Fotogaleri
BalkanWeb.TV Foto Forum Horoskopi Moti Gatimi Kontakt
Fotogaleri | Disa nga qytetet e braktisura nė Botė - BalkanWeb
Disa nga qytetet e braktisura nė Botė
Disa nga qytetet e braktisura nė Botė
Disa nga qytetet e braktisura nė Botė
Shumė pak dinė tė tregojnė pėr tė shkuarėn nė kėto rrėnoja dikur tė banuara. Kėshtu, nė Grytviken nė South Georgia Island, kockat gjigande tė balenave dhe anijet ēisternė tė braktisura tregojnė historinė e njė qytetėrimi tė lashtė. Disa shtėpi tė tjera me gurė tė bardhė zbulojnė ishullin e izoluar rreth 1000 milje nė lindje tė Amerikės sė Jugut. Basme, Californi ėshtė njė tjetėr qytet i braktisur. Dikur kishte rreth 500 miniera qė nxirrnin dhe prodhonin argjendin deri nė 1890, por qė kur u ble dhe ēmimi u ul kjo solli si pasojė prishjen e ekonomisė sė qytetit, qė mė pas u braktis pothuajse nga te gjithė banorėt. Ja disa nga qytetet e braktisura nė Botė.(da.xha/BalkanWeb)
Publikuar mė 19/03/13
Kategori: Te Ndryshme