Byroja e re Politike e Edvinit

Byroja e re Politike e Edvinit

(1/1)

pyetesori:
Byroja e re Politike e Edvinit
22-12-2009 / Gazeta 55
 

Edi Rama s’ėshtė lodhur shumė tė pėrzgjedhė njerėzit me tė cilėt do pėrpiqet t’i mbajė shqiptarėt tė izoluar nga Perėndimi. Nga Byroja e vjetėr tek byroja e re e PS-sė, rruga ėshtė e shkurtėr dhe kalon nga etėrit tek bijtė. Sipas kėtij mekanizmi janė pėrzgjedhur Ilir Xhelil Gjoni, Ilir Hamit Beqja, Ledi Hamit Shamku, Ditmir Sulejman Bushati, Besnik Mit’hat Bare, Dashamir Myslym Peza apo Ardian Klosi, ndėrkohė qė me provė tė pėrbindshme korrupsioni e krimi, nyjėn lidhėse mes dy brezave, po e luajnė fosilet Valentina Leskaj e Gramoz Ruēi

Edhe dje nė ditėn pėrkujtimore tė Stalinit, nuk ka qenė fort e vėshtirė tė kuptohet se nė tubimin ku violinė e parė ishte i biri i Kristaq Ramės, opozita po shfaqej fort si establishmenti ku do tė projektohen tė gjitha aspiratat politike tė brezit tė dytė tė nomenklaturės androgjine enveriste e ramiziste. Brenda njė kohe shumė tė shkurtėr, mė pak se dy vjetėsh, nė nivelet mė tė larta tė Partisė Socialiste tė sapodalė nė opozitė janė ngritur bijtė e anėtarėve tė rėndėsishėm tė Byrosė Politike tė PPSH-sė, tė komitetit tė saj qendror, apo njerėz fort tė rėndėsishėm e influentė tė oborrit tė Enver Hoxhės, tė cilėt ishin realisht edhe drejtuesit e makinerisė vrastare tė diktaturės mė tė egėr komuniste nė Evropė.
Numėrimi na ndihmon tė kuptojmė mė mirė edhe se kush janė drejtuesit kryesorė tė partisė sė Edi Ramės sot.
Edvin Kristaq Rama, i biri i anėtarit tė presidiumit tė Kuvendit Popullor, njėrit nga njerėzit qė nė mėnyrė tė verbėr pranoi tė firmoste vendimet me pushkatime pėr kundėrshtarėt e regjimit, deri nė agimin e demokracisė, nė fillim tė 1990-s.
Ilir Xhelil Gjoni, ėshtė i biri i njėrit nga eksponentėt kryesorė tė komunizmit, nė fazėn mė tė egėr e finale tė tij, i biri i sekretarit tė parė tė Komitetit tė Partisė pėr Tiranėn dhe njėrit nga ideatorėt e mbėshtetėsit e pėrdorimit tė dhunės kundėr studentėve-protestues qė kėrkonin miratimin e pluralizmit.
Ilir Hamit Beqja ėshtė kthyer papritur nė radhėt e para tė politikės enveriste, jo vetėm pėr shkak tė miqėsisė intime qė ka pasur me Edvinin pėr vite me radhė, sė pari, nė kohėn kur kanė milituar nė radhėt e ekipit tė basketbollit tė Dinamo-s, por edhe sepse Beqja ėshtė i biri i Hamit Beqjes, kėshilltarit personal tė Enver Hoxhės pėr vite me radhė, dhe nė vitet e fundit tė diktaturės, edhe kėshilltar personal i Ramiz Alisė.
Ditmir Bushati u rekrutua nga radhėt e shoqėrisė civile, mė saktė tė segmenteve qė bėnin ēmos pėr tė penguar reformat integruese, jo vetėm pėr shėrbimet “incognito” qė i kryente partisė sė Edi Ramės, por edhe sepse ishte i biri i Sulejman Bushatit, “kasapit tė Shkodrės dhe tė Lushnjes”, siē e njohin banorėt e atyre viseve, pėr shkak tė qeverimit tė egėr qė kreu, nė vitet kur ishte sekretar i parė i PPSH-sė nė kėto dy rrethe.
Dashamir Peza s’ka nevojė pėr koment dhe miqėsia intime qė ai ka me Edi Ramėn ėshtė vetėm njėra arsye qė atė e ka ngritur nė radhėt e para tė politikės edviniste, bile aq sa tė detyrojė shumicėn e deputetėve ende tė pashuguruar tė bėjnė dezhurn qė Inspektoriati Ndėrtimor tė mos i cenojė pallatin qė e ka ngritur pa leje, duke bllokuar edhe njė rrugė publike. Arsye tjetėr ėshtė se Dashamiri ėshtė i biri i Myslym Pezės, njėrit nga njerėzit mė tė ngjitur pas Enver Hoxhės e qė i tillė mbeti deri nė fund tė jetės, nė vitin 1982, duke qenė bashkautor nė dhjetėra barbari qė kreu enverizmi nė Pezė, Tiranė e gjetkė.
Besnik Bare u ngrit papritur nė krye tė degės socialiste tė kryeqytetit dhe pėr kėtė s’e ndaloi as njohja e pakėt me strukturat partiake e as zėri ekstremist i hollė qė kishte, pasi kėto cilėsi interpretoheshin pjesėrisht si pozitive nga Edi Rama. Por ajo ēka e ndihmoi sė tepėrmi nė karrierėn e beftė politike ishte fakti se ai ėshtė i biri i Mit’hat Bares, njė funksionar i lartė i enverizmit, i cili ka qenė pėr vite me radhė kryetar degėsh tė rėndėsishme tė Sigurimit tė Shtetit dhe i njė sėrė institucionesh qė zbatonin masat e internim-dėbimeve, etalonit tė regjimit enverist
Ledi Shamku ishte njė tjetėr emėr qė u pėrpoq tė fshihej pas burrit apo pas karrierės, mė synimin qė tė mos i merret vesh lidhja e shkurtėr qė kishte me diktaturėn. Loja zgjati shumė pak dhe Enkeleida Shkreli u detyrua t’i kumtonte publikut arsyen e vėrtetė se pse Edi Rama po e mbante si tė besuar - edhe pse pak i beson nė tė vėrtetė. Fakti ėshtė se Enkeleida ėshtė e bija e Hamit Shamkut, njė anėtari-eksponent tė Komitetit Qendror tė PPSH-sė dhe drejtor shumėvjeēar i Kombinatit tė Autotraktorėve nė Tiranė, njė institucioni fort tė rėndėsishėm pėr strukturat e enverizmit.
Ardian Klosi, njėri nga mentorėt aktualė tė Edvin Ramės, ėshtė i biri i Bilbil Klosit, CV-ja kriminale e tė cilit s’ka shumė nevojė pėr komente e pėr tė cilėn kemi folur shpesh nė faqet e gazetės “55”.
Nė byronė e re politike tė Edi Ramės ka pasur vend edhe pėr disa komunistė tė tjerė, tė cilėt kishin arritur nivelet e dyta tė nomenklaturės enveriste, por qė pas 1990-s patėn rast tė bėnin para e tė ngriheshin nė nivelet e para tė politikės, si Gramoz Ruēi apo Valentina Leskaj. Kėto xhaketa tė vjetra mundėn tė mbijetojnė, herė me para, herė me trashėgimi e herė me protagonizėm nė krime tė pėrbindshme, dhe kjo histori besnikėrie ka qenė e mjaftueshme pėr t’i klasifikuar ata si nyjet lidhėse mes brezit tė vjetėr e brezit tė ri tė enveristėve, duke pėrmbyllur kėshtu edhe skakierėn kryesore tė byrosė sė re politike, e cila si paraardhėsja e saj; e Enverit, Ramizit dhe Nexhmijes, po synon qė t’i mbajė shqiptarėt, tė izoluar nga demokracitė perėndimore

Cakalli7:
Me e mire eshte Byroja e PD: aty ke Ciljeta Cilagen, Melisa Doden, edhe per ata qe jane moderne edhe Lulezim Bashen.

Kevinjon:
Rrofte Sali berisha sepse paska patur te drejte per cdo gje deri me sot!!! PS-ja eshte rimarre nga llumi i djeshem ! Fakti qe ish-komunistet po tentojne te vijne ne pushtet e shpelan nga mekatet Sali Berishen bashke me te kaluaren e tije ne PPSH. Qe Edi Rama eshte nje njeri i rrezikshem e kam ditur qe kur jam takuar personalisht me te, por kurre nuk do te kisha paramenduar se mbrapa tije eshte kupola e zeze e ish-komunisteve brenda dhe jashte vendit me influence te konsiderueshme.

kev

Cakalli7:
Sala duke fjetur
i thote Lulit, thir ciljeten ti bjere dibekut
si urdhron zoti lider....

Navigation

[0] Message Index