Kush eshte Edi Rama?
Faqe: [1] 2
  Printo  
Autor Tema: Kush eshte Edi Rama?  (Lexuar 6102 here)
Kevinjon
BalkanWebs
****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 3371

Respekt: -82

Profili
« : 05/09/09, 09:09 »
0

 Infermiere Infermiere Infermiere Infermiere Supersticioz Supersticioz Supersticioz Lutu Lutu Lutu Lutu


Prostitutat politike vėrshojnė nė PS, tutori Rama rrit bursėn e kurvave

Socialistėt e Korēės kėrkuan kandidimin e Ben Blushit pėr kreun e PS. Petro Koēi mbėshtet Edi Ramėn, pasi ky i fundit e pėrjashtoi nga partia. Klosi doli sėrish kundėr LSI, duke kėrcėnuar me largimin nga kjo parti. Dritan Ylli deklaron se kėto janė pazaret e fundit tė sekserit Klosi. Gėlbaza Veliaj hodhi sėrish gėlbazėn e Edi Ramės me gojėn e tij tė shpifjeve kundėr Ilir Metės, e kėshtu me radhė, epiqendra e lajmeve vjen nga Partia Socialiste, ku dėshtaku Edi Rama vazhdon tė iniciojė sulme dhe kundra-sulme, intriga dhe diversione nėpėrmjet tė cilave kėrkon tė largojė vėmendjen nga disfata e turpshme e zgjedhjeve tė 28 Qershorit. Tashmė, partia e madhe e socialistėve ėshtė shndėrruar nė njė fushė tė vogėl mesazhesh celulari, ku vėrshojnė intrigat dhe pazaret e vogla tė Edi Ramės me merkaton e renegatėve dhe prostitutave politike, qė shiten e blihen ku me pak para dhe ku me ndonjė leje ndėrtimi. Tutori Rama menaxhon situatat duke pėrcaktuar semaforėt, ku do tė qėndrojnė kėto prostituta politike. Tashmė partia e madhe e socialistėve ėshtė shndėrruar nė njė qendėr tė vogėl trajtimi tė prostitutave, tė cilat lėvizin dhe vijnė sipas pazareve tė ofruara nga tutori humbės i socialistėve. Nė PS, deputetėt presin nė radhė pėr tė marrė nga njė post nė parlamentin e ri, ku dikush kėrkon kreun e grupit, dikush kėrkon sekretarin e grupit, dikush tjetėr kėrkon ndonjė komision, mjaft qė tė kenė mundėsi pėr ndonjė pazar tė vogėl apo pėr ndonjė dietė mė shumė. Shumė pak mendojnė pėr fatin e PS. Fati i kėsaj partie ka ngelur te fusha e mesazheve tė celularit tė Ramės. Nga aty lėshohen titujt e faqeve tė para tė gazetave, tė edicioneve tė lajmeve, intrigat e radhės pėr tė larguar vėmendjen nga humbja e PS. Dėshtaku Rama vazhdon tė rrudhė PS. Megjithėse nė njė dorė mban celularin me numrin “272” dhe nė dorėn tjetėr mban pompėn e oksigjenit, pėr tė mbushur mushkėritė e tij, Edi Rama po lė pa frymėmarrje Partinė Socialiste, duke e kthyer nė njė kolos tė shembur buzė rrugės, njė kolos tė kthyer nė kėrmė qė shumė shpejt nuk do i afrohet njeri nga era e qelbur qė do tė lėshojė. Partia Socialiste nuk ka mė seli.

Selia e saj ėshtė te Kullat e sekuestruara tė Arabit, ku Edi thėrret ushtarėt dhe prostitutat politike, tė cilat venė dhe vijnė sa nė njė parti nė tjetrėn, duke shitur veten sa mė shtrenjtė tė jetė e mundur sipas peshės specifike qė kanė nė partitė e tyre. Sot, peshėn mė tė madhe e kanė prostitutat qė vijnė nga LSI. Ato janė nė pjacėn mė tė lartė nė tregun e Kullave tė Arabit. Dikujt i janė ofruar 45 mijė Euro. Dikujt tjetėr njė zyrė te Kullat e Arabit, dikush tjetėr pret tė jetė nė kryesinė e radhės sė PS dhe kryeprostituta kėnaqet me pazarin e majmė qė ka marrė nga tutori Rama. Bursa e prostitutave ėshtė rritur. Mė tė preferueshmet janė ato qė vijnė nga Partia e Punės. Mė pas vijnė ato qė kanė ardhur nga fshati. Nuk dinė tė shkretat, gėnjehen me pak gjė. Pas LSI, mesa duket do vihet nė radhė te semafori i Kullave tė Arabit edhe ndonjė tjetėr nga ndonjė parti tjetėr. Sytė janė hedhur nga PSV 91. Socialistėt duhet tė jenė tė lumtur, hynė nė qendėr tė vėmendjes me bursėn e kurvave, pavarėsisht se humbėn zgjedhjet e 28 Qershorit.
Identifikuar
visi09
Administrator
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 4898


!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Respekt: +23

Profili WWW
« Pergjigju #1 : 05/09/09, 09:09 »
0

nje sporlljak i kec dhe nje bethjasht
Identifikuar

Respektoi njerėzit kur tė jesh duke u ngjitur... pasi mund t'i takosh ata pėrsėri kur tė zbresėsh...!
Kevinjon
BalkanWebs
****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 3371

Respekt: -82

Profili
« Pergjigju #2 : 05/09/09, 18:06 »
0

Edi Rama eshte Don Kishoti i epokave te vjetra qe kerkon te rilinde Autokratizmin e Patriashizmin si sistem sundues e politik. Ai e shikon veten njesoj si dikur Hitleri ne rolin e te perzgjedhurit per te bere historine e shqiperise. Triumfalizmi e Personifikimi eshte rrenja e ideologjise se tije, as i majtas dhe as i djathtas, ai po kerkon akoma rolin e tije te nje prijesi historik!!! Ketu qendron e gjithe mosmarrveshja me personin e tije sepse ne nje epoke globaliste nuk mund te mos biesh ne sy per karrierist e enderrimtar romantik duke levizur cik cak nga mashrimi ne mashtrim !!!

kev


...


Edi Rama, nga elitist nė populist

Nga Belina Budini

Marrė nga Gazeta Panorama

Arsyetimi ynė mbi komunikimin politik tė Edi Ramės mbėshtetet nė paradigmėn e famshme tė Walter Fisher, duke u ndalur veēanėrisht nė faktorėt qė cenojnė koherencėn narrative tė komunikimit politik. Nėpėrmjet kėsaj qasje, ne do tė shohim se modeli i Ramės e humbi koherencėn dhe besnikėrinė narrative nė krye tė Partisė Socialiste, teste tė cilat masin vėrtetėsinė dhe besueshmėrinė e njė fabule. Kjo qasje mund tė mos jetė nė gjendje tė na tregojė nėse njė histori ėshtė e mirė apo e keqe, e drejtė apo e gabuar, por ky nuk ėshtė aspak qėllimi i aplikimit tė saj kėtu. Qėllimi ynė, siē e zbuluam edhe mė lart, ėshtė tė analizojmė nėse narrativa komunikuese e Edi Ramės, mesazhi ose diskuri i tij ka koherencėn dhe besueshmėrinė e nevojshme pėr tė tingėlluar vėrtetėsisht dhe bindshėm. Pėr mė tepėr, kur komunikimi shihet si narrativė ose fabul, edhe njerėzit e thjeshtė, pa ekspertizė ose arsyetim tė specializuar, mund tė gjykojnė nėse ėshtė i besueshėm apo jo. Publiku, i marrė si tėrėsi e paspecializuar nė ēėshtjet e komunikimit, mund tė vlerėsojė kėsisoj me kompetencė koherencėn dhe besnikėrinė e njė historie.
Pyetja qė mund tė shtrohet nė rastin e karakterit tonė kryesor ėshtė pra: A pėrbėn narrativa e Edi Ramės si aktor i komunikimit nė arenėn publike shqiptare njė tėrėsi organike? A ėshtė sjellja apo performanca e tij konsistente? Konsistenca e brendshme e njė narrative ėshtė e ngjashme me linjėn e argumentimit nė paradigmėn racionale, pra pėrbėn logjikėn e saj. Ka disa mėnyra pėr tė vlerėsuar koherencėn dhe konsistencėn e performancės sė njė aktori komunikimi. Pėrballja dhe krahasimi i pohimeve tė bėra pėr ēėshtje tė caktuara ėshtė njė mėnyrė. Njė mėnyrė tjetėr ėshtė kapja e sjelljeve jokarakteristike pėr personazhin apo aktorin e komunikimit. Sipas Fisher, tingėllojnė tė vėrteta ato histori tė njerėzve qė kanė vijimėsi mendimi, motivi dhe veprimi.
Elitisti qė u bė... ‘populist’
Gjatė kėrkimit tonė rreth Edi Ramės, fillimisht si publicist dhe kritik, mandej si ministėr kulture dhe kryetar bashkie dhe sė fundi si kryetar i Partisė Socialiste, momentet e koherencės sė lėkundur tė mendimit, motiveve dhe veprimit tė tij janė evidentuar kronologjikisht. Njė fazė e fundit, me variacione tė befta, ishte ajo e udhėheqjes sė PS-sė drejt zgjedhjeve. Me tė marrė kreun e Partisė Socialiste, Rama operoi me njė diskur tė ri, bėri pėrpjekje pėr tė dalė me postura ‘tė pėrmbajtura’, tjetėr tė folur publike. Hoqi dorė nga snobizm-i karakteristik, pėr tė folur jo mė si elistist (gjė qė kishte qenė organike pėr tė), por nė tė kundėrt, si anti-elitist. Politikisht kėrkoi tė bindte me versionin gjithėpėrfshirės dhe apolitik. Ky lloj populizmi retorik u bė stili i tij politik me kohė tė pjesshme, njė lajtmotiv i ri diskursiv. Pavarėsisht pėrpjekjes pėr tė ndėrtuar njė urė verbale me tezėn qė u provua e pasuksesshme nė zgjedhjet e 28 qershorit, slogani i parė nė gojėn e Edi Ramės pas humbjes sė zgjedhjeve, “Koha ėshtė e maskarenjve, Shqipėria ėshtė e shqiptarėve”, ka mė tepėr tingėllimėn e retorikės sė Ramės sė vjetėr. Ndėrsa mėnyra e kėrkuar e opozicionit, me bojkot parlamentar, ka shijen e thartuar tė politikės shqiptare tė pardjeshme, njė rikthim nė stilin radikal tė bėrjes politikė.
Nga ana tjetėr, fondi i thėnieve dhe kundėrthėnieve tė Ramės nė kohė, role dhe funksione tė ndryshme publike, ashtu si edhe i shumė politikanėve tė tjerė shqiptarė, ėshtė i pashtershėm. Njė rast i tillė ėshtė ai i qėndrimit ndaj LSI-sė pas zgjedhjeve tė vitit 2005 dhe pas zgjedhjeve tė vitit 2009. Krahasimisht me ligjėrimin dhe aksionin politik tė 2009-ės, tė thėnat e 2005-ės nė njė intervistė tė Edi Ramės, botuar pas humbjes sė zgjedhjeve tė 3 korrikut nė gazetėn “Zėri i Popullit”, janė diametralisht tė kundėrta. Nėse nė lidhje me votat qė shkuan pėr LSI-nė nė 2005-ėn shprehet se “duhet thėnė me plot gojėn se ato ishin vota kundėr nesh po aq sa ē’ishin tė tilla edhe votat qė ka marrė e djathta”, nė 2009-ėn i cilėson votat qė shkuan pėr tė njėjtėn parti, LSI-nė, si “zemra tė majta” tė trafikuara djathtas...
Sė fundi, kursi i ri i Ramės pas zgjedhjeve ėshtė njė lėvizje in extremis, qė rrezikon koherencėn, vėrtetėsinė dhe konsistencėn e tij mė hapur se kurrė. Vėshtirėsive tė tilla ka kohė qė liderėt e moderuar tė botės moderne nuk u dalin mė pėrballė, duke e shpėtuar faqen me aktin e dorėheqjes. Duke rezistuar nė krye tė Partisė Socialiste, edhe pas mundėsisė sė humbur pėr ta sjellė atė nė pushtet, lėvizjet e Ramės ngjajnė me ato tė njė akrobati nė arenėn e cirkut politik. Sigurisht, ēdo aktor politik ruan tė drejtėn pėr tė rregulluar produktin e vet, por rrezikon qė, me variacionet e shumta dhe akrobacitė strategjike, tė humbasė besueshmėrinė dhe si rrjedhojė edhe klientelėn e vet. Variacioni i fundit i Edi Ramės nė opozitė e pėrmbys sėrish Edi Ramėn e dy viteve tė fundit, atė me maskėn e konservatorit tė ri. Stili i tij i opozicionit ka ndryshuar qė ditėn e parė pas njohjes me fatin e zgjedhjeve. Nė ligjėrimin e tij janė rikthyer termat “maskarenj”, “kriminel”, “mafioz”. Se deri ku do tė shkojė axhustimi i diskurit tė tij politik dhe cilat do tė jenė strategjitė e tij tė reja tė mbijetesės nė politikėn shqiptare, mund tė jenė ende tė padefinuara mirė edhe nė mendjen e tij. Por, i stėrvitur me skandale politike, akuza tė vazhdueshme pėr korrupsion dhe autoritarizėm, si dhe pėr monstruozitete nga mė tė pabesueshmet nė jetėn private, versioni i mbijetesės nuk duket aspak i pamundur. A do tė jetė riformatimi i tij kredibėl nė zgjedhjet e ardhshme? Jemi larg pėr tė arsyetuar mbi kėtė, por sigurisht kjo mbetet pėr t’u parė. Momenti ėshtė ende tė lexojmė rėnien nė zgjedhjet e sapombyllura.
I vetėm, kundėr tė gjithėve
Kėrkimi ynė rreth arsyeve qė nuk e bėnė fitues modelin e Edi Ramės nė zgjedhjet e 2009-ės, nuk mund tė injorojė rrethana tė tjera qė ēuan nė rėnien e Ramės nė zgjedhje. Njė rrethanė e tillė qė u bė vendimtare nė pėrcaktimin e fatit elektoral tė koalicionit tė majtė ishte aplikimi i Kodit tė ri Zgjedhor, qė erdhi me kėmbimin e sistemit zgjedhor nga mazhoritar nė proporcional rajonal. E kėrkuar prej vetė Ramės, me ndryshime kushtetuese, kjo taktikė elektorale synonte penalizimin e LSI-sė dhe partive tė tjera tė vogla. Nė kushtet e njė rezultati tė ngushtė ndėrmjet koalicionit tė djathtė dhe tė majtė, Kodi u bė ‘boomerang’ nė duart e vetė Ramės. Pritshmėria e tij pėr njė fitore prej vigani, nė pėrēarje brenda kampit, tregoi jo vetėm shkėputjen nga realiteti tė tij si politikan, por edhe papjekurinė e tij si lider partiak. 
Njė betejė PR-i dhėmbė pėr dhėmbė
Njė rrethanė tjetėr qė duhet konsideruar nga afėr ėshtė ajo qė lidhet me kushtet e reja tė kompeticionit politik nė Shqipėrinė e sotme. Kėsaj radhe Rama kishte pėrballė si rival njė qėndrestar politik tė pashembullt. Kėsaj radhe, ai jo vetėm qė nuk mbetej aspak prapa nė teknologji dhe regji elektorale, nė instrumente mediatike dhe amerikanizim tė mesazheve elektorale, nė imazh dhe nė formė, duke e konkurruar madje rivalin e tij ‘pop-star’ edhe me njė hit muzikor; por kishte edhe konkretėsinė verbale qė i mungoi kampit rozė. Pėrballė konkretėsisė dhe fushatės pozitive tė kampit tė djathtė, ai i udhėhequr nga Edi Rama avancoi njė lloj poezie politike nė debatin publik, qė nuk arriti tė tingėllojė bindshėm. Me gjithė njė lloj epėrsie estetike dhe konceptuale nė reklamėn politike tė Partisė Socialiste, bombardimi publicitar nga ana e Partisė Demokratike ishte epėrsor. Njė fushatė me kaq shumė elementė marketingu politik, marrėdhėniesh publike dhe amerikanizimi nga ana e tė dy kaheve politike, u zhvillua pėr herė tė parė nė Shqipėri. Edi Rama ėshtė i pari politikan shqiptar qė i ka shtėnė nė punė kėto mėnyra dhe mjete me mjaft efikasitet, por nuk ka mė fatin tė jetė i vetmi. Strategu i tij izraelit i fushatės dhe imazhit nuk do tė kishte mė luksin tė pėrgatiste njė betejė tė armatosur deri nė dhėmbė pėrballė njė ushtrie politikanėsh pa parzmore dhe shigjeta, si nė betejat e tjera elektorale tė pėrgatitura pėr Ramėn. Nė 2005-ėn me ‘BG&R’ dhe nė 2009-ėn me ‘Philtermedia’, tradita e kėshilltarėve dhe strategėve amerikanė tė marrėdhėnieve publike ėshtė vendosur tanimė edhe nė Partinė Demokratike.
Politikė me logjikėn e mediave
Teza “Pėrtej sė majtės dhe sė djathtės” ėshtė e njė logjike mediatike par excellence. E thjeshtėzuar dhe formuluar me njė ekonomi gjuhėsore tipike pėr reklamat dhe gjuhėn e shou-biznesit. Njohės i mirė i gramatikės sė komunikimit mediatik, Rama e ka bėrė qėkuri gjuhėn e televizionit tė tijėn. Ai e ka pajtuar kohėn e politikės me kohėn e lajmeve, pasi e di mirė se ajo qė nuk raportohet, nuk ekziston. Marrėdhėnia e Edi Ramės me mediat ėshtė njė simbiozė e hershme. Me angazhimin e tij nė politikė, media u bė qendra e sistemit tė tij. Ai operon me mediat si ekspert. E njeh dhe pėrdor tendencėn e mediave pėr t’u marrė me atė qė nuk ėshtė normė, tė veēantėn, shmangien, dhe ka ditur tė serviret pėr njė kohė tė gjatė si i ndryshmi, qė meriton pak mė shumė vėmendje.
Rama: “Media jam unė”
Megjithatė, marrėdhėniet e Edi Ramės me mediat janė akuzuar gjithashtu si tė komprometuara. Investigimet e munguara nė lidhje me kėto akuza e bėjnė tė pamundur marrjen nė analizė tė kėsaj ēėshtje, por disa zhvillime tė reja mediatike gjatė fushatės pėr zgjedhjet e 28 qershorit duhen shqyrtuar nė mėnyrė kritike. Edi Rama krijoi pėr herė tė parė nė kėto zgjedhje precedentin e servirjes sė gjellės politike tė gatshme, duke u dėrguar televizioneve kronikėn e raportimit mbi aktivitetet elektorale tė tij dhe tė Partisė Socialiste me kaseta filmike tė regjistruara dhe tė edituara nga stafi i zyrės sė tij elektorale. Gazetarėt dhe kamerat jo vetėm qė nuk ftoheshin mė tė raportonin dhe mbulonin veprimtaritė elektorale, por refuzoheshin dhe nuk lejoheshin tė filmonin kur kėrkonin ta bėnin njė gjė tė tillė me mjetet dhe syrin e tyre ndaj realitetit tė fushatės sė Ramės. Edicionet e lajmeve u gjendėn pėrpara njė vėshtirėsie serioze kur, nė zbatim tė ligjit, duhej t’i jepnin kohėn e mjaftueshme subjektit politik tė Partisė Socialiste, pa mundur ta refuzonin furnizimin me pamje dhe zė nga vetė zyra elektorale e kėsaj partie. Nė kushtet e njė deformimi tė tillė, tė iniciuar nga Rama, edhe selia e Partisė Demokratike iu bashkua iniciativės, duke ofruar edhe ajo gjellėn e vet tė gatshme elektorale pėr publikun.
Edi Rama e kishte eksperimentuar kėtė “gjetje” tė vizibilitetit mediatik tė kontrolluar prej tij qė nė turin e gjatė “Dialog me Shqipėrinė”, i organizuar pėr kronikėn e lajmeve mė shumė sesa pėr njerėzit dhe vendet ku shėtiti. Pa kamerat, mėnyrat e vjetra tė bėrjes politikė si takimet fizike me njerėzit, trokitja derė mė derė, fjalimet nė rrugė, nuk do tė kishin asnjė kuptim. Nė kushtet kur media ėshtė territori i politikės, ture tė tilla si ai “Dialog me Shqipėrinė” zgjasin aq sa minutazhi i transmetimit tė tyre pėr publikun e gjerė dhe nuk bėhen pėr fshatin apo lagjen ku ndalet njė copė here politikani. Nė kushtet e zhvillimit tė sotėm mediatik, kur televizioni nuk ėshtė mė njė vrojtues i thjeshtė apo pasqyrues i ngjarjeve, por ėshtė vendosur brenda tyre, si pjesė integrale e realitetit qė raporton, njė ndėrhyrje e tillė mediatike si ajo e Ramės pėrcjell jo vetėm ndjesinė e kthimit pas nė periudhėn e kontrollit tė mediave nga partia, por edhe sinjalin e frikėsimit tė tij nga realiteti mediatik. Duke e njohur fuqinė dhe forcėn e mediave, Rama e ka ndjerė nga ana tjetėr konsumimin qė sjell rutina politike. Pasi i ka braktisur teprimet dhe ekstravagancėn qė e bėnte tė denjė dhe interesant pėr mediat, tanimė aktor i politikės qendrore, Edi Rama ka tė gjitha arsyet pėr t’u ruajtur nga mediat. Ka kohė qė interviston veten nė shtypin e pėrditshėm dhe i ėshtė shmangur debatit ballė pėrballė me rivalėt e tij qė nga Spartak Ngjela, Sokol Olldashi deri tek Sali Berisha.
Njė dashuri mediatike, qė vazhdon...
Me gjithė konsumimin e pashmangshėm qė sjell qėndrimi i gjatė nė pushtet, Edi Ramės mbėshtetja mediatike nuk i mungon as sot. Sipas raportit paraprak tė monitorimit tė mediave nga Misioni Vėzhgues i OSBE/ODIHR, tre nga televizionet kryesore nė vend kanė favorizuar nė pėrmbajtje Partinė Socialiste gjatė fushatės pėr zgjedhjet e 28 qershorit. Kėshtu News 24, nė 64% tė kohės sė transmetimit pėr Partinė Socialiste ka folur me tone pozitive pėr tė, ndėrsa 39% tė kohės sė rezervuar Partisė Demokratike e ka pėrcjellė me tone negative. Po kėshtu, edhe Top Channel ka favorizuar Partinė Socialiste me 58% pasqyrim pozitiv, ndėrsa Partia Demokratike ka marrė 39% pasqyrim negativ nė kohėn e rezervuar pėr tė. Megjithėse mė asnjanės nė tonin e pasqyrimit tė Partisė Socialiste, edhe Vizion Plus ka pasqyruar negativisht Partinė Demokratike me 46%. Sė fundi, Tv Klan dhe TVSH kanė qenė mė pozitivė nė pasqyrim ndaj Partisė Demokratike, tė cilės i kanė dhėnė edhe shumė mė tepėr kohė nė krahasim me Partinė Socialiste, pa qenė megjithatė negativė nė pasqyrimin e rezervuar pėr veprimtaritė e Partisė Socialiste. As nė spektrin e mediave tė shkruara Ramės nė krye tė PS-sė nuk i mungoi mbėshtetja e hapur, si pėr shembull nga gazeta “Shekulli”, “Gazeta Shqiptare”, gazeta “Shqip”, gazeta “Korrieri”, revista MAPO, ndėrsa mė e rezervuar ndaj Ramės ka qenė e pėrditshmja mė e madhe nė treg, gazeta “Panorama”.
Njė zhvillim i ri mediatik i fushatės zgjedhore tė 28 qershorit ishin edhe sondazhet e porositura nga tre televizione shqiptare: Top Channel, Tv Klan dhe Ora News. Megjithėse Rama ėshtė njė konsumator i njohur sondazhesh, tė cilat i porosit rregullisht pėr pėrdorim tė brendshėm institucional nga ana e tij, kjo ishte hera e parė qė vetė mediat operonin me sondazhe, pėr tė matur temperaturėn e zgjedhjeve dhe shanset e rivalėve kryesorė pėr tė fituar. Pėrdorimi i sondazheve nga mediat pėr tė pėrkthyer realitetin e nxehtė elektoral tė qershorit nė vend u bė shkak pėr debate e diskutime tė zgjatura. Fushata nė tėrėsi u etiketua si virtuale dhe u pa pikėrisht media si shtrat i virtualitetit tė saj. Mbollėn iluzione apo tė vėrteta mediat dhe sondazhet, kjo e fshehtė ėshtė mbyllur nė kutitė e votimit tė 28 qershorit bashkė me efektet e tyre, pa dashur tė spekulojmė kėtu mbi ndikimin e tyre tė mundshėm. Mbetet e vėshtirė tė ndash virtualizmat nga realizmat nė njė botė ku siē shprehet Fiske: “Realja nuk ėshtė mė e vėrtetė sesa paraqitja apo shėmbėlltyra e reales”. Nė kėto kushte, aktorėt politikė nė Shqipėri, por jo vetėm ata, duhet t’i llogarisin mediat si pjesė tė realitetit, pasi ėshtė bėrė tashmė e qartė se mediat nuk i shtojnė thjesht njė element tė ri historisė, por e transformojnė atė.
Identifikuar
lidabica
i/e regjistruar!
*
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 24

Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #3 : 05/09/09, 23:11 »
0

njesoj si paraardhesi i tij Emershuari,Enver hoxha,shikon endra me gogol dhe pastaj diten ben po.... me rigon.
Nje bandit
Identifikuar
kaposhi
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 603


Mo i besoni atyre.....

Respekt: -10

Profili
« Pergjigju #4 : 05/09/09, 23:11 »
0

Identifikuar

If you have  a problem with America you have a problem with us...
lidabica
i/e regjistruar!
*
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 24

Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #5 : 05/09/09, 23:11 »
0

iiiiiiiiiiiiiiiiiiii,me ta shpif,sish si eshte katandisur,si mos me keq ,nje drogmen i degraduar...mire more zoterinj po cjane keta horra qei shkojnepas more???
kaq degjenerata jane sa ta shesin shpirtin te ai,keta plera qe ZOT ,kane vetem parane,qe u shofshin...
Identifikuar
katunari
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 333

Respekt: -44

Profili
« Pergjigju #6 : 06/09/09, 00:12 »
0

Shkrim  interesant ky i ksaj Belina Budines.
Analiz e sakte e plot llogjike e fakte.

Meqe tema eshte per idhullin e gazetareve te njuz24, Shqip-it e gazetes shqiptares, Ed Ramen,  do desha te dij nga keta se:

Sa e vertete eshte qe Ed Rami e paska pas keq perdorur zojush Rudine Magjistarin dikur?
Sipas ca shkrimeve neper forume gazetash, Ed Rami-zi  e paska pas rrahur me boksa kte Rudinen e gjore.
Kjo nuk ka ndodhur tek Enver Hoxha. por as tek Ramizi.
Ata nuk i kan rrahur grat e tyre.
Pra ky ja kalon dhe xhaxhallareve te vet.

Identifikuar
kondrapedal pa frena
Zoti pėr tė gjithė. Secili pėr vete.
Gjysem BalkanWebs
***
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 2520


Kaloi dhe kjo natė,tu bo gallatė

Respekt: -122

Profili
« Pergjigju #7 : 06/09/09, 02:02 »
0

Ate nuk e di ai vete, se car muti eshte,  e jo me, ta dini ju e une bashke me ju.

Ne pergjithesi Shqipot e kane zakon per me fol si pordha neper breke per ate qe eshte ne krye. Jo vetem per kete manallin e PS-se, por ne pergjithesi per ata qe drejtone, psh per drejtorin, per shefin, KESH-in, Ujsjellesin, e terri e verri.

Nanon e cuan ne hute, e tani e kerkojne, Sales i vune pushken e tani e kane Kryeminister.

Jo se ky manalli i semure psiqik eshte me i mire se te tjeret, por une mendoj, se PS-se i duhet nje si puna e ketij, qe o ta coj ne p.... te arushes e ta bej OJQ jo fitimprurese, ose ta bej ate qe ndokush mos ta mbaj me mend se ka nje parti me kete emer.
Shkurt pas ca kohesh, do shikoni keshillin bashkiak ne kryesine e partise se Rames.
Identifikuar

http://i319.photobucket.com/albums/mm445/POSEY_DION/gardenfairy.jpg
Te degjuarit eshte nje politese qe nje njeri i zgjuar i ben shpesh nje budallai, por qe ky i fundit nuk ia kthen asnjehere.

Me mire te rrosh nje dite dhe te vdesesh si nje LUAN, se sa nje jete i roberuar dhe si nje DELE. MUSOLIN
duty
BalkanWebs
****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 3004

Respekt: +18

Profili
« Pergjigju #8 : 07/09/09, 21:09 »
0

...Edi Rama eshte nje i semur psiqik....
eshte nje hall i madh...qe ju be ferr ps e gjithe popullit shqiptar.
Identifikuar

La mente intuitiva e un dono sacro e la mente razionale e un fedele servo.Noi abbiamo creato una societa che onora il servo e ha dimenticato il dono.
             Albert Einstein
katunari
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 333

Respekt: -44

Profili
« Pergjigju #9 : 08/09/09, 10:10 »
0

POLITIKĖ
Pse u kalua nė heshtje kėrcėnimi me jetė i Ramės pėr Ben Blushin?
08-09-2009 / Gazeta 55
 

Gjatė mbledhjes sė Grupit Parlamentar, Edvini iu hakėrrye rivalit Blushi se ende s’e kishte njohur mirė se kush ishte e ē’ishte nė gjendje t’i bėnte, por kėrcėnimi kaloi me vėmendje tė kufizuar nė faqet e medias, e njė ditė mė vonė u zhduk fare prej tyre.
Rama ka zbuluar para deputetėve fytyrėn e vet tė vėrtetė parapolitike, por historia e lidhjeve kriminale qė e pėrfshijnė kryebashkiakun detyron opinionin publik dhe agjencitė e specializuara tė pėrqendrohen nė rrezikun qė i kanoset PS-sė, nga njė njeri qė ėshtė mėsuar t’i zgjidhė punėt jashtė ligjeve e rregullave. Nė formimin marksist tė Ramės, tashmė ka ardhur koha e likuidimeve tė plota, por kėto “zėra nga lart” tė tė dėshpėruarit nė selinė e PS-sė nuk duhen lėnė tė vihen nė zbatim

Mbledhja e ashpėr e Grupit Parlamentar Socialist, e cila sanksionoi edhe bojkotin, qė zu fill mbrėmjen e djeshme, me ēeljen e legjislaturės, pati si kulm tė vetin kėrcėnimin e drejtpėrdrejtė me jetė qė Edvini i bėri Ben Blushit, rivalit tė tij kryesor pėr marrjen e lidershipit tė PS-sė. Kėrcėnimi u publikua me drojė e brishtėsi nga mediat ditėn e parė, ndėrkohė qė u trajtua mė pas si njė nxehje gjakrash, pėr t’u zhveshur krejt nga kuptimi politik veē dy ditė mė vonė...
Por nė fakt e vėrteta ėshtė kokėfortė dhe konfirmon gjendjen e nderė nė tė cilėn ndodhet aktualisht Partia Socialiste. Me ndėrhyrjen e pilotuar tė Rudina Seserit, e cila sulmoi drejtpėrdrejt dhe me emėr Ben Blushin, ky i fundit u detyrua tė kontribuonte nė zbulimin e palėve nėn konflikt, dhe si nė njė lojė psikologjike tė thjeshtė, Edvini ėshtė zbuluar krejtėsisht, teksa i ėshtė hakėrryer rivalit tė tij se s’mund tė prekej deputetja Rudina Seseri. Blushi i pėrgjigjet flakė pėr flakė se kush ishte ai qė ndėrhynte ashtu (meqenėse nuk ėshtė as deputet), por Rama ka pėrgjigjen e al Kapones nė majė tė gjuhės, teksa i kėrcėnohet: “Ti nuk e di se kush jam... Do ta mėsosh se ē’mund tė tė bėj...”.
Ē’mund t’i bėjė Edi Rama Ben Blushit? Ta pėrjashtojė nga partia? T’i nxjerrė gorillat qė e shoqėrojnė qė ta dėmtojė fizikisht? Apo edhe mė tej akoma?
Kėto pyetje nuk i ka shtruar aty pėr aty Pandeli Majko, i cili, gjithashtu i pilotuar nga Edvini, ka ndėrhyrė pėr tė ndėrprerė mbledhjen, e cila pas pesė minutash pushimi, ka rinisur me vendimin (e padiskutuar) se PS ka vendosur pėr bojkot. Vendimi ėshtė pritur me hosana nga Gramoz Ruēi e Namik Dokle, ndėrkohė qė Ben Blushi ende s’ėshtė e qartė a e ka kuptuar ēka dashur tė thotė Edvini me atė kėrcėnimin?
Jemi kthyer tek parapolitika e intimidimit fizik, por kėtė shtrat tė vjetėr tė situatės media e pilotuar e sė majtės preferoi qė ta kapėrcente me njė citim periferik ditėn e parė, pėr ta fshirė nė ditėt e mėtejshme. Vetė Blushi duket se ka vlerėsuar se s’ishte nė interesin e tij qė ta artikulonte njė tezė qė mund ta nxirrte politikisht tė pazotin, ndėrkohė qė vetė Rudina Seseri u ripilotua pėr tė disatėn herė, pėr tė pėrmendur nė media se debati i saj me Blushin kish qenė “thelbėsor e parimor”.
Kėtyre pallavrave merret me mend se s’u beson askush, por mbetet nė qendėr tė skenės kėrcėnimi i drejtpėrdrejtė i Edvinit pėr Ben Blushin... ėshtė i njėjti njeri qė ėshtėn akuzuar nga lideri i mazhorancės aktuale pėr lidhje tė drejtpėrdrejtė e tė shkurtėr me bandėn “hakmarrja pėr drejtėsi”, ndėrkohė qė kohėt e fundit, Edvinit i janė pėrmendur nga ana e partisė mė tė madhe nė mazhorancė lidhjet e shkurtra me bandėn e frikshme tė Rrugės sė Kavajės. Tė tjera koneksione kriminale e kanė lidhur kryetarin mandatprerė tė Partisė Socialiste dhe kryetarin me korrespondencė tė Bashkisė sė Tiranės me njė skemė tė gjerė mafioze qė e ka shndėrruar njė pjesė tė rėndėsishme tė industrisė sė ndėrtimit nė Tiranė nė njė biznes malavitoz, qė e vendos atė nė qendėr tė tė gjithė strukturės.
Krejt ky background kriminal rretherrotull kryetarit mandatprerė tė PS-sė dhe kreut me korrespondencė tė Bashkisė sė Tiranės, detyrojnė opinionin publik si dhe agjencitė e specializuara qė ta marrin shumė seriozisht kėrcėnimin me jetė qė Edvini i ka bėrė rivalit Blushi nė mbledhjen e grupit parlamentar. Kur kjo ndodh me njė rival direkt, merret me mend shkalla e “ndėshkimit” pėr kundėrshtarė tė njė profili mė tė ulėt. Dhe ē’ėshtė mė e keqja, vėmendja e “specialistėve” do rritur, edhe pėr shkak se njė dorė e komanduar e neutralizoi krejt qendrimin mediatik ndaj kėtij incidenti, dorėheqje qė s’ka se si tė mos na ēojė tek Edvini, censori i vėrtetė i medias dhe i fjalės sė lirė.


Pjesė nga biseda qė inkriminon kreun e PS-sė

Rudina Seseri: Unė mbėshtes plotėsisht idenė e Edi Ramės pėr tė bojkotuar parlamentin. Ky ėshtė mendimi im pėr kėtė ēėshtje, dhe kjo ėshtė ēėshtje e jo vitin kur unė kam hyrė nė PS, ēėshtje me tė cilėn merret ndonjė tjetėr kėtu, si puna e Benit...
Ben Blushi: Mė fal pėr cilin Ben e ke fjalėn?
Rudina Seseri: Pėr Ben Blushin!
Ben Blushi: Dėgjo kėtu moj budallaqe. Mos guxo mė, tė lakosh emrin tim. Po s’ke faj ti. Fajin e ka ky (Edi Rama) qė e mbushi partinė me budallenj si puna jote.
Edi Rama: Unė nuk tė lejoj tė fyesh deputeten e as deputetė tė tjerė tė partisė. Mė kuptove?
Ben Blushi -Ramės: Po ti kush je qė flet ashtu?...
Edi Rama: Unė tė thash nuk tė lejoj. Ti nuk e di se kush jam... Do ta mėsosh se ē’mund tė tė bėj...

...
55
.
Identifikuar
Kevinjon
BalkanWebs
****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 3371

Respekt: -82

Profili
« Pergjigju #10 : 08/09/09, 12:12 »
0

Edi Rama eshte nje rrenacak i pashoq qe ben me dashje apo padashje edhe PS-ne me turp per sa kohe ai qendron ne krye te saje dhe nuk ka socialiste te ndershem e te arsyeshem qe te ngrejne zerin kunder rrenimit te besimit tek PS!!!

kev

...Alibia e Ramės nė grackėn e pyetjeve pa pėrgjigje


07/09/2009

• Musa ULQINI


Nė vend tė hyrjes
Nė Kongresin e Jashtėzakonshėm tė PS, socialistėt dhe jo vetėm ata, prisnin tė dėgjonin nga Rama njė analizė tė plotė tė shkaqeve dhe arsyeve pėrse Partia Socialiste nė 28 qershor nuk u votėbesua si parti qeverisėse. Shpjegimi i dhėnė nga Rama jo vetėm nuk ishte ai qė pritej, por nė vend qė tė qartėsonte shkaqet e humbjes e mjegulloi akoma edhe mė shumė tė vėrtetėn pėrse PS nuk erdhi nė  pushtet. Tė thuash qė ne fituam, por fitorja na u vodh nga makina shtetėrore korruptive e Berishės, nuk ke thėnė gjithė tė vėrtetėn. E vėrteta ka edhe anėn tjetėr tė medaljes: pėrgjegjėsinė e opozitės pėr tė mbrojtur votėn e qytetarėve, sa herė qė nė ndeshjet elektorale ajo pėrballet me regjime antidemokratike si ai i Berishės. Mjegullnaja nė shpjegimet e Ramės ngjan gjithnjė e mė shumė si njė alibi e tij pėr tė mbajtur me ēdo kusht karrigen e kryetarit dhe pėr tė identifikuar zėrat kundėr nė PS si shėrbim jo ndaj tė vėrtetės, por si shėrbim ndaj Berishės. Kjo alibi ndjehet gjithnjė e mė shumė ngushtė pėrballė pyetjeve tė shumta tė publikut.
Humbja pa pėrgjegjės e PS dhe pyetjet pa pėrgjigje nga Rama
Nė Kongres Edi Rama foli me tone tė ashpra pėr krimin elektoral parazgjedhor qė ishte pėrgatitur ditė pas dite nga makina mafioze shtetėrore e Sali Berishės, si njė nga shkaqet e vjedhjes sė  fitores sė Partisė Socialiste. Atėherė, cila ėshtė arsyeja qė Edi Rama nuk e denoncoi ditė pėr ditė kėtė krim elektoral parazgjedhor? Pėrkundrazi shqiptarėt kujtojnė se Rama ditė pėr ditė i garantonte ata nė ēdo takim elektoral se vota e tyre pėr PS–nė ishte e garantuar. 
Nė Kongres Edi Rama foli po kaq ashpėr pėr krimin elektoral tė  ndodhur ditėn e votimeve, si njė shkak tjetėr i vjedhjes sė  fitores sė Partisė Socialiste. Atėherė, cila ėshtė arsyeja qė  ditėn e zgjedhjeve nga selia e PS-sė dhe nga shtabet e saj elektorale nė 12 qarqe, Edi Rama dhe zėdhėnėsit e tij elektoralė u shprehėn pėr njė situatė tė qetė zgjedhore? Mediat elektronike i pėrcollėn live kėto deklarime. Tė paktėn tė gjithė mbajnė mend se sa optimist pėr ditėn e zgjedhjeve u shpreh Rama nė media pas mbylljes sė procesit tė votimit, ku nuk harroi tė falėnderonte jo vetėm qytetarėt, por edhe Policinė e Shtetit pėr mbarėvajtjen e procesit. Vetėm mė pas, kur rezultatet e numėrimit tė votave nuk flisnin pėr fitore plebishitare tė Partisė Socialiste, siē priste Edi Rama, ai e ndryshoi nė tė kundėrt vlerėsimin e tij pėr kėtė  proces.
Nė Kongres Edi Rama foli pėr maskaradė zgjedhore, edhe pse procesverbalet e rezultatit zgjedhor janė firmosur e certifikuar nga tė gjithė pėrfaqėsuesit e PS-sė. Si ka mundėsi qė edhe procesverbalet e rezultateve pėrfundimtare tė 12 qarqeve kanė  marrė votat pro tė pėrfaqėsuesve tė PS nė KQZ? Ndėrkohė qė deri mė sot, askush nuk ka vėnė nė dyshim moralin dhe integritetin profesional dhe politik tė asnjė komisioneri socialist nė tė gjitha nivelet.
Nė Kongres Edi Rama theksoi se nė 28 qershor dhunimi i vullnetit tė popullit nga makina korruptive mafioze e klanit Berisha ishte e pakrahasueshme me tė gjitha zgjedhjet e mėparshme. Madje ky dhunim nuk mund tė krahasohej as me krimin elektoral tė 26 majit tė vitit 1996. Atėherė pėrse vėzhguesit ndėrkombėtarė deklaruan nė 29 qershor, nė raportin e tyre paraprak, se “dita e zgjedhjeve ishte pėrgjithėsisht e qetė dhe paqėsore dhe atmosfera ishte e pėrmirėsuar”? Ndėrkohė kujtoj se nė 27 maj 1996, njė ditė pas zgjedhjeve, vėzhguesit ndėrkombėtarė deklaruan nė konferencėn e tyre pėr shtyp, se zgjedhjet ishin dhunuar rėndė nga qeveria Berisha.
Nė Kongres u publikua njė raport nė formė dokumentari pėr vjedhjen e votės nga Sali Berisha,i pėrgatitur nga administrata e PSSH. Pėrse ky raport u publikua dy muaj pas zgjedhjeve, pikėrisht ditėn kur Edi Rama kėrkoi njė mandat tė ri 4-vjecar? Nėse shkeljet e evidentuara nė kėtė raport do tė ishin bėrė publike e denoncuar nė momentin kur kanė ndodhur, atėherė shumė prej kėtyre shkeljeve nuk do tė kishin ndikuar nė rezultatin e votimit.
Nė Kongres Edi Rama deklaroi se, rezultati i zgjedhjeve tė  28 qershorit nuk do tė njihej asnjė herė nga Partia Socialiste pėr shkak se ato kishin qenė jashtė ēdo standardi demokratik, ku vota e lirė u dhunua si asnjėherė mė parė nė vitet e pluralizmit. Si ėshtė e mundur qė menjėherė pas kėtij deklarimi Olli Rehn, komisioneri pėr zgjerimin e BE-sė, deklaroi nė datėn 2 shtator nė Bruksel se “zgjedhjet e zhvilluara sė fundmi nė Shqipėri ishin mė tė mira se nė vitet e shkuara, megjithatė kishte akoma mangėsi”? Tė mendosh qė komisioneri i BE-sė nuk ka informacionin e duhur pėr atė ēfarė ka ndodhur realisht nė Shqipėri nė 28 qershor, ndėrkohė qė ne monitorohemi intensivisht nga Brukseli zyrtar, ėshtė krejt e pakuptimtė.
Nė Kongres Edi Rama kėmbėnguli fort nė fjalėn e tij se vjedhja e votės ka qenė masive dhe e shtrirė nė tė gjithė territorin e vendit. Vetėm njė javė mė pas, Koalicioni i Vėzhguesve Vendorė  (KVV), njė bashkim vullnetar i gjashtė organizatave tė shoqėrisė  civile qė  pėrfshin 2500 vėzhgues vendorė, publikoi nė Tiranė  raportin pėrfundimtar tė monitorimit tė zgjedhjeve tė 28 qershorit. Nė kėtė raport zgjedhjet parlamentare tė 28 qershorit vlerėsohen si njė kontribut dhe arritje pozitive pėr demokracinė. Si ka mundėsi qė 2500 vėzhgues, tė cilėt monitoruan 100 vende numėrimi tė votave dhe 20 zona rurale nuk kanė konstatuar ato qė  thotė Rama, por kanė konstatuar shkelje dhe parregullsi, tė cilat pėrsėriten pothuajse njėlloj nė tė gjitha zgjedhjet, qofshin ato parlamentare apo vendore?
Nė Kongres Edi Rama theksoi se: “...nė kėtė parti ka njerėz qė mendojnė se zgjedhjet e organizuara nga Sali Berisha u pėrputhen me standardet e nevojshme demokratike tė lirisė e tė ndershmėrisė nė dhėnien e votės dhe nė numėrimin e saj...” Pėrse Edi Rama fabrikon tė  pavėrteta tė  tilla, ndėrkohė qė asnjėherė, nė asnjė rast, asnjė pėrfaqėsues i PS-sė nuk ka deklaruar se zgjedhjet e 28 qershorit plotėsuan standardet e njohura demokratike. Zėrat kritikė  ndaj Edi Ramės e kritikojnė atė pėrse nuk e dokumentoi dhe nuk e parandaloi nė kohėn e duhur shkeljen e standardeve demokratike nė  dhėnien e votės dhe nė numėrimin e saj. Kujtoj se nga 14 pėrballje elektorale me Berishėn Partia Socialiste ka fituar nė nėntė  prej tyre. PS ka fituar nėntė herė pėrballė  Berishės,edhe pse mbrojtja e votės nė shumicėn e rasteve ka qenė shumė herė mė e vėshtirė se mbrojtja e votės nė 28 qershor, sidomos nė kohėn e opozitės sė parė 1992-1997.
 
Nė vend tė konkluzionit
Nė kongres Edi Rama, nė kundėrshtim me statutin e PSSH, qė i ndėrpret mandatin kryetarit kur humben zgjedhjet e pėrgjithshme legjislative, e quajti rikandidimin e tij jo njė opsion tė diskutueshėm, por njė detyrim tė padiskutueshėm! Si ka mundėsi qė katėr vjet mė parė, kur Partia Socialiste humbi zgjedhjet e 3 korrikut, Edi Rama i kėrkoi me insistim largimin Fatos Nanos nga drejtimi i PS,(edhe pse atė herė nė statutin e PS nuk ishte sanksionuar ndėrprerja e mandatit nė rast humbje nė zgjedhjet legjislative), kurse sot ai jo vetėm nuk pranon tė ndėrpresė mandatin e tij dyvjeēar, por kėrkon edhe njė mandat tjetėr katėrvjeēar?! Sipas Ramės tė katėr viteve mė parė: ”... nė aspektin moral e politik fitorja ėshtė e tė gjithėve, kurse humbja ėshtė vetėm e tė parit mes tė barabartėve, i cili merr mbi supe pėrgjegjėsinė morale nė emėr tė sė gjithėve....” Kurse Edi Rama i sotėm nuk pranon tė japė dorėheqje, duke zgjedhur tė sillet si njė politikan i zakonshėm i pjesės mė tė prapambetur tė trevės ballkanike, duke iu larguar Ramės sė dikurshėm dhe duke iu afruar Berishės qė njohim tė gjithė.
Identifikuar
duty
BalkanWebs
****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 3004

Respekt: +18

Profili
« Pergjigju #11 : 08/09/09, 14:02 »
0

EDI RAMA ska asnje lidhje me PS,ai e bleu ate dhe po e mban me shpenzime te jashtezakonshme.Sic ezultoi dhe nga denoncimi i Palokes..edi rama problemin kryesor ka lejet e ndertimit,vazhdimi me cdo kusht i pagesave dhe detyrimeve te marra ndaj atyre qe  e subvencionojne.                                                                               Ana tjeter e problemit qendron tek te palyret e ashtuquajtur socialist qaraman si Pandi Majko  e Namik Dokle,por edhe tek te palyret socialist me maska si Gramoz Ruci,Arta dade, fatmir Xhafa e ndonje tjeter..qe jan prapavija mafioze e Edi Rames.                    Keto zhvillime tregojne se Gramos Ruci  eshte shkaktari i gjithe gabimeve ne te shkuaren dhe te sotmen e PS ! Eminenca gri futi dhe Nanon ne qorsokak,ja mbante pucet ngritur dhe imoraliteti i ketij pijaneci fshatar qe sot po i digjet nuri per ..politiken e re te EDI RAMES eshte strumbullari i percarjeve aktuale ne PS.
Identifikuar

La mente intuitiva e un dono sacro e la mente razionale e un fedele servo.Noi abbiamo creato una societa che onora il servo e ha dimenticato il dono.
             Albert Einstein
katunari
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 333

Respekt: -44

Profili
« Pergjigju #12 : 08/09/09, 17:05 »
0

ne se 99.99% e socialisteve te PS-se nuk do ishin tėpke ne karakter ne biografi e ne grykesi e babezi si Mozi Edi Dadja e erioni veli bracja athere Gramozi nuk do te ishte as nji minut antar e lider e eminenc gri i kesaj partie o dut.
njisoj jan antaresia e PS -se me kryesine.
kelish te enverit dhe klane qe u bene te pasur si sheike pa hedhur nje pik djerse diku.
dhe te rinjte qe antaresohen ne Ps keshtu jane.
djem e vajza inteligjente qe kan kuptuar se  rruga me e shpejte te pasurohesh pa hedhur asnji pik djers ne kte vend eshte te anteresohesh ne PS e te lehesh per kryetarin.
keshtu jan seseri xhacka veliu balla e ditmiret me kompani.
ata e din mire se cduan e se cfar bejne.
dhe ata qe ne media qendisin cdo dite pallavra pro PS-se dhe edvinit keshtu jane.
grykes te pangopur milionash e qerflinj te qefeve e luksit pa u lodhur fare.
..
thx balkanwebit qe po na lejon te shprehim ketu mendimet tona.

.
Identifikuar
duty
BalkanWebs
****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 3004

Respekt: +18

Profili
« Pergjigju #13 : 08/09/09, 17:05 »
0

...ti nari...je gabim !
Nje drejtues qe i krijon strukturat e statutin vet...mbreteron pa mbreteri.
Nuk eshte e vertete se antaresi e ps eshte si  edi e si seseri e as si mozi e as si arta....
Keta jan perfituesit dhe manipuluesit ...
Si ne cdo parti edhe  ne ps ka plehrat e veta ...por jo e gjithe antarsia...
« Ndryshimi I Fundit: 09/09/09, 23:11 nga duti » Identifikuar

La mente intuitiva e un dono sacro e la mente razionale e un fedele servo.Noi abbiamo creato una societa che onora il servo e ha dimenticato il dono.
             Albert Einstein
petrit-kola
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 1224


Zetorsit

Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #14 : 09/09/09, 00:12 »
0

Mos u dorzo Rama!

Tregoja vendin qenereve!
Identifikuar

Porosite e serbit dhe te grekut per te gjunejzuar dhe poshteruar shqiptaret, jane zbatuara me fanatizem nga veglat e tyre shqiptare.
Kevinjon
BalkanWebs
****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 3371

Respekt: -82

Profili
« Pergjigju #15 : 09/09/09, 20:08 »
0

Edi Rama eshte fatkeqesi per Shqiperine!

kev

...

Bojkoti i Ramės pa karakter!

09/09/2009

• HENRI ĒILI

Disa institucione tė tillė tė demokracisė liberale, si greva e urisė, bojkoti etj., kanė njė karakter tė theksuar morali. Madje tek morali dhe karakteri i tyre qėndron dhe forca e kėtyre instrumenteve tė demokracisė. Nuk ėshtė ky rasti i bojkotit tė fundit qė ...opozita e Edi Ramės ka vendosur rreth parlamentit tė ri tė dalė nga zgjedhjet e 28 qershorit. Ai qė njihet tashmė si “bojkoti i kushtėzuar” i Parlamentit nuk ėshtė gjė tjetėr vetėm se njė pėrcaktor pėr tė nxjerrė nga pozita e vėshtirė kėtė akt politik tė Partisė Socialiste, por mbi tė gjitha kreun e PS-sė, Edi Rama. Pikėrisht ky, pra bojkoti i kushtėzuar ėshtė pika e Arkimedimit mbi tė cilėn Rama e vendos rifillimin e aksionit tė tij politik, atje ku e nisi pas humbjes sė zgjedhjeve tė 28 qershorit. Ky bojkot tingėllon pa karakter pėr tė paktėn dy arsye:
Arsyeja e parė pse ky bojkot ėshtė pa karakter, ėshtė fakti qė ai nuk ėshtė njė bojkot i vėrtetė. Ai ėshtė njė bojkot i kushtėzuar. Kjo do tė thotė se ai thjesht ka simbolikė, por nuk ka pėrmbajtje, ai nuk ėshtė i qartė, por ka nuancė tė shpėlarė. Nėse Edi Rama i gjykon zgjedhjet pa standarde, nė vend qė t’i pėrgjigjej kėtyre zgjedhjeve pa standarde me njė bojkot pa standarde, nė fakt pėrdor njė formė tė bojkotit qė edhe ėshtė edhe nuk ėshtė. Nga njėra anė ai nuk ka argumente tė mjaftueshme pėr njė bojkot tė plotė pėrballė shoqėrisė shqiptare, ndėrkombėtarėve dhe aktorėve lokalė, e nga ana tjetėr i duhet patjetėr njė bojkot, sidoqoftė, i cili tė pėrligjė pikėrisht atė vazhdim pa lavdi nė krye tė PS-sė. Nėse Edi Rama ėshtė i bindur nė atė qė thotė, ka prova dhe argumente, ka besim te kauza e vet, ai mund tė bėjė fare mirė njė bojkot tė plotė, mund tė bėjė thirrje pėr tė nxjerrė njerėzit nė rrugė, pėr tė mos njohur njė qeveri tė paligjshme, duke mos pranuar asnjė ditė as parlamentit dhe asgjė qė del prej tij. Kjo do tė ishte e dobishme realisht pėr shoqėrinė shqiptare, njė pėrkrahje e vėrtetė dhe reale ndaj kėtij bojkoti do tė ishte detyrim qytetar, intelektual dhe detyrim politik pėr tė gjithė ata aktorė me arsye tė shėndoshė qė besojnė tek sistemi tek vlerat e demokracisė. Nėse nuk arrin tė bėjė kėtė, mė mirė tė mos bėjė asnjė lloj bojkoti, por tė njohė realizmin e procesit tė 28 qershorit dhe sistemi tė ecė pėrpara.
Arsyeja e dytė pse bojkoti i Ramės ėshtė njė veprim politik pa karakter ėshtė mosefekti i tij, jashtė gardhit tė PS-sė dhe mungesa e pasojės qė ai prodhon nė sistemin demokratik apo pasoja negative qė ai ushtron kundrejt Partisė Socialiste dhe mbi tė gjitha opozitarizmit nė Shqipėri. Njė bojkot i paqenė dhe pa themel, mė e pakta qė mund tė thuhet ėshtė se ai nuk ka ndikim pėrtej PS-sė. Kush nuk mendon seriozisht se arsyet e tij janė reale politike, dhe aq mė shumė del nė pah qėllimi i brendshėm i tij pėr PS-nė. Nga ana tjetėr, PS-ja duke u vendosur nė periferi tė sistemit politik, edhe pse ka numrat parlamentarė mė tė mėdhenj qė njė opozitė ka patur, e privon veten nga lufta efikase brenda sistemit dhe po ashtu shoqėrinė shqiptare nga opozita e vėrtetė. Nė demokraci, i njėjti institucion me forcė morale nė vetvete si bojkoti i drejtė, ėshtė po aq nul apo negativ nė qoftė se nuk kemi tė bėjmė me atė vėrtetėsi dhe fuqi morali pėr tė cilėn ky institucion ekziston. Ndaj bojkoti i kushtėzuar i Ramės ėshtė pa karakter.
Identifikuar
sabah
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 355


Fjala shpreh cka thote zemra.

Respekt: -1

Profili
« Pergjigju #16 : 09/09/09, 20:08 »
0

Levizjet e fundit te Rames per te kundershtuar Megalomanine e kryeministrit te deshtuar Berisha duhen pershendetur dhe inkurajuar.Ngjarjet e fundit nuk duhen pare vetem bardhe e zi.Ti japim ate qe i takon Cezarit.Pra te inkurajojme ato levizje demokratike qe jo vetem i bejne oponence pushtetit por edhe i sherbejne demokracise qe ne pretendojme,Mjaft me me demoagogjite e dala boje te Berishes qe hiqet sikur eshte i derguar i zotit ne shqiperi.Ishte Rama dhe vec ai qe po ja gris masken Berishes dhe atyre qe per interesat e ngushta personale po lepijne ate qe peshtyne gjate fushates zhurmemadhe te 28 qershorit .
Identifikuar

Me shume dua Shqiperine.

P.s.Kondrapedal pa frena eshte i injoruar prej meje dhe mos ma permend me nickun se ja kam sh......
duty
BalkanWebs
****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 3004

Respekt: +18

Profili
« Pergjigju #17 : 09/09/09, 23:11 »
0

Rames ju dha gjithe mbeshtetja per te larguar demagogun sali Berisha...sic thot sabahu...
Por Rama pasi perjashtoi nje pjese te mire te socialisteve  pas 2005 ...ai me mendjemadhesi hartoi nje ligj qe ishte kunder aleateve te vet.Jo vetem kaq por kerkesave te LSI dhe metes per bashkpunim...aisi nje femije jo normal  pergjigjet se Meta me shoket e tije duhej te votonte nr 33 !!!
Keshtu..Rama shperdoroi voten e socialisteve,la Berishen ne pushtet dhe detyroi Meten te bashkpunoi me Berishen.
Sa per shkermoqjene LSI une te siguroj se kjo parti vetem do rritet me tej. Eshte PS qe po shkon drejt shperberjes vetem qe EDI RAMA te ket nje mbrojtje politike.
Protestat dhe pretendimet ndaj cdo qeverie duhet te jen ne rendin e dites per nje popull qe nuk do te mbetet skllav e ushtar partie por qe do te permiresoi cdo dite jeten e vete,pagat,sherbimet per shendetin,per nje administrat te afte e te devoteshme,per sigurine per jeten,per mjedisin, arsimin etj etj...Duhet hequr dore nga protestat me sfond politik.
Identifikuar

La mente intuitiva e un dono sacro e la mente razionale e un fedele servo.Noi abbiamo creato una societa che onora il servo e ha dimenticato il dono.
             Albert Einstein
Kevinjon
BalkanWebs
****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 3371

Respekt: -82

Profili
« Pergjigju #18 : 10/09/09, 01:01 »
0

Rames ju dha gjithe mbeshtetja per te larguar demagogun sali Berisha...sic thot sabahu...
Por Rama pasi perjashtoi nje pjese te mire te socialisteve  pas 2005 ...ai me mendjemadhesi hartoi nje ligj qe ishte kunder aleateve te vet.Jo vetem kaq por kerkesave te LSI dhe metes per bashkpunim...aisi nje femije jo normal  pergjigjet se Meta me shoket e tije duhej te votonte nr 33 !!!
Keshtu..Rama shperdoroi voten e socialisteve,la Berishen ne pushtet dhe detyroi Meten te bashkpunoi me Berishen.
Sa per shkermoqjene LSI une te siguroj se kjo parti vetem do rritet me tej. Eshte PS qe po shkon drejt shperberjes vetem qe EDI RAMA te ket nje mbrojtje politike.
Protestat dhe pretendimet ndaj cdo qeverie duhet te jen ne rendin e dites per nje popull qe nuk do te mbetet skllav e ushtar partie por qe do te permiresoi cdo dite jeten e vete,pagat,sherbimet per shendetin,per nje administrat te afte e te devoteshme,per sigurine per jeten,per mjedisin, arsimin etj etj...Duhet hequr dore nga protestat me sfond politik.

Shume e drejte Duti !!!

kev
Identifikuar
kadrifusha
Vizitor
« Pergjigju #19 : 10/09/09, 08:08 »
0

Edi rama eshte eksperiment politik i deshtuar i Fatos Nanos.
Identifikuar
duty
BalkanWebs
****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 3004

Respekt: +18

Profili
« Pergjigju #20 : 10/09/09, 17:05 »
0

Edi rama eshte eksperiment politik i deshtuar i Fatos Nanos.
Fatos Nano ka bere autokritik..per ardhjen ne PS te kesaj monstre me emrin Edi Rama...
Por nuk eshte vetem ai pergjegjes per ket gje ! Edhe Ilir Meta ka bere autokritike per kete prurje.
Une mendoj se ne demokraci ,hapja e deres per cdo njeri eshte mese normale. Por koha verteton e zbulon karaktere,qendrushmeri,mirenjohjen ose mosmirenjohjen...
Dhe eshte me e mire kjo fryme demokratike e liberale sesa fryma e dhunes dhe e perjashtimit !
Sidoqofte cdo njeri vlereson ate qe quan me te drejte, Une keshtue kuptoj. Pergjegjesia eshte direkt e Edi Rames,qe ne mos ka qene me maske ..eshte deformuar vec ne moral...edhe ne karakter. 
Identifikuar

La mente intuitiva e un dono sacro e la mente razionale e un fedele servo.Noi abbiamo creato una societa che onora il servo e ha dimenticato il dono.
             Albert Einstein
Kevinjon
BalkanWebs
****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 3371

Respekt: -82

Profili
« Pergjigju #21 : 15/09/09, 12:12 »
0

Edi Rama eshte fatkeqesi per socialistet!

Raporti qe legjitiminon zgjedhjet e 28 Qershorit 2009 !

kev

...Nė njė raport pėrfundimtar pėr zgjedhjet nė Shqipėri tė publikuar sot, zyra e OSBE-sė pėr Institucione Demokratike dhe tė Drejtat e Njeriut, ODIHR, thotė se zgjedhjet parlamentare tė 28 qershorit 2009 shėnuan pėrprarim tė prekshėm pėrsa i pėrket procesit te regjistrimit dhe identifikimit te votuesve, kornizės ligjore tė miratuar nė mėnyrė konsensuale nga dy partitė kryesore, votimit, numėrimit dhe zgjidhjes sė mosmarrėveshjeve zgjedhore.

 Por kėto pėrmirėsime tė qenėsishme, thuhet nė raport, u errėsuan nga politizimi i aspekteve teknike tė procesit, duke pėrfshirė ato gjatė numėrimit dhe tabulacionit tė votave, tė cilat pėrkohėsisht e bllokuan procesin nė disa zona. Kėto veprime tė partive politike e minuan besimin e publikut nė procesin e zgjedhjeve.

Megjithėse plotėsuan shumicėn e angazhimeve tė OSBE-sė thuhet nė raport, kėto zgjedhje nuk realizuan plotėsisht potencialin e Shqipėrisė pėr t’iu pėrmbajtur standardeve mė tė larta pėr zgjedhje demokratike.

Megjithė kufizimet kohore, thuhet nė raport, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i pėrgatiti dhe i administroi zgjedhjet nė mėnyrė profesionale si dhe ndėrmori disa hapa pėr tė rritur transparencėn e procesit. Por ashtu si nė zgjedhjet e mėparshme, u vunė re probleme gjatė caktimit tė komisioneve zgjedhore tė niveleve mė tė ulta.

Njė zhvillim i rėndėsishėm pozitiv, thotė raporti, ishte fakti qė pėr herė tė parė, listat e votuesve u nxorėn nga regjistri i kompjuterizuar i gjendjes civile. Nga raporti i vėzhguesve del se cilėsia e listave tė zgjedhėsve u pėrmirėsua ndjeshėm krahasuar me vitin 2005.

Nė raportin e ODIHR-it thuhet gjithashtu se duke patur parasysh kufizimet kohore, shpėrndarja e kartave tė identitetit ishte pėrgjithėsisht e suksesshme.

Megjithėse zgjedhjet u zhvilluan nė njė atmosferė politike tejet tė polarizuar, fushata ishte pėrgjithėsisht e qetė dhe u raportuan vetėm disa incidente me dhunė.

Dita e zgjedhjeve, thuhet nė raport, ishte pėrgjithėsisht e qetė. Vėzhguesit e vlerėsuan pozitivisht procesin nė 92 pėrqind tė qendrave tė votimit tė vizituara por vėrejtėn njė numėr shkeljesh procedurale, mes tė cilave, pėrdorimi i bojės, dhe votimi familjar. Sistemi i ri i monitorimit elektronik duket se e arriti vetėm pjesėrisht qėllimin e forcimit tė besimit dhe tė transparencės nė procesin e votimit. Me vazhdimin e numėrimit, thotė raporti, partitė politike filluan tė ndėrhyjnė mė aktivisht sidomos aty ku rezultatet dukej se ishin tė pėrafėrta.

Nė njė numėr qendrash numėrimi, thotė raporti i ODIHR-it, kutitė nuk u numėruan ose rezultatet nuk u pėrfshinė nė tabelėn agregate.

Shpesh, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nuk ndėrhyri vendosmėrisht kur u vunė re probleme.
Identifikuar
petrit-kola
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 1224


Zetorsit

Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #22 : 15/09/09, 23:11 »
0

 
Raporti: Numėrim i keq nė 22 nga 66 qendra nė shkallė vendi

Vėzhguesit e OSBE/ODIHR-it raportuan zgjedhje problematike, nė veēanti nė procesin e numėrimit tė votave dhe nxjerrjes sė rezultateve tė 28 qershorit. Raportuesin vėrejtėn se numėrimi ishte “thembra e Akilit” nė zgjedhjet e pėrgjithshme
Identifikuar

Porosite e serbit dhe te grekut per te gjunejzuar dhe poshteruar shqiptaret, jane zbatuara me fanatizem nga veglat e tyre shqiptare.
duty
BalkanWebs
****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 3004

Respekt: +18

Profili
« Pergjigju #23 : 16/09/09, 00:12 »
0

OSBE&ODHIR dmth Europa ka politikan...bene raporte qe te kenaqen te gjithe,te ankohen te gjithe ...e u plaken e u trasheguan....spiuni kapet ne fund...
Ha mena o titi...sa te piqet rrushi...
Identifikuar

La mente intuitiva e un dono sacro e la mente razionale e un fedele servo.Noi abbiamo creato una societa che onora il servo e ha dimenticato il dono.
             Albert Einstein
kadrifusha
Vizitor
« Pergjigju #24 : 18/09/09, 10:10 »
0

EDI RAMA ESHTE NJE COPE ...ARI POR QE BEN TAMAM PER PARTITE POLITIKE SHQIPTARE.
DERISA DJATHTAS ESHTE NJE COPE ....ARI PSE TE MOS JETE DHE MAJTAS NJE I TILLE??
TEK E FUNDIT ME SHQIPTARET DO MERRET
Identifikuar
Faqe: [1] 2
  Printo  
 
Shko te: