Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |

Akuzohet për krime lufte, ultranacionalisti serb Sheshel refuzon të kthehet në Hagë

sheshel

Ultranacionalisti serb, Vojisllav Sheshel, tha se nuk do t’i ndjekë seancat dëgjimore javën e ardhshme, në rastin e tij përpara Tribunalit të Hagës për Krime Lufte.

Sheshel tha të enjten se “kurrë nuk do të kthehet në Hagë vullnetarisht”, raporton AP.

Gjykata në Hagë e ka liruar atë vitin e kaluar nga akuzat për krime lufte, gjatë luftërave në Ballkan në vitet 1990, por prokurorët e kanë apeluar vendimin.

Prokurorët fillimisht e kanë akuzuar Sheshelin për krime, përfshirë persekutim, vrasje dhe tortura në luftërat në Kroaci dhe Bosnje.

Sheshel ka kaluar vite në paraburgim të Tribunalit, pasi është dorëzuar në vitin 2003.

Sheshel, i cili udhëheq Partinë Radikale Serbe, është anëtar i Parlamentit të Serbisë.

(BalkanWeb)


Komente ( 1 )

  • Hsrrojeni Sheshelin;e liruat vete duke e ditur mbi krimet e tij.Pastaj,c’rrendesi ka se ky nuk pranon qe te kethehet ne hage.kur te GJITHE serbet kane bere krime njelloj sic ka bere ky kriminel dhe jane te lire?!Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.