BalkanWeb.TV Foto Forum Horoskopi Moti Gatimi Kontakt
ARTIKUJ TEK
Kryesore
09 Mars 2014 - 14:31 | LAJME
TRANSLATE
 
Itali, 3 motrat shqiptare vriten me thikė, e ėma: Unė i thera, isha e dėshpėruar
Itali, 3 motrat shqiptare vriten me thikė, e ėma: Unė i thera, isha e dėshpėruarITALI – “I vrava unė pėr tė shmangur tė ardhmen e dėshpėruar qė i priste pėrpara”. Kėshtu u tha karabinierėve 38-vjeēarja shqiptare Edlira Dobrushi, e cila vrau mėngjesin e sotėm me thikėn e kuzhinės tre vajzat e saj tė mitura: Sidnin 3 vjeē, Kesin 10-vjeēare dhe vajzėn mė tė madhe Simonėn, vetėm 13 vjeē.

Ngjarja e rėndė ka ndodhur nė banesėn e tyre, nė periferi tė Lecco-s nė Itali. Autoritetet italiane u njoftuan pėr krimin nga fqinjėt e familjes shqiptare, tė cilėt kishin dėgjuar thirrjet e vajzave pėr ndihmė, teksa pėrpiqeshin t’i shmangeshin pėrpjekjeve tė nėnės sė tyre pėr t’i qėlluar me thikė.

Kur mbėrritėn nė apartamentin e vogėl ku jetonte gruaja e divorcuar, karabinierėt u pėrballėn me njė skenė horror, pasi gjithēka ishte mbuluar nė gjak, ndėrsa 38-vjeēarja, me plagė nė duar e qafė, nė gjendje shoku, ishte shtrirė pėrpara portės sė banesės.

Ndėrkohė vajzat e mitura u gjetėn pajetė nė njė krevat, ku i kishte vendosur gruaja, pasi kishte kryer krimin.

Sipas mediave nė Itali, babai i vogėlusheve, Bashkim Dobrushi ishte nisur njė ditė mė parė pėr nė Shqipėri. Ai u njoftua pėr ngjarjen e rėndė nga policia shqiptare, sapo zbriti nga trageti nė portin e Durrėsit. Ēifti ishte divorcuar formalisht qė nė muajin shtator, ndėrsa ligjėrisht kishin firmosur ndarjen nė muajin shkurt.

Bashkim Dobrushi jetonte prej 15 vitesh nė shtetin fqinj, ku punonte nė njė ndėrmarrje metalesh dhe u kishte rrėfyer kolegėve se ishte divorcuar nga e shoqja, pėr shkak tė krizave tė depresionit qė ajo kishte shfaqur kohėt e fundit.

Bashkim Dobrushi kishte kėrkuar dy javė leje pėr tė vizituar nėnėn e tij nė nje fshat tė thellė nė Kukės, tė cilės do t’i shpjegonte arsyet e ndarjes nga e Edlira. 

Ndėrkaq janė zbuluar dhe mesazhet qė Edlira postonte nė rrjetin social, Facebook. “Vajzat janė e gjithė forca ime”, shkruante ajo.
 
Vetmia
«Isha unė, unė e bėra. Jam vetėm. Nuk mė ndihmon askush. Nuk mundesha mė”, ka mėrmėritur gruaja nė duart e mjekėve qė i dhanė ndihmėn e parė. Frika pėr tė ardhmen e vajzave pas ndarjes nga burri, njė depresion ndoshta i pakuruar kurrė, ose gjendja e rėndė psikologjike e krijuar sė fundmi pas ndarjes nga i shoqi, janė disa nga shkaqet qė mund tė kenė cuar gruan drejt kėtij vendimi tragjik. Kėshtu dyshojnė karabinierėt dhe mjekėt paraprakisht.
Gjatė 2 muajve tė fundit, Bashkim Dobrushi, 45 vjec, 15 vjet rezident nė Itali, flinte tek banesa e tė vėllait nė Lecco. Ai punonte si mekanik nė njė fabrikė tė zonės.

Nėna e Edlirės: Vajza humbi fėmijėn e katėr, ra nė depresion
Nėna e Edlira Dobrushit rrėfen se vajza e saj dhe Bashkimi kishin konflikte tė mėdha tė natyrės, ekonomike dhe sociale.
“Konflikti i agravua me blerjen e njė 1 dynymi tokė nė Rrashbull dhe vėllezėrit e burrit nuk e linin qė tė ndėrtonte shtėpi. Vajza pagoi 20 mijė euro dhe do tė ndėrtonte shtėpinė e saj. Pas sherrit u ndanė, Edlira jetonte vetėm me vajzat”, thotė nėna e Edlirės, Atlije Ēopa.
“Vajza ime ka njė sėmundje tė rėndė nė mėlci. Pasi u operua ajo punonte pėr tė mbajtur fėmijėt. Nga puna e rėndė, Edlira humbi fėmijėn e katėrt. Humbja e fėmijės sė katėrt e coi vajzėn time nė depresion”, thotė Atlija ndėrsa nuk mban lotėt.
Sipas Atlijes, toka ėshtė bėrė shkak pėr grindje me Bashkimin. I shoqi ka ardh dje nė Durrės tė fejohet me grua tjetėr.

“Kishte gjet njė goc 25 vjec nga Kukėsi. Kjo qė e gjeti vajzėn time, sherret pėr atė tokė, i shoqi qė nuk e mbėshteti, Zoti e faltė pėr cka ka bėrė, sa ka vujt vajza ime”.

Ne foto Edlira Dobrushi
edlira dobrushi
Tragjedia nė Itali, flet pėr News24 vėllai i Bashkim Dobrushit
Hamid Dobrushi, vėllai i Bashkim Dobrushit flet pėr News24 rreth lajmit qė mėsoi mbi vdekjen e mbesave. Hamidi thotė se familja ėshtė tepėr e tronditur nga ngjarja dhe se vetėm 2 muaj kishin dijeni pėr ndarjen rreth tyre.

“Jemi shumė tė tronditur nga kjo ngjarje. Nuk dinim qė vėllai kishte probleme me gruan. Vėllai vinte shpesh nė Shqipėri, vajzat bėnin pushimet gjithmonė nė Kukės. Vetėm 2 muaj mė parė kemi marrė vesh se ata janė tė divorcuar. Bashkimi dhe Edlira jetonin nė Itali prej 15 vitesh. Ata janė njohur nė Durrės e dashuri, Edlira ėshtė nga Durrėsi dhe Bashkimi nė atė khė punonte atje. Nuk e dime as arsyen e ndarjes sė tyre”, thotė Hamid Dobrushi.

Familjarėt thonė se nuk besojnė se gjendja e tyre ekonomike tė ishte shkak pėr kryerjen e kėtij krimi.
“Gjendja ekonomike ishte shumė e mirė. Besojmė se mund tė ketė qenė shkak ndonjė xhelozi e mundshme e ciftit. Edlira madje ishte njė zonjė grua aq e pėrkushtuar ndaj vajzave sa nuk arrijmė ta besojmė dot kėtė cfarė ka ngjarė”, thanė familjarėt pėr gazetaren e News24, Matilda Dokle.

TĖ AFĖRMIT: GJYKATA IA KISHTE CAKTUAR KUJDESTARINĖ BASHKIMIT
Tė afėrm tė babait tė vajzave bėjnė tė ditur se Gjykata ia kishte caktuar Bashkimit kujdestarinė e tyre. 

“Vajzat jetonin me babain e tyre Bashkimin, gjykata ia kishte caktuar atij kujdestarinė. Edlia i mori duke pėrfituar nga mungesa e Bashkimit.”- shprehen tė afėrmit, duke bėrė tė ditur se trupat e pajetė tė vogėlusheve do tė sillen nė Shqipėri.
(er.nu/d.b/BalkanWeb)
Lidhje te tjera
    Kthehu Dėrgo Printo Home
Komento

Dėrguar nga Na ruaj o Zot mė 15-03-2014 nė 00:03
Si puna e Edlira Dobrushit dhe shume te tjereve meshkuj apo femra ka vetem nje banese per djallin BIG BROTHER...
Eshte edhe per te qeshur edhe per te qare atje me cmendurine e saj do te kishte gjetur plot te nivelit te saj qe cfare nuk ju mendon truri... U prehshin ne paqe te tre motrat e pafajshme... Na ruaj o ZOT cdo dite ka shume njerez qe i jane larguar rruges se ZOTIT....

Dėrguar nga Idd mė 10-03-2014 nė 13:26
@Kukes dhe London,London. Nga literaturat dhe studimet nuk mbaj mend te kem hasur ndonje teori ne lidhje kopete e malesise dhe depresionit kronik (te tipit klinik). Depresioni nuk ben dallime ne baza perkatesie, ngjyre e besimi...Ndaj nese doni te jepni nje opinion 'te shendoshe' jini me pak cinik... Per rastin:me vjen keq qe bashkeshorti nuk i ka ndejt afer gruas ne shendet dhe ne semundje...

Dėrguar nga Kukesi mė 10-03-2014 nė 12:22
rrenjet e tragjedise jane tek nje burre kriminel qe ne vend ti rrinte gruas e familjes prane, vazhdon te ruaje traditen e kopese se malesise, brakti lehtesisht gruan me 3 vajza per nje femer me te re ne moshe. Nese ajo do fale veten duke mos u vetevarur ne burg, ai burre duhet denuar perjete si shkaktar i tragjedise. Sa ndyresira si ky ka ne kete vend!

Dėrguar nga Aliu mė 10-03-2014 nė 11:36
Debat Londonit Jo moro zotri nuk duhet te perfitosh nga ky lajm dhe ti ēush malok . Sepse une jam Kosovar por nje tironse i mori femit e kosovarit dhe i dha turkut per epshe te veta pra kujdes mos e zgjeno kosen po nik dite te kometosh sepse jeni shume te perlyer neper Europ ju Tironst . I njof disa skan brek a fudull sa sthua nuk fkasin me kosovar po lidhen me Turq.

Dėrguar nga Bedri, Dortmund mė 10-03-2014 nė 11:18
zoti i past pran keto engjuj , sa Shum na vran sa Shum na dogji ky lajm kaq makaber,nuk kam perjetuar rast me te rand se ky qe 15vite qe sa u kry lufta ne kosove,po sikur ta kisha ni mundesi qe ti ngjallja do ta kisha shitur edhe piken e fundit te xhakut tim vetem e vetem ti sho ne Jet prap keto 3 vajza keto 3 engjuj te pafajshum,edhe pse kurr si kam par e njohur,po vdekja e tyre Horror, me ka pre ne mesin e zemres,me esht kputur shpirti,pse ketyre engjuve te ju ndodh kjo,pse?

Dėrguar nga emigranti mė 10-03-2014 nė 11:09
1.Kjo e semure psiqike DUHET VARUR NE LITAR!2.Ai pederasti,babai I vajzave, duhet futur ne burg!Si mund t'ia besonte femijet e tij nje te semure mendore,ai ishte ne gjendje ta vleresonte se sa rende ishte menderisht ish-gruaja e tij!Ai mund ta kishte parandaluar kete tragjedi te papare per familjen shqiptare.O legen,te te rroje e fejuara 25 vjece tani kur te iken tre engjej!Kollaj te martohesh,por duhet te kesh bythe te besh,te rrisesh e te mbash nje familje!U prehshin ne paqe keta engjej!

Dėrguar nga dritoni, Kosova mė 10-03-2014 nė 10:50
Nje fjal boterore thote runa zot mendet

Un ne baze te pershrimit po e paramendoj se si e ka pritur kaq tragjike ndarjen por edhe lajmin e fejeses se te shoqit me nje vajze tjeter kjo ka kaluar ne qmenduri dhe kjo ka rezultu ne vrasjen e vjazave kjo ka qene pakujdesi e burrit ndaj gruas dhe ndaj vajzave, ngushllime

Dėrguar nga Tori, Kosove mė 10-03-2014 nė 10:41
Depresioni eshte nje gje shum e keqe ku te ik truri tersisht dhe nuk e njeh askend nuk I di gjerat si kan shku por ne at familje por burri paska bere nje gje shum te pa hijshme duke ditur gjendjen e ndjeshme qe ka pasur e shoqja, ngushllime per engjejt e vegjel

Dėrguar nga Daja, Qaf Thons-no citizenship mė 10-03-2014 nė 10:38
Sipas asaj qe ne lexojme, tregon se i shoqi ka vuajtur 15 vite rresht.

"Ishte divorcuar nga e shoqja, pėr shkak tė KRIZAVE TE DEPRESIONIT qė ajo kishte shfaqur.
"Ēifti ishte divorcuar FORMALISHT qė nė muajin shtator, ndėrsa "LIGJERISHT" kishin firmosur ndarjen nė muajin shkurt"
Prikopatja eshte dashur te kerkoj ndihme per kurim,e jo ti hakmerret te shoqit duke masakruar 3 lulet e pranveres.
Zoti e vrafte......

Dėrguar nga Rozi, Stamboll mė 10-03-2014 nė 10:12
O Zot ēna degjojne veshet!!!! U prehshin ne paqe 3 engjejt e vegjel...
 Vazhdimi komenteve: 1   2   3   4   5   6   7  
       Shqiperia
03 Shtator 2014
Tiranë, 3 persona vjedhin me armë një kazino në Laprakë
Vidhet me armë zjarri një kazino në zonën e Laprakës. Ngjarja ka ndodhur në orët e vona të së mërkurës, konkretisht rreth orës 03:30.
KOMENTO
       Kosova
02 Shtator 2014
PDK: Ejani te Flora Brovina të bëjmë marrëveshje
Kryesia e Partisë Demokratike të Kosovës, në mbledhjen e mbajtur sot, shqyrtoi përgatitjet për mbajtjen e suksesshme të Seancës konstituive të Kuvendit të Kosovës dhe themelimin e institucioneve kushtetuese dhe shtetërore të Republikës së Kosovës
KOMENTO (3)
       Rajoni
03 Shtator 2014
Përmbytje masive në Shkup nga reshjet e shiut
Një pjesë e madhe e Shkupit sot është përfshirë nga moti i keq dhe reshjet intensive të shiut.
KOMENTO
       Bota
03 Shtator 2014
SHBA sulm ajror në Somali, synohet vrasja e liderit të Al Shabaab
SHBA nis një sulm nga ajri i cili ka për qëllim vrasjen e liderit të grupit islamik Al Shabaab, kanë thënë zyrtarët e ushtrisë amerikanë.
KOMENTO
       Sport
02 Shtator 2014
Shevchenko: Kalimi te Liverpooli, hap i qëlluar i Balotellit
Andriy Shevchenko ka lavdëruar Mario Balotellin dhe thotë se ai do të përfitojë nga një shans i dytë në Ligën Premier me Liveproolin. “Nëse ai nuk ishte i lumtur dhe as Milani, ishte e drejtë të ndahen. Por unë e pashë Marion në Kampionatin Evropian dy vite më parë në Ukrainë dhe Poloni – ai ishte një lojtar fantastik dhe unë refuzoj të besoj se kjo është humbur”

KOMENTO
       Kulture
02 Shtator 2014
Artan Shkreli: Zbulohet në Koman kisha e shekullit të VIII
Arkitekti Artan Shkreli bën me dije se gjatë gërmimeve në Koman është bërë një zbulim mbreslënës që lidh fiset iliro-trake me fiset e reja arbnore
KOMENTO (9)
       Metropol
02 Shtator 2014
Nora Istrefi i jep fund beqarisė, ja fotot e dasmės!- FOTO
Ka filluar ceremonia e dasmės sė Nora Istrefit. Aktualisht mysafirėt janė nė cocktail-in e dasmės nė tė cilin janė tė ftuar 350 persona. Mes tyre janė Ledri Vula, Capital T, Gili, Shyhrete Behluli, Ermal Fejzullahu, Grupi TDS, Capital T, Teuta Selimi e shumė artiste tė tjerė
KOMENTO
       Teknologji
02 Shtator 2014
BE heton marrëveshjen Facebook-WhatsApp
BE-ja është duke hetuar nëse shuma e madhe e parave që Facebook ka paguar për blerjen e WhatsApp është e mirë për publikun, dhe do të vendosë në fillim të muajit të ardhshëm nëse do ta ratifikojë marrëveshjen
KOMENTO
      
 
 
  TV | News24 - Live
 
   
 
 
   
   
   
   
   
   
  Radio | Rash - Live
 
  toolbar  
   
   
 
SONDAZH
 
 
Nensondazh
 
   
 
 
BALKANWEB.TV
"BSH", nė Prokurori pasuritė e tė arrestuarve. Kėshilli Mbikėqyrės tė premten nis marrja nė pyetje
 
 
BALKANWEB.TV
Xhihadistėt e ISIS i presin kokėn gazetarit tjetėr amerikan Steven Sotloff
 
 
BALKANWEB.TV
Rama: Elbasani i kthyer nė kantier ndėrtimi e shprese falė mbėshtetjes sė qeverisė
 
 
BALKANWEB.TV
Vdes nė kėrkim tė gurėve, gruaja: Ndihmė pėr jetimėt
 
 
BALKANWEB.TV
Lufta pėr xhihad nga shqiptarėt nė Siri, Bushati: Po luftojmė fenomenin
 
 
BALKANWEB.TV
Renzi i pėrgjigjet kritikave tė ‘The Economist’ me njė akullore me kaush
 
 
BALKANWEB.TV
Vjedhja nė BSH, FMN: Do flasim nė momentin e duhur, nė 8 shtator
 
 
BALKANWEB.TV
Veliaj: S’doni tė punoni nė Call Centre?! Ti kthejmė lavdinė arsimit profesional
 
 
BALKANWEB.TV
CNN: Kosova me numėr relativisht tė vogėl tė luftėtarėve nė Siri
 
 
BALKANWEB.TV
Imami kėrcėnohet me jetė sepse shprehet kundėr ekstremizmit nė fe
 
 
BALKANWEB.TV
Del mė 7 shtator, pamje ekskluzive tė iPhone 6
 
 
BALKANWEB.TV
Ushtria e karkalecėve sulmon qytetin, Madagaskar nė kaos
 
 
BALKANWEB.TV
Ksamil, kabllo korenti nėn ujė
 
 
BALKANWEB.TV
Durrės, dhunohen pėr vdekje 2 kunatat e moshuara, policia: Po hetojmė nė dy pista
 
 
BALKANWEB.TV
Basha: Rama bllokadė tė padėgjuar ndaj Bashkisė, si asnjė kryeministėr mė parė
 
 
 
 
FOTOGALERI
Japoni, treni super luksoz, nė qarkullim prej 2017
 
 
FOTOGALERI
Fotot e para tė dasmės sė Norės dhe Robertit
 
 
FOTOGALERI
Xhihadistėt e ISIS i presin kokėn gazetarit tjetėr amerikan Steven Sotloff
 
 
FOTOGALERI
Kate dhe Cara, sė bashku per Burberry
 
 
FOTOGALERI
Mijėra rosakė mbi Danub pėr bamirėsi
 
 
FOTOGALERI
Pogradec, shirat e furishėm pėrmbysin qytetin
 
 
FOTOGALERI
Mario Balotelli, bye bye Fanny... njė tjetėr modele nė jetėn e futbollistit
 
 
FOTOGALERI
Turqi, polici bėn selfie pėrpara njė personi qė po vetevritej
 
 
FOTOGALERI
Kine, darkė mes peshqve dhe breshkave nėnujore
 
 
FOTOGALERI
Elisabetta Canalis, nė web fustani i martesės
 
 
FOTOGALERI
Kathy Griffin, Ice Bucket Challenge, artistja e bėn nudo
 
 
FOTOGALERI
Amber Rose, foto seksi pėr bashkėshortin
 
 
FOTOGALERI
Little P, macja mbretėreshe e Instagramit
 
 
FOTOGALERI
Huffington: Selfie e transeksualėve kundėr diskriminimit
 
 
FOTOGALERI
Nicole Scherzinger, pushime tė vonshme
 
 
FOTOGALERI
Sarkozy dėshiron t’i kthehet politikės, Carla Bruni zemėrohet keq
 
 
FOTOGALERI
Ēantat baule, tendenca e vjeshtė dimėr 2014
 
 
FOTOGALERI
Dita e parė e shkollės, ja gėzimi i nėnave!