BalkanWeb.TV Foto Forum Horoskopi Moti Gatimi Kontakt
ARTIKUJ TEK
Kosova
06 Korrik 2011 - 18:52 | LAJME
TRANSLATE
 
Hetimet për raportin e Marty, mediat: Kryehetuese Del Ponte
Hetimet për raportin e Marty, mediat: Kryehetuese Del PonteBRUKSEL- Emri i personit që do të drejtojë ekipin për hetimin e pohimeve nga raporti i Dick Martyt, për krime dhe trafikim me organe njerëzore në Kosovë dhe Shqipëri, ende mbetet sekret. Ndërkohë që EULEX-i po punon me intensitet të shtuar për gjetjen dhe mbrojtjen sa më të mirë të dëshmitarëve, pohojnë burime diplomatike në Bruksel. Sipas këtyre burimeve, vendet anëtare të Bashkimit Evropian janë të mendimit se dëshmitarët për këto pohime duhet të strehohen jashtë Kosovës, për shkak të mundësisë së presioneve ndaj personave që duhet të dëshmojnë në proceset për krime lufte.

Vendet që kanë njohur Kosovën si shtet kanë refuzuar kërkesën e Serbisë që për hetimin e pohimeve nga raporti i Dick Martyt, të krijohet një komision me mandat dhe nën drejtimin e OKB-së. Kërkesën e Serbisë e kanë kundërshtuar në radhë të parë Franca, Britania e Madhe, Gjermania dhe SHBA-ja, me shpjegimin se në KS të OKB nuk mund të arrihet marrëveshje për çështje të tilla. Por të gjitha vendet e BE-së janë dakord për krijimin e komisionit të posaçëm për hetimin e pohimeve për krime.

Burime diplomatike në Bruksel pohojnë se aktualisht po bëhet përzgjedhja e prokurorëve dhe gjykatësve me përvojë, të cilët duhet të merren me këto akuza. Diplomatët evropianë thonë se ndër kandidatët për drejtues të ekipit është edhe ish - kryeprokurorja e Tribunalit të Hagës, Carla del Ponte. Një pjesë e madhe e ekipit do të jetë e vendosur në Bruksel, në mënyrë që të mos konfrontohet me presionet e palëve në terren.

Ndërsa në Kosovë dhe vendet tjera do të jenë ekspertët dhe hetuesit. Hetimet e EULEX-it sipas akuzave për trafikim me organe njerëzore kanë filluar në janar të këtij viti.
Zëvendësshefi i Eulexit Andy Sparks pohon se "EULEX-i është plotësisht i aftë për zhvillimin e hetimeve dhe përpunimin adekuat të të dhënave". Sa i përket mbrojtjes së dëshmitarëve, ai tha se në këtë segment nuk do të bashkëpunohet me autoritetet e Kosovës".
Megjithatë, bashkëpunëtorët e ngushtë të shefes së diplomacisë Evropiane, Catherine Ashton thonë se përfaqësuesit evropian në Kosovë kanë një bashkëpunim të ngushtë me qeverinë dhe autoritetet tjera kosovare. Proceset eventuale gjyqësore duhet të zhvillohen në Prishtinë.
(m.a/NEWS24/BalkanWeb)
    Kthehu Dėrgo Printo Home
Komento

Dėrguar nga taulant shpati, frankfurt mė 07-07-2011 nė 13:01
Po kjo ka konflikt interesi me shqiptaret edhe mike e serbeve sepse ka injoruar ,ose fshehur dokumenta te rendesishme te krimineleve serbe ne hage-per mua me qellim -ky eshte kulmi gjithe europa apo bota spaska tjeter prokuror -per mua eshte tradheti jo drejtesi -oligarki ruse i thone kesaj pune ????

Dėrguar nga nezir, fin mė 07-07-2011 nė 12:59
Unė fort frigohemi se ndonjėher disa shqipfolsa per tė siguruar ni viz nė perendim dėshmojnė pėr tė paverrteta.
Po ata doti deno Zoti

Dėrguar nga Drejtesia, Tirane Albania mė 07-07-2011 nė 12:25
DEL PONTE dhe MARTI jane dy MERCENARET me te paguar te SERBISE.DEL PONTE beri kompromis e Beogradin qe zgjati arrestimin e Mlladicit pas 16 vjetesh, deri kur vete MLLADICI e pranoi arrestimin.Sh.MIRE qe EUROPA ka caktuar De Ponten,per tua mbyllur gojen.Kur te mos zbulojne asgje SHQIPERIA dhe KOSOVA te padisin K.DELPONTE dhe D.MARTIN ne GJYKATEN e STRASBURGUT per shpifje te paguara,qe kane demtuar njohjet e reja te KOSOVES etj.

Dėrguar nga Beka, Dardani e Madhe mė 07-07-2011 nė 11:45
Shum mir me vjen nese z. Del Ponte do te jet kryeprokurorja ne ket rast sepse do te pastrohet nje here e pergjithmone kjo etikete "trafikim me organe" para botes ! ajo esht nje profesionale e palodhshme dhe sigurisht qe ajo pa fakte nuk do te mund ta akuzon askend !

Dėrguar nga ARBEN, vlora mė 06-07-2011 nė 23:16
Carla Del Ponte eshte antishqiptare e deklaruar...... mund tja arrije qellimit per arsye se shqiperia dhe kosova jane te mbushur me tradhetare si puna e ketij ardit ketu me poshte

Dėrguar nga Dasareti, Korce mė 06-07-2011 nė 22:16
Del Ponte ka qene ajo,qe ka bere kete shpifje te ndyre ndaj Shqiptareve,tani Evropa do t'a vere kete moster kryehetuse,qe te gjeje te verteten rreth shpifjeve te saj?!Ky eshte nje turp(krim)tjeter i Evropes plake!Po serbia nuk do te hetohet per te njejtin krim qe po akuzohen Shqiptaret?Kosova-Shqiperia nuk kane patur teknologji dhe eksperte per te bere trafikimin dhe transplantimin te organeve njerzore,prandaj ky hetim duhet t'i behet Serbise dhe miqeve te saj.

Dėrguar nga dardan, stockholm mė 06-07-2011 nė 22:01
Carla del ponte doli Maradona e Hages me kampione Serbine .Kjo kryeprokure e keteu gjykaten nderkombtare te krimit ne gjykate te lavderimit te krimit,me ndihmen e bashkelojtareve Serbe Greke pastaj Italian Gjermane Franceze etj.
Duke shprendare propaganden me anti shqiptare nga qarqet e UDB-s Serbe ne Athine dhe nga aty shprendahet kjo propagande neper te gjitha shtetet antishqiptare te cilat me ane te Carla del Pontes i dhane jehone te madhe duke haruar gjenocidet Serbe

Dėrguar nga ARDI, Tirane mė 06-07-2011 nė 19:56
Nje vendim shume i drejte,te shikojme kriminelet e kosoves qe livadhisin dhe ne shqiperi

Dėrguar nga them te verteten, SHBA mė 06-07-2011 nė 19:21
CARLA DEL PONTE eshte agjente e Serbise dhe dihet tashme boterisht se po te jete ajo ne krye te hetimeve do beje gjithcka qe te jene fajtore shqipetaret.Shqiptaret gjithmon te persekutuar,te perbuzur.Ja kjo eshte demokracia Europiane.Pse nuk behen hetime per krimet qe kane bere serbet ,per perdhunimet e femrave kosovare ,per spastrim etnik etj?
       Shqiperia
28 Gusht 2014
Bulqizė, aksidentohen dy tė rinjtė tė sapofejuar, vajza nė gjendje tė rėndė
Njė aksident me pasojė 2 tė plagosur ka ndodhur nė orėt e vona tė sė mėrkurės, nė rrugėn nacionale Peshkopi-Bulqizė nė vendin e quajtur Shupenzė.

KOMENTO
       Kosova
27 Gusht 2014
Krasniqi: Vendimi i Gjykatës Kushtetuese politik dhe i korruptuar
Ish-kryetari i Kuvendit të Kosovës, dhe kryetari i këshillit të NISMA, Jakup Krasniqi ka thënë se vendimi i Kushtetuese është politik dhe i korruptuar. Ai ka thënë se GJK-ja nuk meriton as respekt, pasi sipas tij respekti fitohet nga vendimet e drejta, e këtë sipas Krasniqit nuk e ka bërë Gjykata
KOMENTO (3)
       Rajoni
27 Gusht 2014
Perplasje me policine serbe, plagoset njė shqiptar nga Kosova
Njė shqiptar nga Kosova ėshtė plagosur mbrėmjen e sotme nė kufirin Serb nė Orlovac. Burime nga Ministria e Brendshme Serbe bėjnė me dije se nė Orlovac ndodheshin njė numėr i madh shqiptarėsh
KOMENTO
       Bota
28 Gusht 2014
Brukseli, operacion për të ndihmuar Italinë në shpëtimin e imigrantëve
Komisioni Evropian vendosi sot të fillojë një operacion të ri në Mesdhe për të ndihmuar Italinë të përballet me fluksin e imigrantëve dhe i kërkon shteteve anëtare të vendosin në dispozicion mjetet e nevojshme.

KOMENTO
       Sport
27 Gusht 2014
Spanjë, Xavi Alonso i jep fund karrierës ndërkombëtare
Mesfushori i Real Madrid, Xabi Alonso, nje prej lojtareve-kyç te triumfit te seleksionit spanjoll mes viteve 2008 e 2012, beri te ditur te merkuren se i ka dhene fund karrieres se tij nderkombetare me “Roja” ne moshen 32-vjeçare pas 114 seleksioneve
KOMENTO
       Kulture
27 Gusht 2014
Kumbaro në Dubrovnik: Ballkani flet me gjuhën e kulturës
Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro mori pjesë në takimin rajonal mes ministrave dhe përfaqësuesve të kulturës së Kroacisë, Shqipërisë, Bosnjes dhe Hercegovinës, Malit të Zi, që u organizua nga datat 25-26 gusht, në qytetin e Dubrovnikut
KOMENTO (2)
       Metropol
27 Gusht 2014
Vesa Luma me pushime, poston të pasmet në Instagram
Këngëtarja Vesa Luma po kalon disa ditë relaksi në plazhet e jugut të Shqipërisë dhe deri këtu s’ka asgjë të keqe. Ajo që ne nuk kuptojmë është një foto që Vesa ka hedhur sëfundmi në Instagram ku shfaqen të pasmet e saj…
KOMENTO
       Teknologji
27 Gusht 2014
Katėr ushqimet tė cilat u mbajnė tė rinj
Dėshironi tė ruani dukjen dhe formėn rinore? Mjeku.Net ju sjell katėr ushqimet tė cilat duhet t’i pėrfshini nė dietėn tuaj qė nga dita e sotme. Ata pėrmirėsojnė shikimin, jetėn seksuale dhe mbajnė nėn kontroll tensionin e gjakut
KOMENTO
      
 
 
  TV | News24 - Live
 
   
   
   
 
 
   
   
   
  Radio | Rash - Live
 
  toolbar  
   
   
 
SONDAZH
 
 
Nensondazh
 
   
 
 
BALKANWEB.TV
Jeta e foshnjės 16-muajsh peng i ilaēit qė mungon nė Pediatri, QSUT pret tenderin
 
 
BALKANWEB.TV
Ndėrtimi nė Dajt, Ristani: Asnjė procedim, krimi mjedisor me bekimin e Ramės
 
 
BALKANWEB.TV
Rivitalizimi i sheshit “Iliria” nė Durrės, nis puna pėr heqjen e shatėrvanit 85-vjeēar
 
 
BALKANWEB.TV
“Eagle 8”, Arvizu: Shqipėria krah NATO-s. Kodheli: Do qėndrojmė pro aleatėve
 
 
BALKANWEB.TV
9 vjeēarja humb kontrollin e armės, vret instruktorin e saj
 
 
BALKANWEB.TV
Vlorė, shkarkohet drejtori i Spitalit Psikiatrik, kapet me shkelje nė tendera dhe emėrime
 
 
BALKANWEB.TV
Vrasja nė Vlorė, viktima i sapoliruar nga burgu
 
 
BALKANWEB.TV
Bota ne nje minute, foto top te dites
 
 
BALKANWEB.TV
FMN nė Tiranė, takim me dyer tė mbyllura nė Ministrinė e Financave
 
 
BALKANWEB.TV
Tasmani, njihuni me delen qe ka 6 vjet pa u qethur
 
 
BALKANWEB.TV
Shkėndije Mujaj lanēon njė kėngė pornografike
 
 
BALKANWEB.TV
Tahiri: Qeveria luftė frontale, kush ndėrton pa leje gjykohet pėr krim mjedisor
 
 
BALKANWEB.TV
Rama: Shqipėria kontribut madhor nė projektin “Korridori i Kaltėr”
 
 
BALKANWEB.TV
‘Krimi mjedisor’, PD denoncon: Njė ndėrtesė pa leje afėr shtėpisė sė Ramės
 
 
BALKANWEB.TV
Grushta mes deputetėve shqiptarė nė Parlamentin e Maqedonisė
 
 
 
 
FOTOGALERI
Lara Bingle, krejtėsisht nudo nė plazh
 
 
FOTOGALERI
\'Tomatina\' festa e ēmendur
 
 
FOTOGALERI
Ja kush zgjidhet Miss ISIS-i
 
 
FOTOGALERI
Vesa Luma me pushime, poston tė pasmet nė Instagram!
 
 
FOTOGALERI
Pozon nudo pėr tė dashurin, fotot pėrfundojnė nė faqe pornografike
 
 
FOTOGALERI
Qyteti i femrave u bėn ftesė beqarėve
 
 
FOTOGALERI
Mario Balotelli pikturon stemėn e Liverpoolit ne fytyrė
 
 
FOTOGALERI
Metali i can kafkėn, burri i mbijetonin aksidentit tronditės
 
 
FOTOGALERI
Keshtu si jemi ne femrat e vėrteta, projekti i Liora K
 
 
FOTOGALERI
Erin Heatherton, modelja seksi e Victoria’s Secret
 
 
FOTOGALERI
Alketa Vejsiu: Fshatare e lumtur jam!
 
 
FOTOGALERI
Fedez, reperi i cmenduar pas Xhulias sė tij: Bėjmė seks cdo ditė
 
 
FOTOGALERI
9 vjeēarja humb kontrollin e armės, vret instruktorin e saj
 
 
FOTOGALERI
Armėpushimi, mijėra palestineze kane festuar gjatė natės nė Gaza
 
 
FOTOGALERI
Greqi, vijojnė zbulimet nė varrin antik, del nė dritė dyshemeja me mozaikė
 
 
FOTOGALERI
Gigi Buffon - Ilaria D’Amico, dallgė pasioni
 
 
FOTOGALERI
Zbulohen velinat e reja tė “Fiks Fare”
 
 
FOTOGALERI
Rama mbėrrin nė Berlin, nė rradhė me qytetarėt!