Disa sėmundje tė rrezikshme pėr fėmijėt...
Faqe: [1]
  Printo  
Autor Tema: Disa sėmundje tė rrezikshme pėr fėmijėt...  (Lexuar 14406 here)
Sweetness
Lady
Administrator
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 4823


Respekt: 0

Profili
« : 16/01/09, 15:03 »
0

Fjala sėmundje tek fėmijėt pėrfshin njė kategori shumė tė gjerė sėmundjesh nga tė cilat mund tė preken fėmijėt. Ja cilat janė sėmundjet e zakonshme pėr fėmijėt ku duhet pasur kujdes.
 

Variēella
Njė fėmijė i prekur nga variēella mund t’jua ngjisė atė fėmijėve tė tjerė. Kjo ndodh pėr shkak se duhet tė kalojnė tė paktėn dy javė qė kur fėmijės i ėshtė ngjitur sėmundja derisa ti shfaqen fshikėza tė kuqe nėpėr tė gjithė trupin. Fėmija mund tė ketė temperaturė dhe fshikėzat e kuqe mund t’i kruhen shumė. Fėmija duhet tė qėndrojė nė shtėpi, derisa koret nga fshikėzat t’i kenė rėnė dhe nga plagėt e vogla nuk rrjedhin mė sekrecione.
 

“Sėmundja e pėllėmbės”

Shfaqet sidomos nė moshat midis 5 dhe 12 vjeē. Qė nė momentin qė i ngjitet sėmundja e derisa sėmundja shfaqet, kalojnė rreth dy javė. Sėmundja shfaqet si njė skuqje nė faqe, nė krahė dhe kėmbė. Kur gruaja ėshtė shtatzėnė duhet tė mos t’i ngjitet kjo sėmundje sepse mund tė shkaktojė abort spontan tė fetusit. Prandaj institucionet ditore qė kanė fėmijė me kėtė sėmundje, duhet tė lajmėrojnė dhe tua bėjnė tė ditur kėtė tė tjerėve.
 

Kolla e mirė
Kur fėmijės i ėshtė ngjitur kolla e mirė kalojnė njė deri nė dy javė para se sėmundja tė shfaqet. Sėmundja shkakton kollitje tė gjata, shpesh natėn qė shoqėrohen me njė frymėmarrje gėrvishtėse dhe ndonjėherė me tė vjella. Sėmundja ngjitet kryesisht javėn e parė prandaj nė kėtė periudhė ėshtė mirė qė fėmija mos tė jetė nė kontakt me fėmijėt e tjerė.
 

Ethja e skarlatinės
Qė kur fėmijės i ngjitet sėmundja derisa sėmundja shfaqet kalojnė tre ditė deri nė njė javė. Sėmundja shkakton infeksion tė grykės dhe tė skuqura nė kofshė dhe nėn krahė. Gjuha mund tė reagojė gjithashtu duke u bėrė e ashpėr me njolla dhe e kuqe. Ethja e skarlatinės trajtohet me antibiotikė qė ndihmojnė menjėherė. Pas rreth tre ditėsh tė trajtimit me antibiotikė fėmija nuk ja ngjit mė sėmundjen tė tjerėve.
 

Ethja tre ditore
Ethja tre ditore kap kryesisht vetėm fėmijėt nga gjashtė muajsh deri nė tre vjet. Qė kur fėmijės i ėshtė ngjitur sėmundja derisa sėmundja shfaqet, kalojnė rreth dy javė. Sėmundja fillon me njė temperaturė tė lartė. Pas tre ditėsh ethja ulet menjėherė, dhe shfaqet njė skuqje, qė fillon nė trup dhe pastaj pėrhapet nėpėr krahė dhe kėmbė. Skuqja zhduket kryesisht pas 12 orėsh.
 

Sėmundja “dorė-kėmbė-gojė”
Qė kur fėmijės i ėshtė ngjitur sėmundja derisa sėmundja shfaqet kalojnė dy deri nė tre ditė. Sėmundja shfaqet me fshikėza tė vogla nė gojė, nė duar dhe kėmbė. Sėmundja shoqėrohet gjithashtu me ethe. Fėmija mund tua ngjisė sėmundjen fėmijėve tė tjerė sa kohė ka fshikėza nė vendet e pėrmendura mė lartė.
 

Vaksina MFR - si i mbron fėmijėt nga shytat, rubeola dhe fruthi
Vaksinat MFR ėshtė njė vaksinė qė e mbron fėmijėn nga shytat, rubeola dhe fruthi. Ėshtė e rėndėsishme qė tė vaksinohen fėmijėt kundra kėtyre sėmundjeve sepse tė treja sėmundjet nė raste tė veēanta mund tė jenė tė rrezikshme. Shytat shkaktojnė infeksion tė cipės sė trurit, dhe humbje tė tė dėgjuarit tek fėmija i sėmurė. Tek burrat shytat mund tė shkaktojnė infeksion nė testikujt, dhe si rezultat mund tė ēoj nė sterilitet. Rubeola ėshtė e rrezikshme pėr fetusin, dhe prandaj ėshtė e rėndėsishme qė gratė qė dėshirojnė tė ngelen shtatzėna tė vaksinohen kundra kėsaj sėmundje. Vaksina nuk lejon qė nėna tė zhvillojė sėmundjen dhe t’ia ngjisė fėmijės sė palindur dhe si rrjedhojė rrezikon tė abortojė fėmijėn padashje. Sėmundja e fundit e tė tre sėmundjeve qė fėmija vaksinohet me vaksinėn- MRF, ėshtė fruthi. Komplikacionet nga fruthi janė shumė tė rėnda, pasi 10 nga 100.000 fėmijė vdesin nga sėmundja dhe 40 nė 100.000 marrin infeksion nė tru e shpesh ngelen me pasoja. Tė gjitha vaksinat mund tė shkaktojnė temperaturė ose ndonjėherė temperaturė me ethe. Duhet theksuar qė komplikacionet nga vaksinat shfaqen mė rrallė se komplikacionet nga vetė sėmundja. Prandaj ėshtė e rėndėsishme ta vaksinosh fėmijėn me vaksinėn MRF, nė mėnyrė qė tė parandalosh sėmundjen e shytave, rubeolės dhe fruthit qė e sėmurin fėmijėn shumė.  (telegrafi)
Identifikuar

Kodi:
* Mos dashuro atė qė ėshtė perfekt, por bėje perfekt atė qė do *
graciano cossita_1
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 402


Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #1 : 30/01/09, 13:01 »
0

Po ne Maqedoni sa te antikapake si kto,shemtrira  qe shtisin pafre forumeve t'Shqiperise   ka qe shetisin rrugve se kam degjuar gati 50% ti duhet ta dish ..na jep noj statistik ! Zgerdhihem
Identifikuar

Sweetness
Lady
Administrator
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 4823


Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #2 : 30/01/09, 15:03 »
0

Po ne Maqedoni sa te antikapake si kto,shemtrira  qe shtisin pafre forumeve t'Shqiperise   ka qe shetisin rrugve se kam degjuar gati 50% ti duhet ta dish ..na jep noj statistik ! Zgerdhihem

Pse te paska prekur ka shume kjo teme?!

Keto jane semundje qe mund ti kaplojne te gjithe femijet qe dmth nuk behet fjale vetem per femiejt e Shqiperise, prandaj lexo me vemendje para se te besh komente te kota dhe ofenduese sic ishte edhe MP-ja qe ma kishe derguar.

Sa per statistikat me vjen keq por skam informata.  Shkel Syrin
Identifikuar

Kodi:
* Mos dashuro atė qė ėshtė perfekt, por bėje perfekt atė qė do *
Faqe: [1]
  Printo  
 
Shko te: