Poezi per te qesh!

Poezi per te qesh!

<< < (2/10) > >>

Madam Butterfly:
KASO KOSA:
Une sot, shoki Salie
Kam deshire me fol me tye
Ne nje gjuhe malesie

SALA:
Mos i çaj kryet fare
Gjuha jeme asht' zyrtare
S'ka nevoje per abetare...

KASO:
Poshte e nalt' e tatepjete
Çete e vojtun me pes' vete;
Sale Berisha u ka prie,
U ka pri e i ka dhie,
I ka ba per ne çmendie.

SALA:
Kaso Kosa ç'ka po thue,
Si gjithnji, un kam fitue,
Kam fitue, s'kam mashtrue
JAm ba gati me drejtue
Njat'kolltuk me e qafue
Si me qanun nan' e grue!...

KASO:
S’ka fitue or lum Salia
As Mejdani, as Spahija,
As Jemini as Ridvani
Sic thu ti, nuk asht’ ba nami
S’ka fitu, more, lum plaku
As Kavaja, as Shijaku
S’ka fitu, or lum Salia,
Mero Bazi e Faria
Sic thu ti, nuk asht’ba na nami
Ka fitu vetem Shabani;
Ne malci ka nis piskama
Seka hump njaj' Emin Gjana.

SALA:
Nigjo, Kaso, nigjo mue
S’desha un’ per me fitue
Por kjo pun’ qeka gatue!…

KASO:
Ti aspak s’ke pasun fat
Ne Kucove e ne Berat
Ne Lushnje, Vlore dhe Fier
Tos’ i Nanos te ka “dhier”..

SALA:
Plaç o Kaso Kosa, plaç
Kam fitue un’ ne Laç
Kam fitu dhe ne Bathore
N’ato votra malesore…
Dhe Lazot kan kene me mue
Me hajni me kane nderue
Se me duen dhe I due

KASO:
Nga dora te iku Puka
Ta mori dhe Agron Duka
E ne Kukes, o lum plaku
Ta kalli njaj Shyq Duraku
Ne te ngrohte e ne te vaket
Ta futen dhe dy Spartaket
Dhe Monika ka firmosun
Mozen kretj ta ka fundosun
Qe si tye asht’ marrosun.

SALA:
Aj Shijakun s’ka fitue
Dhe mue me ka palgue
Aj Shijaku, asht’I jemi,
S’kam fitu, por na e kemi
Taku tjeter asht’ me mue
Gjysma burre e gjysma grue.

KASO:
Cac Angjeli, Robert Çekun
Krejt te rropi si shelegun,
Et’hem Ruka njat Arjanin
Krejt ta nxiu si katranin
Dhe meki qe flet pa leter
Ta la Lakon krejt pa mjeker.

O Sali o dite e zeze
Ti ke humb dhe ne Peze
S’ke fitu or kapaidan,
As ne Korce, as n’Elbasan
Ke humbur ti per ibret
Ne Laberi dhe Permet
E prap ke me hump paster
Ne Sarande e Gjirokaster
Kapidan, a po na thue
Nonje vend ku ke fitue?…

SALA:
Kaso Kosa! Un' s’baj lodra,
Prap’ e jemja mbeti Shkodra
Kaso Kosa, un’ s’baj loje
Kam fitu dhe ne Tropoje
Tani nuk me vijne ne mendje
Kam fitu dhe nja dy vende!…

KASO:
Me njat gjuhe malesie
Bajme pak gjeografie
Ku ke hup, ku ke fitue
Ku ke vjedh, ku ke mashtrue…

Tepelene e Skrapar
E ke ngrene sa nje litar
Dhe ne Korce e Pogradec,
Pak ke dale e shume ke ngec’.
Bulqiza t’iku per lesh
Ka fitu njaj Ismail Llesh
O Sale dhe ne Kolonje
Do ta hash mu si nje zonje
Dhe ne Diber, urt’ e bute
Ilir Gjoni ta ka fut,
O Sali, o lume, o lume
Te ka dhembur ca si shume

Po ti, o zoti Salie
Ke ngritur nje qeverie
Ke vu Ridvanin ne krye!…
C’ka po ban e c’ka po thue
Ai ende s'ka fite!…

SALA:
S’me kupton ti Kaso mue
Du shqiptaret me hutue
Me hutue, me mashtrue
Me marr vot’ me balotue!..

KASO:
Po nj'ajo lloj qeverie
Sali, ka me mbetun hije
Dhe Ceka te jete me tye
Edhe Melua prej Greqie
Qe ke thane se ish hafije.

SALA:
Prap’ti Kaso? S’kupton mue
Du shqiptaret me hutue
Me hutue, me mashtrue,
Me marr vot’ me balotue

KASO:
Neritanin e Vasilin
Dikur miq, o Sale I pate
Hengren buken e Fatosit
Tash dhjesin n'halen tate!

SALA:
Une e dij, o Kaso Kosa
Po s’e them dot te verteten
Po tradhetove njehere
Me tradhetue ke tan’ jeten
Une e di o Kaso Kosa
Po s’kam ca me thane ma teper
Neritani pervec flokut
s’ka noj gja te bardhe tjeter
Neritanin une s'e due,
Por kam hall ndaj e afroj
Me ate nuk ngopem kurre
Edhe varur ta shikoj
E di o Kaso, e di
S’ka ma burre-kurve se nj'ai.
Do vijne prape te Saliu
Tritani e Pollo ziu
Dashi, Shehi e Genc Ruli
Si gjithnji un’do t’ua nguli,
Se vertet qe kan fitue
Po nuk bajne gja pa mue.

KASO:
O Sali, o derezi
Ty s’te qaset me njeri
I ke sha e i ke gri
I ke trem e i ke dhi..

Sali Berisha
Kaso Kosa, c’ka po thue?…
Duket, krejt qenke marrue
Shume keq t'kan informue!…
Besa une kam fitue
Ndaj kolltukun prape e due
Porsi nane e porsi grue…

Kaso Kosa
Kot me kot prape po ia fut
Ke fitu mender nje m****

Madam Butterfly:
Elegji ne pleqeri per te shkreten djaleri; (Kandari)

Grua sec mu prish kandari
Nuk eshte me ai i pari
Qe s'pertonte dite e nate
Ndizej si barut i thate.

Lere grua se c'me gjeti
Nuk me bindet me aleti
Ky bandill qe cante rete
Me s'i ngre kryet perpjete.


Vjet si kale turfullonte
Grate e fshatit kur shikonte
Sa i shihte bythezbuluar
Sulej si qen i terbuar.

I pushtonte vete te tera
Zgavra, shpella, guva, verra
Fryhej si nje patellxhan
Kur shkonte nen fustan.

Sa i vinte mend zanatit
E uronin grate e fshatit
Po sot cka qe eshte merzitur
Trup e shpirt i raskapitur?

Shikon cupat siseplota
Me shale te buta e te ngrohta
Nuset e bardha si debora
Qe s'i shpetonin nga dora

Grate e reja sisemedhate
Qe i nderronte pernate...
Dhe s`leviz te behet burre
Me mbeti vetem per shurre.

Ah moj grua moj e ngrate
Te mbeti burri kaq thate
Megjithese me s`te ngop dot
Por dikur s`kam qene si sot

Isha trim dhe djale i hedhur
Pak usta per te zgjedhur
Buzeqeshja me te tera
Mjaftonte qe t'u hante verra.

Por me shume doja grate
Vithe gjera sise medhate
Por dhe cupat shume i desha
Nuk i lija virgjeresha.

Mazallah mbetcin me barre
I therrja u beja varre!
Nuset e reja me naze
I haja si qofte taze.

I ndukja me buze e dhembe
Sa ngrihej fshati ne kembe
Isha bej me mall me toka
Po beja se c'me thosh koka.

Ne Zagori dore e pare
Me sejmere e hyzmeqare
Kisha kuaj lope e dhen
Edhe gra me shume se qen.

Vete i ujdisja te tera
C'me tha koka e s'e bera?
Ne Evrope s'lashe vend pa pare
Kuplarate i mora mbare.

Shijova bionde gjermane
Meskeputurat persiane
Rreth e qark iu solla botes
Por ne France lashe mend e kokes.

Kush te doje le ta provoje
Te ma marre mikun ne goje
Ne Stamboll mos shkofsha kurre
Bashkohet burri me burre.

Thone se eshte ves i shemtuar
Mos vdeksha pa e provuar
Por tani kjo pune epati
U plaka, me ra takati.

Hahahahahahahahahahahaha  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Ofelia:
 :D mbetesh shume simpatike faleminderit per te qeshurat hhahahh


 :-* tironce babe je e madhe

Eduard:
O shpirt kui gjen keto moj
e madhe je po pate vend perzgjerim na thuaj se duam tre dhoma guzhin ;D

Eduard:
Eja o shoku yne
 te kemi pritur
pse ri me jane
kaq i  merzitur

Eshte nje vajze
qe e dua shume
mos gomari mutit
e kam pasur une

Ajo ma prishin mendje
ha parat e mia
pse merzitesh djale
ato i pi shoqeria

I vajta ne shpi
po sgjeta njeri
i rash deres ban ban
qeni lehu ham ham

zambak te bardhe
kishte ne dritare
une nga inati
i shkula fare

dola ne rruge
shkova ne kafe
çfare te shija une
ajo bente strip atje

mu afrua afer
te dua me tha
ne qofte se ti
mua me pranon

ti ke pune te mire
prandaj jam krenare
kush tha qe ste pronoje
me shikon mua gje si gomare


 :) ;) :D ;D >:( :( :o 8) ??? ::) :P :-[ :-X :-\ :-*

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page