Vallja e shkronjave
Faqe: [1] 2
  Printo  
Autor Tema: Vallja e shkronjave  (Lexuar 22409 here)
fara
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 437

Respekt: +2

Profili
« : 22/09/09, 16:04 »
0

Shkronja A

ATDHEU


Mua me quajne atdhe
vasheza dhe quna ta dini,
jam vendi ku keni le
ku te lumtur jini.

Pa mua s'jetoni dot
as une pa ju nuk dua,
mesoni shume sot
neser te me nderoni mua.


AKULLORE

Me thoni te verteten femi
mami akulloren ua ka lepi,
ta fshehesh eshte e kot
mua me do cdo kush ne bote.

Kur eshte nxeht bene vape
e di, dritaren e ke hape,
por freskia ime shkon varg
goje ,fyt ,e ne bark.


Allqia

- Kur isha e vogel,e kam thyer ashtin e kembes se djathte.
Me quan te mjeku, ai konstatoi thyerjen dhe ma qiten te tere
kemben ne allqi.
- Ishte nje ndjenje e quditshme ,se mu be kemba dyfish me e rende.
Por prape pak nga pak ,fillova te eci.
- Larja ishte mision gati i pamundur ,sepse allqia s'duhej te lagej.
- Por me e veshtire ishte kur me kruhej kemba ,atehere i bija me
boks allqise, por s'behej gje kuptohet.
- Allqine e mbajta dy muaj .
- Kur e hoqa allqine, mu duk se kemba nuk eshte e ime ,
dhe me jane dashur dy dite te mesohem te ec.
- Ky ka qene momenti me i keq ne femijerine time ,sa i perket shendetit.
Identifikuar
fara
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 437

Respekt: +2

Profili
« Pergjigju #1 : 22/09/09, 16:04 »
0

Shkronja B

--------------------------------------------------------------------------------

Barbika

Ka vite me rradhe
qe jam ne mode une,
kam gezim si ne perralle
sa ka fluska nje sapun.

Jam bukuroshja Barbike
sinqerisht po ju them,
- dua nje qun per mik
pervec qupave ta kem.

Boksi

Jam sport luftarak
qunat shume me duan,
edhe nje goce zemerflake
tani ne ring luan.

tre minuta raundi
por nese e ke me ngut,
kundershtarit qe e ke karshi
jepi nje nokaut.Babagjyshi


- Njohe nje super babagjysh.
- Dashuria e tij ndaj nipit eshte e pakufishme.
- Syte e tij cdo here jane plote embelsi kur flet me nipin.
s'ka gje qe s'do ta bente per te.
- Ditet e para e qonte ne shkolle dhe e priste qe te ketheheshin bashk .
- Por tani me u morren vesh qe te shkonte vete ,sepse nipi ndihej i aft .
- E qon ne park kur kerkon . dhe atje kenaqet duke luajtur .
- Kur sheh dicka interesante ne shitore per nipin , ja blen sepse ka deshire ta gezoj.
- Kur bene ndonje sherr prape eshte babagjyshi qe ja zbut sherrin para prinderve ,edhe pse kur mbesin vete e qorton.
- E ne anen tjeter nipi e respekton shume babagjyshin.
- Kur thote se dicka s'duhet bere atehere mjafton nje here, dhe nipi e kupton se eshte definitive.
- Eshte kjo dashuri e ndersjell por edhe respekt i ndersjell.
- Kur i shoh cdo here ndiej kenaqesi.
Identifikuar
fara
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 437

Respekt: +2

Profili
« Pergjigju #2 : 22/09/09, 16:04 »
0

shkronja c

--------------------------------------------------------------------------------

Celulari

E di se nje vogelushe me don
per mesazhe e per loje,
se me shkronje zotron
dhe numra di te numeroj.

Mesuesen vete e kerkoi
nga gripi kur s'eshte ndier mire,
mungesen ta arsyetoj
celularin ja dhash, me deshire.


Centi


Une jam nje cent
jam bere per gjynah,
cdo cast pesoi aksident
me shkelin pa nda.


Edhe une jam monelle
ju femi me kuptoni,
s'dua kush t'me hell!
dua t'me respektoni.


Ciceroni

- Femi te dashur, ciceroni eshte njeriu qe ka njohuri per qytetin e vete.
Kur vijne turistet, ciceroni i qon ne keto vende historike ,duke u treguar historine e cdo objekti.
- E objektet jane si;kullat ,kalat , permendoret ,muze , cdo gje qe eshte e vecant ,edhe qe mund te duket interesante per nj te huaj.
- Ciceroni tregon me kujdes, dhe krenari, per historine e qytetit te vete.
- Edhe ju femi ,eshte mire te jeni ciceron , ta njihni historine e qytetit te vete.
         

fara
Shiko Profilin Publik
Dėrgo njė mesazh privat tek fara
Gjej mė shumė postime nga fara
Shto fara nė Listėn e Miqve

Identifikuar
fara
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 437

Respekt: +2

Profili
« Pergjigju #3 : 22/09/09, 16:04 »
0

Shkronja ē

--------------------------------------------------------------------------------

tung , e kam emrin ēaj
gjithmone me pini te nxehte,
reqeten time ta mbaj
n'mend cdo njeri e ka t'lehte.

Kamomil , kaēe ,nga blini
kam motra sa te doni,
kur jeni me grip me pini
smundjen shpejt ta kaloni.


ēelesi

Eshte e vertete jo llafe
arin qe ke ne peshtaf,
dhe cdo gje tjeter te cmuar
t'ju ruaj me keni ftuar.

Do t'me perdorni gjithmone
vogelsia ime cdo gje mbron,
s'perdore force as dhune
me nje rrotullim kryej pune.


ēakmaku


- Ju femi te vegjel, tani me e dini ,se ēakmaku eshte nje send qe duhet ne shtepi.
- Per te ndezur qirinje, pasi shpesh na ndalet korenti.
- Per ta ndezur cigaren babi.
- Nese kur eshte dimer nxehemi me shporete(sobe),atehere prape na duhet ēakmaku etj.
- Por vogelush, e vogelushe ,po patet ne dore ēakmak, mos luani me te .Sepse pa dashur mund te beni ndonje sherr te vogel.
- Por te jeni vetem ne shtepi ,mund te behet edhe sherr i madh.
- Andaj duhet te jeni te kujdesshem mos te luani me ēakmak.
- Edhe mamat duhet te jene te kujdeshme , qe ēakmakun ta lene ne vend ku nuk mund ta merrni ju femi.
Identifikuar
fara
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 437

Respekt: +2

Profili
« Pergjigju #4 : 26/09/09, 14:02 »
0

 Shkronja D

--------------------------------------------------------------------------------

Dora

Une jam dore
babi ,mami ,gjyshja me ka,
cdo njera, ne cdo kohe, a ore
bejne dicka per ty pa nda'.

Me keni ju, ne pergjithesi
pune te beni ju ndihmoj,
t'ju shkruaj ne vecanti
me pelqen e adhuroj.


Dardha


Ne dege rri hijshem
jam plote leng te shijshem,
jam dardhe verdhe - jeshile
e di se me doni pa hile.

S'jam rrumbullake ,as vezake
ndoshta shtrembake?,
por forma rendesi s'ka
se ti, me oreks ma ha.Dajaku


- Femi te dashur, familja eshte nje shtet ne miniature, i vogel por ne te ka rregulla per jete .
- Diku me te forta, diku me te zbutura, ka familja qe s'kane rregulla fare ,qe eshte keq mendoj une.
- Prinderit cdo dite, ne ecje e siper te kesaj qe quhet jete, ju tregojne ne praktike keto rregulla.
- Ju duhet ti zbatoni, mirepo, kur kaloni piken qe eshte kufiri ne mes te asaj qe mund dhe s'duhet te beni,e ne keto raste ka prind qe perdorin dajak duke mos ditur si t'ju bindin.
- Dua t'ju them ,se kur prindi ju thote nje here qe s'duhet te beni dicka ,mos e beni ,nese ju terheqin vrejtjen per s'dyti, dijeni se po e nervozoni me teper.
- Kjo eshte situate qe une shoh ne shtepi.dhe ne keto raste mund te kerrcej dajaku.
- Per mendimin tim eshte i tmerrshem dhe jam kunder ketij veprimi.
- Por femi ,degjojini prinderit se e kane per te miren e juaj cdo gje qe ju thone.
- Por edhe kur nuk i degjoni mos e kaloni kufirin .
         

fara
Shiko Profilin Publik
Dėrgo njė mesazh privat tek fara
Gjej mė shumė postime nga fara
Shto fara nė Listėn e Miqve

Identifikuar
fara
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 437

Respekt: +2

Profili
« Pergjigju #5 : 30/09/09, 13:01 »
0

Shkronja Dh

--------------------------------------------------------------------------------

Dhelpra

Jam dhelper jam skile
kuptohet se bej hile,
por ta dini barkun me ngope
duhet dicka me rrop.

Nese mendon mire ti
do te kuptosh duhet dinakri,
se askush s'te vjen fape
une vetem gojen me hape.


Dhembi


Shoqeri kam emrin dhemb
dhe kam vetem nje detyre,
ushqimin qe me vie ta shemb
pastaj ,zbukuroj cdo fytyre.

Te jemi te bukur
une, dhe gjithe vellezeria,
mos na lini pa lare kurr
do't vezullojme si shkendia.- Dhembja


- Vogelushe dhe vogelush ,deshiroj dhe shpresoj qe mos te keni dhembje kurr ne jete.
- Por edhe dhembja eshte pjese e jetes ,dhe ka femije qe kane dhembje trupore dhe shpirtrore.
- Te dyja jane, jo te deshirueshme nga ana jone, por na i destinon fati.
- Andaj femi ,nenat e juaja kujdesen per shendetin e juaj ,qe mos te smureni se ajo shkakton dhembje.
-Por ka edhe dhembje shpirtrore, se kur nje femi s'ka prind ,eshte i varfer, eshte hendikapat ka dhembje ,dhe ju femi nesi keni pak mundesi u ndihmoni.
- Por ka dhe dhimbje casti kur grindeni mes veti ju femi,
         

fara
Shiko Profilin Publik
Dėrgo njė mesazh privat tek fara
Gjej mė shumė postime nga fara
Shto fara nė Listėn e Miqve

Identifikuar
fara
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 437

Respekt: +2

Profili
« Pergjigju #6 : 30/09/09, 13:01 »
0

Shkronja E

--------------------------------------------------------------------------------

Era

Tung. miq te tubuar
vije nga jugu a veriu,
shpesh e keni degjuar
kengen time fiu - fiu.

E kuptuat jam era
ndodh t'jem e nervozuar,
gjerat qe i keni te dera
kane per te fluturuar.


Elefenti


Mysafir nese keni dasht
me 'm ftu mundet por jashte,
ne dhome edhe nese mami lejon
s'hyj se peshoj me tone.

Kam vesh te medhenj
feqken ,me te veten ushqej,
qimet ngjyre hiri
jam ne gjungel me i miri.- Edukata


- Edukata eshte fjale abstrakte, por ne fakt shume e dukshme.
- Cdo pune qe beni femi tregoni sa edukate keni.
- Fjalet si ;urdhero , me fal, faleminderit, te lutem, jane pikenisja ,nese ju femi i perdorni keto fjale tregoni qe merrni mesim nga edukata ne shtepi.
Ti pershendesesh njerzite, te mos gjuash mbeturina ,te respektosh nje njeri qe eshte ndryshe .......ka shume.
- Por nese ka kush ju meson, dhe ju keni deshire te mesoni, kur te riteni do te jeni njerez te edukuar ,qe eshte vlere mendoj une.
           

fara
Shiko Profilin Publik
Dėrgo njė mesazh privat tek fara
Gjej mė shumė postime nga fara
Shto fara nė Listėn e Miqve

Identifikuar
fara
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 437

Respekt: +2

Profili
« Pergjigju #7 : 07/10/09, 14:02 »
0

Shkronja E

--------------------------------------------------------------------------------

Endrra

Me thone enderr shoqeri
kam deshire t'ju kenaq,
ne gjume ju vij
nje film ju shfaq.

Ndodh qe ndonjehere
te jem e frikshme pak,
por s'jam e vertete asnjehere
keshtu qe mos u beni merak.


Embelsira


Shume gjera te mira
quhen bashke embelsira,
karamele ,cokollata
qe shpesh i pranoni si dhurata.

Torta si me e mira
prape eshte embelsira,
perveq atyre me diabet
te tjeret me hane me lezet.Endje- Kur shkoj ma Dinin ne market kam pershtypjen se ja ka enda cdo gje qe sheh.
- Dhe te kishte mundesi te gjithat do ti qonte ne shtepi.
- Por pasi nuk e ka kete mundesi, merr nje send ne nje vend se i pelqen , e mban ne dore deri ne vend tjeter . Pastaj e zevendson.
- Zakonisht cka eshte me afer fundit te marketit do ta marr ate.
- Kjo nuk eshte nje sjellje e mire, por ,pasi eshte nen perkujdesjen time, ja toleroj.
- Por nje here me ka ndodhur qe ne pazar e pelqeu nje kapuq te stilit kauboj .
- Une refuzova ,por ne fund leshova pe, sepse filloi te qaj.
- Pagova ,dhe vazhduam te ecim .
- Me pas Dini me tha ;ketheje se s'me pelqen.
- S'munden i them se kemi paguar, ai gjithe rruges ka qare ,e une e barta kapuqin, pasi e kisha paguar.
Identifikuar
fara
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 437

Respekt: +2

Profili
« Pergjigju #8 : 07/10/09, 14:02 »
0

Shkronja F

--------------------------------------------------------------------------------

Fati


Kuptoni kam emrin fat
dhe cdo kush ka deshire,
te mbetem sa me gjate
tek shpirti i tij mysafire.

Ky rol me pelqen
pa kufi gezim me sjell,
se shoh zemren qe ndjen
se brenda ka diell.


Flutura


Me shikoni jam fluture
trupvogel krahshkruar,
me doni se jam e bukur
kete nga ju kam degjuar.

Me takoni ne qytet
por e pranoj nuk vij shpesh,
n'fusha e ara s'eshte sekret
ndihem si mbretreshe.Fama


- Femije ,te jesh i famshem, do te thote te te njohin te gjithe.
- Nje pune e bere ne menyre me te mire te mundshme e bene nje njeri te famshem.
- Ka njerez qe jane bere te njohur sepse kane bere keq.
- Por kengetaret jane ndoshta njerezit me te famshem ne bote.
- Ata i njohin te gjithe, dhe i duan.Ka njerez qe i imitojne.
- Andaj ju vogelushe qe tani dhe ne vazhdimesi te jetes mos i imitoni kengetaret ne veshje .
- Sepse veshja e tyre eshte veshje skene ne jeten e perditshme ato vishen ndryshe.
- Dhe nese keni deshire te jeni te famshem, se pari duhet te jeni te talentuar ,te punoni shume ,dhe mes tjerash te keni stilin e vete.
- Ne fund kur ta fishni famen, ta ndieni se e keni tamam per trup.
Identifikuar
fara
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 437

Respekt: +2

Profili
« Pergjigju #9 : 09/10/09, 15:03 »
0

shkronja g

--------------------------------------------------------------------------------

Gota


As uje, as leng ,sot
as qumeshtin, e bardhe,
do ti prisje djal kot
tek goja s'kish me te ardhe.


Te mos isha une gota
do te pinit te gjithe me dore,
dua respekt nga bota
se gjithmone do te me perdore.


Gozhda


Nuk kam bukuri
dhe gjatesia me ndryshon,
por dy derrasa ti e di
vogelsia i bashkon.


Jam gozhda kuptove besoj
s'jam e bukur kam pranuar,
por bukuri krijoj
mjeshtri kur me merr ne duar.


Genjeshtra

- Eshte nje thenie qe thote se ,,cka ka shtepia e qet femia''.qe do te thote se ju femi shumicen e rasteve e thoni te verteten qe eshte mire .
- Sepse genjeshtra eshte nje veti e shemtuar , e keqe ,por ndodhe qe edhe bene dem .
- Se nese ti genjen per shoqen tende dicka, e ajo nuk ka bere asgje, atehere mesuesja ate do ta denoj padrejtesisht, e kjo nuk eshte mire.
- Por femi zakonisht ju ndodh, qe ta thoni dicka nga shtepia qe ne fakt s'do te duhej ta thonit.
- Ju jeni te vegjel dhe se dalloni, por duhet te filloni te mesoheni se ndodhite e shtepise suaj jane vetem te juajat, dhe jo cdo here duhet ti dijne te gjithe .
- Kjo s'do te thote se duhet te genjeni ,por thjesht te heshtni.
         

fara
Shiko Profilin Publik
Dėrgo njė mesazh privat tek fara
Gjej mė shumė postime nga fara
Shto fara nė Listėn e Miqve

Identifikuar
fara
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 437

Respekt: +2

Profili
« Pergjigju #10 : 09/10/09, 15:03 »
0

Shkronja Gj

--------------------------------------------------------------------------------

Gjahtari


Une jam gjahtari
me qef shkoj ne gjah,
ne mal jam i pari
me pushke ne krah.

Kur ndodh nje shpend
eshte i afte, dredhon,
pas tij ngarend
por nese ik, me gezon.


Gjeli


Jam gjel karamel ,sevdali
kendoj ne mengjes pa merzi,
pupla ngjyre kuqerreme
edhe bojekafe mund te kem.

Kam kapele natyrale
te kuqe ne forme spirale,
pulen e kam shoqe te vertete
por veze s'kam bere kurr ne jete.


- Gjaku femi te dashur eshte leng qe rrjelle ne trupin tone ,por edhe kafshet kane poashtu gjak.
- Gjaku ka ngjyre te kuqe ,dhe kur plagoseni pakez me siguri keni pare gjak ,dhe ndoshta ndonjeri nga ju eshte frikesuar.
- Por kur ndodhe qe njerezit plagosen rend ,dhe humbin gjak, atehere doktoret u japin gjak te nje personi qe ka grupin e njejt te gjakut.
- Dijeni se gjithe familja nga ana e babait kane grupin e njejt te gjakut.
- Gjaku eshte i rendesishem per funksionimin e trupit tone, se pa gjak jemi anemik, kurse kur hame gjera te duhura fitojme gjak.
- Keshtu qe femi hani mire ,qe te keni gjak.
Identifikuar
fara
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 437

Respekt: +2

Profili
« Pergjigju #11 : 09/10/09, 15:03 »
0

Shkronja H

--------------------------------------------------------------------------------

Hena

Degjoni jam hehe e plote
ne qiell gjithmone ri,
por ndryshoj ne mot
ne gjysem hene ,dhe draperi.

Kur keni frike nga nata
une shpesh here,ju ndihmoj,
ju leshoj drita te gjata
friken jua largoj.


Helikopteri


kush eshte trim guximtar
do te jete me mua shok,
te ulet ne vend te pare
qiellin ta pushtojme tok.


I sherbej cdo piloti
si nje mik me besnikeri,
sfidohemi kur keqesohet moti
te tjerat jane mrekulli.Harta


- Vogelushe dhe vogelush te dashur ,harta eshte nje vizatim ne te cilin eshte e vizatuar toka ,detrat, oqeanet, malet, cdo gje qe ka ne planetin toke , trupat qiellor, gjithesia ,etj.
- Ne harte jane edhe Kosova edhe Shqiperia dy shtete shqiptare.
- Qe ndoshta ne harten e botes duken ta vegjel, por jane te medhenj per ne ,te dashur, jane vedlindjet tona,
- Kane kufi shtetror mes veti por jo kufi shpirtror.
- Por kur ke ne dore nje harte vetem me shtetet tona ,mua ma mbushin syrin, dhe zemren .
- Femi te dashur duajini si te jene nje, sepse ne fakt te tille jane.
Identifikuar
fara
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 437

Respekt: +2

Profili
« Pergjigju #12 : 09/10/09, 15:03 »
0

Shkronja I

--------------------------------------------------------------------------------

Interneti

Jam bote paskaj
me quajne internet,
informata brenda mbaj
per cdo gje ne jete.

Per dituri a argetim
pandare ju sherbej,
veq kliko miku im
per ty cdo gje do te gjej.


Ishulli

Rreth meje ka vetem uje
une nga kjo nuk druaj,
por simotra t'vogela ka rrezik
gjate stuhise te fundosen o mik.

Jam nje ishull i madh
kam plazhe me plote zall,
kam gjelberim ,gjallesa te rralla
tek une eshte si ne perralle.- Iriqi


- Te dashurit e mi ,iriqin rastesisht e takuam ne kopshta ,une dhe Dini .
- Gjeja e pare qe deshi te bente Dini ishte ta shutonte.
- E kapa per dore dhe i thash - mos se kafshe eshte kjo!
- Dini me shikonte i habitur .
- Une kete kafshe se kam pare asnjeher ! - me tha.
- Eshte iriqi , ka trupin plote me gjemba, dhe kur eshte ne rrezik mblidhet ,dhe behet si top.
- U afrua dhe ja preku gjembat te forta, u mrekullua ,sepse cdo gje qe eshte ndryshe Dinit i bene pershtypje.
- Ta marrim ne ,t'ja bejme nje kasolle! - propozoj.
- Ja hoqa nga mendja duke trilluar dicka ne cast, pasi qe e di se deshirat e tij shpesh e zavendsojne njera tjetren.
Identifikuar
fara
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 437

Respekt: +2

Profili
« Pergjigju #13 : 11/10/09, 23:11 »
0

Shkronja J

--------------------------------------------------------------------------------

Jeta


Sigurisht ju se dini
se jeni te vegjel per kuptime,
cdo gje ne kete bote qe shihni
e ka vulen time.

Jam e shtrenjta jete
me mua cdo gje levize,
njeriu, kafsha cdo flet
dhe e embla qershize.


Jasteku


E di ti vashez e mbare
qe kur linde diten e pare ,
mua jastek te bute
nen koke tende m'kane fut.


Tani me je mesuar
cdo nate me mua e ke kaluar,
por edhe gjithe jeten pas
do te te sherbej me gaz.


Janari


- Janari eshte muaji i pare i vitit,dhe zakonisht ne janar bie debora.
- Gati cdo ardhje e bores per mua eshte nje kenaqsi e madhe, dhe eshte si heren e pare.
- Andaj cdo here ja shkruaj dicka ,por duhet ta pranoj ditet e fundit te qendrimit te bores ne toke me deshprojne .
- Sepse, bardhesise se perzier me dhe, pluhur,i hiqet bukuria ,por e tille eshte jeta.
- Por debora Dinit i sjelle nje kenaqesi te veqant.
- Rreshqitje, rrotullime ne debore, berja e topave te bores ,jane disa nga veprime qe i bene .
- Nje nga keto dite erdhi ne dhome duke qare se i digjnin gishtat nga i ftohti,edhe pse e dija se pse i digjnin gishtat per ta ngacmuar i
thash; - i ke vrare gishtat?
- Jo ! - me tha duke qare .
- Kam prek shume debore,por kur ju hoq dhimbja doli prape ne oborr.
       
Identifikuar
fara
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 437

Respekt: +2

Profili
« Pergjigju #14 : 11/10/09, 23:11 »
0

Shkronja K

--------------------------------------------------------------------------------

Hau - une jam kal
ne rruge nuk me takoni,
por te dilni ne mal
te me shihni nese doni.

Te kalerosh eshte shik
ne trok, e galop,
per kete me duan o mik
per relaks nonstop.


Klouni


Vesh rroba lara shume
ngjyros fytyren do jesh une,
klouni qe jam si llokum
femijeve u pelqej shume.

Sepse bej akrobacione
rrezime ,ne shume variacione,
me qesh ,e mu kenaq
ne fund zhvishem ,kaq.


- Kajsi


- Femi ,ju keni degjuar me siguri dicka per luften ,ne pergjithesi e vecanrisht per luften qe perjetuam ne .
- Ishte e tmershme.
- Por une dua t' ju tregoj se ne ne oborr e kishim nje qershi , qe tani me s'eshte .
- Ne mars filloi lufta por kah maji qershia filloi te lulezoi.
- Mua me magjepste ajo bukuri mbi koke, por koha ishte e tmershme, sa qe ne momente ndieja nje gjelozi se femijet e qershise ishin plote jete ,e femijet e vertete vriteshin.
- Ishte nje kontrast i cuditshem.
- Ne mes te roberise nje liri ,qershia s' donte ta dinte per roberi.
Identifikuar
fara
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 437

Respekt: +2

Profili
« Pergjigju #15 : 11/10/09, 23:11 »
0

Shkronja l

--------------------------------------------------------------------------------

Llibri

Jam liber me shume flete
t'me lexoni kam deshire,
tek une keni me gjete
nje mik te mire.

Ju bej te qeshni ndonjehere
edhe keshilla fitoni,
njohuri merrni perhere
nese mua shok me doni.

Lepuri

bishtcubel e veshgjate
kur nuk rri rehat,
andej - kendej, kerce'
plote gezim e hare.


Karotat i kam merak
jam shume frikacak,
nese nga tipare s'me dalloni
jam lepur me shikoni.


- Te lagesh

- Dini eshte dobesia ime .Shkon ne klase te pare dhe nje
dite kur binte shi, e ai nuk kishte marre ombrellen me veti ,vendosa te shkoja ta prisja.
- Pasi shkolla eshte afer ,une morra ombrellen dhe shkova .
- Dini kur me pa u gezua , dhe u gezua aq shume sa doli nga kontrolli fare .
- Me dha canten, e vuri xhupin mbi koke ,dhe filloi te vraponte .
- Une fillova ti bertisja, por e kisha kot se ai fluturoi, sa qe me nuk frikesohesha se do lagej por mos ta shkelte makina.
- Kur erdha ne shtepi fillova ti bertas; - c'bere keshtu Dini ?
- Ai qeshte ,ishte plote eufori nga aventura e bere.
- Mbrendia i gufonte nga nje ndjenje e fort.
- Pastaj u zdesh, duke in treguar motres.
Identifikuar
fara
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 437

Respekt: +2

Profili
« Pergjigju #16 : 13/11/09, 16:04 »
0

Shkronja LL

--------------------------------------------------------------------------------

Llokumi

une jam llokum
embelsire me arra,
di se nuk pret shume
kur te ri perpare.

Ti vogelushe, e ti qun,
me hani me deshire,
jam bere per kete pune
andaj, ju them ju beft mire.


Llaku


Kam emrin llak
kam ere te pakendshme pak,
por nese pakez duroni
thonjt do ti zbukuroni.

Ti vajzushe qupeline
rregullin me e dine,
leje nga mami merr
pastaj mua me shter.

S'di a eshte keq ,a mire ,te vene llak vogelushet. Por e di se kane deshire, dhe se e vene.
Prandaj ju thash te merrni leje nga mamate e juaja.Llupesi

- Llupesi eshte njeriu qe ka deshire te ha shume ushqim.
- Kjo, femi te dashur nuk eshte mire ,sepse kur hani shume krijohet mbi pesha .
- Qe do te thote keni mish me teper se qe keni lartesi trupore.
- Kjo bene qe trupi te behet i rrumbullaket ,qe do te thote se trupi humbe hieshi, por mund te kete edhe probleme shendetsore.
- Cdo gje ne kete jete e ka nje rregulle.
- Kur hani pak mund te smureni nga anoreksia ,kurse nese hani shume te smureni nga mbipesha.
- Edhe pse sakt s'di nese kjo eshte smundje, por per mendimin tim eshte .
Vecanrisht kur shoh femije ose te ritur qe kane shume kile kete ndjenje kam.
- Si do qe te jete femi, hani tamam, as shume, as pak.
       
Identifikuar
fara
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 437

Respekt: +2

Profili
« Pergjigju #17 : 13/11/09, 16:04 »
0

Shkronja M

--------------------------------------------------------------------------------

Mesuese

Me keni mesuese, por degjoni
edhe mesues mund te jem,
gjithmone deshiroj besoni
klasen plote ta kem.

Me vajza, e djem, te mire
te bukur, dhe inteligjent,
te mesoni me deshire
te beheni te rendesishem ne jete.


Misri

Vite me pare gjysherit tuaj
benin buke vite, e muaj,
me mua misrin verdhosh
te bluar, e situr ne shoshe.

Gruri tani eshte ne rradhe
mua me ha ,ai qe ka mall,
por kur jam shtalpe, i njome
me pjek, atehere shijom.


Macja


- Ne grupin e maceve ka shume shtaze ,por ne kemi mundesi ta kemi afer vetem macen .
- Por edhe se eshte e parrezikshme.
- Sot shume familje ne bote mbajne mace ne shtepi per kenaqesi.
- Edhe une nje here kisha ,njera pas tjetres ,tre mace .
- E para me ngordhi kurse dy te tjerat ,me iken.
- Femi te dashur macja di te doj si njeriu , kur e mban ne preher dhe e lemon ajo leshohet ,te shkrihet ne dore.
- TI ndien se te beson, dhe te fal dashuri.
- Sa here kethehesha ne shtepi ate e kisha te kembet e mia, them se gezohej qe me shihte.
- Ishte nje ndjenje shume e mire.
- Por prape me interesante ishte kur nje here me shikonte nga muri ,une isha ne oborr te kojshive.
- Ajo bente miau-miau, une me motren filluam te qeshnin ,ishim te sigurt se na pershendeste.
       
Identifikuar
fara
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 437

Respekt: +2

Profili
« Pergjigju #18 : 13/11/09, 16:04 »
0

Shkronja N

--------------------------------------------------------------------------------

Nena

E pranon cdo njeri
ne kete bote plote drite,
per mua eshte femi
se dora ime e ka rrite.

Nena jam tani ,e dini
e para zemer, e shenjte,
sa do larg qe te jeni
ju kam ne shpirt perjete.


Nafta

Kam vendin ne pus
per kete ndoshta, jam e zeze,
por babit tend planin ja prish
po s'me morri makina do i ,,vdes.''

Jam nafte ererend
lende djegese, jam vaj,
pikeshitje ne cdo kend
makina me mua te bene baj -baj.

Nata

- Zemrat e juaja te vogela besoj kane frike nga nata .
- Por ju them sinqerisht ,se edhe une kam frike ,sepse kur eshte shume terr fakti qe nuk shoh asgje me tmerron.
- Eshte imagjinata ajo qe i trazon ujerat,sepse menjehere fillon te mendosh po sikur ta zgjate doren dikush .
- Ne fakt nuk ndodh asgje, por ja qe frika eshte aty.
- Por kur te rriteni, friken mund ta sundoni , per kete arsye qe thash qe ne fakt nuk ndodh asgje.
- Por nata me yje, me hene, nuk eshte nate por mrekulli.
- Cdo gje sheh mire, dhe veq kesaj eshte nje magji e pa shpjegueshme , qe i bene shpirtit te ndihet mire.
- Hapeni ndonjehere dritaren te shihni kete pamje ,dhe bejeni ndonje yll vetem te juajin,bejeni shok zemre.
         

fara
Shiko Profilin Publik
Dėrgo njė mesazh privat tek fara
Gjej mė shumė postime nga fara
Shto fara nė Listėn e Miqve

 Faqja 2 prej 2 < 1 2   
 


« Tema e Mėparshme | Tema nė Vazhdim »

 Mesazh nga Forumi 
 
Anulo ndryshimet
 Pėrgjigje e Shpejtė 
Gjatė postimit tė mesazhit tuaj, ndeshėm nė kėto probleme
 
Nė rregull
Mesazh:
     
 
           
 

 
 
Mundėsitė
Ta citoj mesazhin nė pėrgjigje? 
         
 Po Postojmė Pėrgjigjen Tuaj - Ju Lutem Prisni 


Anėtarėt aktivė nė temė: 1 (1 anėtarė dhe 0 vizitorė) 
fara 


Funksionet e Temės
 Versioni i Printueshem
 Shkarkoje temėn si PDF
 Dėrgo me email faqen
 Abonohu nė kėtė Temė 
 Shto njė sondazh nė kėtė temė

Kėrko nė Temė
   
 
Kėrkim i Avancuar

Vlerėso Temėn
Shkėlqyer
Mire
Jo Keq
Keq
Tmerrshėm
     

 Regullat e Postimit 
Ju mund tė hapni tema tė reja
Ju mund tė postoni pėrgjigje
Ju mund tė bashkėngjitni skedarė
Ju mund tė ndryshoni postimet tuaja

--------------------------------------------------------------------------------

Kodi i Forumit ėshtė Hapur
Fytyrat janė Hapur
Kodi [IMG] ėshtė Hapur
Kodi HTML ėshtė Mbyllur
 
 Te gjitha kohėt janė nė GMT. Ora tani ėshtė 15:45.

Identifikuar
fara
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 437

Respekt: +2

Profili
« Pergjigju #19 : 16/11/09, 22:10 »
0

shkronja nj

--------------------------------------------------------------------------------

Njeshi


Tung. shoqeri e mire
jam njeshi numer i pare, (pas 0)
e di, ju s'keni deshire
te me keni ne ditar.


Keshtu qe mesoni shume
do te gezohem une,
me pelqen dhe bej lume
kur sherbej per tjeter pune.


Njeriu


Une qe flas jam njeri
dhe te gjithe ju ne pergjithesi,
femi i vogel a i moshuar
nga mishi e gjaku jemi ,,ndertuar''.

Amerikan ,a Shqiptare
popuj nga bota mbare,
ne detaje dallojme
bashk njerezimin krijojme.


Njelmet


Femi ,nese deri tani keni percjell me kujdes keto shkrime , shpresoj jemi bere miq.
Dhe une jam e lumtur per kete gje, sepse une kam miqesi shpirti me ju, ne pergjithesi.
Shijen e njelmet e ka kripa, kete e dini .
Dhe nese ne gjelle ka kripe shume nuk ka me shije ,por edhe nese nuk ka tamam kripe ,prape shija mungon.
Por ajo qe se dini ju besoj eshte se ,edhe ne jeten e perditshme perdorimi i fjaleve eshte si perdorimi i kripes .
Po folem pak ,nuk kuptohemi, po folem shume ,e pa karar e teprojme.
       
Identifikuar
KaDHaisti Franko
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 11873


Respekt: +34

Profili
« Pergjigju #20 : 16/11/09, 22:10 »
0

fara, ku i gjen keto materialet?
Identifikuar

Ti rrish larg "idiotllizmit", do te thote ta kesh prekur me pare ate...
fara
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 437

Respekt: +2

Profili
« Pergjigju #21 : 19/11/09, 10:10 »
0

Me ironi do te thosha ; - i gjej ne kontenjer i qoj ne pastrim kimik dhe i postoj ne forum.
Sepse pyetja me duket paksa e paqart .
E ke kritike pozitive apo negative deklarohu, te di si te pergjigjem.
Me respekt Fara.
Identifikuar
fara
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 437

Respekt: +2

Profili
« Pergjigju #22 : 25/11/09, 15:03 »
0

Shkronja O

--------------------------------------------------------------------------------

OmbrellaMe kepuce te thella
kombinohem une ombrella,
dhe dihet ne vazhdim
thuajini shiut mire u pafshim.

Me ndryshon madhesia
dallohem nga bukuria,
me keni humb kur s'bie shi
por kujdes do ju duhem prape femi .Oaza

Nese me karvan udhetoni
mua oazen do me takoni,
ka rere ,shkretetire
por une aty jetoj mire.


Jam e gjelberta flore
bej ambient perrallor,
naten ftohte, diten nxehte
jam sfide jo e lehte.OfendimiFemije kur dikujt i keni thene nje fjale, dhe e dini qe me pare se s'do ti pelqej ,eshte nje ofendim.
Ka ofendime te vogela te padjallezuara ,qe ndodhin mes jush .
Por une do ju tregoj per mbesen time Enean, ka dioptri, dhe mbane syze.
Mua me ka ndodhur disa here te ndihem keq, kur me thote se shoket ose shoqet e klases i thone qorre.
Nuk dija si ta ngushlloja.
Ne nje nga keto raste i thash ; - po kape shoqen per floke, pastaj thuaji se ke ne dore floke, per ta bindur se po sheh.
Ka raste qe e perdore kete metode dhe bene pune, por jo cdo here.
Femi kur shihni dikend qe ka ndonje problem nuk eshte mire ta ofendoni ,sepse ju do te thoni vetem nje fjale ,por ajo do shkaktoj dhembje te medha.
Identifikuar
fara
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 437

Respekt: +2

Profili
« Pergjigju #23 : 25/11/09, 15:03 »
0

Shkronja P

--------------------------------------------------------------------------------

Princesha


Nga gjenet me vie eleganca
se kam gjak fisnik,
s'di c'eshte arroganca
bontonin zbatoj ne cdo pike.

Kuptuat jam princeshe
po ju tregoj nje sekret,
gjithmone fytyra me qesh
se jam plote jete.Peshku

Ti qun ne uje nese zhytesh
nuk di not, mund te mbytesh,
kurse une ta dish mire
ne uje te rri kam deshire.

Per me teper aty kam shtepi
dhe hapesire pakufi,
eshte ambient si ne perradhe
veq frikesohem nga peshku i madh.


PasuriaThone se pasuria nuk eshte lumturi, por gjerat qe mund ta besh me para te bejne te lumtur.Dhe nese mblidhen keto grimca bashk , te bejne te shijosh gjera te mira.
Por femi e kunderta e saj te jesh i varfer eshte nje hall i madh.
Ne nje shkolle qe une njoh ,mesuesja u thote femijeve qe te hane ne shtepi, dhe shkolle mos te marrin para .Por kuptohet femijet marrin para dhe fshehtas dalin te blejne.
Nje here me tregoj mbesa ime, shkuan ne nje byrektore tre shoqe.
Dyjat blen byrek ,kursa njera s'kish para andaj vetem shikonte.
Por kur filluan tu bijne troshat e byrekut ne tavoline, ajo filloi ti merrte e ti hante.Ishte nje pamja prekse.Gjeja e pare qe tha mbesa ime ishte ; - si nuk i vinta gerdi fare?
I thash mbeses; - pse si dhe pakez ?
Po mua me hahej.
Pakez zemer, se eshte gjynah? - vazhdova.
Po ajo kur blen edhe rradhe, edhe si jep askujt.
Heren tjeter ipja zemer, se eshte e dhimbshme kjo qe tregove.
Mire ! - tha dhe me perqafoi.
       
Identifikuar
fara
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Postime: 437

Respekt: +2

Profili
« Pergjigju #24 : 05/12/09, 19:07 »
0

Shkronja Q

--------------------------------------------------------------------------------

Qershia


Jam e embla qershi
kam ngjyre te kuqe gjak,
me motren per dore rri
te pres t'me marresh, ti qunak.

Kenaqesi gjate shijimit ofroj
por ju lutem ,shume kujdes ,
se ne rroba nese ju pikoj
t'me largoni nuk ka shprese.Qeni


Jam qen shtepiak
e di jane me pedigre disa,
por mua nuk me pengon aspak
jam i thjeshte, por si une s'ka.

Di te jem shok ,e besnik
shtepine ta ruaj sinqerisht te them,
por kam nje hall te madh o mik
i lidhur kurr s'dua te jem.Qarja


Nje dite Dini me ftoi te percillja ne shkolle.Une pranova me deshire ,dhe kur u rregulluam u nisem.
Rruges bisedonim,dhe pershendesmin shoket e shoqet e klases se Dinit.
Kur ju afruam shkolles takuam mesuesin e Dinit.
E pershendetem dhe mbasi veq ishte aty e pyeta ;
- A eshte i sjellshem, dhe a meson Dini?
- Meson mire por koheve te fundit po bene shume sherr.
- tha duke e shikuar Dinin.U pershendetem.
Dini u mbush me vaj dhe kur u largua mesuesi ja nisi te qaj.
Pse po lazdrohesh Dini? - e pyeta.
Edhe une kam deshire ta luaj si te gjithe shoket e tjere! - mu pergjejge.
E qetesova dhe e percolla ne shkolle.
Por pastaj mendova se sa ndikojne femijet njeri te tjetri .
Se ne fakt Dini ndikohet nga femijet e tjere .
Ka femi qe jane te guximshem dhe te paret ja nisin sherrit e disa si Dini qe duke shikuar shoket marrin guxim te bejne sherr.
Por si do qofte pa loje s'bene, femije te dashur.
       
Identifikuar
Faqe: [1] 2
  Printo  
 
Shko te: