BalkanWeb.TV Foto Forum Horoskopi Moti Gatimi Kontakt
ARTIKUJ TEK
Kosova
07 Korrik 2011 - 09:33 | LAJME
TRANSLATE
 
Shtypi amerikan për protestën e myslimanëve në Kosovë
Shtypi amerikan për protestën e myslimanëve në KosovëPRISHTINE- Shtypi amerikan këto ditë ka shkruar për protestat e besimtarëve myslimanë në Prishtinë që me flamuj të Hamasit dhe veshje jo karakteristike për shqiptarë dhe evropianë, kanë kërkuar ndërtimin e një xhamie të madhe përballë Katedrales katolike. Në artikujt e shtypit amerikan është thënë se pamjet e tilla, që vijnë nga Kosova, vënë në pikëpyetje përkushtimin e proklamuar gjithandej për Kosovën, si aleate dhe mike e Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Siç bëhet kanë qenë disa mediume të cilat gjatë javës janë marrë me protestën e organizuar në Prishtinë nga një grup radikalësh myslimanë. Kështu Canada TV ka transmetuar një reportazh nga ky manifestimi, Los Angelos Times ka botuar një raport me titull: “Protestat e myslimanëve në Kosovë për ndërtimin e një xhamie të re”. të njëjtijn titull mban edhe shkrimi i emetuar në televizionin MSNBC.

Ndërkaq programi radioteleviziv: “National Program Radio NPR” po ashtu transmeton një raport për protestën në të cilin shkuran se dhjetë vjet pas skicimit të hartës së re në Ballkan, po fillon një ndikimi i ri islam në rajon. Shkrimi përmend Bosnjen dhe Kosovën si dy vende në rajon ku ka filluar të hetohet ndikimi islamik.

Ndërkaq gazeta “The Huffington Post” ka botuar një koment të kolumnistit Stephen Schwartz me titull : Kosova në krizë islamike”.

Autori pasi është njohës i mirë i rrethanave në Kosovë, pasi ka jetuar një kohë të gjatë në rajon, në fillim i bën një përshkrim kohës së hyrjes së forcave të NATO-s në Kosovë dhe më pas i bën një përshkrim të gjendjes në Kosovë para dhe pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës. Në fund të këtij komenti autori konkludon:

“Më tepër se një vend i islamit radikal, Kosova mund të bëhet vendi i parë në Evropë, ku fryma e "Pranverës myslimane" frymëzon një protestë kundër korrupsionit dhe akomodimin e radikalizmit. Paralele me Libinë, SHBA dhe NATO duhet t’i kushtojnë një vëmendje doktrinës së mbrojtjes kundër shkeljes së të drejtave të njeriut dhe vendosjen e ideologjive radikale” thuhet në të këtij shkrimi autorial.
(m.a/ina/BalkanWeb)
    Kthehu Dėrgo Printo Home
Komento

Dėrguar nga bashkimi, prishtin mė 11-07-2011 nė 12:38
@SHqip
Sa per serb ne jemi kan ne ks edhe skemi ikur siq kan ikur te tjeret edhe prap e presim ty te ka kaplos islamofobia dhe shumm te tjer per nje Flamur te Profetit ton nuhamedit a.s at flamur qdo musliman e ka ne zemer siq e keni ju statujen e jezusit edhe ne na pengon si musliman ai simbol pagan.

Dėrguar nga aseb, paris mė 10-07-2011 nė 23:35
kjo eshte nje kemishe qe te shkone pershtate, po ruaje besimin tende personale e gjithashu fole gjuhen shqipe me tere bukurin e artit qe vetem ajo e ka ne mesin e te gjitha gjuheve ne rruzullin tokesore,se a je musliman ,a je krishter apo hebrej etj.kjo eshte nje qeshtje krejte personale.mbi faqen e dheute ka shume religjione i nderoje te gjithe ,po besimin tim musliman e dua.ju deshiroj liri tere religjioneve ekzistues e liri mendimit njerzore.pershendetje

Dėrguar nga Shqip, Shkoder mė 10-07-2011 nė 21:00
@Adi
GJergj Kastrioti ka vra tradhtare qe u bane me pushtuesin e nuk ka vra mysliman.Ne fakt pleqte e vjeter te krishtere asnjihere nuk ju kane qujte myslimane por gjithmone ju kane quatur Turq duke nenkuptuar se tradhetuat dhe u bate me turkun dhe kjo ehste plotesisht e vertet dikur u bate ne krah te turkut tash ne krah te gabelve arab.
@Bashkimi
Bashkim 99% mysliman por vjen prape serbi po te bani shume protesta prandaj kujdes se evropa do mysliman dhe jo Hamasin ne Kosove.

Dėrguar nga bashkimi, Prishtin mė 10-07-2011 nė 02:22
Skan qare pa dal ne protest se imyten popullin e shkret pushteti ska lan as 20 cmm trotuar afer Xhamijav ku te falen keta qytetar te ngrat, kishav po ju dhan tok ku te don dhe sa te don Pse per xhami jo kan faj keta musliman qe kan prit deri tash jeni 99% ne kosov pse po duroni aq shumm.

Dėrguar nga Adi, Prishtinė mė 09-07-2011 nė 15:30
E qka qe jeton ne perendim ? sa Shqiptarin e ka vra turkia? ato qka kan thon priftat e vatikanit nuk i besoj un.
Por me shum se sa qe ka vra gjergj kastrioti shqiptare musliman me urdhera te vatikanit nuk ka vra turkia shqiptare.
me i pas vra turkia shqiptaret qe sjan bo Musliman at'her pse ka ende katolik e ortodoks ? pra rrena jon ato qe ke lexu ti.
Edhe ska fe Musliman po ka fe Islame .
Elhamdulilah qe jem te till.
Edhe fet tjera krishterizmi nga lindja vjen.
Islami eshte fe per kejt boten.

Dėrguar nga t, new york mė 09-07-2011 nė 11:31
ti adi jam nga prishtina dhe jam musliman jetoj ne perndim eshte evertet se jemi musliman qe 600 vite po ti a e di se sa shqiptarin e kan prer turqit deri sa na kan then ket fe muslimane feja muslimane eshte fe e azis dhe afrikes ne jemi europian

Dėrguar nga Adi, Prishtinė mė 09-07-2011 nė 03:18
ateisti : ti njehere nuk je nga Kosova ne shkrim po verehesh je ndonje "shqiptare" grek ortodoks qe aq posht e qet veten sa qe e quan veten "ateist"
Ne Kosove jan 95 % Musliman qe e quajn te pakten veten te till e sa jan praktikus nuk e di .
Sidoqoft jemi Musliman qe 600 vite e me shum , keshtu qe ti si minoritet edhe pse nuk je nga prishtina prap mbetesh minoritet ik ti ku te duash nese ke ndonje vend ku te ikesh .

Dėrguar nga t, new york mė 08-07-2011 nė 15:28
jeni gabim te flitni mire per fen muslimane se feja muslimane nuk na ka ndihmue as kur ka qen lufta ne kosove raketat dhe bombat qe e shkatrronin serbin nuk i gjuajke allahu po i gjuajke jesus krishti

Dėrguar nga ateisti, prishtine mė 08-07-2011 nė 15:08
vdiq o adi i prishtines dhe ju qe thoni jam mysliman shkoni ne afganistan keni mu kenaq ja te arapet po ketu ne kosove ikni se nuk ju dojm shporruni mbeturina jeni ju sa per ty gostivar islami te ka hup krejt siq po shihet ju lutem largoni nga vendi i shqypetareve se ju jeni konvertu jeni pis milet ja pedofila arap

Dėrguar nga bert mė 08-07-2011 nė 14:42
nese sillen keshtu duhet te bisedohet me serbine dhe tu jepet prape atyre. ata e dine se si te sillen me kete rrace
 Vazhdimi komenteve: 1   2   3   4   5   6  
       Shqiperia
01 Gusht 2014
Defekt nė stacionin e Qafė Mollės, kufizime tė ujit tė pijshėm nė disa zona tė kryeqytetit
Disa zona nė kryeqytet po vuajnė mungesėn e ujit tė pijshėm. Lajmi ėshtė bėrė i ditur nga vetė Ujėsjellės Kanalizime Tiranė. Sipas Ujėsjellėsit, si pasojė e njė defekti nė stacion, ka pasur dhe ndėrprerje tė ujit tė pijshėm.


KOMENTO
       Kosova
01 Gusht 2014
Konjufca: Ekstremizmi fetar, armiku i kombit shqiptar
Nënkryetari i Vetëvendosjes, Glauk Konjufca, duke folur për aktin terrorist të Lavdrim Muhaxherit, ka thënë se shkaqet e këtij rasti duhet kërkuar te dështimi i shtetit të Kosovës
KOMENTO
       Rajoni
01 Gusht 2014
EULEX: S'ka listë të fshehtë për arrestimin e serbëve
Kryeprokurorja e EULEX-it, Jaroslava Novotna, ka deklaruar se EULEX-i nuk ka lista të fshehta për arrestimin e serbëve, por sipas ky mision është duke kryer hetime që përfshijnë pjesëtarë të të gjitha nacionaliteteve. Novotna ka thënë se spekulimet për lista të fshehta janë të pabaza.


KOMENTO (1)
       Bota
01 Gusht 2014
Obama dhe Putin flasin për krizën në Ukrainë
Presidenti rus Vladimir Putin i ka thënë presidentit amerikan Barak Obama se sanksionet perëndimore kundër vendit të tij janë "kundërproduktive"
KOMENTO
       Sport
01 Gusht 2014
Wenger-Gerrardit: Kurrė nuk do ta fitosh titullin
Menaxheri i Arsenalit, Arsene Wenger, i ėshtė kundėrpėrgjigjur kapitenit tė Liverpoolit, Steven Gerrard, pasi ky i fundit tha se Arsenali nuk ėshtė klub i madh pėr kėtė tė fundit
KOMENTO
       Kulture
01 Gusht 2014
Gjirokastër, hapet për publikun tuneli i Luftës së Ftohtë
Hapët për herë të parë për publikun tuneli i ndërtuar gjatë Luftës së Ftohtë në Gjirokastër. Ditën e sotme, qytetarët e Gjirokastrës, dhe jo vetëm kanë pasur mundësi të shohin ambientet e nëndheshme të tunelit, i cili përkon të jetë ndërtuar rreth viteve 80
KOMENTO
       Metropol
01 Gusht 2014
Kreu marrëdhënie seksuale në publik, dënohet me burg 68 vjeçarja
Peggy Klemm, 68 vjeçare, është dënuar me burg prej gjashtë muajsh pasi kreu marrëdhënie seksuale në një shesh publik me të dashurin e saj në një fshat të Floridas.
KOMENTO
       Teknologji
01 Gusht 2014
Facebook, probleme nė mbarė botėn
Disa shfrytėzues tė rrjetit social “Facebook” nė botė, pėrfshirė edhe ata nė Maqedoni, sot nuk kanė mundur njė kohė tė qasen drejt kėtij rrjeti. Tani pėr tani nuk ka njė njoftim nga “Facebook” pėr shkak tė problemit, tė ngjashme kėto dhe nė muajin qershor
KOMENTO
      
 
 
  TV | News24 - Live
 
   
   
   
   
   
 
 
   
   
  Radio | Rash - Live
 
  toolbar  
   
   
 
SONDAZH
 
 
Nensondazh
 
   
 
 
BALKANWEB.TV
"Traku Fest", festivali i trashėgimisė risi nė Gjirokastėr
 
 
BALKANWEB.TV
Basha: Harta e re e papranueshme, fjala e fundit u takon qytetarėve
 
 
BALKANWEB.TV
Celibashi dorėhiqet si ministėr: "Pėr shkaqe personale". Felaj nė vend tė tij
 
 
BALKANWEB.TV
Naēi: Dėnojmė aktin kriminal dhe makabėr tė Lavdrim Muhaxherit
 
 
BALKANWEB.TV
FRD, Topi: Reforma territoriale, nuk pati transparencėn e duhur
 
 
BALKANWEB.TV
Reforma territoriale, AK: Do dėrgojmė kėrkesė nė Gjykatėn Kushtetuese
 
 
BALKANWEB.TV
Megagrabitja e BSH-sė, pranga punonjėsve, shpėrdoruan me detyrėn
 
 
BALKANWEB.TV
Sherr masiv pėr njė ėmbėlsirė, pėrleshen shqiptarėt me italianėt
 
 
BALKANWEB.TV
Tahiri: Ligji pėr policinė, hap pėr depolitizimin, Ndreu: Policėt presin trajtim dinjitoz
 
 
BALKANWEB.TV
Zbardhet axhenda e Papa Franēeskut, Ati i Shenjtė me makinė tė hapur nė Tiranė
 
 
BALKANWEB.TV
Reforma territoriale, debati Rama-Dule
 
 
BALKANWEB.TV
Bombardohet njė treg nė Gaza, vriten 17 persona dhe plagosen 200 tė tjerė
 
 
BALKANWEB.TV
Ja si argėtohen kroatėt pas pėrmbytjeve nga shiu
 
 
BALKANWEB.TV
Itali, sekuestrohen 300 kg drogė, nė njė rulotė qė vinte nga Shqipėria
 
 
BALKANWEB.TV
Basha: Marrėveshja me CEZ, krim financiar. Vjedhja, 600 herė mė e madhe se ajo nė BSH
 
 
 
 
FOTOGALERI
Bradly Cooper luan film, surprizė! Vjen e dashura e takon
 
 
FOTOGALERI
Afrikė e Jugut, ‘transport idjot\', xhirafa vritet kur kaloi poshtė urės
 
 
FOTOGALERI
Belen Rodriguez pushime me familjen e saj dhe tė burrit
 
 
FOTOGALERI
Tamara Ecclestone, mahnitėse katėr muaj pas lindjes sė vajzės
 
 
FOTOGALERI
Mėnyrat mė tė ēuditshme tė fshehjes sė drogės nga kontrabandistėt
 
 
FOTOGALERI
Kur realiteti bėhet surreal. Artisti e shndėrron botėn nė pėrrallėn e tij
 
 
FOTOGALERI
Shitėsi vesh pjeshkat me tė brendshme femrash pėr tė rritur shitjet
 
 
FOTOGALERI
Katy Perry, njė zanė verore nė videon e re
 
 
FOTOGALERI
Kanada, nėse mė le tė zėvendėsoj me Beyonce
 
 
FOTOGALERI
Itali, deputetėt ndjehen keq gjatė seancės, pėrfundojnė nė spital
 
 
FOTOGALERI
Francesca Cipriani, njė set super i nxehtė
 
 
FOTOGALERI
Serisė sė fotove u shtohet dhe Angela Martini: Motra ime shqiptare, Bleona
 
 
FOTOGALERI
Alicia Keys shtatzėnė pėr herė tė dytė
 
 
FOTOGALERI
Provokon Justin, poston foto tė Orlando Bloom duke qarė
 
 
FOTOGALERI
Selfiet mė tė ēmendura qė keni parė ndonjėherė
 
 
FOTOGALERI
Nicolas Sarkozy me pushime, kontrollon ‘stolitė’ e familjes
 
 
FOTOGALERI
Mario Goetze, fund-shpinė Botėrore
 
 
FOTOGALERI
Raffaella Fico - Gianluca Tozzi, pėrkėdhelje tė nxehta nė det