Degjeneron nŽ sherr emisioni i Blendi Fevziut

Degjeneron nŽ sherr emisioni i Blendi Fevziut

<< < (2/3) > >>

duty:
Te paret kane thene ,,,nga grat me mustaqe dhe nga burrat me ze te holle ki kujdes,,,
Ai Barraj shume te holle e ka zerin me duket...mos eshte motra...

duty:
Per Paloken i tha te gjitha bert..i

AnacondA:
"Cakalli7"...Si fillim ne jemi Shqipetare nga Kosova dhe jo "Kosovar",kurse sa i perket halleve tuaja te brendshme nuk di se si mund tu a zgjidhim ne Shqipetare e Kosoves...Ju perjetuat '97 dhe prap e zgjodhet vet Sali Berishen dmth ai nuk ra nga qielli por ju me voten tuaj e sollet aty dhe tani nuk dini si ta largoni...nese nuk e meriton ai te qendroj ne krye te qeverise ja tani me 28 Qershor korigjoni gabimet tuaja dhe te tij dhe mos e votoni me...
Me respekt nga Kosova

bert:
liga shqiptaro amerikane jua tha troc se kush jane. mos u befasoni me. nese votoni gabimin e keni ju jo ata

AnacondA:
Lexoni poezine e meposhtme te Cajupit...kete mendojne politikanet tane Shqipetare gjithe diten dhe gjithe andej...
Krijim i «ajupit
 
KENGA E KANDARIT

Grua po prishet kandari
S'eshte me ai i pari
Qe qendronte dite e nate
Gati si barut i thate
Qe punonte dimer e vere
Pa u lodhur asnjehere
Qe ishte i lehte si flete
Qe mbante kryet perpjete
Qe turrej si trim ne balle
Qe kapte zocken te gjalle
Qe rropatej neper shpella
Ku ishin me te thella
Tani s'e di se cka pesuar
Here here rri menduar
Kur ben ftohte e acar shume
Struket e bie ne gjume
Ndonese eshte i permalluar
Gjuetine e ka rralluar
Kerkon belushka te ngrohta
Shijon shalushka te plota
Dhe me to sa guduliset
Fillon celet kapardiset
Buckoset e i qesh nuri
Edhe merr pamje prej burri
Pastaj fillon nga zanati
Si e ka bere dhe i jati
Dhe rreshqet vrull si ngjale
Drejte vendlindjes nga ka dale


Kenga e kandarit No2
Grua, lere se c'me gjeti
nuk me bindet me aleti
bandilli qe cante rete
me s'e ngre koken perpjeteVjet si kale turfullonte
grate e fshatit kur shikonte
tek i shihte ****ezbuluar
sulej si qen e terbuar
I pushtonte vete te ghitha
zgavra, shpella, guva, verra
fryhej si nje patllixhan
kur shikonte nen fustan
Sa i vinte mend zanati
e uronin grate e fshatit
po sot c'ka qe eshte i merzitur
trup e shpirt i rraskapitur?
Shiko cupat siseplota
me shale te buta e te ngrohta
nuset e bardha si bora
qe s'te shpetonin nga dora
Grate e reja sisemedhate
qe i nderroje cdo nate
dhe s'leviz te behet burre
po mbeti vetem per shurreAh moj grua, moj e ngrate
mbeti burri koqethate
megjithemend nuk te ngop dot
po dikur s'kam qene si sot
Isha trim, djale i hedhur
pak usta dhe per te zgjedhur
buzeqeshja me te tera
mjafton qe tu hante verra
Vec me shume doja grate
vithegjerat, sisemedhate
edhe cupat shume i desha
nuk i lija virgjereshaPo te mbeteshin me barre
i therja, u beja varre
nuset e reja me naze
i haja si qofte taze
U ndukja siset me dhembe
sa ngrihej fshati ne kembe
isha bej, me nam e toka
beja sic me thoshte koka.Me Zagori qesh dere e pare
me sejmen e hyzmeqarit
kisha kuaj, lope e dhene
dhe gra me shume se qene
Vete i ujdisja te tera
c'me tha koka e s'i bera?Ne Europe s'lash vend pa pare
kuplarate i mora mbare
Shijova bjondet gjermane
meskeputurat persiane
rreth e qark iu solla botes
po ne France lash ment e kokes
Kush te doje ta provoje e mernin mikun ne goje
ne Stamboll mos shkofsha kurre
bashkohej burri me burre
Thone se eshte ves i shemtuar
ah, do vdes pa e provar
se tani kjo pune e pati
u mplaka, me la takati
Te qaj hallin xhan o grua
nuk ke faj qe s'fle me mua
te jap fjalen, te betohem
se neser do vizitohem- Preje burro, beje pace
s'vjen rinia me ilace
brodhe gjersa u kepute
ku gjete vrime, u fute
Dhe tani me lot me mpake
u martove kur u plake
hiqmu qafe, nuk te dua
s'meriton te flesh me mua
Jam e re, me zien gjaku
s'me ngop nepsi i nje plaku
u mundova te ta ngre
s'qe e thene, po te le
Ta lava me uje te ngrohte
por c'e do, mundim i kote
ti je plak, te gjithe e dine
s'ndizet zjarri pa benzine!!!!


A. Z. Cajupi

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page