 1-4 cm vend qė tė tharmit mos tė copėtohet nė pjesė tė imta. Qumėshtit (tamblit) i shtohet fungusi (tė tharmit) me lugė. Ena duhet tė mbyllet mirė dhe lihet nė dhomė nė njė temperaturė prej 13-20 gradė celsius. Nuk banė tė jetė temperatura mė e lartė se 30 gradė celsius. Kefiri pihet gjatė ditės e mė sė miri tė pihet nė mbrėmje. Kefiri kalon drejtpėrdrejt prej lukthit nė gjak. Kefiri mund tė qėndrojė mė sė shumti 40 orė. Kokėrrat  duhet tė qėndrojė nė qumėsht (tambėl) , i cili mund tė derdhet prej saj vetėm pėr disa qaste. Te sėmundjet serioze duhet tė pihet shumė kefir para dite, pas dite dhe nė mbrėmje nga gjysmė litre. Kefiri qė ėshtė formuar prej 12 orėsh, mund tė hap –rregullojė barkqitjen (kur njeriu ėshtė kaps-vuan nga kapsulluku-konstipacioni), ndėrsa ai i 48 orėve ndal jashtėqitjen (e tepėrt). Kefiri nuk ėshtė vetėm shėrues, por mund tė pėrdoret shkėlqyeshėm pėr sos dhe sallatė.

Sipas dr. March-it, KEFIRI shėron sėmundjet vijuese:

 

Nervat:

1 litėr nė ditė- deri sa tė kėrkon kjo sėmundje.

 

Pagjumėsia shėrohet pa barna-ilaēe , kthehet apetiti-oreksi duke pirė kefir nė masė tė caktuar.

Sėmundjet e brendshme: ato tė pėrhapura nė lukth dhe nė zorrėn e 12tė kėrbishtore shėrohen pėr 2 muaj duke i pirė nga gjysmė litri , pasi tė jenė konstatuar kėto sėmundje nė bazė tė fotografimit me rėntgen.

Bronhitisi: shėrohet duke pirė nga njė gjysmė litri kefir pėr njė kohė tė gjatė.

Astma shėrohet duke pirė kefir pėr njė kohė tė gjatė pa pasur nevojė tė pėrdorė kurrfarė barėrash.

Pagjakėsia dhe shkatėrrimi i gjakut shėrohet duke pirė 1 litėr kefir nė ditė. Te pacientat e moshuar  nė raste tė rėnda pihet edhe deri nė 2 litra nė ditė. Pėr 3 muaj normalizohet-shėrohet gjaku.

Ekscemi shėrohet duke pirė nga njė gjysmė litre kefir. Pėrveē pirjes, duhet tė lyhet vendi ku pacienti ka dhimbje dhe tė lihet nė mbrėmje tė teret-thahet vendi i lyer. Nė mėngjes ai vend i lyer duhet tė pastrohet dhe prapė tė lyhet. Pėr 14 ditė lėkura do tė jetė e shėndoshė.

Tuberkuloza e lėkurės shėrohet duke pirė nga 1 litėr kefir nė ditė e gjithashtu dhe te pezmatimi i fshikėzės sė urinės.

Skleroza  shėrohet duke pirė nga 1 litėr kefir nė ditė. Skleroza e rėndė nuk pėrhapet mė shumė nė trup.

Shtypja e lartė e gjakut normalizohet duke pirė nga 1 litėr kefir nė ditė pėr njė periudhė prej 2 muaj dhe pas kėsaj kohe do tė normalizohet shtypja.

Idhėza shėrohet duke pirė nga 1 litėr kefir pėr njė periudhė prej 6 muajsh. Qumėshti shkakton sulme,e kefiri i shėron ato.

Sėmundjet e veshkės i shėron duke pirė nga gjysmė litre nė ditė.

Kapsėllėku shėrohet duke pirė nga njė gjysmė litre kefir qė ėshtė formuar –ardhur gjatė 10 orėve. Ai pihet para se tė biem nė gjumė dhe pirja zgjat 3-4 ditė.

Barkqitja e tepėrt(diarrea) shėrohet duke pirė nga nga 1 litėr kefir , kefiri duhet tė jetė i vjetėr 48 orė. Si tė ndalet  barkqitja atėherė kefiri pihet nga njė gjysmė litre dhe ai (kefiri) duhet tė jetė i vjetėr 24 orė.

Lukthi dhe zorrėt shėrohen duke pirė nga njė gjysmė litre nė ditė, thartina zhduket pėr 14 ditė. Ma me rėndėsi ėshtė se kefiri parandalon qelbjen e zorrėve. Ai i shėron ato. Gota e cila ėshtė pėrgatitur pėr tu pirė kefiri, duhet tė tundet paraprakisht.

VĖREJTJE: Ena nė tė cilėn pėrgatitet kefiri duhet tė lahet rregullisht. Secilėn javė nga njė herė (pas 8 ditėsh), tė tharmin-kokėrrat duhet me i pastrua mirė nė ujė tė temperaturės prej 15-20 gradė celsius dhe menjėherė pasi tė pastrohet duhet tė vendoset nė qumėsht-tambėl. Kur tė hedhet qumėshti, mė sė miri duhet tė hedhet nė te duke e pėrdorur njė kullojės( nėse qumėshti-tambli ėshtė i kafshėve- i lopės). Qumėshti tetrapark nuk ka nevojė me u kullua.Pėr 1 litėr tambėl qumėsht mė e mirė – e pėrshtatshme ėshtė tė tharmit- kokrra me madhėsi prej 3-4 cm. Si tė rrite kokrra ajo duhet tė ndahet. Pasi tė keni arritur sukses nė shėrimin e  sėmundjeve duke pirė kefir, tregoju shokėve-miqve tuaj.

Identifikuar

Paraplegia, Quadriplegia-Tetraplegia
A doni te ngriteni ne kembet tuaja ne afat prej 6 - 12 javėsh pa marr parasysh qe sa kohe jeni lenduar- paralizuar?
SUKSES TE GARANTUAR QE NE TRITMENIN-TERAPINE E PAR PERNDRYSHI NUK DO TE PAGUANI! - www.Mjekimi.com
taunita
i/e regjistruar!
*
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 1

Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #76 : 08/11/08, 11:11 »
0

Pershendetje mjekimi.com
A kishit mujt mem tregu se qka eshte KEFIRI??
Identifikuar
Master of Alternative Medicine
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 68

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #77 : 09/11/08, 05:05 »
0

Kur ka filluar Mjeksia Medicinale te modernizohet dhe cka eshte ne te vertet Mjeksia Medicinale Popullore Barishtare

- Mjekimet e ndaluara.
Per kete me gjersisht do flasim ne artikujt qe do vijojn.
Identifikuar

Paraplegia, Quadriplegia-Tetraplegia
A doni te ngriteni ne kembet tuaja ne afat prej 6 - 12 javėsh pa marr parasysh qe sa kohe jeni lenduar- paralizuar?
SUKSES TE GARANTUAR QE NE TRITMENIN-TERAPINE E PAR PERNDRYSHI NUK DO TE PAGUANI! - www.Mjekimi.com
Master of Alternative Medicine
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 68

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #78 : 09/11/08, 16:04 »
0

Hapat qe ka bere  Mjeksia Moderne dhe e verteta mbi Mjeksine Medicinale Popullore Barishtare

- Mjekimet e ndaluara.
Forbidden Cures
By Ken Adachi, (E-mail)
http://educate-yourself.org/fc/
(Perkthim i perafert ne shqip)

Ekziston njė numėr i terapive alternative tė cilat funksionojnė aq mirė dhe kushtojnė pak (krahasuar me tretmanin-trajtimin konvencional)  tė organizuara nga administrate e medicines ushiqmit dhe barėrave dhe nga zotėruesit nė industrinė farmaceutike (tė quajtur "The Big Three") , tė cilėt do tė preferonin qė publiku mos tė di gjė pėr ta. Arsyeja ėshtė e qartė; Terapitė alternative jo-toksike pėrfaqėsojnė njė humbje potenciale e miliarda dollarėve tė medicines allopatike (shkollore) dhe tė kompanive farmaceutike.
Kėta tre tė mėdhenjtė (The Big Three) janė angazhuar nė njė konspiracion medicinal pėr njė pjesė tė mirė tė shtatėdhjetė viteve pėr tė ndikuar te organet legjislative nė tė dyja nivelet, nė atė shtetėror (State) dhe federal, pėr tė pėrpiluar-miratuar rregullore qė promovojnė pėrdorimin e barėrave medicinave derisa nė mėnyrė simultane krijojnė mekanizma restriktive kontrolluese (licencimet, aprovimet qeveritare etj.) tė parapara pėr tė kufizuar dhe ngulfatur mundėsitė e disponimit me modalitet alternative pa barna. Konspiracioni pėr tė kufizuar dhe eliminuar konkurrencėn nga terapitė pa barna kanė filluar me raportin e Fleksnerit (Flexner Report) 1910.

Abrahma Fleksner ishte angazhuar nga John D. Rockfeller pėr tė shtegtuar nėpėr shtet pėr "tė vlerėsuar" efektivitetin e terapive qė mėshohen nė shkoll-institucione medicinave dhe nė institucione tjera tė arteve tė mjekėsisė. Rockfeller ka dashur qė tė dominojė me kontroll mbi naftėn, petrokemikalet dhe prodhimet farmaceutike (tė cilat rrjedhin nga "lėngjet e thėngjillit" apo nga nafta e papėrpunuar). Ai ka rregulluar pėr kompaninė e vet, Standard Oil of New Jersey, pėr tė fituar njė interes konktrolli nė njė kartelė (marrėveshje ) tė madhe farmaceutike gjermane , e quajtur I. G. Farben. Ai kishte pėrfituar konkurrentet e tij tė fortė si 
Andrew Carnegie dhe  JP Morgan si partnerė, ndėrsa tė tjerėt i kishte shndėrruar nė lojtarė mė tė dobėt, aksionarė nė "Standard Oil". Ata tė panėnshtruarit "i shtypte –shpartallonte ",  sipas nje biografi te Rockfellerit (W. Hoffman, David: Report on a Rockefeller-Raport mbi Rokfellerin {New York:Lyle Stuart, Inc., 1971, faqe 24.) }
Raporti Flexner i dorėzuar nė  "The Carnegie Foundation" ishte me titull "Arsimimi medicinal nė Shtetet e Bashkuar tė Amerikės dhe nė Kanadė". Nė faqen 22 tė raportit thuhet "privilegjet e shkollės medicinale nuk mund tė jenė mė tė hapura bredhėsve tė rastit nga autostrada. Ėshtė e  domosdoshme tė emėrohet njė portier, i cili me njė vėshtrim tė  kujdesshėm kritik dhe hetues, do tė konstatonte pėrshtatėshmėrinė e kandidatit, njė domosdoshmėri tė sugjeruar, nė radhė tė pare, por do tė kishte konsideratė pėr kandidatin, koha dhe talenti do ti shėrbente nė njė profesion tjetėr, nėse ai kandidat ėshtė i paaft pėr kėtė, dhe e dyta duke marrė nė konsideratė  pėr publikun qė tė mbrohet nga ata, tė cilėt pajisen me instrumentė, janė jashtėzakonisht efektiv pėr tė mire kur tė pėrdoren si duhet, qė janė gjithnjė e  mė tepėr tė jashtėzakonshėm pėr dėm nėse nė mėnyrė injoruese apo jo kompetente punėsohen.
Shpesh herė politikanėt janė tė gatshėm pėr tė nxjerr ligje, me tė cilat qytetarėve ua rremojnė liritė kushtetuese, nėn flamurin – moton" mbrojtje publike-shoqėrore". Ėshtė e panevojshme tė thuhet se kongresi ka "pėrtypur"  rekomandimet e kėsaj pjese tė raportit, linje dhe ėmbėlsire. Ėshtė vendosur qė  Asociacioni Medicinal Amerikan AMA  (American Medical Association - AMA)  do tė jetė ai far portieri". AMA tash ka marrė kompetenca pėr tė regjistruar dhe ēregjistruar cilėndo shkollė tė medicinės nė shtet mbi bazėn se a i ka plotėsuar ajo shkollė standardet  mjekėsore  te AMA-sė. "
AMA-ja ėshtė themeluar nė vitin 1847.


vazhdon
Identifikuar

Paraplegia, Quadriplegia-Tetraplegia
A doni te ngriteni ne kembet tuaja ne afat prej 6 - 12 javėsh pa marr parasysh qe sa kohe jeni lenduar- paralizuar?
SUKSES TE GARANTUAR QE NE TRITMENIN-TERAPINE E PAR PERNDRYSHI NUK DO TE PAGUANI! - www.Mjekimi.com
Master of Alternative Medicine
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 68

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #79 : 14/11/08, 05:05 »
0


Hapat qe ka bere  Mjeksia Moderne dhe e verteta mbi Mjeksine Medicinale Popullore Barishtare

- Mjekimet e ndaluara.
Forbidden Cures
By Ken Adachi, (E-mail)
http://educate-yourself.org/fc/
(Perkthim i perafert ne shqip)

vazhdim i artikullit paraprak

Ėshtė vendosur qė Organizata Amerikane e mjekėve allopatikė e cila u shėrben interesave pjesėtarėve tė saj, e  posaēėrisht kur ėshtė fjala pėr ushtrimin e ndikimit tė favorshėm nė legjislacion. Funksionet e saj nė ēdo kuptim tė fjalės si union, megjithėse pjesėtarėt e saj veshin rroba(mantele) tė bardha nė vend tė atyre tė kaltėr. Duke i dhėnė autorizim AMA-sė pėr tė certifikuar shkollat-fakultetet medicinave ėshtė njėjtė si ti japish Sindikatės sė Shoferėve tė drejtėn ekskluzive qė tė vendosin mbi ligjin e tregtisė dhe transportit ndėrshtetėror. A thua ėshtė ēudi qė numri i gjithmbarshėm i shkollave-fakulteteve medicinale nė Shtetet e Bashkauar tė Amerikės ka shkuar prej 160 nė vitin 1906 (para Raportit tė Fleksnerit) nė 85 nė vitin 1920 dhe mėtutje deri nė 69 shkolla-fakultete nė vitin 1944? Kjo ka pak gjasa si ta fusish dhelpren nė detyrė nė kotecin e pulave, apo jo?
Jo pėr befasi, Fleksneri "ka gjetur" se nė cilėndo disiplinė qė nuk ka pėrdorur barna pėr tė ndihmuar shėrimin e pacientit ishte ajo si njė barasvlerė me mashtrim dhe sharlatanizėm. Shkollat-fakultetet medicinale qė ofrojnė kurse tė medicinės bio-elektrike, homeopati ose medicinė tė Lindjes, pėr shembull, janė kėshilluar nga hartuesit e programeve ose ti largojnė-mos ti mbajnė kėto kurse ose ta humbin licencėn dhe mbėshtetjen e sigurimit. Pak shkolla-fakultete kanė rezistuar pėr njė kohė, por mė nė fund shumica e shkollave-institucioneve kanė bashkėvepruar (ose janė mbyllur).

vazhdon

Identifikuar

Paraplegia, Quadriplegia-Tetraplegia
A doni te ngriteni ne kembet tuaja ne afat prej 6 - 12 javėsh pa marr parasysh qe sa kohe jeni lenduar- paralizuar?
SUKSES TE GARANTUAR QE NE TRITMENIN-TERAPINE E PAR PERNDRYSHI NUK DO TE PAGUANI! - www.Mjekimi.com
Master of Alternative Medicine
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 68

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #80 : 20/11/08, 00:12 »
0

 Hapat qe ka bere  Mjeksia Moderne dhe Mjeksia Medicinale Popullore Barishtare

Mjekimet e ndaluara.
Forbidden Cures
By Ken Adachi, (E-mail)
http://educate-yourself.org/fc/

(Perkthim i perafert ne shqip)

vazhdim i artikullit paraprak


Njė skenar i ngjashėm ėshtė luajtur nė Kanadė. Ėshtė bėrė pėrpjekje nė Angli kundėr hemeopatisė, por ajo ka dėshtuar pėr shkak tė intervenimit tė Familjes Mbretėrore , e cila kishte marrė mė shumė ndihmė dhe shėrbime mjekimi nga duart e shėruesve homeopatikė nė shek. e XIX. Nė tė vėrtetė AMA-ja ėshtė shpallur fajtore pėr shkak tė konspiracionit – komplotit kundėr kiropraktikuesėve (masazherve tė boshtit kurrizor etj.) ne vitin 1987 nga gjykata federale me tė cilin rast janė gjobitur disa miliona dollarė. Kėtu nė Amerikė, ėshtė bėrė fushatė e pamėshirshme e dezinformatave,  e mashtrimit, e lajthitjes dhe e shtypjeve ndaj terapive alternative per pjesėn mė te madhe tė kėtij shekulli  me qėllim qė tė mbahen terapitė efektive alternative, tė mos arrijnė nė njė plato-podium njoftimi nga publiku. Ėshtė bėrė kontrolli nėpėrmjet "artikujve tė lajmeve" dhe propaganda nga organizatat pro-institucionale si p.sh. nga "American Medical Association", The American Cancer Society", The Diabetes Foundation" etj., nga bordet-komisionet e medicinave vendore dhe nga institucionet qeveritare si FDA, The  National Institute of Health (NIH),  The National Cancer Institute (NCI), The National Academy of Science, etj. me njė bashkėveprim tė plotė natyrisht me rrymat kryesore tė medias.
Gjatė dekadave tė kaluara qindra shėruesė alternativ tė shqetėsuar dhe tė vetėdijshėm janė burgosur dhe janė keqtrajtuar si kriminel ordinerė pėr "krim" tė shėrimit tė njerėzve tė cilėve iu ėshtė rrezikuar jeta nga sėmundja. Pra kjo ėshtė njė mėnyrė e "pa-aprovuar" nga agjentėt mizorė qeveritar tė cilėt kanė ndėrhyrė nė klinika me armė tė drejtuara nė gjendje gatishmėrie, antiplumb dhe me sjellje tė Gestapos. Ndėrsa kėta agjentė tė njėjtė  pozojnė para kamerave televizive dhe para publiku  me pretendim qesharak gjėja se ata janė nė shėrbim tė popullit dhe mbrojtės tė tė drejtave tė  tyre materiale.
Kartela  medicinale e barėrave-medikamenteve ėshtė marrė nga J.W Hodge, M.D., nga Niagara Falls,
N.Y. me kėto fjalė "Monopoli medicinal apo trusti medicinal i quajtur me eufemizėm  " American Medical Association" nuk ėshtė vetėm njė monopolist mė i keq qė ėshtė organizuar ndonjėherė, por ai ėshtė organizata mė arrogante, e rrezikshme dhe despotike, e cila ka drejtuar njerėzit e lirė nė kėtė apo atė moshė. Cilado dhe tė gjitha metodat e shėrimit tė tė sėmurit me ndihmėn e mjeteve tė sigurta, tė thjeshta dhe tė natyrshme shėruese janė sulmuar dhe denoncuar nga udhėheqėsit arrogantė tė trustit medicinal tė AMA-sė si falso, mashtrime. Ēdo njeri qė ushtronte profesionin e shėruesit e nuk don tė anėtarėsohet nė trustin e medicinal, denoncohet si "mashtrues i rrezikshėm" dhe i vetėquajtur (mashtrues) nga doktorėt plaēkitės-grabitēarė tė trustit. Ēdo punėtor sanitar qė provon ta shėrojė–ta kthej personin e sėmurė nė gjendje tė mirė shėndetėsore pa pėrdorur thikėn apo barėrat helmuese, serume qė pėrhapin sėmundje, toksikė vdekjeprurės apo vaksina, menjėherė goditet nga tiranė dhe fanatikė medicinal, duke u denoncuar ashpėr dhe poshtėruar e ndjekur deri nė instancėn  fundit.

Mė nė fund, megjithatė, vetdija e publikut duket se ka arritur nė njė masė kritike dhe tash ka filluar seriozisht pėr tė shqyrtuar efikasitetin dhe pėrshtatshmėrinė e pėrdorimit tė terapive ortodokse-tė vjetra dhe medicinėn alopatike nė pėrgjithėsi. Falemnderit Zotit. Por kjo ka vonuar shumė.

Tė kuptuarit e natyrės sė shėndetit tė ligė dhe sėmundjes se tėrėsishme dhe themelimi i Medicinės Ortodokse (tė vjetėr) ėshtė bazuar nė Teorinė mbi bakterien e  Lui Pasterit koncept ky i hudhur poshtė. Gjendja e sėmundjes shikohet me traditė tė vjetėr si njė ngjarje e izoluar, e pėrkufizuar nė rajonin nė tė cilin ajo manifestohet (p.sh. njė infektim i veshit, infektim syri, infektim i nofullės, kanceri nė mushkėri, kanceri nė lėkurė etj.) Sipas kėsaj teorie, pėr shkak tė arsyeve tė panjohura, mikrobet apo tumorėt rriten nė mėnyrė jo-diskriminuese te pacienti dhe duhet tė priten nė mėnyrė kirurgjike, tė digjen (me rrezatim) ose tė helmohen (me barėra farmaceutike) jashtė trupit. Nė modelin ortodoks, zgjedhje kėrkohet nėpėrmjet mjeteve mekanike dhe kimike. Duke kėrkuar "PSE"-hinė infeksioni apo gjendja e sėmundjes duket nė radhė tė parė, nuk ėshtė hulumtuar seriozisht. Pėrshkrimi i shpejtė i barėrave bėhet pėr tė zbutur simptomet, kjo ėshtė njė pėrgjigje tipike ortodokse...

vazhdon
« Ndryshimi I Fundit: 20/11/08, 15:03 nga mjekimi.com » Identifikuar

Paraplegia, Quadriplegia-Tetraplegia
A doni te ngriteni ne kembet tuaja ne afat prej 6 - 12 javėsh pa marr parasysh qe sa kohe jeni lenduar- paralizuar?
SUKSES TE GARANTUAR QE NE TRITMENIN-TERAPINE E PAR PERNDRYSHI NUK DO TE PAGUANI! - www.Mjekimi.com
Master of Alternative Medicine
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 68

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #81 : 23/11/08, 21:09 »
0

 Hapat qe ka bere  Mjeksia Moderne dhe Mjeksia Medicinale Popullore Barishtare

Mjekimet e ndaluara.
Forbidden Cures
By Ken Adachi, (E-mail)
http://educate-yourself.org/fc/

(Perkthim i perafert ne shqip)

vazhdim i artikullit paraprak

Njė Paster bashkėkohor, Antoine Beauchamp, kishte pasur njė mendim ndryshe sa i pėrket gjendjes sė sėmundjes. Beauchamp ka vėrejtur se AMBIENTI ose ekologjia e gjakut ka luajtur rol kritik nė vendimin se a do tė manifestohen kushtet e sėmundjes apo jo.

Medicina alternative hulumton stresorėt  (ata ambientor, biologjik, kimik, fiziologjik dhe emocional) nė jetėn e pacientit, tė cilėt shkaktojnė njė dobėsim e nė veēanti nė fushėn e energjisė, e cila nga ana e saj lejon manifestimin e gjendjes sė sėmundjes nė njė fushė –regjion tė dobėt. Me qėllim qė tė mirėmbahet-mbahet nėn kontroll gjendja e shėndetit ne tė gjitha sistemet e enrgjisė brenda trupit, kan nevoje  te ekzistojnė nė njė gjendje balancuses ose tė ekuilibrit.. Disbalancimi shpjen nė kushte tė shqetėsimit-sikletit (sėmundjes), e cila eventualisht mund tė rezultojė nė njė shėndet tė ligė nėse nuk pėrmirėsohet. Medicina kineze dhe indiane (medicine ayurvedike-me masazhe, joga , mjekėsi bimore etj) ka pasur sukses nė tė  gjitha kėto gjatė mija viteve tė kaluara.
Medicina e tradicionale apo alopatike shfrytėzon substance jo-helmuese (ilaēe) nė doza jo-vdekjeprurėse me qėllim tė shtypjes –ndrydhjes sė simptomeve ne regjionin e atakuar (sulmuar). Kjo qasje as nuk merret me trajtimin e shkakut tė gjendjes se s;mundjes, e as nuk ėshtė pėrgjegjėse pėr pėr shėrimin e pacientit. Mė shumė preferon pėrdorimin e shpeshtė tė medikamenteve, i cili pėrkohėsisht do tė maskoj manifestimet e jashtme tė sėmundjes, se sa nė tė njėjtėn kohė, ta shtyjė sėmundjen tė rrėnjoset sa mė thellė nė trup, vetėm qė tė paraqitet sėrish pas njė kohe tė mėvonshme, si mė serioze dhe kėrcėnim shėndetėsor kronik. Njėri nga defektet e qasjes tradicionale ėshtė ajo qė fokusohet mė shumė nė gjendjen e sėmundjes se sa  nė pacientin. Shprehja "holistike" fillimisht pėrdoret pėr tė dalluar ata mjekė, konceptet diagnostike tė tė cilėve marrin parasysh tė gjitha energjitė fizike, emocionale dhe shpritėrore qė ndėrveprojnė me pacientin.
Mos mendoni se i vetmi dallim nė mes medicinės alopatike dhe alternative ėshtė dallimi i ndershėm nė filozofi dhe pikėpamje mbi origjinėn e gjendjes sė sėmundjes. Zor se akceptohet ky! Nė tė vėrtetė a ka terapi tė bashkėrenduar, agjendė tė sajuar (shpikur), tė planifikuar dhe tė trilluar nga kompanitė ndėrkombėtare farmaceutike dhe nga institucionet e medicinave pėr tė shtypur cilėndo dhe ēdo terapi alternative, terapinė pa medikamente farmaceutike qė funksion? Pse?
Sepse ata dėshirojnė qė njerėzit tė vijnė e shkojnė vazhdimisht njerėzit pėr trajtime mjekėsore dhe tė (blejnė) sa mė shumė medikamnete.
Pacienti i shėruar ėshtė njė burim i humbur i tė hyrave (Prej pacientit tė shėruar nuk ke mė tė hyra). Pacienti i sėmurė i cili ėshtė "pėrmirėsuar" nė mėnyrė margjinale ėshtė pacient i arritshėm (pėr kėtė qėllim).

Tė kesh pacientė tė arritshėm do tė thotė tė kesh vizita rutionre nė ordinacė duke i pėrtėrirė recetat e barėrave-medikamenteve. Andaj pacienti i arritshėm ėshtė burim i vazhdueshėm i tė ardhurave, si tė duash mund ta quajsh "lopė qė milet". Shumėzoje me disa qindra miliona njerėz dhe do tė vish deri te ideja pse ky mashtrim tė imponohet ty. Profitet nga tė ashtuquajturit "kujdes shėndetėsor" janė duke u lėkundur!
Qėllimi i agjendės sė farmaceutikės tradicionale ėshtė tė sigurojė njė qetėsim – zbutje tė pėrkohshm , duke mos u marr kurrė me shkakun e gjendjes sė sėmundjes. Kjo agjendė siguron vizita tė rregullta nė ordinancėn  mjekut dhe kėrkon qė nė mėnyrė rutinore tė kthehet te farmacia pėr tė marrė receta dhe pėr ti blerė ilaēet  farmaceutike. Pėr kėtė arsye kjo ėshtė lojė plot dinakėri nė mėnyrė tė hapur dhe tė thjeshtė. N'dash mos e prano, n'dash merru me te. Pėrmbaju asaj ose ik prej saj! Zgjedhja ėshtė e jotja (Vet zgjedh).


Ne artikullin e ardhshem:

Shėrimi natyral
Identifikuar

Paraplegia, Quadriplegia-Tetraplegia
A doni te ngriteni ne kembet tuaja ne afat prej 6 - 12 javėsh pa marr parasysh qe sa kohe jeni lenduar- paralizuar?
SUKSES TE GARANTUAR QE NE TRITMENIN-TERAPINE E PAR PERNDRYSHI NUK DO TE PAGUANI! - www.Mjekimi.com
gear
i/e regjistruar!
*
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 31


Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #82 : 23/11/08, 23:11 »
0

Mjekimi.com ju lutem pranoni komplimentet e mija me te sinqerta per suksesin e arritur ne jete, imagjinoj sakrificat e bera , ditet e netet e studimit per te arritur ne titullun me siguri te merituar.
Dua vetem te shtoj , mbasi lexova shume kerkesa qe te jane bere nga forumistet si arrin te dianjostosh tipin e semundjes vetem me ane te shkrimeve???, ;Shkel Syrin ;Shkel Syrin dhe akoma me teper te arrish ti shenosh ilaēet e duhura???
 
Identifikuar

Franēois Voltaire : Che cosč la politica se non l\'arte di mentire a proposito?
               ***************
Jim Morrison:\"Quando ti sveglierai e non vedrai pił il sole, o sarai morto o sarai tu il sole\"
Master of Alternative Medicine
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 68

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #83 : 24/11/08, 17:05 »
0

gear: Mjekimi.com ju lutem pranoni komplimentet e mija me te sinqerta per suksesin e arritur ne jete, imagjinoj sakrificat e bera , ditet e netet e studimit per te arritur ne titullun me siguri te merituar.
Dua vetem te shtoj, mbasi lexova shume kerkesa qe te jane bere nga forumistet si arrin te dianjostosh tipin e semundjes vetem me ane te shkrimeve???,   dhe akoma me teper te arrish ti shenosh ilaēet e duhura???

__________________________________________________________________________

Ju falemnderit per komplimentet.

Vetem me pune arrihet suksesi.

Sa i perket pyetjes suaj  ne lidhje me percaktimin e problemit qe mund te ket pacienti vetem me fjale te shkruara ketu, nje gje e till eshte e mundur edhe pse nuk eshte leht per arsye se pacienti mund te ket probleme te tjera per te cilat ai nuk din  edhe ne raste kur i ka bere analizat dhe kontrollat etj. per arsye se mjeket med. jo rrall here gabojn ne percaktimin e diagnozes tek pacientet...per kete koheve te fundit flitej ne lajmet qe transmetohen nepermjet TV-ve ketu ne Toronto.

Per mjekun eshte e rendesishme njohja e Anatomise se trupit te njeriut, pak ma shume e fiziologjise se trupit te njeriut e ne vecanti njohja e ilaqeve qe do i ndihmojn pacientit, pa i shkaktuar efekte anesore.

Per te kuptuar metodat e mjekve qe mirren me medicine moderne si dhe e mjekve qe mirren me medicine natyrale bimore mund te lexoni Mjekimet e Ndaluara perafersisht te perkthyera ne shqip qe jam duke i sjellur ketu, artikujt pjese pjese.


Ju deshiroj shendet.               
« Ndryshimi I Fundit: 26/11/08, 04:04 nga mjekimi.com » Identifikuar

Paraplegia, Quadriplegia-Tetraplegia
A doni te ngriteni ne kembet tuaja ne afat prej 6 - 12 javėsh pa marr parasysh qe sa kohe jeni lenduar- paralizuar?
SUKSES TE GARANTUAR QE NE TRITMENIN-TERAPINE E PAR PERNDRYSHI NUK DO TE PAGUANI! - www.Mjekimi.com
Master of Alternative Medicine
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 68

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #84 : 26/11/08, 00:12 »
0

Hapat qe ka bere  Mjeksia Moderne dhe Mjeksia Medicinale Popullore Barishtare

Mjekimet e ndaluara.
Forbidden Cures
By Ken Adachi, (E-mail)
http://educate-yourself.org/fc/

(Perkthim i perafert ne shqip)

vazhdim i artikullit paraprak


Shėrimi natyral


Trupi i njeriut ėshtė i predispozuar pėr ta shėruar veten dhe pėr tė ekzistuar si  njė organizėm i shėndosh e i suksesshėm. Ne mohojmė  procesin  duke tretur ushqime jo tė shėndosha, duke e ndyrė ambientin tonė tė brendshėm me toksike dhe duke u mbėshtetur nė substanca tė helmueshme  pėr tė trajtuar gjendjen e kėsaj sėmundje.
Pėr ndryshim nga "ilaēet e mrekullueshme" dhe "barėrat tjera shėruese",  ju kur nuk do tė dėgjoni asgjė nga mediat mė me ndikim lidhur me shumicėn e terapive tė pėrshkruara kėtu. The Big Three (Tre tė mėdhenjtė) sheh nė atė, qė ju ende mundeni tė pėrmbledhni kėtė informatė nga shtypi alternativ i shėndetėsisė, nga librat, faqet e internetit dhe nga ekspozet shėndetėsore. Disa nga kėto terapi alternative kėrkojnė pajisje tė larta teknologjike dhe njohuri specifike, por shumė, shumė tjera mund tė bėhen nė shtėpi pa ndihmėn-intervenimin apo mbikėqyrjen e palėve tė treta . Ėshtė befasuese, por e vėrtetė se shumica e kėtyre terapive shėruese (anipse pėr gjendje tė rėnda, dhe kėrcėnuese tė jetės) janė gjėra tė thjeshta qė ju vet mundeni t'i bėni nė shtėpi.
Ju thjesht vet duhet tė arsimoheni dhe tė kujdeseni pėr shėndetin tuaj.
Ne vazhdim ėshtė njė pasqyrė e shkurtėr e disa terapive alternative qė janė demonstruar se kanė qenė efektive dhe tė arritshme, zakonisht me shpenzime tė ulėta e modeste. Kjo listė ėshtė larg kompletimit. Pasi koha na premton, pėrshkrimi dhe sfera-fusha e kėtyre dhe e terapive tjera do tė shtohet dhe zgjėrohet.

Terapitė me oksigjen

Terapi herbale-oksigjenike

Terapitė me oksigjen pėrfshijnė mė shumė se aplikimin e oksigjenit tė rregullt (O2), megjithėse oksigjeni  i rregulltė mund ta shpejtoj dhe ndihmojė shėrimin, nė veēanti kur tė pėrdoret nė koncentrike mė tė larta dhe nėn presion, si nė shtėpizat verbale oksigjenike- te terapia verbale oksigjenike, ka qenė pėrdorur tradicionalisht pėr detoksikim tė shpejtė nė situata akute , por ėshtė vėnė nė dukej gjithashtu se ajo ėshtė jashtėzakonisht efikase te viktimat me sulme tė reja. Ėshtė gjetur-konstatuar se shumica e gjendjeve tė zakonshme (paraliza, folja e paqartė (nuk flet fare etj.) tė shoqėruara me sulme nė tru mund tė zvogėlohen ose tė eliminohen tėrėsisht duke iu nėnshtruara pacienti terapisė verbale oksigjenike duke filluar nga ora e 36tė e sulmit nė tru. Sa mė shpejtė qė trajtohet pacienti aq mė tė mira do tė jenė rezultatet. Madje edhe rastet kur kanė filluar pas disa ditėsh ose pas disa javėve nga sulmi nė tru kanė treguar rezultate tė shkėlqyeshme. Terapi herbale-oksigjenike ėshtė dėshmuar e suksesshme gjithashtu nė rastet kur janė paraqitur format e dėmtimit nė tru gjithashtu.

Terapitė singlet me oksigjen

Atomėt  e oksigjenit mund tė shėndrrohen nė arranzhmane huazi stabile qė lejojnė tė lirohet njė atom tė vetėm tė oksigjenit. Ky atom quhet singlet oxygen (O1). Pėr qėllime terapeutike, atomi i vetėm i oksigjenit mund tė lirohet nga peroksidi i hidrogjenit (H202) i cili shpėrbėhet–shndėrrohet nė ujė (H20) dhe oksigjeni singlet (01)  gjithashtu nga ozoni (03), i cili zvogėlohet nė oksigjen (02) dhe nė singlet oksigjen. Kur atomi i vetėm i oksigjenit lirohet brenda trupit, ai ėshtė jashtėzakonisht reaktiv dhe oksidon (zvogėlon apo redukton) strukturėn molekulare tė organizmit tė padėshiruar dhe tė dėmshėm (tė bakteries, proteinave tė huaja etj.) dhe tė indeve tė sėmura (p.sh qelizat e  kancerit). Kjo formė e lartė e energjisė (01) posedon kapacitete mė tė larta shėruese, se ato te ekspozuara me oksigjenin e rregullt. (02).


vazhdon
« Ndryshimi I Fundit: 26/11/08, 04:04 nga mjekimi.com » Identifikuar

Paraplegia, Quadriplegia-Tetraplegia
A doni te ngriteni ne kembet tuaja ne afat prej 6 - 12 javėsh pa marr parasysh qe sa kohe jeni lenduar- paralizuar?
SUKSES TE GARANTUAR QE NE TRITMENIN-TERAPINE E PAR PERNDRYSHI NUK DO TE PAGUANI! - www.Mjekimi.com
Master of Alternative Medicine
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 68

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #85 : 08/12/08, 06:06 »
0

Hapat qe ka bere  Mjeksia Moderne dhe Mjeksia Medicinale Popullore Barishtare

Mjekimet e ndaluara.
Forbidden Cures
By Ken Adachi, (E-mail)
http://educate-yourself.org/fc/

(Perkthim i perafert ne shqip)

vazhdim i artikullit paraprak

Perioksidi i hidrogjenit

 
 Njė shishe me 3,5 perioksid tė hidrogjenit mund tė gjendet nė njė barnatore pėr mė pak se njė dollar mund tė pėrdoret nė ditė pėr t'i mbajtur mikrobet e gojės dhe tė nofullės tė lirė (gjithnjė pėrdor tėrė forcėn dhe provo ti ruajsh nė gojė sa mė gjatė qė ėshtė e mundur). Ato gjithashtu duhet tė aplikohen me vetėdije pėr tė dezinfektuar cilindo lloj infektimi nga prerja e gojės, plagė apo lėndim qė njeriu mund tė ballafaqohet me to. Pėr pėrdorim tė jashtėm, lloji i peroksidit hidrogjenik tė barnatoreve-farmaceutikės ėshtė nė rregull, por ato  kanė disa  nivele tė ulėta tė kontaminimit. Pėr pėrdorim tė brendshėm ėshtė me vend tė pėrdoret peroksid hidrogjenik me ushqim. Ju mund tė bėni –prodhoni vet peroksidin hidrogjenik 3,5 duke e zbutur 35 ushqimin  e peroksidit hidrogjenik me pėrmas 10.1 me ujė tė destiluar.

Megjithatė ai nuk do tu ndalė-pengoj qė tė merrni peroksid hidrogjen tė farmaceutikes jashtė nėse gjendja jote shėndetėsore ėshtė normale. Njerėzit qė provojnė tė shėrohen nga sėmundjet e rėnda si SIDA apo kanceri duhet tė jenė mė tė kujdesshėm lidhur me marrjen e ndotėsve-kontaminuesėve tė ushqimit 35%. Perioksidi i hidrogjenit gjendet nė shumė barnatore dhe mund tė porositet me postė. Pasi ai ėshtė mė shumė i koncentruar, peroksidi i hidrogjenit 35% mund tė ofroj rezultate spektakulare nėse aplikohet-pėrdoret me kujdes. Perioksidi i hidrogjenit mund gjithashtu tė aplikohet–pėrdoret ose brenda me injeksion (drejtpėrdrejt nė tumor, psh.) ose nė mėnyrė intravenoze nė enė tė gjakut. Nėse zbutet si duhet, peroksidi i hidrogjenit mundet gjithashtu edhe tė pihet-hahet.

 
 Studimet medcinale te sponzoruara nga kartela of relevant data, and insertion of misleading statements.
 Natyrisht  duhet ta dish se ēka je duke bėrė. Te koncentrimet e larta H2O2 ėshtė i forte dhe mund tė djeg indet, por shiko nė shtypin tjetėr alternative tė medicines pėr informata, se kush ėshtė faktikisht duke pėrdorur kėtė terapi. Mo sprit pėr vlerėsim tė ndershėm nga tollovia aplopatike. Sikur tė gjitha lėngjet e lira natyrale tė pa-patentuara, kartela e organizuar e medicinave do tė provojė tė ju frikėsoj juve qė mos ti aplikoni kėto terapi duke ju treguaj storie-tregime tė frikshme me reziqe tė tejzmadhuara, duke hequr detaje tė tė dhėnave dhe duke futur deklarata mashtruese-tė paqena.

 
Pėr shembull ata do tė ju drejtojnė (tė shihni ) studimin e mijėve, tė cilat tregojnė kancere tė rritura tė stomakut duke marrė H2O2. Duke promovuar kėtė "studim" katela (grupi i tyre) dėshiron qė ti tė konstatosh se ti ke me marrė kancer nė stomak nėse merr peroksid hidrogjeni edhe pa e thanė atė faktikisht. Nuk ka hollėsi-detaje plotėsuese tė tilla si pėr koncentrimin e e peroksidit tė dhėnė, ēfarė doze duhet marrė, sasia e dhėnė sipas peshės sė trupit, etj. Janė tė siguruara lidhur me "studimin" nė kėto raporte shtypi vetėm nė rreshtin e  fundit tė konstatimit.

Natyrisht nga kėrkimet mė tė njohura  dihet se studimet me mi nuk janė tė barabarta-nuk mund tė krahasohen me studimet qė bėhen me njerėz. Studimet me mi, nė fakt, kanė njė mundėsi jashtėzakonisht tė kufizuar tė aplikimit pėr qėllime tė ekstrapolimit (studim duke zgjėruar njohurit qė i ke nė disponim). Krahas k;saj shumica e studimeve financohen nga farmaceutikėt apo nga institucionet qeveritare dhe ata kanė njė agjendė , e cila asgjė nuk ka tė bėjė me kėrkime tė mirėfillta shkencore. Ralph Moss and Linus Pauling janė dy individė , tė cilėt iu ka ndėrmend kur shikuan  kartelėn e ndryshme tė "studimeve" tė sponzoruara dhe demonstruan qartė se Djemtė e Mėdhenj munden dhe do ta devijojnė njė"studim" nė cilindo drejtim qė ata dėshirojnė. Ndėrshmėria shkencore nė mes kartelės (nėnshkruesėve tė marrėveshjes) qė e sponsorizuan grupin hulumtues ėshtė njė mit.

Tė gjitha shkollat e medicinave,  fakultetet-universitet dhe organizatat qeveritare shėndetėsore si p.sh. Instituti Kombėtar i Shėndetėsisė-National Institute of Health (NIH), Instituti Kombėtar i Kancerit-National Cancer Institute, Akademia Kombėtar e Shkencave etj. Janė qė tė gjitha nėn ombrellėn e propagandės sė kartelės...
« Ndryshimi I Fundit: 18/04/09, 00:12 nga Master of Alternative Medicine » Identifikuar

Paraplegia, Quadriplegia-Tetraplegia
A doni te ngriteni ne kembet tuaja ne afat prej 6 - 12 javėsh pa marr parasysh qe sa kohe jeni lenduar- paralizuar?
SUKSES TE GARANTUAR QE NE TRITMENIN-TERAPINE E PAR PERNDRYSHI NUK DO TE PAGUANI! - www.Mjekimi.com
Master of Alternative Medicine
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 68

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #86 : 08/12/08, 16:04 »
0

TE GJITHE BESIMTAREVE MUSLIMAN, GEZUAR KURBAN BAJRAMIN
Identifikuar

Paraplegia, Quadriplegia-Tetraplegia
A doni te ngriteni ne kembet tuaja ne afat prej 6 - 12 javėsh pa marr parasysh qe sa kohe jeni lenduar- paralizuar?
SUKSES TE GARANTUAR QE NE TRITMENIN-TERAPINE E PAR PERNDRYSHI NUK DO TE PAGUANI! - www.Mjekimi.com
Master of Alternative Medicine
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 68

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #87 : 10/12/08, 00:12 »
0

Hapat qe ka bere  Mjeksia Moderne dhe Mjeksia Medicinale Popullore Barishtare

Mjekimet e ndaluara.
Forbidden Cures
By Ken Adachi, (E-mail)
http://educate-yourself.org/fc/

(Perkthim i perafert ne shqip)

vazhdim i artikullit paraprak


Ozoni

Ozoni (03) pėrbėhet prej 3 atomeve tė oksigjenit tė lidhur sė bashku lehtas. Njėri nga kėta atom mund tė shpėrbėhet dhe tė formojė njė oksigjen tė rregullt (02) dhe njė atom tė vetėm oksigjeni (01). Pėrmes oksidimit, atomi i vetėm i oksigjenit ėshtė nė gjendje tė jap rezultate shėruese mahnitėse. Ozoni mund tė prodhohet me njė shkėndizė tė nxehtė ose "tė ftohtė" me dritė ultra-vjollce ose me njė metodė tė shpikur nga N. Teslla e quajtur prodhimi i ozonit plazma. Metoda plazma e ftohtė prodhon sasi mė tė mėdha tė ozonit dhe ėshtė e preferuar si metodė e prodhimit pėr qėllime terapeutike. Makinat e mėdha tė ozonit tė madh mund tė blehen legalisht vetėm jashtė Shteteve  tė Bashkuara tė Amerikės. Por ka njėsi tė masės si "valigje" nėntokėsore (tė fshehta) qė prodhohen nė mėnyrė ilegale nė SHBA. Gjeneratorėt e vegjel tė plazmave tė ozonit, megjithatė, janė legale dhe gjenden brenda SHBA-ve pasi pastruesit e ujit (pėr informata mė tė hollėsishme dėrgo email –z. Ken Adachi, Editor)

 Tė gjithė gjeneratorėt e vegjėl tė plazmave tė ozonit mund tė prodhojnė lehtė ujė tė ozonizuar, i cili mund tė pihet sipas dėshirės. Efektet nga pirja e ujit tė ozonizuar nė bazė tė rregullt mund tė jenė shumė tė shėndetshme. Njerėrzit me gjendje tė rėndė shėndetėsore do tė vėrejnė shumė efekte tė prononcuara nė njė hapėsirė mė tė shkurtėr kohore se sa ata qė janė me shėndet tė mirė, por benificionet e ujit tė ozonizuar vėrehen nga tė gjithė ata individ qė e pėrdorin atė, qoft nėse ata kanė shqetėsim serioz pėr shėndet ose nėse nuk kanė fare.  Ozoni nga uji i ozonuar kalon nė enė tė gjakut nėpėrmjet lukthit-zorrės sė hollė dhe ofron efekte tė ozonit pa pasur nevojė pėr pajisje tė shtrenjtė. Disa njerėz e ndjejnė njė ndjeshmėri shumė tė lehtė tė dhembjes sė kokės pėr herė tė parė kur ata pinė ujė tė ozonizuar. Ajo ndjeshmėri ėshtė e pėrkohshme dhe ndodh vetėm pėr herė tė parė. Reaksioni-reagimi paraqitet kur oksigjeni arrin nė tru mė shumė se normalisht. Kur tė mirret diten, uji i ozonizuar do ta dėrgojė ozonin nė mėnyrė progresive nė inde mė tė thella tė trupit duke oksiduar mbeturinat e ilaēeve  jo-organike dhe tė fshehura, patogjenėt jo aktivė.

Ndoshta do tė befasoheni kur tė mėsoni se virusi qė tė ka dhėnė-shkaktuar ty linė e dhenve si fėmij ose herpesin si i rritur ende ėshtė i fshehur thellė nė trup si i tillė si nė ganglionin e nervit nė bazė-qendėr tė shpinės. Sistemi yt imun ka krijuar antitrupa, tė cilėt normalisht i mbajnė nėn kontroll virusat, por kjo nuk do tė thotė se ata virusa janė larguar, pasi qė kur njeriu vuan nga sulmet recidive tė herpesit ai do tė kontrollohet. Por nėse i sulmon-godet ata pėr njė kohė tė mjaftueshme me ozon (ose me njė terapi tė caktuar alternative) ata do tė largohen mirė.
Njė prodhim tjetėr i  dobishėm mund tė pėrdoret nė mėnyrė tipike e ai quhet vaj i ullirit tė ozonizuar. Ai bėhet –prodhohet nga ozoni fluskues nėpėrmjet vajit tė ullirit pėr njė periudhė tė konsiderueshme kohore (me javė) deri sa vaji i ullirit tė tretet me molekula tė ozonit dhe tė bėhet mė i trashė. Pastaj prodhimi mund tė aplikohet si balsam pėr regjionin e infektuar dhe shpesh herė do tė promovoj nė masė tė madhe shėrim tė shpejtė...


Identifikuar

Paraplegia, Quadriplegia-Tetraplegia
A doni te ngriteni ne kembet tuaja ne afat prej 6 - 12 javėsh pa marr parasysh qe sa kohe jeni lenduar- paralizuar?
SUKSES TE GARANTUAR QE NE TRITMENIN-TERAPINE E PAR PERNDRYSHI NUK DO TE PAGUANI! - www.Mjekimi.com
Master of Alternative Medicine
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 68

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #88 : 03/02/09, 06:06 »
0

Cila eshte bima qe e shkatrron kancerin ne disa nga organet me vitale te organizmit te njeriut

Ne dy dekadat e fundit eshte bere shume ne hulumtimin e bimeve me qellim qe te zbulohet ilaqi qe e sheron kancerin ne organet nder me vitale te organizmit te njeriut.
Ma se njezet mije bime ishin hulumtuar dhe njera prej tyre eshte deshmuar si vrases i sigurt i kancerit ne disa nga organet me vitale te organizmit te njeriut.

Cila eshte bima-vrases i sigurt i kancerit ne disa nga organet ma vitale te organizmit te njeriut si Pankreasi, Mushkerit...?
Pse nuk ishte publikuar ky zbulim aq i rendesishem per shendetin per 7 vite...?

vazhdon

Identifikuar

Paraplegia, Quadriplegia-Tetraplegia
A doni te ngriteni ne kembet tuaja ne afat prej 6 - 12 javėsh pa marr parasysh qe sa kohe jeni lenduar- paralizuar?
SUKSES TE GARANTUAR QE NE TRITMENIN-TERAPINE E PAR PERNDRYSHI NUK DO TE PAGUANI! - www.Mjekimi.com
apolonia
Moderator Forumi
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 17509


sillu me tjetrin sic do deshiroje qe ai te sillej

Respekt: +16

Profili
« Pergjigju #89 : 05/02/09, 09:09 »
0

pershendetje z.raif.
si perfundim pas kaq x-ray dhe MRI  doktoret ma than si perfundim diagnozen pas 4 vjetesh Merzitur
 paskam"arthritis" mu ne mes( tek legeni i i themi)
per dhimbjet te kam thene qe i kam pasur te perhereshme gjate gjithe kesaj periudhe 4 vjecare.jam qetesuar per reth nje vite e gjyse me kuren qe me dhat juve me b.kalit( megjithse nuk kisha veshkat) me qetesoi.
mbarova nje kure me gen-naproxen ec 375 mg, mora 40 tableta por vazhdoj dhe kam nja tre dite qe mezi mo leviz nga vendi,as shtrir e as me kembe nuk gjej rehat( dhe kjo gjendje po me acaron nervat,ndoshta duhet te me rekomandoni edhe ndonje caj per nervat)
per momentin po marr vetem tylenol per arthritin dhe nje krem qe ma dhan ne shoppers drug mart.
ok,e kuptoj qe do me ndihmojn shume plazhet,llixha,te ngrohtat dhe i nxeti ne pergjithesi,por derisa te vij ora e tyre a keni juve ndonje lloj mjekimi apo mund te me rekomandoni dicka?
e lexova mjaltin me kanell.
ne fakte une e kam perdorur per arsye tjeter por kur e pergatit kete caj,kanellA NE UJE TE NXEHTE KRIJON NJE SI MAS TE SQULLET dhe duket pak e peshtire kur e pi,nuk tretet mire ne uje.
kaq kisha i nderuar z.raif,nese keni dicka per te me sygjeruar ma thoni ju lutem ose ketu,ose ne mp.
nese deshironi mund te flasim edhe ne tel ose te merremi vesh nga afer
me respekte.......
Identifikuar
Master of Alternative Medicine
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 68

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #90 : 15/02/09, 02:02 »
0

Te shkrova me email.
Identifikuar

Paraplegia, Quadriplegia-Tetraplegia
A doni te ngriteni ne kembet tuaja ne afat prej 6 - 12 javėsh pa marr parasysh qe sa kohe jeni lenduar- paralizuar?
SUKSES TE GARANTUAR QE NE TRITMENIN-TERAPINE E PAR PERNDRYSHI NUK DO TE PAGUANI! - www.Mjekimi.com
Master of Alternative Medicine
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 68

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #91 : 10/03/09, 23:11 »
0

Bimet - Ilaqet qe e luftojn kancerin
 graviolaleaves.com
Perkthim i perafert ne shqip

SHERIMI I KANCERIT: Tregimi mbi Graviolen dhe Kancerin

Instituti Kombėtar i Kancerit (IKK) ėshtė njė institut kombėtar i shėndetėsisė (IKSH). Nė vitin 1998 IKSH-ėja ka krijuar IKSH-ėn e 27tė dhe IKK-nė, QKpMKA –Qendrėn Kombėtare pėr Medicinė Komplementare dhe Alternative. Ajo studion tė mirat shėndetėsore tė plotėsuesėve natyral tė dietės. nccam.nih.gov   
Instituti Kombėtar i Kancerit merr mbi dy miliardė dollarė nė vjet nė fondin federal. Thirrni nė nr. 1-800-4-CANCER dhe merni informata pa pagesė lidhur me llojet e kancerit.. http://www.cancer.gov/. Ata kanė testuar mbi 20,000 bimė tė ndryshme dhe kanė gjetur se fletėt-gjethet e drunit "graviola" qė rritet nė rrėnzėn e   Amazonit mund ta mbys kancerin.

Ata e kanė dėrguar kėtė informacion firmave farmaceutike. Njė firmė farmaceutike ka shpenzuar miliona dollarė duke testuar drurine grvaiolės dhe ka konstatuar se ai ėshtė "fishekė-armė magjike".KJo ėshtė diēka qė i mbyt vetėm qelizat e kancerit , por jo ato qelizat e shėndosha. Me fjalė tjera shėrues kanceri apo ilaē pėrkancerė.
Ėshtė vėnė nė dukje se ai ishte "ilaē i mortajės e shekullit tė XXtė". Unė e kam marrė kėtė citat nga filmi i vitit 1992, "Njeriu i Medicinės", nė tė Shan Koneri luan rolin e njė hulumtuesi shkencor nė rrėnzėn e Amazonit, i cili e gjen ilaēin pėr kancer dhe e humb atė. "A ke humb ndonjėherė diēka tė ngjashėm si njė kuletė tė hollash dhe nuke keni gjetur mė? Unė kam gjetur –zbuluar ilaēin e kancerit pėr mortajėn e shekullit tė XXtė dhe e kam humbur atė".
Mėnyrat aktuale pėr ta trajtuar kancerin janė: prerjet, helmi dhe djegia. Prerja ėshtė mė shumė efektive se ato tė tjerat. Nėse ndokush ka kancer tė gjirit, vetėm le tas prźt atė. Shih fundin e faqes sė studimit qė tregon mėnyrėn e zvogėlimit tė kancerit tė gjirit me 90%. Njė studim medicinal ka treguar se njerėzit me kancer qė janė trajtuar me rrezatim (djegie) nuk kanė marrė rezultate  mė tė mira se sa personat q; nuk kan; pasur asnj; lloj trajtimi mjekėsor.Hemoterapia I bėn njerėzti tė sėmurė. Ilaēi mė I njohur pėr shėrimin e kancerit tė gjirit shjkakton kancerin e mitrės.
Bibla protestante (Verzioni i Ri Ndėrkombėtar)thotė: "Tė gjitha gjethet e lisit janė shėruese pėr popuj. "(Shpallja 22:2) Bibla katolike (Bibla e Re Amerikane) thotė: "Gjethet e lisave shėrbejnė si ilaē pėr popuj-njerėz"  (Shpallja 22:2).

Kjo firmė farmaceutike nuk ishte nė gjendje tė kopjoj-pėrsėrisė 2 kemikale aktive. Sikur  tė mos   ishin tė zbuluara  vitaminat dhe mineralet? Jo , ato janė fotokemikale tė quajtura  "annonaceous acetogenins" Kemikalte mund tė patentohen ashtu askush tjetėr nuk mund ti shes ato, por bimėt qė ekzistojnė nė natyrė nuk mund tė patentohen. Andaj askush nuk do ti harxhoj  15 milionė dollar pėr studime pėr tė marr aprovimin e "FDP"-sė duke pretenduar se graviola shėron kancerin.
Universiteti Perdue dhe stafi I tij ka deponuar 9 patenta amerikane dhe ndėrkombėtare nė punėn e tyre rreth  anti-tumorėve dhe vetive insekticidale dhe pėrdorimi i kėtyre acetogenin-ve. Tri grupe tė ndara ndara hulumtuese kanl izoluar komponente tė reja nė fara dhe gjethe tė graviolės , tė cilat kanė demonstruar anti-tumor dhe anti-kancer tė rėndėsishėm dhe toksikologji selektive kundėr llojeve tė ndryshme tė qelizave tė kancerit, duke publikuar 8 studime laboratorike mbi t gjeturat-rezultat e tyre. Hulumtime mė tė gjėra tė Universitetit Perdue janė financuar nga "NCI"-ja(Instituti Kombėtar i Kancerit (IKK) ) apo "NIH"-ja(instituti kombėtar i shėndetėsisė (IKSH)
Farmokologjisti kyesor i hulumtuesėve tė Perdues shpjegon se qeliyat e kancerit i p;rballojn; kemoterapisė dhe mund tė zhvillojė rezistencė nė agjentin e pėrdorur kundėr tyre si dhe tė tjerė madje edhe jot ė lidhur me ta, ilaēe (tė njohura si ilaqe multi-rezistuese (multi-drug resistance-angl MDR). Hulumutuesit e Perdues kanlė raportuar se "annonaceous acetogenins"(acetogjenėt anoncues)nė mėnyrė favorizuese kanė qelizat e kancerit tė ilaēit multi-rezistues, sepse   ka bllokuar prodhimin e trifosfatin adenosit (angl adenosine triphosphate  ATP). Hulumutuesit e Univeristetit  Perdue kanė konstatuar se gjethet e lisit tė graviolės kanė mbytur qelizat e kancerit" nė mes 6 linjave tė qelizave njerėzore."
Gjethet e graviolės  janė shumė agresive pėr ti shkatėrruar tumorėt. Duket se sikur me shumė probleme shėndetėsore, trupi (nga urtia e tij) ėshtė duke provuar qė ta mbrojė evten duke krijuar njė tumor pėr ti futur toksikėt prapė nė trup, duke e bėrė personin qė ta ndiej veten shumė tė sėmurė. Kur tumoret largohen me intervenim kirurgjik, edhe me kėtė rast nxirren jashtė toksikėt, e ky ėshtė trajtimi mė efektiv medicinal pėr kancerin.
Kėshtu qė shumė firma kanė krijuar njė produkt qė pėrmban 40% tė graviolės (q qė quhet Gravizon) , por gjithashtu kanė edhe bimė nga rrėnza , tė cilat ndihmojnė trupin tė lirohet prej toksikėve mė shpejt, e forcojnė sistemin e imunitetit dhe shėrojnė nga sėmundja. Duhet tė shėnohet se nuk ka aprovim studimi nga FDA-ja qė tregon se graviola e godet kancerin sido qoftė, por ju mund ta konsumoni atė pėr ta plotėsuar trupin tuaj me acetogjen anonecoik, grup i fotokemikaleve tė dobishme.
Graviola ka qenė e njohur pėr vrasjen e parazitėve tė zorrėve, zbutjen e   nervave, zvogėlimin e shtypjes sė gjakut dhe ndihmės pėr artirin, zemrėn dhe mėlēinė. Parat  nuk rriten n; lisa, por shlruesi-ila[I p;r kancer rritet. Unė e kam parė nė njė  faqe interneti lidhur me kthetrat e macės , por ėshtė edhe prodhimi Gravizon qė ndihmon me bimėt e Amazonit pėr ta shėruar kancerin, siē ėshtė tahibo dhe gjaku i kėlshedrės.
Ekziston njė shprehje"njė oncė preventive vlen sa njė fund shėrimi". Ėshtė shumė ma lehtė tė parandalohet njė sėmundje se sa tė shėrohet ajo. Pėr shembull kur kanceri i gjirit ėshtė i madhėsisė sa njė kokėr (diagnoza e hershme) dhe ėshtė rritur pėr 10 vjet! Ėshtė ma mir. Tė hiqet qafe kur ėshtė sa njė kokėr gruri apo zalli. Me shpenziam sa kushtojnė 2 pica mundesh me e pėrdorur kėtė prodhim pėr tė parandaluar kancerin ose me fjalė tė tjera mund ta heqish qafe para se ai tė diagnistifikohet.
unė kam parė nė  faqe interneti se mineralet e  gjurmėve mund tė ndihmojnė nė shėrimin e kancerit dhe njerlzit nuk marrin nė mėnyrė tė mjaftueshme nha bimėt e tokės. kėshtu qė njė prodhim tjetėr qė ndihom nė kėtė drejtim ėshtė Aquazon-i.Nė tė ka bimė detare , tė cilat kanė sasi tė madhe tė mineraleve dhe vitaminave . Gjithashtu alga  e kaltėr nė tė gjelbėrt nė  Aquazon ndihmon bimėt qė tė arrijnė aty ku dojnė ato.
Olivia Newton John ėshtė kėngėtare dhe aktore. Ajo ka luajtur nė filmin Grease me Xhon Travoltėn. Ata kanė njoftuar nė TV se ajo ka pasur kancer dhe e ka shėruar atė. Ajo e ka shlruar atė me Gravizon dhe me prodhime tjera tė Firmės sė Bimėve Amazon (FBI- angl Amazon Herb Companz –AHC) Disa muaj mė parė ajo ėshtė martuar me pronarin FBI-sė Xhon Esterling. Ndoshta njė ditė do ta bėjnė njė storie nė film.
Nėse mendon se medicina moderne mund tu ndihmojė njerėzve, lexoje kėtė nė Wikipedi. Aty tregon lidhur me firmėn farmaceutike qė i ka paguar 1.2 miliardė dollarė nė njė padi dhe drejtori i CIA-s ėshtė bėrė drejtor i asaj firme. Krahas pėrdorimit tė kėtij prodhimi, shih Natural Cures (Sherimet e natyrshme) pėr ushqimet mė tė mira pėr tė hangėr derisa provon pėr ta luftuar apo parandaluar kancerin.
Na ishte njė djalė qė po studionte pėr tu bėrė doktor naturopatik (ai nuk ishte djalė i ri). AI kishte kancerin nė prostatė dhe e kishte shėruar atė me Gravizon. Ai  pastaj i kishte 3 shokė qė e kishin pasė atė sėmundje dhe qė tė tre i kishte shėruar. Njėri prej tyre ishte bėrė gati tė bėhet operacion prej atij kanceri. Ai i thotė atij djali qė tė pres njė muaj dhe tė pėrdor atė prodhim. Ai shkon prapė te doktori e, e kur e sheh doktori nivelet e PSA-sė u pa se ma ai djalė nuk ka nevojė pėr operacion.
Studimet laboratorike me graviolė dhe kancer nė gypa kanė treguar se ai bar ėshtė mė shumė efektiv  kundėr disa kacerėve se sa tė tjerat. Por prodhimi Gravizon ka shumė bimė tė ndryshme qė e forcojnė sistemin e  imunitetit. Ai gjithashtu pėrmban frutėn "kamu", e cila ka mė shumė vitaminė C se sa ēdo ushqim tjetėr. Ajo ka 40 herė mė shumė vitaminė C se sa portokajt.
Gravizoni pėrmban gjethe tė graviolės , "thundra tė maces"(una de gato) inner bark , pau d'arco bark, jatoba bark, jurubeba whole plant, sangre de drago tree sap, frutė camu camu, dong quai root, chanca piedra (quebra pedra) whole plant, alfalfa whole plant, boldo leaf, artichoke leaf, soy, lule safflower, tangerine peel, dru aquilaria, rrėnjė samabia dhe leaf, sarsaparilla, peach kernal, dru dalergia, bitter orange fruit, rrėnjė dhe gjethe manaca , rrėnjė tayuya , catuaba bark, rrėnjė suma, gjeth poruru, abuta whole vine, gjethe  espinheira santa   dhe rrėnjė muira puama. Kėtu ėshtė njė mėsim i shpejtė lidhur me diēka se mjekėt dhe farmacistėt gjithmonė e kanė gabim. Ushqimi nga bimėt tė ngjashme si portokajt ose xhenxhefil nuk janė shfrytėzuar, e ato pėrfshijnė ushqimet bimore pėr tė cilat nuk ka dėgjuar asnjėherė njeriu pėr to si fruta yumberrry. Avokado-ja e Haas-it ėshtė shfrytėzuar qė nga koha kur njeriu njė person me emrin Haas e ka patentuar atė dru tė avokados. Bimet e lartpėrmendura janė ushime bimore...
Identifikuar

Paraplegia, Quadriplegia-Tetraplegia
A doni te ngriteni ne kembet tuaja ne afat prej 6 - 12 javėsh pa marr parasysh qe sa kohe jeni lenduar- paralizuar?
SUKSES TE GARANTUAR QE NE TRITMENIN-TERAPINE E PAR PERNDRYSHI NUK DO TE PAGUANI! - www.Mjekimi.com
Fatmir Hamzallari
i/e regjistruar!
*
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 8

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #92 : 04/04/09, 14:02 »
0

Permiresoni shendetin tuaj me propolis.
Me ane te propolisit te bletes mund te mjekohen dhe permiresohen nje sere semundjesh.
Mjekojme keto semundje:  Diabetin, Gjendrat e gjirit si kistet, ftohjet, alergjite, infeksionet e gojes te veshkave dhe te temthit, kolitet, majasellin dhe ulcerat, krimbat e zorreve dhe mykun. Gjithashtu kujdesemi edhe per kozmetikene e fytyres tuaj si edhe per reumatizmat.
Madje mjekojme edhe infeksionet e Organeve Gjenitale
Cfare mund te permiresojme?
Fale propolisit te bletes mund te permiresojme keto semundje; Azmen, Sponteliartrozen, Parkinsonin dhe Herniet

Me ane te Propolisit mund te permiresohet edhe jeta e te semururve me A.I.D.S ose Sida .
Fatmir Hamzallari
Mjek alternativ fitioterapist
« Ndryshimi I Fundit: 18/04/09, 11:11 nga 人ネパ-ルと » Identifikuar

Fatmir Hamzallari
www.mjekualternativ.com
Fatmir Hamzallari
i/e regjistruar!
*
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 8

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #93 : 05/04/09, 12:12 »
0

Permiresoni shendetin tuaj me propolis.
Me ane te propolisit te bletes mund te mjekohen dhe permiresohen nje sere semundjesh.
Mjekojme keto semundje:  Diabetin, Gjendrat e gjirit si kistet, ftohjet, alergjite, infeksionet e gojes te veshkave dhe te temthit, kolitet, majasellin dhe ulcerat, krimbat e zorreve dhe mykun. Gjithashtu kujdesemi edhe per kozmetikene e fytyres tuaj si edhe per reumatizmat.
Madje mjekojme edhe infeksionet e Organeve Gjenitale
Cfare mund te permiresojme?
Fale propolisit te bletes mund te permiresojme keto semundje; Azmen, Sponteliartrozen, Parkinsonin dhe Herniet

Me ane te Propolisit mund te permiresohet edhe jeta e te semururve me A.I.D.S ose Sida .
Fatmir Hamzallari
Mjek alternativ fitioterapist
« Ndryshimi I Fundit: 18/04/09, 11:11 nga 人ネパ-ルと » Identifikuar

Fatmir Hamzallari
www.mjekualternativ.com
fllad1
i/e regjistruar!
*
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 4


Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #94 : 17/04/09, 14:02 »
0

A mund te kurohet vitiligo me mjeksine alternative???
Identifikuar
Fatmir Hamzallari
i/e regjistruar!
*
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 8

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #95 : 17/04/09, 15:03 »
0

Vitiligo eshte semundje e cila krijohet si shkak te mungeses se vitamines(A vitaminoze)
Mjafton me diete ushqimore duke ditur vitaminen qe ju mungon ne trup eleminohet me kalimin e kohes me sukses
Fatmir Hamzallari
« Ndryshimi I Fundit: 18/04/09, 11:11 nga 人ネパ-ルと » Identifikuar

Fatmir Hamzallari
www.mjekualternativ.com
Master of Alternative Medicine
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 68

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #96 : 17/04/09, 15:03 »
0

Shtatzania
 
Bimėt qė duhet tė menjanohen tėrėsisht gjatė shtatzanisė
Arsyeja e e bimėve pėr ti menjanuar

Aloe Vera Fletėt e saj janė shumė purgative –pastruese dhe nuk duhet tė pėrbihen (tė merren brenda nė organizėm).

Bimė halore (Thuja occidentalis). Stimulues i mitrės dhe i menstruacioneve qė mund ta dėmton fetusin (bebėn nė bark).
Krokėl;  kokėrdhojė e vjeshtės (Colichicum autumnale) mund tė ndikoj nė ndarjen e qelizave dhe nė defekte tė lindjes.
 
Mėlqinja (Berberis vulgaris)  pėrmban nivele tė larta tė berberinės (elem. kimik) e njohur pėr stimulim tė tkurrjes sė mitrės.
Vaji borzilokut sefėrgjenit-stumulues i mitrės; pėrdore vetėm gjatė punės.

Bar plagėsh (Trillium erectum) ėshtė stimulus i mitrės: pėrdore vetėm gjatė punės.

Black cohosh (Cimicifuga racemosus) mund tė shkaktoj tkurrje tė parakohshme: Mos e pėrdor atė pos nė rast tė konsulltimit me mjekun specialist. Ėshtė i sigurtė (i padėmshėm) gjatė lindjes.

Bloodroot (Sanguinaria canadensis) ėshtė stimulus i mitrės, i cili nė doza fare tė vogla shkakton vjellje.

Blue cohosh  (Caulophyllum thalictroides) ėshtė stimlues i mitrės, mos e pėrdor pėrveē nėse konsultohesh me mjekun specialist. Ėshtė i sigurtė (i padėmshėm) gjatė lindjes.

Gjineshtėr  (Cytisus scoparius) shkakton tkurrjen e mitrės , andaj kėtė duhet  menjanuar  (mos tė pėrdoret) gjatė shtatzanisė; nė disa vende tė Evropės pėrdoret pėr tė parandaluar humbjen e gjakut.
Bugleweed  (Lycopus virginicus) vėshtirėson-pengon prodhimin e hormoneve nė gjandrėn pituitare (tė trurit),  kėshtu mė mire tė mos pėrdoret.
Clove oil (Vaj tėrfili?) ėshtė situmulues qė pėrdoret vetėm gjatė punės-aktiviteteve.
Comfrey  (Symphytum officinale) pėrmban kemikale toksike qė e dėmtojnė –pengojnė placentėn; mos e merr nė gojė (brenda nė organizėm).

Cotton root   (Gossypium herbaceum) stimulues i mitres, jepet nė mėnyrė tradicionale pėr tė inkurajuar tkurrjet gjat punėve tė rėnda, por sot rrallė here pėrdoret nė medicinė.
Kthetra e dreqit (Harpagophytum procumbens), stimulus i mitrės, oksitoksik.
Dong quai   (Angelica polymorpha var. sinensis) stmulues i mitrės dhe menstruacioneve,  ma sė miri mos tė pėrdoret gjatė shtatėzanisė: ėshtė jashtzakonisht i mire tė pėrdoret pas lindjes
Rrėnja e rrjeshme kafshės mitologjike njėbrirshe  (Chamaelirium luteum),  stimulus I hormoneve most ė pėrdoret pa e konsultuar mjekun specialist.
Lule vjeshte (Tanacetum parthenium) stimulues i mitrės ; mund tė shkaktoj tkurrje tė parakohshme.
Golden seal (Hydrastis canadensis) Uterine stimulant; may lead to premature contractions but safe during childbirth.
Golden seal (Hydrastis canadensis) stimulues i mitrės ; mund tė shkaktoj tkurrje tė parakohshme, por nuk ėshtė i dėmshėm gjatė lindjes.
Tamlagjak (Chelidonium majus) stimulues i mitrės ; mund tė shkaktoj tkurrje tė parakohshme.
Vaj dėllinje (Juniperus communis) stimulues i mitrės ; pėrdore vetėm gjatė punės.
Lady's mantle (Alchemilla xanthoclora) stimulues i mitrės ; pėrdore vetėm gjatė punės.
Liferoot (Senecio aureus) stimulus i mitrės, pėrmban kemikale toksike qė e dėmtojnė –pengojnė placentėn.

Mistletoe - Veshtulla (Viscum album) stimulus i mitrės, pėrmban kemikale toksike qė e dėmtojnė –pengojnė placentėn.
.
Mugwort (Artemesia vulgaris) ) stimulus i mitrės qė mund tė shkaktoj defekte tė lindjes: tė pėrdoret vetėm me udhėzim tė mjekut specialist . Gjithashtu mos e pėrdor kur je pėr gjini (tuj dhanė gji fėmiut).
Identifikuar

Paraplegia, Quadriplegia-Tetraplegia
A doni te ngriteni ne kembet tuaja ne afat prej 6 - 12 javėsh pa marr parasysh qe sa kohe jeni lenduar- paralizuar?
SUKSES TE GARANTUAR QE NE TRITMENIN-TERAPINE E PAR PERNDRYSHI NUK DO TE PAGUANI! - www.Mjekimi.com
Master of Alternative Medicine
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 68

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #97 : 17/04/09, 16:04 »
0

Per shkaktarin e vitiligos egzistojn teori te ndryshme nga shkenctaret.
Dihet qe indet (melanocytes) te cilat prodhojn pigmente te  lekures jan shkatrruar.
Nje  gje tjeter e rendsishme qe dihet eshte se indet (te gjitha llojet) dobesohen ose shkatrrohen nese nuk ushqehen me oksigjen ne nivel te duhur. prandaj  kjo vlen edhe per indet (melanocytes).

Organizmi qe eshte helmuar nuk mund te ushqehet me oksigjen prandaj ketu ne rend te par duhet fokusuar ne melci.
Melcia eshte laborator i organizmit te njeriut. E ka per detyre qe te izoloj helmet qe i marrim me ushqim te perditshem apo me pije dhe qdo here kur melqia nuk funksionon ne nivel ajo nuk e kryen detyren shume te rendesishme qe ka dhe si pasoj njeriu semuhet ...
 
Identifikuar

Paraplegia, Quadriplegia-Tetraplegia
A doni te ngriteni ne kembet tuaja ne afat prej 6 - 12 javėsh pa marr parasysh qe sa kohe jeni lenduar- paralizuar?
SUKSES TE GARANTUAR QE NE TRITMENIN-TERAPINE E PAR PERNDRYSHI NUK DO TE PAGUANI! - www.Mjekimi.com
fllad1
i/e regjistruar!
*
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 4


Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #98 : 17/04/09, 21:09 »
0

Shume faleminderit  per info. A ndonje bime ose dicka tjeter qe ndihmon ne zhdukjen e njollave ne menyre te plote?
Identifikuar
Master of Alternative Medicine
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 68

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #99 : 26/04/09, 19:07 »
0

Caji (pija) Kombucha

A e njihni  (pijen)  Kombucha

PINI CAJIN (LĖNGUN) E KĖPURDHAVE DHE PĖRTĖRINE MĖLĒINĖ

Tė vjetrit  jo vetėm qė e kanė njohur ate, por edhe kanė bėrė lėng kėpurdhe tė quajtur "kombucha", mirėpo pėr tė rinjtė ky ėshtė tėrėsisht i panjohur. Anipse ai ėshtė diē nė mes  algės-kėpurdhės dhe bakteries, atė mė sė shpeshti e quajmė kėpurdhė, sepse ka  njė trajtė kapele-kapuēi. Sot pėrgjithėsisht  mund tė gjendet lėngu" kombuha ", eliksiri i cili pėrfitohet nga fermentimi natyral , i cili shkakton "kombuhėn" nė ēajin e ėmbėl indian dhe i cili sipas vetive tė tij ėshtė i pazėvendėsueshėm  pėr forcimin e organizmit, nė veēanti ato tė fėmijėve, sportistėve, personave qė kanė vuajtur sėmundje dhe duan tė shėrohen dhe forcohen gradualisht(rekonvescent) , tė vjetėrve...
Perdorimi i Kombuches (emer i perendimit) njihet qe nga dinastia Qin ne Kine rreth tre shekuj para e.s.   si eliksir energjetik   i cili sjell baraspeshėn e energjisė sė trupit dhe shpirtit , pastaj  ne Japoni samurajėt e kanė shfrytėzuar para se tė shkojnė nė luftė. Nė vendet tjera eshte perdor me vone: p. sh. Ne  Rusi e Ukraine ne shek. 18-te por atje popullarizoher ne shek. 19-te. Eshtė i njohur angazhimi i Akademisė sė arteve dhe Instituti onkologjik i ish BRSS sipas kėrkesės sė presidentit tė atėhershėm   Stalinit  pėr tė vėrtetuar  efektin shėrues tė kėsaj pije.  Ėshtė vėrejtur, nė tė vėrtet  se nė rajonet industriale tė kontaminuara ku popullata gjithnjė e kanė pėrgatitur kėtė pije -lėng nga kėpurdhat, ata nuk kanė karcinomė., 

Ėshtė konstatur se kjo pije pėrmban:

Vitaminat: B1, B2, B5, B6, B12

L-thartirėn e  qumėshtit

Thartirėn e glukoronit(glukagonit)-e prodhon mėlēia e shėndoshė pėr pastrimin e helmeve nė organizėm/materiet antiote dhe karbo-hidratet

 

Veprimi-efekti i posaēėm

Duke iu falėnderuar thartirave  nga radhėt e saj, ajo i bėn mė tė buta fijet e perimeve bishtajore dhe  ushqimeve tjera  dhe shkurton kohėn e pėrgaditjes, ndėrsa nė anėn tjetėr pėrmirėson shijen dh tretjen e ushqimit. 
 

Pėrveē tjerash kjo  kėpurdhė pėrmban  thartirėn glukoronit(glukagonit),tė cilėn  pėrndryshe e prodhon  mėlēia e shėndosh pėr pastrimin e tė gjitha helmeve nė organizėm.

Karakteristikat-vetitė e saj

-E pastron  organizam, e bėn mė tė rezistueshėm traktin digjestiv dhe shfrytėzohet si ilaē kur kemi pezmatim tė zorrės sė trashė dhe mbylljeve-bllokimeve  tė forta.
-Regjeneron  mėlēinė dhe veshkėt.
-E ul nivelin e sheqerit dhe tė kolesterolit nė gjak.
-Pėr shkak nivelit tė lartė tė jodės, gjatė shekujve ėshtė shfrytėzuar nė Kinė pėr shėrimin e sėmundjeve tė zemrės..
-Nė amino-acidet nė pėrmbajtjen e tyre   stimulon punėn e sistemit limfatik
-Shfytėzohet  nė shėrimin e shtypjes sė lartė tė gjakut..
-Ndihmon nė arritjen e peshės pėrkatėse tė trupit 
-E rrit qarkullimin nė enėt mė tė imta tė gjakut  .
-Ul  temperaturen.
Shėron pezmatimin e traktit respirator.

PĖRDORIMI I JASHTĖM
Shpėrlajra e plagve me qelb dhe tė infektueme.
Bazė nga pija pėr tė gjitha llojet  e ndrydhjeve-pėrdredhjeve tė nyjeve os etė zgjatjeve tė tetivave.
Pastrimi I fytyrės nė vend tė tonikut
 Pėr bimė
 Njėherė nė javė tė ujiten  bimėt me lėng nga uji dhe pija e pėrgaditur /1:2/.
Shėron dhe ushqen bimėt
100 gramė pėrmbajnė:
 274 kalori
6,3 gr proteina
0,3 gr yndyrė
61,6 gr. Karbo-hidrate
3 gr proteina
800 mg kalcium
300 mg jodė
15 mg hekur
 5,8 mg kalium
2,96 thartirė qumėshti
(faktor pushues pėr mėlēi)
Pije kulti holivudiane
Ėshtė shėnuar se lėngun e kėprudhave kombuh e ka  pėrdorur mbreti kinezy  nga dinastia Tsin / nė vitin 221 p.e.s. /, nė kohėn e re ish presidenti amerikan Ronald Regan
gjatė shėrimit tė kancerit, si dhe shkrimtari rus , fitues i ēmimit Nobel Solzhenjicin pėr shkak tė tė njėjtės
 sėmundje, pėr tė cilėn gjė ka shkruar nė librin e  autobiografisė sė vet, ndėrsa nė Holivud  kjo ėshtė njė pije kulte, energjetike  dhe e shėndetshme nė mes artistėve dhe kėngėtarėve


« Ndryshimi I Fundit: 26/04/09, 23:11 nga Master of Alternative Medicine » Identifikuar

Paraplegia, Quadriplegia-Tetraplegia
A doni te ngriteni ne kembet tuaja ne afat prej 6 - 12 javėsh pa marr parasysh qe sa kohe jeni lenduar- paralizuar?
SUKSES TE GARANTUAR QE NE TRITMENIN-TERAPINE E PAR PERNDRYSHI NUK DO TE PAGUANI! - www.Mjekimi.com
Faqe: 1 2 3 [4] 5
  Printo  
 
Shko te: