Mjeksia Medicinale Popullore Barishtare

Mjeksia Medicinale Popullore Barishtare

<< < (16/25) > >>

Master of Alternative Medicine:
Kefiri

UDHĖZIM PĖR PĖRDORIM TĖ KEFIRIT

 Cka eshte Kefiri?

Kefiri ėshtė bacil (baterie) tė cilėn qumėshti i lopės i vendosur nė njė enė tė mbyllur nė temperaturė prej 13-20 C gjatė 24 orėve e shndėrron nė shije tė kosit nė. Kefiri mund tė lihet me qėllim tė ardhjes gjithashtu deri nė 48 orė. Banorėt e Kaukazit pinė kefir nga rinia e hershme dhe nuk dijnė ēka ėshtė TBC-ėja, sėmundja e lukthit dhe sėmundjet tjera.

Kėtė e ka pėrgatit profesor Romesko, i cili tėrė jetėn e vet ia ka kushtuar hulumtimit tė kefirit. Nė Gjermani efektin shėrues i kefirit e ka konstatuar dr. March dhe ka shėruar rrufėn e organeve tė frymėmarrjes, e nė veēanti pengesat kronike. Ai gjithashtu ka shėruar ngėrēet-spazmat, dhe sėmundjet e hershme tė lukthit, sėmundjet e pezmatimit tė zorrėve pėr njė kohė tė gjatė, sėmundjen e fshikzės sė tėmthit, tė veshkėve dhe fshikzės sė urinės. Te fėmijėt kefiri shėrben si zėvendėsim i qumėshtit tė nėnės. Ai ndihmon gjithashtu nė shėrimin e sėmundjeve tė grave dhe te vjelljet gjatė kohės sė shtatėzanisė.

 

PĖRDORIMI I  KEFIRIT

 

Merre njė enė tė qelqtė (tegėllė) , e cila mund tė mbyllet mirė qė mos tė rrjedh dhe mbushe atė me qumėsht (tambėl) tė vluar i cili ėshtė ftohur.. Nė enė duhet tė lihet 1-4 cm vend qė tė tharmit mos tė copėtohet nė pjesė tė imta. Qumėshtit (tamblit) i shtohet fungusi (tė tharmit) me lugė. Ena duhet tė mbyllet mirė dhe lihet nė dhomė nė njė temperaturė prej 13-20 gradė celsius. Nuk banė tė jetė temperatura mė e lartė se 30 gradė celsius. Kefiri pihet gjatė ditės e mė sė miri tė pihet nė mbrėmje. Kefiri kalon drejtpėrdrejt prej lukthit nė gjak. Kefiri mund tė qėndrojė mė sė shumti 40 orė. Kokėrrat  duhet tė qėndrojė nė qumėsht (tambėl) , i cili mund tė derdhet prej saj vetėm pėr disa qaste. Te sėmundjet serioze duhet tė pihet shumė kefir para dite, pas dite dhe nė mbrėmje nga gjysmė litre. Kefiri qė ėshtė formuar prej 12 orėsh, mund tė hap –rregullojė barkqitjen (kur njeriu ėshtė kaps-vuan nga kapsulluku-konstipacioni), ndėrsa ai i 48 orėve ndal jashtėqitjen (e tepėrt). Kefiri nuk ėshtė vetėm shėrues, por mund tė pėrdoret shkėlqyeshėm pėr sos dhe sallatė.

Sipas dr. March-it, KEFIRI shėron sėmundjet vijuese:

 

Nervat:

1 litėr nė ditė- deri sa tė kėrkon kjo sėmundje.

 

Pagjumėsia shėrohet pa barna-ilaēe , kthehet apetiti-oreksi duke pirė kefir nė masė tė caktuar.

Sėmundjet e brendshme: ato tė pėrhapura nė lukth dhe nė zorrėn e 12tė kėrbishtore shėrohen pėr 2 muaj duke i pirė nga gjysmė litri , pasi tė jenė konstatuar kėto sėmundje nė bazė tė fotografimit me rėntgen.

Bronhitisi: shėrohet duke pirė nga njė gjysmė litri kefir pėr njė kohė tė gjatė.

Astma shėrohet duke pirė kefir pėr njė kohė tė gjatė pa pasur nevojė tė pėrdorė kurrfarė barėrash.

Pagjakėsia dhe shkatėrrimi i gjakut shėrohet duke pirė 1 litėr kefir nė ditė. Te pacientat e moshuar  nė raste tė rėnda pihet edhe deri nė 2 litra nė ditė. Pėr 3 muaj normalizohet-shėrohet gjaku.

Ekscemi shėrohet duke pirė nga njė gjysmė litre kefir. Pėrveē pirjes, duhet tė lyhet vendi ku pacienti ka dhimbje dhe tė lihet nė mbrėmje tė teret-thahet vendi i lyer. Nė mėngjes ai vend i lyer duhet tė pastrohet dhe prapė tė lyhet. Pėr 14 ditė lėkura do tė jetė e shėndoshė.

Tuberkuloza e lėkurės shėrohet duke pirė nga 1 litėr kefir nė ditė e gjithashtu dhe te pezmatimi i fshikėzės sė urinės.

Skleroza  shėrohet duke pirė nga 1 litėr kefir nė ditė. Skleroza e rėndė nuk pėrhapet mė shumė nė trup.

Shtypja e lartė e gjakut normalizohet duke pirė nga 1 litėr kefir nė ditė pėr njė periudhė prej 2 muaj dhe pas kėsaj kohe do tė normalizohet shtypja.

Idhėza shėrohet duke pirė nga 1 litėr kefir pėr njė periudhė prej 6 muajsh. Qumėshti shkakton sulme,e kefiri i shėron ato.

Sėmundjet e veshkės i shėron duke pirė nga gjysmė litre nė ditė.

Kapsėllėku shėrohet duke pirė nga njė gjysmė litre kefir qė ėshtė formuar –ardhur gjatė 10 orėve. Ai pihet para se tė biem nė gjumė dhe pirja zgjat 3-4 ditė.

Barkqitja e tepėrt(diarrea) shėrohet duke pirė nga nga 1 litėr kefir , kefiri duhet tė jetė i vjetėr 48 orė. Si tė ndalet  barkqitja atėherė kefiri pihet nga njė gjysmė litre dhe ai (kefiri) duhet tė jetė i vjetėr 24 orė.

Lukthi dhe zorrėt shėrohen duke pirė nga njė gjysmė litre nė ditė, thartina zhduket pėr 14 ditė. Ma me rėndėsi ėshtė se kefiri parandalon qelbjen e zorrėve. Ai i shėron ato. Gota e cila ėshtė pėrgatitur pėr tu pirė kefiri, duhet tė tundet paraprakisht.

VĖREJTJE: Ena nė tė cilėn pėrgatitet kefiri duhet tė lahet rregullisht. Secilėn javė nga njė herė (pas 8 ditėsh), tė tharmin-kokėrrat duhet me i pastrua mirė nė ujė tė temperaturės prej 15-20 gradė celsius dhe menjėherė pasi tė pastrohet duhet tė vendoset nė qumėsht-tambėl. Kur tė hedhet qumėshti, mė sė miri duhet tė hedhet nė te duke e pėrdorur njė kullojės( nėse qumėshti-tambli ėshtė i kafshėve- i lopės). Qumėshti tetrapark nuk ka nevojė me u kullua.Pėr 1 litėr tambėl qumėsht mė e mirė – e pėrshtatshme ėshtė tė tharmit- kokrra me madhėsi prej 3-4 cm. Si tė rrite kokrra ajo duhet tė ndahet. Pasi tė keni arritur sukses nė shėrimin e  sėmundjeve duke pirė kefir, tregoju shokėve-miqve tuaj.

taunita:
Pershendetje mjekimi.com
A kishit mujt mem tregu se qka eshte KEFIRI??

Master of Alternative Medicine:
Kur ka filluar Mjeksia Medicinale te modernizohet dhe cka eshte ne te vertet Mjeksia Medicinale Popullore Barishtare

- Mjekimet e ndaluara.
Per kete me gjersisht do flasim ne artikujt qe do vijojn.

Master of Alternative Medicine:
Hapat qe ka bere  Mjeksia Moderne dhe e verteta mbi Mjeksine Medicinale Popullore Barishtare

- Mjekimet e ndaluara.
Forbidden Cures
By Ken Adachi, (E-mail)
http://educate-yourself.org/fc/
(Perkthim i perafert ne shqip)

Ekziston njė numėr i terapive alternative tė cilat funksionojnė aq mirė dhe kushtojnė pak (krahasuar me tretmanin-trajtimin konvencional)  tė organizuara nga administrate e medicines ushiqmit dhe barėrave dhe nga zotėruesit nė industrinė farmaceutike (tė quajtur "The Big Three") , tė cilėt do tė preferonin qė publiku mos tė di gjė pėr ta. Arsyeja ėshtė e qartė; Terapitė alternative jo-toksike pėrfaqėsojnė njė humbje potenciale e miliarda dollarėve tė medicines allopatike (shkollore) dhe tė kompanive farmaceutike.
Kėta tre tė mėdhenjtė (The Big Three) janė angazhuar nė njė konspiracion medicinal pėr njė pjesė tė mirė tė shtatėdhjetė viteve pėr tė ndikuar te organet legjislative nė tė dyja nivelet, nė atė shtetėror (State) dhe federal, pėr tė pėrpiluar-miratuar rregullore qė promovojnė pėrdorimin e barėrave medicinave derisa nė mėnyrė simultane krijojnė mekanizma restriktive kontrolluese (licencimet, aprovimet qeveritare etj.) tė parapara pėr tė kufizuar dhe ngulfatur mundėsitė e disponimit me modalitet alternative pa barna. Konspiracioni pėr tė kufizuar dhe eliminuar konkurrencėn nga terapitė pa barna kanė filluar me raportin e Fleksnerit (Flexner Report) 1910.

Abrahma Fleksner ishte angazhuar nga John D. Rockfeller pėr tė shtegtuar nėpėr shtet pėr "tė vlerėsuar" efektivitetin e terapive qė mėshohen nė shkoll-institucione medicinave dhe nė institucione tjera tė arteve tė mjekėsisė. Rockfeller ka dashur qė tė dominojė me kontroll mbi naftėn, petrokemikalet dhe prodhimet farmaceutike (tė cilat rrjedhin nga "lėngjet e thėngjillit" apo nga nafta e papėrpunuar). Ai ka rregulluar pėr kompaninė e vet, Standard Oil of New Jersey, pėr tė fituar njė interes konktrolli nė njė kartelė (marrėveshje ) tė madhe farmaceutike gjermane , e quajtur I. G. Farben. Ai kishte pėrfituar konkurrentet e tij tė fortė si 
Andrew Carnegie dhe  JP Morgan si partnerė, ndėrsa tė tjerėt i kishte shndėrruar nė lojtarė mė tė dobėt, aksionarė nė "Standard Oil". Ata tė panėnshtruarit "i shtypte –shpartallonte ",  sipas nje biografi te Rockfellerit (W. Hoffman, David: Report on a Rockefeller-Raport mbi Rokfellerin {New York:Lyle Stuart, Inc., 1971, faqe 24.) }
Raporti Flexner i dorėzuar nė  "The Carnegie Foundation" ishte me titull "Arsimimi medicinal nė Shtetet e Bashkuar tė Amerikės dhe nė Kanadė". Nė faqen 22 tė raportit thuhet "privilegjet e shkollės medicinale nuk mund tė jenė mė tė hapura bredhėsve tė rastit nga autostrada. Ėshtė e  domosdoshme tė emėrohet njė portier, i cili me njė vėshtrim tė  kujdesshėm kritik dhe hetues, do tė konstatonte pėrshtatėshmėrinė e kandidatit, njė domosdoshmėri tė sugjeruar, nė radhė tė pare, por do tė kishte konsideratė pėr kandidatin, koha dhe talenti do ti shėrbente nė njė profesion tjetėr, nėse ai kandidat ėshtė i paaft pėr kėtė, dhe e dyta duke marrė nė konsideratė  pėr publikun qė tė mbrohet nga ata, tė cilėt pajisen me instrumentė, janė jashtėzakonisht efektiv pėr tė mire kur tė pėrdoren si duhet, qė janė gjithnjė e  mė tepėr tė jashtėzakonshėm pėr dėm nėse nė mėnyrė injoruese apo jo kompetente punėsohen.
Shpesh herė politikanėt janė tė gatshėm pėr tė nxjerr ligje, me tė cilat qytetarėve ua rremojnė liritė kushtetuese, nėn flamurin – moton" mbrojtje publike-shoqėrore". Ėshtė e panevojshme tė thuhet se kongresi ka "pėrtypur"  rekomandimet e kėsaj pjese tė raportit, linje dhe ėmbėlsire. Ėshtė vendosur qė  Asociacioni Medicinal Amerikan AMA  (American Medical Association - AMA)  do tė jetė ai far portieri". AMA tash ka marrė kompetenca pėr tė regjistruar dhe ēregjistruar cilėndo shkollė tė medicinės nė shtet mbi bazėn se a i ka plotėsuar ajo shkollė standardet  mjekėsore  te AMA-sė. "
AMA-ja ėshtė themeluar nė vitin 1847.

vazhdon

Master of Alternative Medicine:

Hapat qe ka bere  Mjeksia Moderne dhe e verteta mbi Mjeksine Medicinale Popullore Barishtare

- Mjekimet e ndaluara.
Forbidden Cures
By Ken Adachi, (E-mail)
http://educate-yourself.org/fc/
(Perkthim i perafert ne shqip)

vazhdim i artikullit paraprak

Ėshtė vendosur qė Organizata Amerikane e mjekėve allopatikė e cila u shėrben interesave pjesėtarėve tė saj, e  posaēėrisht kur ėshtė fjala pėr ushtrimin e ndikimit tė favorshėm nė legjislacion. Funksionet e saj nė ēdo kuptim tė fjalės si union, megjithėse pjesėtarėt e saj veshin rroba(mantele) tė bardha nė vend tė atyre tė kaltėr. Duke i dhėnė autorizim AMA-sė pėr tė certifikuar shkollat-fakultetet medicinave ėshtė njėjtė si ti japish Sindikatės sė Shoferėve tė drejtėn ekskluzive qė tė vendosin mbi ligjin e tregtisė dhe transportit ndėrshtetėror. A thua ėshtė ēudi qė numri i gjithmbarshėm i shkollave-fakulteteve medicinale nė Shtetet e Bashkauar tė Amerikės ka shkuar prej 160 nė vitin 1906 (para Raportit tė Fleksnerit) nė 85 nė vitin 1920 dhe mėtutje deri nė 69 shkolla-fakultete nė vitin 1944? Kjo ka pak gjasa si ta fusish dhelpren nė detyrė nė kotecin e pulave, apo jo?
Jo pėr befasi, Fleksneri "ka gjetur" se nė cilėndo disiplinė qė nuk ka pėrdorur barna pėr tė ndihmuar shėrimin e pacientit ishte ajo si njė barasvlerė me mashtrim dhe sharlatanizėm. Shkollat-fakultetet medicinale qė ofrojnė kurse tė medicinės bio-elektrike, homeopati ose medicinė tė Lindjes, pėr shembull, janė kėshilluar nga hartuesit e programeve ose ti largojnė-mos ti mbajnė kėto kurse ose ta humbin licencėn dhe mbėshtetjen e sigurimit. Pak shkolla-fakultete kanė rezistuar pėr njė kohė, por mė nė fund shumica e shkollave-institucioneve kanė bashkėvepruar (ose janė mbyllur).

vazhdon

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page