barazia gjinore dhe politika
Faqe: 1 2 [3]
  Printo  
Autor Tema: barazia gjinore dhe politika  (Lexuar 15908 here)
briseida
Vizitor
« Pergjigju #50 : 21/11/08, 18:06 »
0

Shume mire ateher  le te ngreme lart vlerat  patriarkaliste te ndryshkura te prapambetura te shoqerise tone ...le ti ngujojme femrat ne shtepi sic benin dikur dhe sic bejne sot ne shume zona te shqiperise......  le ti leme menjane vlerat the lirite me themelore te individit dhe te vendosim pushtetin e hekurt te meshkujve dhe te rrime rehat...mos te cajme derrasat kot
le te lulzoje politika e me te fortit....e atij qe di te bertase me ze me te larte... e atij qe di sharjet me te fundit e me ofendueset e atij qe thyen tavolina e karrige sepse nuk din ceshte respekti ... nuk di t eluaje rregullat e lojes  me qetesi dhe sdi ta mposhjte kundershtarin me argumenta dhe fakte por me grushte ... keshtu do rrojme me te qete ndoshta...

Ti po i ndan gjerat padrejtsisht ne bardhe e zi ! Ti kerkon efektin "o burra hajd me kazem" ose me mire po te flas ne gjuhen tende "o gra hajd me tampon"  :-D ...nuk do te kesh sukses sepse tregon kokeforci dhe egoizem qe nuk mbeshtetet ne ligjet e natures dhe eshte veshtire per aplikim. Nuk jam per stangim e mbrojtje te strukturave te tanishme por vetem po ve theksin se duhet maturi zgjuarsi, perkushtrim dhe durim me keto gjera sepse nuk jane vetem llafe goje por eshte nje zhvillim qe cek cdo fushe te jetes, biles ne raste negative extreme edhe existenciale per ndonje !


E ke gabim spo i ndaj une ne bardh e zi po i ndan ti ...... as une spo trumbetoj hedhjen e hapave galopante..gjerat e mira  realizohen kur merren hap pas hapi .....  une kte po them ..nuk po them qe neser ta ndajme parlamentin gjysem femra  gjysem meshkuj... püop them tepunojme secili aq sa mundemi per ti ofruar kushte te barabarta te gjithe individeve pa bere kategorizime por me meritokraci..kte po them
Identifikuar
Kevinjon
BalkanWebs
****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 3371

Respekt: -82

Profili
« Pergjigju #51 : 21/11/08, 18:06 »
0

harrova:  gjygjesorin e kemio sipas modelit italian...... shtetin e se drejtes sipas modelit gjerman.... kodin zgjedhor sipas modelit spanjoll..... legjislacionin te marre e te perkkthyer sipas acquies comunitaire ... pra te gjithe shtetin te ndertuar sipas modeleve te gatshme qe na jep Europa ne menyre qe ti pershtatemi standardeve te tyre ....si mund t eperparojme kur as vete nuk besojme ne perparim? kur nuk i luftojme mbeturinat e se shkuares por e bejme ate mese prezente?

Perparimin nuk mund ta gjesh duke kopjuar por duke mesuar dhe bere pervojen e duhur, pale te tjerat vijne vete, mjafton te kemi angazhime e synime te qarta pale fitoret vijne vete. Mjafton te jemi te ndergjegjshem qe gjerat ndryshohen bashkarisht dhe jo duke perjashtuar njeri-tjetrin.
Identifikuar
Kevinjon
BalkanWebs
****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 3371

Respekt: -82

Profili
« Pergjigju #52 : 21/11/08, 18:06 »
0


E ke gabim spo i ndaj une ne bardh e zi po i ndan ti ...... as une spo trumbetoj hedhjen e hapave galopante..gjerat e mira  realizohen kur merren hap pas hapi .....  une kte po them ..nuk po them qe neser ta ndajme parlamentin gjysem femra  gjysem meshkuj... püop them tepunojme secili aq sa mundemi per ti ofruar kushte te barabarta te gjithe individeve pa bere kategorizime por me meritokraci..kte po them

Ti po thua "o emancipim o vdis" kete nenkuptoj kur permend gjendjen reale te popullit shqiptar, as une nuk jam dakord me realitetin por gjithnje duke respektuar rrugen qe duhet per ndryshim. Nuk po pret populli te dale nje Margaret Thacer e dyte jo!
Identifikuar
briseida
Vizitor
« Pergjigju #53 : 21/11/08, 18:06 »
0

si e thua sikur une po pres magjira  apo llotarine e fatit qe te ndryshoje gjerat menjehere .....ndryshimi fillon nga secili prej nesh .. e duhet te shohim brenda vetes te kuptojme cfare nuk shkon ..nuk po te them te behemi si ato vogelushet kokeforta qe perplasin kembet sepse duan te blejne kukullen e re qe ka dale ... une po te them te ecim para duke mesuar nga eksperiencat e asaj qe lame pas  kaq
Identifikuar
Endrra_ime
i/e regjistruar!
*
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 48

Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #54 : 21/11/08, 18:06 »
0

Briseida, e quaj ndjenje inferioriteti levizjet feministe, per barazi gjinore ....etj se nje pozicion e drejte s'kerkohet me ze e parrulla, por thjeshte Vepron duke treguar qe kjo me takon, eshte e drejta ime dhe pike ! e di qe duket absurde ne pikeveshtrimin e par por eshte e vertet fatekeqsisht, Disa gjera s'kerkohen por meritohen/ te takojne .

psh . emancipim do te thote kur nje minoreni i jepen te drejtat e maxhorenit me pohimin e prinderve (dmth njihen dhe de-juro), dhe ne kete rast femija eshte inferior me pindin ne forcen per te vepruar ...... dhe ky raport si takon te jete midis gjinise femer dhe gjinise mashkull, s'kemi pse te ngrihemi e bertasim per te drejtat tona, per lirine tone, ..... kur ato jane te lindura natyrshem per cdo qenie .


Kevinjo,

Me vjen keq qe ndan emancipimin e femres perendimore dhe asaj lindore, emancipit do te thote te jesh Zot i vetes tende, i koshiences, i trupit ,i veprimeve, ideve ...... etj... dhe zot i vetes s'je kur te percakton shoqeria, vendi, mentaliteti, perendimi ....... por kur deshiron vete vertet te jesh i tille ........ si rrjedhim ne shqipri mund te thuash qe s'ka as meshkuj te emancipuar se shume rrojne per te tjeret dhe jo per veten .......

Identifikuar
Kevinjon
BalkanWebs
****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 3371

Respekt: -82

Profili
« Pergjigju #55 : 21/11/08, 19:07 »
0

Enderrimtare,

Me duket se ke keqkuptuar pakez pavarsisht qartesise se shprehjes qe eshte per tu vleresuar, Ne, nuk po flasim ketu per emancipimin e natyrshem njerezor apo etapat individuale qe bene njeriu ne jete sepse ato jane pa nje emertim te vecante pervecse asaj qe vlen per te gjithe pa perjashtim  ...por explicit, per levizjen e organizuar feministe me prapavije politike qe me senzibilizimin mediatik, organizativ e politik ne emer te barazise duan te njejtat "privilegje" sikur burrat.
Shtoj se per ate qe thua dhe percepeton ti (emancipim personal dhe jo mbi bazem e nje teorie) nuk te kundershtoj sepse edhe une te njejtin mendim kam shprehur ne disa rreshta?! por ne po perpiqemi ti japim nje pergjigje fenomenit politik te te drejtave femerore duke e rradhitur edhe si nje ideollogji te vetme qe perkon me kohen.
Midis te tjerash, une kam parafolur dhe doja te trajtoja pikerisht per ndryshimin teknik qe existon midis realitetit shqiptar me ate perendimor ne praktike dhe aplikimi i ngutur qe po kerkohet pa marre parasysh pengesat kulturore, sociale e stadi shoqeror. Pra ka ndryshim dhe problematike vendore ne zbatim te teorise moderne te emancipimit femeror sepse nuk kemi te bejme me kushte te njejta e mekanizma serioze administrative. Une ketu nuk po e kritikoj aspak vendosmerine e deshiren e femres shqiptare per emancipim si gjithe te tjeret por vetem po ve gishtin tek egoizmi i tepert dhe mundesia reale, aq me teper nuk deshiroj qe levizja feministe te behet vetem individualisht dhe kjo eshte zgjidhja?....Ka dy rruge qe shkojne paralel per te finalizuar dhe arritur qellimin e duhur per nje vend demokratik ; individual dhe lobyist!

kevinjon (;
« Ndryshimi I Fundit: 21/11/08, 22:10 nga Kevinjon » Identifikuar
graciano cossita_1
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 402


Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #56 : 21/11/08, 20:08 »
0

Barazi gjinore ..!..E pastaj , cfar do arrihet nepermjet kesaj barazie ,kesaj (ironie ) barazie alla shqiptare ?! Buzeqesh) Kjo mund te merret  thjesht nji tendence per te zbutur intolerancen e asaj shoqerie e cila nuk ndryshon shume , mendoj un, por aspak  ne ate se Ku... ne c'pzicion duhet te jete femra ne Shqiperi .Kur shef se kaq shekuj ky vend ka qen ne duart e bur(r)ave qe e kan cuar kete komb buze gremines ,e kan pergjysmuar e shkretuar ( ky eshte bilanci i Historik ), i vetmi shans i ketij kombi sot per te mbijetuar mbetet Femra, se sa ajo do guxoj eshte dicka qe eshte per tu pare ne te ardhmen . Pergjumesh Pergjumesh Pergjumesh
« Ndryshimi I Fundit: 21/11/08, 22:10 nga graciano cossita_1 » Identifikuar

briseida
Vizitor
« Pergjigju #57 : 21/11/08, 22:10 »
0

Briseida, e quaj ndjenje inferioriteti levizjet feministe, per barazi gjinore ....etj se nje pozicion e drejte s'kerkohet me ze e parrulla, por thjeshte Vepron duke treguar qe kjo me takon, eshte e drejta ime dhe pike ! e di qe duket absurde ne pikeveshtrimin e par por eshte e vertet fatekeqsisht, Disa gjera s'kerkohen por meritohen/ te takojne .

teorikisht je shume ne rregull por kur vjen puna tek praktika tek realiteti ketu ngec pak Parrullat dhe thirrjet jane vetem nje stad i punes qe bejne levizjet feministe apo organizatta e gruas---pas kesaj vjen puna ne terren...studimet ... dhe gjetja e zgjidhjeve...ndaj levizjet fenministe nuk jane  manekine qe nuk VEPROJNE jane organizma ku te gjithe ata qe jane te ndergjegjesuar per te kerkuar te drejten e tyre nuk qendrojne pasiv ndaj asaj qe i shqeteson.... jetojme  te rrethuar nga njerez te tjere..nuk ekziston vetem ti ne univers ndaj kompromisi dhe bashkepunimi jane pjese e natyrshme e jetes.....shume zera jehojne shume me shume se sa nje ze i vetem 
Identifikuar
briseida
Vizitor
« Pergjigju #58 : 21/11/08, 22:10 »
0

kevinjon

Ne momentin qe identifikon nje problem social kalohet neper disa stade:
stadi i pare eshte vezhgimi : ketu identifikohet  problemi dhe behet nje vezhgim i faktoreve sociale ekonomike historike etj etj
stadi i dyte eshte analiza: analizohen te gjithe faktoret qe kane shkaktuar problemin social
stadi i trte eshte zbatimi i politikave per mbrojtjen shoqerore dhe zgjidhjen e problemit social

Me kete dua te them qe sigurisht qe merret parasysh trashegimia historike...kulturore...sociale dhe ekonomike sigurisht qe studiohet  hartimi i politikave ne menyre qe te jete i pershtatshem per terrenin ku po punohet ...ndaj ne nje ceshtje si kjo nuk po kerkoj qe te marrim shabllon programet qe kane ndjekur vendet me te zhvilluara  por ti marrim at e tja pershtasim ambjentit ku jetojme dhe na karakterízon
Nuk po thote njeri hajde marrim disa gra edhe i veme ne poste politike por ti ndihmojme ato te ndihen te mirepritura ne tregun e punes jo te perjashtuara...ti ndihmojme te mednojne  me koken e tyre jo te vendosin familja...farefisi apo shoqeria  per te
Identifikuar
Kevinjon
BalkanWebs
****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 3371

Respekt: -82

Profili
« Pergjigju #59 : 21/11/08, 22:10 »
0

Jam dakord !  :-D  te lumte  .....

.....aman se nuk ja u dilet ju grave me cikerrima barazije  :-D
Identifikuar
briseida
Vizitor
« Pergjigju #60 : 21/11/08, 22:10 »
0

 :-D :-D ehh forca e feminilitetit :-P
Identifikuar
kadrifusha
Vizitor
« Pergjigju #61 : 23/11/08, 10:10 »
0

nuk  ka barazi gjinore derisa ju jeni aq pertace sa edhe sh..urren e beni ulur :-P
Identifikuar
briseida
Vizitor
« Pergjigju #62 : 23/11/08, 11:11 »
0

ne kete rast pertacet jeni ju qe pertoni te uleni  po vetem zbertheheni... :-P
Identifikuar
kadrifusha
Vizitor
« Pergjigju #63 : 23/11/08, 11:11 »
0

sportiviteti nuk na e lejon uljen. koha e paket nuk na lejon uljen natyra na e ka caktuar kete detyre.
Identifikuar
briseida
Vizitor
« Pergjigju #64 : 23/11/08, 11:11 »
0

ndersa ne na e ka caktuar te  jemi me te qeta e mos ti marrim gjerat me vrap se thyejme turinjte :-P
Identifikuar
kadrifusha
Vizitor
« Pergjigju #65 : 23/11/08, 11:11 »
0

ndersa ne na e ka caktuar te  jemi me te qeta e mos ti marrim gjerat me vrap se thyejme turinjte :-P
pavaresisht rolit qe ju kane caktuar kjo teme tregon se me gjithe qetesine tuaj turinjte i thyeni. ai qelbesira qe ju ka caktuar rolin e paska bere lemsh me duket
Identifikuar
briseida
Vizitor
« Pergjigju #66 : 23/11/08, 11:11 »
0

ik o dreq ik se smerrem me ty :-P
Identifikuar
Eryola
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 1136


Il est temps de vivre la vie que tu t'es imaginée.

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #67 : 22/12/08, 12:12 »
0

Femra "ne" barazine gjinore dhe politike, njehere dua ta filloj me femrat qe jane ne politike, mbaj mend qe S.Balla thoshte << femrat trajtohen si kafsha, "mjete pune " ... po te largohesh nga qytet e medha (une do thoja vete-trajtohen si te tilla) por dhe ato femra qe arrijne te bejne "karriere" i pershtaten lojes/ rregullave te mashkullit >>
 - E cfare duhet barazia gjinore ne politike atehere ? - per te pasur nje mashkull me fund

Politika s'ka nevoje per femren lende por per ngjyrimin, rolin, frymen qe jep nje femer !
Tek ne, ne te vertet mungon modeli i vertet i femres,.... femra ka dicka magjike (e kane dhe meshkujt ne formen e tyre  Buzeqesh ), mund ta shprehin forcen, autoritetin , zotesine, pushtetin ... nepermjet te embeles, te ndjerit , emocionit , brishtesise, bukurise ... por gjitha keto kane nevoje te jene dhe je vishen si uniforme (dhe shumica e politikaneve i kane te veshura siperfaqesisht, por e verteta rrjedh nga brenda ...e harrojne qe "ajo qe ato jane flet me zeshem se ajo cfare ato thone" .

Mua s'me pelqen te flas per barazi gjinore, se nuk e shoh te nevojshme ... nuk shoh ndonje territor apo gje qe une si femer s'mund te shkel apo prek, per mua cdo gje eshte e mundshme, ndoshta mund te luftohem vende-vende me shume por kjo s'ka asnje rendesi (gjerat e veshtira jane me te bukura  Gjuha).

Por cdo ekstrem kalon ne ekstrem per tu vene ne vije, e shoh me drite pozitive pozicionimin e femres ne shoqerine tone, shpejte do vendoset ne konturat dhe vendin qe i ka takuar gjithmone, sigurisht qe une s'mendoj qe ate vend ja ka marre mashkulli, thjeshte se ka "merituar" (merituar ne kuptimin  cdo vlere e ka cmimin e vete qe duhet paguar ) !ps . kam dhe per meshkuj (megjithse jane te mrekullueshem) kritika  Zgerdhihem, por s'eshte vendi ketu per te folur  Zgerdhihem Zgerdhihem

Identifikuar

<<Tu dois devenir l homme que tu es. Fais ce que toi seul peux faire. Deviens sans cesse celui que tu es, sois Maître et Sculpteur de toi-même. >>

JE  VOUS  AIME  . . .
Faqe: 1 2 [3]
  Printo  
 
Shko te: