Gazeta Shqiptare Online

| Nr. 5293 Viti XVIII
ONLINE
aa|| Kerko:a   
|| Faqet e Gazetës
   EDITORIAL
   Faqe 2-3
   Faqe 4-5
   Faqe 6-7
   Faqe 8-9
   Faqe 10-11
   Faqe 12-13
   Faqe 14-15
   Faqe 16-17
   Faqe 18-19
   Faqe 20-21
   Faqe 22-23
   Faqe 24-25
   Faqe 26-27
   Faqe 28-29
   Faqe 30-31
   MILOSAO
   BLUETOOTH

|| Bluetooth në PDF
 
Fėmijėt e prekur nga autizmi nė rritje, Liri Berisha: Duhet mė tepėr ndėrgjegjėsim
» Dėrguar mė: 02/04/2013 - 23:28
Lajme te ngjashme
“5.6 mld lekė pagesa tė papaguara pėr fėmijėt e sapolindur”
• Datë: Nov 17, 2014


Rritje e ndërgjegjësimit publik dhe profesional mbi autizmin dhe forcim të programeve arsimore gjithëpërfshirëse të përshtatshme për foshnjat, fëmijët dhe të rriturit me autizëm”. Këto kanë qenë dy prej rekomandimeve të bëra nga presidentja e fondacionit “Fëmijët Shqiptarë”, Liri Berisha, në Ditën Botërore të Autizmit. Duke i konsideruar çrregullimet e kësaj sëmundjeje, çështje që kapërcen kufijtë gjeografikë, ekonomikë dhe kulturorë, ajo vuri në dukje se gjatë dekadave të fundit, ka pasur një rritje të konsiderueshme në përhapjen e autizmit. Në ditët e sotme, 1 në 88 fëmijë vlerësohet se ka autizëm në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ndërkohë që për Shqipërinë, edhe pse nuk ka statistika të sakta, mendohet se 1 në 160 fëmijë preket nga autizmi. Sipas presidentes së fondacionit, nevojitet edhe një koordinim global për të ndihmuar personat e prekur nga autizmi. “Plotësimi i nevojave në rritje të individëve me autizëm dhe familjeve të tyre, kërkon një koordinim shumanësh në nivel global dhe ndërtimin e sistemeve kombëtare të përshtatshme për të ofruar shërbime profesionale dhe me cilësi të lartë”, - u shpreh Berisha. Në këtë kuadër, fondacioni “Fëmijët Shqiptarë” dhe Agjencitë e Organizatave të Kombeve të Bashkuara që operojnë në Shqipëri, si PNUD, UNICEF dhe OBSH, kanë zgjedhur 2 prillin e këtij viti, të mbështesin dhe promovojnë së bashku, një nismë shumë të rëndësishme të Kombeve të Bashkuara, që është Rezoluta mbi Autizmin. Përfaqësuesi i UNICEF-it në Shqipëri, Detlef Palm, pasi i vlerësoi si shumë të rëndësishme dhe nisma për një lëvizje globale, rekomandimet e Rezolutës së Autizmit, e vuri theksin te diagnostikimi i hershëm i kësaj sëmundjeje, i cili sipas tij është çelësi.
Printo Dėrgo me e-mail
 
 

Ndalohet rreptësisht prodhimi i faqes ose një pjese të saj pa kërkuar një leje të shkruar.
Copyright 2012 GAZETA SHQIPTARE
Përdorimi i lajmeve mund të bëhet duke përmendur burimin, nëse jo, kjo është një shkelje e të drejtave.