Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |

Britani, zbulohet skandali i pastrimit të parave nga mafia ruse

miliard_1490047956-382585

BRITANI- Në bankat e Britanisë kanë qarkulluar gati 740 milionë dollarë nga një operacion i gjerë i pastrimit të parave të kriminelëve rusë, me lidhje të afërta me Qeverinë e Rusisë dhe me ish-agjencinë ruse të spiunazhit, KGB, ka zbuluar “The Guardian”. HSBC, Banka Mbretërore e Skocisë, Lloyds, Barclays dhe Coutts janë në mesin e 17 bankave me bazë në Britani, ose me degë në Britani, që po hetohen nga autoritetet për të mësuar se çfarë kanë ditur ato për skemën ndërkombëtare të pastrimit së parave, dhe se pse ato nuk i kanë refuzuar transferimet e parave të dyshimta. Dokumentet e siguruara nga The Guardian tregojnë se të paktën 20 miliardë dollarë janë zhvendosur nga Rusia gjatë një periudhe katërvjeçare, ndërmjet viteve 2010 dhe 2015. Shifra e saktë mund të jetë 80 miliardë dollarë.

(I.Ç/BalkanWeb)


Komente ( 2 )

  • Nuk keni nevoje TE jepni lajmet e ruseve. Keni politikanet shqiptar sa TE duash.EDI RAMA me te vellane e tij OLSIN me millions ? Kane pastruar ne NEW YORK.EDUARD SELAMI me TE VELLANE TIJ qe Jeton ne BOSTON. ANASTAS ANGJELI me TE bijen qe jeton ne BOSTON. ETJ ETJ ETJ!!!! Pse nuk shkruani per keto hajdut?????!

  • jon

    Dhe kur ha makarona me qima te shoqeruar me disa melodi muzikore njerezit nenekuptojne mafien italiane. Tani ka edhe kopjace te tjere si mafia shqiptare. kinze etj, por mema e mafies eshte cifute. E zbulon vete po te studiosh pak. Kur thone mafia ruse nenekuptojne 100% cifutet. Keta i merrnin vajzat me te mira ruse apo ukrahinase dhe i shisnin. Kur periqesh ti kapesh ata fshihen ne Izrael sepse ligji cifut se denon nje cifut nqs ben krim ndaj jocifuteve. Pra Izraelie eshte vendi i krimineleve.