BalkanWeb.TV Foto Forum Horoskopi Moti Gatimi Kontakt
ARTIKUJ TEK
Metropol
23 Tetor 2011 - 11:14 | LAJME
TRANSLATE
 
Misteri i vdekjes së Gadafit, plumb në kokë, më pas heshtje
Misteri i vdekjes së Gadafit, plumb në kokë, më pas heshtjeTRIPOLI- Pas shumë dyshimesh, e vërteta mbi mënyrën si është vrarë kolonel Gadafi nis të zbardhet. Kolonel Muamar Gadafi ka vdekur si pasojë e plagëve nga armët e zjarrit. Ky është rezultati i autopsisë së kryer mbi trupin e diktatorit libian.

Një funksionar i cili ka marrë pjesë në autopsinë e e ish diktatorit libian ka thënë se ekspertët kanë punuar gjithë natën, por ende nuk jepen detaje të autopsisë. Dyshimet mbi Gadafin janë nëse ai ka vdekur gjatë një shkëmbimi zjarri apo ka qenë viktimë e një ekzekutimi të shumfishtë nga kryengritësit.

Një funksionar i qeverisë së përkohshme në Libi ka thënë BBC se me të mbaruar autopsinë trupi do t'i dorëzohet familjarëve sot në mbrëmje ose nesër. Lideri i qeverisë së transicionit ka thënë se rezultatet e autopsisë do i dorëzohen Gjykatës së Hagës për tu ekzaminuar nga Gjykata Penale ndërkombëtare.

Shumë përfaqësues nga bashkësia ndërkombëtare kërkuan hetimin e rrethanave të vrasjes së Gaddafit, i cili u kap të enjten, sipas gjasave i gjallë, por u vra në rrethana të paqarta, por dje Keshilli i Tranzicionit deklaroi se nuk do t'i bëhej autopsia. 

MINUTAT E FUNDIT, PLUMB NE KOKE ME PAS HESHTJA
Minutat e fundit të jetës së Gadafit u bënë të qarta sot nëpërmjet disa fotove ku tregohet momenti kur një pistoletë i vihet në kokë. Vetem një sekond më vonë, diktatorit nuk i dëgjohet më zëri. Skena tjetër tregon trupin e pajetë të tiranit të shtrirë në tokë. Sytë i ka të mbyllur dhe nuk merr me frymë. Pamjet dramatike mund të sqarojnë pak nga misteri i vdekjes së Gadafit, kur familjarët e tij kërkojnë hetim për mënyrën si vdiq . Imazhet, e publikuara sot në Daily Mail, përgënjeshtrojnë deklaratat e qeverisë së re të Libisë se ish diktatori u vra nga një e shtënë me armë rrugës për në spital. Në të vërtetë pamjet tregojnë qartë për një ekzekutim të Gadafit të rrethuar nga rebelët.

Gadafi është shtyrë mes një grupi rebelësh, ndërsa përplaset në tokë. Më pas merret brenda në një makinë. Gadafi thotë në regjistrim “Çfarë po bëni? Nuk e lejon ligji islamik! Ajo çfarë po bëni është e ndaluar! Ajo çfarë po bëni ështe e gabuar cuna! A e dini se cila është e drejta dhe cila ështe e gabuara?” Djemtë e ri bërtasin “Muamar je një qen” ndërsa ish lideri i tyre fshin gjakun që i ka mbuluar anën e majtë të kokës, qafëm dhe shpatullën. Me gjeste i kërkon rebelëve të jenë të duruar dhe thotë “Çfarë po ndodh?” ndërsa fshin gjakun nga koka.
Një luftëtar tjetër i ri shfaqet duke mbajtur në dorë një këpucë dhe duke thirrur “Kjo është këpuca e Gadafit”- Fitore!

“Mbajeni të gjallë”- bërtet dikush. Ndërsa një burrë e godet duke thërritur “Kjo është për Misratën”. Një rebel tjetër bërtet “Zoti është i madh, është I plotfuqishëm !

Ndërsa Gadafi lutet për mëshirë, një kryengritës bërtet “Mbylle gojën qen!”

Gadafi ishe ende gjallë në momentin kur u gjet i fshehur në tunelin jashtë Sirtes, ndërsa gjaku i rridhte në njërën anë të fytyrës. Luftëtarët e qeverisë e tërheqin brenda në makinën me qëllim largimin e tij nga turma dhe vendosjen e tij në një ambulancë rreth 500 metra më tutje.
Gadafi dëgjohet në video që thotë disa herë “Zoti e ndalon këtë”, ndërsa një rrebesh shuplakësh i vijnë në kokën e tij nga kryengritësit. E me pas qëllohet me arme duke e lënë kështu të vdekur Gadafin.
(s.g/BalkanWeb)
Lidhje te tjera
    Kthehu Dėrgo Printo Home
Komento

Dėrguar nga Visar, Frankfurt mė 23-10-2011 nė 18:08
po qka i solli demokracia irakut dhe afghanistanit, qe nga invasioni amerikan ne irak 2003 e deri me sot mbi 2 Million civil te vrar, po 2 million civil te vran nuk kishte arrit sadami per 100 vjet. E ter kjo te qone vetum ne luft civile, konflikte, vujtje dhe analfebitizet te myslimanve. Ne Evrop qenit ja mbathin kepucat dhe nuk e pyesin se a te pelqen ajo, edhe shtazen dojne ta veshin si njeriun.Edhe shtazen duhet ta pytesh se a done a jo. Edhe neve shqiptarve do te na bajne nje dite diktatore

Dėrguar nga valoni, mannheim mė 23-10-2011 nė 18:06
shum mire ja kan bere ati qeni. gadafi ka ekzekutuar me mijera te pafajshem. ka qene sikur millosheviqi

Dėrguar nga Visar, Frankfurt mė 23-10-2011 nė 18:01
Evropa , amerika dhe izraeli jan teroristet me te mdheje te kesaj bote. Gadafi u vlersua si diktator dhe terrorist pas rrezimit te ajroplanit pasagjer ne skoci, ku qeveria e gadafit u akuzua.Deridje te gjitha Berlusconi,sarkozi, schröder ja puthnindoren. Po qeveria Kines, atje ase nuk ka opazit e ase te drejta te njeriut, pse nuk shkojne atje e te sulmoje! Kjo eshte evropa, serbia beri 10 vite luft, 500.000 te vrar, 100.000 dhunime dhe merr ftesen per evrop kurse shqipria jo. te jesh mysliman

Dėrguar nga Visar, Frankfurt mė 23-10-2011 nė 17:55
Rezervat e arit ne bankat evropiane dhe SHBA te libis jan me te mdha se te Anglis, asparata e Gadafit ishte krijimi i nje monedhe te perbashket per te gjitha shtetet afrikane veriore. Dhe kjo shkonte ne dem te euros dhe dollarit, keto jan arsyet pse evropianet intervenuan. Libia ne vitin 2010 exportoi 50Miliard $ vetem naft dhe gaz dhe ket donte gadafi te bente vetem me valuten e re te cilen donte ta krijonte.Evropa benete bisnes me gadafin dhe fitonte miliarda, ajo bonte.

Dėrguar nga Visar, Frankfurt mė 23-10-2011 nė 17:44
Po kjo qka lexojme ne media dhe pamjet filmike nuk eshte e verteta.Sarkozi erdh ne pushtet me financimet e fushates elektorale nga vete Gadafi, sheti libi ka mbi 50Miliard € te investuara vetum ne Gjermani, ne kompanit me te mdha ne Gjermani. Gjithashtu ne Itali dhe Angli.Gadafi nuk ishte diktator, por nje njeri qe e donte postin e shtetit. Aje nuk e torturoje populline per pushtet, aje investoje shume per populline e vete, la pas mbi 200 Miljard $ per popullin per 6,6 Million banore

Dėrguar nga a mė 23-10-2011 nė 17:36
te vrasesh ne kete menyre te ekzekutosh nje njeri pa gjygj edhe pse mund te jete krimineli me i madh ketu ska vend te flasesh per vendosje drejtesie.ai 20 vjecari eshte njesoj kriminel si edhe gedafi per menyren si ka ekzekutuar nje person.te ishte keshtu sdo kishte kriminele te kapur qe denohen me vdekje apo marin denime te tjera.do i vriste policia ne vend pa gjygj.

Dėrguar nga altin, münchen mė 23-10-2011 nė 16:17
Amerika dhe Izraeli jane terroristet e vertete

Dėrguar nga zemra ekombit, athine greqi mė 23-10-2011 nė 16:13
nje diktator me pak ,pamvaresisht se ne libi ishte nje ekonomi shume e mire dhe nje vend i ndertuar shume bukur ,por nuk eshte domosdoshme te shikojme keshtu lloj fotografish me trute perjashte te nje njeriu qofte edhe gadafi apo ndonje tjeter .

Dėrguar nga ylli, ferizaj mė 23-10-2011 nė 15:27
Sa per vdekje e Gadafit ky e ka meritu por ne fillim eshte dashure qe ky te dilte para gjygjit por ne kto tollovin nuk dihet kushe udheheq e kushe vendos qka me be por fatkeqsisht si kta qe e nxune gadafin te gjall e ekzekutuane edhe kta tashe jane vrase se tashe edhe kjo qeveri po fillon me vrasje si ajo e gadafit .
Por tashe kta qe jane fute ne politike e libis deri dje kane ngren me nje pjate me gadafin edhe ktyre ju ka hy ne pune qe ky eshte vrare

Dėrguar nga Gjto Muji, Suedi mė 23-10-2011 nė 15:05
E donte perjetshem pushtetin! Megaloman, mik i madh i serbeve, mendonte se Libia eshte apo mund te behej superfuqi, donte te perplasej me perendimin, mosperfilles i shqiptareve, po jo vetem i tyre, me suita femrash ne vizita shteterore dhe me oferta te drejperdrejta shtetareve qe nuk i perkisnin islamit, per ta pranuar islamizmin...! Por, nuk ishte dhe i keq per Libine dhe popullin e saj! Por, fundi i erdhi i keq, poshterues, nga vete populli i tij! Kujdes diktator, do e keni fatin e tij!
       Shqiperia
22 Gusht 2014
Shkollat profesionale, nxënësit pa njohuri thelbësore
Shumica e ofruesve pub likë të arsimit dhe formimit profesional (AFP) ndodhen në kategorinë e 'performuesit të ulët', ndërkohë që vetëm 2% e tyre klasifikohen si institucione me performancë të lartë.
KOMENTO
       Kosova
22 Gusht 2014
Tahiri: Dialogu vazhdon më 4 shtator
Zëvendëskryeministrja Edita Tahiri ka konfirmuar se më 4 shtator në Bruksel do të mbahet takimi për marrëveshjen e menaxhimit të integruar të kufirit, ku do të diskutohet për ndërtesat e përkohshme në gjashtë pikëkalimet kufitare ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.
KOMENTO
       Rajoni
22 Gusht 2014
Maqedoni, masa të rrepta për emigrantët ilegalë
Maqedonia po përballet me grupe emigrantësh ilegalë palestinezë, sirianë, somalezë etj. që hyjnë në vend përmes kufirit nga Greqia.

KOMENTO
       Bota
22 Gusht 2014
Aksident i rëndë në Egjipt, 33 viktima
Së paku 33 persona e kanë humbur jetën sot kur dy autobusë janë përplasur me njëri tjetrin në gadishullin egjiptian Sinai. Dy nënshtetas sauditë dhe një grua ukrainase janë në mesin e 41 personave që janë lënduar gjatë aksidentit.

KOMENTO
       Sport
22 Gusht 2014
Martinez zėvendėsues i Balotellit te Milani?!
Sulmuesi i Portos, Jackson Martinez, ėshtė shndėrruar nė cakun kryesor tė Milanit pėr tė zėvendėsuar Mario Balotellin. Problematiku Balotelli ėshtė nė rrugė pėr t’iu bashkuar Liverpoolit, duke lėnė Rossonerėt pa opsione nė sulm.

KOMENTO
       Kulture
21 Gusht 2014
Kadare: Nuk u jap rëndësi xhuxhëve dhe spiunëve
Vetëm gjykimit të popullit të vet nuk do të donte dhe nuk do të mundte t’i shmangej, ndërsa “xhuxhëve e spiunëve” Ismail Kadare ka mësuar të mos u japë më shumë rëndësi seç duhet. Kështu shprehet ai gjatë një bisede me arkitektin e piktorin Maks Velo, botuar në librin “Zhdukja e ‘Pashallarëve të kuq’ të Kadaresë, anketim për një krim letrar” (“Onufri” 2002)
KOMENTO (8)
       Metropol
22 Gusht 2014
Adelina Berisha: Kėrkoj njė mashkull tė sinqertė
A dalim" titullohet hiti mė i ri nga Adelina Berishės. Tejet sensuale, kėngėtarja ka bėrė pėr vete publikun me klipin e saj. Edhe pse ėshtė pėrfolur se ka kopjuar divėn, Beyonce, Adelina shprehet se nuk ka qenė ky qėllimi.
KOMENTO
       Teknologji
21 Gusht 2014
Karrigia e padukshme që ju lejon të uleni kudo dhe në çdo kohë
Është një karrige e padukshme që shfaqet në mënyrë magjike kurdo që ju nevojitet. Quhet Chairless Chair dhe ju mund ta vendosni atë tek këmbët tuaj si një skelet i jashtëm
KOMENTO
      
 
 
  TV | News24 - Live
 
   
   
   
   
   
 
 
   
   
  Radio | Rash - Live
 
  toolbar  
   
   
 
SONDAZH
 
 
Nensondazh
 
   
 
 
BALKANWEB.TV
Thellohet deficiti i skemės sė pensioneve, 78 mld lekė nga buxheti
 
 
BALKANWEB.TV
PD: Tė gjithė i njohin faktet e inkriminimit tė Parlamentit, vetėm Rama hesht
 
 
BALKANWEB.TV
Skandali nė Sarandė, Rama: Edhe Noka e Topalli ndėrhynin pėr punėsim
 
 
BALKANWEB.TV
Kėrkon seks, pyet 8 meshkuj, vetėm njėri e refuzon. Ja arsyeja!
 
 
BALKANWEB.TV
Ice Bucket Challenge, Emina Cunmulaj nominon Sali Berishėn
 
 
BALKANWEB.TV
E rrallė, njė grua nga Vlora: Mė ėshtė helmuar shtėpia nga boja qė e leva
 
 
BALKANWEB.TV
Nipi i Ardian Bitrajt, i dyshuari i tretė pėr vjedhjen nė BSH
 
 
BALKANWEB.TV
Skandali seksual nė Sarandė, Veliaj: Ndihmė ekonomike Elvira Gegės
 
 
BALKANWEB.TV
Nishani- Ibuki: Klima e favorshme nxit biznesin japonez pėr investime nė Shqipėri
 
 
BALKANWEB.TV
PD: Energjia, Qeveria direktiva pėr tė faturuar sa mė shumė qytetarėt
 
 
BALKANWEB.TV
Reforma Territoriale, Nishani konsulta me kryekomunarėt: Tė mbėshtetet nė Kushtetutė
 
 
BALKANWEB.TV
'Dinamo', policia bllokon futjen e mallrave nė treg, 'pėrleshje' me tregtarėt
 
 
BALKANWEB.TV
Shteti Islamik: Vramė njė gazetar amerikan, mesazh SHBA-ve
 
 
BALKANWEB.TV
Reforma nė drejtėsi, Halimi: Pjesė nėse ka asistencė ndėrkombėtare
 
 
BALKANWEB.TV
Skandali, Gjykata jep ‘Arrest me burg’, Cane: Jam i pafajshėm
 
 
 
 
FOTOGALERI
Monika Kryemadhi solidarizohet me personat qė vuajnė nga ALS
 
 
FOTOGALERI
Shkodėr, asgjėsohen 35 mijė rrėnjė kanabis, banorėt pėrgjigjen mė armė
 
 
FOTOGALERI
Serena Williams luan tenis me taka!
 
 
FOTOGALERI
Ēiftet, kur ai ėshtė shumė herė mė i bukur se ajo...
 
 
FOTOGALERI
‘Behlul’ marrėzisht i dashuruar, pushime nė Greqi
 
 
FOTOGALERI
Shtėpia e ėndrrave tuaja!
 
 
FOTOGALERI
Modelja shqiptare, qė po “ēmend” Gjermaninė
 
 
FOTOGALERI
Fytyrat e femrave kur marrin njė propozim pėr martesė
 
 
FOTOGALERI
Kate Holmes sensuele nė kopertinėn e De Jour
 
 
FOTOGALERI
Mariah Carey dhe Nick Cannon drejt divorcit
 
 
FOTOGALERI
VIP, veshjet mė tė shpifura tė viteve ’90
 
 
FOTOGALERI
Louboutin krijon kėpucėn vetėm pėr Angelina Jolie
 
 
FOTOGALERI
Madonna nė Ibiza me look anti diell
 
 
FOTOGALERI
Mbi ēati ose tė varura, ja pishinat mė tė ēuditshme nė botė!
 
 
FOTOGALERI
Cara Delevingn nudo pėr parfumin e Tom Ford
 
 
FOTOGALERI
Conchita Wurst pozon me tė brendshme
 
 
FOTOGALERI
“Kryeqyteti” skocez ku anglezėt martohen fshehurazi prej tre shekujsh
 
 
FOTOGALERI
Ble makinėn 200 dollarė, gjen nė bagazh njė gjarpėr