BalkanWeb.TV Foto Forum Horoskopi Moti Gatimi Kontakt
ARTIKUJ TEK
Kosova
26 Qershor 2011 - 21:31 | LAJME
TRANSLATE
 
Demaci: Kosova pjesë e KB kur ta njohë 2/3 e botës
Demaci: Kosova pjesë e KB kur ta njohë 2/3 e botësDIBËR- Adem Demaçi, kryetar i Lidhjes së shkrimtarëve të Kosovës, vlerëson se Kosova duhet të pranohet nga dy të tretat e shteteve të botës për të përgatitur sipas tij, hapin final që ka të bëjë me pranimin si anëtar në Kombet e Bashkuara.

Gjatë qendrimit të tij në Dibër, Demaci deklaron gjithashtu se një pjesë e territorit të Kosovës mbahet ende peng nga Serbia duke lënë mjaft probleme të pazgjidhura në ekonomi, buxhet, dogana etj.

“Jemi shtet i ri, por jemi ende larg pavarësisë së vërtetë”, ka deklaruar Demaçi. “Pavarësi do të thotë të kemi ushtrinë tonë që ende nuk e kemi, policinë, të mos kemi gjyqe ndërkombëtare apo prokurorë ndërkombëtar,- thotë më tej ai.

Qeveria e Kosovës mendon kreu i lidhjes së shkrimtarëve nuk i ka të gjitha kompetencat që i nevojiten. Bisedimet me Serbinë sipas Demacit duhen përqendruar në dorëzimin nga kjo e fundit të dokumentave kadastrale, kurse Bashkësia Ndërkombëtare mendon Demaci duhet ta detyrojë Serbinë që të sillet si fajtore dhe të kërkojë falje për krimet e kryera jo vetëm në Kosovë por dhe në Bosnje e vende të tjera.
(m.a/NEWS24/BalkanWeb)
    Kthehu Dėrgo Printo Home
Komento

Dėrguar nga Valdet Vllasaliu, Prishtine mė 29-06-2011 nė 14:55
Jo baca Adem nuk eshte e vertete se me 2/3-tat hyjm ne OKB , te ka rrejte Hasha , 2/3 po , por duhet miratimi i 5 shteteve me te drejte vetoje per tu miratu tema e rendit te dites , gje te cilen Rusia apo Kina munden me blloku edhe po te jene 190 shtete qe kan pranuar Kosoven e pavarur .

Dėrguar nga Ilyric, Germany mė 28-06-2011 nė 10:05
E verteta eshte se qka thot zoteri Demaqi tani per bashkim kombetar eshte me se e drejt dhe rruga e vetme per Ne dhe femij te femijve tan, per idenitetin ton, nuk ka gje me keq per mua se te me quajn kosovar, ku mbet identiteti yn qe luftuam me shekuj dhe u dedh aq shum gjak, tani don na bejn dy shtete disa shqiptar e disa kosovaren, kjo eshte qesharake, populli kosoves me nje periudh te shkurter do ndahet dy pjes, njera do behet serbe e tjetra turq arab, e lus zotin te mos ndodh kurr, por,,,,,,

Dėrguar nga germija, prishtine fr shkup mė 28-06-2011 nė 07:56
pastaj keta te dyt kane punuar bashk me prof PAJAZIT NUSHIN ne KMDLNJK.e kjo ka qene ne medresen alaudin dhe nje shtepi private.(rruga bajram kelmendi 52).ademin ti e tjere nuk e njifni qe flitni keshtu se po ta njifni ndryshe do te silleni.po femijet e DEMAQIT pse nuk mundeshin te regjistrohen ne universitet?a mos pse ishte shpiun?une vet jam ndet ata njerez qe kam pas problem se pse kemi qene ne lidhje me kete njeri.policia nuk donte te linte njerez me kete patrion qe nuk iu dhimbte jeta.RROFT

Dėrguar nga germija, prishtine fr shkup mė 28-06-2011 nė 07:49
e more GJETO MUJI vertet me paske gjeten mua te me tregon per ADEM DEMAQIN apo grupin e tij qe ishin te burgosur politikisht ne ate kohe.dhe fjalen GUXIM per zotri DEMAQIN askund se permenda por thash se ka dal ne kembe e nuk ka qen sikurse keta te sotit qe per ni post te vogel duhen te marin shofer.pastaj edhe BAJRAM KELMENDI ka qene i thjesht nuk eshte frigu se i kame shume afer e plus...gjat kohes se shkaut policia gjithe kohen ka gjene afer shtepise se tij.keta te dyt kane jetuar ne nje lagj

Dėrguar nga 007 mė 27-06-2011 nė 21:27
ka ardhun koha qe baci adem dhe baci rexhep me i ik ketyre llogave te politikes dhe me shku ne sarande ne bregdet me u suncat ne zall krejt veres qe kur te kthehen ne prishtin te duken sikur jan plejbojat e brazilit

Dėrguar nga minoriteti, prizren mė 27-06-2011 nė 19:24
po ju jeni popull kot o^re a e dini se qka do te thote 3 here te fut serbi ne burg per te njejten gje ka pas njerz te ne jan fut nje here dhe kurr ma po baca 3 here po ju jeni soji i keq jeni primitiva te ,medhaj kur te vdes ju e levdoni te juajin ju jeni kot fare

Dėrguar nga leon mė 27-06-2011 nė 19:13
me pas qene i menqur nuk kishte nejt afro 30vjet ne burg,e aty ka pas kohe boll me u ba shkrimtar e tsh fol kishe jam dishka

Dėrguar nga Gjeto Muji, Suedi mė 27-06-2011 nė 19:08
Oj Germije, he moj bud.llice! thua se ne kohen me te rende(fjalen e ke gjate luftes ne Kosove) Demaci ecte mesit te Prishtines dhe serbet nuk guxonin ta preknin dhe as ta shikonin...! Serbia i ndiqte dhe i vriste ata qe ishin te rrezikshem per Serbine, si mr. U, Hotin, Prof., Latif Berishen, Pr. Fehmi Aganin, avokat Bajram Kelmendin...e shume e shume te tjere! E, sa per Ademin, ai para e pas lufte, i ka pasur rruget cel per ne Beligrad, pra nuk peshonte aq rande!

Dėrguar nga Gjeto Muji, Suedi mė 27-06-2011 nė 19:00
Oj, Germije,po si hiq nuk te paska hije! Mbaje ne zemer ti Demacin, por ta dish se kur te vje puna te "atdhetarizmi" e te "trimeria"te gjithe shqiptaret jane Demaca e shkuar demacave! Ndaj, trojet etnike shqiptare, per shkak te trimerise sone, te demacave tone, jane coptuar dhe mbeten nen sundimin e shteteve per reth!

Dėrguar nga germija, prishtine fr shkup mė 27-06-2011 nė 16:55
o more ti GJETO MUJI.po ti a e din qe ska shqiptar me atedhetar se BACI ADEM DEMAQI.ky njeri eshte dhe ka qene gjithmon ne zemrat e atyre qe e kane dasht dhe e dojn.une se di se ti a e ke taku ndoniher BACIN ADEM.po me njeri i thjesht me njeri i sinqert e me atedhetar e qe si trembet syri eshte ky njeri.pastaj ne kohen me te rende serbe ky ka ecur ne kembe e nuk eshte friguar.nena NAZE nje djale ka lind e ka qene edhe vet shume e fort kur eshte denu.mer lexo KOSOVA 58, kosova 64...e shiqo gjana.
 Vazhdimi komenteve: 1   2  
       Shqiperia
02 Shtator 2014
Vjedhja në BSH, Braçe: Kërkojmë përgjegjësi administrative për Guvernatorin
Kryetari i Komisionit të Ekonomisë, Erjon Braçe ka deklaruar sot se Komisioni i Ekonomisë, i cili nis nesër nga puna do të nisë një proçes transparent për skandalin e vjedhjes së 713 milionë lekëve nga Thesari i Shtetit
KOMENTO
       Kosova
02 Shtator 2014
Imami kërcënohet me jetë sepse shprehet kundër ekstremizmit në fe
Imami i xhamisë “Tahtali” në Pejë, Zuhdi Hajzeri, është kërcënuar vazhdimit në rrjetet sociale, për shkak të qëndrimeve publike kundër terrorizmit dhe rrymave ekstreme në Kosovë, teksa i bënte “like” ose “pëlqej” faqeve kundër terrorizmit në “Facebook”. Madje sipas tij, njëri prej tyre ka tentuar ta shtypë me makinë
KOMENTO (1)
       Rajoni
02 Shtator 2014
Ballkani sërish viktimë e shirave të rrëmbyeshëm
Reshjet e rrëmbyeshme, të shoqëruara me erëra të fuqishme, madje edhe me breshër, kanë përfshirë rajonin e Ballkanit këtë fillimshtatori, njoftuan sot mediat e rajonit
KOMENTO
       Bota
02 Shtator 2014
Xhihadistėt e ISIS i presin kokėn gazetarit amerikan Steven Sotloff -VIDEO
Shteti Islamik ekzekuton gazetarin tjetėr amerikan tė marrė peng prej tyre, Steven Sotloff. 31 vjecari ishte raportuar i zhdukur qė nė muajin gusht tė 2013-ės teksa raportonte nė Siri (nė foto gazetari i vrarė)
KOMENTO (2)
       Sport
02 Shtator 2014
Shevchenko: Kalimi te Liverpooli, hap i qëlluar i Balotellit
Andriy Shevchenko ka lavdëruar Mario Balotellin dhe thotë se ai do të përfitojë nga një shans i dytë në Ligën Premier me Liveproolin. “Nëse ai nuk ishte i lumtur dhe as Milani, ishte e drejtë të ndahen. Por unë e pashë Marion në Kampionatin Evropian dy vite më parë në Ukrainë dhe Poloni – ai ishte një lojtar fantastik dhe unë refuzoj të besoj se kjo është humbur”

KOMENTO
       Kulture
02 Shtator 2014
Artan Shkreli: Zbulohet në Koman kisha e shekullit të VIII
Arkitekti Artan Shkreli bën me dije se gjatë gërmimeve në Koman është bërë një zbulim mbreslënës që lidh fiset iliro-trake me fiset e reja arbnore
KOMENTO (6)
       Metropol
02 Shtator 2014
Mario Balotelli, bye bye Fanny... një tjetër modele në jetën e futbollistit
‘No more Fanny for Mario Balotelli’, ‘s’ka më Fanny për Balotellin. Kështu shkruan The Sun, duke konfirmuar zërat, që prej disa ditësh qarkullonin edhe në Itali, që midis sulmuesit të Liverpool dhe të fejuarës së tij gjithçka ka mbaruar.

KOMENTO
       Teknologji
02 Shtator 2014
BE heton marrëveshjen Facebook-WhatsApp
BE-ja është duke hetuar nëse shuma e madhe e parave që Facebook ka paguar për blerjen e WhatsApp është e mirë për publikun, dhe do të vendosë në fillim të muajit të ardhshëm nëse do ta ratifikojë marrëveshjen
KOMENTO
      
 
 
  TV | News24 - Live
 
   
 
 
   
   
   
   
   
   
  Radio | Rash - Live
 
  toolbar  
   
   
 
SONDAZH
 
 
Nensondazh
 
   
 
 
BALKANWEB.TV
Xhihadistėt e ISIS i presin kokėn gazetarit tjetėr amerikan Steven Sotloff
 
 
BALKANWEB.TV
Rama: Elbasani i kthyer nė kantier ndėrtimi e shprese falė mbėshtetjes sė qeverisė
 
 
BALKANWEB.TV
Vdes nė kėrkim tė gurėve, gruaja: Ndihmė pėr jetimėt
 
 
BALKANWEB.TV
Lufta pėr xhihad nga shqiptarėt nė Siri, Bushati: Po luftojmė fenomenin
 
 
BALKANWEB.TV
Renzi i pėrgjigjet kritikave tė ‘The Economist’ me njė akullore me kaush
 
 
BALKANWEB.TV
Vjedhja nė BSH, FMN: Do flasim nė momentin e duhur, nė 8 shtator
 
 
BALKANWEB.TV
Veliaj: S’doni tė punoni nė Call Centre?! Ti kthejmė lavdinė arsimit profesional
 
 
BALKANWEB.TV
CNN: Kosova me numėr relativisht tė vogėl tė luftėtarėve nė Siri
 
 
BALKANWEB.TV
Imami kėrcėnohet me jetė sepse shprehet kundėr ekstremizmit nė fe
 
 
BALKANWEB.TV
Del mė 7 shtator, pamje ekskluzive tė iPhone 6
 
 
BALKANWEB.TV
Ushtria e karkalecėve sulmon qytetin, Madagaskar nė kaos
 
 
BALKANWEB.TV
Ksamil, kabllo korenti nėn ujė
 
 
BALKANWEB.TV
Durrės, dhunohen pėr vdekje 2 kunatat e moshuara, policia: Po hetojmė nė dy pista
 
 
BALKANWEB.TV
Basha: Rama bllokadė tė padėgjuar ndaj Bashkisė, si asnjė kryeministėr mė parė
 
 
BALKANWEB.TV
Pėr pak e bėri!
 
 
 
 
FOTOGALERI
Xhihadistėt e ISIS i presin kokėn gazetarit tjetėr amerikan Steven Sotloff
 
 
FOTOGALERI
Kate dhe Cara, sė bashku per Burberry
 
 
FOTOGALERI
Mijėra rosakė mbi Danub pėr bamirėsi
 
 
FOTOGALERI
Pogradec, shirat e furishėm pėrmbysin qytetin
 
 
FOTOGALERI
Mario Balotelli, bye bye Fanny... njė tjetėr modele nė jetėn e futbollistit
 
 
FOTOGALERI
Turqi, polici bėn selfie pėrpara njė personi qė po vetevritej
 
 
FOTOGALERI
Kine, darkė mes peshqve dhe breshkave nėnujore
 
 
FOTOGALERI
Elisabetta Canalis, nė web fustani i martesės
 
 
FOTOGALERI
Kathy Griffin, Ice Bucket Challenge, artistja e bėn nudo
 
 
FOTOGALERI
Amber Rose, foto seksi pėr bashkėshortin
 
 
FOTOGALERI
Little P, macja mbretėreshe e Instagramit
 
 
FOTOGALERI
Huffington: Selfie e transeksualėve kundėr diskriminimit
 
 
FOTOGALERI
Nicole Scherzinger, pushime tė vonshme
 
 
FOTOGALERI
Sarkozy dėshiron t’i kthehet politikės, Carla Bruni zemėrohet keq
 
 
FOTOGALERI
Ēantat baule, tendenca e vjeshtė dimėr 2014
 
 
FOTOGALERI
Dita e parė e shkollės, ja gėzimi i nėnave!
 
 
FOTOGALERI
Gisele Bundchen merr 148 mijė euro nė ditė
 
 
FOTOGALERI
Millie, qeni qė ēon pazarin nga makina nė shtėpi