Gazeta Shqiptare Online URL: http://www.balkanweb.com/index.php?id=78730
“Zbulohen” emrat e grevistėve tė opozitės
(Dėrguar mė: 19/05/10) Darina Tanushi

Deputetët socialistë kanë vendosur dje të rigjenerojnë grevën e urisë, duke shtuar të tjerë persona brenda çadrës. Gjatë diskutimeve që janë bërë në mbledhjen e grupit parlamentar, të gjithë deputetët që janë jashtë grevës së urisë kanë shprehur vullnetin për të qenë pjesë e grevës së dytë të urisë së bashku me mbështetës nga qarqet, prej nga ata janë zgjedhur. Pritet që sot, ose nesër të ketë një reagim më të fortë nga ndërkombëtarët, në lidhje me krizën politike shqiptare dhe menjëherë pas saj, në rast se nuk do të ketë asnjë lëvizje tjetër, PS do të nisë një aksion të ri, jo vetëm duke shtuar në numër grevistët e urisë, por edhe me protesta në çdo cep të vendit, me bllokime rrugësh, por kurrsesi, sipas porosisë së Edi Ramës, jo me dhunë. Zëdhënësja e kryesisë së PS-së, dhe deputetja Mimi Kodheli, tha dje pas mbledhjes, se u mor “vendim për vazhdimin e qëndresës, vendim ky që vinte në emërues të përbashkët të gjithë parlamentarët socialistë, vinte në emërues të përbashkët këtë qëndresë të këtyre njerëzve brenda çadrave”. “Do të ketë një aksion politik, i cili do të finalizohet me strategjinë për të realizuar këtë gjë. E rëndësishme është që ne kemi qenë të gjithë në unanimitet për vendimin politik që kemi marrë për vazhdimin e qëndresës dhe pjesëmarrjen kur të jetë e nevojshme në grevën e urisë. Kemi një listë të pafund mbështetësish, të cilët kanë shfaqur dëshirën dhe kanë shënuar emrin për të qenë atje brenda”, - tha Kodheli. Nuk përjashtohet edhe hyrja e vetë Edi Ramës, në grevë urie, në rast se kriza nuk ka gjasa të zgjidhet.

Lista e plote e grevisteve te opozites

GREVISTET E PS (TE MBETUR NE GREVE)

Qarku Durrës
1. Indrit Buka
2. Luan Mema
3. Afrim Bakaj
4. Gent Bejko 5. Tonin Preçi
6. Kapllan Rama
7. Gazmir Bizhga
8. Andri Cerri
9. Rrapo Osmani
10. Eduard Prenga
11. Xhemil Ribaj
12. Gentian Marishta

Qarku Vlorë
1. Eltar Deda
2. Erald Meli 3. Bledar Hysenaj
4. Lorjan Çelaj 5. Viktor Lagji
6. Dritan Pashaj
7. Birçe Aliraj

Qarku Shkodër
1. Ilir Beqja
2. Nazmi Hasanaj
3. Qemal Çokaj
4. Nazmi Gjonaj
5. Arjan Ndoka 6. Vasel Vuçinaj
7. Rexhep Çokaj
8. Dede Zhivani

Qarku Korçë
1. Arben Ahmetaj
2. Arben Begolli
3. Florenc Zyfi
4. Agron Demiraj
5. Shpëtim Shirka

Qarku Lezhë
1. Gjovalin Kadeli
2. Hasan Muça
3. Pjetër Gjoka 4. Pëllumb Ndoj
5. Preng Gjergji
Qarku Tiranë
1. Bekim Murati 2. Edison Dardha
3. Kujtim Nanaj
4. Viktor Hysenllari
5. Artan Marjanaku
6. Shaban Xhemali
7. Artan Gaçi
8. Luan Rroshi
9. VladimirKasa 10. Ermal Sala
11. Rakip Tosku
12. Xhonik Allgjata
13. Armand Xhafa
14. Ilirjan Neziri
15. BashkimPasmaçiu
16. Erion Veliaj
17. Mimoza Boçari
18. Fatmir Xhafaj

Qarku Berat
1. Ilir Oboni
2. Sokrat Gode
3. Luman Spathara
4. Agush Demiri
5.Tomorr Laze
6. Bujar Dajko

Qarku Elbasan
1. Taulant Balla
2. Gurali Torra
3. Gëzim Allko
4. Bujar Lushi
5. Fatmir Brazhda
6. Erik Roçi
7. Astrit Ozuni
8. Eraldo Xhani
9.Kujtim Çenmurati
10. Flamur Gjevori
11. Eugert Salla
12. Roland Bahja
13. Robert Lili
14. Marsida Haxhiu
15. Mariglen Mema
16. Florenc Doka
17. Ariel Subashi 18. Skënder Hasa
19. Julian Manahasa
20. Lorenc Tosku
21. Altin Dranga
22. Edmond Xhani
Qarku Kukës
1. Binak Halilaj
3. Gazmend Basha
4. Besnik Gjuta
5. Ardian Muja
Qarku Fier
1. Piro Lutaj
2. Osman Pashaj
3. Lulezim Hoxhaj
4. Enver Begaj
5. Arben Haxhiaj
6. Pëllumb Rizaj
7. Agim Shpata
8. Fatos Tushe
9. Gentian Nushi
10. Bujar Çela
11. Fredi Kokoneshi
12. Josif Ndrio
13. Ardian Prifti
14. Armando Subashi
15. Lulzim Tomorri
16. Pëllumb Ferzaj
17. Armond Almetaj
18. Festim Shehaj
19. Alket Halimi
20. Ligor Begaj
21. Durim Xhoxhaj
22. Pelivan Lalaj
23. Ervin Koçi
24. Bardhyl Kapaj
25. Herion Gjata
26. Ilir Ndreka

(61 TE LARGUARIT
NGA GREVA)

Durrës
Klodiana Spahiu
Blendi Klosi

Vlora
Romeo Sinaj
Isa Arapaj
Arben Malaj

Shkodër
Vitor Hila
Samir Guri
Brahim Cekaj
Fasli Rustemaj

Korçë
Astrit Seferkolli
Setki Mulla
Kiço Tele
Niko Gora
Olta Xhaccka
Lezhë
Nikoll Kola
Preng Tuci

Tiranë
Besnik Baraj
(larguar 2 herë)
Demo Muhaj (rikthyer)
Lekë Njebza
Ymer Murati
Alban Çani
Armand Uruçi
Elisa Spiropali
Hasan Sulaj
Julian Draçi
Ledi Shamku
Andi Hajdari
Artmir Ahmetaj
Bujar Neziri
Flora Hasanaj Martin Kasaj
Florian Shima
Oltjan Uruçi

Berat
Ermonela Felaj

Elbasan
Klodian Rira
Agim Leka
Ramazan Çeka
Shegushe Ligori
Ylli Pashja
Ferit Leka
Përparim Metaj
Anila Batalli

Kukës
Asllan Dogjani
Kujdesi Basha
Astrit Axhami
Afrim Syla
Astrit Asllan Cengu
Elez Brahaj

Fier
Shkëlqim Kapllanaj
Ferdinant Kapllanaj
Merlind Prendi
Fatmir Kalemaj
Edmond Prifti
Endrit Gjikondi Salarion Tota
Alfred Davidhi
Bledar Meço
Arbër Begaj
Ervin Bushi
Agim Sema