Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |
Lajme
Grupet
Rezultatet
Kalendari
RUSI 2018
14:00

Brazil - Kosta Rika

RUSI 2018
17:00

Nigeri - Island

RUSI 2018
20:00

Serbi - Zvicër


Dalja e testit të Matematikës, ministrja Nikolla: Rastin ta hetojë Prokuroria. Reagon Luçiano Boçi

nikolla

TIRANE– Ministria e Arsimit Sportit dhe Rinisë ka reaguar pas pretendimeve se testi i Matematikës për maturantët ka dalë para se të publikohej nga ky institucion. MASR thotë se është informuar nga rrjetet sociale dhe mediat on-line lidhur me publikimin e disa fotove nga testi i Matematikes qe u zhvillua në të gjithë vendin nga ora 10:00 -12:30 dhe i bën thirrje Prokurorisë të nisë hetimet. Ministria thotë se testi është publikuar nga deputeti i PD Luciano Boci dhe një qytetar në Facebook.

“Ministria e Arsimit, Sportit dhe Rinisë u informua nga rrjetet sociale dhe mediat on-line lidhur me publikimin e disa fotove nga Testi i Matematikes qe u zhvillua në të gjithë vendin nga ora 10:00 -12:30. Konkretisht nga adresat në Facebook e një qytetari dhe të një deputeti janë postuar, foto te testit te matematikës, ndërsa testimi po zhvillohej në të gjithë vendin.

MASR garanton publikun se ka marre çdo masë qe parashikon ligji për të garantuar fshehtësinë dhe integritetin e testeve të maturës në fazën e hartimit dhe shpërndarjes ne 38 DAR dhe ZA, 206 mjediset ku zhvillohet provimi për 37 mijë maturantë të cilët mbikëqyren nga rreth 4300 administratorë dhe monitorues.

Ministria e Arsimit, Rinisë dhe Sporteve e konsideron shkelje te rendë të ligjit Nr.69/2012 “Për sistemin arsimor parauniversitar në RSH” dhe të akteve nënligjore, kopjimin e plotë apo te pjesshëm si dhe shpërndarjen dhe publikimin e testit.

Për këtë arsye i kërkojmë organit të prokurorisë të fillojë hetimin e menjëhershëm të dy rasteve të bëra publike online, duke mundësuar vënien përball ligjit të shkelësve, kushdo qofshin ata”- thuhet në deklaratën e MASR.

Por pak më vonë nga deklarata e Ministrisë ka reaguar deputeti i PD, Luciano Boci përmes një postimi në Faecbook. Ai thotë se Ministrja e di se është ajo vetë përgjegjësja kryesore si titullare e institucionit, e daljes dhe qarkullimit të testeve të maturës shtetërore.

Statusi i Bocit:
Ministrja e vënë prej kohësh nën akuzë për grabitjen e të dhënave personale të nxënësve dhe të prindërve për qëllime të ngushta politike, thërret sot në ndihmë prokurorinë për interesa personale.

Në detyrën si ligjvënës ne mbrojmë interesin publik dhe qytetar dhe interesi i fëmijëve tanë është interesi më i lartë.

Në emër të tij ne kemi denoncuar dhe do të denoncojmë publikisht çdo rast abuzimi, shkelje të ligjit dhe shpërfillje ndaj mundit, sakrificës dhe djersës së tyre.

Ministrja e di mirë se është ajo vetë përgjegjësja kryesore si titullare e institucionit, e daljes dhe qarkullimit të testeve të maturës shtetërore.

Ministrja mban përgjegjësi të plotë ligjore që testi u fotografua në sallë dhe u shpërnda nëpërmjet telefonit,
te ndaluar sipas ligjit.

Ministrja e di mirë se ështē ajo përgjegjësja që ka degraduar Maturën në mall online dhe ka shkelur me këmbë punën disa vjeçare të nxënësve e prindërve.

Është ajo që trafikon testet e maturantëve për të mbuluar shkatërrimin që ka mbjellë në arsim.

Është ajo që e ka shndërruar arsimin në një magazinë pa inventar nxënësish, ku nuk fiton më i miri, më i përgaturi, por më i shkathti e i shpejti.

Është ajo dhe Rama i saj që tallen çdo ditë me maturantët, rininë e prindërit e tyre, me të ardhmen e shpresën e tyre.

Përgjegjësit ligjorë dhe moralë të kësaj katrahure janë Rama dhe Nikolla.

Më mirë të kishe heshtur zonja Ministre!

Dita e gjykimit po afron….!

(BalkanWeb)


Komente ( 4 )

  • @ai: ste vjen turp nga vetja? dmth ti jo vetem nuk je qe te ecim perpara, pot akoma me keq, detyrohesh te kujtosh te kaluaren per ti mbyllur gojen kujt i kerkon llogari ministres qe e ka per detyre qe ca gjera te mos ndodhin..
    shpellar..

  • Cdo foto qe gjenerohet nga pajisjet e e teknologjise se informacionit permban daten elektronike te shoqeruar nga ip e mesazhit+informacione te tjera. Prokurorise nuk i duhet me shume se 1 ore per te vertetuar kur eshte gjeneruar dhe nese permban bite apo informacion te mbivendosur paketes origjinale.

  • ai

    ore ky kastraveci ku jeton, qe ben si i habitur se doli nje foto e testit e ka haruar se ca behej ne kohen kur e kishte ky pushtetit????!!!!!, apo na merr per budallenj dhe skas turp po flet edhe per mundin e studenteve, te shikoje njehere koleget e tij qe kane mare provimet ne kohen e partise se tij se sa kastraveca jane dhe pastaj te flasi

  • harrut ju kur Kudret Cela me ane te Fred Spores nxorren tezat e provimeve te juridikut!!!