BalkanWeb.TV Foto Forum Horoskopi Moti Gatimi Kontakt
ARTIKUJ TEK
Kosova
27 Qershor 2011 - 16:34 | LAJME
TRANSLATE
 
Tahiri: Në 2 korrik marrëveshjet e para me Serbinë
Tahiri: Në 2 korrik marrëveshjet e para me SerbinëPRISHTINË- Zëvendëskryeministrja Edita Tahiri ka deklaruar se në fillim të korrikut do të arrihen 6 marrëveshje me Beogradin.

Kryenegociatorja e dialogut Prishtinë-Beograd duke bërë publike detaje të marrëveshjeve midis dy vendeve të cilat janë dizajnuar nga ndërmjetësi i BE-së, Robert Cooper, theksoi se gjithcka mund të finalizohet në 2 korrik duke i'u përmbajtur parimit të reciprocitetit.

“Mendimi im është se janë afruar shumë pikëpamjet. Po ashtu, që pala jonë tashmë ka dhënë pëlqimin në parim për propozimet që i ka paraqitur më 6 qershor ndërmjetësi Robert Cooper. Ne mendojmë se ato propozime janë mjaft të mira dhe japin zgjidhje të mirë për çështjen e lëvizjes së lirë të qytetarëve, pra vendosjen e një reciprociteti në fushën e lëvizjes së lirë”,- deklaroi Tahiri.

Mediat vendase bënë me dije se për shefen e delegacionit kosovar propozim-marrëveshjet që kanë dalë më 6 qershor nga Cooper, përfshijnë idetë e të dyja palëve dhe idetë e partnerëve ndërkombëtar.

Sipas Tahirit disa marëveshje mund të fillojnë ta zbatohen menjëherë siç është çështja e lëvizjes së lirë, apo e njohjes së vulave të doganave.

Sa i takon çështjes së targave, zëvendëskryeministrja Tahiri tha se do të përdoret modeli sikur medis Greqisë dhe Maqedonisë, dy vende këto që kanë marrëdhënie jo të mira politike.
(e.m/koha/BalkanWeb)
    Kthehu Dėrgo Printo Home
Komento

Dėrguar nga Tefta, Tiranė mė 28-06-2011 nė 22:15
Vazhdim:Parashikohet qė me 2 korrik tė nėnshkruhen marrėveshjet e para midis Kosovės e Serbisė,ndėrsa presidenti Tadiē deklaroi se nuk do ta njohin Pavarsinė e Kosovės.Si do tė lidhen kėto marrėveshje me njė shtet qė s'e njeh e s'do ta njohė edhe nė tė ardhmen Pavarsin e Kosovės?znj.Tahiri si pėrfaqėsuese e Kosovės po pėrpiqet ta realizojė detyrėn,por pa cėnuar principet e lirisė e tė pavarėsisė,qė ėshtė fituar me gjak e sakrifica.Ēdo lėshim i paprinciptė do t'i kushtojė shtrenjt Kosovės.Tefta

Dėrguar nga Mirditori - GjG - Floridian USA, Florida USA mė 28-06-2011 nė 01:04
Te nderuar bashkatdhetare Kosovare. Kur themi Kosovare, eshte e njejte sikur themi - Mirditore, Vlonjate, Tiranas,Korcare, Shkodrane, Permetare etj. Kosova eshte Shqiperia. Dita e themelimit te shtetit tone Shqipetar: "Lidhja Shqipetare e Prizrenit ne Qershor 1878" Keni kujdes me Bishen e terbuar Serbe e sugjeruar mire nga politika shoviniste, diskriminuese Greke. E ardhmja e Kosoves eshte vetem Bashkimi Kombetare i Trojeve Amtare. Dita e Bashkimit shihet si drita e diellit ne mengjes.

Dėrguar nga Adrian, Tirane mė 27-06-2011 nė 20:06
Diku duhet filluar se nuk rrihet gjithmone me lufte, inate e zenka. Serbia do apo sdo do ta njohi Kosoven. Me e rendesishme tani jane termat e bisedimeve mes dy shteteve, e te behet kujdes i vecante ne fjaleformimin e ketyre marrveshjeve ku ne shqipetaret mund ti vuajme me mbrapa. Ju uroj qeverise se Kosoves pune te mbare e sa me te kujdeseshem, mos eksitohen me arritje te vogla kur nuk ia dime fundin visionit te nisur akoma. Rrofte Shqiperia me Kosove, Manastir e Cmeri bashke.

Dėrguar nga Tefta, Tiranė mė 27-06-2011 nė 19:02
znj.e nderuar Tahiri ka njė pėrgjegjėsi historike mbi supe nė kėto bisedime.Nuk e kuptoj se si mund tė bisedohet e tė lidhen marrėveshje me njė shtet siē ėshtė Serbija qė nuk e njeh realitetin e Pavarsisė sė Kosovės.Nuk e kuptoj se pse BE,misionarėt dhe institucionet e saj i tolerojnė qėndrimet shoviniste tė qeverisė e tė politikanėve serb.Nė kėto kushte Qeveria e Kosovės, politikanėt,intelektualėt dhe gjithė populli kosovar tė jenė vigjilent e tė mos lejojnė asnjė tolerancė principiale.Tefta
       Shqiperia
31 Gusht 2014
PD: Krerėt e policisė pranojnė dėshtimin, pėrgėnjeshtrojnė propagandėn e Ramės
Partia Demokratike ka akuzuar kryeministrin Edi Rama se e ka kthyer policinė nė mjet propagande. Nė njė deklaratė pėr mediat deputeti i PD-sė Gent Strazimiri u shpreh se policia ėshtė shndėrruar nė njė strukturė partiake dhe merr urdhra politik
KOMENTO
       Kosova
30 Gusht 2014
Grabovci: Kryeparlamentari dhe Qeveria i takojnë PDK-së
Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Adem Grabovci e ka demantua lajmin që disa portale kanë shkruar se PDK heqë dorë nga pozita e kryetarit të Kuvendit. 
KOMENTO (3)
       Rajoni
31 Gusht 2014
“Kathimerini”: Anastas nė qendėr tė sulmeve, qėllimi tė ēekuilibrohet harmonia fetare
“Kush e sulmon Anastasin?” ky ėshtė titulli i njė shkrimi botuar nė gazetėn e njohur greke Kathimerini, ku ndėr tė tjera thuhet se “Kryepeshkopi Anastas ėshtė nė qendėr tė luftes sė qarqeve ekstreme nacionaliste dhe islamike, qė ndihmohen nga shėrbimet sekrete nė Shqipėri”. Qėllimi sipas gazetės, ėshtė “ēekuilibrimi i harmonisė dhe bashkėjetesės fetare, me tė cilėn Shqipėria mburret sot nė Evropė”
KOMENTO
       Bota
31 Gusht 2014
SHBA dërgon ndihma në Amerli, qytetin e rrethuar nga ISIS
SHBA-ja ka dërguar avionë me ndihma në qytetin e rrethuar të Irakut, në Amerli, ka bërë të ditur Pentagoni. Avionë nga Britania e Madhe, Australia dhe Fraca i janë bashkuar SHBA-së për të ndihmuar në operacionin humanitar në qytetin e lartpërmendur
KOMENTO
       Sport
31 Gusht 2014
De Biazi zbulon prurjet e reja, vijnë Shala e Xhaka
Trajneri i kombëtares shqiptare, Xhani De Biazi, ka publikuar listën e 24 lojtarëve për ndeshjen e parë kualifikuese në Grupin I të "Euro 2016", ndaj Portugalisë.
KOMENTO
       Kulture
30 Gusht 2014
Ndėrron jetė nė moshėn 94-vjeēare akademiku e gjuhėtari Shaban Demiraj
Ka ndėrruar jetė sot nė moshėn 94-vjeēare, akademiku i nderuar Shaban Demiraj. Profesor Shaban Demiraj ishte njė nga albanologėt mė tė shquar nė vend, i cili ka shtruar vepra nė shqip dhe gjuhė tė huaj.
Ndarja nga jeta e Shaban Demirajt, Rama: Iku njė tjetėr punėtor i madh i mendjes

KOMENTO (4)
       Metropol
31 Gusht 2014
Veprat flasin mė shumė sesa fjalėt...
Veprat flasin mė shumė sesa fjalėt, pėr tė cilat femrat janė mjeshtre. Por pėr meshkujt njė gjest i bukur, qoftė edhe i vogėl, mban njė vlerė shumė mė tė rėndėsishme sesa njė apo shumė “tė dua”
KOMENTO
       Teknologji
31 Gusht 2014
iPhone 6 do të kushtojë mbi 750 euro
Për një kohë të gjatë tashmë thuhet se Apple është duke punuar në dy versione të reja të iPhone 6, modele të cilat do të dallohen lehtë nga paraardhësit e tyre për shkak të ekranit më të madh.
KOMENTO
      
 
 
  TV | News24 - Live
 
   
   
   
   
 
 
   
   
  Radio | Rash - Live
 
  toolbar  
   
   
 
SONDAZH
 
 
Nensondazh
 
   
 
 
BALKANWEB.TV
Rriten pensionet pėr policėt, 2345 vetė pėrfitojnė pension maksimal
 
 
BALKANWEB.TV
De Biazi zbulon prurjet e reja, vijnė Shala e Xhaka
 
 
BALKANWEB.TV
Florida, peshkaqeni shumė pranė bregut, panik mes plazhistėve
 
 
BALKANWEB.TV
Noka: Rama hesht pėr ēdo rast inkriminimi, reagoi vetėm pėr njeriun e Metės
 
 
BALKANWEB.TV
Njihuni me Pitbullin qe adhuron flluskat e sapunit
 
 
BALKANWEB.TV
John Kerry:Kėrcėnimi i ISIS kėrkon njė Koalicion Global
 
 
BALKANWEB.TV
Vizita e Papės, INUK aksion nė sheshin ‘Nėnė Tereza’, prishen 9 ndėrtime
 
 
BALKANWEB.TV
Puke, fshati Sapac pa infrastrukturė, familjet pa rrugė dhe shėrbim shėndetėsor
 
 
BALKANWEB.TV
Ky ėshtė qytet! Tė gjithė punojnė, rroga 1200 euro, qiraja 15 euro
 
 
BALKANWEB.TV
Gjyshja 97 vjecare qė kercen si nje balerine
 
 
BALKANWEB.TV
Bota ne nje minute, fotot top te dites
 
 
BALKANWEB.TV
Komisionet kuvendore rrėzojne 5 dekretet e Nishanit: Presidenti tė mos tallet
 
 
BALKANWEB.TV
Tepelenė, 26-vjecarja dhunohet nga xhaxhai i burrit, tenton t’i marrė fėmijėn
 
 
BALKANWEB.TV
PD: Rama bėn kontrollor nė Rinas korrierin e parave tė pista
 
 
BALKANWEB.TV
Moti per sot 29 gusht
 
 
 
 
FOTOGALERI
Luana Vjollca me look tė ri
 
 
FOTOGALERI
Kinė, i dehuri ngec nė kabinėn e bankomatit
 
 
FOTOGALERI
Perimet qe do u vinte keq ti hanit
 
 
FOTOGALERI
Berisha i veshur sport, ‘selfie’ me tė rinj
 
 
FOTOGALERI
Muntari dhe Lamborxhini, financat ndalojne futbollistin
 
 
FOTOGALERI
Krevat? Po, madje me patate tė skuqura!
 
 
FOTOGALERI
Afganistan, femra nė bicikletė pėr emancipimin
 
 
FOTOGALERI
Kur mbetjet e riciklueshme bėhen vepra arti, tė gjitha idetė nė web
 
 
FOTOGALERI
Dafina Zeqiri, nudo nė Twitter
 
 
FOTOGALERI
Yahoo Travel pėr bregdetin: Shqipėria njė Kroaci e re? Ndjekėsit: Mė e bukur!
 
 
FOTOGALERI
Shtėpia e ėndrrave? Rihanna mund te blejė kėtė apartament luksoz per 18 milion $
 
 
FOTOGALERI
Eli Fara: Nje vere e ēmenduar kalohet vetėm me miq
 
 
FOTOGALERI
Ky ėshtė qytet! Tė gjithė punojnė, rroga 1200 euro, qiraja 15 euro
 
 
FOTOGALERI
Shperthimi spektakolar i Mount Tavurvur
 
 
FOTOGALERI
Zonja e Parė e Estonisė kapet mat me njė djalė tė ri
 
 
FOTOGALERI
Dalin nė dritė fotot e papublikuara mė parė, tė Adolf Hitlerit
 
 
FOTOGALERI
Imazhet satelitore, trupat ruse duke luftuar nė Ukrainė
 
 
FOTOGALERI
Rekordi i ri, Berisha: Notova 153 minuta