Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |
Lajme
Grupet
Rezultatet
Kalendari

Botërori 2018/ Huliganët rusë paralajmërojnë… “një festival dhune”

huliganet ruse

Huliganët rusë kanë premtuar “një festival dhune” gjatë “Botërorit 2018”, që do të organizohet në Rusi, në një reportazh të së enjtes për BBC, ndërkohë që autoritetet ruse e kanë cilësuar këtë si “propagandë” për të “diskredituar” kupën e botës, raporton The Guardian. Ata që janë në shënjestër të huliganëve rusë janë tifozët anglezë, përleshjet mes të cilëve janë të njohura.

“Për njerëz te ndryshëm do të jetë festival i futbollit, për të tjerë do të jetë një festival dhune”, u shpreh një huligan i filmuar ne Rostov Arena, një prej stadiumeve ku do të luhen ndeshjet gjatë kompeticionit.

Disa orë më parë, presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino, ishte shprehur se nuk priste probleme huliganizmi gjatë Botërorit -2018.

“Kundërshtarët tanë janë natyrisht anglezët, që janë inspiruesit e huliganizmit”, ka deklaruar një tifoz.

Ndërkohë, zv/kryeministri Vitaly Moutko ka theksuar se bëhet fjalë “për një fushatë me informacione diskredituese” për organizimin e Botërorit -2018. “Rusia ka dhënë garancitë në masat e sigurisë, që do të jenë konform detyrimeve që kemi”, ka deklaruar Moutko, i cili është edhe president i komitetit organizativ të kupës së botës, cituar nga agjencia TASS.

Përgjegjësi i sigurisë të Federatës Ruse të Futbollit, Vladimir Markine, e ka cilësuar dokumentarin e BBC si “propagande totale”. Shume tifozë rusë janë arrestuar dhe ndjekur nga Franca pas akteve të dhunës me anglezët gjatë Euro-2016.

(m.k/BalkanWeb)