Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |
FLASH
BOTËRORI RUSI 2018 LAJME KALENDARI REZULTATE

Angela Markel zgjidhet kancelare e Gjermanisë për herë të katërt

merkel-4-750x430

Angela Merkel mori sot mandatin e katërt nga Bungestagu, Dhoma e Ulët e parlamentit gjerman, për të qenë në krye të qeverisë.

Merkel mori 364 vota pro nga 688 deputetë, të cilët votuan në mënyrë të fshehtë.

Asaj i duheshin një minimum prej 355 votash në parlamentin prej 709 vendesh, çka do të thotë se ajo u zgjodh kancelare që në raundin e parë të votimit.

Ndërkohë, 315 deputetë votuan kundër dhe nëntë abstenuan.

Për herë të parë, në këtë votim mori pjesë edhe bashkëshorti i saj, Joachim Sauer, ashtu si nëna e saj, Herlind Kasner.

Presidenti gjerman, Frank-Walter Steinmeier kishte propozuar Merkelin si kancelare, konform kushtetutës.


Komente ( 1 )

  • PUTINIT DHE ERDOGANIT UA KALOI TANI I MBETEN KIM JON HUNI DHE AI DERRKUCI TJETER I KINES QE E FITOI PUSHTETIN PERJETSISHT. PO KU I DIHET MBASE EDHE KJO E BEN VETEN MBRETERESHE.