Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |

Berisha: Rama sot i la pa mend përmetarët. Ja letra që i dha qytetari

BERISHA

TIRANË- Ish-kryeministri Sali Berisha e ka akuzuar kreun e qeverisë për tallje me qytetarët e Përmetit. Ai shkruan në “Facebook” se Rama iu tha se energjia është ulur për familjarët dhe është rritur për biznesin, por sipas ERE-s dhe BB shqiptarët paguajnë sot 25% më shumë për energjinë se 3 vjet më parë.

Berisha shkruan se Rama nuk foli asnjë fjalë për vendet e punës të premtuara, TVSH-në, pensionet, shëndetësinë dhe investimet. Ish-kryeministri gjithashtu thotë se në fund të takimit një qytetar i Përmetit i dha një letër Ramës.

STATUSI I BERISHËS
Rama tallet me përmetarët e mençur dhe punëtorë!
Ai sot i la pa mend kur iu tha se:
“Energjia është ulur për familjarët, është rritur për biznesin, është e vërtetë, por, hap pas hapi”. Paçka se sipas vet ERE te tij dhe Bankës Botërore shqiptaret paguajnë sot 25% me shume për energjinë se sa tre vjet me pare!

Ne takimin e tij Rama nuk tha asnjë gjysme fjale për:
-300 mije vendet e punës te premtuara dhe nisjen jashtë te 200 mijë shqiptarëve
-Heqjen e TVSH për ushqimet dhe faktin qe ato blihen 15% me shtrenjte sot
-Barazimin e pensioneve te fshatit me qytetin dhe mbetjen e tyre aty ku ishin 4 vjet me pare
-për pesëfishimin e fondeve për bujqësinë dhe bllokimin e tyre thuaj te plote
-për naftën pa akcize dhe taksen e qarkullimit, ne te vërtet rritjen e çmimit te saj ne nivelet me te larta ne Europe
– Rama nuk ju foli dot përmetarëve për asnjë projekt te qeverise se tij, te realizuar ne katër vite ne rrethin e tyre, si rruge, shkolla, kanalizime, qendra shëndetësore te ndërtuara ne katër vite.
Ai nuk paraqiti para tyre asnje projekt per te ardhmen.

Te vetmin projekt konkret qe përmendi ishte Rruga Kardhiq -Delvine e qeverise se mëparshme, ne te cilën ai ne katër vite nuk ka ndërtuar qofte dhe një metër ne te.

Prandaj ai, për te mbuluar mashtrimet e tij te pashembullta, dështimet e tij te mëdha, mungesën e plote te investimeve, kaloi menjëherë tek logjet me shofer, timon e makine apo prehër shoferi, duke besuar se përmetarët janë kaq te trashe sa qe nuk dine se çfarë ishin premtimet e tij katër vite me pare, nuk dine se ato ishin mashtrime te mëdha, nuk dine se ai ne katër vite ne te gjithë sektorët ne rrethin e Permetit ka investuar vetëm gjysmën e investimit ne bujqësi te qeverise se mëparshme.

Rames, ne fund te takimit një përmetar i prishi gjakun kur i tha: “Shoku Edvin, ti ke hallin e karriges ne kemi halle tjera te mëdha dhe i dha një letër me investimet e qeverise se mëparshme ne rrethin e Përmetit”! sb
Investimet ne Përmet ne vitet 2006-2013
Gjate këtyre viteve 2006-2013 ne rrethin e Përmetit janë ndërtuar;
98 km rruge,
17 shkolla e kopshte,
24 sisteme te ujit te pijshem e KUZ,
17 qendra shendetsore e ambulancA.
Jane ndertuar rruget ne Permet, Kelcyre, Petran, Benje , Bodar, Kaludh, Ogren, Rodenje, Carshove, Piskove, Ballaban, Dishnice, Suke etj,
Jane financuar 92 milion leke subvencione ne bujqesi
Kane perfituar mbi 300 fermere e blegtore.
Jane mbjelle 100 ha me arror, dru frutor, ullinj e vreshtari.
39 milion leke jane kredituar ne prodhimin e veres, rakise dhe perpunimin e produkteve bio qe eshte ne traditen e permetareve.

(m.k/BalkanWeb)


Komente ( 7 )

  • Ky ja fut kot….para 4 vjetesh nuk shkoje dot ne permet nga rruga e keqe…dil njeher dhe shiko si eshte bere.. pas 2013

  • Po deri ne 2013 nuk shkohej ne per.et se ishte rruga cope… fshatrat mbeten te izoluar se rruget ishin te prishura…pral vazhdon genjen ky??

  • Respekte doktor ato e dine mire qe po i genjen, por nuk munde te largohen nga Enveri qe i klonoi.
    Tani ta gezoine edhe te birin Edvinin.

  • Rama nuk I ka falur troje shqipetare as grekut dhe as vrau njerez ne Gerdec sic beri Sala me familjaret ne koherat e tija me te mira.

  • Mbas 21 Janarit edhe sikur ta kete drejt ta kete Sala, per poshtersi dhe ginjeshter meret.

  • O SHOKI RAMA ENRRGJIA NUK ESHTE ULUR POR E KE RRITUR PER FAMILJARET. NE KOHEN E SALES NE PAGUANIM 7.5 LEK PER KILOVAT TANI NE KOHEN TENDE NE PAGUAJME 9.5 LEK PER KILOVAT .KETE QUAN ULJE TI? PO PSE DUHET TE TALLESH ME NE POPULLIN.?

  • Ore Sali krimineli Qfare fytyre kishe pasur ti ma nuke te vjene turpe fare qe Ke RREJTUR per 27 vjete me rradhe dhe tani shane tè tjeret. Ti je kriminelI mè i flliqur i kombit shqiptare.