Kombetarja jone e futbollit
Faqe: 1 [2]
  Printo  
Autor Tema: Kombetarja jone e futbollit  (Lexuar 23972 here)
irriducibile
Vizitor
« Pergjigju #25 : 25/04/09, 13:01 »
0

Kėshtu ra pista serbe, moralisht e paparanueshme?
26 Prill   Petroviē ishte i preferuar, megjithatė ka pasur shumė presion nga opinioni“Ka lindur nė Bosnjė dhe ka njė pasaportė kroate. Ka njė CV tė shkėlqyer dhe ka dalė kampion botė me moshat me Jugosllavinė dhe kampion Europe me Crvena Zvezdėn. E njeh mirė rajonin dhe ka shumė eksperiencė. Pranon tė qėndrojė nė Shqipėri nuk kėrkon aq “para” sa tė na fundosė financiarisht”. Pasi i ka kaluar tė gjitha nėpėr mend, Armando Duka ka vendosur me veten: ky mund tė jetė njeriu qė duhet tė drejtojė Shqipėrinė. Plotėson pak a shumė tė gjitha kriteteret qė na duhen nė kėtė moment. Dhe diferencat e tij nė letėr me kandidatėt e tjerė janė tė shumta. Deri sa… “ėshtė serb!”. Hutimi ka qenė i madh. Ai qė kishte ndoshta pozitat mė tė forta pėr tė drejtuar Shqipėrinė, Ljubo Petroviē, ėshtė njė serb 100%. Megjithėse i lindur nė Bosnjė, e megjithėse me pasaportė kroate. Prej njė javė nė kokat e zyrtarėve tė futbollit pavendosshmėria ishte e kuptueshme. Nė ēdo moment kishte njė thirrje tė brėndshme qė: “Ok, jemi profesionistė, por njė serb ėshtė e papranueshme”. Dhe nga ana tjetėr njė tjetėr thirrje vinte: “Ėshtė njeriu i duhur, paēka se ėshtė serb”. Zgjedhja nuk do tė ishte e thjeshtė. Njė gjė gjė ishte e sigurtė. Petroviē ishte kaq i preferuar nga federata jonė e futbollit sa kjo e fundit madje i la edhe njė takim nė Vjenė pikėrisht kėtė fundjavė. Por mė parė duhej testuar opinioni. Dhe fundi ishte i hidhur. Publikimi i lajmit mė mediat e pėrditshme shqiptare ka bėrė tė shpėrthejė njė “revoltė” nėpėr forumet nė internet dhe nė opinionin. Tė gjithė nė unison: “Pėrse na duhet njė serb?!”. Dhe pista ra. Opinionit nuk mund t’i dalėsh kundėr.

Ftohtėsi – duhet apo jo njė trajner serb nė krye tė Shqipėrisė sot ėshtė shumė e vėshtirė pėr ta gjykuar. Dhe duke qenė se futbolli nė kundėrshti me fusha tė jetės nuk ėshtė njė zgjedhje vetėm personale, por qė nė njė farė mėnyre pėrfaqėson edhe “turmėn”, ku aty brenda saj, mund tė gjesh nga tė gjitha, atėherė vėshtirėsia bėhet edhe mė e madhe. Njė gjė ėshtė e vėrtetė: Nė vendime tė kėsaj natyre. Sidomos kur flitet pėr njeriun qė do tė drejtojė pėrfaqėsuesen e futbollit nė njė vend ballkanas, verdikti pėrfundimtar nuk mund tė mos jetė i pėrfshirė edhe nga ndjenja apo argumente tė llojeve tė tjera. Ku nuk mungojnė as ato gjeopolitike. Ky sport nė rajonin tonė, ballkanin e nxehtė, nuk ėshtė parė vetėm si njė lojė. Sidomos pas viteve ‘90 pėrballjet mes shteteve, sidomos ato zyrtare, pasi ato miqėsore kanė kohė qė janė fshirė nga harta e takimeve, kanė qenė demostrative, apo edhe njė mėnyrė pėr tė treguar se sa nacionalistė janė kombet dhe deri ku mund tė arrijnė kufijtė e “urrejtjes”. Disa ndeshje mes Bosnjės dhe Serbisė, Serbisė dhe Kroacisė, apo rasti mė tipik mes Shqipėrisė dhe Greqisė kanė qenė njė pasqyrė e gjallė qė tė paktėn nė fushėn e blertė, ky rajon nuk do tė arrijė kurrė tė gjejė paqe. “Turma” do tė sillej gjithnjė njėsoj.

Rasti – konkret ėshtė i komplikuar. Mes dėshirės pėr tė mos qenė ne iniciatroėt e njė propagande nacionaliste nė Ballkan dhe mes konfirmimit se ky trajner, Petroviē, vėrtet na bėn njė mendje e ftohtė edhe mund t’i krijonte luksin vetes ta pranonte. Por e njėjta mendje e ftohtė, gjithnjė mund ta kishte si njė “barrė mbi shpinė”. Sigurisht qė pėr ēdo fitore, ai do tė quhej mė shumė se sa njė shqiptar, por do tė majftonte njė rrėshkitje pėr tė rrezikuar gjithēka. Ai dhe edhe ata qė do ta zhgjidhin. Dhe sikur tė mos mjaftojė kjo, ata qė nė fund bėjnė “kryengjitėsin” nuk janė mendjet e ftohta, por ata qė ēirren dhe paguajnė gjithēka pėr tė parė nga afėr pėrfaqėsuesen. Dhe normalisht opinioni i tyre kolektiv nėse mos duhet marrė parasysh duhet respektuar, dhe sigurisht qė duhet diktuar.

Pėrfundimisht – historia e njė trjaneri serb nė pėrfaqėsuesen shqiptare zgjati vetėm disa ditė. Mes dėshirės pėr tė dhėnė njė shembull se nuk jemi paragjykues dhe se sigurisht nuk nisemi nga ndjenja nacionaliste nė vendime tė karakerit 100% sportive, kemi qenė ndoshta tė parakohshėm nė idenė tonė. Sepse Shqipėria nuk ėshtė as vendi e as momenti pėr t’I treguar njė rajoni tė tėrė qė nė jemi kaq “mendje tė hapura” sa nuk kemi probleme tė kėsaj natyre. Njė Kosovė e tėrė, e cila pėr fat ndihet po aq sa ne shqiptare jo nė fushė, raportet nė fushė (kemi gjysmėn e pėrfaqėsueses) dhe mijėrat qė vijnė nė “Qemal Stafa” apo nė stadiumet e tjera tė Europės nuk do ta kishin pėrtypur) ka shumė indiferencė njė zgjedhje e tillė. Mjaftuan pak orė forumesh dhe opinionesh pėr ta kuptuar njė gjė tė tillė. Jetojmė nė Ballkan, ne shqiptarėt nuk duhet ta harrojmė. Pavarėsisht se bėrtet deri diku “mendje tė hapura” dhe nuk jemi kaq nacionalistė tė egjėr sa popujt tanė homologė. Dhe pėr shumė kohė do ta kemi tė vėshtirė njė zgjedhje tė tillė. Pėrpara njė profesionisti do tė jemi tė detyruar tė mbyllim njė sy e tė themi “ok, por pse serb? Ka shumė tė tjerė. Gjithandej”. Pavarėsisht se nėn zė tė gjithė mund tė thonė: “nėse na bėn tė fitojė, a duhet tė themi pse ėshtė njė serb…?!”. Nuk jemi ende “qytetarė tė Botės”. Tė paktėn jo nė futboll.
 
Identifikuar
KaDHaisti Franko
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 11873


Respekt: +34

Profili
« Pergjigju #26 : 05/05/09, 15:03 »
0

cu be per trajnerin e ri te kombetares?
Identifikuar

Ti rrish larg "idiotllizmit", do te thote ta kesh prekur me pare ate...
irriducibile
Vizitor
« Pergjigju #27 : 05/05/09, 15:03 »
0

cu be per trajnerin e ri te kombetares?

Hic. Ai kroati Ivankovic, firmosi me Maqedonine. E ndersa ai serbi Petrovic eshte kontestu nga mediat kosovare, dhe u hoq praktikisht si kandidat
Identifikuar
KaDHaisti Franko
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 11873


Respekt: +34

Profili
« Pergjigju #28 : 06/05/09, 16:04 »
0

me sybet mo... ka ndonje emer tjeter ne liste?
Identifikuar

Ti rrish larg "idiotllizmit", do te thote ta kesh prekur me pare ate...
irriducibile
Vizitor
« Pergjigju #29 : 08/05/09, 14:02 »
0

Maj 2009, Shqipėria zbret -1, tani e 92-a nė FIFA


Shqipėria humbi 1 vend nė ranglistėn botėrore tė FIFA-s pėr muajin maj 2009, nė raport me atė paraardhės (prill), duke zbritur tashmė nė vendin e 92-tė me 390 pikė, duke qenė njė ndėr 13 pėrfaqėsueset e UEFA-s qė kishin pėsuar njė lėvizje me kah negativ. Prilli ishte njė muaj “pushimi” pėr ekipet kombėtare dhe pėrgjithėsisht nuk pati lėvizje nė renditjen specifike kontinentale. Gjithsesi, Shqipėria ishte e vetmja nė grupin tonė qė zbriti njė shkallė nė FIFA, pasi dhe Malta modeste u ngjit njė vend, tani e 150-ta. Kombėtarja jonė pas shkarkimit tė holandezit Ari Han ndodhet ende pa trajner, edhe pse nga takimi kundėr Portugalisė, mė 6 qershor na ndan vetėm 1 muaj. Portugalia nuk lėvizi asnjė vend, sėrish ndodhet e 11-ta nė FIFA. Edhe Danimarka e Suedia mbetėn nė vendet e muajit paraardhės, pėrkatėsisht nė vendet 29-tė e 31. Hungaria ėshtė me shenjėn “plus”, duke u ngjitur 1 vend, tani e 43-ta nė FIFA.
PODIUMI
Renditja botėrore dhe ajo evropiane kryesohet nga Spanja (1729 pikė), Gjermania (1362 pikė) e Holanda (1360 pikė).


7 Maj 2009
Identifikuar
irriducibile
Vizitor
« Pergjigju #30 : 09/06/09, 21:09 »
0

Kombėtarja, fataliteti i minutės sė fundit


Kombėtarja/ Ja cilat janė 16 ndeshjet, ku ekipi ynė pėrfaqėsues ka pėsuar gola fatalė nė ēastet e fundit. Nga 2-1 me Gjermaninė te goli i Bruno Alveshit nė minutat shtesė tė Shqipėri-Portugali

Leonard Karaj- Humbja e njė ndeshjeje ėshtė gjithmonė e hidhur, por kur kjo vjen nė minutat e fundit, atėherė bėhet zeher. Njė tė tillė Kombėtarja shqiptare dhe tifozėt e saj e pėrjetuan mbrėmjen e sė shtunės, ku pas njė 90-minutėshi gati perfekt erdhi goditja finale. Atė qė nuk mundi ta bėjė ylli i portugezėve Kristiano Ronaldo, e realizoi njė mbrojtės, Bruno Alvesh, i cili pluhurosi gjithēka tė mirė qė kishin bėrė kuqezinjtė deri nė atė moment, duke i kthyer ata diku prapa nė origjinėn e tyre. Kjo pėr faktin se s’janė tė pakta ndeshjet, ku ekipi ynė pėrfaqėsues ka humbur takimet pikėrisht nė minutat e fundit. Madje, nė tri ndeshje spektakolare Kombėtarja ka humbur nė minutat shtesė tė akorduara nga arbitri i ndeshjes.

Precedentėt
Pėrveē Shqipėri-Portugali (1-2) edhe nė ndeshjet Irlandė-Shqipėri 2-1 dhe Qipro-Shqipėri, kuqezinjtė janė dorėzuar nė sekondat e fundit. Adrian Aliaj zor se do tė harrojė 7 qershorin e 2003-it nė Dublin, teksa shėnonte njė autogol nė portėn e Strakoshės nė minutėn e 92-tė ndeshjes. Deri nė atė moment pėr vendėsit kishte shėnuar kapiteni Roi Kin, ndėrsa pėr kuqezinjtė fantazisti Ervin Skela. E hidhur ka qenė edhe humbja nė miqėsoren e 19 gushtit tė 1998-ės me Qipron nė Nikosia. Teksa Alban Bushi shėnonte golin e avantazhit 2-1, Kombėtarja lėshonte nė lojė dhe vendėsit pėrgjigjeshin edhe dy herė tė tjera nė minutėn e 84 dhe nė tė 94-ėn, duke sigluar rezultatin 3-2.

Gjermania
Por asnjė nga kėto mė sipėr nuk kanė tė krahasuar me pėrballjet ndaj Kombėtares gjermane. Nė katėr takime Gjermania ka arritur t’i prishė festėn kuqezinjve vetėm nė finish. Duke filluar qė nga viti 1983, ku pas golit tė Genc Tomorit, Rumenige dhe Strack kthenin gjithēka nė favor tė tyre. Pėr tė vazhduar me Shqipėri-Gjermani tė 1997-ėn, ku dopietės se Bledar Kolės i pėrgjigjej nė fund Ulf Kirsten me tre gola resht. Ndėrsa akoma mė therėse ka qenė 4-3 e 11 tetorit ’97, ku mbarė Shqipėria festoi pėr ca orė barazimin historik. Kjo, pasi nė minutėn e 88-tė njė “black-out” la gjithė vendin nė errėsirė. Vetėm ditėn tjetėr u bė i ditur rezultati i ndeshjes 4-3. Oliver Bierhof kishte shėnuar golin e avantazhit 2 minuta pasi Shqipėria ishte pėrpirė nga errėsira.
(Panorama Sport)

--------------------------------------------------------------------------------


6 qershor 2009
Shqipėri-Portugali 1-2
Shėnues: Bogdani 29’/ Almeida 28’, Bruno Alvesh 93’
Shqipėria: Hidi, Vrapi, Cana, Curri, Vangjeli, Beqiri, Agolli, Skela, Bulku, Duro (Berisha 87’), Bogdani (Salihi 65’) 
Portugalia: Eduardo, Bruno Alvesh, Bosingva, Karvajo, Pepe, Duda, Meireles, C.Ronaldo, Deko, Boa Morte, Hugo Almeida (Edinjo 69’)

17 tetor 2007
Shqipėri-Bullgari 1-1
Shėnues: Kishishev (autogol) 32’/ Berbatov 87’
Shqipėria: Beqaj, Dallku, Haxhi, Dede, Vangjeli, Curri, Lala, Duro, Skela, Bogdani, Salihi
Bullgaria: Petkov, Iliev, Tomasic, Wagner, Angelov, Kishishev, S.Petrov, M.Petrov, Telkinski, Popov, Berbatov

12 shtator 2007
Shqipėri-Holandė 0-1
Shėnues: Van Nistelroi 92’
Shqipėria: Beqaj, Vangjeli, Curri, Dede, Dallku, Muka, Lala, Cana, Duro (Haxhi 70’), Kapllani (Bushi 46’), Bogdani (Bulku 82’)
Holanda: Van der Sar, Melkiot, Bouma (Emanuelson 63’, Mathijsen, Oijer, Van Bronkhosrt, Shnajder, De Zeu, Van Nistelroi, Van Persie (Van der Vart 46’), Babel (Kujt 75’)

8 tetor 2005
Ukrainė-Shqipėri 2-2
Shėnues: Shevēenko 45’, Bogdani 74’, 82’, Rusol 86’
Ukraina: Shovkovski, Rusol, Shevēuk, Gusev, Nazarenko, Rotan, Shelayev, Tymosēuk, Shevēenko, Voronin, Federov
Shqipėria: I.Lika, Aliaj, E.Beqiri, Dallku, Besnik Hasi, Altin Haxhi, Lorik Cana, Altin Lala, Ervin Skela, Bogdani, Igli Tare


7 qershor 2003
Irlandė-Shqipėri 2-1
Shėnues: Keane 6’, Aliaj (autg) 90’/ Skela 8’
Irlanda: Given, Carr, O’Shea, Cunningham, Breen, Holland, Kinsella, Kilbane, Duff, Connolly, Keane
Shqipėria: Strakosha, E.Beqiri, Geri Ēipi, Aliaj, Altin Lala, Besnik Hasi, Albert Duro, Skela, Murati, Rraklli, Igli Tare

24 mars 2001
Gjermani-Shqipėri 2-1
Shėnues: Deisler 50’, Klose 88’/ B.Kola 66’
Gjermania: Kahn, Ėorns, Noėotny, Jeremies, Rameloė, Deisler, D. Hamann, Bode, Neuville, Bierhoff, Scholl
Shqipėria: Strakosha, Rudi Vata, Geri Ēipi, Arjan Xhumba, Altin Lala, Fatmir Vata, Besnik Hasi, Bledar Kola, Murati, Alban Bushi, Igli Tare

19 gusht 1998
Qipro-Shqipėri 3-2
Shėnues: Engomitis 63’, Akis 84’, Ioanou 90’/ Haxhi 43’, Bushi 71’
Qipro: Panayiotou, Engomitis, Pittas, M. Charalambous, D. Ioannou, Spoliaric, Melanarkitis, Malekos Gogic, M. Christodoulou, Okkas,  Agathocleous
Shqipėria: Strakosha, Shulku, Oltjon Osmani, Vata, Haxhi, Arjan Peēo, Lala, Bushi, Bledar Kola, Edmond Dalipi, Altin Rraklli

14 tetor 1998
Norvegji-Shqipėri 2-2
Shėnues: Rekdal 82’, Berg 88’/ Bushi 38’, Tare 52’
Norvegjia: Grodas, Haland, Berg, Hoftun, Bjornebye, Heggem, Strand, Rekdal, Solbakken, Flo, Tore Andre Flo
Shqipėria: Strakosha, Shulku, Xhumba, Rudi Vata, Fakaj, Altin Haxhi, Altin Lala, Alban Bushi, Bledar Kola, Rraklli, Igli Tare

28 prill 2004
Estoni-Shqipėri 1-1
Shėnues: Viikmae 83’/ Aliaj 52’
Ndeshje miqėsore
Estonia: Poom, Jager, Piiroja, Rahn, Stepanov, Rooba, Klavan, Reim, Lindpere, Oper, Viikmae
Shqipėria: Lika, A.Beqiri, Dede, Aliaj, E.Beqiri, Hasi, Lala, Duro, Murati, Bushi, Tare
 
11 tetor 1997
Gjermani-Shqipėri 4-3
Shėnues: Helmer 64’, Bierhof 73’, Marshall 86’, Bierhof 90’/ Kohler 55’ (autg), Tare 80’, Vata 88’
Gjermani: Kahn, Thon, Kohler, Reuter, Helmer, Heinrich, Hasler, A. Moller, Kuntz, Bierhof, Bobiē
Shqipėria: Strakosha, Ilir Shulku, Arjan Xhumba, Ervin Fakaj, Afrim Tole, Bledar Kola, Fatmir Vata, Haxhi, Bushi, Mahir Halili

2 prill 1997
Shqipėri-Gjermani 2-3
Shėnues: Kola 62’, 90’/ Kirsten 63’, 80’ 84’
Shqipėria: Strakosha, Shulku, Kaēaj, Eduart Abazi, Ilir Shpuza, Bushi, Rudi Vata, Bledar Kola, Haxhi, Altin Rraklli, Igli Tare
Gjermania: Kopke, M. Sammer, Kohler, Helmer, Reuter, Eilts, Ziege, A. Moller, Ėosz, Klinsmann, Bierhof

5 qershor 1999
Shqipėri-Norvegji 1-2
Shėnues: Olsen 16’ (autg)/ N. Iversen 3’, Torre Andre Flo 82’
Shqipėria: Strakosha, Xhumba, Altin Haxhi, Shulku, Lala, Rudi Vata, Bushi, Bledar Kola, Ervin Fakaj, Igli Tare, Altin Rraklli
Norvegjia: Olsen, Haland, Pedersen, Hoftun, Bergdolmo, Iversen, Solbakken, Rekdal, Mykland, Rudi, Andre Flo

20 gusht 1997
Ukrainė-Shqipėri 1-0
Shėnues: Serhij Rebrov 86’
Ukraina: Shovkovskij, Luzhnij, Zubov, Holokov, Vashēuk, Dmitrulin, Makimov, Kalitvintsev, Husin, Shevēenko, Rebrov
Shqipėria: Strakosha, Afrim Tole, Shulku, Xhumba, Vata, Daiu, Viktor Paēo, Alban Bushi, Igli Tare, Altin Rraklli, Altin Haxhi

3 dhjetor 1986
Shqipėri-Spanjė 1-2
Shėnues: Muēa 27’/ Arteche 67', Joaquin 83'
Shqipėria: Musta, Jera, Taho, Zmijani, Minga, Ferko, Hodja, Muēa, Omuri, Demollari
Spanja: Zubizarreta, Arteche, Camacho, Sanchiz, Munoz, Chendo, Joaquin, Gomez, Michel, Butragueno, Rincon

15 nėntor 1989
Shqipėri-Poloni 1-2
Shėnues: Kushta 63’/ Tarasiewicz 45', Ziober 83'
Shqipėria: Nallbani, Iljadhi, Jera, Xhumba, Zmijani, Hodja, Josa, Demollari, L.Pano, Bubeqi, Kushta
Polonia: Bako, Szewyk, Wdovczyk, Kubicki, Kaczmarek, Czachovski, Tarasieėicz, Ėarzycha, Kosecki, Dziekanovski, Ziober

20 nėntor 1983
Gjermani-Shqipėri 2-1
Shėnues: Rummenigge 24’, Strack 80’/ Tomori 23’
Gjermania: Schumacher, B. Forster, Strack, Forster, H.P. Briegel, Dremmler, Mattheus, Meier, Littbarski, Voller, Rummenigge
Shqipėria: Musta, Petro Ruci, Rragami, Omuri, Ahmetaj, Lame, Demollari, Shyqyri Ballgjini, Vukatana, Arben Minga, Genc Tomori


E Hene, 08 Qershor 2009
Identifikuar
irriducibile
Vizitor
« Pergjigju #31 : 02/07/09, 14:02 »
0

FIFA, Shqipėria rrėzohet tri shkallė


Kombėtarja shqiptare ėshtė rrėzuar nga shkallėt nė renditjen e FIFA-s pėr muajin korrik 2009. Nga vendi i 92-tė kuqezinjtė e trajnerit Josip Kuzhe, pas dy ndeshjeve tė muajit qershor, ato me Portugalinė (1-2, zyrtare) dhe Gjeorgjinė (1-1, miqėsore), Shqipėria ndodhet nė vendine 95-tė nė ranglistėn botėrore, dhe me 53 pikė se nje muaj mė parė, tani 347 pikė. Edhe njė kombėtare mė e re nė “moshė” si ajo e Malit tė Zi, mund tė na e kalojė muajt e ardshėm, pasi malazezėt ndodhėn vetėm 3 vende pas nesh, nė tė 98-in. Nė renditjen specifike europiane Shqipėria ndodhet nė vendin e 41-tė nga 53 federeata futbollistike qė bėjnė pjesė nė UEFA, e ndjekur pikėrisht nga fqinji ynė i vogėl verior, Mali i Zi, nė tė 42-in. Nė muajin gusht, Kombėtaraja do tė zhvillojė njė ndeshje miqėsore nė Tiranė me Qipron, pėrpar se tė pėrballet me Danimarkėn, nė ndeshjen e parafundit tė kualikueseve tė Kampionatit Botėror “Afrika e Jugut 2010”.

Brazili nė krye tė botės

Fitorja e Kupės sė Konfederatave i lejoi Brazilit tė rimarė kreun e ranglistės botėrore tė FIFA-s pėr ekipet kombėtare pėr muajin korrik. Skuadra e drejtuar nga Dunga la pas Spanjėn. Iberikėt janė nė vendin e dytė pėrpara Holandės. Italia ėshtė e palėvizur nė vendin e katėrt, ndėrkohė qė Shtetet e Bashkuara ngjitėn dy vende dhe tani janė nė vendin e 12-tė. Klasifikimi botėror: 1) Brazili (vendi nė muajin qershor, 5). 2) Spanja (1). 3) Holanda (2). 4) Italia (4). 5) Gjermania (3). 6) Rusia (9). 7) Anglia (6). 8) Argjentina (7). 9) Franca (10). 10) Kroacia (8).
Identifikuar
Faqe: 1 [2]
  Printo  
 
Shko te: