gruaja e lulzim bashes heq dore nga shtetesia shqiptare. befasohen militantet
Faqe: [1] 2
  Printo  
Autor Tema: gruaja e lulzim bashes heq dore nga shtetesia shqiptare. befasohen militantet  (Lexuar 8485 here)
bert
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 1474


Respekt: 0

Profili
« : 19/06/09, 14:02 »
0

Aurela, si dhe pse u bė holandeze gruaja e ministrit Basha

Fakti qė Aurela Xhaferr Isufi, gruaja e Lulzim Bashės, ka lėnė shtetėsinė shqiptare me dekret tė Presidentit tė Shqipėrisė qė mė 19 janar 2004, ėshtė pėrmendur disa herė shkarazi nė shtyp. Ministri i Jashtėm i Shqipėrisė, i cili ėshtė simbol i pėrfaqėsimit ndėrkombėtar tė Shqipėrisė, e ka fshehur kėtė skandal pėr njė kohė tė gjatė, derisa njė nga rivalėt e tij e bėri publik nė njė emision televiziv.
Gazeta "TemA" botoi dje dekretin e presidentit Moisiu qė i ka hequr shtetėsinė gruas sė ministrit tonė tė Jashtėm dhe ligjin holandez qė e lejon dyshtetėsinė. Nė fakt, ėshtė njė precedent i rrallė nė historinė e diplomacisė sė njė vendi, qė gruaja e ministrit tė Jashtėm, tė heqė dorė nga shtetėsia e vet. Ngjarja merr hije skandali, po tė kemi parasysh se ministri Basha ėshtė njė ministėr nėn gjykim.
Nė rast dėnimi tė tij pėr akuzat e rėnda qė lidhen me rrugėn Durrės-Kukės,
avokatėt e tij kanė nė dorė njė mjet tė mirė qė Lulzimi tė mos preket nga ligji shqiptar
i sekuestrimit tė pasurive, nė pjesėn tjetėr tė familjes, e cila quhet holandeze. Realisht nuk ekziston ndonjė ligj i shkruar qė njė ministėr i Jashtėm nuk mund ta ketė gruan shtetase tė huaj, por ky ėshtė rasti i vetėm nė botė, kur gruaja e njė ministri tė Jashtėm ka hequr dorė nga shtetėsia e atdheut tė vet pėr njė shtetėsi tė huaj, dhe burri i saj pėrfaqėson shtetin shqiptar nė botė.
Lulzim Basha ėshtė pėrpjekur tė mbrohet publikisht me retorikė patriotike pėr akuzat e abuzimeve nė rrugėn Durrės- Kukės, por kjo mbrojtje duket qesharake nėse kemi parasysh qė ai nuk ka bindur dot as gruan dhe vajzėn e vet tė mbajnė shtetėsinė e tij shqiptare. Nė disa emisione televizive, sa herė qė ėshtė akuzuar, zoti Basha ka kujtuar se ėshtė njė familje me tradita patriotike, se gjyshja e tij ėshtė me origjinė nga Peja dhe ka ardhur nė Tiranė, dhe se ai vlerėson shumė identitetin shqiptar.
Por ligjėrisht Basha i bie tė jetė njė dhėndėr brenda... nė Holandė! Duket se Aurela ka dashur me kėmbėngulje tė mos ketė mė asnjė lidhje me pėrkatėsinė shqiptare sepse ligji holandez lejon dyshtetėsinė, pra zonja Basha nuk ka qenė e detyruar ta lėshonte me domosdo shtetėsinė shqiptare. Por ajo e ka bėrė. Edhe vajza e ēiftit Basha, e lindur nė vitin 2006, po ashtu ka shtetėsinė holandeze.

ĒIFTI BASHA, I KA SHUMĖ QEJF SHITJE-BLERJET!
Nė deklarimin zyrtar tė pasurisė sė ministrit tė Jashtėm, ai ka shėnuar se ka shitur shtėpinė qė kishte nė Holandė pėr 257 mijė euro. Sipas deklarimit ministri ka shlyer edhe kėstin e fundit tė apartamentit tė blerė nė rrugėn "Dervish Hima" nė kryeqytet. (35 mijė USD). Nė deklarim gjendet gjithashtu edhe qė bashkėshortja e tij, Aurela, ka shitur njė makinė luksoze pėr rreth 45 mijė euro. Deklarimi i pasurisė nxjerr nė pah njė dukuri tė familjes sė ministrit: pothuajse ēdo vit gjatė viteve tė fundit Lulzim Basha ose e shoqja e tij Aurela kanė kryer veprime financiare duke shitur e blerė pasuri tė ndryshme. Njė vit mė parė Aurela Basha ka blerė njė apartament nė Golem tė Durrėsit si dhe ka deklaruar se ka shitur shtėpinė e vjetėr nė kryeqytet pėr 100 mijė euro (pak si tepėr pėr zonėn ku ka qenė). Gjithmonė sipas asaj qė kanė deklaruar, Aurela Basha ka pėrfituar pėr njė vit page nė shumėn e 51 mijė eurove.

SA MIRĖ: RROGĖ TĖ LARTĖ DHE TAKSA HIĒ!
Sipas ligjit bashkėshortja e ministrit Lulzim Basha nuk ka mė njė pasaportė shqiptare dhe qėndrimi i saj nė Shqipėri bėhet vetėm me njė dokument qė cilėsohet si leje dhe duhet tė rinovohet pėr periudha tė caktuara kohore, duke u paraqitur nė komisariatin e policisė qė mbulon zonėn ku banon. Gjithsesi detyrimet financiare tė saj ndaj shtetit shqiptar kanė mbaruar qė me pagesėn e shumės prej 50 mijė lekėsh tė reja qė shoqėrohen bashkė me kėrkesėn pėr lėnien e shtetėsisė. Sepse bashkė me heqjen dorė nga kjo shtetėsi, Aurela Isufi (Basha) ka shmangur gjithė detyrimet e tjera qė rrjedhin nga kjo shtetėsi. Ajo nuk paguan taksa, as pėr pasurinė!

JASHTĖ LISTAVE TĖ VOTIMEVE NĖ QERSHOR!
Bashkėshortja e ministrit tė Jashtėm, nuk ndodhet nė listat e votuesve. Duke qenė holandeze, zonja Basha nuk mund tė votojė mė nė Shqipėri. Pėr tė mos u larguar nga shembujt me Ministrinė e Jashtme, duhet thėnė se edhe bashkėshorti i zėvendėsministres
sė tij, Edit Harxhi, ka pasaportė, shtetėsi dhe kombėsi turke. Zonja Harxhi ka shtetėsi
tė dyfishtė. Bashkėshortja e Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė po sė njėjtės ministri ėshtė me shtetėsi dhe kombėsi franceze. Tė dy bashkėshortėt e zyrtarėve tė lartė tė shtetit shqiptar nuk mund tė votojnė nė zgjedhjet e 28 qershorit.

LIDHJET FAMILJARE ME PIRAMIDĖN VEFA
Shtypi shqiptar ka ngritur edhe disa akuza mbi pasurinė nė adresė tė familjes sė gruas sė Bashės. Vjehrra e ministrit tė Jashtėm ėshtė mbesė e Vehbi Alimuēės, bosit tė VEFA-s, e cila ka pasur investime edhe nė Holandė. Sigurisht ēdo hetim vėshtirėsohet nė kushtet e njė shtetėsie joshqiptare.
Identifikuar
bert
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 1474


Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #1 : 19/06/09, 15:03 »
0

ja dhe kontributi i saje per serbine
TALKS ON DEVELOPING PARLIAMENTARY PRACTICE
A delegation of the National Assembly of the Republic of Serbia, made up of Deputies Leila Ruždic-Trifunovic, Nataša Milojevic and ?orde Mamula held talks today at the Assembly with representatives of the European Movement for Serbia, which is realised within the Pact for Stability in South-eastern Europe. The European delegation was composed of Jill Adler, director of the `East-West Parliamentary Practice Project`, as well as Project collaborators, Balkans coordinator Joeri Tavanier and Aurela Isufi.

The talks included the work of parliaments, the cooperation of non-governmental organisations and Serbian parliamentary bodies in drafting legislation that would contribute to the harmonisation of our legislative system with those of European democracies.

The guests expressed interest in work on the Draft Public Information Act and stressed that their idea was not to project European laws onto ours, but rather to provide expert assistance and monitor the drafting of legislation.
Identifikuar
bert
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 1474


Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #2 : 19/06/09, 15:03 »
0

iranė-  Tė kesh njė superpasuri me siguri qė nuk tė kushton asgjė tė paguash njė taksė pėr secilėn prej pronave tė patundshme qė ke nė zotėrim. Por nėse ke mundėsinė tė shmangėsh edhe kėto taksa, atėherė je edhe mė i pasur. Dhe fati i madh i ka qėlluar sėrisht ministrit mė tė pasur tė kabinetit tė Berishės, Bashės. Tė gjithė janė njohur tashmė me shifrat marramendėse tė pasurisė sė tij, zyrtaret dhe jo zyrtaret, rrėfimet pėr mėnyrat se si janė bėrė kėto para dhe ballafaqimi me llogaritė matematike qė nuk janė e njėjta gjė. Tani del qė familja nuk paguan as taksat pėr cdo metėr katror qė zotėron nė kryeqytet apo nė ndonjė qytet tjetėr ku ka pronė. Kjo pėr faktin e thjeshtė se zonja e ministrit prej kohėsh tashmė nuk ėshtė mė njė shtetase shqiptare. Njė fakt i tillė mund tė tingėllojė i cuditshėm dhe madje i pahasur nė eksperienca tė tjera tė qeverive shqiptare apo ato tė huaja, por lehtėsisht i verifikueshėm nė dokumenta zyrtarė. Bashkėshortja e ministrit tė Basha, ka hequr dorė nga shtetėsia shqiptare dhe bashkė me tė nga cdo e drejtė dhe detyrim qė rrjedh nga kjo shtetėsi. Nuk dihet arsyeja se pse Aurela Isufi (Basha) ka kėrkuar tė mos i pėrkasė mė shtetėsisė shqiptare, edhe pse si cdo shtetase e Shqipėrisė, tė paktėn derisa dekreti i Presidentit ka miratuar lėnien e kėsaj shtetėsie, ka tė drejtėn nė bazė tė Kushtetutės pėr tė bėrė njė veprim tė tillė. Nė fakt janė me qindra ata qytetarė qė pėr njė arsye apo pėr njė tjetėr lėnė shtetėsinė e tyre shqiptare, por nė listat e gjata qė nga viti 2002 e nė vazhdim nuk gjen ndonjė bashkėshorte ministri, apo gruan e ndonjė politikani tė premtuar pėr ministėr. As zyrtarė tė shtetit dhe as familjarė tė tyre qė nga ky vit nuk kanė kėrkuar lėnien e shtetėsisė shqiptare, kurse bashkėshortja e Lulzim Bashės ėshtė rasti i parė dhe i vetėm qė gjithsesi nuk mund tė shėrbejė si model pėr t’u ndjekur. Pėr ata qė janė kuriozė tė dinė shtetėsinė tjetėr tė gruas sė ministrit, sepse duhet tė ketė njė patjetėr kur kėrkon heqjen dorė nga shqiptarja, mund tė gjejnė njė orientim nė deklaratėn e pasurisė sė ciftit Basha, ku nuk mungojnė edhe pronat nė shtete tė huaja. Ndėrkaq Aurela Isufi (Basha) lėviz nėpėr Shqipėri me njė dokument tė pėrkohshėm, qė nuk ėshtė pasaportė,por njė leje qėndrimi qė merret nė komisariat tė policisė.

Tiranė- Bashkėshortja e ministrit tė Punėve Publike, Lulzim Basha nuk ėshtė njė shtetase shqiptare dhe ky ėshtė njė vendim i vetė saj. Neni 4 i ligjit 8398, datė 05.08.1998 “Pėr shtetėsinė shqiptare” shprehet se “Askujt nuk mund t’i hiqet arbitrarisht shtetėsia shqiptare. Ēdo shtetas shqiptar ka tė drejtė tė heqė dorė nga shtetėsia shqiptare me kusht qė tė ketė njė shtetėsi tjetėr, tė ketė fituar njė shtetėsi tjetėr apo t’i jetė garantuar nga organet kompetente tė shtetit tė huaj dhėnia e njė shtetėsie tjetėr”. Me dekret tė Presidentit tė Republikės, numėr 4117, asaj i ėshtė lejuar lėnia e shtetėsisė. Emri i Aurela Xhaferr Isufit ėshtė i dhjeti nė listėn e emrave qė u ėshtė lejuar lėnia e shtetėsisė me kėtė dekret tė vitit 2004, nė mbėshtetje tė nenit 92, pika “c”, tė Kushtetutės, tė neneve 15, 19 dhe 20 tė ligjit nr. 8389, datė 05.08.1998 “Pėr shtetėsinė shqiptare”, bazuar edhe nė propozimin e Ministrit tė Rendit Publik. Procedurat parashikojnė qė kėrkesa pėr lėnien e shtetėsisė tė bėhet nė komisariatin e policisė qė mbulon zonėn ku banon aplikanti, ose nėse kėrkesa bėhet nga toka e huaj nė pėrfaqėsinė konsullore ose diplomatike ku jeton nė kohėn e aplikimit kėrkuesi. Nenet 15 dhe 16 tė ligjit nr. 8389, datė 05.08.1998 “Pėr shtetėsinė shqiptare”, pėrcaktojnė kushtet pėr heqjen dorė nga shtetėsia shqiptare pėr tė rriturit dhe tė miturit, duke nėnvizuar premtimin ose dhėnien e shtetėsisė sė vet nga njė shtet tjetėr, rezidencėn nė atė vend, mungesėn e ndjekjes penale dhe detyrimeve ligjore tė pashlyera nė Shqipėri, marrėveshjen prindėrore. Neni 15 pėr mbarimin e shtetėsisė shqiptare shprehet: Shtetėsia shqiptare merr fund me kėrkesė tė personit, kur ai plotėson kushtet e mėposhtme: 1. Ka mbushur moshėn 18 vjeē. 2. Nuk mbetet pa shtetėsi si rezultat i heqjes dorė nga shtetėsia shqiptare, meqenėse ka shtetėsi tė huaj, fiton shtetėsi tė huaj ose garanton se do tė fitojė shtetėsi tė huaj. 3. Ėshtė rezident nė njė shtet tė huaj. 4. Nuk ėshtė nė nė jekje penale pėr vepra penale, pėr tė cilat, sipas legjislacionit shqiptar, parashikohet dėnim me burgim jo mė pak se 5 vjet. 5. Nuk ka detyrime ligjore ndaj autoriteteve shtetėrore, personave juridikė dhe fizikė. Vendimi pėr njohjen e faktit tė heqjes dorė nga shtetėsia shqiptare mund tė revokohet, kur vdrtetohet se ish-shtetasi shqiptar, me vetėdije, ka pėrdorur tė dhėna tė sakta ose dokumente tė falsifikuara pėr lėnien e shtetėsisė”. Shtetet kryesore qė u garantojnė shtetėsinė e vet shtetasve shqiptarė, si Gjermania, Austria, Hollanda apo edhe shtete tė tjera, u japin atyre njė afat dyvjeēar pėr pregatitjen e dokumentacionit dhe heqjen dorė nga shtetėsia shqiptare. Tė gjitha procedurat zgjasin nė njė afat kohor prej gjashtė deri nė tetė muaj, qė nga bėrja e kėrkesės deri nė miratimin apo revokimin e saj. Nė rastin e parė, shtetasit njoftohen pėr tė drejtat dhe detyrimet qė kanė si shtetas tė vendit qė kanė pėrfituar shtetėsinė por edhe tė vendeve ku qėndrojnė pėrkohėsisht. Nė rastin konkret, bashkėshortja e ministrit Lulzim Basha nuk ka njė pasaportė dhe qėndrimi i saj nė Shqipėri bėhet vetėm me njė dokument qė cilėsohet si leje dhe duhet tė rinovohet pėr periudha tė caktuara kohore, duke u paraqitur nė komisariatin e policisė qė mbulon zonėn ku banon. Si njė shtetase e huaj, Aurela Isufi (Basha) duhet tė paraqitet me njė dokument pėr cdo hyrje nė Shqipėri dhe nė varėsi tė shtetit qė ka marrė shtetėsinė, pas lėnies sė asaj shqiptare, mbase tė aplikojė edhe pėr vizė. Gjithsesi detyrimet financiare tė saj ndaj shtetit shqiptar kanė mbaruar qė me pagesėn e shumės prej 50 mijė lekėsh tė reja qė shoqėrohen bashkė me kėrkesėn pėr lėnien e shtetėsisė. Sepse bashkė me heqjen dorė nga kjo shtetėsi, Aurela Isufi (Basha) ka shmangur gjithė detyrimet e tjera qė rrjedhin nga kjo shtetėsi. Ajo nuk paguan taksa, as pėr pasurinė e shumtė nė emėr tė saj apo edhe tė bashkėshortit qė jo detyrimisht duhet tė ndėrrojė shtetėsi pasi e ka bėrė kėtė gruaja e tij. Dhe kjo tė paktėn ėshtė vetėm gjysma e sė keqes pėrderisa ėshtė njė ministėr. Megjithatė Basha ėshtė pa pėrgjegjėsi vetėm nga ana ligjore, sepse ana morale sigurisht qė ėshtė e implikuar. Pėr mė tepėr qė anėtari i kabinetit nuk gjen ndonjė shembull si i veti nė qeveri, qoftė edhe nė ato mė europianet. Gjithsesi ministrit i ka pėlqyer qė nga fillimi tė jetė unik nė rastin e tij dhe pėr kėtė me siguri e ndihmon mė shumė qė ėshtė i martuar me njė shtetase tė huaj.
Identifikuar
petrit-kola
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 1224


Zetorsit

Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #3 : 19/06/09, 23:11 »
0

Bert,

Faleminderit per informacionet.
Identifikuar

Porosite e serbit dhe te grekut per te gjunejzuar dhe poshteruar shqiptaret, jane zbatuara me fanatizem nga veglat e tyre shqiptare.
Gjeto Basho MUJI
oooor tii
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 291


Respekt: -1

Profili
« Pergjigju #4 : 19/06/09, 23:11 »
0

lum si ti petrit qe do vdesesh i ditur
Identifikuar

Cuca cuces i kish cue fjale, kush e pat cajcen ma t\'bardhe
petrit-kola
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 1224


Zetorsit

Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #5 : 19/06/09, 23:11 »
0

lum si ti petrit qe do vdesesh i ditur

Une nuk vdes, por shikoni juve se Fazllo-Bero-Topalli e nxorren situaten jashte kontrollit dhe ne veprim do hidhen kontrolluesat me benzine, litar...
Identifikuar

Porosite e serbit dhe te grekut per te gjunejzuar dhe poshteruar shqiptaret, jane zbatuara me fanatizem nga veglat e tyre shqiptare.
Gjeto Basho MUJI
oooor tii
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 291


Respekt: -1

Profili
« Pergjigju #6 : 19/06/09, 23:11 »
0

ti nuk vdes. ti cof
Identifikuar

Cuca cuces i kish cue fjale, kush e pat cajcen ma t\'bardhe
petrit-kola
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 1224


Zetorsit

Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #7 : 20/06/09, 00:12 »
0

... do vdesesh...

E ktheve si ... jugosllave.
« Ndryshimi I Fundit: 20/06/09, 08:08 nga `*A S I*` » Identifikuar

Porosite e serbit dhe te grekut per te gjunejzuar dhe poshteruar shqiptaret, jane zbatuara me fanatizem nga veglat e tyre shqiptare.
Eryola
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 1136


Il est temps de vivre la vie que tu t'es imaginée.

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #8 : 20/06/09, 01:01 »
0

Bert,


Gjermania dhe Hollanda jane dy nga shtetet qe e kane me te strikte formen e te naturalizuarit ne shtetsine e tyre, nuk e lejojne dy-shtetesine.
Te jesh qytetar i bashkimit europian nuk eshte asgje, e dime fare mire cfare lehtesirash te krijon te jetuarit ne perendim fakti i te qenit dhe qytetar i atij vendi, dhe  nuk lidhet fare me te qenit gruaja e ministrit (Kodi Civil te atribuon me te drejt se mund te besosh ne idete e tua, mund te jesh cfare te duash .... edhe brenda nje kontrate martesore), pastaj pika kryesore, dhe pika me te cilen presin partite tona te fitojne zgjdhjet eshte (-)heqja e vizave dhe (-)hyrja e Shqip. ne BE.


Nese ti do te thuash qe kjo shtetesi eshte marr per tu keqperdorur, ne menyren per mos tu paguar taksat, ketu nuk eshte faji i ciftit Basha, ke nje ligjevenes te zgjedhur direkt nga populli i cili si detyre kryesore ka votimin e ligjeve; ligje qe me pas dekretohet nga shefi ekzekutivit, qe as ne kete rast nuk eshte Z.Basha.


Se kuptoj, nqs Z.Basha doni ta beni pergjegjes per nje gje,  ajo pergjegjsi mund te jete rruga Durres-Kukes, me te cilen po merren organet perkatese, e me te mbaruar ato mund ti drejtoheni organeve nderkombetare, nderkohe pa e shpall drejtesia 'fajtor' asnjeri nga ne s'mund ta beje, se eshte e drejte fondamentale qe cdo individ te gezoje presupozimin e te qenit i pafajshem!!!
Identifikuar

<<Tu dois devenir l homme que tu es. Fais ce que toi seul peux faire. Deviens sans cesse celui que tu es, sois Maītre et Sculpteur de toi-mźme. >>

JE  VOUS  AIME  . . .
petrit-kola
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 1224


Zetorsit

Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #9 : 20/06/09, 02:02 »
0

Eryola,

C'munde te thuhet kur kryeminster i vertet i vendit eshte Fazllici e Berisha eshte vetem zedhenes?
A i ka sherbyer Basha se bashku me Argiten serbeve ne Dardani kunder shqiptareve?
.....
...
Identifikuar

Porosite e serbit dhe te grekut per te gjunejzuar dhe poshteruar shqiptaret, jane zbatuara me fanatizem nga veglat e tyre shqiptare.
Eryola
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 1136


Il est temps de vivre la vie que tu t'es imaginée.

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #10 : 20/06/09, 02:02 »
0

Petrit,

1) Pse duhet folur per nje Znj. Aurela Basha, ku ne dy pyetjet qe ben s'lidhen me te?

2) Pse me pyet per Berishen si zedhenes, e per Fazlic-in si kryeminister, kur ke nje popull te cilit i eshte atribuar sovraniteti nacional?

 
Identifikuar

<<Tu dois devenir l homme que tu es. Fais ce que toi seul peux faire. Deviens sans cesse celui que tu es, sois Maītre et Sculpteur de toi-mźme. >>

JE  VOUS  AIME  . . .
petrit-kola
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 1224


Zetorsit

Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #11 : 20/06/09, 02:02 »
0

Per te paren pyetje, sepse ajo eshte antare e bandes antishqiptare.

Per te dyten pyetje....


Friday, October 20, 2006
SahanParlamenti

Profesioni i Sahanlepirsit

Pasi 1990-ta na solli shume te reja dhe cudira, midis tyre edhe profesionin e sahanlepiresit. Sahanlepirsi eshte nje profesion i lakmuar nga disa shqiptar si nje instrumet per nje pasurim te shpejte. Nje pjese e sahanlepirsave kishin nje fare eksperience si informator te Sigurimit Shqiptar dhe kjo ja lehtesoi arritjen e rezultateve te larta ne kete profesion te ri. Nje pjese kishin aplikuar servilizmin si nje instrument karriere, per keta mund te themi se e kishin bere nxemjen etj...

Ndertesa e Parlamentit

Ashtu sic e parafytyroj une, ndertesa e Parlamentit shqiptar perbehet nga dy sahane gjigande. Nje ne baze dhe tjeri ne krye qe sherben si tarrace. Sahani qe sherben si tarrace qendron mbi disa gjuhe gjigande, nje per cdo deputet te Parlamentit shqiptar, pra gjuhet pak a shume imitojne kolonat ne ndertesat antike. Cdo kolone gjuhesore eshte individualizuar me emrin e gdhendur ne te te deputetit shqiptar qe perfaqeson.

Zgjedhjet

Procesi i zgjedhjeve ne Shqiperi pak a shume zhvillohet si nje sontazh i maratones sahanlepirese kater vjecare qe do te zhvillohet pas testit qe ne e quajme zgjedhje.
Sherbimet e huaja, mafia, organizatat kriminale etj... u ofrojne kandidateve shqiptar mostra sahanesh qe ata do te lepijne kur te hyjne ne ndertesen e Parlamentit. Kandidatet shpalosin te gjitha menyrat, teknikat e reja dhe te vjetra te profesionit te sahanlepiresit. Natyrisht, ata qe kane derdhur me shume djerse, me te perkushtuarit, u jepet e drejta te hyne ne ndertesen e Parlamentit. Ky proces quhet “certifikimi i zgjedhjeve”.
Funksionimi i Parlamenit

Maratona sahanlepirese katervjecare eshte ndare ne pjese qe quhen seanca. Seancat plenare sahanlepirese nuk jane shaka. Sherbimet e huaja, mafia organizatat kriminale etj... ofrojne sahane te permasave reale dhe jo mostra testuese si ato te procesit te zgjedhjeve. Shpesh here seancat shnderrohen ne arena gladiatoresh por me nje ndryshim se,arma e vetme eshte gjuha e deputeteve. Ata e perdorin gjuhen e tyre me te njejtin perfeksion sikurse elefanti e perdor nocken e tij. Gjuha perdoret per te lepire sahane por edhe per te flakur ne drejtim te konkurenteve sahanet e boshatisur. Brenda rregullores eshte edhe perdorimi i gjuhes per te permbysur tavolina, fluturuar karrike, thyer kompjutera etj... Ky proces quhet “Shprehje e sovranitetit tė popullit shqiptar“.

Petrit Kola
pojofree@yahoo.com

Identifikuar

Porosite e serbit dhe te grekut per te gjunejzuar dhe poshteruar shqiptaret, jane zbatuara me fanatizem nga veglat e tyre shqiptare.
Eryola
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 1136


Il est temps de vivre la vie que tu t'es imaginée.

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #12 : 20/06/09, 02:02 »
0

Ke harruar te shtosh qe ke dhe nje popull Sahanlepires, e para se rri e shikon me pacudine me normale veprimet e Sahanlepirserve(o eshte budalla o bashkefajtor) e dyta, kur daja im u kthye nga jashte ngeli i shokuar me rrogat e uleta qe ishin ketu, kur pa si veprohej tha: po keto rroga jane te parashikuara tamam per hajdutet.(->anti-Un)

E te jesh anti-shqiptar, eshte shume me keq, me e demshme, se te jesh anti-Un .... anti-Un sjell derivate si anti-shqiptarizmi.
Identifikuar

<<Tu dois devenir l homme que tu es. Fais ce que toi seul peux faire. Deviens sans cesse celui que tu es, sois Maītre et Sculpteur de toi-mźme. >>

JE  VOUS  AIME  . . .
petrit-kola
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 1224


Zetorsit

Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #13 : 20/06/09, 02:02 »
0

Dajes tuaj qe u kthye nga jashte dhe u shokua a i eshte rregulluar gruri apo vazhdon te jete gjysmak dhe juve e merni per etalon dhe reflektoni ketu?
Identifikuar

Porosite e serbit dhe te grekut per te gjunejzuar dhe poshteruar shqiptaret, jane zbatuara me fanatizem nga veglat e tyre shqiptare.
Eryola
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 1136


Il est temps de vivre la vie que tu t'es imaginée.

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #14 : 20/06/09, 02:02 »
0

hahahaha .... ja ri-mbathi, te fortit nqs nuk e mund dot, iki!

(kujdes ne formen qe shprehesh, se eshte e vertet) ... po ti reflektove nga ime daje, apo per etalon?
Identifikuar

<<Tu dois devenir l homme que tu es. Fais ce que toi seul peux faire. Deviens sans cesse celui que tu es, sois Maītre et Sculpteur de toi-mźme. >>

JE  VOUS  AIME  . . .
petrit-kola
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 1224


Zetorsit

Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #15 : 20/06/09, 02:02 »
0

Ai nuk daja im. Nuk e kam ne fis, keshtu qe nuk munde te reflektoje per nje qe sa kam gje dhe se kam takuar ndonjehere...!!!

Thjesht llogjika e juaj mu duk si 100 metra me pengesa....
Identifikuar

Porosite e serbit dhe te grekut per te gjunejzuar dhe poshteruar shqiptaret, jane zbatuara me fanatizem nga veglat e tyre shqiptare.
Eryola
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 1136


Il est temps de vivre la vie que tu t'es imaginée.

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #16 : 20/06/09, 02:02 »
0

Ai nuk daja im. Nuk e kam ne fis, keshtu qe nuk munde te reflektoje per nje qe sa kam gje dhe se kam takuar ndonjehere...!!!

Thjesht llogjika e juaj mu duk si 100 metra me pengesa....


Pse? -Se ta mbeshteta profesionin e Sahanlepirsit ?

Nqs ke si qellim te shfrysh e shash, po te le ne qejfin tend .... a nqs mendon sado pak edhe vetem ne teori per mundesine e zgjidhjes se problemit, fillo e shihe qe nga rrenjet e jo te lulet qe bertasin vete! Shkel SyrinShkel Syrin
Identifikuar

<<Tu dois devenir l homme que tu es. Fais ce que toi seul peux faire. Deviens sans cesse celui que tu es, sois Maītre et Sculpteur de toi-mźme. >>

JE  VOUS  AIME  . . .
petrit-kola
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 1224


Zetorsit

Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #17 : 20/06/09, 02:02 »
0

Une nuk ofendova.
Ne se jeni keqkputur ju kerkoje ndjese.
Sinqerisht,
Petriti
Identifikuar

Porosite e serbit dhe te grekut per te gjunejzuar dhe poshteruar shqiptaret, jane zbatuara me fanatizem nga veglat e tyre shqiptare.
Eryola
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 1136


Il est temps de vivre la vie que tu t'es imaginée.

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #18 : 20/06/09, 02:02 »
0

Jo, pa problem se nuk ofendohem aq lehte.
Me erdhi inat qe dicka qe thashe, duhej transformuar e keqinterpretuar.

Buzeqesh
Identifikuar

<<Tu dois devenir l homme que tu es. Fais ce que toi seul peux faire. Deviens sans cesse celui que tu es, sois Maītre et Sculpteur de toi-mźme. >>

JE  VOUS  AIME  . . .
petrit-kola
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 1224


Zetorsit

Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #19 : 20/06/09, 02:02 »
0

Jo, pa problem se nuk ofendohem aq lehte.
Me erdhi inat qe dicka qe thashe, duhej transformuar e keqinterpretuar.

Buzeqesh

Faleminderit per mirekuptimin.

Ndonjere me pelqen te testoje bashkbiseduesin.

Aurela nuk munde ta shpetoje are qe nuk eshte e saj edhe sikur te behet aliene e jo me hollandeze.
Identifikuar

Porosite e serbit dhe te grekut per te gjunejzuar dhe poshteruar shqiptaret, jane zbatuara me fanatizem nga veglat e tyre shqiptare.
Cakalli7
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 1139


Militant

Respekt: -185

Profili
« Pergjigju #20 : 20/06/09, 07:07 »
0

Kjo cupa mire ka bere qe ka marre nenshtetesim por meqe politika edhe zagarucet e S.Berishes mburren per patriotizem kjo bie pak si ndesh.
Identifikuar

Ai qė kontrollon tė shkuarėn kontrollon tė ardhmen. Ai qė kontrollon tė tashmen kontrollon tė shkuarėn. - George Orwell (1903-1950)
bert
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 1474


Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #21 : 20/06/09, 15:03 »
0

kam dy te aferm te mi qe kane shtetesine hollandeze por e kane dhe ate shqiptare. asnje njeri ste detyron te heqesh me zor shtetesine e vendit te lindjes. mos flisni perralla me mbret. shqiptaret sjane me ata te viteve 90
Identifikuar
bert
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 1474


Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #22 : 27/06/09, 16:04 »
0

Kjo cupa mire ka bere qe ka marre nenshtetesim por meqe politika edhe zagarucet e S.Berishes mburren per patriotizem kjo bie pak si ndesh.
ketyre rrugaceve po ju vjen burgu
Identifikuar
Gjeto Basho MUJI
oooor tii
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 291


Respekt: -1

Profili
« Pergjigju #23 : 27/06/09, 17:05 »
0

kurse ty po te vje laku...
Identifikuar

Cuca cuces i kish cue fjale, kush e pat cajcen ma t\'bardhe
petrit-kola
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 1224


Zetorsit

Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #24 : 27/06/09, 17:05 »
0

Le te pastrojme Atdheun nga flliqesirat.

Identifikuar

Porosite e serbit dhe te grekut per te gjunejzuar dhe poshteruar shqiptaret, jane zbatuara me fanatizem nga veglat e tyre shqiptare.
Faqe: [1] 2
  Printo  
 
Shko te: